İtaliyan aktrisa Anita Kravos komediyalarda nadir hallarda oynayır, lakin sevdiyi Monika Vitti kimi hər kəsi gülməyə məcbur edə bilir. Bakıda qonaq olan Anita bizə Rusiyadakı yaşayışı, oskara layiq "Böyük gözəllik" filmindəki rolu, kökləri və İtalyan kinosunun gələcəyi barədə danışdı.
Anita, siz yalnız müvəffəqiyyətli bir aktrisa deyilsiniz, eyni zamanda bir poliqlotsunuz…
Mən İtaliyanın Korizia şəhərindənəm. Həm sloveniyalı, həm də italyan olaraq böyümüşəm, çünki bizim yerlərdə Azərbaycanda gördüyüm kimi dillərin və mədəniyyətlərin qarışığı adi haldır. Həmçinin Venesiyada universitetdə alman və rus dillərini öyrənmişəm, eyni zamanda Commedia dell'arte məktəbinə getmişəm...
Bildiyim qədər bu ənənəvi İtalyan məktəbidir…
Bəli. Venesiyada həm də sizi arlekin olmağı öyrədə biləcək məktəb də var, Avaqoriada olduğum kimi…
Rusiya Teatr Sənəti Universitetinə (RTSU) necə daxil oldunuz?
Avoqariya məktəbini bitirdikdən sonra École des Maîtres adlı beynəlxalq Avropa məktəbi var idi. Bu, bütün Avropadan gələn ən yaxşı tələbələr üçün olan layihə idi və həmin il bu layihədə Rusiyadan üç tələbə, RTSU-da dərs deyən professor Vasiliy İvanoviç Skorikin köməkçiləri iştirak edirdilər. Onlardan ikisi Taqanka Teatrında oynayarkən mənə diqqət yetirməyi tövsiyə etdi – bu da mənim üçün bir növ yoxlama oldu. Skorik məni qəbul etməyə razılaşdı, mən də buraxılış işimi rus dilində yazmağa qərar verdim. Bu, çeçen terrorçularının Dubrovkada teatrı girov götürdükləri vaxt idi. Anam mənə görə narahatlıqdan dəli olmuşdu, amma mən həqiqətən unikal bir şey üzərində çalışırdım və bu məktəbə getməyimi ilahi bir hədiyyə olduğunu hiss edirdim.
İtaliyadan olduqca fərqli bir ölkədə yaşamaq necə hiss idi?
Bilirsiniz, o zamanlar Moskvada aktrisalar ayda 42 dollar alırdılar. Belə əmək haqqı ilə yaşamaq olduqca çətin idi və mən ətrafımdakı tələbələr kimi kartof, südlü sıyıq və qaynar su ilə keçinirdim. Xəstə olduğumda həkimlər mənə avropalı olduğum üçün krandan gələn qaynar suyun zərərli olduğunu bildirdilər. Lakin butulka suyu o zamanlar 1 dollar idi və onu almaq mənim üçün imkansız idi. Həyat tamamilə dözülməz idi... Və mən İtaliyaya qayıtmaq qərarına gəldim.
İtaliyaya qayıtdıqda nə ilə məşğul olmaq qərarına gəldiniz?
Mən teatr aktrisası olmaq istəyirdim. Romanı seçdim, orada isə RTSU-nun nə olduğunu bilmirdilər. Ona görə də Campo dei Fiori meydanında dondurma satıcısı kimi işləmək məcburiyyətində qaldım... Bir italyan rejissora aktyor seçimində köməkçilik edən iş yoldaşım məndən Rusiyadan və Sloveniyadan gələn uşaqları yoxlamaqda ona yardım etməyimi xahiş etdi. O vaxt mən kiçik ukraynalı qız rolunu aldım və yoxlamalarda Slavyan ölkələrindən olan qadınları təmsil etməyə başladım. Bir dəfə internetdə bir elana cavab verdim - rejissor Marina Spada ukraynalı qız rolu üçün ifaçı axtarır... Nəticədə o mənə "Sanki kölgə kimi" filmində İtalyan qadını baş rolunu verdi.
Bu film nədən bəhs edir?
Bu film Anna Axmatovanın sətrlərindən ilhamlanıb:
Как хочет тень от тела отделиться,
Как хочет плоть с душою разлучиться,
Так я хочу теперь – забытой быть.
Mənim qəhrəmanım Milanda yaşayan otuz yaşlı qadındır. O, rus dili kursuna gedir və rus dili müəllimi ilə qarşılaşır. 2006 Venesiya Film Festivalında müəllif kinosu müsabiqəsində təqdim edildi. Beləliklə həyatımız dəyişdi: oskar almış filmdə kiçik rol aldım, Marina Spadanın filmi Roma Film Festivalında təqdim edildi, filmin prodüseri isə İtaliyada bir çox yaxşı filmlər buraxdı və hazırda o çox əhəmiyyətli bir insandır...
Sizcə Rus və İtalyan kinematoqrafiya məktəbləri arasında nə kimi fərq var?
Deyə bilərəm ki, italyanlarda oyunun onda doqquzu "suyun üzərində", onda biri "suyun altında" olur, ruslarda isə əksinə. RTSU-da təhsil aldığım illərdə baş verənləri, rolun strukturunu, hər şeyin dərk edilmiş süjetə dönüşdüyünü analiz etmək, daha sonra isə bunu səhnədə təsvir etmə yolunu tapmaq vacib idi. Beləliklə digər italyan aktyorlarından tamamilə fərqli olaraq aktyorluq oyununa yanaşmam bu cür formalaşdı. Mənə çətin bir rolu gücləndirmək üçün müraciət edirlər, məsələn, "Başını qaldır" filmində transseksual rolu kimi. Sercio Kastellitonun ifa etdiyi bu hekayə oğlunu boksçu etmək istəyən bir kişi haqqındadır. Lakin uşaq ölür və onun ürəyini başqa bir kişiyə nəql edirlər. Və bu kişi də artıq yoxdur: mənim ifa etdiyim qadına dönüb. Rejissor Alessandro Andjelini o vaxt məni bir çox bu əməliyyatı keçirən insanlarla tanış etdi. Bu mənim üçün asan iş deyildi...
Sizin "Böyük gözəllik" filmindəki rolunuz da çox çətin rol idi...
Mən baş rolu ifa edən kişi aktyoruna uyğunlaşmağa çalışırdım. Onun filmdə çox az mətni vardı, adətən kadr arxasında danışırdı. Onun uzun dialoqu terrasda bir xanımla və mənim ifa etdiyim müasir rəssamla idi. Baş qəhrəman Cep Qambardella məni sənət haqqında sorğu-sual edir: bu nə üçündür, gözəllik nədir və niyə bizim ona ehtiyacımız var... Mənim öz nöqteyi-nəzərim var, onun isə özünün... Biz demək olar ki, mənasız şeylər haqqında danışırıq, amma filmin məğzi də elə bundadır.
Filmdəki rolunuz isə hər saatda beş dəqiqə çəkirdi...
Bəli, amma bu çəkiliş tam bir günümü aldı: beş saat başımı divara vurmaq və dörd saat dialoq. Bu çətin idi, çünki məlumatlar bazasında mənim boyumla bağlı yanlış bilgi verilmişdi və yastığı çox yüksəkdən quraşdırmışdılar. Mən başımı yastığa vurmaq üçün yuxarıya tullanmaq məcburiyyətində qalırdım və bu çox gülməli alınırdı: mənim rəssamımın kiçik performansı bir qədər axmaq (qəribə) kimi görünürdü, hərçənd elə də olmalı idi.
Özünüzü bu rolda necə hiss edirdiniz? Və sənətə qarşı münasibətiniz necədir?
Aktrisa olmaq rəssam olmaq üçün olduqca spesifik yoldur: sən həmişə sənətinin necə yarandığını görürsən. Əgər müqayisə etsək, rəssamın əsərini bitdikdən sonra görmək olur. Aktyor işi isə "prosess" zamanı ortaya çıxır… Odur ki, biz – mən və mənim qəhrəmanım – ikimiz də rəssamıq, fərq ondadır ki, o tənhadır, hisslərini göstərməyi sevmir, təkəbbürlüdür, onun öz ideyaları var… Mən isə həmişə kolleqalarımın və tənqidçilərin fikirlərini yüksək qiymətləndirirəm. Əslində mən anlaşılmayan rolları ifa edən aktyorları bəyənirəm.
Fellininin "Şirin həyat" filmində olduğu kimi, Sorrentino da "Böyük gözəllik" filmində asiyalı turist kimi uğrunda ölünəcək Romanın əbədi gözəlliyi fonunda müasir incəsənəti, italyan kübar cəmiyyəti ələ salır. Bu haqda nə düşünürsünüz? Əslində bu Avropanın gün batımının işıltısıdırmı?
Film bitmiş böyük epoxadan bəhs edir. Siyasətçilər deyir ki, biz sənət və mədəniyyətin hesabına dolana bilmərik və buna pul da ayırmırlar. Düzdür, bu daha çox İtaliyaya aiddir, nəinki bütün Avropaya. Hesab edirəm ki, amerika kino akademikləri məhz buna görə filmlə bu qədər maraqlanıblar: çünki o bizim, gözəlliyə olan münasibətimiz haqqındadır. Onlar sanki bizə deyirlər: "Uşaqlar, sizin Romanız, Neapolunuz, Florensiyanız, Venesiyanız var. Başınızı dik tutun!"
Filmi çox vaxt dahi Fellinin "Şirin həyat" və "Səkkiz yarım" filmləri ilə müqayisə edirlər. Fellinin hansı rolunu oynayardınız?
Anita Ekberq: "Marçello, gəl bura!" Bilirsiniz, Anita Ekberq olduqca hündürboy, yekəpər, böyük sinəli qadın idi, onu "Anitona" – "böyük Anita" adlandırırdılar – ona görə indi məni belə çağırırlar. Onunla müəyyən əlaqəm olduğunu hiss edirəm, baxmayaraq ki, biz çox fərqliyik...
Bəs hansı personaj sizə yaxındır?
Bilirsiniz, mən Antonioninin filmində Monika Vittinin rolunu ifa edərdim. Həmişə ona heyranlıq duymuşam, axı o eyni zamanda həm komik, həm də faciəvi rolları ifa edə bilir. Alberto Sordi ilə dəniz sahilində bir-birini kötəklədikləri səhnəni xatırlayırsınız? Bu çox gülməlidir! Faciə anında isə səni gülməyə məcbur edir. Onu çox sevirəm, çünki onunla faciə zamanı həmişə gülümsəyə bilirsən, komediyada isə onun bütün dediklərini ciddiyə alırsan.
Adətən hansı filmlərdə oynayırsınız: komediya yoxsa dram?
Adətən dramatik rollar ifa edirəm, axı mən Marina Spadanın "Sanki kölgə kimi" filmi ilə başlamışam. Amma mən həmçinin Aleksey Quskovla birlikdə Matteo Pelleqrinin "İtalyan filmləri" kinokomediyasında da oynamışam: yeddi nəfər baş qəhrəman kinostudiyada təmizlik işləri görürük, sonra öz filmlərimizi çəkirik, daha sonra isə öz biznesimizi qururuq… Ümumiyyətlə, komediyaları sevirəm.
Son olaraq: italyan kinosunun gələcəyi haqqında nə düşünürsünüz?
Biz artıq gələcəyə baxmırıq, gələcək bizim üçün artıq başlayıb! Biz Kinoakademiya mükafatı almışıq, biz dünyanın ən yaxşılarıyıq! Biz bunu uzun illərin nəticəsi olaraq görürük və bu italyan kinosu üçün böyük andır!

Italian actress Anita Kravos rarely plays in comedies, but just like her favorite Monica Vitti she can make laugh anyone. We asked her about her life in Russia, her role in Oscar-winning movie “The Great Beauty”, her roots and about the future of the Italian cinema during her stay in Baku.
Anita, you are not just a successful actress, but also a polyglot…
I am from Gorizia. Grew up as Slovenian and Italian, because in my regions mixing up languages and cultures was a common practice, similar to what I see here, in Azerbaijan. I also learned German and Russian languages at the university in Venice, attending school of Commedia dell'arte at the same time...
As I am aware, this is a traditional school for Italy…
Yes it is. There is also a school in Italy, teaching how to become a harlequin, who I was in Avogaria.
How did you get in GITIS?
After Avogaria school there was the international European school called École des Maîtres. It was a project for the best students from the whole Europe, and that year three students from Russia, assistants to professor of GITIS Vasily Ivanovich Skorik participated in it. Two of them recommended him to pay attention to me when we played in Taganka Theatre, and it was for me some kind of audition. Skorik agreed to accept me, and I decided to write my graduation work in Russian. It was just that times when the Chechen terrorists took hostages in theater on Dubrovka. My mother was worried sick about me, but I worked on something really unique and felt that attending this school was a real gift from above.
How was it like to live in a country so different from Italy?
You know, in those days actresses in Moscow earned 42 dollars per month. It was quite hard to live on such salary, and I, just like many other students, made ends meet with potato, porridge and boiled water. When I felt worse, doctors told me that as to European boiled tap water is contraindicated. But bottled water cost the whole dollar those days, I just could not afford it. Life was absolutely intolerable... And I decided to return to Italy.
What did you decide to do after returning to Italy?
I wanted to be a theatrical actress. And chose Rome where nobody knew what GITIS is. So I had to do temp job as shop assistant of ice cream at Campo dei Fiori Square... One my colleagues helping one Italian director with casting asked me to help with audition of guys from Russia and Slovenia. Then I received a small role of a Ukrainian girl and began to represent on auditions women from the Slavic countries. I once replied to the announcement on the Internet – the director Marina Spada looked for actresses on a role of the Ukrainian girl... As a result she gave me a role of the Italian, main character in the movie "As the Shadow".
What is this film about?
This film was inspired by lines from Anna Akhmatova’s poem:
As the shadow from the body wants to part,
As the flesh from the soul wants to separate,
So I want now – to be forgotten.
My heroine – a thirty-year-old woman living in Milan. She goes to Russian courses where meets this Russian teacher... The movie was presented on a competition of the independent film at the Venice Film Festival in 2006. Like that, our life has changed: I received a small role in an Oscar-winning movie, the movie by Marina Spada was presented at the Roman film festival, and the producer of the film released in Italy a lot of good author's movies afterwards, and now he is a quite important figure...
Where do you spot a difference between Russian and Italian cinematographic schools?
I can tell that Italians have nine tenth of acting – on a surface and one tenth – "under water", and on the contrary with Russians. During studying at GITIS it was important to analyze the situation, structure of a role, transformation of it into a perceived plot, and then to find a way of showing it on stage. This is how my approach to acting – absolutely different from other Italian actors was formed. People refer to me when they need to master a difficult role – like a role of a transsexual in the movie "Raise your Head". It’s a story about the man (he was played by Sergio Castellito), who wanted to raise a boxer from his little son. But the boy died, and his heart was given to another man. And this man is also gone: he became a woman whom I played. The director Alessandro Angelini then introduced me to many people, who underwent this surgery. It was a hard work for me...
Your role in “The Great Beauty” is also very difficult…
I tried to correspond to the leading man. In the movie he speaks very little, usually voice-over, he has a long dialogue with the lady on a terrace and one more dialogue – with the modern artist whom I play. The main character, Jep Gambardella, asks me about art: what is it for, what is beauty and why we need it. I have my point of view, and he has his... We speak almost about nothing, but this is the main point of the movie.
And your role only takes five minutes…
Yes, but it took a whole day of shooting: five hours on knocking my head against the wall and four on the dialogue. It was hard because they found inflated information about my height and installed the pillow higher than needed. I had to jump up in order to knock my head exactly to the spot where the pillow was, and it looked pretty funny: a small performance of my artist was getting little crazy, how it actually was supposed to be.
How did you feel yourself in this role? And how are your relations with art?
Being actress is a pretty specific way of being an artist: you always witness, how your art is created. If to take a painter for comparison, then you will see his canvas after it is done. But actor’s art is seen “in process”… So, us – me and my heroine are both artists, the only difference is that she a lonely person, who hides her feelings, she arrogant, with her own ideas… But I always appreciate my colleagues’ and critics opinion. I actually like actors, playing roles, which I personally do not understand.
As well as Fellini in "Dolce vita", in "The Great beauty" Sorrentino derides the modern art, Italian bohemia, the politics on the background of eternal beauty of Rome of which may lead to death as it happened to the Asian tourist. What do you think of it? Are these really reflections of Europe’s decline?
The movie talks about a great era which already came to an end. Politicians say that we cannot be fed with art and culture, and do not allocate funds for it. However, this is more about Italy, than whole Europe. I think this is the reason, why American film academicians were so interested in the movie: because it’s about us, how we treat beauty. As if they speak to us: "Guys, you have Rome, Naples, Florence, Venice - chin up!"
The movie is often compared to "Dolce vita" and "Eight and the half" by the great Fellini. Which role in a Fellini movie you would play?
Anita Ekberg: “Marcello, come here!” You know, Anita Ekberg was pretty tall, big, well-breasted, they called her “Anitona” – “big Anita”, and that’s how I’m called because of her. I feel some connection with her, even though we are very different…
And which character is closer to you?
You know, I would prefer to play Monica Vitti in the movie by Antonioni. I always admired her – she can play roles both comic and tragic. Do you remember that scene from Alberto Sordi where they hit each other at the seaside? It is so funny! At the moment of tragedy they make you laugh. I love her because in the tragedy you can always smile together with her, and in the comedy you seriously perceive everything she says.
In which films do you usually play: comedies or dramas?
Usually I play dramatic roles, as I started from “As the shadow" of Marina Spada. But I also played in Matteo Pellegrini's comedy film "Italian movies" with Alexey Guskov: seven people, the main characters, clean up a film studio, then begin to shoot their own movies, and then create their business...Generally, I really love comedies.
In conclusion: what do you think of the future of Italian cinema?
We don’t look forward anymore, the future has already come! We won the Academy Awards, we are the best in the world! We finally see this recognition for so many years of hard work, and this is a big moment for Italian cinema!