RODEN: ARTIQ HEÇ NƏ YOXDUR
Rəssamlıqda impressionizm haqqında çox söz deyilib: Mone və Renuarın kətanlarındakı vibrasiyada, Deqanın balerinalarının rəqs elementlərində və Manenin kultlaşmış "Çəmənlikdə səhər yeməyi" əsərində... Lakin, impressionizm nəinki rəssamlıqda, həm də ədəbiyyatda, musiqidə, heykəltəraşlıqda böyük bir axın olub.
«Mən mərmər qayasını götürürəm və onu lazımsız artıqlardan təmizləyirəm», – heykəltəraşlıqda impressionizm qurucusu Oqüst Roden öz işləri haqqında belə deyir. Onun Parisdəki ev muzeyində olarkən nəyi nəzərdə tutduğunu uzun müddət düşünəcəksiniz. Və sizi nəinki heykəllərin, həm də muzeyin yerləşdiyi möhtəşəm evin heyran etdiyini anlayacaqsınız. Heykəltəraş Villa de Brilanzı həm ev, həm də emalatxana kimi istifadə edib. Daha sonra bu evi heykəlləri və digər impressionistlərin əsərləri ilə birlikdə Fransa dövlətinə hədiyyə verib. Heykəltəraş evi onun sənətinə həsr olunmuş muzey olacağı şərti ilə hədiyyə etmişdi.
Muzeyin həyətində sizi ilk olaraq "Mütəfəkkir" – taxtası əlindən alınmış şahmatçı qarşılayacaq. Roden bu əsərin üzərində iki il işləyib və "İlahi Komediyanın" müəllifi olan Danteni təsvir etdiyi üçün onu "Şair" adlandırmaq istəyib. Lakin Panteonda açılış zamanı əsərini təqdim edərkən heykəltəraş "Mütəfəkkir"in fransız fəhləsi abidəsi olduğunu bəyan edib. Roden əməyə böyük hörmətlə yanaşırdı: "Rəssamın yeganə üstünlükləri – hikmət, diqqətlilik, səmimiyyət və iradədir. İşinizi dürüst əməkçilər kimi görün".
Evin içərisində "Öpüş" heykəlini görəcəksiniz. Əgər bura günün birinci yarısında gələ bilsəniz turistlərin axını olmadan, heykəlin hər tərəfini gəzərək, bu mərmər sənət əsərinin bütün detallarını seyr edərək həzz ala biləcəksiniz. Hər il Rodenin imarətinə 700 min ziyarətçi yalnızca çoxlu heykəlləri və fiqurları seyr etməyə deyil, həm də sonuncu mərtəbəsində Manenin, Renuarın və Van Qoqun əsərlərinin kiçik kolleksiyasının saxlanıldığı möhtəşəm gözəllikdə evi görmək üçün gəlirlər.
Yeri gəlmişkən, qış aylarının sonuna qədər Rodenin qonağı olmaq istəyənlər, onun eskizlərindən ibarət sərgisini də görə biləcəklər. «Alıntılar» ekspozisiyasına Rodenin cızma-qaraları, heykəllərin eskizlərindən ibarət təxminən iki yüz əlli rəsm daxildir. Bu təsvirlərdəki siluetlər oyununu artıq XX əsrin özünü ifadə etmənin innovativ üsulu adlandırıblar və əlbəttə əbəs yerə deyil. Müxtəlif fərdi kolleksiyalardan toplanan bu rəsmlər məşhur heykəltəraşın tamamilə fərqli tərəfini biruzə verir!

Роден: ничего лишнего
Столько слов сказано об импрессионизме в живописи: о вибрациях в полотнах Моне и Ренуара, элементах танца балерин Дега и культовом «Завтраке на траве» Мане. Однако импрессионизм был одним из крупнейших течений не только в живописи, но и в литературе, музыке, скульптуре.
«Я беру глыбу мрамора и отсекаю от нее все лишнее», – так отзывался о своих работах Огюст Роден, основоположник импрессионизма в скульптуре. Оказавшись в его музее в Париже, вы долго будете думать, что именно он имел в виду. И поймаете себя на том, что вас восхищают не только скульптуры, но и величественный дом, в котором расположился музей. Виллу де Бриланц скульптор использовал как дом и мастерскую. А позже даровал ее, наряду со своими скульптурами и своей коллекцией работ других импрессионистов, Французскому государству. Подарил с тем условием, что здесь будет функционировать музей, посвященный его искусству.
Первым во дворе музея вас встретит «Мыслитель» – тот самый шахматист, у которого отняли доску. Роден работал над ней два года и хотел назвать «Поэт», так как изображал Данте, автора «Божественной комедии». Однако представляя свою работу на открытии в Пантеоне, скульптор заявил, что «Мыслитель» является памятником французским рабочим. Роден с большим уважением относился к труду: «Единственные добродетели художника – мудрость, внимательность, искренность, воля. Выполняйте вашу работу, как честные труженики».
Внутри дома вы найдете скульптуру «Поцелуй». Если вам повезет попасть туда в первой половине дня, вы сможете насладиться ею без наплыва туристов, обойдя вдоль и поперек, сумев рассмотреть все детали этого мраморного искусства. Каждый год 700 тысяч посетителей приезжают в особняк Родена, чтобы увидеть не только множество статуй и фигур, но и величайшей красоты дом, на последнем этаже которого хранится небольшая коллекция картин Мане, Ренуара и Ван Гога.
К слову, те, кому удастся попасть в гости к Родену до конца зимы, смогут также увидеть уникальную выставку его эскизов. В экспозицию «Вырезки» включены около двухсот пятидесяти рисунков – черновиков Родена, набросков его скульптур. Игру с силуэтами на этих рисунках уже назвали инновативным способом самовыражения 20-го века, и неспроста. Эти рисунки, собранные из разных частных коллекций, открывают знаменитого скульптора совсем с другой стороны!
На выставку можно будет успеть до 24 февраля 2019 года, по адресу 77 rue de Varenne, 75007 в Париже.