26 iyun – Vətənimizin tarixində ən şərəfli səhifələrdən biridir! Məhz bu gün Azərbaycan Milli Ordusunun bünövrəsi qoyulmuşdur. 26 iyun – Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günüdür! Və bu professional bayramda “Artilleriyanın Allahı”nı yad etməmək mümkün deyil.
Əliağa Şıxlınski – Rus imperator ordusunun və Azərbaycan Demokratik ordusunun hərbi rəhbəri, Sovet hökumətinin hərbi lideri, artilleriyanın generalı bizim ordumuzun yaradılmasında fəal iştirak etmişdir. Onun xalqımız üçün ən böyük nailiyyətlərdən biri 1917-ci ildə baş tutmuşdur. Həmin ayın 15-də Qafqaza qayıdan general Şıxlinski Tbilisidə ilk dəfə azərbaycalıların milli orqanını yaradır. Beləliklə o, Azərbaycanın Milli Ordusunun əsasını qoyur.
General-leytenant bu fəxri adını təsadüfən almayıb: o, artilleriya tarixində ilk dəfə görünməz hədəfə atəş açma üsulunu hazırladı və artilleriya hazırlığını yaxşılaşdırmaq üçün bir sıra yenilikləri təqdim etdi.
General Şıxlinskinin həyat yoldaşı, ilk azərbaycanlı şəfqət bacısı – Nigar xanım dünyasını dəyişəndən sonra o, son günlərinədək tənha yaşadı, axı tale onlara uşaq bəxş etməmişdi.
18 avqust 1943-cü ildə, 12 il sonra general M.Nağıyev adına xəstəxanada kardiosklerozdan vəfat edir. Əliağa Şıxlinskinin dəfn mərasimi filosof Heydər Hüseynov tərəfindən təşkil olunur. Əliağa Şıxlinski ahıl yaşlarında vəfat etdi və yaxınlaşan ölümünü fəlsəfi qarşıladı. “Xatırlayıram, atam danışardı ki, general əməliyyat olunmalı idi, amma o imtina edir və həkimlərə deyir: “Döyüş meydanında həlak olacaq mənim kimi əsl döyüşçünün ölümü əməliyyat masasında qarşılaması heç yaxşı olmaz” ” – “Artilleriyanın Allahı sayılırdı” sənədli filminin müəllifi Ziya Şıxlinski deyirdi.
Mərasimi Bakı Hərbi Qarnizonunun kədərli orkestri müşayiət edirdi. “Artilleriyanın Allahı” hərbi komandirlər tərəfindən güllə səsləri altında dəfn olundu.
Dostlar, Azərbaycan ordusunun 100 illiyinə həsr olunmuş, “Azadlıq” meydanında keçiriləcək paradı qaçırmayın.

The 26th of June is one of the glorious pages in history of our Motherland!The Azerbaijani National Army’s foundation was laid, namely, on this day.Thus, the 26th of June is the Armed Forces Day of the Azerbaijan Republic! And one should mention “The God of Artillery” on this professional holiday.
Aliaga Shikhlinski was the commander-in-chief of the Russian Imperial Army and commander-in-chief of the Azerbaijan Democratic Republic, the military figure of the Soviet state, the general of artillery, actively participating at establishment of our Army. One of his greatest merits for the sake of our nation took place in November of 1917. After returning to the Caucasus on the 15th of November, for the first time, the general Shikhlinski established the national body of Azerbaijanis in Tbilisi. Thus, he put the basis of the National Army of Azerbaijan.
It is no coincidence, that the General Lieutenant was granted this honorable title: for the first time in the history of artillery he developed firing technique on unobserved target and introduced several innovations for improvement of fire preparation.
After death of the general Shihlinsky’ spouse Mrs. Nigar, who had been the first nurse in Azerbaijan, he lived alone till the end of his days, in fact, his fortune didn’t present children to him.
The general died from cardio-sclerosis in M. Nagiyev’s hospital after 12 years, on the 18th of August, 1943. Aliaga Shikhlinski’s funerals were organized by the philosopher Heydar Huseynov. Aliaga Shikhlinski died at the set of his life and, by the way, he reacted philosophically on his approaching death. Ziya Shikhlinski, a director of the documentary film, called “He was considered, as the God of Artillery”, mentions: “I remember my father’s narration to me, as the general, who was supposed to go under the knife, refused to accept this and told to doctors: «It is improper for me, a true warrior, who was to die in the battlefield, to meet his death lying on the operational table».
His funerals were accompanied by the mournful orchestra of the Baku Military Garrison. «The God of Artillery» was interred by military commanders under ceremonial shooting.
My friends, don’t miss the opportunity to go to the parade, devoted to centenary of the Azerbaijan army, which is to be held in the Azadlig square".