Onun müəllimləri əfsanəvi fiziklər Landau və Artsimoviç olub, 36 yaşında Sovet İttifaqının ən gənc akademiki oldu və 15 il SSRİ Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqat İnstitutuna rəhbərlik edib. Dünyaca məşhur bir alim, plazma fizikası sahəsində ən nüfuzlu mütəxəssislərdən biri olan Roald Zinnuroviç Saqdeev SSRİ "Ay yarışında" uduzduqdan sonra alimlərin beynəlxalq əməkdaşlığının bərpasına səbəb olan bir sıra kosmik layihələrə rəhbərlik etmişdir. Yenidənqurma illərində taleyüklü zirvələrdə Qorbaçovun məsləhətçisi olub, alimlərin nüvə təhlükəsinə qarşı beynəlxalq hərəkatının başlanğıcında dayanıb. Bu gün Roald Zinnuroviç Saqdeev – bir çox ölkələrin elmlər akademiyalarının üzvüdür, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı və onun kosmik proqramının məsləhətçisidir.
Sizə niyə belə ekzotik Roald adını veriblər?
Yeri gəlmişkən, həmişə Arktika ilə maraqlanmışam. Bilirsiz niyə? Adıma görə! Valideynlərim məni məşhur Norveç səyyahı, qütb tədqiqatçısı Rual Amundsenin şərəfinə adlandırıblar. Onun komandası itlərin qoşqusu ilə Cənub Qütbünə ilk dəfə ayaq basıblar, o, planetimizin hər iki qütbünü ziyarət edən ilk insan olub. Buna görə də ora getməyi arzulayırdım. Yeri gəlmişkən, iki cihazımızın Halley kometasına uçduğu zaman çin olmamış arzum qismən kompensasiya olmuşdu: onlar kometanın monolit, düzgün olmayan forması, cisminin düz yanından, tam cənub qütbünün altından uçmuşdular.
Sizin bioqrafiyanızı oxuyanda adama elə gəlir ki, həyatınızda hər şey öz-özünə baş verib. Məsələn, institutu bitirdikdən sonra Uralda "poçt qutusuna" göndərilən təyinatınıza Landaunun müdaxiləsi...
Heç nə təsadüfi baş verməyib. Atam elmi işçi olub, mühüm dövlət vəzifələrində işləyib, hətta bir vaxtlar Nazirlər Şurası sədrinin müavini idi. Mən isə məktəbli idim, onun həyatını izləyirdim: bütün bu təlaş, təşkilati iş, bürokratiya... Və məni bir sual düşündürürdü: o, vaxtını nəyə sərf etdi? Axı o, aspiranturada oxuyub, istedadlı bir riyaziyyatçı olub və dərs deyib. Buna görə mənə komsomol komitəsinin katibi vəzifəsi təklif olunanda qəti şəkildə imtina etdim. Elə o vaxtı ancaq elm ilə məşğul olmaq istəyirdim.
Və bütün həyatınız boyu bu mövqedə olmusunuz?
Elə bir an vardı ki, başqa seçimim yox idi: Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru olmaq heç istəmirdim, amma məni məcbur etdilər.
Amma institut hələ də sizə minnətdardır...
Vəzifəm mənə çox baha başa gəldi. Əslində bir iş icraçısı olduğum üçün elmlə daha az məşğul olmağa başladım, o illər isə bəlkə də, mənim ən məhsuldar yaradıcılıq illərim idi – yenicə qırx yaşım olmuşdu. Sovetdən ayrılana qədər mən 15 ildən çox direktor vəzifəsində çalışırdım.
Sizin rəhbərlik etdiyiniz dönəmdə institut əsl "Avropaya pəncərə" olmuşdu. Həm də, hamı bilirdi ki, hərbi layihələrə qəti baş qoşmayacaqsınız.
Bəli, amma bəzən təəssüflə düşünürəm: kaş ki bütün bu enerjimi elmə sərf etsəydim! Sizə bir hadisə barədə danışım. Mən bir dəfə öz direktor otağımda oturmuşam. Qayda olaraq, işlə, alət tədarükü, tikinti, maliyyələşdirmə ilə bağlı yanıma gəlirdilər. Və bir dəfə elm dünyasından olan bir kumirim – çox gözəl bir fizik, akademik Zeldoviç yanıma gəldi, o, qara dəliklərlə məşğul idi. Oturub deyir: "Roald, sənə yeni işlərimin nüsxələrini gətirmişəm" – əlində bu yaxınlarda dərc etdiyi bir yığın iş var. Birdən insanların yaradıcılıq uğurları ilə lovğalana biləcəyi düşüncəsindən çox kədərləndim, bəs mən nə işlə məşğulam?.. Gözüm bundan əvvəl imzalamaq üçün gətirdikləri kağıza sataşdı: "Zibil daşıyan yoldaşa – soyadını xatırlamıram - assenizator vəzifəsini əvəz etməyə icazə verilsin". Zeldoviç elmi nailiyyətləri barədə danışarkən, səssizcə köməkçimi çağırıb dedim: "İmzaladığım bu əmri iyirmi nüsxədə çap edin, institutumuzun preprintləri üçün bir qovluğa qoyub gətirin.". Gətirdikdən sonra mən bir nüsxəsini çıxartdım və imzaladım: "Hörmətli Yakov Borisoviçə xatirə!" – və Zeldoviçə verdim. Əlbəttə ki, o, dərhal qəhqəhə ilə güldü. Ertəsi gün zənglər başladı: "Mənə də göndərə bilərsən?".
Roald Zinnuroviç, soruşmaya bilmərəm: Azərbaycana necə gəlib çıxdınız?
Sovet dönəmində buraya tez-tez gəlirdim. Azərbaycan dəfələrlə İttifaq respublikaları arasında keçirilən sosial yarışlarda qalib gəlirdi və bir dəfə mən Qırmızı Bayrağı təqdim etmək üçün böyük bir nümayəndə heyəti arasında dəvət olundum. Yadımdadır, baş konstruktorları toplamışdılar, nədənsə çox sayda mütəxəssis məhz kosmos sahəsindən idi. O zaman mən yenicə Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru olmuşdum. Təqdimetmədə Heydər Əliyevlə tanış oldum. Sonra burada kiçik kosmik mərkəz yaradıldı, müxtəlif vaxtlarda fərqli adları var idi: "Xəzər" Elmi Mərkəzi, "Kosmik Tədqiqatlar" Elmi-İstehsalat Birliyi... Qurucusu kosmik sahə üzrə entuziast Tofiq Kazimoviç İsmayılov idi, təəssüf ki, sonradan Qarabağda vertolyotda həlak oldu. 1980-1985-ci illərdə mütəmadi olaraq Bakıya gəlirdim və Heydər Əliyev mütləq məni evlərinə dəvət edirdi. Və 1990-cı ildə Süzen Eyzenhauer ilə ailə qurdum və ölkədən getdim... O zaman İttifaqın aqibəti bəlli deyildi və biz də Vaşinqtonda yaşamaq qərarına gəldik. Orada Azərbaycanın səfiri – Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının hazırkı rektoru Hafiz Paşayevlə tanış oldum. Biz onunla dostlaşdıq. O, Bakıda qərb tərzində kollec yaratmaq arzusu olduğunu deyirdi, – ancaq tam bir diplomatik akademiya yaratdı! Sonra təqaüdə çıxdım və artıq Bakıya visitinq professor kimi gəldim. Yəqin bilirsiniz ki, Qərbdə, xüsusən Amerikada, professorlar təqaüdə çıxmırlar, emeritus statusunu alırlar. Hətta Merilend Universitetində işçilərlə birlikdə laboratoriyam hələ də mövcuddur. Düzdür, artıq maaş almıram, bu belə də olmalıdır – gənclərə yol açmalıyıq.
NASA ilə əməkdaşlığınız necə başladı?
Beynəlxalq Kosmik Stansiya yaradıldığında. Bu ştatlara köçdüyüm ilk illərdə baş vermişdi, hələ Rusiya ilə əməkdaşlıq edib-etməmək barədə müzakirələr gedirdi. NASA-nın dostlaşdığım administratoru mütəmadi olaraq bir məsləhətçi kimi dəvət edirdi, həyat yoldaşım da məsləhətçilərdən biri idi. Bu təxminən 2003-cü ilə qədər davam etdi, sonra NASA-dan qrant alanlar – grant recipient - statusuna keçdim. Axı hər şeydən əvvəl NASA administrasiyadır: onların peşəkar heyəti əsasən tədqiqat işlərinin təşkili ilə məşğul olur, elmi-tədqiqat işləri isə elmi qurumlar və qabaqcıl universitet laboratoriyaları tərəfindən aparılır. NASA tərəfindən maraqlı mövzularda müsabiqələr keçirilir və qrantlar verilir. Ştatlarda yaşadığım zamanlarda əsas işim NASA qrantları idi və  bu günə qədər mən onların layihələrinin üzvüyəm.
Layihələriniz barədə daha ətraflı məlumat verin, zəhmət olmasa.
Əvvəlcə Beynəlxalq Kosmik Stansiyanın layihəsi idi – onun yaradılması, sonra kadrların hazırlaşdırılması. Və hər şey çox maraqlı elmi təcrübənin inkişafı ilə nəticələndi. Kosmosa buraxılan ən mürəkkəb və ən bahalı cihaz quraşdırılması üçün beynəlxalq stansiyada hazırlanmışdı; həmin cihaz indi də oradadır. Cihaz İsveçrə CERN-də yığılmışdır. AMS adlanır – alpha magnetic spectrometer – və kosmosdan gələn çox yüksək enerjinin hissəciklərini qeydə alır. Təsəvvür edin: stansiya uçur və davamlı olaraq müxtəlif növ hissəcikləri qeyd edir, naməlum enerji yüklü hissəciyin hər vuruşunu təhlil edir, hər cür detektorlar var... Müqayisə üçün: Yer üzündə "Tanrının bir hissəciyini" aşkar edən adron kollayderi var, bizim AMS cihazı isə oxşar bir şeydir, amma kosmosda yerləşir. Mən də bu eksperimentdə iştirak edirəm. Başqa bir sınaq hazırda davam edir: NASA-nın 2009-cu ildə istifadəyə verdiyi və hələ də uçuş etdiyi süni ay peykinə maraqlı bir cihaz quraşdırmaq üçün qrant qazanmışıq.
Niyə?
Alimlər həmişə ayın quruluşunu daha yaxşı anlamaq, onun yüksək ölçüdə tam çəkilişini etmək, peykdən baxmaq və ay səthinin müxtəlif hissələrində müxtəlif maddələrin kimyəvi xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirmək, rentgen aparatında bütün növ şüaları görmək istəyiblər. Peyk çox aşağıdan uçur – səthdən cəmi 50 kilometr hündürlükdə. İdeya isə gec-tez Ayın daha uzun uçuşlar üçün bir növ ara kosmik stansiya, tramplin olmasıdır. Buna görə bütün bunların necə baş verəcəyini daha yaxşı başa düşmək lazımdır.
Gec-tez – nə vaxtdır?
Düşünürəm ki, 2030-cu ilə qədər Ayda kiçik bir körpünün yaranması haqqında eşidəcəyik. İlkin mərhələdə yəqin ki, insanla deyil, robotlarla; sonra ola bilsin ki, iki-üç aylıq ekipaj uçuşları başlayacaq, məsələn, arktika stansiyalarına olduğu kimi. Bu planlar barədə NASA-ya artıq Rusiya, Çin və Avropa Kosmik Agentliyi, yəni bütün Avropa elan edib.
İndi İlon Maskın rəhbərlik etdiyi "Space X" fəal şəkildə Marsa uçuş hazırlayır. Bir müsahibənizdə Marsa uçmağın tez olduğunu söyləmişdiniz. Niyə?
Birincisi, bu olduqca baha başa gəlir. Layihə üçün ən azı bir neçə yüz milyard dollar lazımdır. NASA-nın büdcəsi ildə təxminən iyirmi milyarddır. Yəni tək bu layihə ilə məşğul olmaq üçün qalan hər şeyi bağlamaq və on-iyirmi il buna vaxt sərf etmək lazımdır. Bu gün istənilən məsələlər insan müdaxiləsi olmadan, robotlardan istifadə etməklə daha asan və daha ucuz həll edilə bilər. İnsan uçuşlarına niyə bu qədər diqqət var – bu artıq siyasi, psixoloji sualdır. Belə oldu ki, Qaqarin ilk dəfə kosmosa uçuş etdi – və romantika qapıları açıldı, hər kəs üçün çox maraqlı oldu. Lakin Xruşov və daha sonra amerikalılar buna böyük maraq göstərildiyini görən kimi, bunun siyasi məna kəsb etdiyini düşünməyə başladılar. Sənaye nəhəngləri işə qarışdılar, bundan pul qazanmağa başladılar. Yəni, maraqlı tərəflər, təşkilatlar meydana çıxdı – və başladı...
Bəs qalaktikalararası koloniya arzuları necə oldu? Bir gün insanların Yer üzünü tərk edəcəyi, oksigen ehtiyatlarını tükədib həyat üçün uyğun, yeni bir planet axtarmağa gedəcəyi fikri necə?
Budur, məsələn, İlon Mask açıq şəkildə deyir ki, Marsa olan marağı Yer üzündə bir faciə olarsa, orada "ehtiyat aerodromu" yaratmaqdır. Ancaq şəxsən mən bu ideyanın tamamilə mənasız olduğunu düşünürəm. Marsda demək olar ki, atmosfer yoxdur və temperatur şəraiti Yer üzündəki vəziyyətdən daha pisdir. İlon Mask – çox inadkar bir xəyalpərəstdir, ancaq buna haqqı çatır, çünki o, öz pulunu xərcləyir. Onun fikirlərindən biri, buz örtüklərinin toplandığı qütblərdə hidrogen bombaları partlatmaqla Marsda bir atmosfer yaratmaqdır: guya ki, onlar əriyəcək və atmosferə oksigen buraxılacaq. Ancaq bu fikir hələ də fantaziya səviyyəsindədir, heç bir hesablamalar mövcud deyil. Qoy adam xəyal qurmağa davam etsin...
Müasir fizika nə ilə bəslənir? Bu yaxınlarda hamı anti-maddələrin axtarışından danışırdı...
Bu məsələ elə Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya aiddir. Haradasa ötən əsrin 30-cu illərinin əvvəllərində fizikada məşhur kvant inqilabı baş verdi və riyazi hesablamalar fizikləri təbiətdəki hər hansı bir fiziki hissəciyin antipoda sahib olması fikrinə yönəltdi. Kimyaçı və fiziklərin təbiət haqqında bildikləri hər şey simmetriyanın onun universal xüsusiyyətlərindən biri olduğunu göstərir. O zaman, məntiqə görə maddənin qlobal antipodu anti-maddə olmalıdır. Sual yaranır, niyə bizim kainat yalnız maddələrdən ibarət olmalıdır? Anti-maddənin heç olmasa kiçik də olsa qarışığı olmalıdır, ya yox? Gəlin uçan hər bir şeyi tutan alətlər və detektorlarla kosmosa uçaq və baxaq. Təcrübəmizin ideyası məhz belə yarandı. Lakin zamanla anti-maddələr axtarışına maraq azaldı və artıq sirli “qaranlıq cism" ilə bağlı bir mövzu ortaya çıxdı. Qalaktikalarda ulduzların hərəkəti Günəş ətrafında planetlərin hərəkətinə bənzəyir. Yeganə fərq, qalaktikada günəş rolunu oynayacaq heç bir mərkəzi cisim yoxdur, lakin ulduzların ətrafında fırlandığı müəyyən bir ağırlıq mərkəzi var. Günəş ətrafında planetin fırlanma qanunları hələ XVII əsrdə aşkar edilmişdi, lakin onları qalaktikanın mərkəzinin ətrafında ulduzların fırlanmasına tətbiq etməyə başladıqda, hər şeyin elə də sadə olmadığı ortaya çıxdı. Bunun necə baş verdiyini izah etmək üçün gördüyümüz, ulduzların, ulduzlararası qazın və plazmanın ondan ibarət olduğu adi cisimdən başqa, tərkibində bizim görmədiyimiz bir şeylərin olduğunu da ehtimal etmək lazımdır, lakin onun varlığı ulduzların dövranına təsir edən cazibə qüvvəsində hiss olunur.
Yəni o, məkanı əyir?
Həmçinin əyir. Təxminən ötən əsrin 30-cu illərindən çox sayda fərziyyələr, nəzəriyyələr var, amma konkret cavab yoxdur. Son 15-20 ildə alimlər bu "qaranlıq cismi" aşkar etməyə çalışaraq çox təcrübələr aparıblar və Beynəlxalq Kosmik Stansiyadakı cihazımız onun axtarışı üçün istifadə olunan platformalardan biridir. Ən maraqlısı odur ki, bunun nə olduğunu bilmirik, amma hansı kütlədə olduğunu bilirik: adi cismin kütləsindən təxminən on qat çoxdur! Yəni qalaktikamızda biz Günəş sistemi, digər ulduzlar və bütün məlum kosmik obyektlər də daxil olmaqla, kütlənin yalnız onda bir hissəsini təşkil edirik, qalanları isə... bəzi cisimlər görünməz olaraq uçurlar, böyük və ya kiçik – bunu belə dəqiq bilmirik.
Günəş sistemində də bu sirli qaranlıq cisim var?
O, qalaktikamızın mərkəzi hissəsinə yaxın bir yerdə yerləşir. "Voyadcerləri" işə saldıqda, onlar yalnız Günəşin və ətrafdakı planetlərin cazibə qüvvəsini hiss edirlər. Yəni, günəş sistemində buna bənzər bir şeyin olmadığını söyləyə bilərik.
Kainatımızın bir başlanğıcı var – yəqin ki, bir sonu da olacaq?
Böyük partlayışın fəsadlarını müşahidə etmək olur və hal-hazırda hətta bəzi teleskoplar da Böyük partlayışın hesablama vaxtına yaxın vaxt haqqında məlumat ala bilir, bu partlayış isə təxminən 13 milyard il əvvəl baş verib. Kainatın həqiqətən çox sıx və isti olduğunu bilirik. Gələcəyə gəldikdə, təxminən 2000-ci ilə qədər bu məsələdə tam bir qeyri-müəyyənlik var idi, ancaq sonra bir neçə astrofizik bir-birindən xəbərsiz olaraq anti-cazibə kimi bir şey kəşf etdilər. Yəni müəyyən bir məsafədə səpələnmiş qalaktikalar bir-birlərinə yaxınlaşmaq əvəzinə uzaqlaşırlar. Bu, müasir fizika nöqteyi-nəzərindən tamamilə izaholunmazdır, çünki yalnız cazibə qüvvəsini – məsələn, cisimlərin Yer kürəsinə cəzb olunmasını bilirik, bu isə nəsə tərs hadisədir. "Qaranlıq kütlə" analogiyasına əsaslanaraq onu "qaranlıq enerji" adlandırıblar, artıq onun kəşfinə görə Nobel mükafatı alınıb. Odur ki, bu təzahürün mənşəyini tam anlamasaq da – onu tapmaq olduqca maraqlı olardı – artıq bu gün Kainatın daha sürətli və daha sürətlə genişləndiyini deyə bilərik.
Bunun məntiqli sonu necə olacaq?
Hər şey sonsuzluğa qədər bir-birindən aralanacaq və nəticədə soyuq olacaq, donub qalacaq. Ancaq Günəşimiz kimi hər bir konkret ulduzun öz sonu var. Günəşin, məsələn, yeddi-doqquz milyard il sonra sönəcəyi artıq dəqiq bilinir. Astronomlar oxşar ulduzlarda belə hallar müşahidə ediblər artıq.
Təkamül nəzəriyyəsinə, cansızdan yaranan canlıya münasibətiniz necədir?
Kainatda yaşamın necə yarandığı – əsas müəmmalardan biridir. Sırf kimyəvi mühitdən ilk hüceyrəli canlıların mənşəyinin modelləşdirilməsi açıqlanmayana qədər, prosesləri idarə edən Kimsənin hələ də varlığına dair nəzəriyyələr mövcud olacaq. Görünür, təsadüfi deyildir ki, bir çox dahi alimlər bu Kimsənin həqiqətən mövcud olduğuna inanıb. Düşünürəm ki, «qara cismin» və «qara enerjinin» sirrinin üstü yaxın onillikdə açılacaq… bəlkə də, daha tez. Və yaşamın yaranma məsələsi qalır.
Bəs hər şeyin əvvəlcədən müəyyən olduğuna inanırsız?
Baxır «hər şey»… deyərək nəyi nəzərdə tutursunuz. İnsan taleyinə bir çox faktorlar təsir edir. Lakin istənilən canlı orqanizm doğulur və onun sonu var, – bu yüz faizdir. Yadımdadır ki, uşaq ikən ilk dəfə insanın ölümlü olduğunu öyrənəndə, atam məni təsəlli edirdi: narahat olma, sən böyüyənə qədər alimlər insanın ölümsüz etmək üçün bir şey fikirləşəcəklər.
Belə bir şeyin icad edilməsini istərdinizmi?
Yəqin bu doğru olmazdı: həyat elə yaranıb köhnəni mütləq yenisi əvəz etməlidir. Mutasiyalar təkamülə gətirib çıxarır, hər şeyi birdən-birə durdurmaq olmaz. Düşünürəm ki, heç vaxt belə bir şey baş verməyəcək. Fiziklər, ümumiyyətlə bütün təbii elm mütəxəssisləri belə bir fəlsəfə ilə yaşayırlar: entropiya artımı qanunu var və bu qanun tamamilə universaldır. Artan entropiya – şlaklar, xaos, qlobal istiləşmə, atmosfer tullantılarıdır… O nizamsız şəkildə artır – və elə bir an gəlir ki, hər şeyi yenidən başlamaq lazım gəlir.
Bəs yadplanetlilər mövcuddurlar?
Əgər Yer kürəsində həyat varsa, digər göy cisimlərində həyatın olduğunu rədd etmək axmaqlıqdır. Hazırda digər ulduzlar ətrafında planet sistemlərinin axtarışı üzrə bütöv bir beynəlxalq proqram fəaliyyət göstərir. Bu planetlərin faylları yaradılır, alimlər bu planetlərin arasında yaşam şəraitinin – istilik dərəcəsi, işıqlanma və suyun olması bizim yaşadığımız şəraitə bənzər olub olmamasını anlamağa çalışırlar. Yəqin ki, artıq mindən çox aşkar olunmuş planet var. Və onların arasında bizimkinə bənzər beş və ya on planet var.
Bəs onları niyə axtarırlar?
Yeni nəsillərin teleskopu yarandıqda onların suyu, atmosferi, okeanları barəsində daha çox şey demək üçün. Bu çox tezliklə baş verəcək. Belə bir teleskoplardan ilki bir-iki ildən sonra NASA tərəfindən buraxılacaq, tamamilə inanılmaz bir teleskop!
Bu nə verəcək?
Hələ ki bu sadəcə elmi maraqdır, amma Yuriy Milneri tanıyırsınız? Vençur kapitalist üç il əvvəl ətrafında Yer kürəsinə bir qədər bənzər bir-iki planetin aşkar edildiyi yaxın ulduza uçuşu maliyyələşdirdiyini elan etdi. Uçuş insan olmadan olacaq: çox balaca, demək olar ki, içində kiçik bir fotoaparat və Yer kürəsi ilə əlaqə saxlamaq üçün nano-çip. Onu ən yüksək sürətlə – 1/5 işıq gücü ilə uçurtmaq istəyir və o zaman bu aparat ən yaxın ulduz sisteminə iyirmi il ərzində uçacaq. Mən də bu layihənin iştirakçısı oldum, Milner özü mənə Bakı nömrəmə zəng etdi və biz artıq bir dəfə görüşmüşük. O, silikon vadisində yaşayır. Bu layihənin strukturu çox maraqlıdır. Layihəyə Milner, Sukerberq başçılıq edir və bu yaxınlara qədər Stiven Hokinq də iştirak edirdi. Sonra senior advisers – əsas analitiklər gəlir, əsas 5 insan – mən də onlara daxiləm; daha sonra işçi qrupu. Mən artıq öz əməkdaşlarımın qarşısına vəzifə qoymuşam və artıq bu mövzuda vacib məqalə dərc olunub, yeri gəlmişkən bu məqalə Bakıda hazırlanmışdır.
Silikon vadisində çox ideyalar gerçəkləşib. Bəs Azərbaycanın kosmik imperiya olmaq şansı varmı?
Azərbaycan artıq bir növ kosmik imperiyadır: onun üç yaxşı yol yoldaşı var, onu gözəl gənc Azərkosmosun mütəxəssislər komandası idarə edir. Buna nəsə özümüzünkünü, Azərbaycanda hazırlananmış bir şeyi əlavə etməyə dəyər. Elə indi məhz bununla məşğuluq. Qrant artıq alınıb, bu isə çox vacibdir, çünki iş prosesində həm insanlar öyrənir, həm də yeni ideyalar yaranır. Mən hətta sualı genişləndirərdim: Azərbaycanın sadəcə neft və qaza görə yox, başqa amillərə görə güclü kosmik imperiya olmaq şansı varmı? Kosmik sfera bir yana, mənə elə gəlir ki, Azərbaycanda bu sahədə elmdən olan məşhur insanlar yer almalıdır. Azərbaycandan olan bir çox maraqlı alimlər var, onlar bütün dünyaya səpələniblər və elmin müxtəlif sahələrində, həmçinin kosmik sahədə aparıcı mövqeləri tutublar. Xüsusilə «qara enerji» üzrə bu sahədə ilk beşliyə daxil olan bir mütəxəssis var: Təbrizli Azərbaycanlı, Nima Ərkani Hamed, onun 46 yaşı var. Düzdür, hələ ki, Nobel mükafatını almayıb, amma hər şey qabaqdadır. Ən azından Milner mükafatına artıq nail olub.

Roald Sagdeev. In search of dark energy
His teachers were legendary physicists Landau and Artsimovich, at the age of 36 he became the youngest academician in the Soviet Union and for 15 years he chaired the Space Research Institute of the USSR Academy of Sciences. A world-famous scientist, one of the most authoritative specialists in the field of plasma physics, Roald Zinnurovich Sagdeev led a number of space projects that have contributed to the restoration of international cooperation among scientists after the failure of the USSR in the Space Race. During the years of reconstruction he was Gorbachev's adviser at the fateful summits, he stood at the origin of the international movement of scientists against the nuclear threat. Today Roald Zinnurovich is a member of the academies of sciences of many countries, a citizen of the Republic of Azerbaijan and a consultant to its space program.
Why were you given such an exotic name as Roald?
For the record, I've always been interested in the Arctic. You know why? A name calling! My parents named me Roald after the famous Norwegian traveler, polar researcher Roald Amundsen. His team was the first to reach the South Pole on the dog sled, he was the first to visit both poles of our planet. So I dreamed of getting there as well. And, by the way, I was partially compensated for my unfulfilled dream when two of our vehicles flew towards Halley's Comet: they flew past the comet just under the south pole of its monolithic, irregular body...
According to your biography it seems that everything in your life worked out by itself. For example, Landau's intervention when after the institute you were distributed to the "mailbox" in the Urals...
Nothing happened by accident. My father was a research assistant, he was appointed to important state posts, he even was Deputy Chairman of the Council of Ministers for a while. And I, a schoolboy, observed his life: all this fuss, organizational work, bureaucracy... And I wondered: what did he waste his time on? After all, he studied at grad school, he was a talented mathematician, who was also teaching. So when they offered me to become secretary of the Komsomol Committee, I flatly refused. Even then, I only wanted to dedicate myself to science.
And you've held this position all your life?
There was a moment when I had no other option: I really didn't want to become director of the Space Research Institute, but I was forced to.
But the Institute is still grateful to you...
My position cost me a lot. Being essentially an economic operator, I became much less engaged in science, and these were perhaps my most productive creative years ‒ I just turned forty. Before I left the Soviet Union I was director for more than 15 years.
With you the institute became a real "window to Europe". Besides, everyone were sure that you will categorically stay away from military projects.
Yes, but sometimes I say to myself with regret: wish I would spend all this energy on science! Let me tell you a story. I was sitting in my director's office once. As a rule, people addressed me regarding work meetings, the supply of appliances, construction, financing... And so one of my idols from the world of science ‒ academician Zeldovich comes in. He was an amazing physicist, who was researching the black holes. He sits down and says: "Roald, I brought you copies of my new works", ‒ he holds a stack of his works in his hands, which he has published recently. I became so sad all of a sudden, by thinking that people can boast of their creative achievements, while I do what?.. My eyes caught a paper which was brought to me earlier for signature: "To allow a carrier of sewage, mister ‒ I do not remember who ‒ have a side job as plumber". And while Zeldovich was talking about his scientific achievements, I quietly called the assistant and told her: "Please print out the order that I signed in twenty copies, put in a folder for our institute preprints and bring here". When she did, I pulled out one copy, signed: "To dear Yakov Borisovich as a memento!" ‒ and handed it over to Zeldovich. He, of course, bursts out laughing. And the next day I got the calls asking: "Can you send one to me?".
Roald Zinnurovich, I cannot help but ask: how did you end up in Azerbaijan?
I've been here a lot since Soviet times. Azerbaijan has repeatedly won social competitions between the Union Republics, and once I was invited among the big delegation to present the Order of the Red Banner. I remember the gathering of the general designers, for some reason, there were many specialists from the space field. I just became director of Space Research Institute at that time. I met Heydar Aliyevich at the award ceremony. And afterwards a small cosmic center was created here, it had different names at different times: the Scientific Center "Caspian", the NGO "Space Research"... The founder was space enthusiast Tofik Kazimovich Ismailov, unfortunately, he died later in helicopter above Karabakh. From 1980 to 1985 I regularly came to Baku, and there was no time when Heydar Aliyevich did not invite me to visit. Well, in 1990, I married Susan Eisenhower and left... What would happen to the Union was unclear then, and we decided to stay in Washington for the moment. There I met the Ambassador of Azerbaijan ‒ the current rector of Azerbaijan Diplomatic Academy, Hafiz Pashayev and we became friends. He said that he had a dream to create a Western-style college in Baku ‒ and he created a whole diplomatic academy! After I retired, I came to Baku already as a visiting professor. You probably aware that in the West, especially in America, professors do not retire, but receive emeritus status. I still even have a lab with employees at the Maryland University. However, I no longer receive a salary, but this is right ‒ we need to give way to young generation.
How did your collaboration with NASA begin?
When the ISS was created. It was in the first years after I moved to the United States, there were still discussions whether to cooperate with Russia or not. The NASA administrator that I was friends with, regularly invited me as a consultant, my wife was also one of the consultants. This lasted until about 2003, then I passed into NASA's grant recipient status. NASA, first of all, is an administration: their professional staff are mainly involved in the organization of research, and the research itself is carried out by scientific institutions and advanced university laboratories. They hold competitions and give grants on subjects of interest of NASA. The whole time I was in the States, my main occupation was working with NASA grants, and I still participate in their projects.
Tell us more about your projects.
First there was ISS project ‒ its making, then training of employees. And everything resulted in the development of a very interesting scientific experiment. The most difficult and expensive instrument ever lifted up into space was prepared for installation at an international station; It still stands there. The device was collected in Swiss CERN. It is called AMS which stands for Alpha Magnetic Spectrometer ‒ and it registers particles of very high energies coming from space. Just imagine: the station flies and continuously registers different types of particles, analyzes each hit of an unknown energetic charged particle, all kinds of detectors are standing... For comparison: there is the hadron collider on Earth which helped to discover the "particle of God", and our AMS is something like that, but in space. I'm part of this experiment too. Another experiment is in the process: we have won a grant to install one interesting instrument on the artificial satellite of the Moon, which NASA launched in 2009 and it is still flying.
What for?
Scientists have always wanted to understand the Moon better, to make its full space footage in high-definition, to look from the satellite and to define chemical features of different substances on different areas of the moon surface, to look at X-rays, in all types of radiation... The satellite flies very low ‒ only 50 kilometers from a surface. And the idea is that sooner or later the Moon will become an intermediate space station, some kind of a springboard for more long-distance flights. That's why we need to understand better, how all this is going to happen.
Sooner or later means when?
I think that until 2030 we will hear about the creation of a small springboard on the Moon. At first, probably without humans, with robots; then, perhaps, there will be flights of crews for two or three months, like, for example, to Arctic stations. NASA, Russia, China and the European Space Agency, meaning all Europe, have already stated such plans.
Currently, Space X, led by Elon Musk, is actively preparing a flight to Mars. And you said in an interview that it's still too early to fly to Mars. Why?
First, it's extremely expensive. The project requires at least several hundred billion dollars. NASA's budget is approximately twenty billion a year. Which means, it is necessary to shut down everything else and dedicate ten-twenty years only to this project. Today any issue can be solved easier and cheaper with the help of robots, without human participation. And why so much attention is attached to human flights is a political, psychological question. As it happens, Gagarin was the first to fly ‒ and the gate of romance opened, everyone became very interested in it. But once Khrushchev and then the Americans saw that it aroused great interest, it also attached a political importance. Industrial giants became involved, people started to gain benefit from it. So a circle of interested persons, organizations appeared ‒ and one thing led to another.
What about dreams of an intergalactic colony? The idea that someday people will leave the Earth, having exhausted oxygen reserves, and go to search for a new habitable planet?
Well, Elon Musk, for example, speaks openly that his interest in Mars is to create a "spare airfield" there in case a tragedy happens with Earth. But personally, I think it's a completely crazy idea. There is practically no atmosphere on Mars and temperature conditions are much worse than on Earth. Elon Musk is a very stubborn fantasist, but he has the right to be one because he spends his own money. One of his ideas is to create the atmosphere on Mars, by detonating hydrogen bombs on poles where ice caps are accumulated: allegedly then they will melt and the oxygen will be separated into the atmosphere. But this idea is on a fantasy level yet, there's no calculations. Well, let a man have his dream.
Tell us what modern physics is about? Just recently, everyone was talking about the searches of antimatter...
This is just about the ISS. Sometime in the early 1930s, a famous quantum revolution happened in physics, and mathematical calculations led physicists to thoughts that any physical particle in nature should have an antipode. Everything that chemists and physicists know about nature suggests that symmetry is one of its universal properties. Then, according to the logic of things, the global antipode of the matter should have an antimatter. The question is, why our universe should consist only of matter? Should there be at least a small impurity of antimatter or not? Let's go out into space with instruments and detectors catching everything that flies around and see. That's how the idea of our experiment came up. But over time, interest in the search for antimatter diminished and another topic appeared, connected with already mysterious "dark matter". The movement of stars in galaxies resembles the movement of planets around the Sun. The only difference is that there is no central body in the galaxy that plays the role of the Sun, but there is some center of gravity around which the stars rotate. The laws of planets rotation around the Sun were discovered already in 17th century, but when they began to be applied to the rotation of stars around the center of the galaxy, it turned out that everything is not so simple. To explain how this happens, we had to make the assumption that, apart from the usual substance we see, which the stars consists of, interstellar gas and plasma, there is also something else in it that we do not see, but its presence is felt by the force of gravity affecting the rotation of stars.
So it warps the space?
Warps as well. Since about the 1930s, there have been many guesses, theories, but there is no concrete answer. For the last 15 to 20 years scientists have experimented a lot trying to detect this "dark substance", and our instrument on the ISS is now used as one of the platforms for its search. The most interesting thing is that we do not know what it is, but we know the mass of it: about ten times more than the mass of an ordinary substance! That is, in our galaxy, including the Solar System, other stars and all known space objects, we make up only one tenth of the mass, and the rest... somewhere some bodies fly, large or small – and we don't even know it.
And is there this mysterious dark matter in the solar system, too?
It is somewhere closer to the central part of our galaxy. When we launch "Voyagers," they experience only the gravity of the Sun and the surrounding planets. That is, it can be said that there is nothing like this in the solar system.
Our universe has a beginning – means, it will also have the end?
What we call the consequences of the Big Bang can be observed now, even some telescopes can get information about a time close to the estimated time of the Big Bang, and it happened about 13 billion years ago. We know the universe was very dense and hot. As for the future, there was complete uncertainty about this issue until about 2000, but then several astrophysicists independently of each other discovered something like anti-gravity. That is, at a certain distance, the running away galaxies, instead of attracting each other, begin to push away. It is absolutely inexplicable in terms of modern physics because we are only familiar with gravity ‒ falling bodies, for example, to Earth, and this is some opposite phenomenon. By analogy with "dark mass" it was called "dark energy", the Nobel Prize was already presented for its discovery. So, although we do not fully understand the origin of this phenomenon – and to solve it is also incredibly interesting – today it is possible to say that the universe will disband faster and faster.
What will be its logical ending?
Everything will run endlessly and eventually get cold, freeze. But every particular star, like our Sun, has its end. It is already known that the Sun, for example, will extinguish in seven to nine billion years. Astronomers have already observed such cases with similar stars.
And how do you feel about the theory of evolution, the origin of the living from the non-living?
This is one of the main mysteries ‒ how life in the universe appeared. Until it is explained, the origin of the very first single-celled beings from a purely chemical environment is modeled, it will give thoughts to theories that there is still Someone controlling these processes. And apparently it's not by chance that many great scientists believed this Someone really existed. I think the mystery of "dark matter" and "dark energy" will be solved in the next few decades... Or maybe earlier. And only the question of the origin of life will remain.
And do you believe that everything is predetermined?
Depends on what you call "everything"... The human's fate is influenced by many factors. But the fact that any living organism is born and has a finite time of existence is a hundred percent. I remember when I was a child and first discovered that man was mortal, Dad comforted me: don't worry, while you grow up, scientists will figure out how to make people immortal.
Would you like such cure to be invented?
Probably, it would be wrong: still life is arranged that way so that the new should replace the old. Mutations lead to evolution, you can't just stop everything. I think it's never going to happen. Physics, and all natural science specialists adhere to such philosophy: there is a law of growth of entropy, and it is completely universal. Growing entropy presents slag, chaos, global warming, air emissions... It is steadily growing ‒ and there comes a moment when everything needs to start over.
Do aliens exist?
Since there's life on Earth, it is foolish to deny that it can exist on some other celestial bodies. There is now a whole international program to search for planetary systems near other stars. Files of these planets are created, scientists try to understand whether there are such planets among them where the conditions such as temperature, the illumination and availability of water, would be close to ours, terrestrial. The number of discovered planets has probably passed for a thousand. And among them, there are maybe five or a dozen similar to our Earth.
Why are they searching them?
So that when the next generation telescopes appear, you can say much more about water, atmosphere, oceans on those planets... It’s going to happen pretty soon. The first of such telescopes, absolutely stunning one in a year or two will already be launched by NASA!
And what will that give?
So far, it's purely scientific curiosity, but you know Yuri Milner? A venture capitalist, who three years ago announced that he was funding a flight to the closest star, near which he had recently discovered a pair of planets, something similar to Earth. The flight will be without a human: very small, actually a nano chip, with a small camera inside and a transmitter for communication with Earth. He wants to disperse it to a very high speed ‒ 1/5 of the speed of light, and then this device will fly to the nearest star system for twenty years. I also became a participant in this project, Milner himself called me at my Baku number, and we have already met once. He lives in Silicon Valley. The structure of this project is interesting. It is led by Milner, Zuckerberg and until recently was attended by Stephen Hawking. Then there are senior advisers ‒ chief analysts, 10 ‒ 15 people ‒ I am among them; then ‒ working group. I have already set a task for my employees, and an important article has already come out on the subject, prepared, by the way, in Baku.
Many ideas have been realized in Silicon Valley. Does Azerbaijan have a chance to become a space power?
In a way, Azerbaijan is already a space power: it already has three good satellites, they are directed by a wonderful young team of Azercosmos specialists. It would be worth adding to this something done in Azerbaijan. And that's what we're doing right now. We already received a grant, and this is very important, because during working process people learn, and the new ideas appear. I would even expand the question: does Azerbaijan have a chance to become a strong space power not only at the expense of oil and gas? And as for the space sphere, it seems to me that after all it is necessary that in this sphere Azerbaijan has some role models ‒ worldwide famous people from science field. There are many very interesting scientists from Azerbaijan who have spread around the world and take leading positions in various fields of science, including space science. In particular, in terms of "dark energy" there is one such specialist, he is one of the five best in this field: Azerbaijani from Tabriz, Nima Arkani-Hamed, he is 46 years old. Though, he hasn't got Nobel prize yet, but he's got everything ahead of him. In any case, he already got the Milner Award.