JAN-KLOD JİTRUA. QADINLARIN XİDMƏTİNDƏ
Fəxri legion ordeninin kavaleri, Parisdə moda və şopinq üzrə səfir, Nitsa Universitetində dərs demiş psixologiya elmləri doktoru, uşaq psixomotorikası üzrə mütəxəssis – bütün bunlar moda sənayesində inqilabçı Jan-Klod Jitrua haqqındadır. Məhz o, yenilikçi texnologiyalardan istifadə edərək bədən dilini dəri geyimlərlə ifadə edib və bununla da əbədi olaraq "Dəri kralı" titulunu qazanıb. Məhz o, 70-ci illərə qədər yalnız pilotların, kovboyların və baykerlərin geyindiyi dəri kimi kobud materialı yuyulub ütülənə bilən yumşaq qadın parçasına çevirib. Onun moda fəlsəfəsi dahiyanəcəsinə sadədir: geyim – insanın yaşadığı dərisidir, onun ikinci «Mənliyidir». Puşkindən sitat gətirən ziyalı, teatr və kino mütəxəssisi... Onunla görüş, öz ifadəsi ilə, «xoşbəxt görüşdür».
Məşhur kuturyenin şəxsi apartamentinin qapısında məni onun köməkçisi Aleksandr qarşıladı. Bir dəqiqə sonra ev sahibi Jan-Klod Jitrua da gəldi. Əynində Yves Saint-Laurentdən ağappaq köynək, Diordan tünd mavi tonlarda nazik qalstuk, qalstukunun rəngində dar pencək və modelyerin özünə aid olan stretç dəridən boz şalvar var idi. Biləyində, sonradan etiraf etdiyi kimi onun üçün çox əziz olan Montblanc saatı... Həmçinin etiraf edir ki, Kilian brendinin «Straight to Heaven» ətiri də ona bu gözəl parfümer ilə dostluğu qədər əzizdir. Tutqun və yumşaq qoxu onun fransız zərafətinə xüsusi bir səmimilik verir. Axı dünyaca tanınmış ulduzların geyimlərini  geyindiyi məşhur «Dəri kralı» hər şeydən əvvəl  cazibədar, hisslərlə dolu qonaqpərvər və səmimi bir insandır. O, məni Parisin heyrətamiz mənzərəsinə – Tyuilri bağlarına, Orse muzeyinə, Eyfel qülləsinə açılan art-deko tərzində tərtib edilmiş salonuna aparır. Güzgülü divarda Jan-Klod Jitrua üçün yenə də xüsusi dəyəri olan ağ-qara mebel və rəsm əsərləri öz əksini tapır. Rahat kreslolarda oturub müsahibədən daha çox dost məclisinə oxşayan söhbətimizə başlayırıq.
İşinizə nədən başladız?
Kabinetimin yanında kiçik bir butik açdım. O zamanlar atamın Kost soyadını daşıyırdım və terapevt fəaliyyətimi moda ilə qarışdırmaq istəmirdim. Ona görə də Jitrua (J3) soyadını götürdüm.
Bu soyad nəsə ifadə edir?
Jan-Klod yan otağa gedir və əlində bir kitabla geri dönür.
Bu 1945-ci ilin kitabıdır. Onun sözlərinə görə bu “xəzinəni” göz bəbəyi kimi qoruyur və heç vaxt mətbuata göstərməyib. «J3» – Roje Ferdinandın pyesidir və adı "yeni məktəbə" aiddir. Müharibə zamanı J1, J2 və J3-lər var idi. J3 nümayəndələri 16-20 yaş arasında idi. Öz-özümə dedim: məhz bu yaşda olan insanları geyindirmək istəyirəm. Nəticədə «J3» adının kuturyedən çox pendir adına bənzədiyini söyləyən məşhur bir jurnalist xanımın tövsiyəsi ilə "Jitrois"ə çevrildi.
Əvvəlki təcrübəniz dizayn karyeranızda sizə necə kömək etdi??
Təcrübəm mənə vəzifə borcu, nizam-intizam və dəqiqlik hissi aşıladı. Modada, mən – xidmətdəki kimiyəm. Orduda olanda ölkəmə xidmət edirdim. Tibb fakültəsində işləyərək tələbələrə xidmət edirdim. Xəstəxanada xəstələrə kömək edirdim. Moda dünyasında isə geyindirdiyim qadınların xidmətindəyəm.
Nümayişlərinizdən ən çox hansı yadda qalıb?
1985-ci ildə o zaman satın aldığım sarayın bazasında kolleksiyalarımın bütünlüklə hazırlandığı emalatxananı açdım. Kolleksiyamı mətbuata və müştərilərə təqdim etmək üçün mən elə sarayın özündə defile təşkil etməyə qərar verdim. Və möhtərəm ictimaiyyəti məkana çatdırmaq üçün (Liyervil axı uzaqdır) mən vertolyot kirayələdim! Dəbli jurnalistlər və müştərilər, birbaşa defilenin keçirildiyi sarayın parkına eniş etdilər.
Yaratdığınız modellərin hansı biri ilə xüsusi olaraq fəxr edirsiniz?
Mən ayrı-ayrılıqda hansısa modeldən daha çox brendimin mövcud olduğu otuz il ərzində ən sevdiyim dəri materialının istifadəsində gətirdiyim yeniliklərlə fəxr edirəm. Səksəninci illərə qədər əsasən qara və qəhvəyi dərilərdən istifadə olunurdu. Mən isə onu rəngli etdim (Monako Şahzadəsi Stefaninin ilk bal paltarı çəhrayı dəridən hazırlanmışdı). 90-cı illərin əvvəllərində stretç dəri sayəsində «bədənə yapışan» siluet yaratmağı bacardım və bununla da qalın parçanı incə və rahat «ikinci dəri» halına gətirdim.
Modelləri yaradanda nədən ilham alırsınız?
Kinodan. Hər il Kann Film Festivalına dəvət olunmaq və rəsmi çıxışdan əvvəl yeni filmlərə baxmaq kimi unikal bir şansım var. Hər  bir film – sevgi, münasibətlər barədə bir hekayədir. Bu məni təkcə Moda Evim üçün deyil, həm də filmlər üçün də modellər yaratmağa ruhlandırır. Axı mən bütün bunlarla yanaşı kino və teatr kostyumları da hazırlayıram...
Fərdi təqdimatları böyük defilelərdən üstün tutursunuz. Bu seçim nədən irəli gəlir?
İnsanlarla birbaşa ünsiyyətdən daha yaxşı bir şey yoxdur. Böyük defilelərdə mən podiumdan ötəri keçirəm, sizə əl edirəm və bir-birimizlə tanış olmaq ya da söhbət etmək imkanımız olmur. Həmişə fərdi yanaşmanı sevmişəm. Hər gün saat beş ilə altı arasında Faubourg Saint Honore küçəsində yerləşən butikimə müştərilərimlə birbaşa görüşmək, onların ehtiyacları və istəklərindən xəbərdar olmaq üçün gedirəm.
Bir çox dizayner şikayətlənir ki, bu gün avtoritetlər moda sənayesində bütün yerləri tutur, onlara yer vermir. Bəs belə bir nüfuza necə sahib olmaq və ən başlıcası – həmişəlik qalmaq necə mümkündür?
«Avtoritet» ifadəsində donub qalmış bir hiss var... Hansısa mənada, bir insanın (elə brendin də) avtoritet olması bir dövrdə «ilişib qalması» deməkdir. Moda isə daimi dəyişiklikdir, modada heç bir şey əbədi qalmır, onun dinamikaya ehtiyacı var. Amma yenə də məsləhət verməliyəmsə, deyim ki, əvvəlcə təcrübəli bir kuturyenin yanında bir neçə il öyrənin. Sonra səbrli olun və öz çıxış anınızı gözləyin! Taleyüklü ola biləcək tanışlıqdan çox şey asılıdır, buna görə də bu tanışlığı qaçırmayın! Ən əsası – özünə aid, səndən başqa heç kimin edə bilmədiyi bir şeyi tapmaq lazımdır.
Sizcə, moda dünyasında öz yerini tapmaqda ən çətin şey nədir?
Moda dünyasına girmək asan deyil, hər mövsüm tənqidlə qarşılanan və sonra yoxa çıxan yeni adlar meydana çıxır. Əsas çətinlik özünüz olaraq qalmaq və özünəməxsusluğunuzu qoruyaraq həmişə təəccübləndirməkdir.
Dəri modasında inqilab etdiniz. Sizə «dəri kralı» adı verilib. Özünüzü daha çox necə hiss edirsiniz: inqilabçı yoxsa kral?
Heç biri mənə uyğun deyil! Taxtım məni heç narahat etmir, amma mən kraldan çox titulu hər yeni kolleksiya ilə mübahisə olunan bir idman çempionu olmaq istərdim.
Brendiniz yaradıldıqdan bəri sizin geyimlərinizi geyinməyən məşhur qalmayıb! Elton Con, Mayk Tayson, Silvester Stallone, Arnold Şvartsnegger, Selin Dion, Ledi Qaqa... Ancaq onları geyindirmək başqa, onlarla dostluq etmək başqa şeydir. Bunu necə bacarırsınız?
Bu münasibətlərin sirri, məncə, həmişə onları dinləməyi bacarmağımda və xüsusən də düzgün ifadə olunmayan istəklərini belə təmin etməkdə olub. Çox vaxt bu insanlar nəyə ehtiyac duyduqlarını bilmirlər, çünki qorxuları var. Səhnə qorxusu. Onları qoruyan geyimə ehtiyacları var. İşığı yaxşı əks etdirən və üstünlüklərini vurğulayan geyimə. Onların istəklərini təxmin edə bilirəm. Psixoloji təhsilim mənə işimdə çox kömək edir.
Ledi Qaqanı müştəri siyahısında görmək bir çox dizaynerlərin arzusudur. Divanı geyindirən fransız modelyerlərdən birincisisiniz. Onunla bağlı təəssüratlarınız necədir?
Onunla fotoseans etmişdik və görüşlərinin adətən on dəqiqədən çox sürməməsinə baxmayaraq bizimlə saat yarım vaxt keçirməsi çox diqqətəlayiq idi. Seansın sonunda məni bir kənara çəkdi, çantadan pul qabını çıxardı və mənə yaxınlarının fotosunu göstərdi: «Bax bu mənim anamdır, bu atamdır! Mən isə turnedəyəm, təkəm. İşimi sevirəm, amma bəzən kədərlənirəm...» Kimsə belə etiraflar edəndə, bu sizə toxunur!
Sizin üçün qadın və kişi zərafətinin ikonları kimlərdir?
Zərafət fərqli mənalar ifadə edə bilər: bu aristokratik zərafət ola bilər, bəlkə də davranışın, hisslərin zərafəti ola bilər... Mənim üçün qadın zərafəti ikonu Karolina (Monako Şahzadəsi) və Ketrin Denövdur. Kişi zərafətinin təcəssümü – yenidən Ceyms Bond rolunda görəcəyimiz Daniel Kreyqdir...
Bugünkü street fashion haqqında nə düşünürsünüz?
Street fashion – elə bizim cəmiyyətimizin özüdür. Məhz o, epoxanın ölçüm dərəcəsidir. Zəngin və təlimatçı bir ilham mənbəyidir.
Ən son kolleksiyanız Müqəddəs kilsənin vitrajlarında rəng oyunundan ibarət idi. Onun xüsusiyyəti nə idi?
Bu yaxınlarda Site adasındakı bu kilsəni ziyarət etdim, onu səxavətli ianələr sayəsində yenicə restavrasiya ediblər. Sübh vaxtı buranın vitraj şüşələrini dəlib keçən və içəridə hər şeyi işıqlandıran günəş şüalarını görmək olar. Bu əsl məlahət anıdır. Məhz bu işıqlandırılmış vitraj şüşələrini fərqli tərzlərdə yenidən şərh edərək – qırmızı və ultrabənövşəyi kimi xarakterik rənglərdən istifadə edərək, dəri üzərinə naxış və Swarovski kristallarını düzərək yeni kolleksiyam üçün əsas götürmüşəm…
Bir dəfə Parisdən daha çox Londonda bayıra çıxdığınızı etiraf etmişdiniz...
Paris klassik formada zərafət, tamamlıq, harmoniyadan ibarətdir. London isə qaynayan qazandır, iki fərqli qütbə – artistlik başlanğıcına və britaniya soyuqqanlığına malik şəhərdir. Bu şəhərlər arası həyat məni tarazlaşdırır…
Siz gözəl əşyalara qarşı həssassınız?
Ümumiyyətlə, bu və ya digər əşyaları duyğusal alışqanlıq səbəbi ilə geyinirəm. Məsələn bu saat kimi... Eyni şey burada gördüyünüz bütün əşyalara da aiddir… Dostum Sezar bu rəsm əsərini xüsusi olaraq mənim üçün emalatxanamdan seçilmiş dəri kəsiklərindən hazırlayıb… Əşyalar nəyisə xatırlatmalıdır və sevdiyimiz insanlarla bağlı olmalıdır.
Siz çox gözəl bir ifadə işlətdiniz: «Mənim rəhmətlik valideynlərim mənə sevginin dadını və xoşbəxtliyin mənasını miras qoyublar». Sizcə xoşbəxtliyin mənası nədədir?
Mənim gözəl valideynlərə sahib olmaq kimi şansım olub. Onlar mənə sevməyi öyrədiblər. Axı sevməyi bacardığında qarşılığında da sevilirsən. Xoşbəxtliyin mənası NƏ gördüyümüzdə deyil, NECƏ gördüyümüzdədir. Bu xoşbəxt görüşlərdir. Tamamilə bizə məxsus olmayan bir şeydir...

Jean-Claude Jitrois. At woman’s service
Knight of the National Order of the Legion of Honour, Fashion  and Shopping Ambassador in Paris, Doctor of Psychology, who taught at the University of Nice, children's psychomotor specialist – it's all about him, Jean-Claude Jitrois, a revolutionary of the fashion industry. It was him who wrapped the body language in leather clothes, using innovative technologies, permanently winning the title "The King of Leather". It was him who turned such brutal material as leather, which until the 70s was worn only by pilots, cowboys and bikers, into femine soft material, suitable for washing and ironing. His philosophy of fashion is brilliant simple: clothing is the skin in which a person lives, his second alter ego. The intellectual, expert in theater and cinema who quotes Pushkin... Meeting him, as he said, was a "lucky encounter".
His assistant Alexander met me at doors of personal apartments of the famous couturier. One minute later a master of the house himself – Jean-Claude Jitrois came out to me. A snow-white Yves Saint-Laurent shirt, a thin dark blue tie from Dior, fitted jacket of the same color as a tie and gray stretch leather trousers – from himself. On his wrist he wears a Montblanc watch, which he admits later is dear to his heart. He also admits that his perfume – "Straight to Heaven" from Kilian – is dear to him by friendship with this wonderful perfumer. Discreet and soft, this smell brings special warmth to his Parisian elegance. After all, the famous "King of leather", who dresses world-famous stars, is first of all a welcoming and spiritual person full of charm and sentiment. He accompanies me to his Art Deco salon, which offers an amazing view to Paris: the Tuileries Garden, Musée d'Orsay, the Eiffel Tower... The mirror wall reflects black and white furniture and paintings that also have personal value for Jean-Claude Jitrois. Nestled in cozy chairs, we start a conversation that is more like a friendly chat than an interview.
So what did you start from?
I opened a little boutique next to my office. I had my father's last name then, Coste, and I didn't want to mix fashion and therapist activity. So I took the surname Jitrois (J3).
Does this last name mean anything?
Jean-Claude leaves for another room and returns with a book in his hand.
This is the book of 1945 year. According to him, he keeps this "treasure" like the apple of his eye and has never shown it to the press. "J3" is a play by Roger Ferdinand, and the title refers to "the new school". During the war there were so-called J1, J2 and J3. The J3's representatives were between 16 and 20 years old. And I said to myself: I want to dress people of exactly this age. Subsequently, "J3" turned into "Jitrois", on the advice of one well-known journalist who found that "J3" reminds of the name of cheese rather than the surname of a couturier.
How did your previous experience help you in your designer career?
My experience instilled in me a sense of duty, discipline and punctuality. In fashion I feel like in the service. When I was in the army, I was in the service of the country. Working at medicine faculty, I was in the service of students. At the hospital, I helped the patients. Well, in the fashion world, I'm in the service of the woman I dress.
Which of your shows you remembered most of all?
In 1985, on the basis of the castle that I later purchased, I opened workshops, where my collections were fully manufactured. In order to present my collection to the press and clients, I decided to organize a fashion show right in the castle. And in order to bring the respectable audience their destination (after all, Lierville is not nearby) I used helicopters! Thus, fashion journalists and clients landed right in the castle's park, where the defile was taking place.
Which of the models you created are you especially proud of?
Rather than some particular model, I am proud of the innovations that I have been able to introduce for over thirty years of my brand's existence in the use of my favorite fabric – leather. Until the 80s, mostly black and brown colours of leather were used. I added color to it (first ballroom dress of Princess Stéphanie of Monaco was made out of pink leather). In the early 90s, I was able to create a "skintight" silhouette thanks to the stretch leather, turning by this dense fabric into a "second skin", thin and comfortable.
What inspires you on creating models?
Cinema. I have a unique opportunity to be invited to the Cannes Festival every year and watch new films before their official release. Each movie is a story of love, of relationships. It inspires me to create models not only for my Maison, but also for films. Among other things, I make costumes for cinema and theater...
You prefer private presentations to large showcases. What is the reason for such choice?
There's nothing better than direct contact with people. On the big defile I would only briefly appear on the podium, wave you, and we would have no opportunity neither to properly meet, nor to talk. I've always loved the individual approach. Every day between five and six o'clock I go to my boutique on Faubourg Saint Honore to meet my clients directly and be aware of their needs and desires.
Many designers complain that today authorities occupy all the space in the fashion industry, leaving them no place. So how do you become this authority and – above all – how do you stay this way?
There is something frozen in the term of "authority"... In a sense, becoming one means for a person (however, as well as for a brand) to "get stuck" in an era. When fashion is a constant mutation, nothing in it is eternal, it needs dynamics. Well, if I still have to give advice, I will say this: first learn a few years from an experienced couturier. And then arm yourself with patience and wait for your big moment! A lot depends on introduction, which may become fateful, so do not miss this acquaintance! And the main thing is to find something of your own, something that does no one but you.
What is the hardest thing, in your opinion, about finding your place in the fashion world?
Breaking into the fashion world is not easy, new names come out every season, experience criticism, and then disappear. The main difficulty is to remain yourself and always amaze, while maintaining your specificity.
You revolutionized leather fashion. You were called "The King of Leather". Who do you feel yourself like more: a revolutionary or a king?
To me both are suitable! My throne, in general, does not bother me, but I more like to be not the king, but, let's say, the sports champion whose title is contested with each new collection.
Since your brand was founded, which celebrity you haven't dressed! Elton John, Mike Tyson, Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Celine Dion, Lady Gaga... But dressing them is one matter, and making friends with them is another. How do you do that?
The secret of this relationship, I think, is that I have always been able to listen to them and satisfy their needs, especially those that are not formulated. These people often do not know what exactly they need, as they have fear, a stage fright. They need clothes to protect them. Outfits which would reflect the light nicely and emphasize their virtues. I know how to guess their aspirations. My psychological education helps me very much in my work.
Having Lady Gaga as a client is a dream of many designers. You're the first French fashion designer to dress the diva. What are your impressions of her?
We did a photo session with her, and, remarkably, she spent an hour and a half with us, while her usual meetings last no longer than ten minutes. And at the end of the session, she took me aside, took out her wallet from the purse showed me pictures of her loved ones: "Look, this is my mom, this is my dad! And I'm on tour, I'm lonely. I like my job, but sometimes I get sad... "When someone makes you such confessions, it touches your heart!
Who are the icons of female and male elegance for you?
Elegance can mean different things: it might be aristocratic elegance, or elegance of behavior, feelings... The icons of female elegance for me are Caroline (Princess of Monaco) and Catherine Deneuve. The embodiment of male elegance is Daniel Craig, whom we will see again as James Bond...
What do you think of today's street fashion?
Street fashion represents our society. It is the thermometer of the era. And a source of inspiration, rich and instructive.
Your last collection is inspired by the game of color on the stained glass windows of the Holy Chapel. What's its feature?
I most recently visited this chapel on Cité Island, it has just been renovated through generous donations. In the morning you can see the rays of the sun breaking through the stained glass windows and illuminating everything inside. This is a real moment of grace. It was these illuminated stained glass windows that I took as the basis of my new collection, reinterpreting them in different ways: using such characteristic colors as red and ultraviolet, applying the embroidery and  Swarovski crystals on skin...
You once admitted that you are more likely to go public in London than in Paris...
Paris represents elegance in classical form, some completeness, harmony. London is a boiling pot, city of two extremes – the artistic beginning and British phlegm. Life between these cities gets me to balance...
Are you sensitive to beautiful things?
Actually, I wear things due to sentimental affection. Like, for example, this watch... The same applies to any other object you see here... This painting that my friend César made especially for me out of leather trimmings picked up in my workshop... Things should remind of something good and be associated with the people we love.
You once said a beautiful phrase: "My late parents left me a legacy of a taste of love and the meaning of happiness". So what do you think happiness means?
I had a chance to be raised by wonderful parents who taught me to love. Because when you love, you get love in return. And the point of happiness is not WHAT we see, but HOW we see. These are happy meetings. Something that doesn't entirely belong to us...