Aida Mahmudova: “Səhra olduğu kimi”
Noyabrın 14-də Quadro qalereyası Dubayda Aida Mahmudovanın ilk fərdi sərgisini təqdim edir. Qalereyada nümayiş etdirilən yeni rəsm əsərləri sadə və peşəkar ictimaiyyət tərəfindən böyük coşqu ilə qarşılandı.
Mahmudova 17 ədəd özünün yeni çəkilmiş əsəri ilə səhra mövzusunu daim hərəkətdə olan landşaft kimi araşdırır. Əsərlər qumun zəngin teksturunu və səhra landşaftının monoxromatik dərki içərisində rəngin incə dəyişikliklərini əks etdirir. Bəzən tünd göy rəng və ya müxtəlif rənglərin yığını unikal vahə və ya Fata Morqananın xəyalını ehtiva edən yaxınlıqdakı monoxrom rəsmləri canlandırır.
Aida Mahmudova 1982-ci ildə Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində dünyaya gəlib. Hal-hazırda Bakıda yaşayıb-yaradır. O, 2006-cı ildə Londonda Sent-Martin İncəsənət və Dizayn Kollecinin rəngkarlıq fakültəsini bitirib. Bu gün onun əsərləri beynəlxalq səviyyədə sərgilənir. Rəssamın fərdi sərgiləri: “Umwelt” (YAY  Qalereyası, Bakı, 2016), “Elysium” (MİM, Bakı, 2015) “Ötüb keçərkən...” (Leila Heller Gallery, Nyu-York, ABŞ, 2015), “Daxili sakitlik” (Barbarian Art Gallery, Sürix, İsveçrə, 2013), “İşığı tuta bilmirəm”, Deweer Qalereyası, Belçika (2017). Aida Mahmudova həmçinin bir sıra qrup sərgilərinin də iştirakçısıdır, o cümlədən: “Vita Vitale”, 56-cı Venesiya Biennalesi, Azərbaycan  apavilyonu (2015), “Konfet dağlar, neft sahillər”, PERMM Muzeyi, Perm, Rusiya (2015), “Burada... Bu gün”, London (2014), “Love Me, Love Me Not”, 55-ci Venesiya Biennalesi (2013), “Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti” (Vyana, Roma, Moskva, Berlin, Paris, London (2012-2013). Aida Mahmudova 2011-ci ildə əsası qoyulan YARAT Müasir İncəsənət Məkanının təsisçisi və bədii rəhbəridir. YARAT Azərbaycanda müasir incəsənətin ictimaiyyət tərəfindən dərk olunması, milli incəsənətimizin ölkə daxilində və beynəlxalq səviyyədə təbliği ilə məşğuldur.
2008-ci ildə təsis edilən və Dubay Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzində (DBMM) yerləşən Quadro İncəsənət Qalereyası tez bir zamanda BƏƏ-nin çağdaş və müasir incəsənət məkanlarından birinə çevrildi. Quadronun seçilmiş sərgiləri tamaşaçılara incəsənətin müxtəlif yanaşma və icra üslublarını duymaq imkanı verir.

14 ноября в галерее Quadro в Дубае отрылась персональная выставка Аиды Махмудовой под названием "Desert as it is" ("Пустыня как она есть").
Экспозиция, представленная в галерее, была с большим энтузиазмом восприняты со стороны публики и профессионалов. Посредством 17 новых картин Аида Махмудова раскрывает тему пустыни как постоянно движущегося ландшафта. Работы красочно передают богатую текстуру песка и тонкие изменения его монохромных красок. Порой глубокий синий цвет или взрыв разных оттенков словно пробуждают практически монохромные картины, создавая редкий оазис и будоража воображение в стиле Fata Morgana.
Аида Махмудова родилась в 1982 году в Баку (Азербайджан). В настоящее время живет и занимается творчеством в Баку. В 2006 году она окончила дизайнерский колледж живописи в Сен-Мартен в Лондоне. Персональные выставки художницы проходили на многих международных площадках. Наиболее значимые выставки включают в себя: "Умвельт", галерея YAY, Баку, Aзербайджан (2016), "Элизиум", Бакинский музей современного искусства (2015), "Мимоходом", галерея Лейлы Хеллер, Нью-Йорк, США (2015) и "Внутренний мир", Barbarian Art Gallery, Цюрих, Швейцария (2013), "Свет неуловим", галерея Deweer, Бельгия (2017). Художница также участвовала во многих международных проектах, таких как "Vita Vitale", Национальный павильон Азербайджана, в рамках 56-й Международной Биеннале в Венеции, Италия(2015), "Конфетные горы, нефтяные берега" в Пермском музее современного искусства, Россия (2015), ‘Love Me, Love Me Not’ в рамках 55-й Международной Биеннале в Венеции, Италия (2013). Аида Махмудова принимала участие в коллективных выставках в Kunsthistorisches Museum Neue Burg в Вене, Австрия, в MAXXI, в Национальном музее искусств 21-го века в Риме, Италия (2012-2013), в Музее мультимедийных искусств, Москва, Россия (2012-2013) и в галерее Филиппа де Пюри в Лондоне, Великобритания (2012- 2013).
Основанная в 2008 году Галерея Куадро (Cuadro Fine Art Gallery), расположенная в Международном финансовом центре (DIFC) в Дубаи, быстро стала одним из ведущих современных арт-центров ОАЭ. Кураторские выставки Куадро предоставляют зрителям возможность ознакомиться с различными подходами и стилями в искусстве.