İtaliyan aktrisa Anita Kravos komediyalarda nadir hallarda oynayır, lakin sevdiyi Monika Vitti kimi hər kəsi gülməyə məcbur edə bilir. Bakıda qonaq olan Anita bizə Rusiyadakı yaşayışı, oskara layiq "Böyük gözəllik" filmindəki rolu, kökləri və İtalyan kinosunun gələcəyi barədə danışdı.
Anita, siz yalnız müvəffəqiyyətli bir aktrisa deyilsiniz, eyni zamanda bir poliqlotsunuz…
Mən İtaliyanın Korizia şəhərindənəm. Həm sloveniyalı, həm də italyan olaraq böyümüşəm, çünki bizim yerlərdə Azərbaycanda gördüyüm kimi dillərin və mədəniyyətlərin qarışığı adi haldır. Həmçinin Venesiyada universitetdə alman və rus dillərini öyrənmişəm, eyni zamanda Commedia dell'arte məktəbinə getmişəm...
Bildiyim qədər bu ənənəvi İtalyan məktəbidir…
Bəli. Venesiyada həm də sizi arlekin olmağı öyrədə biləcək məktəb də var, Avaqoriada olduğum kimi…
Rusiya Teatr Sənəti Universitetinə (RTSU) necə daxil oldunuz?
Avoqariya məktəbini bitirdikdən sonra École des Maîtres adlı beynəlxalq Avropa məktəbi var idi. Bu, bütün Avropadan gələn ən yaxşı tələbələr üçün olan layihə idi və həmin il bu layihədə Rusiyadan üç tələbə, RTSU-da dərs deyən professor Vasiliy İvanoviç Skorikin köməkçiləri iştirak edirdilər. Onlardan ikisi Taqanka Teatrında oynayarkən mənə diqqət yetirməyi tövsiyə etdi – bu da mənim üçün bir növ yoxlama oldu. Skorik məni qəbul etməyə razılaşdı, mən də buraxılış işimi rus dilində yazmağa qərar verdim. Bu, çeçen terrorçularının Dubrovkada teatrı girov götürdükləri vaxt idi. Anam mənə görə narahatlıqdan dəli olmuşdu, amma mən həqiqətən unikal bir şey üzərində çalışırdım və bu məktəbə getməyimi ilahi bir hədiyyə olduğunu hiss edirdim.
İtaliyadan olduqca fərqli bir ölkədə yaşamaq necə hiss idi?
Bilirsiniz, o zamanlar Moskvada aktrisalar ayda 42 dollar alırdılar. Belə əmək haqqı ilə yaşamaq olduqca çətin idi və mən ətrafımdakı tələbələr kimi kartof, südlü sıyıq və qaynar su ilə keçinirdim. Xəstə olduğumda həkimlər mənə avropalı olduğum üçün krandan gələn qaynar suyun zərərli olduğunu bildirdilər. Lakin butulka suyu o zamanlar 1 dollar idi və onu almaq mənim üçün imkansız idi. Həyat tamamilə dözülməz idi... Və mən İtaliyaya qayıtmaq qərarına gəldim.
İtaliyaya qayıtdıqda nə ilə məşğul olmaq qərarına gəldiniz?
Mən teatr aktrisası olmaq istəyirdim. Romanı seçdim, orada isə RTSU-nun nə olduğunu bilmirdilər. Ona görə də Campo dei Fiori meydanında dondurma satıcısı kimi işləmək məcburiyyətində qaldım... Bir italyan rejissora aktyor seçimində köməkçilik edən iş yoldaşım məndən Rusiyadan və Sloveniyadan gələn uşaqları yoxlamaqda ona yardım etməyimi xahiş etdi. O vaxt mən kiçik ukraynalı qız rolunu aldım və yoxlamalarda Slavyan ölkələrindən olan qadınları təmsil etməyə başladım. Bir dəfə internetdə bir elana cavab verdim - rejissor Marina Spada ukraynalı qız rolu üçün ifaçı axtarır... Nəticədə o mənə "Sanki kölgə kimi" filmində İtalyan qadını baş rolunu verdi.
Bu film nədən bəhs edir?
Bu film Anna Axmatovanın sətrlərindən ilhamlanıb:
Как хочет тень от тела отделиться,
Как хочет плоть с душою разлучиться,
Так я хочу теперь – забытой быть.
Mənim qəhrəmanım Milanda yaşayan otuz yaşlı qadındır. O, rus dili kursuna gedir və rus dili müəllimi ilə qarşılaşır. 2006 Venesiya Film Festivalında müəllif kinosu müsabiqəsində təqdim edildi. Beləliklə həyatımız dəyişdi: oskar almış filmdə kiçik rol aldım, Marina Spadanın filmi Roma Film Festivalında təqdim edildi, filmin prodüseri isə İtaliyada bir çox yaxşı filmlər buraxdı və hazırda o çox əhəmiyyətli bir insandır...
Sizcə Rus və İtalyan kinematoqrafiya məktəbləri arasında nə kimi fərq var?
Deyə bilərəm ki, italyanlarda oyunun onda doqquzu "suyun üzərində", onda biri "suyun altında" olur, ruslarda isə əksinə. RTSU-da təhsil aldığım illərdə baş verənləri, rolun strukturunu, hər şeyin dərk edilmiş süjetə dönüşdüyünü analiz etmək, daha sonra isə bunu səhnədə təsvir etmə yolunu tapmaq vacib idi. Beləliklə digər italyan aktyorlarından tamamilə fərqli olaraq aktyorluq oyununa yanaşmam bu cür formalaşdı. Mənə çətin bir rolu gücləndirmək üçün müraciət edirlər, məsələn, "Başını qaldır" filmində transseksual rolu kimi. Sercio Kastellitonun ifa etdiyi bu hekayə oğlunu boksçu etmək istəyən bir kişi haqqındadır. Lakin uşaq ölür və onun ürəyini başqa bir kişiyə nəql edirlər. Və bu kişi də artıq yoxdur: mənim ifa etdiyim qadına dönüb. Rejissor Alessandro Andjelini o vaxt məni bir çox bu əməliyyatı keçirən insanlarla tanış etdi. Bu mənim üçün asan iş deyildi...
Sizin "Böyük gözəllik" filmindəki rolunuz da çox çətin rol idi...
Mən baş rolu ifa edən kişi aktyoruna uyğunlaşmağa çalışırdım. Onun filmdə çox az mətni vardı, adətən kadr arxasında danışırdı. Onun uzun dialoqu terrasda bir xanımla və mənim ifa etdiyim müasir rəssamla idi. Baş qəhrəman Cep Qambardella məni sənət haqqında sorğu-sual edir: bu nə üçündür, gözəllik nədir və niyə bizim ona ehtiyacımız var... Mənim öz nöqteyi-nəzərim var, onun isə özünün... Biz demək olar ki, mənasız şeylər haqqında danışırıq, amma filmin məğzi də elə bundadır.
Filmdəki rolunuz isə hər saatda beş dəqiqə çəkirdi...
Bəli, amma bu çəkiliş tam bir günümü aldı: beş saat başımı divara vurmaq və dörd saat dialoq. Bu çətin idi, çünki məlumatlar bazasında mənim boyumla bağlı yanlış bilgi verilmişdi və yastığı çox yüksəkdən quraşdırmışdılar. Mən başımı yastığa vurmaq üçün yuxarıya tullanmaq məcburiyyətində qalırdım və bu çox gülməli alınırdı: mənim rəssamımın kiçik performansı bir qədər axmaq (qəribə) kimi görünürdü, hərçənd elə də olmalı idi.
Özünüzü bu rolda necə hiss edirdiniz? Və sənətə qarşı münasibətiniz necədir?
Aktrisa olmaq rəssam olmaq üçün olduqca spesifik yoldur: sən həmişə sənətinin necə yarandığını görürsən. Əgər müqayisə etsək, rəssamın əsərini bitdikdən sonra görmək olur. Aktyor işi isə "prosess" zamanı ortaya çıxır… Odur ki, biz – mən və mənim qəhrəmanım – ikimiz də rəssamıq, fərq ondadır ki, o tənhadır, hisslərini göstərməyi sevmir, təkəbbürlüdür, onun öz ideyaları var… Mən isə həmişə kolleqalarımın və tənqidçilərin fikirlərini yüksək qiymətləndirirəm. Əslində mən anlaşılmayan rolları ifa edən aktyorları bəyənirəm.
Fellininin "Şirin həyat" filmində olduğu kimi, Sorrentino da "Böyük gözəllik" filmində asiyalı turist kimi uğrunda ölünəcək Romanın əbədi gözəlliyi fonunda müasir incəsənəti, italyan kübar cəmiyyəti ələ salır. Bu haqda nə düşünürsünüz? Əslində bu Avropanın gün batımının işıltısıdırmı?
Film bitmiş böyük epoxadan bəhs edir. Siyasətçilər deyir ki, biz sənət və mədəniyyətin hesabına dolana bilmərik və buna pul da ayırmırlar. Düzdür, bu daha çox İtaliyaya aiddir, nəinki bütün Avropaya. Hesab edirəm ki, amerika kino akademikləri məhz buna görə filmlə bu qədər maraqlanıblar: çünki o bizim, gözəlliyə olan münasibətimiz haqqındadır. Onlar sanki bizə deyirlər: "Uşaqlar, sizin Romanız, Neapolunuz, Florensiyanız, Venesiyanız var. Başınızı dik tutun!"
Filmi çox vaxt dahi Fellinin "Şirin həyat" və "Səkkiz yarım" filmləri ilə müqayisə edirlər. Fellinin hansı rolunu oynayardınız?
Anita Ekberq: "Marçello, gəl bura!" Bilirsiniz, Anita Ekberq olduqca hündürboy, yekəpər, böyük sinəli qadın idi, onu "Anitona" – "böyük Anita" adlandırırdılar – ona görə indi məni belə çağırırlar. Onunla müəyyən əlaqəm olduğunu hiss edirəm, baxmayaraq ki, biz çox fərqliyik...
Bəs hansı personaj sizə yaxındır?
Bilirsiniz, mən Antonioninin filmində Monika Vittinin rolunu ifa edərdim. Həmişə ona heyranlıq duymuşam, axı o eyni zamanda həm komik, həm də faciəvi rolları ifa edə bilir. Alberto Sordi ilə dəniz sahilində bir-birini kötəklədikləri səhnəni xatırlayırsınız? Bu çox gülməlidir! Faciə anında isə səni gülməyə məcbur edir. Onu çox sevirəm, çünki onunla faciə zamanı həmişə gülümsəyə bilirsən, komediyada isə onun bütün dediklərini ciddiyə alırsan.
Adətən hansı filmlərdə oynayırsınız: komediya yoxsa dram?
Adətən dramatik rollar ifa edirəm, axı mən Marina Spadanın "Sanki kölgə kimi" filmi ilə başlamışam. Amma mən həmçinin Aleksey Quskovla birlikdə Matteo Pelleqrinin "İtalyan filmləri" kinokomediyasında da oynamışam: yeddi nəfər baş qəhrəman kinostudiyada təmizlik işləri görürük, sonra öz filmlərimizi çəkirik, daha sonra isə öz biznesimizi qururuq… Ümumiyyətlə, komediyaları sevirəm.
Son olaraq: italyan kinosunun gələcəyi haqqında nə düşünürsünüz?
Biz artıq gələcəyə baxmırıq, gələcək bizim üçün artıq başlayıb! Biz Kinoakademiya mükafatı almışıq, biz dünyanın ən yaxşılarıyıq! Biz bunu uzun illərin nəticəsi olaraq görürük və bu italyan kinosu üçün böyük andır!

Итальянская актриса Анита Кравос редко играет в комедиях, но смеяться заставит любого, как и ее любимая Моника Витти. О жизни в России , о том, каково было играть в оскароносном фильме «Великая красота», о ее корнях и о будущем итальянского кино мы расспросили Аниту во время ее пребывания в Баку.
Анита, Вы не только успешная актриса, но еще и полиглот…
Я из Гориции. Росла словенкой и итальянкой, так как в моих краях в порядке вещей было смешение языков и культур, похожее на то, что я вижу здесь, в Азербайджане. Я также изучала немецкий и русский языки в университете в Венеции, в то же самое время посещая школу Commedia dell'arte...
Насколько я знаю это традиционная для Италии школа…
Да. В Венеции еще есть школа где вас могут научить быть арлекином, каковым я была в Авагории…
Как Вы попали в ГИТИС?
После школы Авогарии была международная европейская школа, которая называлась École des Maîtres. Это был проект для лучших студентов со всей Европы, и в том году в нем участвовали трое студентов из России, помощники профессора Василия Ивановича Скорика, преподававшего в ГИТИСе. Двое из них порекомендовали ему обратить на меня внимание, когда мы играли в Театре на Таганке, – это и стало для меня своего рода прослушиванием. Скорик согласился меня принять, а я решила писать выпускную работу на русском языке. Это было в то самое время, когда чеченские террористы захватили заложников в театре на Дубровке. Моя мама сходила с ума от страха за меня, но я работала над чем-то действительно уникальным и чувствовала, что посещение этой школы – настоящий дар небес.
Каково Вам было жить в стране, настолько отличающейся от Италии?
Знаете, в те времена актрисы в Москве получали 42 доллара в месяц. Было довольно тяжело жить на такую зарплату, и я, подобно окружавшим меня студентам, обходилась картошкой, кашей и кипятком. Когда мне стало плохо, доктора сказали, что мне как европейке кипяток из-под крана противопоказан. Но бутилированная вода в те времена стоила целый доллар, я просто не могла себе этого позволить. Жизнь была совершенно невыносимой... И я решила вернуться в Италию.
Чем Вы решили заняться по приезде в Италию?
Я хотела быть театральной актрисой. А выбрала Рим, где не знали, что такое ГИТИС. Так что пришлось подрабатывать продавщицей мороженого на площади Campo dei Fiori... Коллега по цеху, помогавший одному итальянскому режиссеру с подбором актеров, попросил меня помочь с прослушиванием ребят из России и Словении. Тогда я получила маленькую роль девушки-украинки и начала представлять на прослушиваниях женщин из славянских стран. Как-то ответила на объявление в Интернете – режиссер Марина Спада искала исполнительниц на роль украинской девушки... В итоге она дала мне роль итальянки, главной героини, в фильме «Словно тень».
О чем же этот фильм?
Этот фильм был вдохновлен строками Анны Ахматовой:
Как хочет тень от тела отделиться,
Как хочет плоть с душою разлучиться,
Так я хочу теперь – забытой быть.
Моя героиня – тридцатилетняя женщина, живущая в Милане. Она ходит на курсы русского языка, где встречает русского преподавателя... Фильм был представлен на конкурс авторского кино на Венецианском кинофестивале 2006 года. Так наша жизнь изменилась: я получила маленькую роль в оскароносной ленте, фильм Марины Спады был представлен на Римском кинофестивале, а продюсер картины выпустил в Италии еще много хороших авторских фильмов, и теперь он довольно важная персона...
В чем Вы видите разницу между русской и итальянской кинематографическими школами?
Могу сказать, что у итальянцев девять десятых игры – на поверхности и одна десятая – «под водой», а у русских наоборот. В годы учебы в ГИТИСе важно было анализировать происходящее, структуру роли, то, как все это преображается в воспринимаемый сюжет, а уж затем найти путь к изображению этого на сцене. Так сформировался мой подход к актерской игре – совсем иной, нежели у других итальянских актеров. Ко мне обращаются, когда нужно осилить сложную роль – вроде роли транссексуала в фильме «Подними голову». Это история о мужчине (его сыграл Серджио Кастеллито), который хотел сделать из своего маленького сына боксера. Но мальчик умер, и его сердце отдали другому мужчине. И этого мужчины тоже больше нет: он стал женщиной, которую я и сыграла. Режиссер Алессандро Анджелини тогда познакомил меня со многими пережившими эту операцию. Это было нелегкой работой для меня...
Ваша роль в «Великой красоте» тоже очень сложна...
Я старалась соответствовать исполнителю главной роли. В фильме он говорит очень мало, обычно за кадром, у него есть долгий диалог с дамой на террасе и еще один диалог – с современной художницей, которую я и играю. Главный герой, Джеп Гамбарделла, расспрашивает меня об искусстве: для чего оно, что такое красота и почему мы в ней нуждаемся. У меня своя точка зрения, а у него – своя... Мы говорим почти что ни о чем, но это и есть суть фильма.
А занимает Ваша роль всего пять минут по часам...
Да, но она потребовала целого дня съемок: пять часов на мое битье головой о стену и четыре часа – на диалог. Это было трудно, потому что в базе данных нашли завышенные сведения о моем росте и установили подушку выше, чем надо было. Мне пришлось подпрыгивать, чтобы биться головой точно в то место, где была подушка, и это выглядело довольно забавно: небольшой перформанс моей художницы становился немного сумасшедшим, каким, впрочем, он и должен быть.
Как Вы чувствовали себя в этой роли? И каковы Ваши отношения с искусством?
Быть актрисой – весьма специфический способ быть художником: ты всегда видишь, как создается твое искусство. Если взять для сравнения живописца, то его полотно вы видите после того, как оно завершено. Работа же актера видна «в процессе»... Так что мы – я и моя героиня – оба художники, разница в том, что она одинокая личность, ей не нравится показывать свои чувства, она высокомерна, у нее свои идеи... Я же всегда высоко ценю мнение моих коллег и критиков. Мне на самом деле нравятся актеры, играющие роли, которые лично мне непонятны.
Как и Феллини в «Сладкой жизни», в «Великой красоте» Соррентино высмеивает современное искусство, итальянскую богему, политику на фоне вечной красоты Рима, от которой можно умереть, как случилось с азиатским туристом. Что Вы думаете об этом? Это на самом деле отблески заката Европы?
Фильм рассказывает о великой эпохе, которая уже завершилась. Политики говорят, что мы не можем кормиться за счет искусства и культуры, и не выделяют на это денег. Правда, это больше относится к Италии, чем ко всей Европе. Я думаю, именно поэтому американские киноакадемики так заинтересовались фильмом: потому что он о нас, о том, как мы относимся к красоте. Они как будто говорят нам: «Ребята, у вас есть Рим, Неаполь, Флоренция, Венеция Выше нос!»
Фильм часто сравнивают со «Сладкой жизнью» и «Восемью с половиной» великого Феллини. Какую роль у Феллини Вы могли бы сыграть?
Аниты Экберг: «Марчелло, иди сюда!». Знаете, Анита Экберг была довольно рослой, крупной, пышногрудой дамой, ее называли «Анитона» – «большая Анита», и из-за нее так называют и меня. Я чувствую с ней определенную связь, хоть мы и очень разные...
Ну, а кто из персонажей вам ближе?
Знаете, я бы предпочла сыграть роль Моники Витти в фильме Антониони. Я всегда восхищалась ею – ведь она может играть роли, одновременно комические и трагические. Помните ту сцену с Альберто Сорди, где они лупят друг дружку на берегу моря? Это так смешно! В момент трагедии тебя заставляют смеяться. Я люблю ее, потому что в трагедии ты всегда можешь улыбнуться вместе с ней, а в комедии всерьез воспринимаешь все, что она говорит.
В каких фильмах Вы обычно играете: в комедиях или в драмах?
Обычно играю драматические роли, ведь начинала я в «Словно тень» Марины Спады. Но я также играла в кинокомедии Маттео Пеллегрини «Итальянские фильмы» вместе с Алексеем Гуськовым: всемером мы, главные герои, прибираемся в киностудии, потом начинаем делать свои собственные фильмы, а затем создаем собственный бизнес... Я вообще очень люблю комедии.
В заключение: что Вы думаете о будущем итальянского кино?
Мы больше не смотрим в будущее, будущее уже наступило! Мы получили награду Киноакадемии, мы лучшие в мире! Мы видим в этом признание за столь долгие годы труда, и это – великий момент для итальянского кино!