"Mən 38 ildən çoxdur ki, insan iztirabı ilə əhatə olunmuşam. Və işləməyə davam edirəm. Çünki bütün insanlar bir-biri ilə bağlıdır: əgər biri əziyyət çəkirsə, bu əzab başqalarına toxunmaya bilməz. Münaqişə və döyüş zonalarında, qaçqın düşərgələrində insanları alçaldan yoxsulluq və əzab hökm sürür. Mən yalnız ehtiyacı olanlara kömək etmək deyil, eyni zamanda bolluq içində yaşayanlara bəşəriyyətin digər bir hissəsi faciə ardınca faciə yaşadığı zaman laqeyd qalmamalarını çatdırmaq istəyirəm. Axı bütün bunlar hər kəsin başına gələ bilər. Və hər kəs yalnız özü və ailəsi üçün deyil, bütün dünya üçün məsuliyyət daşıyır.
Bildiyimiz və əldə etdiyimiz hər şeyi bölüşməliyik".
Beləliklə, təbrizli, azərbaycan əsilli iranlı Reza Değati ən təsirli sülhməramlılardan biri oldu: onun fəryadına National Geographic və Time şərik olurlar, fotoları tematik albomlar şəklində nəşr olunur, nüfuzlu mükafatlara layiq görülür, muzey və qalereyalarda sərgilənir... Lakin günbəgün iztirab dolu onlarla göz sənə baxdıqda şöhrət təsəlli etmir.
Səs. Türkiyə, İstanbul. 1993
Şəhər divarında yazılan söz onu görməyi bacaran hər kəsə yol göstərir. Divarlar əsrarəngiz çağırış edir: "Gəl". Hər addımımda oxuyuram və elə bil mənə yol göstərən birinin səsini eşidirəm: "Gəl ... Gəl" ... Və bu gözlənilməz oyunun ardınca gedirəm. Sözün poeziyası ilə axına qarşı gedirəm. Onu axtarıram, hər tində onu gözləyirəm... Və birdən keçən günlərin səssiz sübutu olan bağçanın mamır bağlamış qapısı ənənəvi şəkildə açılır.
Biz hazırda sufi filosofu Mövlana Ruminin dərvişlər məktəbindəyik. Dövrə vuran dərviş sonsuzluğa, ilahi sehrlərin ritminə müraciət edir, sağ əlini səmaya, sol əlini isə torpağa yönəldib mistik rəqsdə dövrə vuraraq sanki Allaha canlı bir mesaj göndərir: "Biz yerlə göy arasında olan enerji dövriyyəsində bir qovşağıq".
Bir dəfə demisiniz ki, sufi şairləri Rumi, Firdovsi Sizə zülm edən reallığa qarşı durmağa kömək edir…
Mən sadəcə sufi poeziyasını oxumuram. Hamımızın əsəbləri var, mən isə vaxtımın çox hissəsini əzab çəkən insanlar arasında keçirirəm, mənim yerimdə olan hər kəs gördüklərindən sarsılardı. Mən də emosional olaraq tükənməmək üçün bir vasitə tapdım: mənim üçün bu vasitə - yaradıcı düşüncənin ən yüksək forması, insanın ixtira etdiyi ən böyük sənətlərdən biri olan poeziyadır. Poeziya mənim üçün ruhu kamilləşdirməyin üsuludur. Sufilər isə hər bir insan varlığının dəyəri haqqında yazırdılar. Humanizm onların əsas ideyalarından biridir. Sufizm - hamımızın bir olduğumuz və insanla insan arasında, imanla iman arasında heç bir fərqin olmadığı haqqındadır. Mən də buna inanıram.
Pulitserov mükafatı laureatı Kevin Karter quzğun qartalın xəlvətcə taqətdən düşmüş uşağa tərəf yanaşdığı məşhur fotosunu yayımladığında o, qeyri-insani ittihamlar atəşinə tutuldu. Sizin peşəniz hər gün mənəvi seçim qarşısında qalmağa məcbur edir: tarixə düşəcək dəyərdə bir foto çəkmək, ya da elə burada və indi kiməsə kömək etmək...
İnsanlar pərdə arxasında nə baş verdiyini bilmirlər. Yaxınlıqda fotoqrafdan başqa heç kimin olmadığı və əgər əlindən fotoaparatı yerə qoymayıbsa, deməli yardım etməyib düşüncəsi yarana bilər. Əslində bütün fotojurnalistlərin bir məqsədi var – məzlumların səslərini başqalarına çatdıraraq insanlara kömək etmək. Kevin bu fotojurnalistlərdən biri idi və buna görə də o, bu fotonu çəkib. Mənə gəlincə, döyüş meydanında, müharibə ilə üz-üzə gəldikdə mənim birinci növbəli vəzifəm - həqiqəti söyləyən fotolar çəkmək üçün hazırlıqlı olmaq. Hətta baş verənlərin çoxunu öz yaddaşıma həkk edirəm.
Xatırlayıram, avtofokuslu kameralar çıxanda çox sevinmişdim: bu aparat gözlərim yaşdan heç bir şey görməyəndə özü fokus tutur. Və mən ən azından kadrlardakı insanların fiziki olaraq mənə, mənim əllərimə ehtiyacı olduqlarını görənə kimi çəkməyə davam edirəm. Bəzən məndən başqa onlara kömək edəcək heç kim olmur.
Bəs qaynar nöqtələrdə fotoaparatlı birinə necə münasibət göstərirlər?
Küçədə bir insana obyektivi tuşladıqda o, yəqin ki, soruşacaq: «Niyə məni çəkirsiniz?». İnsanları bilərək təhqir etməmək üçün onları tanımaq lazımdır. Sənin orada olma faktını, bunun sənin işin olduğunu qəbul etdiklərinə əmin olmalısan. Ancaq iş nümayişlərə, münaqişə zonasına gəldikdə hər şey başqa cür olur. Bütün bu illər ərzində mən ölkə nümayəndələrinin, şirkət rəhbərlərinin və ya siyasi qrupların kadra düşmək istəmədiklərini müşahidə etmişəm. Deməli, pis hərəkət etdiklərini bilirlər, öz əməllərinə görə utanırlar və bunun kiminsə görməyini istəmirlər. Fotojurnalistləri təqib edirlər, kameralarını qırırlar… Mən özüm də belə bir vəziyyətdə dəfələrlə olmuşam. Məni həbs ediblər, döyüblər... Bunu ayrı bir qrup insan edirdi, onların gizlətdiyi bir şey olduğu açıq-aydın idi. Yoxsa fotoqrafdan kim, niyə çəkinsin ki? Sadə insanlar bizdən qorxmurlar. Əlbəttə ki, bizim onların ölkələrinə zərər verəcək casus olduğumuzu beyinlərinə yeritməyiblərsə.
Deməli, ciddi təhlükədə olduğunuz hallar olub?
Mən həmişə risk edirəm, amma bu risk qərəzli deyil. Fotojurnalist həmişə cəbhədə, hadisələrin mərkəzində olmalıdır, lazımi anda, lazımi yerdə olmaq üçün məlumatlı olmalıdır. Əlbəttə ki, hissiyat qabiliyyəti olmadan olmaz. Təəsüf ki, mətbuat işçiləri hər kəsdən daha çox hücumlara məruz qalırlar. Mən həmişə nəyə getdiyimi dərk etmişəm. Yüz dəfə gözlərimi yumub düşünmüşəm: budur, həyatımın son dəqiqələri… Bombalar partlayırdı, atəşlər açılırdı, lakin mən möcüzəvi şəkildə sağ qalırdım.
Bir-birini kor-koranə bombalayan savaşan tərəflər arasında qaldığım anlar olub. Mən Sarayevoya, şəhərə jurnalistləri buraxmaq istəməyən serbiyalı qruplaşmaların məni qaçıracaqlarını bilərək getdim. Bir neçə dəfə rusiyalı hərbiçilər Əfqanıstanda məni həbs etmək üçün adamlar göndərib. Səni aldatmaları üçün bir dəqiqə belə gözləmək olmazdı. Əlbəttə fotojurnalist yaxşı texnikaya, iti gözə və rəng hissinə malik olmalıdır, lakin həmçinin informasiya tapmalı, baş verənlərin səbəbini araşdırmalıdır. Məlumatın düzgün olub-olmamasını, səni yanlış yönəltmədiklərini yoxlamaq lazımdır... Və bu azdır. Fotoqraf gördüyü işə bütün qəlbini qoymalıdır: ancaq ətrafda nə baş verdiyini bu cür anlamaq olar. Əgər bu aktiv savaş zonasıdırsa, o zaman panikaya düşmək qəti olmaz – panika zamanı özünü idarə edə bilmirsən və o anda nəinki işləmək, həm də zərər çəkmək olar. Daim özünə xatırlatmalısan və maksimum dərəcədə neytral qalmağa çalışmalısan…
Vəziyyət şəxsən Sizə toxunduğu zaman tərəfsizliyi qorumaq mümkün olurmu?
Qarşılaşdığım hər bir insan, işıqlandırdığım hər bir hekayə - mənim üçün şəxsidir. Mən övladları üçün ağlayan afrikalı, əfqan və ya azərbaycanlı analar arasında fərq qoymuram. Əlbəttə ki, müəyyən regiona məxsus olmağım orada nəyin baş verdiyini daha yaxşı anlamaq imkanı verir. Lakin, bu fotojurnalistə məsələyə birtərəfli baxmaq hüququnu vermir: onun borcu – hadisələrə iştirakçı olaraq deyil, bütün insanlığın nümayəndəsi kimi baxmaqdır. Münaqişə edən tərəfləri, deməli, özünü anlamağa çalışmalısan, çünki baş verənləri anlamadan özünüifadə etmək mümkün deyil. Anlamadığın bir şeyi çəkmək olmaz. Qarabağda, müharibə zamanı mən həmişə özümə xatırladırdım: «Mən burada ilk növbədə fotojurnalistəm!». Bizim peşəmizin öz etikası var.
Məsələ mənim doğma ölkəmlə bağlıdırsa, qərəzli olduğumu ittiham etməmələri üçün faktların çatdırılmasında daha da diqqətli oluram.
Fəryad. Azərbaycan, 1992
Xocalı şəhəri 1992-ci ilin fevral ayında erməni ordusunun törətdiyi kütləvi qırğın yeri oldu. Yalnız əhalinin bir hissəsi bu qırğından xilas ola bilib. Sağ qalanlar isə günbəgün Ağdam şəhərinin morquna gedib, ağ plastik torbalara bükülmüş onlarla cəsəd arasından keçərək itkin düşən yaxınlarını axtarırdılar.
Onlar, erməni əsgərlərinin vəhşiliklərinin nəticəsi olan bir cəsədə yavaş-yavaş, diqqətlə baxırdılar...
Şəkildəki bu qadın yenicə oğlunun və yoldaşının cəsədini tapmışdı. Axtarışda bu qadına kömək edən həkimin sözlərinə görə onların gözləri diri-diri çıxarılmışdı.
Qulaqlarımda hələ də bədbəxt ananın dözülməz fəryadı, ah-naləsi eşidilir...
Bir fotoşəkil şərtsiz obyektivliyi iddia edə bilər?
Obyektivliyə gedən yol, nöqteyi-nəzər seçimindən başlayır. Çox şey hansı fotoaparatdan, hansı linzalardan istifadə olunduğundan, hansı bucaqdan çəkildiyindən asılıdır. Hansı bucaqdan çəkməyə qərar verdikdən sonra avtomatik olaraq şərhçi olursan. Nə çəkəcəyini seçərək nöqteyi-nəzərini seçirsən... Bu mənada obyektivlik haqqında danışmağa ehtiyac qalmır. Fotoaparat kopyalama maşını deyil, heç o da orijinalı tam olaraq təkrarlamır. Bizim peşəmizdə obyektiv olmaq "təsəvvür yaransın" deyə mümkün qədər çox göstərmək deməkdir, bununla yanaşı vəziyyəti necə gördüyünü düzgün bildirməyə çalışmalısan.
Fəthedilməz. Əfqanıstan, Pancşir vilayəti. 1985
1989 və sonrakı dövrlərə qədər ruslara qarşı duran əfqan müqaviməti "Talibanın" lideri, komandir Məsud
Əvvəlcə 1985-ci ildə qarşılıqlı toqquşma baş verdi, sonra qarşılıqlı tanınma ümidi yarandı: Pancşir vadisində şahmat oyunu, əl sıxışma, qucaqlaşma, mübahisələr və yenidən görüşmək vədi... Bu on yeddi illik hücumlar, müşahidə, qızğın mübahisələr və sübhə qədər poetik şifahi atışmalar idi. Bu, azad edilmiş və hələ də taliban rejiminin nəzarətində qalan yeganə anklavı olan Kabul şəhərinə giriş idi. Bu, dinc xəyalların xatirəsi, azadlıq həsrəti və nə olursa olsun müqavimət göstərmək idi. Bu, onun yox olmasının boşluğu idi... Və hər şeydən əvvəl bir dosta verilmiş söz idi.
Bəs indi, Avropadakı Şərq ölkələrindən olan qaçqınlarla bağlı hansı təsəvvürünüz var? Yaxın gələcəkdə onları nə gözləyir?
Heç kim öz istəyi ilə qaçqın olmur, lakin doğma ölkələri zərb edilibsə və ya orada yaşamaq təhlükəlidirsə, məcbur qalırlar. Səbəblər müxtəlif ola bilər: müharibə, diktatura, bəzi fikirlərin rədd edilməsi... Bir çox qaçqından soruşsanız, onlar qaçmaqlarının əsas səbəbinin təhsil almaq və təhlükəsiz həyat sürmək olduğunu bildirəcəklər. Düşünürəm ki, çoxları vətənlərinə qayıtmaqdan xoşbəxt olardı. Bəli, bəzi qaçqınlar xristianlığı qəbul edirlər, çünki xristian cəmiyyətində onları yaxşı qarşılayırlar: demək olar ki, sənədləşmə işlərində çətinliklər görmürlər, onların sağlamlığına dövlət səviyyəsində qayğı göstərilir. Ancaq bu əsas səbəb deyil. Şərq ölkələrini həm də, guya İslam naminə bəşəriyyətə, humanizmə, İslamın özünə belə ziyan vurduqları üçün tərk edirlər.
Bu necə oldu? Axı İslam sülh dinidir...
"İslam" sözünün mənası "sülh" deməkdir. "Salam" - sülh arzulamaqdır. Ancaq bütün dini kitabların bir ortaq xüsusiyyəti var: onları müxtəlif formada oxumaq olar. İslam fundamentalizmi isə artıq din deyil, bir ideologiyadır. Bir çox fundamentalistlər, xüsusən də Orta Şərqdə dini yaxşı tanımırlar. İdeologiyanın insanların beyinlərini doldurduğu və öz tərəflərinə çəkmək üçün dindən sui-istifadə edildiyi çətin bir dövrdə yaşayırıq. Bundan əlavə, müxtəlif fundamentalist qruplar dini təbliğatdan istifadə edərək bir-birlərinə qarşı savaşırlar. Fərqli dini cərəyanların fundamentalistlərini görmüşəm, onlarla söhbət etmişəm... Hamısı bir dünya adı altında gizlənib: bu insanlar düzgün iş gördüklərinə və dini öz məqsədləri üçün istifadə etmək olar düşüncəsinə əmindirlər.
Bəs əslində müharibə kimə lazımdır?
Gəlin düşünək, bu kimə sərfəlidir. Bunlar silah istehsalı və tədarükü ilə məşğul olan, dağıdılmış şəhərlərin bərpası üçün investisiya müqavilələrini əldə edən trans-beynəlxalq şirkətlərdir... Bunlar ən çox pula və gücə sahib olan dünya əhalisinin yüzdə bir faizinə aid insanlardır. İslam dövlətinin mövcud olduğu iki il ərzində bəzi böyük güclərin zənginləşməsinə diqqət yetirin! Bir çox ordular faktiki olaraq böyük şirkətlər üçün işləyir. Suriyaya, Əfqanıstana, İraqa baxın - şəraitdən faydalanan böyük şirkətləri görəcəksiniz. Statistik araşdırmalar sayəsində bunu indi aydın şəkildə görmək mümkündür. Normal insanların müharibəyə ehtiyacı yoxdur. Heç kim onun evinin bombalanmasını, ailəsinin öldürülməsini görmək istəmir...
Üç İbrahimin axtarışında uzun yol
Bizə çox yaxın xristianların, müsəlmanların və yəhudilərin evi olan torpaq var. Parçaladıqları və israillilər və fələstinlilərin bölə bilmədiyi torpaq. Oradakı uşaqları çox vaxt torpaq naminə bir-birlərinə nifrət hissi ilə tərbiyə edirlər. Qədim rəvayətlərə görə İbrahim üç dinin peyğəmbəri, indi bir-birini öldürməyə hazır olan uşaqların atası olub. Mən İbrahim haqqında, onun tarixi, səyahətləri və vəsiyyəti barəsində hekayə hazırlamışdım.
Sükh simvolu olaraq üç dindən üç uşaq tapmaq istədim: Xristianlar arasında Abraham, müsəlmanlar arasında İbrahim və yəhudilər arasında Avraam. Bir ay boyunca belə adları olan oğlanları bir araya gətirmək üçün çox çətinliklə tapmağa çalışdım. Görüşlər həmişə təxirə salınırdı: gah dini bayramlara görə, gah yolların bağlanmasına görə, gah ev sahibinin fələstinli uşağı terrasına buraxmaqdan imtina etməsinə görə ... Bəli, həyata keçirmək istədiyim bu sülhməramlı, idealistik ideya reallığa çevrilmədən əvvəl bir çox maneə ilə mübarizə aparmalı oldum. Bir gün eyni xatirələri, eyni vətəni və eyni ataları olan, lakin bir0birindən ayrı düşən bu üç uşaq yenidən qovuşub görüşə bilərdi. İbrahim, Avraam və Abraham; birgə fotolarını çəkməyin vaxtı gəldi, Atamızın dünya haqqında itirilmiş nəsihətini canlandırdıq. İbrahimin peyğəmbərin üç övladı - yəhudi, müsəlman və xristian - Qübbətüs-Səhra məscidinin və Ağlama divarının qarşısında görüşdü. Sülh arzusunu həyata keçirmək istəyirsənsə, həmişə israrlı olmalısan.
Əfqanıstan, Tora Bora kəndi, 2004
National Geographic-in verdiyi ən təhlükəli tapşırıqlardan biri idi. Pakistan sərhədi boyunca dağlarda, taliban və amerikaт xüsusi təyinatlıları arasında cəbhə kəndlərini gəzərək bir neçə ay keçirdim. Bir gün yolda bir neçə saat keçirdikdən sonra Tora Bora kəndinə çatdım. O orada idi, digər uşaqlarla oynayırdı. Birdən üzünü mənə tərəf çevirdi. Bir neçə şəkil çəkməyi bacardım. O, ölkəsinin ən qəddar bombardmanının gurultusu altında doğulub və böyüyüb. Əfqan müharibəsinin bütün tarixini bu günahsız qızın gözünün dərinliyində görmək mümkündür.
Xaos. Əfqanıstan, Badahstan. 1990
Şimali Əfqanıstanda 2000 ildən çoxdur ki "Buzkaşi" oyununu oynayırlar. Mərasimlər ustası, "Buzkaşi Raiz" oyunun hakimidir. Keçi, qoç və ya buzov bu oyunda top rolunu oynanırlar. Oyundan bir gün əvvəl, heyvanın boğazı kəsilir, başsız cəmdək sahənin ortasında “müqəddəs dairəyə” qoyulur. Oyunu qazanmaq üçün heyvanın cəmdəyini ayağından yapışıb, əlində tutaraq bütün sahəni atla çapmalı, sonra yenidən dairənin mərkəzinə qoyulmalıdır.
Mənim təsəvvürümdə bu insanlar və heyvanlar çox vaxt ilk dəfə Pikassonun "Gernika" əsərini gördüyüm zaman keçirdiyim heyrətləndirici duyğu ilə eynidir. Mən o zamanlar memarlıq oxuyurdum və sənət tarixi müəllimim bizə müharibənin dəhşətlərinə qarşı etiraz rəmzinə çevrilən bu parlaq əsəri göstərmişdi.
Ruanda, 1994
Alfonsina özü mənə öz hekayəsini danışdı: "Atası ilə yaşadığımız sevginin xatirəsi olaraq oğlumun adını Plasid qoydum. Atası ilə qarşılaşdığımda 17 yaşım vardı. Bu hadisə, 1994-cü il soyqırımından öncə, bu torpaqlar hələ qanla boyanmamışdan əvvəl baş vermişdi. O, Hutu idi, mən isə Tutsi. Hutu ekstremistləri - tutsiləri öldürməyə başlayanda, tutsilər isə hutuları öldürməklə özlərini müdafiə etdikdə mən onunla qalmağa qərar verdim və biz birlikdə hutuya qaçdıq. İrəlidə bizi nəyin gözlədiyini bilmədən gecə-gündüz yol getdim. Hutular məni rədd etdilər, amma mən onun yanında olduğum üçün xoşbəxt idim. Körpəmiz dünyaya gəldi. Bundan sonra atası yoxa çıxdı.
Mən artıq Hutu qaçqınlarına aid deyildim; öz qoruyucumu itirmişdim. O zaman Plasidi qucağıma alıb evə qayıtdım. Ancaq doğma kəndimdə də bizi rədd etdilər, sanki oğlumun atasına olan məhəbbətimin yaddaşlardan silmək istəyirdilər: axı indi tutsi ilə hutunun bir yerdə olması qadağandır. Qardaşım keçmişimi inkar edir və öz şərəfini qorumaq üçün mənim hekayəmi oğurlamaq istəyir. O, insanlara deyir ki, hutular məni əsir aldıqdan sonra təcavüz ediblər və hamilə buraxıblar. Ancaq əslində belə şey olmayıb. Yalnız ölkəmizdə baş verən dəhşətlərə görə özünə qapanan və susqun qalan babam bizi sevir və qeyd-şərtsiz dəstəkləyir».
Susqunluq. Ruanda, Kibue. 1996.
Qoca başını tutaraq nəvəsinin hekayəsini dinləyir. Yalnız gözlərindəki ümidsizlik inciləri onun həyacanını biruzə verirdi
Siz bir pasifist olaraq hər hansı bir münaqişənin sülh yolu ilə həll olunacağına inanırsınız?
Bəli, inanıram. İnanıram ki, əgər referendum, konfrans keçirilsə, hətta müharibə şəraitində olan ölkələrdəki insanlar sülhə səs verəcəklər. Çünki məhz onların uşaqlarını cəbhəyə göndəriləcəklərini bilirlər. Generallar və böyük şirkətlərin rəhbərləri övladlarını müharibəyə göndərməyəcəklər, ancaq xalqı vətənpərvərliklə ruhlandıraraq müharibəni təbliğ edəcəklər. Münaqişələrin sülh yolu ilə həlli - daha yaxşı bir dünya üçün yeganə çıxış yoludur. Mahatma Qandi, Martin Lüter Kinq, Nelson Mandela kimi insanlar bunun mümkün olduğunu sübut etdilər.
Gələcəyin qadınlara məxsus olduğunu demisiniz. Nəyi nəzərdə tutursunuz?
Sivilizasiyanın başlanğıcında bir çox insan cəmiyyətləri matriarxat kimi tanınan bir sistemdə yaşayırdı. Sonra isə əksər cəmiyyətlərdə hökm sürən patriarxata keçdilər. Nəzərə alsaq ki, pul və güc kişiləri daha çox cəlb edir, müharibələrin çoxu isə pul və güc uğrunda aparılır. Birincisi, düşünürəm ki, qadınlar bunun uğrunda savaşmazlar - ən azından ona görə ki, təbiət özü onlara can almağı deyil, can verməyi əmr edib. İkincisi, hətta patriarxal cəmiyyətdə belə kişiləri analar tərbiyə edir. Cəmiyyətin əsas tərbiyəçisi - qadındır! Son 15 ili Əfqanıstanda keçirdiyim səbəblərdən biri əfqan qızlarına jurnalist bacarıqları öyrətmək, onlara radiostansiya, qadın jurnalı yaratmağa kömək etməkdir... Heç şübhəm yoxdur: qadınların qərarı nə qədər çox olarsa, dünyada şiddət o qədər az olar. Döyüşmək kişi işidir, hətta heyvanlar aləmində də əksər döyüşlər kişilər tərəfindən başladılır: dişini cəlb etmək, ərazini işğal etmək, kiminsə əlindən yeməyini almaq... Var-dövlət və ya güc uğrunda mübarizə aparan insanlarda heyvani hisslər var. Əbəs yerə hərbi hökumətlərin əksəriyyətində, hətta ən demokratik, ən qabaqcıl parlamentlərdə də qadınlar hələ də kişilərlə bərabər hüquqa malik deyillər. Sakit gələcəyin ən yaxşı təminatlarından biri qadınlara daha çox hüquq verməkdir.
Gələcək dünyanı necə görürsünüz?
Statistikada 2016-cı ildə planetin yalnız 10 ölkəsinin müharibə ilə əlaqəsi olmadığı bildirilsə də, Yer kürəsində insanların dinc yaşadığı yerlər hələ də var. Bəlkə də təxminən beş yüz və ya min ildən sonra insanlığın ətrafına baxıb düşünəcəyi bir an gələcək: əcdadlarımız özlərini məhv etmək üçün bu qədər enerji və vasitələr sərf edəcək qədər vəhşi olub, insanları faydalı peşələrə yiyələnməyə, məktəblər, xəstəxanalar tikməyə kömək etmək əvəzinə müharibəyə getməyə inandırıb məcbur edib!.. Heç kim ölkəsinin sərvətinin bir hissəsini ələ keçirməyə çalışmasa, dünya cənnətə çevrilər.
Parlaq gələcəyin açarı təhsildir. Qaçqın düşərgələrinə gedəndə əsas vəzifəm onlara təhsil almağa kömək etmək olur: fotoqraf, jurnalist, rejissor olmağa yol göstərmək.
Və hekayələr danışmaq. Şəxsən mən inanıram ki, bu dünyanı düzgün istiqamətləndirə bilər. Bunu istəyən milyonlarla insanın arasında mən tək deyiləm. İnanıram ki, hamı dünyaya görə məsuliyyət daşıyır. Buna görə hər kəs geriyə baxmalı və onun rifahının artması ilə başqa bir yerdə azalmayacağına əmin olmalıdır.

I spent over 38 years surrounded by human misery. And I continue to work. Because all people are interconnected: if one suffers, it will concern others too. In zones of conflict and hostilities, in the refugee camps, poverty and suffering are reigning, humiliating humans. And I want not only to help those who need it, but also to convey to those who live in contentment that they have no right to remain indifferent when another part of humanity is experiencing tragedy after tragedy. After all, it can happen to anyone. And everyone is responsible not only for himself and his family, but also for the entire globe.
We must share everything we know and have.
So a native of Tabriz, Iranian Azeri Reza Deghati became one of the most effective peacekeepers: his scream from the heart was picked up by National Geographic and Time, his pictures are issued by thematic albums, honored with prestigious awards, exhibited in museums and galleries ... But fame does not console you when every day dozens of eyes look full of unquenchable pain.
Voice. Turkey, Istanbul. 1993
Word on the city walls shows the way to anyone who knows how to see it. The walls convey a mysterious call: “Come.” At every step I read and seem to hear a muffled echo of the voice of someone who leads me: "Come ... Come" ... And I follow this unexpected game. I am floating freely with the poetry of words. I'm looking for her, waiting for her at every corner ...And suddenly the garden door opens in a traditional style, studded with mossy, silent testimonies of past times.
We are in the school of the dervishes of Mevlana Rumi, the Sufi philosopher. He is there - drawn to infinity, to the rhythm of divine spells, circling in a mystical dance, with one hand raised to the sky and the other extended to the earth, as if a living message to God: "We are a node in the energy circulation between earth and sky" .
You once said that Sufi poets — Rumi, Ferdowsi — help you confront oppressive reality ...
I read not only Sufi poetry. We are all weaved of nerves, and I spend most of my time among people who are suffering a lot, and anyone in my place would be shocked by what he saw. So I got a remedy for emotional burnout: for me, this is poetry, the highest form of creative thought, one of the greatest arts that man has ever invented. The way to perfect the soul is what poetry is to me. Sufis also wrote about the value of every human being. Humanism is one of their main ideas. Sufism is all about the fact that we are all one and that there are no differences between man and man, faith and faith. I believe it too.
When the Pulitzer Prize winner Kevin Carter took his famous snapshot of an emaciated child, to whom a vulture was approaching, a barrage of accusations of ... inhumanity fell upon him. Our profession poses a moral choice every day: take a valuable snapshot, which may go down in history, or provide assistance - here and now ...
People do not know what remains behind the scenes. It may seem that there was no one other than a photographer, and since he did not let go of the camera, he did not help. In fact, all photojournalists have one goal - to help people, bringing their voices to others. Kevin was one of these photojournalists, which is why he took this picture. As for me, on the battlefield, face to face with the war, my first priority is to be alert to take pictures that tell the truth. Perhaps even most of what is happening, I capture in my own memory.
I remember how happy I was when the autofocus cameras appeared: such a device brings focus when I see nothing of tears. And I continue to shoot, at least until I see that people in the frame need my physical help, my hands. Sometimes there is no one to help but me.
And how do people in hot spots treat a person with a camera?
If you just aim the lens at a person on the street, he will most likely ask: “Why are you taking pictures of me?”. It is necessary to understand people so as not to offend anyone inadvertently.
We must make sure that they accept the fact of your presence, understand that this is your work. But when it comes to demonstrations, conflict zones, etc., that is a different story.
Over all these years, I have noticed that representatives of the authorities, management of companies or political groups do not like to get into the frame.
So, they know that they are doing poorly, they are ashamed of their actions and do not want anyone to see it. Photojournalists are pursued, their cameras are broken ... I myself have been in this situation more than once.
I was arrested, beaten. All this was done by separate groups of people who, obviously, had something to hide. Otherwise, why would anyone fear a photographer? Ordinary people are not afraid. Of course, if they are not convinced that it is a spy who can harm their country.
So it happened that you were in grave danger?
I always take risks, but the risk is intentional. The photojournalist must always be at the front, in the center of events, he must have all the information in order to be in the right place at the right time. Of course, one cannot do without intuition.
Unfortunately, the press staff are most often attacked. I always knew what was going on. A hundred times I closed my eyes and thought: here they are, the last minutes of my life ... Bombs exploded, bullets whistled, but every time I miraculously stayed alive.
There was a lot of trouble between the belligerents, when they blindly bombed everything ... In Sarajevo, I was driving, knowing that I could be kidnapped by Serbian groups that did not want to let journalists into the city. Many times the Russian military sent people to grab me in the mountains of Afghanistan. It was impossible to relax for a minute, so as not to let yourself be fooled. Of course, a photojournalist should have a good technique, a keen eye and a sense of color, but he should also be able to get information, to find out the causes of what is happening.
Check whether reliable information is provided to you,not to let on the wrong track ... And this is not enough. A photographer should put all his soul into what he does: only this way one can understand what is going on around him. And if this is a zone of active hostilities, then you absolutely can’t panic - in a panic you lose control of yourself and not only can you not work, but also you risk to suffer by throwing yourself where it’s not necessary.
You need to constantly remind yourself of this and try to remain as neutral as possible ...
Do you manage to maintain neutrality when the situation affects you personally?
Every person I met, every story I covered was personal to me. I see no difference between African, Afghan or Azerbaijani mothers who mourn the death of their sons. Of course, belonging to a particular region allows you to better understand what is happening in it. But this does not mean that the photojournalist has the right to look at the situation one-sidedly: his duty is to look at the events not as a participant, but as a representative of all mankind. Try to understand all the conflicting parties - and therefore, understand yourself, because without understanding the essence of what is happening there can be no self-expression. You can not shoot something you do not understand. In Karabakh, during the war, I constantly reminded myself: “I am here first of all as a photojournalist!”. Our profession has its own ethics.
When it comes to my native land, I try to be even more careful in conveying the facts so that no one can accuse me of bias.
Scream. Azerbaijan, 1992
The town of Khojaly became a place of massacre perpetrated by Armenian troops in February 1992. Only a few of the townspeople escaped the massacre. And those who survived, went to the morgue of the city of Agdam in search of the disappeared members of their families, making their way between dozens of corpses wrapped in white plastic cases.
Slowly, they carefully studied each person, one after another, revealing the atrocities of the Armenian warriors ...
This woman in the picture just found her son and husband. According to the doctor who helped her in her search, his eyes were torn alive.
I still have the unbearable agony of her sobs in my ears ...
So can a photograph claim unconditional objectivity?
The path to objectivity begins with the choice of point of view.
Much depends on which camera is used, which lenses, at what angle. Already choosing at what angle to shoot, automatically makes one an interpreter.
Choosing what to shoot, you choose a point of view ... In this sense, there is no need to talk about objectivity. The camera is not a copy machine, and even that does not repeat the original exactly. To be objective in our profession means to show as much as possible so that the “picture is formed”, while trying to honestly convey how you see the situation.
Unconquered. Afghanistan, Panjshir Province. 1985
Commander Massoud, leader of the Taliban - Afghan resistance against Russians until 1989 and later.
Initially, there was a face-to-face clash in 1985, then a glimpse of mutual recognition: a game of chess in the Panjshir Valley, handshakes, hugs, arguments, and a promise to meet again ... These are seventeen years of attacks, spying, hot disputes and poetic verbal contests until dawn. This is access to liberated Kabul and a visit to the only enclave that still remained under the control of the Taliban. This is the memory of those peaceful dreams, longing for freedom and the duty to resist no matter what. This is the emptiness of his disappearance ... And, above all, it is a promise to a friend.
Well, what kind of image you have formed about current refugees from the countries of Eastern Europe? What awaits them in the near future?
Refugees don't flee on their own will, rather when their homeland is destroyed or it is not safe to live there. The reasons may be different: war, dictatorship, rejection of some ideas ... Many refugees, if asked, would call their desire to get an education and leading a safe life as the main reasons for their escape. I think many would be happy to return to their homeland. Yes, some refugees accept Christianity, because they are well-received in Christian society: they practically do not see paperwork, their health is taken care of at the state level. But this is not the main reason. They also leave the countries of the East because what is being done there supposedly in the name of Islam damages humanity, humanism, Islam itself at last.
How did this happen? After all, Islam is a peaceful religion ...
The word "Islam" itself means "peace." Salam is a wish for peace. But all religious books have one common feature: they can be read in different ways. Islamic fundamentalism is already an ideology, not a religion. Many fundamentalists, especially in the Middle East, are not very familiar with religion.
We live in a very difficult time when ideology uses faith to brainwash people and poach them to their side.
In addition, different fundamentalist groups use religious propaganda to fight each other. I saw fundamentalists of different religious movements, communicated with them ... All of them are smeared with one world: all are people who are convinced that they are doing the right thing and that religion can be used for their own purposes.
Who would actually want a war?
Let's ask ourselves who benefits from it. These are transnational companies that produce and supply weapons, receive investment contracts for the restoration of destroyed cities ... These are people from that one and only percent of the population of the Earth, who owns maximum money and power. Notice how some major powers have been enriched in the two years of the existence of the Islamic state! Many armies actually work for large companies. Look at Syria, Afghanistan, Iraq - and you will see large companies that benefit from the circumstances. Thanks to statistical studies, this can now be seen clearly.
Normal people do not need war. No one wants to see his house being bombed, his family killed ...
Long way in search of three Abraham
Very close to us is the land, which is home to Christians, Muslims and Jews. The land that is being torn apart and cannot be divided by the Israelis and the Palestinians. Children there are often brought up in hatred of each other in the name of their land. As the most ancient traditions say, Abraham was the forerunner of three religions, the father of children who are now ready to kill each other. I created a story about Abraham, his story, his wanderings and his will.
As a symbol of peace, I wanted to find three children of three religions: Abraham among Christians, Ibrahim among Muslims and Avraham among Jews. For a whole month I tried with great difficulty to find boys with such names, so as to bring them together. Meetings were constantly postponed: either because of religious holidays, or sometimes because of blocked roads, then because of the householder’s refusal to let a Palestinian child into his terrace ...Yes, this peaceful, idealistic idea, which I sought to put into practice, had to struggle through many obstacles before it could become a reality. One fine day, three children who have shared memories, a common homeland and a common father, but who are separated from each other, could reunite and meet. Ibrahim, Abraham and Avraham; It is time for a joint photo, we have revived the lost message of our Father about the world. Three children of Abraham - a Jew, a Muslim and a Christian - in front of the Dome of the Rock and the Wailing Wall. You should always be persistent, if you really strive to embody the symbol of the dream of peace.
Afghanistan, Tora Bora village, 2004
It was one of my most dangerous assignments for National Geographic. I spent several months in the mountains along the border with Pakistan, wandering around the frontline villages, among the Taliban and the American special forces. One day, after spending a few hours on the road, I got to the village of Tora Bora. She was there, playing with other children. And suddenly she turned her face to me. I managed to take a few pictures. She was born and raised to the roar of the most brutal bombardments of her country. And the whole history of the Afghan war can be seen deep in the eyes of this innocent girl.
Chaos. Afghanistan, Badakhshan. 1990
For over 2,000 years people in northern Afghanistan have been playing “Buzkashi”. The master of ceremonies, "Buzkashi Raiz", is the judge of the game. A goat, ram or calf serves as a ball. On the night before the game, the throat is cut to the animal, and the headless carcass is placed in a “sacred circle” in the middle of the field. To win the game, grab the animal's carcass by the leg and ride around the entire field, holding the carcass on an outstretched hand, and then put it back in the center of the circle.
In my case, this group of people and animals is often associated with the amazing feeling that I experienced when I first saw “Guernica” by Picasso. I then studied architecture, and my art history teacher showed us this brilliant piece, which became a symbol of protest against the horrors of war.
Rwanda 1994
Alfonsina herself told me her story: “I called my son Placid in memory of our love with his father. I was 17 years old when I met him. This happened before the events of 1994, while this land was still not stained with blood ... He was Hutu, and I was Tutsi. When the Hutu extremists began to kill the Tutsi, and the Tutsi had to defend themselves by killing the Hutu, I decided to stay with him, and together we ran to the Hutu. Days and nights I walked, not knowing what lies ahead. Hutu rejected me, but I was happy to be with him. We had a baby. Soon after, his father disappeared.
I no longer belonged to the Hutu refugees; I lost my protector. Then I took Placid in my arms and returned home. But even in my native village we were rejected, as if they wanted to erase the very memory of my love for his father: after all, now Tutsi and Hutu are forbidden to be together. My brother denies my past and wishes to steal my story in order to save his honor. He tells people that the Hutu captured me, raped me and left me pregnant. But in fact, nothing like this happened. Only my grandfather, who became reticent and silent because of the horrors that were happening in our country, loves us and unconditionally supports us. ”
Silence
Rwanda, Kibuye. 1996.
The old man listened to the story of his granddaughter, holding his head. And only the pearls of despair in his eyes betrayed his experiences.
Do you, as a pacifist, believe that any conflict has a peaceful solution?
Yes, I believe it. I believe that if we hold referendums, conferences, even in belligerent countries, people will vote for peace. Because they know that precisely their children will be sent to the front. The generals and heads of large companies will not send their sons to fight, but will promote the war, inspiring patriotism to the people. Peaceful conflict resolution is the only way to a better world. People like Mahatma Gandhi, Martin Luther King, Nelson Mandela, have proven that this is possible.
You said that the future belongs to women. What did you mean?
At the dawn of civilization, many human communities lived in a system known as matriarchy. Then they turned to patriarchy, which now reigns in most communities. Let us assume that money and power attract men more, and most wars are fought for money and power. First, I think that women would not fight for it - firstly because because nature itself ordered them to give life, and not to take it away. And secondly, even in a patriarchal society, men are raised by their mothers. They are the main educators of the society! This is one of the reasons that I spent the last 15 years in Afghanistan teaching Afghan girls journalistic skills, helping them to create a radio station, a women's magazine ... I have no doubt: the more decisions there will be for women, the less cruelty there will be in the world . To fight is a man's business, even in the animal world, most battles are started by males: to attract a female, to occupy territory, to take away food ... In people fighting for riches or power, talks the beastly beginning. It is not without reason that in most military governments, and even in the most democratic, most advanced parliaments, women still do not act on an equal footing with men. One of the surest guarantees of a peaceful future is to give women more rights.
How do you see the world of the future?
There are still places on Earth where people live peacefully, even if statistics say that in 2016 only ten countries on the planet have nothing to do with war. Perhaps in about five hundred or a thousand years, the moment will come when humanity will look around and think: what kind of barbarians were our ancestors to invest so much energy and means in exterminating their own kind, convincing and forcing people to go to war instead of helping them to master useful professions, build schools, hospitals! .. Earth would become a paradise if no one tried to grab a piece of the wealth of their country.
And the key to a brighter future is education. When I go to refugee camps, my main task is to help them get an education: to become photographers, journalists, directors.
And tell stories. Personally, I believe that this can push the world in the right direction. I am not the only one among millions of people who want this. And I believe that everyone is responsible for the world. Therefore, everyone should look back and make sure that with the growth of his welfare does not decrease somewhere else.