Qadın uzun, əzablı yol qət etdi, onun yolunun üstündə gah inkvizisiya tonqalları çatılırdı, gah da evdarlıq qanunları hökm sürürdü, o, krujevalı donlarını dəmir zirehə dəyişirdi, beyinlərdə və barrikadalarda inqilablar yaradırdı, addım-addım dinlənilmək hüququna sahib çıxırdı, nəhayət bacardı – səs vermək hüququndan seçilmək hüququna qədər – və sübut etdi: qadın hər şeyə qadirdir! Günümüzdə, XXI əsrin ikinci onilliyinin sonunda, cəsarətlə dövlətin sükanını ələ alan qadın yalnız heyranlıq doğurur. Ötən il qonşumuz və uzun illərin müttəfiqi olan Gürcüstan Salome Zurabişvilini seçərək, idarəetməni ona etibar etdi. Xanım prezident "Nargis"ə siyasətdə qət etdiyi yoldan, planları və ümidləri barədə söz açdı.
Şəhərimizə xoş gəlmisiniz! Bakıya ilk səfərinizdir? Şəhərimiz sizdə hansı təəssüratlar oyatdı?
Bu Bakıya ilk səfərim deyil, 9 il əvvəl şəhərinizi ziyarət etmişəm. Əlbəttə ki, nəzərəçarpacaq dəyişikliklər var. Dünən küçələrlə keçirdik, yeni hündürmərtəbəli binaları, inşa edilən limanı, bulvarı gördüm. Mən hətta belə fikir səsləndirdim ki, bura mütləq yayda qayıtmaq lazımdır.
Əcdadlarınızın həyatına, onların siyasi fəaliyyətinə nəzər saldıqda demək olar ki, Sizin siyasətə gəlişiniz qabaqcadan həll olunmuşdu. Necə düşünürsünüz, bu belədir?
Ola bilsin... Düşünürəm ki, hər şey ulu babam, Niko Nikoladzedən – o zamankı Gürcüstanın siyasi və iqtisadi həyatında çox əhəmiyyətli fiqurdan başladı: o, Potidəki dəniz limanının yaradıcısı, dəmir yolu tikintisinin təşəbbüskarı idi, Berlin-Poti-Bakı-Pekin dəhlizinin hazırlanmasında iştirak edib, bu sahədə bakılı həmkarları ilə əməkdaşlıq edib... Əcdadlarım həmişə Gürcüstanı müstəqil dövlət kimi görmək istəyiblər. Mən məhz belə mühitdə böyümüşəm və həmişə bilirdim ki, müstəqil ölkəmin təşəkkül tapmasına bacardığım töhfəni verəcəm. Düzü, bunun diplomatik fəaliyyətim nəticəsində baş verəcəyini ehtimal edirdim; siyasi karyera haqqında düşünmürdüm, bu, öz-özünə alındı. Bu gün də vəzifəmi hər hansı partiyaya deyil, dövlətə xidmətdə görürəm.
Nəzərləriniz, xüsusən qadın haqlarına, necə formalaşırdı? Müxtəlif mədəniyyətə malik müxtəlif ölkələrdə yaşamağınız buna təsir göstərdimi?
İşimlə əlaqədar tez-tez köçməli olurdum. Həqiqətən də, ölkələr çox fərqli idi, o cümlədən mədəni ənənələrinə görə. Amma onların hər biri milli identiklik və suverenlik uğrunda öz mübarizə yolunu keçib və bu dəyərlər onların siyasi həyatı üçün əsaslı rol oynayıb. Bəli, sözsüz ki, bu mədəni birliklərdən hər biri mənim də həyatımda iz buraxıb. Bu gün bütün dünyada qadınların haqlarına sahib çıxmalarına şahid oluruq, onlar ictimai və siyasi həyatda daha fəal iştirak edirlər. Amma obyektivlik naminə yenə də qeyd etmək lazımdır ki, bəzən bu sırf rəmzi xarakter daşıyır. Odur ki, əvvəlcə qadınların fəallığını sosial və iqtisadi planda təmin etmək lazımdır, sonra isə onların siyası rolu haqqında da söz açmaq olar.
Tez-tez yerdəyişmə şəraitində övladlara milli dəyərləri aşılamaq mümkün olurdumu?
Öz uşaqlığımdan başlasaq, burada nənəmin zəhməti var – o həmişə bizimlə gürcü dilində danışardı və mən məktəbə gedəndə, hətta fransız dilini heç bilmirdim. Amma övladlarımla vəziyyət başqa idi: mən həmişə onlara yerli mədəniyyəti də öyrənmələrinə imkan verirdim. Hesab edirəm ki, əsas "özününkü" və "özgəninki"ni üz-üzə qoymaq yox, yeni dəyərləri öz mədəniyyətinə assimilyasiya etmək bacarığıdır. Və düşünürəm ki, öz identikliyini, ənənələri yad mədəni mühitdə də qorumaq mümkündür. Təəssüf ki, biz indi tez-tez bəzi birliklərin qapalılığa, təcridə üstünlük verdiyini görürük, onlar inteqrasiya etmirlər, bu isə öz növbəsində ətraf ictimaiyyət tərəfindən neqativ, hətta düşmənçilik reaksiyasına zəmin yaradır. Mənim nəzərimə görə isə öz dəyərlərini qorumaqla yaşadığın ölkəyə inteqrasiya – optimal yol budur.
Tarixi vətəninizə ilk səfərinizi necə xatırlayırsınız? Gürcüstanı özünüzə necə təsəvvür edirdiniz? Hansı hissləri keçirdiniz?
Çox böyük gözləntilərim var idi. Axı mən Gürcüstana qayıtmağı 35 il arzulamışam! Mən və əcdadlarım vətəndən uzaqda uzun illər yaşamışıq! Əlbəttə, biz nostalji hisslər keçirirdik, gözəl ölkəni təsəvvürümüzə gətirərək xəyallar qururduq... Və mən məyus olmadım, Gürcüstan məhz təsəvvür etdiyim kimi oldu. Düzdür, mən Tbilisidə cəmi 3 gün keçirdim, paytaxtdan kənara çıxmaq isə elə də asan deyildi. Amma yenə də gözəl insanlarla görüşdüm, bütün vücudumla xalqımı və ona mənsubluğumu hiss etdim.
Yaratdığınız "Gürcüstan yolu" partiyasının proqramına iki vacib bənd daxildir: real, effektiv demokratiya və tarixlə təsdiqlənmiş gürcü dəyərləri. İkinci bənd üzərində daha ətraflı dayanaq. Konkret olaraq hansı dəyərlər nəzərdə tutulmuşdu?
Hesab edirəm ki, hər iki bənd eyni dərəcədə vacibdir və birgə nəzərdən keçirilməlidir. Tolerantlıq və milli ənənələrin qorunması – Gürcüstana mürəkkəb tarixi şəraitdə, qəsblər və işğallar dövründə mövcudluğunu qorumağa imkan yaratmış dəyərlərdir. Gürcüstan dəfələrlə hücumlara məruz qalıb, amma buna baxmayaraq, sonralar da onu qəsb etməyə səy göstərən ölkələrlə sülh münasibətlərini davam etdirmişdi. Bu baxımdan da Gürcüstanı dünyada özünəməxsus istisna hesab etmək olar... Buna görə də demokratik, Avropa hüquq sistemini qurmaqla bərabər milli dəyərləri və ənənələri də qorumaq lazımdır ki, müasir dünyada özümüz olaraq qalaq.
Sizin qələbəniz nümayiş etdirdi ki, patriarxal ənənələrin gücünə rəğmən, Gürcüstan gender siyasətində nəzərəçarpacaq inkişafa nail olub. Karyeranız ərzində "qadın" və "kişi" peşələri stereotipiləri ilə qarşılaşmısınızmı?
Siyasi karyeram ərzində, – istər Fransada olsun, istərsə də Gürcüstanda, – gender stereotipləri və xürafatı ilə rastlaşmamışam. Əksinə, mənim bəşəriyyətin gözəl yarısına mənsubluğum həmişə müəyyən üstünlük təşkil edib. Eyni şeyi seçkilər haqqında da deyə bilərəm. Gürcüstanın yaşadıqlarını nəzərə alaraq, insanları anlamaq olar: onlar daha balanslaşdırılmış həyat istəyirlər və ümid edirlər ki, bunu qadın təmin edə biləcək. Hazırda bütün dünyada bu məsələdə inkişaf görürük: qadınlar parlament və hökümətlərdə vacib mövqelər tutur, Azərbaycanda da birinci vitse-prezident qadın oldu.
Tarix kifayət qədər qadın-hökmdarlar xatırlayır və bilir ki, onlar bəzən kişilərdən pis döyüşməyiblər. Amma yenə də inanmaq istərdik ki, qadın əli nizam yaradacaq, sülhü bərqərar edəcək. Axı qadın ümumiyyətlə ilk növbədə yaratmaqla assosiasiya yaradır. Belə yanaşma ilə razısınızmı? Yoxsa bu artıq ömrünü başa vuran stereotipdir?
Düşünürəm ki, elədir. Yaxın keçmişə qədər siyasətə gələn qadın kişi xarakterinə sahib olmalı idi: qüvvət və siyasi qətiyyətlik istənilən dövlət xadiminə tələb olunan əsas xüsusiyyətlər hesab edilirdi. Bu gün dünya anlayır ki, qadın, hətta siyasi xadim olaraq, özü kimi qala bilər. O, öz üslubunu qoruya, həmçinin siyasətə qadın nəzərini nümayiş etdirə bilər. Qadın və kişi yanaşmalarını üz-üzə qoymaq istəməzdim, ancaq qadınların cəmiyyətə və siyasi hadisələrə nəzəri bir qədər başqadır. Ola bilsin ki, onlar mədəniyyət, ekologiya, ailə məsələlərinə bir qədər çox diqqət yetirirlər.
Üslubu xatırladınız, gəlin bu mövzunu bir qədər genişləndirək. Gürcü stilistləri və paltar dizaynerləri dünya modasında çoxdan sözlərini deyiblər. Onların yardımından istifadə edirsinizmi? Yoxsa Fransa üslubuna sadiqliyinizi qoruyursunuz?
Yəqin ki, mənim halımda miks barəsində söz açmaq olar. Mən fransız üslubuna üstünlük verirəm, o mənə ruhən yaxındır, lakin gürcü dizaynerlərin paltarlarını geyinirəm, o cümlədən, Fransanın aparıcı moda evlərində çalışanların, məsələn, "Balenciaga". Elə indi də üzərimdə gürcü dizaynerin əşyalarıdır, inaqurasiyada da yerli istehsalçının paltarında idim.
Ümumxalq səsverməsi ilə seçilən sonuncu Gürcüstan prezidenti oldunuz. Sizcə səsvermə sisteminin dəyişməsi hakimiyyət seçiminə və ümumiyyətlə ölkədəki vəziyyətə necə təsir göstərəcək?
Dəyişikliklər səsvermə və idarəetmə sistemini tamamilə əhatə etdi. Bu gün Gürcüstan klassik, parlament sisteminə üstünlük verir ki, burada da prezidenti parlament seçir. Xalq bilavasitə hakimiyyətdə iştirak etmək, şəxsi maraqlarını ifadə etmək istəyir. Prezidentin səlahiyyət müddəti uzadılıb və indi 6 il təşkil edir. Bu sistem gürcü xalqının arzularını həyata keçirməyə hesablanıb.
Dəyişikliklər səsvermə və idarəetmə sistemini tamamilə əhatə etdi. Bu gün Gürcüstan klassik, parlament sisteminə üstünlük verir ki, burada da prezidenti parlament seçir. Xalq bilavasitə hakimiyyətdə iştirak etmək, şəxsi maraqlarını ifadə etmək istəyir. Prezidentin səlahiyyətləri müddəti uzadılıb və indi 6 il təşkil edir. Bu sistem gürcü xalqının arzularını həyata keçirməyə hesablanıb.
Növbəti 6 ildə qarşınızda hansı əsas məqsədlər qoyursunuz?
Sözsüz ki, ilk növbədə – Avropa xalqları ailəsinə inteqrasiya, beynəlxalq siyasətdə fəal iştirak. Ölkə daxilində də iş çoxdur. Siyasət çərçivəsini aşan, lakin ölkə rəhbərliyinin fəaliyyətinin məğzini təşkil edən bir sıra problemlər həllini gözləyir: təbii mühitin qorunması, sosial təminat, iqtisadiyyat, təhsil problemləri, daha balanslaşdırılmış regional inkişaf və sair.
Müsahibələrinizin birində demisiniz: "Mən adi, kofe içən və küçələrdə gəzişən prezident olmaq istəyirəm". Yeni statusda olarkən daha hansı vərdişlərdən imtina etməyi düşünmürsünüz?
Düşünürəm ki, prezident olarkən itirdiyin əsas şey – şəxsi azadlığındır. Lakin mən vərdişlərimi maksimal dərəcədə qorumaq istəyirəm: idmanla məşğul olmaq, səhərlər üzmək, dostlarla ünsiyyət qurmaq, evdə şam hazırlamaq...

Waiting for a change
Women have made a long, thorny path, on which the fires of the Inquisition flared, then Domostroi’s laws ruled, she changed lace dresses for steel armor, made revolutions in minds and barricades, step by step winning her right to be heard, she achieved a breakthrough – from the right to vote to the right to be elected – and proved: a woman can do everything! Today, at the end of the second decade of the XXI century, a woman boldly holding the steering wheel of the state, is only admirable. Last year, our neighbor and a longstanding ally, Georgia, handed over the reins to Salome Zourabichvili, electing her as its president. Madam President told Nargis about her path in politics, about her plans and hopes.
Welcome to our city! Is this your first time in Baku? What impressions did it make on you?
This is not my first visit to Baku, I happened to visit your city nine years ago. Of course, there are dramatic changes. Yesterday we drove through the streets, and I saw new high-rise buildings, a port under construction, a boulevard. I even voiced the idea that it was imperative to return here in the summer.
Tracing the life course of your ancestors, their political activities, we can say that your entry into politics was predetermined. Do you think so?
Maybe... I think it all started with my great-grandfather Niko Nikoladze, a very significant figure in the political and economic life of Georgia of those times: he was the founder of the seaport in Poti, initiated the construction of the railway, he participated in the development of the corridor Berlin – Poti –Baku – Beijing, he collaborated with his Baku colleagues on this... My ancestors always wanted to see Georgia as an independent country. I grew up in just such an environment and always knew that I would make my own contribution to the development of the independence of my country. However, I thought that this would happen through my diplomatic work; I did not think about the political career, it happened naturally. And today, I see my task in the service of the state, and not of any political party.
How were your views shaped, in particular, on women's rights? Did living in different countries with different cultural traditions affect you?
On duty, I often had to move. Indeed, the countries were very different – including by cultural traditions. But each of them has passed its own path of struggle for national identity and sovereignty, and these values have become key to their political life. Yes, of course, each of these cultural communities has left a mark in my life. Today we witness how women around the world gain their rights, they are increasingly involved in public and political life. However, for the sake of objectivity, it should be noted that sometimes this happens purely symbolically. So, at first, it would be necessary to ensure the activity of women in social and economic terms, and after that it will be possible to talk about their political role.
Did you manage to inculcate national values in children at constant moving?
If I start from my childhood, then my grandmother tried here – she always spoke with us in Georgian, and when I went to school, I didn’t even speak French. But with my children everything was different: I always gave them the opportunity to study the local culture. I think that the main thing is not to oppose "one's own" and "someone else's", but to enrich, to be able to assimilate new values into one's own culture. And I think that the preservation of one’s own identity and traditions is possible in an alien cultural environment. Unfortunately, now we often see how some communities prefer seclusion, isolation, and not to integrate, which, in turn, causes a negative and even hostile reaction from the surrounding society. In my opinion, integration in the country of residence, but with the preservation of one's own values, is the best way.
How do you remember your first visit to your historic homeland? How did you imagine Georgia? What feelings did you experience?
There were very high expectations. After all, I wanted to return to Georgia as much as 35 years! I and my ancestors lived so long away from home! Of course, we experienced nostalgic feelings, dreamed, drawing in imagination a beautiful country... And I was not disappointed, Georgia turned out to be exactly as I imagined it. True, I spent only three days in Tbilisi, and it was not easy to go outside the capital. And yet I met with beautiful people, with all my heart I felt my nation and felt my involvement in it.
The program of the Georgian Dream – the party you created – included two important points: real, effective democracy and Georgian values justified by history. Let us dwell on the second paragraph in more detail. What specific values were meant?
I believe that both these points are equally important and should be considered in combination. Tolerance and preservation of national traditions are values that allowed Georgia to survive in difficult historical conditions, during periods of conquest and invasion. Georgia was attacked more than once, but despite this, it continued to maintain peaceful relations with countries that had previously tried to conquer it. In this regard, Georgia can be considered a kind of international exception... Therefore, it is necessary to combine the construction of a democratic, European legal system with the preservation of national values and traditions in order to remain ourselves in the modern world.
Your election victory showed that Georgia, with all the strength of patriarchal traditions, has made significant progress in gender policy. Have you encountered stereotypes about "female" and "male" professions in your career?
In the course of my political career  in France, in Georgia  I did not encounter gender stereotypes and prejudices. On the contrary, my belonging to the beautiful half of mankind has always been an advantage. The same can be said about the election. Considering everything that Georgia had to go through, people can be understood: they want a more balanced life and hope that a woman can guarantee this. Now all over the world we see progress in this issue: women occupy important positions in parliaments and governments, and in Azerbaijan, too, a woman has become the first vice president.
History remembers quite a few female governors and knows that sometimes they fought no worse than men. And yet I want to believe that the female hand will bring order, establish peace. After all, a woman in general is primarily associated with creation. Do you agree with this approach? Or is it already an obsolete stereotype?
I think it is true. Until recently, a woman, when she entered politics, should have had a male character: strength and political determination were considered the main qualities needed by any statesman. Today, the world has come to the fact that a woman can remain herself, even as a politician. She can maintain her style and also demonstrate a feminine look at politics. I do not want to oppose male and female approaches, but still women have a slightly different view of society and political phenomena. Perhaps they pay more attention to issues of culture, ecology, family ...
Since you mentioned style, let's develop this theme a little. Georgian stylists and fashion designers have long declared themselves in world fashion. Do you resort to their services? Or remain loyal to the French style?
Probably in my case, you can talk about the mix. I prefer the French style, it is close to me in spirit, but I also dress with Georgian designers, including those who work in the leading fashion houses in France, in particular, in Balenciaga. I am still wearing things from the Georgian designer, and at the inauguration I was also dressed in clothes from a domestic manufacturer.
You have become the last president of Georgia, who was elected by popular vote. How do you think the change in the voting system will affect the election of the authorities and the whole situation in the country?
The changes affected the entire voting and management system. Today, Georgia is banking on the classical, parliamentary system, where the president is elected by the parliament. The people want to directly participate in power, to express their own interests. The term of office of the president has been extended and is now six years. This system is designed to satisfy the aspirations of the Georgian people.
What are the key tasks you set for these six years?
Of course, first of all, this is integration into the family of European nations, active participation in international politics. A lot to be done inside the country. A number of problems await solution, in fact, going beyond the framework of politics, but constituting the essence of the activities of the country's leadership: preservation of the natural environment, problems of social security, the economy, education, more balanced regional development and other issues.
In one interview you said: “I want to be an ordinary president who drinks coffee and walks the streets”. What other habits you are not planning to give up, being in the new status?
I think the main thing that you lose when you become president is personal freedom. But I want to keep a maximum of my habits: play sports, swim in the morning, chat with friends, cook dinner at home...