26 iyun – Vətənimizin tarixində ən şərəfli səhifələrdən biridir! Məhz bu gün Azərbaycan Milli Ordusunun bünövrəsi qoyulmuşdur. 26 iyun – Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günüdür! Və bu professional bayramda “Artilleriyanın Allahı”nı yad etməmək mümkün deyil.
Əliağa Şıxlınski – Rus imperator ordusunun və Azərbaycan Demokratik ordusunun hərbi rəhbəri, Sovet hökumətinin hərbi lideri, artilleriyanın generalı bizim ordumuzun yaradılmasında fəal iştirak etmişdir. Onun xalqımız üçün ən böyük nailiyyətlərdən biri 1917-ci ildə baş tutmuşdur. Həmin ayın 15-də Qafqaza qayıdan general Şıxlinski Tbilisidə ilk dəfə azərbaycalıların milli orqanını yaradır. Beləliklə o, Azərbaycanın Milli Ordusunun əsasını qoyur.
General-leytenant bu fəxri adını təsadüfən almayıb: o, artilleriya tarixində ilk dəfə görünməz hədəfə atəş açma üsulunu hazırladı və artilleriya hazırlığını yaxşılaşdırmaq üçün bir sıra yenilikləri təqdim etdi.
General Şıxlinskinin həyat yoldaşı, ilk azərbaycanlı şəfqət bacısı – Nigar xanım dünyasını dəyişəndən sonra o, son günlərinədək tənha yaşadı, axı tale onlara uşaq bəxş etməmişdi.
18 avqust 1943-cü ildə, 12 il sonra general M.Nağıyev adına xəstəxanada kardiosklerozdan vəfat edir. Əliağa Şıxlinskinin dəfn mərasimi filosof Heydər Hüseynov tərəfindən təşkil olunur. Əliağa Şıxlinski ahıl yaşlarında vəfat etdi və yaxınlaşan ölümünü fəlsəfi qarşıladı. “Xatırlayıram, atam danışardı ki, general əməliyyat olunmalı idi, amma o imtina edir və həkimlərə deyir: “Döyüş meydanında həlak olacaq mənim kimi əsl döyüşçünün ölümü əməliyyat masasında qarşılaması heç yaxşı olmaz” ” – “Artilleriyanın Allahı sayılırdı” sənədli filminin müəllifi Ziya Şıxlinski deyirdi.
Mərasimi Bakı Hərbi Qarnizonunun kədərli orkestri müşayiət edirdi. “Artilleriyanın Allahı” hərbi komandirlər tərəfindən güllə səsləri altında dəfn olundu.
Dostlar, Azərbaycan ordusunun 100 illiyinə həsr olunmuş, “Azadlıq” meydanında keçiriləcək paradı qaçırmayın.

26 июня - одна из славных страниц в истории нашей Родины. Именно в этот день был заложен фундамент Национальной армии Азербайджана. Сегодня 26 июня отмечается как День Вооруженных сил Азербайджанской Республики, важную роль в становлении которых сыграл Алиага Шихлинский.
Алиага Шихлинский - военачальник русской императорской армии и Азербайджанской Демократической Республики, военный деятель советского государства, носивший звание генерала от артиллерии, активно участвовал в создании национальной армии. В конце 1917 года решением Особого Закавказского Комитета назначен командиром вновь сформировавшегося Мусульманского (Азербайджанского) корпуса. 26 июня постановлением Совета Министров Азербайджанской Республики Мусульманский корпус был переименован в Отдельный Азербайджанский корпус.
Вплоть до захвата Азербайджана большевиками Шихлинский служил в армии АДР в качестве помощника военного министра Самедбека Мехмандарова.
Впервые в истории артиллерии Шихлинский разработал технику стрельбы в невидимую мишень и внес ряд нововведений в усовершенствование артиллерийской подготовки, за что и получил звание генерал-лейтенанта.
После кончины супруги Нигяр ханум, первой в Азербайджане сестры милосердия, генерал Шихлинский до конца своих дней прожил один, ведь судьба не подарила паре детей.
18 августа 1943 года, через 12 лет, генерал скончался от кардиосклероза в больнице им. М. Нагиева. Похороны Алиаги Шихлинского были организованы Гейдаром Гусейновым. К своей приближающейся смерти Алиага Шихлинский отнесся по-философски. “Помню, как мой отец рассказывал, что генералу уже предстояло лечь на операцию, но он отказался и сказал врачам: «Негоже мне, истинному воину, который должен был погибнуть на поле боя, встречать свою смерть, лежа на операционном столе», - говорит Зия Шихлинский, режиссер документального фильма “Считался Богом артиллерии”.
Церемонию сопровождал симфонический оркестр Бакинского военного гарнизона. «Бог артиллерии» был похоронен военными командирами под залпы орудий.
Друзья, не пропустите парад, посвященный столетию азербайджанской армии, который пройдет на площади “Azadlıq".