JAN-KLOD JİTRUA. QADINLARIN XİDMƏTİNDƏ
Fəxri legion ordeninin kavaleri, Parisdə moda və şopinq üzrə səfir, Nitsa Universitetində dərs demiş psixologiya elmləri doktoru, uşaq psixomotorikası üzrə mütəxəssis – bütün bunlar moda sənayesində inqilabçı Jan-Klod Jitrua haqqındadır. Məhz o, yenilikçi texnologiyalardan istifadə edərək bədən dilini dəri geyimlərlə ifadə edib və bununla da əbədi olaraq "Dəri kralı" titulunu qazanıb. Məhz o, 70-ci illərə qədər yalnız pilotların, kovboyların və baykerlərin geyindiyi dəri kimi kobud materialı yuyulub ütülənə bilən yumşaq qadın parçasına çevirib. Onun moda fəlsəfəsi dahiyanəcəsinə sadədir: geyim – insanın yaşadığı dərisidir, onun ikinci «Mənliyidir». Puşkindən sitat gətirən ziyalı, teatr və kino mütəxəssisi... Onunla görüş, öz ifadəsi ilə, «xoşbəxt görüşdür».
Məşhur kuturyenin şəxsi apartamentinin qapısında məni onun köməkçisi Aleksandr qarşıladı. Bir dəqiqə sonra ev sahibi Jan-Klod Jitrua da gəldi. Əynində Yves Saint-Laurentdən ağappaq köynək, Diordan tünd mavi tonlarda nazik qalstuk, qalstukunun rəngində dar pencək və modelyerin özünə aid olan stretç dəridən boz şalvar var idi. Biləyində, sonradan etiraf etdiyi kimi onun üçün çox əziz olan Montblanc saatı... Həmçinin etiraf edir ki, Kilian brendinin «Straight to Heaven» ətiri də ona bu gözəl parfümer ilə dostluğu qədər əzizdir. Tutqun və yumşaq qoxu onun fransız zərafətinə xüsusi bir səmimilik verir. Axı dünyaca tanınmış ulduzların geyimlərini  geyindiyi məşhur «Dəri kralı» hər şeydən əvvəl  cazibədar, hisslərlə dolu qonaqpərvər və səmimi bir insandır. O, məni Parisin heyrətamiz mənzərəsinə – Tyuilri bağlarına, Orse muzeyinə, Eyfel qülləsinə açılan art-deko tərzində tərtib edilmiş salonuna aparır. Güzgülü divarda Jan-Klod Jitrua üçün yenə də xüsusi dəyəri olan ağ-qara mebel və rəsm əsərləri öz əksini tapır. Rahat kreslolarda oturub müsahibədən daha çox dost məclisinə oxşayan söhbətimizə başlayırıq.
İşinizə nədən başladız?
Kabinetimin yanında kiçik bir butik açdım. O zamanlar atamın Kost soyadını daşıyırdım və terapevt fəaliyyətimi moda ilə qarışdırmaq istəmirdim. Ona görə də Jitrua (J3) soyadını götürdüm.
Bu soyad nəsə ifadə edir?
Jan-Klod yan otağa gedir və əlində bir kitabla geri dönür.
Bu 1945-ci ilin kitabıdır. Onun sözlərinə görə bu “xəzinəni” göz bəbəyi kimi qoruyur və heç vaxt mətbuata göstərməyib. «J3» – Roje Ferdinandın pyesidir və adı "yeni məktəbə" aiddir. Müharibə zamanı J1, J2 və J3-lər var idi. J3 nümayəndələri 16-20 yaş arasında idi. Öz-özümə dedim: məhz bu yaşda olan insanları geyindirmək istəyirəm. Nəticədə «J3» adının kuturyedən çox pendir adına bənzədiyini söyləyən məşhur bir jurnalist xanımın tövsiyəsi ilə "Jitrois"ə çevrildi.
Əvvəlki təcrübəniz dizayn karyeranızda sizə necə kömək etdi??
Təcrübəm mənə vəzifə borcu, nizam-intizam və dəqiqlik hissi aşıladı. Modada, mən – xidmətdəki kimiyəm. Orduda olanda ölkəmə xidmət edirdim. Tibb fakültəsində işləyərək tələbələrə xidmət edirdim. Xəstəxanada xəstələrə kömək edirdim. Moda dünyasında isə geyindirdiyim qadınların xidmətindəyəm.
Nümayişlərinizdən ən çox hansı yadda qalıb?
1985-ci ildə o zaman satın aldığım sarayın bazasında kolleksiyalarımın bütünlüklə hazırlandığı emalatxananı açdım. Kolleksiyamı mətbuata və müştərilərə təqdim etmək üçün mən elə sarayın özündə defile təşkil etməyə qərar verdim. Və möhtərəm ictimaiyyəti məkana çatdırmaq üçün (Liyervil axı uzaqdır) mən vertolyot kirayələdim! Dəbli jurnalistlər və müştərilər, birbaşa defilenin keçirildiyi sarayın parkına eniş etdilər.
Yaratdığınız modellərin hansı biri ilə xüsusi olaraq fəxr edirsiniz?
Mən ayrı-ayrılıqda hansısa modeldən daha çox brendimin mövcud olduğu otuz il ərzində ən sevdiyim dəri materialının istifadəsində gətirdiyim yeniliklərlə fəxr edirəm. Səksəninci illərə qədər əsasən qara və qəhvəyi dərilərdən istifadə olunurdu. Mən isə onu rəngli etdim (Monako Şahzadəsi Stefaninin ilk bal paltarı çəhrayı dəridən hazırlanmışdı). 90-cı illərin əvvəllərində stretç dəri sayəsində «bədənə yapışan» siluet yaratmağı bacardım və bununla da qalın parçanı incə və rahat «ikinci dəri» halına gətirdim.
Modelləri yaradanda nədən ilham alırsınız?
Kinodan. Hər il Kann Film Festivalına dəvət olunmaq və rəsmi çıxışdan əvvəl yeni filmlərə baxmaq kimi unikal bir şansım var. Hər  bir film – sevgi, münasibətlər barədə bir hekayədir. Bu məni təkcə Moda Evim üçün deyil, həm də filmlər üçün də modellər yaratmağa ruhlandırır. Axı mən bütün bunlarla yanaşı kino və teatr kostyumları da hazırlayıram...
Fərdi təqdimatları böyük defilelərdən üstün tutursunuz. Bu seçim nədən irəli gəlir?
İnsanlarla birbaşa ünsiyyətdən daha yaxşı bir şey yoxdur. Böyük defilelərdə mən podiumdan ötəri keçirəm, sizə əl edirəm və bir-birimizlə tanış olmaq ya da söhbət etmək imkanımız olmur. Həmişə fərdi yanaşmanı sevmişəm. Hər gün saat beş ilə altı arasında Faubourg Saint Honore küçəsində yerləşən butikimə müştərilərimlə birbaşa görüşmək, onların ehtiyacları və istəklərindən xəbərdar olmaq üçün gedirəm.
Bir çox dizayner şikayətlənir ki, bu gün avtoritetlər moda sənayesində bütün yerləri tutur, onlara yer vermir. Bəs belə bir nüfuza necə sahib olmaq və ən başlıcası – həmişəlik qalmaq necə mümkündür?
«Avtoritet» ifadəsində donub qalmış bir hiss var... Hansısa mənada, bir insanın (elə brendin də) avtoritet olması bir dövrdə «ilişib qalması» deməkdir. Moda isə daimi dəyişiklikdir, modada heç bir şey əbədi qalmır, onun dinamikaya ehtiyacı var. Amma yenə də məsləhət verməliyəmsə, deyim ki, əvvəlcə təcrübəli bir kuturyenin yanında bir neçə il öyrənin. Sonra səbrli olun və öz çıxış anınızı gözləyin! Taleyüklü ola biləcək tanışlıqdan çox şey asılıdır, buna görə də bu tanışlığı qaçırmayın! Ən əsası – özünə aid, səndən başqa heç kimin edə bilmədiyi bir şeyi tapmaq lazımdır.
Sizcə, moda dünyasında öz yerini tapmaqda ən çətin şey nədir?
Moda dünyasına girmək asan deyil, hər mövsüm tənqidlə qarşılanan və sonra yoxa çıxan yeni adlar meydana çıxır. Əsas çətinlik özünüz olaraq qalmaq və özünəməxsusluğunuzu qoruyaraq həmişə təəccübləndirməkdir.
Dəri modasında inqilab etdiniz. Sizə «dəri kralı» adı verilib. Özünüzü daha çox necə hiss edirsiniz: inqilabçı yoxsa kral?
Heç biri mənə uyğun deyil! Taxtım məni heç narahat etmir, amma mən kraldan çox titulu hər yeni kolleksiya ilə mübahisə olunan bir idman çempionu olmaq istərdim.
Brendiniz yaradıldıqdan bəri sizin geyimlərinizi geyinməyən məşhur qalmayıb! Elton Con, Mayk Tayson, Silvester Stallone, Arnold Şvartsnegger, Selin Dion, Ledi Qaqa... Ancaq onları geyindirmək başqa, onlarla dostluq etmək başqa şeydir. Bunu necə bacarırsınız?
Bu münasibətlərin sirri, məncə, həmişə onları dinləməyi bacarmağımda və xüsusən də düzgün ifadə olunmayan istəklərini belə təmin etməkdə olub. Çox vaxt bu insanlar nəyə ehtiyac duyduqlarını bilmirlər, çünki qorxuları var. Səhnə qorxusu. Onları qoruyan geyimə ehtiyacları var. İşığı yaxşı əks etdirən və üstünlüklərini vurğulayan geyimə. Onların istəklərini təxmin edə bilirəm. Psixoloji təhsilim mənə işimdə çox kömək edir.
Ledi Qaqanı müştəri siyahısında görmək bir çox dizaynerlərin arzusudur. Divanı geyindirən fransız modelyerlərdən birincisisiniz. Onunla bağlı təəssüratlarınız necədir?
Onunla fotoseans etmişdik və görüşlərinin adətən on dəqiqədən çox sürməməsinə baxmayaraq bizimlə saat yarım vaxt keçirməsi çox diqqətəlayiq idi. Seansın sonunda məni bir kənara çəkdi, çantadan pul qabını çıxardı və mənə yaxınlarının fotosunu göstərdi: «Bax bu mənim anamdır, bu atamdır! Mən isə turnedəyəm, təkəm. İşimi sevirəm, amma bəzən kədərlənirəm...» Kimsə belə etiraflar edəndə, bu sizə toxunur!
Sizin üçün qadın və kişi zərafətinin ikonları kimlərdir?
Zərafət fərqli mənalar ifadə edə bilər: bu aristokratik zərafət ola bilər, bəlkə də davranışın, hisslərin zərafəti ola bilər... Mənim üçün qadın zərafəti ikonu Karolina (Monako Şahzadəsi) və Ketrin Denövdur. Kişi zərafətinin təcəssümü – yenidən Ceyms Bond rolunda görəcəyimiz Daniel Kreyqdir...
Bugünkü street fashion haqqında nə düşünürsünüz?
Street fashion – elə bizim cəmiyyətimizin özüdür. Məhz o, epoxanın ölçüm dərəcəsidir. Zəngin və təlimatçı bir ilham mənbəyidir.
Ən son kolleksiyanız Müqəddəs kilsənin vitrajlarında rəng oyunundan ibarət idi. Onun xüsusiyyəti nə idi?
Bu yaxınlarda Site adasındakı bu kilsəni ziyarət etdim, onu səxavətli ianələr sayəsində yenicə restavrasiya ediblər. Sübh vaxtı buranın vitraj şüşələrini dəlib keçən və içəridə hər şeyi işıqlandıran günəş şüalarını görmək olar. Bu əsl məlahət anıdır. Məhz bu işıqlandırılmış vitraj şüşələrini fərqli tərzlərdə yenidən şərh edərək – qırmızı və ultrabənövşəyi kimi xarakterik rənglərdən istifadə edərək, dəri üzərinə naxış və Swarovski kristallarını düzərək yeni kolleksiyam üçün əsas götürmüşəm…
Bir dəfə Parisdən daha çox Londonda bayıra çıxdığınızı etiraf etmişdiniz...
Paris klassik formada zərafət, tamamlıq, harmoniyadan ibarətdir. London isə qaynayan qazandır, iki fərqli qütbə – artistlik başlanğıcına və britaniya soyuqqanlığına malik şəhərdir. Bu şəhərlər arası həyat məni tarazlaşdırır…
Siz gözəl əşyalara qarşı həssassınız?
Ümumiyyətlə, bu və ya digər əşyaları duyğusal alışqanlıq səbəbi ilə geyinirəm. Məsələn bu saat kimi... Eyni şey burada gördüyünüz bütün əşyalara da aiddir… Dostum Sezar bu rəsm əsərini xüsusi olaraq mənim üçün emalatxanamdan seçilmiş dəri kəsiklərindən hazırlayıb… Əşyalar nəyisə xatırlatmalıdır və sevdiyimiz insanlarla bağlı olmalıdır.
Siz çox gözəl bir ifadə işlətdiniz: «Mənim rəhmətlik valideynlərim mənə sevginin dadını və xoşbəxtliyin mənasını miras qoyublar». Sizcə xoşbəxtliyin mənası nədədir?
Mənim gözəl valideynlərə sahib olmaq kimi şansım olub. Onlar mənə sevməyi öyrədiblər. Axı sevməyi bacardığında qarşılığında da sevilirsən. Xoşbəxtliyin mənası NƏ gördüyümüzdə deyil, NECƏ gördüyümüzdədir. Bu xoşbəxt görüşlərdir. Tamamilə bizə məxsus olmayan bir şeydir...

Жан-Клод Житруа. На службе у женщины
Кавалер ордена почетного легиона, посол моды и шопинга в париже, доктор психологических наук, преподававший в Университете Ниццы, специалист по детской психомоторике – все это о нем, Жан-Клоде Житруа, революционере модной индустрии. Именно он облек язык тела в кожаные одеяния, используя инновационные технологии, навсегда завоевав титул «Король кожи». Именно он превратил такой брутальный материал, как кожа, в которую до 70-х одевались лишь летчики, ковбои и байкеры, в феминную мягкую материю, поддающуюся стирке и глажению. Его философия моды проста до гениальности: одежда – это кожа, в которой живет человек, его второе «Я». Интеллектуал, знаток театра и кино, цитирующий Пушкина... Встреча с ним – «счастливая встреча», по его собственному выражению.
У дверей личных апартаментов знаменитого кутюрье меня встречает его ассистент Александр. Минутой позже ко мне выходит сам хозяин дома – Жан-Клод Житруа. Белоснежная рубашка от Yves Saint-Laurent, тонкий галстук темно-синих тонов от Dior, приталенный пиджак под цвет галстука и серые брюки из кожи стретч – от него самого. На его запястье – часы от Montblanc, которые, как он признается позже, дороги его сердцу. Он также признается, что парфюм его – «Straight to Heaven» от Kilian – дорог ему дружбой с этим замечательным парфюмером. Сдержанный и мягкий, этот запах вносит особую теплоту в его парижскую элегантность. Ведь знаменитый «король кожи», у которого одеваются всемирно известные звезды, – это прежде всего гостеприимный и душевный человек, полный шарма и чувства. Он провожает меня в салон, обставленный в стиле ар-деко, из которого открывается удивительный вид на Париж: Сады Тюильри, музей Орсе, Эйфелева башня... В зеркальной стене отражается черно-белая мебель и картины, которые также имеют для Жан-Клода Житруа персональную ценность. Расположившись в уютных креслах, мы начинаем разговор, который больше походит на дружескую беседу, нежели на интервью.
И с чего же Вы начали?
Я открыл небольшой бутик рядом со своим кабинетом. Я тогда носил фамилию своего отца – Кост, и мне не хотелось смешивать моду и деятельность терапевта. Вот я и взял фамилию Житруа (J3).
Эта фамилия что-нибудь означает?
Жан-Клод уходит в соседнюю комнату и возвращается с книгой в руках.
Эта книга 1945 года. По его словам, это «сокровище» он хранит как зеницу ока и никогда еще не показывал его прессе. «J3» – это пьеса Роже Фердинанда, и название относится к «новой школе». Во время войны были так называемые J1, J2 и J3. Представителям J3 было от 16 до 20 лет. И я сказал себе: мне хочется одевать людей именно этого возраста. Впоследствии «J3» превратился в «Jitrois», по совету одной известной журналистки, которая нашла, что «J3» напоминает скорее название сыра, чем фамилию кутюрье.
Каким образом Ваш предыдущий опыт помог Вам в карьере дизайнера?
Мой опыт привил мне чувство долга, дисциплину и пунктуальность. В моде я – как на службе. Когда я был в армии, я был на службе у страны. Работая на медицинском факультете, я был на службе у студентов. В больнице же я помогал больным. Ну, а в мире моды я на службе у женщины, которую одеваю.
Какие из Ваших показов запомнились Вам больше всего?
В 1985 году я открыл, на базе замка, который тогда приобрел, мастерские, в которых полностью изготовлялись мои коллекции. Для презентации моей коллекции прессе и клиентам я решил устроить дефиле прямо в замке. А дабы доставить почтенную публику на место назначения (Лиервиль все же не рядом) я использовал вертолеты! Модные журналистки и клиенты, таким образом, приземлились прямо в парке замка, где и происходило дефиле.
Какой из созданных Вами моделей Вы особенно гордитесь?
Я горжусь скорее не какой-то отдельно взятой моделью, а инновациями, которые мне удалось внедрить за тридцать лет существования моего бренда в использовании моего любимого материала – кожи. До восьмидесятых годов, в основном, использовалась кожа черного и коричневого цветов. Я сделал ее цветной (первое бальное платье принцессы Монако Стефани было сшито из розовой кожи). В начале девяностых мне удалось создать «облегающий» силуэт благодаря коже стретч, превратив таким образом плотную материю во «вторую кожу», тонкую и удобную.
Что вдохновляет Вас на создание моделей?
Кино. У меня уникальный шанс быть каждый год приглашенным на Каннский фестиваль и смотреть новые фильмы до их официального выхода. Каждый фильм – это история любви, отношений. Меня это вдохновляет на создание моделей не только для своего Дома, но и для фильмов. Ведь я, помимо прочего, занимаюсь костюмами кино и театра...
Большим дефиле Вы предпочитаете частные презентации. Чем продиктован этот выбор?
Нет ничего лучше прямого контакта с людьми. На больших дефиле я лишь мимолетом появлюсь на подиуме, махну вам рукой, и у нас не будет возможности ни как следует познакомиться, ни поговорить. Я всегда любил индивидуальный подход. Каждый день между пятью и шестью часами я захожу в свой бутик на улице Faubourg Saint Honore, чтобы напрямую встретиться со своими клиентками и быть в курсе их нужд и желаний.
Многие дизайнеры жалуются, что сегодня авторитеты занимают все пространство в индустрии моды, не оставляя им места. Так как же стать этим авторитетом и – главное – как им остаться?
В термине «авторитет» есть нечто застывшее... В каком-то смысле стать им означает для человека (впрочем, как и для бренда) «застрять» в эпохе. А мода – это постоянная мутация, ничто в ней не вечно, ей нужна динамика. Ну, а если я все же должен дать совет, то скажу так: вначале поучитесь несколько лет у опытного кутюрье. А потом вооружитесь терпением и ждите своего звездного часа! Очень многое зависит от знакомства, которое может оказаться судьбоносным, так не упустите же это знакомство! И главное – это надо найти свое, что-то такое, чего никто, кроме вас, не делает.
На Ваш взгляд, что самое сложное в том, чтобы найти свое место в мире моды?
Пробиться в мире моды непросто, каждый сезон появляются новые имена, которые приветствуются критикой, а потом исчезают. Главная трудность – это оставаться самим собой и всегда удивлять, сохраняя при этом свою специфику.
Вы революционно преобразовали кожаную моду. Вас окрестили «королем кожи». Кем Вы себя больше ощущаете: революционером или же королем?
Мне подходит и то и другое! Мой трон мне, в общем, не мешает, но мне больше нравится быть не королем, а, скажем так, спортивным чемпионом, титул которого оспаривается с каждой новой коллекцией.
С тех пор, как основан Ваш бренд, кто из знаменитостей у Вас только ни одевался! Элтон Джон, Майк Тайсон, Сильвестр Сталлоне, Арнольд Шварценеггер, Селин Дион, Леди Гага... Но одевать их – одно, а заводить с ними дружбу – другое. Как Вам это удается?
Секрет этих отношений, я думаю, в том, что я всегда умел их выслушать и удовлетворить их просьбы, особенно те, которые не сформулированы. Зачастую эти люди не знают, что именно им нужно, так как у них присутствует страх. Страх сцены. Им нужна одежда, которая бы их защищала. Которая бы хорошо отражала свет и подчеркивала достоинства. Я умею угадывать их чаяния. Мое психологическое образование очень помогает мне в работе.
Иметь в клиентках Леди Гага мечта многих дизайнеров. Вы – первый из французских модельеров, одевших диву. Какие у Вас о ней впечатления?
Мы делали с ней фотосеанс, и, что примечательно, она провела с нами полтора часа, тогда как ее обычные рандеву длятся не более десяти минут. А в конце сеанса она отвела меня в сторону, достала из сумки кошелек показала мне фотографии своих близких: «Смотри, эта моя мама, это мой папа! А я – в турне, я одна. Мне нравится моя работа, но иногда мне бывает грустно...» Когда кто-то делает вам такие признания, это трогает!
Кто является для Вас иконами женской и мужской элегантности?
Под элегантностью может подразумеваться разное: это может быть аристократичная элегантность, а может быть элегантность поведения, чувств... Иконами женской элегантности для меня являются Каролина (Принцесса Монако) и Катрин Денев. Воплощение мужской элегантности – Дэниэл Крэйг, которого мы вновь увидим в роли Джеймса Бонда...
Что Вы думаете о сегодняшней street fashion?
Street fashion – это и есть наше общество. Именно она является градусником эпохи. И источником вдохновения, богатым и инструктивным.
Ваша последняя коллекция навеяна игрой цвета на витражах Святой часовни. В чем ее особенность?
Я совсем недавно посетил эту часовню на острове Ситэ, ее только что отреставрировали за счет щедрых пожертвований. С утра там можно увидеть лучи солнца, пробивающиеся сквозь витражи и освещающие все внутри. Это настоящий момент грации. Именно эти освещенные витражи я и взял за основу своей новой коллекции, реинтерпретировав их в разной манере: используя такие характерные цвета, как красный и ультрафиолетовый, наложив на кожу вышивку и кристаллы Swarovski…
Вы как-то раз признались, что чаще выходите в свет, будучи в Лондоне, чем в Париже...
Париж представляет собой элегантность в классической форме, некую завершенность, гармонию. Лондон же – кипящий котел, город двух крайностей – артистичес кого начала и британской флегмы. Жизнь между этими городами приводит меня в равновесие...
Вы чувствительны к красивым вещам?
Вообще, я ношу ту или иную вещь по причи- нам сентиментальной привязанности. Как, к примеру, эти часы... То же касается любого другого предмета, который Вы здесь видите... Эта картина, которую мой друг Сезар сделал специально для меня из обрезков кожи, подобранных в моей мастерской... Вещи должны напоминать что-то хорошее и быть связаны с людьми, которых мы любим.
Вы как-то сказали прекрасную фразу: «Мои покойные родители оставили мне в наследство вкус любви и смысл счастья». Так в чем же, по-Вашему, смысл счастья?
Мне выпал шанс иметь замечательных родителей, научивших меня любить. Ведь когда любишь, то и взамен получаешь любовь. А смысл счастья не в том, ЧТО мы видим, а в том, КАК мы видим. Это счастливые встречи. Что-то такое, что нам полностью не принадлежит...