SÖZÜN DUZU: TANIŞLIQ
Bizim gözəl, zəngin, doğma azərbaycan dilimiz çoxlu imkanlara sahibdir. Qədimdən bəri ən parlaq duyğularımızı ifadə etmək üçün, azərbaycanlılar düşüncəmizi dəqiq çatdıra biləcək, eyni zamanda heç bir dilə tərcümə olunmayan atalar sözündən istifadə edirdilər.
Bu gün Nargis oxucularını Qəmər Məmmədova və Nazimpaşa Mahmudzadə ilə tanış etmək istəyirik. Onlar müxtəlif Azərbaycan atalar sözlərinin, aforizmlər və frazeologizmlərin yaranma tarixləri barədə bəhs edəcəklər. Hər həftə Nargis ilə birlikdə ana dilimiz haqqında yeni məlumatlar öyrənəcəksiniz.
img_6851_
Uşaqlar, oxucularımızı bloqunuzla tanış edin. Bunu yaratmaq üçün sizi nə ilhamlandırdı?
Qəmər: Bu yaxınlarda Nargis komandası mənim təhsil aldığım universitetdə öz mobil əlavəsini təqdim edirdi. Onlar jurnaldan, saytdan və əgər yaxşı ideya varsa bloq yaratmaq imkanından bəhs etdilər. Mənim isə ideyam var idi (gülür). Yarım il bundan əvvəl mən "Fransız atalar sözünün etimologiyası" mövzusunda araşdırma etdim. Bu araşdırma mənim müəllimim (Xarici Dillər Universitetinin kafedra müdiri Sadiqova Gülnarə xanım) tərəfindən böyük maraqla qarşılandı və bu da məndə belə bir fikir oyatdı. "Bəs Azərbaycan dilində atalar sözü necə yaranıb?", axı biz düşünmədən bu "zərbi-məsəlləri"  danışığımızda eşidirik və istifadə edirik. Dəqiq deyə bilərəm ki, bu bloqu yaratmağa məni gözəl müəlliməm ilhamlandırdı.
img_6725_
Nazimpaşa: Nargis mənim oxuduğum akademiyaya gəldi. Təqdimatın sonunda mən çəkinmədən onların komandasında illüstratora ehtiyac varmı deyə birbaşa soruşmağa qərar verdim və bilirsiniz... sən demə varmış. Təxminən bir gündən sonra məni Qəmərlə tanış etdilər, biz ideyalarımızı bölüşdük, birgə işləyə biləcəyimizi anladıq və bloqu yaratmağa başladıq.
img_6817-1_
Gəlin sizin haqqınızda danışaq – özünüzdən bəhs edin.
Qəmər: Hal-hazırda mən Macarıstan Respublikası Konsulluğunun nəzdindəki viza mərkəzində işləyirəm, həmçinin Fransız və ingilis dillərini öyrəndiyim Xarici Dillər Universitetinin III kurs tələbəsiyəm. Yeddinci sinifdən həyatımı fransız dili ilə bağlayacağıma qəti olaraq qərar vermişdim: özümü xatırladığım andan Fransaya, onun mədəniyyəti və gözəlliyinə, fransız qadınlarının tərzinə və əlbəttə ki, onların qastronomiyalarına heyran olmuşam. 2014-cü ildə mənə hətta Seyşella cənnət adasında staj keçmək şansı nəsib olub. Yekunlaşdırmaq üçün deyə bilərəm ki, gəncliyim çox maraqlı keçib (gülümsəyir).
Nazimpaşa: mən qrafik dizayner təhsili alıram, İncəsənət Akademiyasının II kurs tələbəsiyəm, paralel olaraq bir reklam agentliyində konsept-art rəssam kimi çalışıram. Rəsm çəkməyə üç yaşından başlamışam. Valideynlərim deyirlər ki, bu gözlənilmədən baş verib. "Mulan" cizgi filminə baxdığımda televizorun səsinin birdən kəsildiyini məhz onlar hiss ediblər. Məgər mən, kasseti pauzada saxlayıb donmuş kadrı çəkməyə başlamışam. O vaxtdan bəri yəqin ki, elə multiplikasiyaya olan sevgimə görə mənim rəsm çəkməyə, illüstrasiyaya, komikslərə, animasiyaya güclü marağım yarandı və bu işlə məşğul olmaq arzusu gündən-günə artırdı.
Materialları haradan tapırsınız?
Qəmər: Azərbaycan dilində kitab oxumağı çox sevirəm, Bakının müxtəlif kitabxanalarında vaxt keçirmək, qeydlər aparmaq mənə böyük zövq verir. Dilşünaslıq, leksikologiya, etimologiya - üzərində saatlarla işlədiyim və vaxtın necə keçdiyini bilmədiyim bölmələrdir. Düşüncələrini  ifadə etmək bacarığı və ünsiyyət qabiliyyəti - hər kəs üçün vacibdir. Gənclərimizin Azərbaycan dilində təmiz nitqini eşitmək isə qürur verircidir!
img_6708
Nazimpaşa: məndə hər şey fərqlidir, bütün məsələ musiqidədir. Musiqi mənim üçün yanacaq kimidir, tamam fərqli reallığa qərq edir, əvvələr görmədiklərimin fərqinə varıram.  Belə anlarda, mənim fikrimdə öz süjet xəttini tapan konkret bir rəsm yaranır. Musiqiyə alternativ olaraq mən təbiəti və elmi fantastika, mistika və fantaziya janrında ovsunlayıcı kitabları seçirəm. Mən xüsusilə Azərbaycan təbiətini, Bakının qədim memarlıq binalarını, ənənələrimizi və mədəniyyətimizi sevirəm. Bütün bunlar məni milli ornamentlərdən və mədəniyyətimizin incəliklərindən istifadə edərək milli tərzdə illüstrasiyalar yaratmağa ilhamlandırır.

Our beautiful, rich, native Azerbaijani language has a lot of possibilities. From past in order to express their brightest emotions the Azerbaijanis used proverbs capable of conveying our thought, while simultaneously not translatable into any language.
Today we want to introduce the readers of Nargis Gamar Mamedova and Nazimpasha Mahmudzada who will tell the story of the origin of various Azerbaijani sayings, winged expressions and phraseological units. Every week together with Nargis you will learn something new about our native language.
Guys, introduce your blog to our readers. What inspired you to create it?
Gamar: Most recently the Nargis team introduced their application at the university, where I study. They talked about the magazine, the site and the possibility of blogging, if there is an interesting idea for it ... And I just had it (laughs). Six months ago, I conducted a research work on the topic "Etymology of French sayings," which was taken with a great interest by my teacher (head of the department of the University of Foreign Languages - Sadikhova Gulnara khanum), which led me to the idea: "Where did the sayings come from in Azerbaijani language? ", because we, without hesitation, hear and use these" winged expressions "in our speech. Definitely I can say that my amazing teacher inspired me to create a blog.
Nazimpasha: Nargis came to my academy. At the end of the presentation, I decided to be bold and ask directly whether they need an illustrator in the team ... and you know, it turned out that you need it. Literally a day later we were introduced to Gamar, we exchanged ideas, understood that we would work together and started to create a blog.
Let's talk about yourself - tell us about yourself.
Gamar: At the moment I work in the visa center at the Consulate of the Republic of Hungary, also I am a third-year student of the University of Foreign Languages, where I study French and English. At the seventh grade I decided that I firmly wanted to connect my life with the French language: as long as I can remember, I admired France, the culture and beauty, the sense of French style and, of course, their gastronomy. In 2014, I was even lucky to pass an internship on the paradise island of Seychelles. If to sum up, I can say that my youth was very exciting (smiles)
Nazimpasha: I study Graphic Design, the II year at the Academy of Fine Arts, I also work as a concept art artist in an advertising agency. I have started drawing at the age of three. My parents say that this happened quite unexpectedly. One day they noticed that the sound of the TV on which I was watching Mulan suddenly stopped. As it turned out, I put the cassette on pause and began to redraw the frozen fragment. Since then, apparently because of the love of animation, and there was my strong passion for drawing, illustration, comics, interest in animation and the desire to do it grew from day to day.
Where do you find the material from?
Gyamar: I like reading books in Azerbaijani very much, it gives me great pleasure to sit in different libraries of Baku, to make notes. Linguistics, lexicology, etymology are those sections over which I can sit for hours and not notice how time flies. Ability to express their thoughts and ability to communicate - it is necessary for everyone. And to hear a pure speech in the Azerbaijani language is a source of pride for our youth!
Nazimpasha: It's different with me: it's all about music. It's like fuel for me, immerses in a completely different reality, in which I notice something I have not seen before. At such moments, a concrete picture emerges in front of me, finding its plot. As an alternative to music, I find nature and fascinating books of the genre of science fiction, mysticism and fantasy. I especially like the nature of Azerbaijan, the ancient architectural buildings of Baku, our traditions, and culture. All this inspires me to create illustrations in the national style, using national ornaments and subtleties of our culture.