KATRİN DENÖV. SEVGİ NAMİNƏ
Katrin Denöv 1964-cü ildə, "Şerburq çətirləri" musiqili filminin Kann uğurundan sonra super ulduz statusunu qazanıb. 1985-ci ildə o, hər bir Fransız şəhər meriyasında və polis bölməsində ənənəvi olaraq heykəli ucalan Mariannanın "siması" seçilmişdi. Onun üçün eksklüziv geyimlər yaradan İv Sen-Loranla (Yves Saint Laurent) ilə dost idi. O, gah mənfəətçil Jenevya, gah ərköyün Liliana, gah gündüz gözəli, ecazkar vampir və mazoxist rollarını ifa edib, hətta zehniyyətə zid olan psixopat rollarından da çəkinməyib. Kumir, stil ikonası, mənfəətçil sarışın, seks simvol - aktrisa bütün həyatı boyu bu damğalara qarşı mübarizə aparıb. O, bu gün də bütün bu anlayışların təmtərağı və riyakarlığından nifrət edir. Özünü həmişə sıradan bir qadın hesab edib. Yapon rejisor Hirokadzu Koreedanın çəkdiyi “Həqiqət” filmində öz memuarlarını buraxan məşhur aktrisa rolu onun "qlamur" kino obrazları arasında yer alır. Bu qədər fərqli, lakin hər dəfə təəccüblü və inanılmaz olsa da, o, hətta öz iradəsinə rəğmən bizim üçün həmişəlik kino divası və kumir olaraq qalacaq.
Berlindəki eleqant Adlon otelinin kabinetində oturub Katrin Denövu gözləyirəm. "O tezliklə gələcək, – agentlər durmadan mənə gah su və ya meyvə şirəsi süzərək təsəlli verirlər. – Amma heç bir foto çəkmək olmaz! Madam bunu sevmir...". Mikrofon çoxdan qurulub, qeydlər üçün bloknot, həmçinin itilənmiş karandaşlar masada yerini alıb. Daha bir iyirmi dəqiqə keçir...
Son illərdə Katrin Denöv müntəzəm olaraq Berlinə film festivalına gəlir. Bəzən o, Cinema for Piece qala gecəsində iştirak edir, başqa bir gün öz filmlərini təqdim edir – bu il Andre Teşinenin "Əlvida, Gecələr" filmi kimi. Adətən qırmızı xalı boyunca bir neçə dəfə yürüyür. Ancaq ən əsası – filmləri seyr edir. Xüsusilə nadir və ekzotik, demək olar ki, Avropada heç yayımlanmamış filmləri. Daha bir on dəqiqə keçir...
Aktrisa eleqant tünd kostyumda, dikdaban ayaqqabıda suitin qapısında görünür. "75 yaşında dikdaban? Bravo!" – ağlımdan keçir. Ecazkar, parlaq... Onun inanılmaz xarizması qeyri-ixtiyari olaraq yolunda duran hər kəsə sehrli şəkildə təsir göstərir: agentlərə, administratora, təsadüfi ziyarətçilərə və əlbəttə ki, mənə. Katrin sürətli, qətiyyətli addımlarla kabinetə girir, əlimi möhkəm sıxır, oturur, dərhal nazik siqaret paketini açır, qızılı alışqanı çıxarır və siqareti yandırır. Bir anda heyrətli baxışlarımı tutur, amma bunu özü bildiyi kimi izah edir:
– Biz özəl müəssisədəyik, burada siqaret çəkməyə icazə verilir. Mənə bəzən hətta mətbuat konfransında da siqaret çəkməyə icazə verirlər. Ümumiyyətlə, keç kimi narahat etməməyə çalışıram. Amma siqaret çəkmək və mən, hətta bu vərdişdən əl çəkmək haqqında söhbət tamamilə ümidsiz bir mövzudur! Xahiş edirəm, bu mövzuda sual verməyin.
Artıq yarım əsrdir ki, dünya kino izləyicisini həyəcanlandıran gözəl simasını nəzərdən keçirməyə davam edirəm: qızıl bej tonlarında ideal makiyaj, baxışlarına xumar zəriflik verən qalın, boyanmış kirpiklər... Bəzək əşyalarından – qəşəng böyük sırğalar, zərif brilyant saat. Bir qurtum su içərək, amma hələ də heyrətimi gizlədə bilmədən ilk sualı birtəhər səsləndirdim:
Bu formanı necə qoruya bilirsiniz?
İstehza dolu bir baxışla məni süzür:
Yəni siqaret çəkməkdən başqa nə işlə məşğul olduğumla maraqlanırsınız? Baxaq görək. İdman etmirəm. Yeməyi sevirəm. Düzdür, yayda tez-tez bağda çalışıram, çox yatıram və zəncəfil çayı içirəm. Zəncəfil çayı dəmləyə bilirsiniz?
Yox! ‒ yalandan gözlərimi bərəldirəm. Cavabım elə bil Katrini ruhlandırır:
Zəncəfil təzə alınmalıdır, sonra dilimlərə doğrayıb və üzərinə qaynar su tökülməlidir. Mən hətta çəkiliş meydançasına da dəmləyib gətirirəm və həmkarlarımı qonaq edirəm.
Söhbətimizi telefon zəngi bölür. Aktrisa üzr istəyir və italyan dilində cavab verir: Pronto. Konserjə verin. Niyə olmaz? Yaxşı, indi enirəm. Bağışlayın, ‒ nəhayət mənə müraciət edir, ‒ təcili bağlamanı qəbul etməliyəm.
Yenə gözləyirəm. Xanım Denöv on dəqiqədən sonra geri qayıdır və izah verir:
Berlinə gələndə həmişə buradan şokolad alıram. Bu yalnız burada satılan xüsusi bir çeşiddir, Kyara ilə biz bunu çox sevirik. Ümumiyyətlə, festivallarda heç vaxtım olmur, mağazaları gəzə bilmirəm. Yalnız bir dəfə birtəhər çanta ala bildim... Yazda bura gəlməyi arzulayıram: şəhərdə tələsmədən gəzmək, muzeylərə getmək istəyirəm... Adətən festivala gələndə həmişə kinoteatrlarda otururam. Bizdə heç bir vaxt göstərilməyən nadir filmlərə baxıram: Yapon, Çin, İran... Berlində heç olmasa filmlərə getməyə vaxt tapıram, Kannda isə hər şey qırmızı xalı, görüşlər, şam yeməyi və jurnallar üçün çəkilişlər ətrafında baş verir.
Bu yaxınlarda "Qızıl palma budağı" mükafatına layiq görülmüş yapon rejissoru Hirokadzu Koreedanın "Həqiqət" filmində rol aldınız...
Doğrudur, Culyet Binoş və İtan Houkla birlikdə rol almışam. Bu film onun ilk beynəlxalq layihəsi idi. Filmdə Yaponyaya aid heç bir şey yoxdur. Süjet onun əvvəllki ailə mövzularına aid işləri xatırladır. Əgər siz onun "Dükan oğruları" və ya "Oğula bənzəyən ata kimi" filmlərini izləsəniz, mənim nə dediyimi başa düşəcəksiniz. "Həqiqət" filmində mən məşhur bir aktrisa rolunu oynayıram, amma qəhrəmanın xarakteri, hər zamankı kimi, mənimkindən çox uzaqdır: o, çox eqoist, eqosentrik və dəlisovdur. Buna görə də belə bir qəhrəmanı təcəssüm etdirmək üçün bütün aktyorluq bacarıqlarımı xatırlamalı oldum. Bu rol həqiqətən məni əyləndirdi: axı bir çox insanlar mənim həyatda belə biri olduğumu düşünürlər...
Belə biri deyilsiniz?
Bu heç belə deyil! Kameralar mənə yönəlməyəndə rolum çox sadədir – mən kütlədən olan adi qadınam.
Bəs tamaşaçılarda sizin haqqınızda niyə belə bir fikir yaranıb?
Əmin deyiləm, amma bəlkə aktyorluq portfolioma görə, xüsusən gənclikdə oynadığım rollara görə. Mənə böyük şöhrəti "Şerburq çətirləri" filmi gətirdi, bu filmdə qəhrəmanım və onun anası burjua ailəsindəndir. Buna görə də Jenevyeva sadə bir mexanik yerinə zəngin zərgərə üstünlük verir. Ancaq qızın gənc, həm də hamilə olduğunu, dostunun müharibəyə getdiyini və ona artıq məktub yazmadığını nəzərə alın... Digər məşhur rol Luis Bunuelin çəkdiyi “Gündüz gözəli” filmində Severina rolu oldu. Bu filmdə gənc qadın kiçik bir quldur ilə roman yaşasa da, varlı əri ilə qalmağı üstün tutur. Onu da başa düşmək olar, çünki qanqster ona problemlərdən başqa nə təklif edə bilər? Bundan başqa, əri sadəcə qayğıkeş biri deyil, həm də yaraşıqlıdır. 1960-cı illərdə mən Klod Şabrol ilə əməkdaşlıq etməyə başladım, o isə burjuaziyanı əks etdirən filmlər sayəsində karyera qurmuşdu. Ancaq onun filmlərinə qərəzli yanaşmamalısınız. Bəli, onun qəhrəmanları kübar söhbətləri və həyat tərzləri kimi sünidirlər. Onun filmlərinin əksəriyyəti trillerdir və qəhrəmanlarının burjua həyat tərzi o qədər də cəlbedici deyil, əksinə, nifrətdoğurucu təsvir olunur. İlk "burjua" rollarımdan sonra artıq müxtəlif qəhrəmanları oynamağa çalışırdım. Roman Polanskinin "Nifrət" filmində qatil rolunu, Toni Skotun "Aclıq" filmində vampir rolunu oynamışam. Amma yaş ötdükcə daha çox dəlisov evdar qadınlar və ya qəribə pensiyaçı rollarını oynayıram. Məsələn, Fransua Ozon və Pyer Salvadorinin son əsərlərindəki kimi.
Görünür, həqiqətən burjuaziya tərəfdarı deyilsiniz...
Bəli, mən burjua cəmiyyətini sevmirəm, insanların aktual hadisələri müzakirə etmək istəmədiyi, sadəcə dostlarının və qonşularının qeybətini qırdığı, yeni dəbli geyimlər və ya tətili harada keçirmək haqqında boş söhbətlər etdiyi "sabun köpüyündə" yaşadıqları həyatı başa düşmürəm. Məni hər zaman hər şeyin guya gözəl olduğunu göstərən insanlar qıcıqlandırıb. Xeyr, mən müsbət quruluşa qarşı deyiləm – əksinə, yalana və mübahisə etmək qorxusuna qarşıyam. Həyat elə ziddiyyətli olduğuna görə maraqlıdır. Müzakirələrdən qorxmaq lazım deyil, axı bildiyiniz kimi, həqiqət onlardan yaranır.
1980-ci illərin ortalarından bəri siz "fransız yeni dalğasını" yaşayan bir neçə sənətkardan biri olan Andre Teşinenin çəkdiyi filmlərdə rol almısınız. Deyəsən, onun üçün aktyorluq ampluanızı tamamilə və uzun müddətlik dəyişmək məcburiyyətində qalmısınız...
Haqlısınız! Mən dizayner paltarlarını geyinmirdim, qlamur imicim xeyli dərəcədə solmağa başlamışdı. Mən Andre üçün dəyişdim: realist, zərif, özümə inamsız oldum. O, hər zaman məni görünüş olaraq sadə, amma eyni zamanda emosional, həssas rollara dəvət etməyə meyilli idi. Onlar güclü olsalar da, gərəksiz dərəcədə yaralanandırlar və onların qəlblərinin dərinliyinə baxmaq olur. Ona görə də onun filmində çəkilmək mənim üçün çətindir, çünki o, məni çox yaxşı tanıyır. Yəni həmişə oyunumu, düşüncə tərzimi əvvəlcədən təxmin edə bilir, bu isə mənə narahatlıq verir. Onu təəccübləndirə bilməyəndə həmişə həyəcanlanıram.
Bir müsahibədə, Teşine özü, onun üçün düşüncələrini yazdığı boş bir səhifə olduğunuzu etiraf etmişdi...
Düşünürəm ki, məşhur rejissorlar ümumiyyətlə öz obrazları ilə tamaşaçının zəhləsini tökməyən, ekrandakı görünüşü filmin özündən yayındırmayan aktyorlara üstünlük verirlər. Rejissorların izləyici təxəyyülünü təhrik edən, obrazlara öz ideyalarını və düşüncələrini əlavə edən personajlara ehtiyacı var. "Əlvida gecə" filmi – Teşine ilə yeddinci işimdir. Orada mən təkcə onun deyil, bütün bizim nəslin nəzər nöqtəsini təqdim edirəm. Yaşlı Mürielin düşüncə tərzinin nəvəsi Aleksdən daha müsbət olduğunu görəndə təəccübləndim. O, ərəb rəfiqəsinin təsiri ilə döyüşçü ordusuna qoşulmaq qərarına gəlir, lakin ona ümid verən, depressiyadan sağaldan, yenidən həyata qaytaran yeganə şəxs isə nənəsi olur.
Sizcə, indiki nəslin problemi nədir?
Gənclərin heç vaxt səbri olmur. İnsan yalnız yaşa dolduqca və öz həyat təcrübəsi ilə başqalarını mühakimə etməməyi öyrənir. Səbr – sevənlərdə və itirənlərdə olur. İyirmi yaşında isə hələ obyektiv ola bilmirsən. Qəhrəmanım heç kəsi mühakimə etmir – yalnız dinləyir və başa düşməyə çalışır. Başqasının, artıq yaşa dolmuş insanın taleyini həll etmək məcburiyyətində qaldıqda, Şekspir vəziyyətinə düşürsən. İndiki nəslin probleminin nə olduğunu bilmirəm. Bəlkə, ona görə ki, gəncliyimdə fəlakətlər daha az olurdu?
Deyəsən, Siz 18 yaşında, 1960-cı illərin əvvəllərində, qadınların hələ bu qədər imtiyazlara sahib olmadığı və çox müstəqil həyat sürə bilmədikləri zaman evi tərk etmisiniz...
Elədir. Mən aşiq olduğum üçün 1961-ci ildə valideynlərimin evini tərk etdim. Sonra başqa bir evli kişidən uşaq dünyaya gətirdim. Mətbuat o zaman da, məşhur aktyorların hər addımını diqqətlə izləyirdi. Paparazzi bizi küçədə güdürdü, hətta otel xadimələrinə məşhurların zibilində eşələnməyə görə pul verirdilər. Evli olmadığım kişilərdən iki uşağım var. Həmişə birlikdə olduğum kişiləri sevmişəm, amma həmişə müstəqil olmaq istəmişəm. Görünür, anama bənzəyirəm: o, artıq yüz yaşını aşırıb və hələ də tək yaşamaq istəyir, çünki heç kimdən asılı olmaq istəmir. Bundan əlavə, həyat özü məni müstəqil olmağa məcbur edib. Məsələn, Marçello Mastroyanni həyatıma girdikdə, həyat tərzinin asanlığını üstün tuturdu və qızımız dünyaya gəldikdən sonra onun tərbiyəsinin bütün yükünü çiyinlərimdə daşımaq məcburiyyətində qalan mən idim, baxmayaraq ki, özüm də praqmatik deyildim. Mənə elə gəlir ki, mənim nəslim müasir gənclərdən fərqli olaraq daha qayğısız idi. Biz çox vaxt məntiqdən kənar daha tez qərar verirdik. Əlbəttə ki, özümüz də bu arsızlığa görə məsuliyyət daşıyırdıq. Mən isə həmişə risk etməyi sevirdim. Mənə elə gəlirdi ki, etmədiyin şeyə görə peşmanlıq çəkməkdənsə, səhv etmək daha yaxşıdır. Həmişə stereotipləri sındırmağı sevmişəm və asan yollar axtarmışam – sadəcə yaşamaq və sevmək istəmişəm. Sevgi naminə hətta nüfuzumu da məhv etməyə hazır idim!
Hansı kişiləri bəyənirsiniz?
Cavab verməzdən əvvəl aktrisa uzun bir fasilə edir.
Həssas, emosional görünməkdən qorxmayan kişilərə üstünlük verirəm. Psixoloqlara, onların insanlara kömək edə biləcəklərinə inanmıram. Ancaq inanıram ki, hər bir kəs öz zəifliyini və həqiqi üzünü göstərə biləcəyi bir neçə yaxşı, sadiq dosta ehtiyac duyur. Mənim belə dostlarım var. Onların sayı azdır, amma onlarla söhbət edən kimi dərhal yüngülləşirəm və rahatlaşıram.
Sizi Fransız moda dizaynerləri sevirdi. Kolleksiyanızda İv Sen-Lorendən (Yves Saint Laurent) üç yüzə yaxın model var, bu isə moda tarixinin qırx ili deməkdir...
Pyer Berje məni İv Sen-Loren ilə tanış etdiyində iyirmi yaşlarımda idim. Gənc yaşda öz stilinizi müəyyənləşdirmək çətindir, çox vaxt ətrafdakıları nümunə götürürsən. İvdən başqa Lui Vitton və Kristian Diorun da geyimlərini həvəslə geyinirdim. Ancaq İv Sen-Loren ilə bütün ömrüm boyu davam edən dərin bir dostluğumuz var idi... Zəmanəmizdə yaxşı dizaynerlər çoxdur, amma düzünü desəm, belə bir səviyyədə ustalarla rastlaşmamışam. Bu gün kuturye adları aktyorlara onların geyimlərini geyinməsi üçün pul ödəyən brendlərin arxasında gizlənir. Mənim gəncliyimdə belə şey yox idi!
Əbədi gəncliyinizin sirrinin nədə olduğunu demədiniz?
Heç bir sirrim yoxdur. Çox su içirəm, günəşdən qorunmağa çalışıram və açıq havada vaxt keçirməyi sevirəm. Kinonu çox sevirəm, Parisdə olanda və ya səyahət edərkən tez-tez kinoteatra gedirəm. Televiziyanı sevmirəm, filmi böyük ekranda izləməyə üstünlük verirəm. Ən son favoritlərim - çinli Jia Zhangke və yapon Hirokadzu Koreedadır. Bundan əlavə, çox yaxşı bir vərdişim var - istənilən vaxt yata bilirəm və hər vəziyyətdə yuxuya gedirəm. Makiyaj, saç düzümü, səhnə çıxışları arasındakı fasilələr zamanı, nəqliyyatda - həmişə yatmağa vaxt tapıram. Əlbəttə ki, yaş ötdükcə güc azalır və bu gün özümü formada saxlamaq üçün daha çox səy göstərməliyəm. Çətin ki, anamın yaşına qədər yaşayım, amma ondan mənə həyatdan zövq almaq bacarığı keçib. Həm də yəqin ki, sevdiyim işlə məşğul oluğuma görə gənc qalmışam!

Catherine Deneuve. In the name of love
Catherine Deneuve gained superstar status in 1964, after the Cannes triumph of the musical film “The Umbrellas of Cherbourg”. In 1985, she was chosen as the “face” of Marianne, whose sculptural image is traditionally present in every French city hall and police station. She was friends with Yves Saint Laurent, who created exclusive outfits for her to play the prudent Geneviève, the spoiled Lillian Belle de Jour, the charming vampire and masochist, and even, contrary to prejudice, did avoid the roles of unbalanced psychopaths. Idol, style icon, calculating blonde, sex symbol – the actress fought all her life against these labels. Even today, she is hated by the pretentiousness and falsehood of all these concepts. She herself always considered herself an ordinary woman from the crowd. Her "glamorous" cinema images include the role in the film "The Truth" by Japanese Hirokazu Koreeda, where Catherine Deneuve played the famous actress who released her memoirs. So different, but each time surprising and simply incredible, she, even against her will, will forever remain a movie star and an idol for us.
I am sitting in the office of the elegant Hotel Adlon in Berlin and waiting for Catherine Deneuve. “It should be soon,” the agents consoled, pouring water and juice into the glasses before me every now and then. – Just no photos! Madame does not like this ...". The microphone has long been installed, a notebook on the table, as well as sharpened pencils – for notes. Twenty more minutes pass...
In recent years, Catherine Deneuve regularly comes to Berlin for a film festival. Sometimes she participates in the Cinema for Peace Gala Evening, another time she presents her film, like this year's “Farewell to the Night” by Andre Téchiné. Usually she makes several passes along the red carpet. But the main thing is watching movies. Many films, especially rare and exotic, almost never released in Europe. Another ten minutes pass...
The actress appears on the threshold of a suite in an elegant dark suit, in high heels. "Heels at 75? Bravo! ”Flashes through my head. Gorgeous, radiant... Incredible charisma acts magically on everyone who voluntarily or involuntarily finds herself in her way: agents, administrator, casual visitors and, of course, me. Catherine quickly, decisively walks into the office, shakes hands firmly with me, sits down, immediately opens a pack of thin cigarettes, pulls out a gold lighter and lights it. To my surprise, Catherine does everything quickly and talks just as fast. Instantly catches my puzzled look, but interprets it in his own way: We are in a private institution, smoking is allowed here. I am sometimes allowed to smoke even at a press conference. In general, I try not to bother anyone. But smoking and I, and even more so talking about quitting this habit is a completely hopeless topic! Please do not ask questions on this topic.
I continue to consider the beautiful face that has been exciting the world cinema audience for half a century: the perfect make-up in golden beige tones, densely painted eyelashes giving the look languid velvet... Of the jewelry – chic large earrings, elegant diamond watches. Having taken a sip from a glass, but having failed to hide my amazement, I exhale somehow the first question:
How do you manage to maintain this form?
I come across a look full of irony:
It seems you are interested in what I do besides smoking? Let's see. I don’t do sports. I love to eat. True, in the summer I often work in the garden, I sleep a lot and drink ginger tea. Do you know how to make ginger tea?
No! ‒ pretending to round my eyes. My answer seems to have inspired Catherine:
Ginger must be bought fresh, then cut into slices and pour boiling water. I even take it to the set with me and treat my colleagues.
Our conversation is interrupted by a ringing telephone. The actress apologizes and answers in Italian: Pronto. Leave at the concierge. Why not? Okay, I'll get down now. Sorry, ‒ finally turning to me ‒ I urgently need to pick up the package.
I'm waiting again. Madame Deneuve returns ten minutes later and explains:
When I come to Berlin, I always buy chocolate here. This is a special variety that can only be bought here; It is called Chiara and I adore it. In general, at festivals I never have time, I do not have time to go shopping. Only once somehow managed to buy a bag... My dream is to come here in the summer: walk around the city, take a walk without haste, visit museums... Usually, when I come to the festival, I always sit in movie theaters. I watch rare films that we never show: Japanese, Chinese, Iranian... In Berlin I at least manage to go to the movies, and in Cannes everything revolves around the red carpet, contacts, dinners and filming for magazines.
You recently starred in the film "The Truth" by Japanese director Hirokazu Koreeda, the owner of Golden Palm Branch ...
True, along with Juliette Binoche and Ethan Hawke. This film was his first international project. There is nothing Japanese in it. The plot is somewhat reminiscent of his earlier work on family issues.If you watched such paintings as “Shoplifters” or “Father to Son”, then you’ll understand what I’m talking about. In “Truth” I play a famous actress, but the character of the heroine, as usual, is far from mine: she is too selfish, self-centered, and unbalanced. So I had to remember all my acting skills in order to embody such a heroine. This role really amused me: after all, many people think that in life I am just that…
Is that not so?
It's not like that at all! When cameras do not focus on me, my role is very usual – I am an ordinary woman from the crowd.
But why did the audience have such an idea of you?
Not sure, but maybe because of my acting portfolio, especially my roles in my youth. Great fame came to me with the painting "The Umbrellas of Cherbourg", where my heroine and her mother came from a bourgeois family. Geneviève prefers a rich jeweler to a simple mechanic. But take into account  that the girl is young, besides pregnant, her friend went to war and stopped writing to her... Another well-known role was Severina in "Morning Glory" by Luis Buñuel. There, a young woman, although she has an affair with a petty gangster, still prefers to stay with her rich husband. She can also be understood, because the gangster has nothing to offer her, except for problems. In addition, her husband is not only caring, but also handsome. In the 1960s, I began to collaborate with Claude Chabrol, and he made a career in paintings depicting the bourgeoisie. However, his films should not be taken too biasedly. Yes, his heroes are artificial, like their small talk and lifestyle. Most of his paintings are thrillers, and the bourgeois lifestyle of their heroes is depicted not so attractive, but, on the contrary, repulsive. After my first "bourgeois" roles, I already tried to play diverse heroines. In Roman Polanski's “Repulsion”, I played the killer, in Tony Scott's “The Hunger” I played the vampire. Well, with age, I get more and more foolish housewives or strange pensioners. For example, in the latest works of François Ozon and Pierre Salvadori.
Apparently, you do not really fancy the bourgeoisie...
Yes, I don’t like bourgeois society, I don’t understand life in the “soap bubble”, when people don’t want to discuss current events, they just scratch their tongues about friends and neighbors, about new collections of fashionable clothes or about where to go on vacationI have always been annoyed by people who pretend that everything is wonderful with them. No, I am not against a positive attitude – rather, against falsehood and fear of disputes. Life is interesting just because of its inconsistency. You can not be afraid of discussions, because in them, as you know, the truth is born.
Since the mid-1980s, you have been filming with Andre Téchine, one of the few surviving masters of the “French New Wave”. It seems that for him you had to completely and permanently change your acting role...
You're right! I suddenly stopped wearing clothes from designers, my glamorous image faded significantly. For Andre, I changed: I became more real, more vulnerable, not so confident. He always had a tendency to invite me to the roles of seemingly unpretentious, but at the same time emotional, sensitive heroines. Although they are strong, they are too vulnerable, and you can look deep into their souls. It's hard to have it removed, because he knows all too well for me. That is, he can always predict my game, my way of thinking, and this causes concern. I always worry when I have nothing to surprise him with.
In an interview, Téchiné himself admitted that you are for him a blank page on which he writes down his thoughts...
I think that famous directors generally prefer actors who do not impose their image on the audience, whose appearance on the screen does not distract from the film itself. Directors need characters that provoke the imagination of the viewer, allowing them to impose their own ideas and thoughts on their image. "Farewell to the Night" – my seventh working with Téchiné.And there I present the point of view not only of him, but of our entire generation. I was surprised to see that the old Muriel’s mindset is more positive than her grandson Alex. Under the influence of an Arab girlfriend, he decides to join the army of militants, and his grandmother turns out to be the only person who can instill hope in him, cure him of depression, and bring him back to life.
What, in your opinion, is the problem of the current generation?
Young people always lack tolerance. Only with age and experience does one learn not to judge others. Tolerance comes to those who have loved and lost. And when you are twenty, you still cannot be objective. My heroine does not judge anyone – she only listens and tries to understand. She finds herself in an almost Shakespearean situation when she has to decide the fate of another, almost mature person... I don’t know what the problem of the current generation is. Maybe there were fewer disasters during my youth?
It seems that you left home at 18, in the early 1960s, when women did not yet have so many privileges and they could not lead too independent lives ...
This is true. I left my parental home in 1961 because I fell in love. Later I had a baby from another man, already married. The press then, as carefully as now, followed every step of the famous actors. Paparazzi were waiting for us on the street, they even paid hotel maids to get into the room and rummage around in the trash of a celebrity.I have two children from men whom I have never been married to. I loved all my men, but always wanted to be independent. Apparently, I have taken after my mother: she has already exceeded one hundred, and she still wants to live alone, because she does not want to depend on anyone. In addition, life itself forced me to be independent. When, for example, Marcello Mastroianni entered my life, he preferred the ease of being, and after the birth of our daughter I was the only one who had to bear the burden of her upbringing on my shoulders, although I myself was not very pragmatic. It seems to me that my generation was more nonchalant than modern youth. We made decisions faster, often refusing logic. And, of course, they themselves were responsible for their frivolity. And I always loved risk. It seemed to me that it was better to make mistakes than to regret what was not done. I always liked to destroy stereotypes, and I did not look for the easy ways – I just wanted to live and love. In the name of love, I was ready to destroy even my reputation!
Which men do you like?
Before answering, the actress withstood a significant pause.
I prefer sensitive men who are not afraid to seem too emotional. I do not believe in psychologists, in their ability to help people. But I believe that each person needs several good, faithful friends to whom they can show their weaknesses, their real face. I have such friends. There are few of them, but if I talk to them, it immediately becomes easy and calm in my soul.
French fashion designers loved you. In your collection there are about three hundred models only from Yves Saint Laurent, and this is almost forty years of fashion history...
I was about twenty when Pierre Berger introduced me to Yves Saint Laurent. At a young age, it is difficult to determine your own style, more often you adopt it from others. Besides Yves, I willingly wore outfits from Louis Vuitton and Christian Dior. But with Yves Saint Laurent I had a deep friendship all my life... Nowadays there are a lot of good designers, but to be honest, I haven’t met any masters of such a level as these. Today, couturier names are hidden behind brand names that pay actors to wear their clothes. This did not happen in my youth!
So what is the secret of your eternal youth?
I have no secrets. I drink a lot of water, try to avoid the sun and like to spend time outdoors. I love cinema, I often go to the cinema, being in Paris or while traveling. I do not like television, I prefer to watch movies on the big screen. Among my latest favorites are Chinese Jia Zhangke and Japanese Hirokazu Koreeda. In addition, I have a great good habit – I can sleep at any time and fall asleep in any situation. I sleep while my makeup is put on, while my hair is laid, in between exits on the stage, in transport – I always find time to take a nap. Of course, with age, the strength goes away, and today I have to make more of an effort to keep myself in shape. I’m unlikely to live up to the age of my mother, but from her I got the ability to enjoy life. And I look young, probably also because I'm doing what I love!