MONUMENTALİSTİN EHTİRASLARI
TƏLƏBƏLİK HƏYATIMIN BİR NEÇƏ İLİNİ HƏR GÜN DƏRSƏ GEDƏRKƏN HÜSEYN CAVİDİN HEYKƏLİNİN YANINDAN KEÇİRDİM VƏ O, HƏR DƏFƏ MƏNİ MONUMENTALLIĞI İLƏ VALEH EDİRDİ. SANKİ HİDDƏTLİ QASIRĞADA İBLİSİN, SİYAVUŞUN, XƏYYAMIN, SƏRSƏM KNYAZIN VƏ ŞAİRİN DİGƏR PERSONAJLARININ BİR-BİRİNƏ QARIŞMASINA, ÖZÜNÜN İSƏ, SON DƏRƏCƏ KƏDƏRLİ HALDA HƏYATININ FACİƏVİ HADİSƏLƏRİ VƏ VƏTƏNİNİN TALEYİ BARƏDƏ DƏRİN DÜŞÜNCƏLƏRƏ QƏRQ OLMASINA BAXIB LƏZZƏT ALMAMAQ MÜMKÜNSÜZ İDİ...
İLLƏR SONRA BU HEYKƏLİN MÜƏLLİFİ SÖHBƏTİMİZDƏN SONRA NƏZAKƏTLƏ ƏLİMİ ÖPƏCƏK. ONU – 90 YAŞINI ÖTMÜŞ, SƏADƏTİ VƏ İTKİLƏRİ DADMIŞ İNSANI QARŞIMDA SADƏ, GÜLƏRÜZ VƏ ŞƏXSİYYƏTİNƏ ARTIQ DİQQƏTDƏN BİR QƏDƏR UTANAN İNSAN KİMİ GÖRƏCƏM. MÖHTƏŞƏM ƏSƏRLƏRİNİ BAKIYA VƏ BAŞQA YERLƏRƏ SƏPƏLƏYƏN MƏŞHUR HEYKƏLTƏRAŞIN QEYRİ-İXTİYARI GÖZ YAŞINI SİLMƏSİNİ VƏ... YORULMADAN ÖZÜNÜ İSTEHZA ETMƏSİNİ SEYR ETMƏK QƏRİBƏ İDİ. ÖZÜNÜ SOYUQ, DONMUŞ FORMAYA XİDMƏTƏ HƏSR ETMİŞ İNSANDA BU QƏDƏR FƏRQLİ EMOSİYALAR NECƏ SIĞIR?
BELƏLİKLƏ, QARŞINIZDA BÜTÜN HƏYATI BOYU ZƏNGİN TARİXİNİ QORUMAĞA ÇALIŞARAQ BAKININ GÖRKƏMİNİ NƏCİBLƏŞDİRƏN RƏSSAM – ÖMƏR ELDAROVDUR. DAHİLƏRİN BÜTÜN ARTIQLARI KƏSİB ATMAQ MƏSLƏHƏTİNƏ RİAYƏT EDƏRƏK, MƏN DƏ ONUNLA BU SÖHBƏTİMİZDƏ MÜƏLLİF “MƏN”İNİ KƏSİB ATACAM Kİ, OXUCUNU MÜSAHİBƏMİZİN QƏHRƏMANI VƏ ONUN EMOSİYALARI İLƏ TƏK BURAXIM.
dsc06355_copy
ƏBƏDİ...
Dövran belə idi... fərqli. Mən qatarın damında gəzəndə, digərləri səngərdə otururdu. Amma mən məmnuniyyətlə öz keçmişimə, birbaşa birinci sinfə qayıdardım... Qarşımda uzun, zəngin yol açılırdı, çox sayda yeni sima, çoxlu gülüş... Mən axı dəcəl idim. Sinfimizdə ən balaca olsam da, ən ucaboyluya söz atmağı xoşlayırdım, məktəbdə belələri adətən bir qədər kütbeyin olurlar. Və bir dəfə o az qala məni öldürəcəkdi. Mən həmişə onunla zarafat edirdim, ələ salırdım, o isə susdu, susdu, sonra deyəsən mürəkkəb qabını götürüb  mənə atdı. Mən güclə kənara çəkildim. Mürəkkəb qabı çilik-çilik oldu. Bir daha onun tərəfə baxmadım.
İLHAMLA
Mən rəqiblər haqqında düşünməmişəm. Məni özünə cəlb edən, daha doğrusu yaradıcılığa kökləyən yenilik idi. Gili evə gətirmək olmurdu, adi plastilin isə dükanlarda tapılmırdı... Birdən uşağa həmin bu gili verirlər və deyirlər: ay bala, bir alma düzəlt! Bundan sonra hələ tərifləyəcəklərsə - o sizə üstəlik göyərçin də düzəldər... Ən əsası isə - onu prosesin özü ilhamlandırır. Beləcə, birinci dəfə mənə gil verən ilk müəllimim yaradıcılıq ambisiyalarımı gücləndirdi, hərçənd buna qədər mən ancaq şəkil çəkirdim.
dsc06083n_copy
MAKSİMAL
Uşaqlar hələ “peşəkar təvazökarlığa” malik olmurlar. Əgər uşaq idmanla məşğul olursa, mütləq dünya çempionu olacağına inanır. Mən də belə inanan uşaqlardan idim. Peterburq haqqında şirin xəyallara dalırdım, onu şəkillərdə görürdüm, atamın söhbətləri əsasında öz obrazımı yaradırdım...
Gözəl şəhərdir, hər yerdə sütünlu binalar var... Hərçənd o zaman çox şeyi restavrasiya edirdilər, bərpa edirdilər. Amma mən yenə də Piteri xəyal edirdim!
dsc06273_copy
İNANILMAZ
O zamanlar Bakıda ümumiyyətlə sıralama sütunlar yox idi, tək-tük heykəllər var idi. Uşaq ikən isə mənə deyirdilər: sən hələ balacasan (mən elə indi də böyüməmişəm, amma rəmzi yaş nəzərdə tutulurdu), böyüyəndən sonra isə şəhərin küçələri və meydanları ilə gəzişərək öz işlərindən zövq alacaqsan. Bunu heç təsəvvür də edə bilmirdim! İndi artıq belə hiss yoxdur, hər şey çox tez, elə ilk heykəldən sonra soyudu. İndi öz işlərimə tam sakit yanaşıram – bir tamaşaçı, bir şəhər sakini kimi. Başqa məsələ də odur ki, hər dəfə yanından keçəndə düşünürəm: indi başqa cür edərdim! Görürəm ki, haradasa nəyi isə nəzərə almamışam, nə isə  nəzərimdən qaçıb, bəzi şeylər isə artıq sadəcə xoşuma gəlmir. Peşəkar düşüncələrdir və onlar məyus edir.
FAYDASIZ
Təhsil nazirliyi ilə hansısa danışıqlar aparmağın faydası yoxdur. Yaradıcı tipli ali məktəblərin xüsusiyyətləri nəzərə alınmır, axı biz struktur, reqlamentə görə tam fərqliyik! Bütün universitetlərdə auditoriyalar var: tələbələr əyləşiblər, bloktontlara mühazirələri yazırlar. Bizdə isə başdan ayağa emalatxanalardı, burada xüsusi material lazımdır, burada dəzgah arxasında bir neçə müəllim var, tələbələr isə molbert qarşısındadırlar. Təhsil proqramlarında həddindən artıq mətn var: dəyişdirin, təkliflər edin, yaradın! Gurultulu ifadələrlə yanaşı – istiqamət təyin etmək üçün təqribi cədvəllər var, biz onları nəzərə alırıq, bu qədər ancaq. Bu istiqamətlər də yalnız incəsənətdə ilk addımlarını atanlar üçündür.
dsc06179_copy
LAQEYD
Təhsilin bütün 6 ilini bina daxilində hansı rəssam keçirir? O nə rəssamdır, nə mənzərəçidir? Rəssam üçün ideal variant – vaxtın yarısını daxildə, yarısını isə təbiətdə keçirməkdir. Səttar Bəhlulzadə ümumiyyətlə dörd divar arasında heç nə yaratmırdı, ancaq açıq səma altında işləyirdi. Bəs nə edək? Heç kim bu problemi həll etmək istəmir və hər şey də olduğu kimi qalır.
SONSUZ
Monumental əsər eyni zamanda bir neçə ideyanı etiva edir: siyasi, vətənpərvər, hətta dini. Heykəlin məna və təyinat şaxələri isə sonsuz dərəcədə çoxdur: o, gözəl olmalıdır, maarifləndirməlidir, insanlara alicənablıq hissi aşılamalıdır, bəşəri dəyərləri əks etdirməlidir...
Didaktik məna çox böyükdür, axı heykəl hamıya məxsusdur, yalnız şəhər sakinlərinə deyil, onun qonaqlarına da.
dsc06193_copy
YOLVERİLMƏZDİR
Daşla işdən əvvəl gillə uzunmüddətli iş görülür – ilkin obrazı yaradaraq, mən ona lazımi cizgiləri verməyə, onun hərəkət, danışmaq tərzini əks etdirməyə çalışıram, - axı bu amillər asan sezilir... Daş – artıq daha çox texnikadır. Burunun nöqtəsini qoymaq istədiyiniz nəhəng daş parçasını təsəvvür edin. Bu nöqtə digər nöqtə ilə birlikdə sırf akademik surətdə hesablanır; mən isə, bir rəssam kimi bilirəm ki, isti rəng soyuq rəngin yanında maksimal dərəcədə uduşlu olacaq. Akademist daş üzərində improvizə edə bilməz, burada hər şey ciddi surətdə nöqtələrdədi – səhv etmək olmaz!
TEZ ÖTƏN
İstənilən başqa işdə olduğu kimi, çox sayda sevimli nüanslar var. Proses həm şüurludu, həm də təhtəlşüurlu.
Əlbəttə, bacarıq və təcrübə də vacibdir, ancaq çox zaman səhnəyə məhz təhtəlşüur çıxır. Düşüncələrində nə isə alınanda o qədər sevincli olursan ki! Amma bəzən bu sevinc çox qısa sürür: səhər emalatxanaya gələndə anlayırsan ki, düşüncələrində şişirtməyə yol vermisən, “həmən o” artıq heç də ideal deyil. Hər şey qəlizdir... Hərdən düşüncələrdə reallıqdan da çətindir.
dsc06123_copy
RADİKAL
Heykəltaraşlıq əsəri - xəsis bir şeydir. İki əl, iki ayaq, baş. Avanqardist başı cibdə yerləşdirə və deyə bilər ki, “mən belə görürəm, burda dərin məna var!”. Akademik planda nə isə təzə bir şey fikirləşmək çətindir, bu çox çətin axtarışlardı, amma mən həmişə cəhd göstərirəm. İlkin düşüncələr sonsuz və radikal surətdə dəyişir. Hərçənd, elə personajlar var ki, nə isə yeni bir şey fikirləşməyə ehtiyac qalmır – onların energetikası, dinamikası, plastikası o dərəcədə güclüdür.
İNQİLABİ
Dağıtmaq! Dağıtmaq! XX əsrin əvvəlində bütün dünya inqilaba köklənmişdi. Buna doğru əsrlərlə gəliblər: əmək formasının, onun dəyərləndirilməsinin, sistemin dəyişməsi, “sahibindən alıb fəhləyə vermək” ideologiyası... Nə üçün fəhlə sinfi peyda olan bütün ölkələr inqilaba kökləndilər?
O zaman hər şey qaynayırdı... Hüseyn Cavidin nəşi Sibirdən gətirilən kimi mən onun qızı ilə ünsiyyət qurmağa başladım, materialları incələdim. İnsanın yazıçı olması o zaman artıq siyasi burulğana cəlb olunması demək idi, hətta o, siyasətdən uzaq olsa belə - Hüseyn Cavidin bütün yaradıcılığı isə buna sübutdur. Amma siyasətdən uzaq olmaq düşmən ideologiyasına bərabər tutulurdu. Mən əminəm ki, o zaman Yazıçılar İttifaqının bütün üzvləri onun həbsinə razılıq verib... Mən Hüseyn Cavidi adi kürsüdə yaratmadım, onun ətrafını məşhur personajlar və hadisələr fırtınası bürüyüb. Belə kompozisiyasını yaratmağa məni onun çox mürəkkəb həyat süjeti sövq etdi.
dsc06329_copy
SAYSIZ
Həyatım boyu mənə sonsuz sayda suallar ünvanlanıb... Narahat edənləri xatırlamıram, amma birmənalı cavab vermək çətin olanlar yadımdadır.
BAĞIŞLANILMAZ
Yaradıcılıq, hakimiyyət, qismət – axı hər şey qarışıqdı!
Bax, Samir Qaçayev tədrisin birinci mərhələsini yenicə başa vurmuşdu, magistraturaya daxil oldu və qəfildən onu hərbi xidmətə çağırırlar. Hərbi administrasiyanın bağışlanmaz səhvidir: peşəkar hərbçi olmayan insanı qaynar nöqtəyə göndərmək olmazdı! Zaman çox az idi, o hətta hərbçi üçün zəruri olan ilkin bilgilərə yiyələnməyə macal tapmamışdı. Bəlkə uzanmaq, gizlənmək lazım idi, o isə, Bolkonski kimi ayaq üstə dayanıb mərmiyə baxırdı... Mən demirəm ki, güllənin qabağına onun yerinə bir başqasını göndərmək lazım idi. Amma bəlkə başqası daha təcrübəli olardı... Bu taledirmi? Hə. Hakimiyyətin səhvidir? Hə.
dsc06201_copy
ƏYALƏTTƏHƏR
Heç kimin xətrinə dəyməsin, bizdə belə bir xüsusiyyət var - əyalətlik. Özü də müəyyən mənada hər şeyi əhatə edir. Biz çox çalışqanıq və həddindən artıq itaətkarıq. Müəyyən səviyyədə hansısa məsələ barəsində razılığa gələndən sonra biz sadəcə yerinə yetirməyəcəyik, biz artığını edəcəyik. Yəqin ki, bu bizim xarakterimizdədir. “Xruşovka”ları tikməyə başlayanda, tikinti normativləri tam başqa verilmişdi, sonradan onları dəfələrlə dəyişdilər – azalma tərəfə, amma biz bunu da artıqlaması ilə yerinə yetirdik!
ƏXLAQSIZ
Ən əxlaqsız millət – bina tikənlərdi. Mən arxitektor və inşaatçıları nəzərdə tutmuram, sifarişçilərdən danışıram. Onları qazancdan savayı heç nə maraqlandırmır. Onlara abidə mane olsa, heç düşünmədən onu dağıdacaqlar. Məsələn, mən Əzim Əzimzadənin özüm düzəltdiyim heykəlini zibilxanadan tapdım. Orada bütöv bir kompozisiya var idi, amma biz bir şey edənə qədər, artıq gec idi. Kim dağıtdı? Binanı tikən. Onun yerinə isə Çin fontanı quraşdırdı ki, beləsi dünyada minlərlədi. Bu heykəl Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ucaldılmışdı – o zaman yenicə vəzifəyə gələn Hacıbala Abutalıbova tapşırmışdı. Heykəl hazır olandan sonra prezident onun açılışına gəldi, minnətdarlığını bildirdi, dedi ki, yaxşı heykəldi... Şəhər tarixinin bir hissəsinə çevrilən bütün heykəllərimi mühafizə edə bilmərəm. Heç nə soruşmadılar, öyrənmədilər, sadəcə götürüb atdılar...
dsc06246_copy
QAÇILMAZDIR
Bakı qadın kimidir, özünəməxsus əbədi gözəlliyi var. Hanı o yastı damlı yaşıl Bakı? Vaxt var idi, qalxırdın dama, dayanırdın və seyr edirdin! İndi isə heç nə görmək mümkün deyil. Bakının siması dəyişir. Təəssüf, amma bu qaçılmazdır, biz də bundan qurtula bilmərik. Çox yaxşı şey var: əsrarəngiz buxta, ətrafda amfiteatrlı dağlar... Amma şəhəri yenidən qurursunuzsa – bütün bunları nəzərə almaq lazımdır! Bununla məşğul olan xüsusi orqanlar var, amma onlar daim təzyiq altındadırlar – həm merkantil, həm xidməti təzyiq. Ona görə də səhvlər buraxırlar...
SƏHVDİR
Çox yerlərdə, məsələn, İşərişəhərdə, binalar əvvəlki birmərtəbəli evlərin dövründəki kimi qurulub. Bəzi küçələrdə səki bir metrdən də azdı. Maşınlar bir təhər yan-yana keçirlər, amma biri saxlasa, digərləri keçə bilmir. Hündürmərtəbəli binaları isə sadəcə üz-üzə tikirlər – pəncərə o biri pəncərəyə baxır, həyət də dardı – maşını harada saxlayasan? Tutaq ki, maşınınız yoxdu, amma hətta taksidən düşmək olmur – arxadakılar dərhal siqnal verəcəklər. Axı bu rahat deyil, gözəl deyil, sağlamlıq, əsəblər üçün zərərlidir! Belə səhvlər də minlərlədi.
ŞUXLUQ
Adımın “pərdə arxasında” qalmasından incimirəm. Natavanın bürünc heykəlinin üzərində mən hətta adımı da göstərməmişəm, hərçənd, bu olmalıdır. Çox zaman bu barədə unudursan. Amma hərdən, səbəb varsa, yenə də özümü xatırladıram. Bir dəfə dükana daxil oldum, içəridə qadınlar var idi, nə deyim, gözəl idilər... Soruşuram ki, neçənci ildənsiniz? Tutaq ki, 75-ci təvəllüd. Mən isə dərhal: həmən ili filan heykəli ucaltmışam... Onlar karıxırlar: necə?! Mənə isə xoşdur!
dsc06310_copy
Ömər Eldarov – Azərbaycanın xalq rəssamı, heykəltaraş-monumentalist, əməkdar incəsənət xadimi, “Heydər Əliyev” ordeni kavaleri, Azərbaycan Dövlət rəssamlıq akademiyasının rektoru.
Yaradıcılığının bəzi tarixləri:
1955 – Üzeyir Hacıbəyovun baş daşı
1960 – Natavanın heykəli
1963 – Füzulinin heykəli
1965 – Səttar Bəhlulzadənin portreti (birinci variant) və “Dəniz neftçiləri” kompozisiyası
1968 - Səttar Bəhlulzadənin portreti (ikinci variant)
1973 – Həsən bəy Zərdabinin heykəli
1978 – Düşənbədə Sədrəddin Ayninin heykəli
1980 – Düşənbədə İbn Sinanın heykəli
1984 – Niyazinin portreti və Vaqif Mustafazadənin baş daşı
1987 – Naxçıvanda Heydər Əliyevin heykəli, Müslüm Maqomayevin heykəli, Mahatma Qandi və Rabindranat Taqorun heykəli

Несколько лет моей студенческой жизни я каждый день, идя на занятия, проходила мимо памятника Гусейну Джавиду, и он всякий раз поражал меня своей монументальностью. Невозможно было не залюбоваться тем, как, словно в бешеном вихре, перемешались Иблис, Сиявуш, Хайям, Безумный Князь и другие персонажи поэта, в то время как сам он, объятый невыразимой грустью, погружен в глубокое раздумье над трагическими коллизиями своей жизни и судьбами Родины...
Годы спустя автор этого памятника галантно поцелует мне руку после нашего разговора. Миновавший отметку 90, познавший счастье и утраты, он предстанет передо мной простым, улыбчивым и немного смущенным от излишнего внимания к своей персоне. Удивительно было видеть, как прославленный ваятель, рассыпавший свои внушительные работы по всему Баку (и не только), смахивает невольную слезу и… без устали иронизирует над самим собой. Как в человеке, посвятившем себя служению холодной, застывшей форме, умещается столько разных эмоций?
Итак, перед вами Омар Эльдаров – художник, который всю свою жизнь облагораживает облик Баку, стараясь сохранить его богатую историю. Следуя совету великих отсекать все лишнее, я и в этой беседе с ним отсеку свое авторское «Я», чтобы оставить читателя наедине с героем интервью и его эмоциями.
БЕЗВОЗВРАТНО
Время было такое... разное. Пока я катался на крыше поезда, другие сидели в окопах. Но я бы с радостью вернулся в свое прошлое, прямо в первый класс... Передо мной открывался такой долгий, насыщенный путь, много новых лиц, много смеха... А я ведь был шалун. Хоть и самый маленький в классе, обожал цепляться к самому рослому, в школе такие, как правило, бывают немного тугодумами. И однажды он меня чуть не убил. Я все шутил над ним, издевался, а он молчал-молчал, а потом схватил, кажется, чернильницу – да как запустит в меня! Я еле увернулся. Чернильница разбилась вдребезги. Больше я и не смотрел в его сторону.
ВДОХНОВЕННО
Я не задумывался о конкурентах. Новизна – вот что меня притягивало, точнее, настраивало на творчество. Глину домой не потащишь, а простого пластилина в магазинах было не найти... И вдруг мальчику дают эту самую глину и говорят: деточка, вылепи яблочко! А если после этого еще и похвалят – он вам впридачу и голубя вылепит... Но главное – его вдохновляет сам процесс. Так моя первая учительница, давшая мне глину в первый раз, подкрепила мои творческие амбиции, хотя до этого я только рисовал.
МАКСИМАЛЬНО
У детей еще нет «профессиональной скромности». Если ребенок занимается спортом, то верит, что обязательно станет чемпионом мира. Вот и я из тех детей, что верили. Грезил о Петербурге, видел его на картинках, создавал свой образ по рассказам отца...
Прекрасный город, повсюду здания с колоннами... Правда, многое тогда реставрировали, восстанавливали. И все же я так мечтал о Питере!
НЕВЕРОЯТНО
В Баку тогда колоннад вообще не было, памятников – единицы. А мне, совсем ребенку, говорили: ты еще мал (я и сейчас не вырос, но имелся в виду символический возраст), а вырастешь – будешь ходить по улицам своего города, по площадям, любуясь своими работами. Я этого не мог даже представить себе! Сейчас такого чувства нет, все довольно быстро остыло, после первого же памятника. Теперь я отношусь к своим работам совершенно спокойно – как зритель, как любой житель города. Другое дело, что каждый раз, проходя мимо, думаю: сейчас я сделал бы иначе! Чего-то, вижу, не учел, где-то недоглядел, а что-то и просто больше не нравится. Мысли профессиональные, и они огорчают.
БЕСПОЛЕЗНО
Бесполезно вести какие-то переговоры с Министерством образования. Специфика творческих вузов не учитывается, а мы ведь по структуре, по регламенту в корне другие! Во всех университетах – аудитории: сидят студенты с блокнотами и ручками, записывают лекции. У нас же сплошь мастерские, где нужен особый материал, где несколько преподавателей у станка, а студенты у мольбертов. В учебных программах слишком много текста: меняйте, предлагайте, создавайте! Наряду с громкими фразами – приблизительные таблицы, для ориентира, мы их принимаем к сведению, не более. И ориентиры эти лишь для тех, кто делает в искусстве первые шаги.
РАВНОДУШНО.
Какой художник все шесть лет учебы проводит в стенах здания? Какой он живописец, какой пейзажист? Идеальный вариант для художника – половину времени проводить в помещении, а половину на природе. Саттар Бахлулзаде вообще ничего не писал в четырех стенах, только под открытым небом. Как тут быть? Никто не хочет браться за решение этой проблемы, и все стоит на месте.
БЕСКОНЕЧНО
Монументальное произведение воплощает сразу несколько идей: политическую, патриотическую, даже религиозную. А составляющих смысла и назначения памятника бесконечно много: он должен быть красивым, просвещать, прививать людям благородство, отражать общечеловеческие ценности...
Дидактическое значение очень велико, ведь статуя принадлежит всем – не только жителям города, но и его гостям.
НЕПОЗВОЛИТЕЛЬНО
Работе с камнем предшествует долгая работа с глиной – создав первоначальный образ, я стараюсь придать ему нужные черты, отразить его манеру двигаться, говорить – эти моменты ведь хорошо улавливаются... Камень – это уже больше техника. Представьте каменную глыбу, на которой вы хотите поставить точку носа. Эта точка высчитывается в соотношении с другой точкой строго академически, а как художник я знаю, что теплый цвет будет выглядеть максимально выигрышно, если рядом будет холодный. Академист не может импровизировать на камне, тут все строго по точкам – ошибиться никак нельзя!
БЫСТРОТЕЧНО
Много любимых моментов, как и в любой другой работе. Процесс как подсознательный, так и сознательный.
Конечно, важны и навыки, и пробы, но часто на сцену выступает именно подсознание. Такая радость, если в мыслях что-то получилось! Но длится эта радость порой совсем недолго: утром приходишь в мастерскую и понимаешь, что преувеличил в голове, что «самое то» уже не такое идеальное. Все сложно... Порой в мыслях сложнее, чем в реальности.
РАДИКАЛЬНО
Скульптура – вещь скупая. Две руки, две ноги, голова. Авангардист может расположить голову в кармане, заявив: «Я так вижу, тут глубокий смысл!». В академическом плане тяжело придумать что-то новое, это очень сложные поиски, но я всегда пытаюсь. Первоначальные задумки меняются бесконечно и радикально. Правда, есть такие персонажи, где и не надо ничего придумывать – столь сильна их энергетика, динамика, пластика.
РЕВОЛЮЦИОННО
Разрушить! Разрушить! В начале XX века весь мир был настроен революционно. К этому шли веками: смена форм труда, оплаты, системы, идеология «отнять у хозяев – передать рабочим»... Почему все страны, где появился рабочий класс, оказались революционно настроенными?
Тогда все было горячо... Как только привезли останки Гусейна Джавида из Сибири, я стал общаться с его дочерью, изучать материалы. То, что человек был писателем, в то время уже означало, что он вовлечен в политический круговорот, даже будь он вне политики – а все творчество Гусейна Джавида свидетельствует об этом. Но аполитичность приравнивалась к вражеской идеологии. Я уверен, весь тогдашний Союз писателей одобрил его арест... У меня Гусейн Джавид не стоит на обычном постаменте, вокруг него – вихрь из известных персонажей и событий. На такую композицию меня натолкнул весь непростой сюжет его жизни.
НЕСЧИТАНО
Вопросов за мою жизнь мне было задано несчитанное количество... «Неудобных» не припомню, зато помню те, на которые трудно было ответить однозначно.
НЕПРОСТИТЕЛЬНО
Творчество, власть, фатум – все ведь перемешано!
Вот Самир Качаев только-только завершил первую стадию учебы, поступил в магистратуру, и вдруг его забирают в армию. Непростительная ошибка военной администрации: нельзя было посылать в горячую точку человека, который не был кадровым военным! Срок же совсем короткий, он не успел приобрести даже начальные навыки военного. Может, надо было залечь, спрятаться, а он, как Болконский, стоял и смотрел на снаряд... Я не говорю, что надо было отправить под пули вместо него другого. Но, может, другой был бы более опытным, обученным... Судьба ли это? Да. Промах властей? Да.
ПРОВИНЦИАЛЬНО
Не в обиду будь сказано, есть у нас такое качество – провинциальность. И распространяется оно в какой-то степени буквально на все. Мы очень исполнительны и до ужаса послушны. Договорившись о чем-то на каких-то уровнях, мы обязательно не просто выполним, а перевыполним – это в нашем характере, наверное. Когда начали возводить «хрущевки», строительные нормативы были даны совсем другие, потом их не раз меняли – в сторону уменьшения, так мы и это перевыполнили!
АМОРАЛЬНО
Самый аморальный народ – застройщики. Я не про архитекторов или строителей, а про заказчиков. Их ничего не интересует, кроме наживы. Если им помешает памятник, то они, не задумываясь, снесут и его. Так я нашел на свалке свой памятник Азиму Азимзаде. Там была целая композиция, но, пока спохватились, было поздно. Кто снес? Застройщик. А вместо него поставил китайский фонтан, каких тысячи по всему городу. Этот памятник был поставлен по инициативе Гейдара Алиева – он это поручил Гаджибале Абуталыбову, только приступившему к должности. Когда памятник был готов, президент пришел на его открытие, поблагодарил, сказал: хороший памятник... Я не могу защищать все свои памятники, уже ставшие частью истории города. Ничего не спросив, не узнав, просто взяли и выбросили...
НЕИЗБЕЖНО
Баку как женщина, по-своему всегда красивая. Где он, зеленый Баку с плоскими крышами? Бывало, поднимешься на крышу, встанешь и любуешься! Сейчас ничего не увидеть. Облик Баку меняется. Жаль, конечно, но это неизбежно, и мы никуда от этого не денемся. Много хорошего: живописная бухта, вокруг горы амфитеатром... Но раз уж перестраиваете город – надо все учитывать! У нас есть специальные органы, которые должны этим заниматься, но они постоянно под давлением – и меркантильным, и служебным. Вот и допускают ошибки...
ОШИБОЧНО
Во многих местах, скажем, Старого города (Ичери Шехер) здания расположены так же, как и при былой одноэтажности. На некоторых улицах тротуар не занимает и метра. Машины хоть и могут разминуться, но стоит одной припарковаться – и остальным уже невозможно проехать. Ну, а многоэтажные дома строят просто лицом к лицу – окно смотрит в другое, напротив, и двор узкий – куда вы машину поставите? Допустим, нет у вас машины, но даже с такси не сойти – сзади сразу начнут гудеть. Это же некомфортно, некрасиво, вредно для здоровья, для нервов! И таких ошибок тысячи.
ИГРИВО
Меня не обижает то, что мое имя остается «за кулисами». На бронзовом памятнике Натаван я даже имя свое сам не указал, хотя и положено. Зачастую забываешь об этом. Но иногда все же напоминаю о себе, если есть повод. Как-то зашел в магазин, внутри – молодые женщины, что говорить, хороши собой... А сколько вам лет, спрашиваю. Допустим, они 75-го года рождения. А я сразу: в том году поставили такой-то памятник... Они ошарашены: как?! А мне приятно!
Омар Эльдаров - народный художник Азербайджана, скульптор-монументалист, заслуженный деятель искусств, академик, кавалер ордена «Гейдар Алиев», ректор Азербайджанской Государственной академии художеств.