Onun müəllimləri əfsanəvi fiziklər Landau və Artsimoviç olub, 36 yaşında Sovet İttifaqının ən gənc akademiki oldu və 15 il SSRİ Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqat İnstitutuna rəhbərlik edib. Dünyaca məşhur bir alim, plazma fizikası sahəsində ən nüfuzlu mütəxəssislərdən biri olan Roald Zinnuroviç Saqdeev SSRİ "Ay yarışında" uduzduqdan sonra alimlərin beynəlxalq əməkdaşlığının bərpasına səbəb olan bir sıra kosmik layihələrə rəhbərlik etmişdir. Yenidənqurma illərində taleyüklü zirvələrdə Qorbaçovun məsləhətçisi olub, alimlərin nüvə təhlükəsinə qarşı beynəlxalq hərəkatının başlanğıcında dayanıb. Bu gün Roald Zinnuroviç Saqdeev – bir çox ölkələrin elmlər akademiyalarının üzvüdür, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı və onun kosmik proqramının məsləhətçisidir.
Sizə niyə belə ekzotik Roald adını veriblər?
Yeri gəlmişkən, həmişə Arktika ilə maraqlanmışam. Bilirsiz niyə? Adıma görə! Valideynlərim məni məşhur Norveç səyyahı, qütb tədqiqatçısı Rual Amundsenin şərəfinə adlandırıblar. Onun komandası itlərin qoşqusu ilə Cənub Qütbünə ilk dəfə ayaq basıblar, o, planetimizin hər iki qütbünü ziyarət edən ilk insan olub. Buna görə də ora getməyi arzulayırdım. Yeri gəlmişkən, iki cihazımızın Halley kometasına uçduğu zaman çin olmamış arzum qismən kompensasiya olmuşdu: onlar kometanın monolit, düzgün olmayan forması, cisminin düz yanından, tam cənub qütbünün altından uçmuşdular.
Sizin bioqrafiyanızı oxuyanda adama elə gəlir ki, həyatınızda hər şey öz-özünə baş verib. Məsələn, institutu bitirdikdən sonra Uralda "poçt qutusuna" göndərilən təyinatınıza Landaunun müdaxiləsi...
Heç nə təsadüfi baş verməyib. Atam elmi işçi olub, mühüm dövlət vəzifələrində işləyib, hətta bir vaxtlar Nazirlər Şurası sədrinin müavini idi. Mən isə məktəbli idim, onun həyatını izləyirdim: bütün bu təlaş, təşkilati iş, bürokratiya... Və məni bir sual düşündürürdü: o, vaxtını nəyə sərf etdi? Axı o, aspiranturada oxuyub, istedadlı bir riyaziyyatçı olub və dərs deyib. Buna görə mənə komsomol komitəsinin katibi vəzifəsi təklif olunanda qəti şəkildə imtina etdim. Elə o vaxtı ancaq elm ilə məşğul olmaq istəyirdim.
Və bütün həyatınız boyu bu mövqedə olmusunuz?
Elə bir an vardı ki, başqa seçimim yox idi: Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru olmaq heç istəmirdim, amma məni məcbur etdilər.
Amma institut hələ də sizə minnətdardır...
Vəzifəm mənə çox baha başa gəldi. Əslində bir iş icraçısı olduğum üçün elmlə daha az məşğul olmağa başladım, o illər isə bəlkə də, mənim ən məhsuldar yaradıcılıq illərim idi – yenicə qırx yaşım olmuşdu. Sovetdən ayrılana qədər mən 15 ildən çox direktor vəzifəsində çalışırdım.
Sizin rəhbərlik etdiyiniz dönəmdə institut əsl "Avropaya pəncərə" olmuşdu. Həm də, hamı bilirdi ki, hərbi layihələrə qəti baş qoşmayacaqsınız.
Bəli, amma bəzən təəssüflə düşünürəm: kaş ki bütün bu enerjimi elmə sərf etsəydim! Sizə bir hadisə barədə danışım. Mən bir dəfə öz direktor otağımda oturmuşam. Qayda olaraq, işlə, alət tədarükü, tikinti, maliyyələşdirmə ilə bağlı yanıma gəlirdilər. Və bir dəfə elm dünyasından olan bir kumirim – çox gözəl bir fizik, akademik Zeldoviç yanıma gəldi, o, qara dəliklərlə məşğul idi. Oturub deyir: "Roald, sənə yeni işlərimin nüsxələrini gətirmişəm" – əlində bu yaxınlarda dərc etdiyi bir yığın iş var. Birdən insanların yaradıcılıq uğurları ilə lovğalana biləcəyi düşüncəsindən çox kədərləndim, bəs mən nə işlə məşğulam?.. Gözüm bundan əvvəl imzalamaq üçün gətirdikləri kağıza sataşdı: "Zibil daşıyan yoldaşa – soyadını xatırlamıram - assenizator vəzifəsini əvəz etməyə icazə verilsin". Zeldoviç elmi nailiyyətləri barədə danışarkən, səssizcə köməkçimi çağırıb dedim: "İmzaladığım bu əmri iyirmi nüsxədə çap edin, institutumuzun preprintləri üçün bir qovluğa qoyub gətirin.". Gətirdikdən sonra mən bir nüsxəsini çıxartdım və imzaladım: "Hörmətli Yakov Borisoviçə xatirə!" – və Zeldoviçə verdim. Əlbəttə ki, o, dərhal qəhqəhə ilə güldü. Ertəsi gün zənglər başladı: "Mənə də göndərə bilərsən?".
Roald Zinnuroviç, soruşmaya bilmərəm: Azərbaycana necə gəlib çıxdınız?
Sovet dönəmində buraya tez-tez gəlirdim. Azərbaycan dəfələrlə İttifaq respublikaları arasında keçirilən sosial yarışlarda qalib gəlirdi və bir dəfə mən Qırmızı Bayrağı təqdim etmək üçün böyük bir nümayəndə heyəti arasında dəvət olundum. Yadımdadır, baş konstruktorları toplamışdılar, nədənsə çox sayda mütəxəssis məhz kosmos sahəsindən idi. O zaman mən yenicə Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru olmuşdum. Təqdimetmədə Heydər Əliyevlə tanış oldum. Sonra burada kiçik kosmik mərkəz yaradıldı, müxtəlif vaxtlarda fərqli adları var idi: "Xəzər" Elmi Mərkəzi, "Kosmik Tədqiqatlar" Elmi-İstehsalat Birliyi... Qurucusu kosmik sahə üzrə entuziast Tofiq Kazimoviç İsmayılov idi, təəssüf ki, sonradan Qarabağda vertolyotda həlak oldu. 1980-1985-ci illərdə mütəmadi olaraq Bakıya gəlirdim və Heydər Əliyev mütləq məni evlərinə dəvət edirdi. Və 1990-cı ildə Süzen Eyzenhauer ilə ailə qurdum və ölkədən getdim... O zaman İttifaqın aqibəti bəlli deyildi və biz də Vaşinqtonda yaşamaq qərarına gəldik. Orada Azərbaycanın səfiri – Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının hazırkı rektoru Hafiz Paşayevlə tanış oldum. Biz onunla dostlaşdıq. O, Bakıda qərb tərzində kollec yaratmaq arzusu olduğunu deyirdi, – ancaq tam bir diplomatik akademiya yaratdı! Sonra təqaüdə çıxdım və artıq Bakıya visitinq professor kimi gəldim. Yəqin bilirsiniz ki, Qərbdə, xüsusən Amerikada, professorlar təqaüdə çıxmırlar, emeritus statusunu alırlar. Hətta Merilend Universitetində işçilərlə birlikdə laboratoriyam hələ də mövcuddur. Düzdür, artıq maaş almıram, bu belə də olmalıdır – gənclərə yol açmalıyıq.
NASA ilə əməkdaşlığınız necə başladı?
Beynəlxalq Kosmik Stansiya yaradıldığında. Bu ştatlara köçdüyüm ilk illərdə baş vermişdi, hələ Rusiya ilə əməkdaşlıq edib-etməmək barədə müzakirələr gedirdi. NASA-nın dostlaşdığım administratoru mütəmadi olaraq bir məsləhətçi kimi dəvət edirdi, həyat yoldaşım da məsləhətçilərdən biri idi. Bu təxminən 2003-cü ilə qədər davam etdi, sonra NASA-dan qrant alanlar – grant recipient - statusuna keçdim. Axı hər şeydən əvvəl NASA administrasiyadır: onların peşəkar heyəti əsasən tədqiqat işlərinin təşkili ilə məşğul olur, elmi-tədqiqat işləri isə elmi qurumlar və qabaqcıl universitet laboratoriyaları tərəfindən aparılır. NASA tərəfindən maraqlı mövzularda müsabiqələr keçirilir və qrantlar verilir. Ştatlarda yaşadığım zamanlarda əsas işim NASA qrantları idi və  bu günə qədər mən onların layihələrinin üzvüyəm.
Layihələriniz barədə daha ətraflı məlumat verin, zəhmət olmasa.
Əvvəlcə Beynəlxalq Kosmik Stansiyanın layihəsi idi – onun yaradılması, sonra kadrların hazırlaşdırılması. Və hər şey çox maraqlı elmi təcrübənin inkişafı ilə nəticələndi. Kosmosa buraxılan ən mürəkkəb və ən bahalı cihaz quraşdırılması üçün beynəlxalq stansiyada hazırlanmışdı; həmin cihaz indi də oradadır. Cihaz İsveçrə CERN-də yığılmışdır. AMS adlanır – alpha magnetic spectrometer – və kosmosdan gələn çox yüksək enerjinin hissəciklərini qeydə alır. Təsəvvür edin: stansiya uçur və davamlı olaraq müxtəlif növ hissəcikləri qeyd edir, naməlum enerji yüklü hissəciyin hər vuruşunu təhlil edir, hər cür detektorlar var... Müqayisə üçün: Yer üzündə "Tanrının bir hissəciyini" aşkar edən adron kollayderi var, bizim AMS cihazı isə oxşar bir şeydir, amma kosmosda yerləşir. Mən də bu eksperimentdə iştirak edirəm. Başqa bir sınaq hazırda davam edir: NASA-nın 2009-cu ildə istifadəyə verdiyi və hələ də uçuş etdiyi süni ay peykinə maraqlı bir cihaz quraşdırmaq üçün qrant qazanmışıq.
Niyə?
Alimlər həmişə ayın quruluşunu daha yaxşı anlamaq, onun yüksək ölçüdə tam çəkilişini etmək, peykdən baxmaq və ay səthinin müxtəlif hissələrində müxtəlif maddələrin kimyəvi xüsusiyyətlərini müəyyənləşdirmək, rentgen aparatında bütün növ şüaları görmək istəyiblər. Peyk çox aşağıdan uçur – səthdən cəmi 50 kilometr hündürlükdə. İdeya isə gec-tez Ayın daha uzun uçuşlar üçün bir növ ara kosmik stansiya, tramplin olmasıdır. Buna görə bütün bunların necə baş verəcəyini daha yaxşı başa düşmək lazımdır.
Gec-tez – nə vaxtdır?
Düşünürəm ki, 2030-cu ilə qədər Ayda kiçik bir körpünün yaranması haqqında eşidəcəyik. İlkin mərhələdə yəqin ki, insanla deyil, robotlarla; sonra ola bilsin ki, iki-üç aylıq ekipaj uçuşları başlayacaq, məsələn, arktika stansiyalarına olduğu kimi. Bu planlar barədə NASA-ya artıq Rusiya, Çin və Avropa Kosmik Agentliyi, yəni bütün Avropa elan edib.
İndi İlon Maskın rəhbərlik etdiyi "Space X" fəal şəkildə Marsa uçuş hazırlayır. Bir müsahibənizdə Marsa uçmağın tez olduğunu söyləmişdiniz. Niyə?
Birincisi, bu olduqca baha başa gəlir. Layihə üçün ən azı bir neçə yüz milyard dollar lazımdır. NASA-nın büdcəsi ildə təxminən iyirmi milyarddır. Yəni tək bu layihə ilə məşğul olmaq üçün qalan hər şeyi bağlamaq və on-iyirmi il buna vaxt sərf etmək lazımdır. Bu gün istənilən məsələlər insan müdaxiləsi olmadan, robotlardan istifadə etməklə daha asan və daha ucuz həll edilə bilər. İnsan uçuşlarına niyə bu qədər diqqət var – bu artıq siyasi, psixoloji sualdır. Belə oldu ki, Qaqarin ilk dəfə kosmosa uçuş etdi – və romantika qapıları açıldı, hər kəs üçün çox maraqlı oldu. Lakin Xruşov və daha sonra amerikalılar buna böyük maraq göstərildiyini görən kimi, bunun siyasi məna kəsb etdiyini düşünməyə başladılar. Sənaye nəhəngləri işə qarışdılar, bundan pul qazanmağa başladılar. Yəni, maraqlı tərəflər, təşkilatlar meydana çıxdı – və başladı...
Bəs qalaktikalararası koloniya arzuları necə oldu? Bir gün insanların Yer üzünü tərk edəcəyi, oksigen ehtiyatlarını tükədib həyat üçün uyğun, yeni bir planet axtarmağa gedəcəyi fikri necə?
Budur, məsələn, İlon Mask açıq şəkildə deyir ki, Marsa olan marağı Yer üzündə bir faciə olarsa, orada "ehtiyat aerodromu" yaratmaqdır. Ancaq şəxsən mən bu ideyanın tamamilə mənasız olduğunu düşünürəm. Marsda demək olar ki, atmosfer yoxdur və temperatur şəraiti Yer üzündəki vəziyyətdən daha pisdir. İlon Mask – çox inadkar bir xəyalpərəstdir, ancaq buna haqqı çatır, çünki o, öz pulunu xərcləyir. Onun fikirlərindən biri, buz örtüklərinin toplandığı qütblərdə hidrogen bombaları partlatmaqla Marsda bir atmosfer yaratmaqdır: guya ki, onlar əriyəcək və atmosferə oksigen buraxılacaq. Ancaq bu fikir hələ də fantaziya səviyyəsindədir, heç bir hesablamalar mövcud deyil. Qoy adam xəyal qurmağa davam etsin...
Müasir fizika nə ilə bəslənir? Bu yaxınlarda hamı anti-maddələrin axtarışından danışırdı...
Bu məsələ elə Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya aiddir. Haradasa ötən əsrin 30-cu illərinin əvvəllərində fizikada məşhur kvant inqilabı baş verdi və riyazi hesablamalar fizikləri təbiətdəki hər hansı bir fiziki hissəciyin antipoda sahib olması fikrinə yönəltdi. Kimyaçı və fiziklərin təbiət haqqında bildikləri hər şey simmetriyanın onun universal xüsusiyyətlərindən biri olduğunu göstərir. O zaman, məntiqə görə maddənin qlobal antipodu anti-maddə olmalıdır. Sual yaranır, niyə bizim kainat yalnız maddələrdən ibarət olmalıdır? Anti-maddənin heç olmasa kiçik də olsa qarışığı olmalıdır, ya yox? Gəlin uçan hər bir şeyi tutan alətlər və detektorlarla kosmosa uçaq və baxaq. Təcrübəmizin ideyası məhz belə yarandı. Lakin zamanla anti-maddələr axtarışına maraq azaldı və artıq sirli “qaranlıq cism" ilə bağlı bir mövzu ortaya çıxdı. Qalaktikalarda ulduzların hərəkəti Günəş ətrafında planetlərin hərəkətinə bənzəyir. Yeganə fərq, qalaktikada günəş rolunu oynayacaq heç bir mərkəzi cisim yoxdur, lakin ulduzların ətrafında fırlandığı müəyyən bir ağırlıq mərkəzi var. Günəş ətrafında planetin fırlanma qanunları hələ XVII əsrdə aşkar edilmişdi, lakin onları qalaktikanın mərkəzinin ətrafında ulduzların fırlanmasına tətbiq etməyə başladıqda, hər şeyin elə də sadə olmadığı ortaya çıxdı. Bunun necə baş verdiyini izah etmək üçün gördüyümüz, ulduzların, ulduzlararası qazın və plazmanın ondan ibarət olduğu adi cisimdən başqa, tərkibində bizim görmədiyimiz bir şeylərin olduğunu da ehtimal etmək lazımdır, lakin onun varlığı ulduzların dövranına təsir edən cazibə qüvvəsində hiss olunur.
Yəni o, məkanı əyir?
Həmçinin əyir. Təxminən ötən əsrin 30-cu illərindən çox sayda fərziyyələr, nəzəriyyələr var, amma konkret cavab yoxdur. Son 15-20 ildə alimlər bu "qaranlıq cismi" aşkar etməyə çalışaraq çox təcrübələr aparıblar və Beynəlxalq Kosmik Stansiyadakı cihazımız onun axtarışı üçün istifadə olunan platformalardan biridir. Ən maraqlısı odur ki, bunun nə olduğunu bilmirik, amma hansı kütlədə olduğunu bilirik: adi cismin kütləsindən təxminən on qat çoxdur! Yəni qalaktikamızda biz Günəş sistemi, digər ulduzlar və bütün məlum kosmik obyektlər də daxil olmaqla, kütlənin yalnız onda bir hissəsini təşkil edirik, qalanları isə... bəzi cisimlər görünməz olaraq uçurlar, böyük və ya kiçik – bunu belə dəqiq bilmirik.
Günəş sistemində də bu sirli qaranlıq cisim var?
O, qalaktikamızın mərkəzi hissəsinə yaxın bir yerdə yerləşir. "Voyadcerləri" işə saldıqda, onlar yalnız Günəşin və ətrafdakı planetlərin cazibə qüvvəsini hiss edirlər. Yəni, günəş sistemində buna bənzər bir şeyin olmadığını söyləyə bilərik.
Kainatımızın bir başlanğıcı var – yəqin ki, bir sonu da olacaq?
Böyük partlayışın fəsadlarını müşahidə etmək olur və hal-hazırda hətta bəzi teleskoplar da Böyük partlayışın hesablama vaxtına yaxın vaxt haqqında məlumat ala bilir, bu partlayış isə təxminən 13 milyard il əvvəl baş verib. Kainatın həqiqətən çox sıx və isti olduğunu bilirik. Gələcəyə gəldikdə, təxminən 2000-ci ilə qədər bu məsələdə tam bir qeyri-müəyyənlik var idi, ancaq sonra bir neçə astrofizik bir-birindən xəbərsiz olaraq anti-cazibə kimi bir şey kəşf etdilər. Yəni müəyyən bir məsafədə səpələnmiş qalaktikalar bir-birlərinə yaxınlaşmaq əvəzinə uzaqlaşırlar. Bu, müasir fizika nöqteyi-nəzərindən tamamilə izaholunmazdır, çünki yalnız cazibə qüvvəsini – məsələn, cisimlərin Yer kürəsinə cəzb olunmasını bilirik, bu isə nəsə tərs hadisədir. "Qaranlıq kütlə" analogiyasına əsaslanaraq onu "qaranlıq enerji" adlandırıblar, artıq onun kəşfinə görə Nobel mükafatı alınıb. Odur ki, bu təzahürün mənşəyini tam anlamasaq da – onu tapmaq olduqca maraqlı olardı – artıq bu gün Kainatın daha sürətli və daha sürətlə genişləndiyini deyə bilərik.
Bunun məntiqli sonu necə olacaq?
Hər şey sonsuzluğa qədər bir-birindən aralanacaq və nəticədə soyuq olacaq, donub qalacaq. Ancaq Günəşimiz kimi hər bir konkret ulduzun öz sonu var. Günəşin, məsələn, yeddi-doqquz milyard il sonra sönəcəyi artıq dəqiq bilinir. Astronomlar oxşar ulduzlarda belə hallar müşahidə ediblər artıq.
Təkamül nəzəriyyəsinə, cansızdan yaranan canlıya münasibətiniz necədir?
Kainatda yaşamın necə yarandığı – əsas müəmmalardan biridir. Sırf kimyəvi mühitdən ilk hüceyrəli canlıların mənşəyinin modelləşdirilməsi açıqlanmayana qədər, prosesləri idarə edən Kimsənin hələ də varlığına dair nəzəriyyələr mövcud olacaq. Görünür, təsadüfi deyildir ki, bir çox dahi alimlər bu Kimsənin həqiqətən mövcud olduğuna inanıb. Düşünürəm ki, «qara cismin» və «qara enerjinin» sirrinin üstü yaxın onillikdə açılacaq… bəlkə də, daha tez. Və yaşamın yaranma məsələsi qalır.
Bəs hər şeyin əvvəlcədən müəyyən olduğuna inanırsız?
Baxır «hər şey»… deyərək nəyi nəzərdə tutursunuz. İnsan taleyinə bir çox faktorlar təsir edir. Lakin istənilən canlı orqanizm doğulur və onun sonu var, – bu yüz faizdir. Yadımdadır ki, uşaq ikən ilk dəfə insanın ölümlü olduğunu öyrənəndə, atam məni təsəlli edirdi: narahat olma, sən böyüyənə qədər alimlər insanın ölümsüz etmək üçün bir şey fikirləşəcəklər.
Belə bir şeyin icad edilməsini istərdinizmi?
Yəqin bu doğru olmazdı: həyat elə yaranıb köhnəni mütləq yenisi əvəz etməlidir. Mutasiyalar təkamülə gətirib çıxarır, hər şeyi birdən-birə durdurmaq olmaz. Düşünürəm ki, heç vaxt belə bir şey baş verməyəcək. Fiziklər, ümumiyyətlə bütün təbii elm mütəxəssisləri belə bir fəlsəfə ilə yaşayırlar: entropiya artımı qanunu var və bu qanun tamamilə universaldır. Artan entropiya – şlaklar, xaos, qlobal istiləşmə, atmosfer tullantılarıdır… O nizamsız şəkildə artır – və elə bir an gəlir ki, hər şeyi yenidən başlamaq lazım gəlir.
Bəs yadplanetlilər mövcuddurlar?
Əgər Yer kürəsində həyat varsa, digər göy cisimlərində həyatın olduğunu rədd etmək axmaqlıqdır. Hazırda digər ulduzlar ətrafında planet sistemlərinin axtarışı üzrə bütöv bir beynəlxalq proqram fəaliyyət göstərir. Bu planetlərin faylları yaradılır, alimlər bu planetlərin arasında yaşam şəraitinin – istilik dərəcəsi, işıqlanma və suyun olması bizim yaşadığımız şəraitə bənzər olub olmamasını anlamağa çalışırlar. Yəqin ki, artıq mindən çox aşkar olunmuş planet var. Və onların arasında bizimkinə bənzər beş və ya on planet var.
Bəs onları niyə axtarırlar?
Yeni nəsillərin teleskopu yarandıqda onların suyu, atmosferi, okeanları barəsində daha çox şey demək üçün. Bu çox tezliklə baş verəcək. Belə bir teleskoplardan ilki bir-iki ildən sonra NASA tərəfindən buraxılacaq, tamamilə inanılmaz bir teleskop!
Bu nə verəcək?
Hələ ki bu sadəcə elmi maraqdır, amma Yuriy Milneri tanıyırsınız? Vençur kapitalist üç il əvvəl ətrafında Yer kürəsinə bir qədər bənzər bir-iki planetin aşkar edildiyi yaxın ulduza uçuşu maliyyələşdirdiyini elan etdi. Uçuş insan olmadan olacaq: çox balaca, demək olar ki, içində kiçik bir fotoaparat və Yer kürəsi ilə əlaqə saxlamaq üçün nano-çip. Onu ən yüksək sürətlə – 1/5 işıq gücü ilə uçurtmaq istəyir və o zaman bu aparat ən yaxın ulduz sisteminə iyirmi il ərzində uçacaq. Mən də bu layihənin iştirakçısı oldum, Milner özü mənə Bakı nömrəmə zəng etdi və biz artıq bir dəfə görüşmüşük. O, silikon vadisində yaşayır. Bu layihənin strukturu çox maraqlıdır. Layihəyə Milner, Sukerberq başçılıq edir və bu yaxınlara qədər Stiven Hokinq də iştirak edirdi. Sonra senior advisers – əsas analitiklər gəlir, əsas 5 insan – mən də onlara daxiləm; daha sonra işçi qrupu. Mən artıq öz əməkdaşlarımın qarşısına vəzifə qoymuşam və artıq bu mövzuda vacib məqalə dərc olunub, yeri gəlmişkən bu məqalə Bakıda hazırlanmışdır.
Silikon vadisində çox ideyalar gerçəkləşib. Bəs Azərbaycanın kosmik imperiya olmaq şansı varmı?
Azərbaycan artıq bir növ kosmik imperiyadır: onun üç yaxşı yol yoldaşı var, onu gözəl gənc Azərkosmosun mütəxəssislər komandası idarə edir. Buna nəsə özümüzünkünü, Azərbaycanda hazırlananmış bir şeyi əlavə etməyə dəyər. Elə indi məhz bununla məşğuluq. Qrant artıq alınıb, bu isə çox vacibdir, çünki iş prosesində həm insanlar öyrənir, həm də yeni ideyalar yaranır. Mən hətta sualı genişləndirərdim: Azərbaycanın sadəcə neft və qaza görə yox, başqa amillərə görə güclü kosmik imperiya olmaq şansı varmı? Kosmik sfera bir yana, mənə elə gəlir ki, Azərbaycanda bu sahədə elmdən olan məşhur insanlar yer almalıdır. Azərbaycandan olan bir çox maraqlı alimlər var, onlar bütün dünyaya səpələniblər və elmin müxtəlif sahələrində, həmçinin kosmik sahədə aparıcı mövqeləri tutublar. Xüsusilə «qara enerji» üzrə bu sahədə ilk beşliyə daxil olan bir mütəxəssis var: Təbrizli Azərbaycanlı, Nima Ərkani Hamed, onun 46 yaşı var. Düzdür, hələ ki, Nobel mükafatını almayıb, amma hər şey qabaqdadır. Ən azından Milner mükafatına artıq nail olub.

Роальд Сагдеев. В поисках «темной энергии»
Его педагогами были легендарные физики Ландау и Арцимович, в 36 лет он стал самым молодым в Советском Союзе академиком и 15 лет возглавлял Институт космических исследований АН СССР. Ученый с мировым именем, один из авторитетнейших специалистов в области физики плазмы, Роальд Зиннурович Сагдеев руководил рядом космических проектов, способствовавших восстановлению международного сотрудничества ученых после проигрыша СССР в «Лунной гонке». В годы перестройки был советником Горбачева на судьбоносных саммитах, стоял у истоков международного движения ученых против ядерной угрозы. Сегодня Роальд Зиннурович – член академий наук многих стран, гражданин Азербайджанской Республики и консультант ее космической программы.
Почему Вас нарекли таким экзотическим именем Роальд?
Между прочим, меня всегда интересовала Арктика. Знаете, почему? Зов имени! Родители назвали меня Роальдом в честь знаменитого норвежского путешественника, полярного исследователя Руаля Амундсена. Его команда первой достигла Южного полюса на собачьих упряжках, он первым побывал на обоих полюсах нашей планеты. Вот и я мечтал там побывать. И, кстати, частично получил компенсацию за свою несбывшуюся мечту, когда к комете Галлея полетели два наших аппарата: они пролетели мимо кометы как раз под южным полюсом ее монолитного, неправильной формы, тела...
Читаешь Вашу биографию, и кажется, что все у Вас по жизни складывалось само собой. Например, вмешательство Ландау, когда Вы получили распределение после института в «почтовый ящик» на Урале...
Ничто не происходило случайно. Мой отец был научным работником, его назначали на важные государственные посты, он даже одно время был зампредом Совмина. А я, школьник, наблюдал за его жизнью: вся эта суета, организационная работа, бюрократия... И у меня возникал вопрос: на что он потратил свое время? Он ведь учился в аспирантуре, был талантливым математиком, преподавал. Поэтому, когда мне предложили стать секретарем комитета комсомола, я наотрезотказался. Уже тогда я хотел заниматься только наукой.
И Вы придерживались этой позиции всю жизнь?
Был момент, когда у меня не было иного выхода: я очень не хотел становиться директором Института космических исследований, но меня заставили.
Но институт Вам до сих пор благодарен...
Мне моя должность очень многого стоила. Оказавшись по сути хозяйственником, я стал гораздо меньше заниматься наукой, а это были, возможно, мои самые продуктивные творческие годы – мне только-только исполнилось сорок. До самого отъезда из Союза я был директором – больше 15 лет.
При Вас институт стал настоящим «окном в Европу». К тому же все знали, что с военными проектами Вы категорически связываться не будете.
Да, но иногда я с сожалением думаю: вот если бы всю эту энергию я потратил на науку! Расскажу один случай. Сижу я как-то в своем директорском кабинете. Как правило, ко мне приходили по поводу рабочих совещаний, поставки приборов, строительства, финансирования... И вот заглядывает ко мне один из моих кумиров из мира науки – академик Зельдович, был такой удивительный физик, он черными дырами занимался. Садится и говорит: «Роальд, я принес вам копии своих новых работ», ‒ в руках у него кипа работ, которые он опубликовал за последнее время. Мне вдруг стало так грустно от мысли, что люди могут похвастатьсясвоими творческими достижениями, а я чем занимаюсь?.. Мой взгляд упал на бумагу, которую мне перед этим принесли на подпись: «Разрешить возчику нечистот, товарищу – не помню кому ‒ совместительство с профессией ассенизатора». И, пока Зельдович рассказывал о своих научных достижениях, я тихонько вызвал помощницу и говорю ей: «Вот этот приказ, что я подписал, распечатайте в двадцати экземплярах, положите в папку для наших институтских препринтов и принесите». Она принесла, я вытащил один экземпляр, подписал: «Дорогому Якову Борисовичу на память!» – и передал Зельдовичу. Он, конечно, сразу в хохот. А на следующий день звонки: «А мне можешь прислать?».
Роальд Зиннурович, не могу не спросить: как Вы оказались в Азербайджане?
Я здесь часто бывал еще в советское время. Азербайджан не раз выигрывал соцсоревнования между союзными республиками, и однажды меня пригласили в числе большой делегации для вручения переходящего Красного знамени. Помню, собрали генеральных конструкторов, почему-то много специалистов было именно из космической сферы. Тогда я только что стал директором ИКИ. На вручении я познакомился с Гейдаром Алиевичем. А потом здесь был создан небольшой космический центр, у него в разное время были разные названия: Научный центр «Каспий», НПО «Космические исследования»... Основателем был энтузиаст космической сферы Тофик Кязимович Исмаилов, к сожалению, он потом погиб в вертолетенад Карабахом. С 1980 по 1985 годы я регулярно приезжал в Баку, и не было случая, чтобы Гейдар Алиевич не пригласил меня к себе. Ну, а в 1990-м я женился на Сьюзен Эйзенхауэр и уехал... Что будет с Союзом, тогда было непонятно, и мы решили пока пожить в Вашингтоне. Там я познакомился с послом Азербайджана – это теперешний ректор Азербайджанской дипломатической академии, Хафиз Пашаев. Мы с ним подружились. Он говорил, что у него есть мечта создать в Баку колледж в западном стиле, – а создал целую дипломатическую академию! Я потом вышел в отставку и приехал в Баку уже как visiting professor. Вы, наверное, знаете, что на Западе, особенно в Америке, профессора не уходят на пенсию, а получают статус emeritus. У меня в Мэрилендском университете даже сохранилась лаборатория с сотрудниками. Правда, зарплату я уже не получаю, но это и правильно – нужно дать дорогу молодым.
А как началось Ваше сотрудничество с NASA?
Когда создавалась МКС. Это было в первые годы после моего переезда в Штаты, еще шли дискуссии, сотрудничать с Россией или нет. Администратор NASA, с которым я подружился, регулярно приглашал меня в качестве консультанта, моя жена тоже была одним из консультантов. Это продолжалось примерно до 2003 года, потом я перешел в статус получателя грантов – grant recipient – от NASA. NASA ведь прежде всего администрация: их профессиональные сотрудники в основном занимаются организацией исследований, а собственно научно-исследовательская работа ведется силами научных учреждений и передовых университетских лабораторий. На интересующие NASA темы проводятся конкурсы и выдаются гранты. Все время, пока я был в Штатах, моим основным занятием была работа с грантами NASA, и до сих пор я участник их проектов.
Расскажите подробнее о своих проектах.
Сначала был проект МКС – ее создание, потом подготовка кадров. И все вылилось в разработку очень интересного научного эксперимента. Самый сложный и самый дорогостоящий прибор, который когда-либо поднимали в космос, был подготовлен для установки на международной станции; он и сейчас там стоит. Прибор собирали в швейцарском ЦЕРНе. Называется он AMS – alpha magnetic spectrometer – и регистрирует частицы очень высоких энергий, прилетающие из космоса. Представьте: станция летит и непрерывно регистрирует разные типы частиц, анализирует каждое попадание неизвестной энергичной заряженной частицы, стоят всевозможные детекторы... Для сравнения: на Земле есть адронный коллайдер, на котором открыли «частицу Бога», а наш AMS – это нечто похожее, только в космосе. Я тоже участвую в этом эксперименте. Еще один эксперимент сейчас в процессе: мы выиграли грант на установку одного интересного прибора на искусственный спутник Луны, который NASA запустило в 2009-м и он до сих пор летает.
А зачем?
Ученые всегда хотели получше понять, как устроена Луна, сделать ее полную космическую съемку, причем высокого разрешения, посмотреть со спутника и установить химические особенностиразличных веществ на разных участках лунной поверхности, посмотреть в рентгене, во всех видах излучения... Спутник летает очень низко ‒ всего 50 километров от поверхности. А идея такая, что рано или поздно Луна станет промежуточной космической станцией, этаким трамплином для более дальних полетов. Поэтому и нужно лучше понять, как все это будет происходить.
Рано или поздно – это когда?
Думаю, что до 2030 года мы услышим о создании небольшого плацдарма на Луне. Сначала, наверное, без человека, с роботами; потом, возможно, будут и полеты экипажей на два-три месяца, как, к примеру, на арктические станции. О таких планах уже заявили NASA, Россия, Китай и Европейское космическое агентство, то есть вся Европа.
Сейчас Space X во главе с Илоном Маском активно готовит полет на Марс. А Вы в одном интервью говорили, что лететь на Марс еще рано. Почему?
Во-первых, это безумно дорого. На проект необходимо несколько сот миллиардов долларов как минимум. Бюджет NASA – примерно двадцать миллиардов в год. То есть надо все остальное закрыть и десять-двадцать лет только одним этим проектом и заниматься. Сегодня любую задачу можно решить проще и дешевле с помощью роботов, без участия человека. А почему так много внимания к полетам человека – это уже вопрос политический, психологический. Так получилось, что первым полетел Гагарин – и открылись ворота романтики, всем стало очень интересно. Но как только Хрущев, а потом и американцы увидели, что это вызывает большой интерес, этому стали придавать и политическое значение. Включились промышленные гиганты, на этом стали зарабатывать деньги. То есть возник круг заинтересованных лиц, организаций ‒ и пошло-поехало...
А как же мечты о межгалактической колонии? Идея, что когда-нибудь люди оставят Землю, исчерпав запасы кислорода, и отправятся на поиски новой планеты, пригодной для жизни?
Ну вот Илон Маск, например, открыто говорит, что его интерес к Марсу состоит в том, чтобы создать там «запасной аэродром» на случай, если с Землей произойдет трагедия. Но лично я считаю, что это совершенно безумная идея. На Марсе практически нет атмосферы и температурные условия гораздо хуже, чем на Земле. Илон Маск – очень упрямый фантазер, но у него есть право быть таковым, потому что он тратит свои деньги. Одна из его идей ‒ создать на Марсе атмосферу, взорвав водородные бомбы на полюсах, где скопились ледяные шапки: якобы тогда они растают и в атмосферу выделится кислород. Но это идея пока на уровне фантазий, никаких расчетов не существует. Ну, пусть мечтает человек...
Расскажите, чем живет современная физика? Еще совсем недавно все говорили о поисках антивещества...
Это как раз касается МКС. Где-то в начале 30-х годов прошлого века в физике произошла знаменитая квантовая революция, и математические вычисления навели физиков на мысль, что у любой физической частицы в природе должен быть антипод. Все, что химики и физики знают о природе, говорит о том, что симметрия – одно из ее универсальных свойств. Тогда, по логике вещей, глобальным антиподом вещества должно быть антивещество. Спрашивается, почему наша Вселенная должна состоять только из вещества? Хотя бы небольшая примесь антивещества должна присутствовать или нет? Давайте выйдем в космос с приборами и детекторами, улавливающими все, что пролетает, и посмотрим. Именно так возникла идея нашего эксперимента. Но со временем интерес к поискам антивещества поуменьшился и появилась другая тема, связанная уже с загадочным «темным веществом». Движение звезд в галактиках напоминает движение планет вокруг Солнца. Разница лишь в том, что в галактике нет центрального тела, которое играло бы роль Солнца, но есть некий центр тяжести, вокруг которого вращаются звезды. Законы вращения планет вокруг Солнца были открыты еще в XVII веке, но когда их стали применять к вращению звезд вокруг центра галактики, выяснилось, что все не так просто. Чтобы объяснить, как это происходит, приходится сделать предположение, что, кроме обычного вещества, которое мы видим, из которого состоят звезды, межзвездный газ и плазма, в ней есть еще и что-то, чего мы не видим, но его присутствие ощущается по силе тяжести, влияющей на вращение звезд.
То есть оно искривляет пространство?
Искривляет в том числе. Примерно с 30-х годов прошлого века существует масса догадок, теорий, но никакого конкретного ответа нет. Последние 15 – 20 лет ученые много экспериментировали, пытаясь обнаружить это «темное вещество», и наш прибор на МКС сейчас используется как одна из платформ для его поисков. Самое интересное, что мы не знаем, что это такое, но знаем, какой оно массы: примерно в десять раз больше, чем масса обычного вещества! То есть в нашей галактике мы, включая Солнечную систему, другие звезды и все известные космические объекты, составляем только одну десятую массы, а остальное... где-то невидимо летают какие-то тела, крупные или маленькие – даже этого мы не знаем.
И в Солнечной системе тоже есть это загадочное темное вещество?
Оно находится где-то ближе к центральной части нашей галактики. Когда мы запускаем «вояджеры», они испытывают действие только силы тяжести Солнца и окружающих планет. То есть можно сказать, что в Солнечной системе ничего подобного нет.
У нашей Вселенной есть начало – стало быть, будет и конец?
То, что мы называем последствиями Большого взрыва, можно наблюдать и теперь, даже некоторые телескопы могут получать информацию о времени, близком к расчетному времени Большого взрыва, а он произошел где-то 13 миллиардов лет назад. Мы знаем, что Вселенная действительно была очень плотной и горячей. Что касается будущего, то примерно до 2000 года в этом вопросе была полная неопределенность, но затем несколько астрофизиков независимо друг от друга обнаружили что-то вроде антигравитации. То есть на определенном расстоянии разбегающиеся галактики, вместо того чтобы притягиваться друг к другу, начинают отталкиваться. Это совершенно необъяснимо с точки зрения современной физики, потому что нам знакома лишь сила тяжести ‒ притяжения тел, например, к Земле, а это какое-то обратное явление. По аналогии с «темной массой» его назвали «темной энергией», уже получена Нобелевская премия за ее открытие. Так что, хотя мы до конца и не понимаем происхождения этого явления – а разгадать его тоже невероятно интересно, – уже сегодня можно сказать, что Вселенная будет разбегаться все быстрее и быстрее.
Каков же будет ее логический конец?
Все будет разбегаться до бесконечности и в конце концов станет холодным, застынет. А вот у каждой конкретной звезды, вроде нашего Солнца, конец свой. Уже точно известно, что Солнце, например, погаснет через семь – девять миллиардов лет. Астрономы уже наблюдали такие случаи с похожими звездами.
А как Вы относитесь к теории эволюции, происхождения живого из неживого?
Это одна из основных загадок – каким образом возникла жизнь во Вселенной. Пока не будет объяснено, промоделировано происхождение самых первых одноклеточных существ из чисто химической среды, это будет давать пищу теориям о том, что все-таки есть Кто-то контролирующий эти процессы. И, видимо, не случайно многие великие ученые верили, что этот Кто-то действительно существует. Я думаю, тайна «темного вещества» и «темной энергии» будет разгадана в ближайшие несколько десятилетий... а может быть, и раньше. И останется только вопрос происхождения жизни.
А в то, что все предопределено, Вы верите?
Смотря что называть «все»... На судьбу человека влияет множество факторов. Но то, что любой живой организм рождается и у него есть конечное время существования, – это сто процентов. Помнится, когда я был ребенком и впервые открыл для себя, что человек смертен, папа утешал меня: не волнуйся, пока ты будешь расти, ученые придумают, как сделать людей бессмертными.
Вы бы хотели, чтобы такое средство было изобретено?
Наверное, это было бы неправильно: все-таки жизнь устроена так, что новое должно приходить на смену старому. Мутации приводят к эволюции, нельзя просто взять и все остановить. Я думаю, этого не произойдет никогда. Физики, да и все естественнонаучные специалисты придерживаются такой философии: есть закон нарастания энтропии, и он совершенно универсален. Нарастающая энтропия – это шлаки, хаос, глобальное потепление, выбросы в атмосферу... Она неуклонно нарастает – и наступает момент, когда все надо начинать сначала.
А инопланетяне существуют?
Раз жизнь есть на Земле, глупо отрицать, что она может существовать и на каких-то других небесных телах. Сейчас действует целая международная программа поиска планетных систем возле других звезд. Создаются файлы этих планет, ученые пытаются понять, есть ли среди них такие, где условия – температура, освещенность и наличие воды ‒ были бы близки к нашим, земным. Уже, наверное, за тысячу перевалило число открытых планет. И среди них, может быть, пятерка или десятка похожих на нашу Землю.
А зачем их ищут?
Чтобы, когда появятся телескопы следующего поколения, можно было сказать гораздо больше про их воду, атмосферу, океаны... Это произойдет довольно скоро. Первый из таких телескопов через год-два уже будет запущен NASA, совершенно потрясающий телескоп!
И что это даст?
Пока это чисто научное любопытство, но знаете Юрия Мильнера? Венчурный капиталист, года три назад объявил, что финансирует полет к ближайшей звезде, около которой недавно открыли пару планет, чем-то похожих на Землю. Полет будет без человека: очень маленький, фактически нано-чип, внутри которого маленький фотоаппарат и передатчик для связи с Землей. Он хочет разогнать его до очень большой скорости – 1/5 скорости света, и тогда до ближайшей звездной системы аппарат будет лететь двадцать лет. Я тоже стал участником этого проекта, Мильнер сам мне позвонил на мой бакинский номер, и мы уже один раз встречались. Он живет в Кремниевой долине. Структура у этого проекта интересная. Руководят им Мильнер, Цукерберг и до недавнего времени принимал участие Стивен Хокинг. Затем идут senior advisers – главные аналитики, 10 ‒ 15 человек ‒ я вхожу в их число; дальше – рабочая группа. Я уже поставил задачу своим сотрудникам, и уже вышла важная статья на эту тему, подготовленная, кстати, в Баку.
В Кремниевой долине воплотилось немало идей. А у Азербайджана есть шансы стать космической державой?
В каком-то смысле Азербайджан уже космическая держава: у него уже три хороших спутника, ими управляет замечательная молодая команда специалистов Азеркосмоса. К этому стоило бы добавить что-то свое, сделанное в Азербайджане. И этим мы сейчас занимаемся. Уже получен грант, а это очень важно, потому что в процессе работы и люди учатся, и появляются новые идеи. Я бы даже расширил вопрос: есть ли у Азербайджана шансы стать крепкой космической державой не только за счет нефти и газа? А что до космической сферы, мне кажется, что все-таки надо, чтобы в этой сфере у Азербайджана появились какие-то ролевые модели – известные в мире люди из науки. Есть немало очень интересных ученых, выходцев из Азербайджана, которые разлетелись по всему миру и занимают ведущие позиции в различных областях науки, в том числе космической. В частности, по части «темной энергии» есть один такой специалист, он входит в пятерку лучших в этой области: азербайджанец из Тебриза, Нима Аркани Хамед, ему 46 лет. Правда, Нобеля он еще не получил, но у него все впереди. Во всяком случае, премии Мильнера он уже удостоился.