İyul ayında ABŞ-a hazırlaşırsınız? Tam zamanıdır! Birləşmiş Ştatlarda Müstəqillik günü hələ qurucu-ataların eyni gündə Müstəqillik Deklarasiyasını imzaladıqları vaxtdan bu yana hər il 4 iyulda qeyd olunur. Bu münasibətlə, amerikalılar möhtəşəm atəşfəşanlıq ilə təntənəli paradlar keçirirlər, konsertlər və digər bayram şənlikləri təşkil edirlər. Bizim qurucu-atalarımız da kənarda qalmadılar, onlar açıq-aşkar səbəbləri aydınlaşdırmaq və təsdiq etmək üçün "Amerika açmaq" ifadəsindən istifadə edirlər.
Ənənəvi olaraq əvvəlcə ön söz. Məlumdur ki, Xristofor Kolumbun 1502-ci ildə dördüncü səyahəti baş tutub. O, Mərkəzi Amerika sahillərinə qədər gedib çataraq Atlantik okeanı ilə Cənubi dəniz arasında qitənin mövcud olduğunu sübut edir və bu qitəni "Yeni Dünya" adlandırır.
Avropanın şimalında isə Amerikanın Vikinqlər tərəfindən kəşf edildiyinə inananlar var. İspaniyalıdan xeyli əvvəl buraya - eramızdan əvvəl 1000-ci ildə sərt skandinavlar gəliblər. Bu yanaşmanın tərəfdarları Kanadanın şərqində Lans'O Medou-da yerləşən vikinqlərin qədim məskəninin qalıqlarını sübut olaraq gətirirlər.
Bundan başqa Amerikanı qədim misirlilərin aça biləcəklərinə inanan norveçlilər də var. Belə bir versiyanı ilk dəfə 1970-ci ildə “Ra-2” adlı Papirus qayıqla Atlantik okeanı keçməyə nail olan Tur Heyerdal irəli sürüb. Beləliklə məşhur səyyah praktikada öz nəzəriyyəsinin əsaslı olduğunu təsdiq edib.
Buna baxmayaraq, Birləşmiş ştatlarda keçirilən son tədqiqatlar göstərir ki, təxminən min il bundan əvvəl, Şimali Amerikada qədim Kelt tayfaları yaşayıblar. Bir qrup amerikalı alimlər bu qitəni təxminən eramızdan əvvəl 1700-cü ildə Yeni İngiltərədə yaşayan qədim keltlər tərəfindən aşkar olunduğu fikri ilə razıdırlar. Harvard Universitetinin professoru Barri Fellin hesab edir ki, Birləşmiş Ştatların müxtəlif yerlərində yazılı abidələr də daxil olmaqla aşkar edilən bir sıra əşyalar Kolumbdan əvvəl Amerikada Liviya, Misir sakinlərinin və qədim Kritlilərin olduqlarına işarə edir.
Bu cümlənin Azərbaycan dilində mənası barədə mürəkkəb nəzəriyyələr düşünməyə ehtiyac yoxdur. Əksinə, bütün mənanın ovcumuzun içində olduğu nadir bir haldır və buna görə bizim velosiped icad etməyimiz, ya da bizim dediyimiz kimi «Аmerika açmaq» lazım deyil.
B. Bayramovun "Qardaş-qul" romanında əsas qəhrəman Ziyadxan gələcəyi haqqında düşünür və belə deyir: “Gözümü yeznəyə, qardaşa dikəcəkdimsə, daha niyə fəhlə adını zay eləməliydim? Yox, baş xarab deyilsə, onu işlətmək mümkündür … Mən Amerika kəşf eləmirəm. Onlarca, yüzlərcə belələrini mənə misal çəkərmi yoldaşlarım?”
Unutmayın, çox vaxt biz özümüz olmayan bir şeyi uydururuq. Bu dünyaya açıq gözlə baxmaq vacibdir, bununla da həyatın bütün gözəlliyini anlamaq. Yeri gəlmişkən, əgər ABŞ-da iyul ayının ilk həftəsində olsanız, bayramda çəkdirdiyiniz fotolarınızı mütləq bizə göndərin!

Planning to visit USA in July? Then, this is the right time to visit! The 4th of July is being celebrated in the United States since those times, when founding fathers signed the Independence declaration on that day. On this occasion Americans stage commemoration parades, accompanying great fireworks display, arrange concerts and other holiday performances. And our founding fathers didn’t stay on the sidelines, and for explaining and confirming evident conclusions, the expression “Amerika açmaq” is used.
According to the tradition, first of all, introduction comes. It is known, the fourth voyage in life history of Christopher Columbus was made in 1502. He reached coasts of the Central America and proved existence of a continent, called “New Land” between the Atlantic Ocean and the Southern sea.
Some people in the Northern part of Europe, state that America was discovered by Vikings. And austere Scandinavians sailed up there in 1000 of A.D long before the Spaniard. As a proof, supporters of this approach cite the remains of Vikings’ ancient settlements in L’Anse aux Meadows area, located in the Eastern part of Canada.
By the way, some Norwegians, presume, that America could be easily discovered by ancient Egyptians just as well. Such version was first advanced by Thor Heyerdahl as a result of his successful crossing of the Atlantic Ocean in the boat, made of papyrus, called Ra-2, in 1970. Thus, a famous traveler confirmed substantiality of his own theory in practice.
Nevertheless, recent researches, conducted in the United States indicate, that almost one thousand years ago an ancient Celt tribe inhabited the Northern America. A group of American scientists adheres to the opinion that this continent was discovered by ancient Celts about 1700 B.C in the New England. Barry Fellin, a professor of the Harvard University, believes that several objects, discovered in different parts of the United States, including written monuments, give evidence that America housed citizens from Libya, Egypt and ancient Cretans prior to Columbus.
One shouldn’t invent intricate theories, relating to meaning of a phrase in the Azerbaijani language. In contrary, this is namely, a rare occasion, when whole meaning is, as if, on a palm and thus, we don’t need inventing a bicycle, or as we would state “discovering America”.
The principal hero Ziyadkhan from B. Bayramov’s novel “A bother, a slave”, meditates on his future and tells: “If I cast my covetous eyes upon my brother-in-law, my brother, then what is the point of my spoiling the worker’s name? No, if someone’s head is smart, then it is possible to use it… I am not discovering America. Would my friends mention, as an example such tens, hundreds of persons?”
With this in mind, we frequently invent non existing things. It is important to observe this world with broadly open eyes, seizing by this, all life beauties. By the way, if you happen to travel to USA during the first week of July, then send us your photos from the holiday!