Bakını heç də təsadüfən Şərqlə Qərbin qovuşduğu şəhər adlandırmırlar. Burada müxtəlif mədəniyyətlərin, ənənə və dinlərin çoxəsrlik vəhdətindən qaynaqlanan xüsusi aura, mentallıq hiss olunur. Bu, memarlıqda da özünü büruzə verir: bir neçə tarixi eranın müxtəlif memarlıq üslublarının gözəl nümunələri bir-birini tamamlayaraq, şəhərimizin bənzərsiz simasını yaradır. Müasir Bakının inşasına öz töhfəsini vermiş sənətşünaslıq doktoru, çox sayda kitabın müəllifi Elçin Əliyev yüz il sonra doğma şəhərlərinin çöhrəsinin necə olacağına biganə yanaşmayan azərbaycanlı mütəxəssislər haqqında danışacaq.
- Bakı həqiqətən də memarlıq cəhətdən unikal şəhərdir...
Mən qızım Zivərlə şəhərdə gəzməyi sevirəm, bizim özəl marşrutlarımız var... Amma hərdən fərqinə varıram ki, bəzi binaların yanından onları görmədən keçməyə çalışıram: mən o binalardan utanıram – onlara olan münasibətə görə, özümün heç nəyi dəyişə bilmədiyimə görə, bacarmadığıma görə... Düzünü etiraf edim ki, şəhərin yan keçdiyim neçə rayonu var. Düzdür, bizim Bakımız unikal şəhərdir, dünyanın heç yerində belə zəngin tarixi olan başqa bir şəhər yoxdur. O, özündə orta əsrləri də, XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəlinə aid “müasir” memarlığı da, şəxsən mənim Bakının vizit kartı hesab etdiyim 1920-30-cu illəri əhatə edən konstruktivizmi də birləşdirir. Şəhərimizin o dövrə aid memarlığı tamamilə itmə təhlükəsi qarşısında idi. Amma sevindirici haldır ki, Aleksey Şusevin layihəsi əsasında tikilmiş köhnə “İnturist” bərpa olundu, “Dinamo” cəmiyyətinin memar Moisey Qusmanın əsəri olan binası əla rekonstruksiya edildi... Bakının memarlığında 1940-50-ci illərin rahatlıq və sevgi dolu “Stalin dövrü” də öz əksini tapıb. Mən özüm böyük məmnuniyyətlə “stalinka”da yaşayıram.
Təəssüf ki, bu gün Azərbaycan memarlarının 1970-80-ci illərdə çoxsaylı ciddi məhdudiyyətlər çərçivəsində yaratdığı sovet modernizminin möhtəşəm abidələri təhlükə qarşısındadır. Əlbəttə, biz müstəqilliyimiz bərpa olunduqdan sonra ucaldılmış memarlıq nümunələri ilə də fəxr edirik. Zaha Hadidin layihəsi əsasında inşa edilmiş Heydər Əliyev Mərkəzi, mənim HOK International bürosundan olan həmkarlarımın işi – Alov Qüllələri kompleksi, “Heerim Architects”in layihəsi əsasında ucaldılmış SOCAR və AzərSu qüllələri, Çepmen Teylorun əsəri – Port Baku kompleksi, beynəlxalq aeroportun yeni binası kimi dünya memarlığının görkəmli ustalarının şedevrlərini qeyd etməyə bilmərəm...
Dünya memarlığında son illərdə hansı yeni tendensiyalar yaranıb?
Bina və digər obyektlər detallarda daha dəqiq və yüksək keyfiyyətli olmaqla yanaşı öz formalarına görə daha lakonik və praqmatik görünüş alır... Binaların uzunömürlü olmasına xüsusi diqqət yetirilir. Obyektin enerji səmərəliliyini artıran, ancaq bunun üçün böyük xərc tələb etməyən formalar seçilir.
Memarlığın üslub, formaları iddialı və özünəməxsus olan tanınmış korifeylərini nə gözləyir?
O səviyyədə olan memarların özünün onlara sifariş verən, kəskin fərdi xüsusiyyətləri və zövqü ilə seçilən geniş müştəri dairəsi var. Misal üçün, mərhum Zaha Hadidin və ya Daniel Libeskindin layihələrini götürün. Ancaq belə ekspressiv özəlliklər daşıyan yeni memarlıq büroları getdikcə daha az nəzərə çarpır. Qərbdə də, bütün dünyada da formaların sadələşməsi aydın hiss olunur.
Müasir Azərbaycan memarlarından kimin adını çəkmək istərdiniz?
“AzərKosmos”un futuristik binasını görmüsünüz? Bu, çox istedadlı Azərbaycan memarı Nəriman İmaməliyevin əsəridir. Onun başqa işlərindən biznes mərkəzləri, Çıraq Plaza, City Point, UniBank binasını vurğulamaq olar. Şəxsən, mənə daha yaxın olan, mənim sevimli dövrüm – 1920-30-cu illərin memarlığını xatırladan əsərlərin müəllifi İlqar Bəylərov: Bakı Sağlamlıq Mərkəzinin, Akademiya şəhərciyində Mərkəzi Elmi Kitabxananın binalarını görmüsünüz? Jumeirah Bilgah və MTN-nin yeni ofis binasının müəllifi olan daha bir azərbaycanlı memar – Nazim Vəliyev... Bəli, Azərbaycanda öz bənzərsiz dəst-xətti ilə seçilən memar çoxdur. İlqar İsbətovun işlərində daşın ritmi və simmetriya, Müsəddin Namazovda klassika ilə müasirliyin sintezi, Kamal Musaxanov – Cahangir Axundov tandemində konstruktivist formalar xoşuma gəlir... Aleksandr Qarber, Nazim Fərəczadə, Abdul Hüseynov, Famil Ağayev, Nizami Qasımzadə, Ruslan Toğruloğlu və, nəhayət, elə mənim də işlərinin adını çəkmək yerinə düşər.
Sevimli işləriniz var?
Xeyr, şəhərsalma mənimçün ilk növbədə bir prosesdir, mən öz köhnə işlərimə sadəcə bir dəfə yaradılmış bir şey kimi yanaşıram. Amma qürur duyduğum işlərim də az deyil... Belə alınıb ki, onlar arasında sakral mövzuda yaradılmış layihələr seriyası var, özü də onların hamısı müxtəlif dini konfessiyalara aiddir. Bilmirəm, dünyada buna nail olmuş başqa memar varmı. Pravoslavların “Müqəddəs Mürdaşıyan Zənənlər Başkilsəsi”nin rekonstruksiyası bu sahədə ilk işim olub. Məni evində tez-tez olduğum Aydın Qurbanovla bir araya gətirdiyinə görə taleyimə minnətdaram. Sonra Vatikanın Azərbaycanda rəsmi nümayəndəsi kimi bir neçə il Nobel prospektində tikilmiş katoliklərin “Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi şərəfinə kilsə”sinin layihəsi üzərində işləmişəm. Qəbələ rayonunun Nic kəndində Cotari alban kilsəsinin rekonstruksiyasında iştirak etmişəm. Və, ən nəhayət, mənim əsas layihəm – 2016-cı ildə Aydın Qurbanov Fondunun dəstəyi ilə Zirə qəsəbəsində tikilən Cümə məscidi. Belə nailiyyətlərlə necə qürur duymayasan?
Asudə vaxtınızı necə keçirirsiniz?
Səyahət etməyi, dünyanı gəzməyi, görməyi sevirəm. Mənim ən coşqun yaradıcı memarlıq hisslərim bu səyahətlərlə bağlıdır. Kiçik oğlum Naiblə Azərbaycanı gəzdik və bu səyahətimizin bəhrəsi olaraq uşaqlar üçün “Azərbaycanın sehirli abidələri” adlı kitab çap etdirdik. Bu kitabda çox əyləncəli şəkildə memarlıq abidələrinin tarixi haqqında danışılır, maraqlı faktlar, əfsanələr və başqa ciddi, faydalı məlumatlar verilir. Mətnləri mən özüm yazmışam, buna düz yeddi il sərf etmişəm. Rəssam Nüsrət Hacıyevsə kitabı illüstrasiyalarla bəzəyib. Biz balaca ağıllı oxucuları doğma şəhərlərinin və bütün ölkənin tarixini öyrənməyə cəlb etmək istəyirdik. Amma, mənim fikrimcə, bu kitab böyüklər üçün də maraqlı olacaq.
Memarlıq üzrə də kitablar yazırsınız...
Bəli, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə mənim “Bakının fasad heykəltəraşlığı” və “Bakının qapı və giriş qapıları” kitablarım işıq üzü gördü. Eləcə də prezidentin fərmanı ilə mənim sevimli kitabım – "1920-1930-cu illər konstruktivizm dövründə Bakı memarlığı" da çap olundu. Xöşbəxtəm ki, müəllif hüquqlarına və layihəsi əsasında o binalar tikilmiş görkəmli memarların ruhuna hörmət göstərməyən naməlum həmkarlarım özlərinin “restavrasiya layihələri” ilə bu binaların üzərindən keçmədən tarix üçün o tikililərin şəkillərini saxlamaq mənə nəsib oldu.
Bəlkə gələcək planlarınızdan danışasınız?
Son illər Bakının müasir dövr memarlığına və “Stalin dövrü” adlandırılan 1940-60-cı illər memarlığına həsr olunmuş iki böyük kitab üzərində işləyirəm. Yazıram, material toplayıram, foto çəkirəm, arxivləri axtarıram... “Azərbaycanın sehirli abidələri” adlı kitabımı rusca da çap etdirmək istəyirəm, artıq çapa hazırdır. Və, əlbəttə ki, mənim əsas qayəm – əlahəzrət memarlıq.
Bəs ən böyük arzunuz nədir?
Arzum odur ki, şəhərimizə peşəkar memar başçılıq etsin. Bir də, nəhayət ki, şəhərimizin öz muzeyi yaradılsın.

Баку недаром называют городом, где Восток встречается с Западом. Здесь чувствуется особая аура, особая ментальность, основанная на многовековом слиянии различных культур, традиций и религий. Это отразилось и в архитектуре: прекрасные образцы самых различных архитектурных стилей нескольких исторических эпох складываются в особый визуальный ряд, создавая неповторимый облик нашего города. Доктор искусствоведения, автор ряда книг Эльчин Алиев, внесший свою лепту в строительство современного Баку, поведает нам о тех азербайджанских специалистах, кому не безразлично, как будет выглядеть их родной город через сто лет.
Баку действительно уникальный город в плане архитектуры…
Я люблю гулять по городу со своей дочерью Зивяр, у нас есть свои любимые маршруты... Но часто ловлю себя на том, что стремлюсь обойти некоторые здания: мне стыдно перед ними – за то, что с ними сделали, и за то, что я ничего не предпринял, не смог... Честно признаюсь – есть целые городские районы, куда стараюсь не заходить. Да, наш Баку – уникальный город, нет больше нигде в мире города с такой богатой историей! В нем представлены и средние века, и "модерн" конца XIX – начала XX веков, и период конструктивизма 1920 – 30-х, который я лично считаю визитной карточкой Баку. Этому периоду в архитектуре нашего города угрожало полное исчезновение, но, к счастью, была восстановлена гостиница "Старый Интурист", построенная по проекту Алексея Щусева, великолепно реконструировано здание общества "Динамо" архитектора Моисея Гусмана... В архитектуре Баку богато представлен и "сталинский" период 1940 – 50-х годов – архитектура, полная уюта и любви. Сам сейчас с удовольствием живу в "сталинке".
К сожалению, сегодня угроза исчезновения нависла над памятниками архитектуры 1970 – 80-х годов, когда в рамках многочисленных жестких ограничений азербайджанские архитекторы создавали великолепные образцы советского модернизма. Ну и, конечно же, мы гордимся многим из того, что было возведено после восстановления независимости нашей страны. Не могу не упомянуть такие шедевры выдающихся мастеров мировой архитектуры, как Центр Гейдара Алиева, выстроенный по проекту Захи Хадид, или работа моих коллег из архитектурного бюро HOK International – комплекс Alov Qüllələri, или башни SOCAR и AzərSu по проекту Heerim Architects, или работа Чепмена Тейлора – комплекс Port Baku, новое здание международного аэропорта...
Какие новые тенденции появились в мировой архитектуре за последние годы?
Здания и другие объекты становятся более лаконичными и прагматичными по своей форме, при большей точности в деталях и высоком качестве... Пристальное внимание уделяется долговечности зданий. Выбираются формы, повышающие энергоэффективность объекта, но при этом не требующие больших затрат на его возведение.
А что ждет проекты признанных корифеев архитектуры, чей стиль и формы столь амбициозны и узнаваемы?
У архитекторов такого уровня есть обширный круг клиентов, заказывающих им архитектуру, обладающую остро индивидуальным характером, – возьмите, к примеру, проекты ныне покойной Захи Хадид или Даниэля Либескинда. Однако новых архитектурных бюро с таким экспрессивным языком появляется все меньше. И на Западе, и вообще в мире явственно заметна тенденция упрощения форм.
Кого из современных азербайджанских архитекторов Вы могли бы отметить?
Вы видели футуристическое здание AzərKosmos? Это произведение талантливейшего азербайджанского архитектора Наримана Имамалиева. Другие его работы – бизнес-центры .ıraq Plaza, City Point, здание UniBank’а. Есть и наиболее близкая лично мне, напоминающая мой любимый период – 1920 – 30-е годы архитектура Ильгара Беглярова: видели здание Bakı Sağlamlıq Mərkəzi или здание Центральной научной библиотеки в Академгородке? Еще один талантливый азербайджанский зодчий – Назим Велиев, автор гостиницы Jumeirah Bilgah и нового офисного здания МНБ... Да, у нас в Азербайджане есть архитекторы со своим неповторимым почерком, и таких немало. Мне импонирует симметрия и ритм камня в работах Ильгара Исбатова, синтез классики и модерна у Мусаддина Намазова, конструктивистские формы тандема Кямал Мусаханов – Джахангир Ахундов... Стоит отметить и произведения Александра Гарбера, Назима Фараджзаде, Абдула Гусейнова, Фамиля Агаева, Низами Гасымзаде, Руслана Тогрулоглу, мои, в конце концов.
У Вас есть любимые работы?
Нет, для меня градостроительство – это прежде всего процесс, и к своим старым работам я отношусь просто как к чему-то однажды созданному. Впрочем, есть и такие работы, которыми я горжусь... Так уж получилось, что в моем послужном списке присутствует целая серия проектов на сакральную тему, причем все – разных религиозных конфессий. Не знаю, есть ли в мире второй архитектор, которому это удалось. Моей первой работой в этой области была реконструкция православного Храма жен-мироносиц, и я благодарен судьбе, что она свела меня с Айдыном Курбановым, в чьем доме я часто бывал. Затем, будучи официальным представителем Ватикана в Азербайджане, я несколько лет работал над проектом католической церкви Непорочного зачатия – ее возвели на проспекте Нобеля. Участвовал в реконструкции албанской церкви Джотари в селении Нидж Габалинского района. И, наконец, мой главный проект – Пятничная мечеть в поселке Зиря, построенная в 2016 году при поддержке Фонда Айдына Курбанова. Как не гордиться такими достижениями!
Ну, а как Вы проводите свободное время?
Люблю путешествовать, смотреть на мир. Мои самые сильные архитектурные переживания связаны с этими поездками. Мы с младшим моим сыном Наибом на основе наших с ним путешествий по стране издали для детей книгу Azərbaycanın sehirli abidələri, где в занимательной форме рассказывается история памятников архитектуры, приводятся интересные факты и легенды, другая полезная и серьезная информация. Тексты писал я сам – на это ушло семь лет, а художник Нусрет Гаджиев украсил книгу иллюстрациями. Мы хотели приобщить маленьких любознательных читателей к изучению истории родного города и всей страны. Но, думаю, книга будет интересна и взрослым!
Вы также пишете книги по архитектуре...
Да, при поддержке Фонда Гейдара Алиева увидели свет мои книги "Фасадная скульптура Баку" и "Двери и парадные Баку". Также по указу президента была издана моя любимая книга "Архитектура Баку 1920 – 1930-х годов периода конструктивизма". Счастлив, что мне удалось сохранить для истории фотографии зданий до того, как по ним прошлись со своими "проектами реставрации" неизвестные мне коллеги, проявившие полное отсутствие уважения к авторскому праву и памяти выдающихся архитекторов, по чьим проектам строились эти здания.
Может быть, поделитесь планами на будущее?
Последние годы работаю над двумя большими изданиями, посвященными архитектуре Баку периода модерна и так называемого сталинского периода – 1940 – 60-х годов. Пишу, собираю материалы, фотографирую, копаюсь в архивах... Хочу также выпустить детскую книгу .Волшебные памятники Азербайджана. на русском языке, она уже готова к печати. Ну и, конечно, главное для меня – ее величество архитектура.
А какая у Вас заветная мечта?
Моя мечта – чтобы руководителем нашего города стал профессиональный архитектор. И еще: чтобы у города наконец-то появился свой музей.