MONUMENTALİSTİN EHTİRASLARI
TƏLƏBƏLİK HƏYATIMIN BİR NEÇƏ İLİNİ HƏR GÜN DƏRSƏ GEDƏRKƏN HÜSEYN CAVİDİN HEYKƏLİNİN YANINDAN KEÇİRDİM VƏ O, HƏR DƏFƏ MƏNİ MONUMENTALLIĞI İLƏ VALEH EDİRDİ. SANKİ HİDDƏTLİ QASIRĞADA İBLİSİN, SİYAVUŞUN, XƏYYAMIN, SƏRSƏM KNYAZIN VƏ ŞAİRİN DİGƏR PERSONAJLARININ BİR-BİRİNƏ QARIŞMASINA, ÖZÜNÜN İSƏ, SON DƏRƏCƏ KƏDƏRLİ HALDA HƏYATININ FACİƏVİ HADİSƏLƏRİ VƏ VƏTƏNİNİN TALEYİ BARƏDƏ DƏRİN DÜŞÜNCƏLƏRƏ QƏRQ OLMASINA BAXIB LƏZZƏT ALMAMAQ MÜMKÜNSÜZ İDİ...
İLLƏR SONRA BU HEYKƏLİN MÜƏLLİFİ SÖHBƏTİMİZDƏN SONRA NƏZAKƏTLƏ ƏLİMİ ÖPƏCƏK. ONU – 90 YAŞINI ÖTMÜŞ, SƏADƏTİ VƏ İTKİLƏRİ DADMIŞ İNSANI QARŞIMDA SADƏ, GÜLƏRÜZ VƏ ŞƏXSİYYƏTİNƏ ARTIQ DİQQƏTDƏN BİR QƏDƏR UTANAN İNSAN KİMİ GÖRƏCƏM. MÖHTƏŞƏM ƏSƏRLƏRİNİ BAKIYA VƏ BAŞQA YERLƏRƏ SƏPƏLƏYƏN MƏŞHUR HEYKƏLTƏRAŞIN QEYRİ-İXTİYARI GÖZ YAŞINI SİLMƏSİNİ VƏ... YORULMADAN ÖZÜNÜ İSTEHZA ETMƏSİNİ SEYR ETMƏK QƏRİBƏ İDİ. ÖZÜNÜ SOYUQ, DONMUŞ FORMAYA XİDMƏTƏ HƏSR ETMİŞ İNSANDA BU QƏDƏR FƏRQLİ EMOSİYALAR NECƏ SIĞIR?
BELƏLİKLƏ, QARŞINIZDA BÜTÜN HƏYATI BOYU ZƏNGİN TARİXİNİ QORUMAĞA ÇALIŞARAQ BAKININ GÖRKƏMİNİ NƏCİBLƏŞDİRƏN RƏSSAM – ÖMƏR ELDAROVDUR. DAHİLƏRİN BÜTÜN ARTIQLARI KƏSİB ATMAQ MƏSLƏHƏTİNƏ RİAYƏT EDƏRƏK, MƏN DƏ ONUNLA BU SÖHBƏTİMİZDƏ MÜƏLLİF “MƏN”İNİ KƏSİB ATACAM Kİ, OXUCUNU MÜSAHİBƏMİZİN QƏHRƏMANI VƏ ONUN EMOSİYALARI İLƏ TƏK BURAXIM.
dsc06355_copy
ƏBƏDİ...
Dövran belə idi... fərqli. Mən qatarın damında gəzəndə, digərləri səngərdə otururdu. Amma mən məmnuniyyətlə öz keçmişimə, birbaşa birinci sinfə qayıdardım... Qarşımda uzun, zəngin yol açılırdı, çox sayda yeni sima, çoxlu gülüş... Mən axı dəcəl idim. Sinfimizdə ən balaca olsam da, ən ucaboyluya söz atmağı xoşlayırdım, məktəbdə belələri adətən bir qədər kütbeyin olurlar. Və bir dəfə o az qala məni öldürəcəkdi. Mən həmişə onunla zarafat edirdim, ələ salırdım, o isə susdu, susdu, sonra deyəsən mürəkkəb qabını götürüb  mənə atdı. Mən güclə kənara çəkildim. Mürəkkəb qabı çilik-çilik oldu. Bir daha onun tərəfə baxmadım.
İLHAMLA
Mən rəqiblər haqqında düşünməmişəm. Məni özünə cəlb edən, daha doğrusu yaradıcılığa kökləyən yenilik idi. Gili evə gətirmək olmurdu, adi plastilin isə dükanlarda tapılmırdı... Birdən uşağa həmin bu gili verirlər və deyirlər: ay bala, bir alma düzəlt! Bundan sonra hələ tərifləyəcəklərsə - o sizə üstəlik göyərçin də düzəldər... Ən əsası isə - onu prosesin özü ilhamlandırır. Beləcə, birinci dəfə mənə gil verən ilk müəllimim yaradıcılıq ambisiyalarımı gücləndirdi, hərçənd buna qədər mən ancaq şəkil çəkirdim.
dsc06083n_copy
MAKSİMAL
Uşaqlar hələ “peşəkar təvazökarlığa” malik olmurlar. Əgər uşaq idmanla məşğul olursa, mütləq dünya çempionu olacağına inanır. Mən də belə inanan uşaqlardan idim. Peterburq haqqında şirin xəyallara dalırdım, onu şəkillərdə görürdüm, atamın söhbətləri əsasında öz obrazımı yaradırdım...
Gözəl şəhərdir, hər yerdə sütünlu binalar var... Hərçənd o zaman çox şeyi restavrasiya edirdilər, bərpa edirdilər. Amma mən yenə də Piteri xəyal edirdim!
dsc06273_copy
İNANILMAZ
O zamanlar Bakıda ümumiyyətlə sıralama sütunlar yox idi, tək-tük heykəllər var idi. Uşaq ikən isə mənə deyirdilər: sən hələ balacasan (mən elə indi də böyüməmişəm, amma rəmzi yaş nəzərdə tutulurdu), böyüyəndən sonra isə şəhərin küçələri və meydanları ilə gəzişərək öz işlərindən zövq alacaqsan. Bunu heç təsəvvür də edə bilmirdim! İndi artıq belə hiss yoxdur, hər şey çox tez, elə ilk heykəldən sonra soyudu. İndi öz işlərimə tam sakit yanaşıram – bir tamaşaçı, bir şəhər sakini kimi. Başqa məsələ də odur ki, hər dəfə yanından keçəndə düşünürəm: indi başqa cür edərdim! Görürəm ki, haradasa nəyi isə nəzərə almamışam, nə isə  nəzərimdən qaçıb, bəzi şeylər isə artıq sadəcə xoşuma gəlmir. Peşəkar düşüncələrdir və onlar məyus edir.
FAYDASIZ
Təhsil nazirliyi ilə hansısa danışıqlar aparmağın faydası yoxdur. Yaradıcı tipli ali məktəblərin xüsusiyyətləri nəzərə alınmır, axı biz struktur, reqlamentə görə tam fərqliyik! Bütün universitetlərdə auditoriyalar var: tələbələr əyləşiblər, bloktontlara mühazirələri yazırlar. Bizdə isə başdan ayağa emalatxanalardı, burada xüsusi material lazımdır, burada dəzgah arxasında bir neçə müəllim var, tələbələr isə molbert qarşısındadırlar. Təhsil proqramlarında həddindən artıq mətn var: dəyişdirin, təkliflər edin, yaradın! Gurultulu ifadələrlə yanaşı – istiqamət təyin etmək üçün təqribi cədvəllər var, biz onları nəzərə alırıq, bu qədər ancaq. Bu istiqamətlər də yalnız incəsənətdə ilk addımlarını atanlar üçündür.
dsc06179_copy
LAQEYD
Təhsilin bütün 6 ilini bina daxilində hansı rəssam keçirir? O nə rəssamdır, nə mənzərəçidir? Rəssam üçün ideal variant – vaxtın yarısını daxildə, yarısını isə təbiətdə keçirməkdir. Səttar Bəhlulzadə ümumiyyətlə dörd divar arasında heç nə yaratmırdı, ancaq açıq səma altında işləyirdi. Bəs nə edək? Heç kim bu problemi həll etmək istəmir və hər şey də olduğu kimi qalır.
SONSUZ
Monumental əsər eyni zamanda bir neçə ideyanı etiva edir: siyasi, vətənpərvər, hətta dini. Heykəlin məna və təyinat şaxələri isə sonsuz dərəcədə çoxdur: o, gözəl olmalıdır, maarifləndirməlidir, insanlara alicənablıq hissi aşılamalıdır, bəşəri dəyərləri əks etdirməlidir...
Didaktik məna çox böyükdür, axı heykəl hamıya məxsusdur, yalnız şəhər sakinlərinə deyil, onun qonaqlarına da.
dsc06193_copy
YOLVERİLMƏZDİR
Daşla işdən əvvəl gillə uzunmüddətli iş görülür – ilkin obrazı yaradaraq, mən ona lazımi cizgiləri verməyə, onun hərəkət, danışmaq tərzini əks etdirməyə çalışıram, - axı bu amillər asan sezilir... Daş – artıq daha çox texnikadır. Burunun nöqtəsini qoymaq istədiyiniz nəhəng daş parçasını təsəvvür edin. Bu nöqtə digər nöqtə ilə birlikdə sırf akademik surətdə hesablanır; mən isə, bir rəssam kimi bilirəm ki, isti rəng soyuq rəngin yanında maksimal dərəcədə uduşlu olacaq. Akademist daş üzərində improvizə edə bilməz, burada hər şey ciddi surətdə nöqtələrdədi – səhv etmək olmaz!
TEZ ÖTƏN
İstənilən başqa işdə olduğu kimi, çox sayda sevimli nüanslar var. Proses həm şüurludu, həm də təhtəlşüurlu.
Əlbəttə, bacarıq və təcrübə də vacibdir, ancaq çox zaman səhnəyə məhz təhtəlşüur çıxır. Düşüncələrində nə isə alınanda o qədər sevincli olursan ki! Amma bəzən bu sevinc çox qısa sürür: səhər emalatxanaya gələndə anlayırsan ki, düşüncələrində şişirtməyə yol vermisən, “həmən o” artıq heç də ideal deyil. Hər şey qəlizdir... Hərdən düşüncələrdə reallıqdan da çətindir.
dsc06123_copy
RADİKAL
Heykəltaraşlıq əsəri - xəsis bir şeydir. İki əl, iki ayaq, baş. Avanqardist başı cibdə yerləşdirə və deyə bilər ki, “mən belə görürəm, burda dərin məna var!”. Akademik planda nə isə təzə bir şey fikirləşmək çətindir, bu çox çətin axtarışlardı, amma mən həmişə cəhd göstərirəm. İlkin düşüncələr sonsuz və radikal surətdə dəyişir. Hərçənd, elə personajlar var ki, nə isə yeni bir şey fikirləşməyə ehtiyac qalmır – onların energetikası, dinamikası, plastikası o dərəcədə güclüdür.
İNQİLABİ
Dağıtmaq! Dağıtmaq! XX əsrin əvvəlində bütün dünya inqilaba köklənmişdi. Buna doğru əsrlərlə gəliblər: əmək formasının, onun dəyərləndirilməsinin, sistemin dəyişməsi, “sahibindən alıb fəhləyə vermək” ideologiyası... Nə üçün fəhlə sinfi peyda olan bütün ölkələr inqilaba kökləndilər?
O zaman hər şey qaynayırdı... Hüseyn Cavidin nəşi Sibirdən gətirilən kimi mən onun qızı ilə ünsiyyət qurmağa başladım, materialları incələdim. İnsanın yazıçı olması o zaman artıq siyasi burulğana cəlb olunması demək idi, hətta o, siyasətdən uzaq olsa belə - Hüseyn Cavidin bütün yaradıcılığı isə buna sübutdur. Amma siyasətdən uzaq olmaq düşmən ideologiyasına bərabər tutulurdu. Mən əminəm ki, o zaman Yazıçılar İttifaqının bütün üzvləri onun həbsinə razılıq verib... Mən Hüseyn Cavidi adi kürsüdə yaratmadım, onun ətrafını məşhur personajlar və hadisələr fırtınası bürüyüb. Belə kompozisiyasını yaratmağa məni onun çox mürəkkəb həyat süjeti sövq etdi.
dsc06329_copy
SAYSIZ
Həyatım boyu mənə sonsuz sayda suallar ünvanlanıb... Narahat edənləri xatırlamıram, amma birmənalı cavab vermək çətin olanlar yadımdadır.
BAĞIŞLANILMAZ
Yaradıcılıq, hakimiyyət, qismət – axı hər şey qarışıqdı!
Bax, Samir Qaçayev tədrisin birinci mərhələsini yenicə başa vurmuşdu, magistraturaya daxil oldu və qəfildən onu hərbi xidmətə çağırırlar. Hərbi administrasiyanın bağışlanmaz səhvidir: peşəkar hərbçi olmayan insanı qaynar nöqtəyə göndərmək olmazdı! Zaman çox az idi, o hətta hərbçi üçün zəruri olan ilkin bilgilərə yiyələnməyə macal tapmamışdı. Bəlkə uzanmaq, gizlənmək lazım idi, o isə, Bolkonski kimi ayaq üstə dayanıb mərmiyə baxırdı... Mən demirəm ki, güllənin qabağına onun yerinə bir başqasını göndərmək lazım idi. Amma bəlkə başqası daha təcrübəli olardı... Bu taledirmi? Hə. Hakimiyyətin səhvidir? Hə.
dsc06201_copy
ƏYALƏTTƏHƏR
Heç kimin xətrinə dəyməsin, bizdə belə bir xüsusiyyət var - əyalətlik. Özü də müəyyən mənada hər şeyi əhatə edir. Biz çox çalışqanıq və həddindən artıq itaətkarıq. Müəyyən səviyyədə hansısa məsələ barəsində razılığa gələndən sonra biz sadəcə yerinə yetirməyəcəyik, biz artığını edəcəyik. Yəqin ki, bu bizim xarakterimizdədir. “Xruşovka”ları tikməyə başlayanda, tikinti normativləri tam başqa verilmişdi, sonradan onları dəfələrlə dəyişdilər – azalma tərəfə, amma biz bunu da artıqlaması ilə yerinə yetirdik!
ƏXLAQSIZ
Ən əxlaqsız millət – bina tikənlərdi. Mən arxitektor və inşaatçıları nəzərdə tutmuram, sifarişçilərdən danışıram. Onları qazancdan savayı heç nə maraqlandırmır. Onlara abidə mane olsa, heç düşünmədən onu dağıdacaqlar. Məsələn, mən Əzim Əzimzadənin özüm düzəltdiyim heykəlini zibilxanadan tapdım. Orada bütöv bir kompozisiya var idi, amma biz bir şey edənə qədər, artıq gec idi. Kim dağıtdı? Binanı tikən. Onun yerinə isə Çin fontanı quraşdırdı ki, beləsi dünyada minlərlədi. Bu heykəl Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ucaldılmışdı – o zaman yenicə vəzifəyə gələn Hacıbala Abutalıbova tapşırmışdı. Heykəl hazır olandan sonra prezident onun açılışına gəldi, minnətdarlığını bildirdi, dedi ki, yaxşı heykəldi... Şəhər tarixinin bir hissəsinə çevrilən bütün heykəllərimi mühafizə edə bilmərəm. Heç nə soruşmadılar, öyrənmədilər, sadəcə götürüb atdılar...
dsc06246_copy
QAÇILMAZDIR
Bakı qadın kimidir, özünəməxsus əbədi gözəlliyi var. Hanı o yastı damlı yaşıl Bakı? Vaxt var idi, qalxırdın dama, dayanırdın və seyr edirdin! İndi isə heç nə görmək mümkün deyil. Bakının siması dəyişir. Təəssüf, amma bu qaçılmazdır, biz də bundan qurtula bilmərik. Çox yaxşı şey var: əsrarəngiz buxta, ətrafda amfiteatrlı dağlar... Amma şəhəri yenidən qurursunuzsa – bütün bunları nəzərə almaq lazımdır! Bununla məşğul olan xüsusi orqanlar var, amma onlar daim təzyiq altındadırlar – həm merkantil, həm xidməti təzyiq. Ona görə də səhvlər buraxırlar...
SƏHVDİR
Çox yerlərdə, məsələn, İşərişəhərdə, binalar əvvəlki birmərtəbəli evlərin dövründəki kimi qurulub. Bəzi küçələrdə səki bir metrdən də azdı. Maşınlar bir təhər yan-yana keçirlər, amma biri saxlasa, digərləri keçə bilmir. Hündürmərtəbəli binaları isə sadəcə üz-üzə tikirlər – pəncərə o biri pəncərəyə baxır, həyət də dardı – maşını harada saxlayasan? Tutaq ki, maşınınız yoxdu, amma hətta taksidən düşmək olmur – arxadakılar dərhal siqnal verəcəklər. Axı bu rahat deyil, gözəl deyil, sağlamlıq, əsəblər üçün zərərlidir! Belə səhvlər də minlərlədi.
ŞUXLUQ
Adımın “pərdə arxasında” qalmasından incimirəm. Natavanın bürünc heykəlinin üzərində mən hətta adımı da göstərməmişəm, hərçənd, bu olmalıdır. Çox zaman bu barədə unudursan. Amma hərdən, səbəb varsa, yenə də özümü xatırladıram. Bir dəfə dükana daxil oldum, içəridə qadınlar var idi, nə deyim, gözəl idilər... Soruşuram ki, neçənci ildənsiniz? Tutaq ki, 75-ci təvəllüd. Mən isə dərhal: həmən ili filan heykəli ucaltmışam... Onlar karıxırlar: necə?! Mənə isə xoşdur!
dsc06310_copy
Ömər Eldarov – Azərbaycanın xalq rəssamı, heykəltaraş-monumentalist, əməkdar incəsənət xadimi, “Heydər Əliyev” ordeni kavaleri, Azərbaycan Dövlət rəssamlıq akademiyasının rektoru.
Yaradıcılığının bəzi tarixləri:
1955 – Üzeyir Hacıbəyovun baş daşı
1960 – Natavanın heykəli
1963 – Füzulinin heykəli
1965 – Səttar Bəhlulzadənin portreti (birinci variant) və “Dəniz neftçiləri” kompozisiyası
1968 - Səttar Bəhlulzadənin portreti (ikinci variant)
1973 – Həsən bəy Zərdabinin heykəli
1978 – Düşənbədə Sədrəddin Ayninin heykəli
1980 – Düşənbədə İbn Sinanın heykəli
1984 – Niyazinin portreti və Vaqif Mustafazadənin baş daşı
1987 – Naxçıvanda Heydər Əliyevin heykəli, Müslüm Maqomayevin heykəli, Mahatma Qandi və Rabindranat Taqorun heykəli

FOR SEVERAL YEARS OF MY STUDENT LIFE I PASSED BY HUSEYN JAVID'S MONUMENT AND EACH AND EVERY TIME IT AMAZED ME BY ITS MONUMENTALISM. IT WAS IMPOSSIBLE NOT TO ADMIRE BY TRAVEL OF DEVIL, SIYAVUSH, KHAYYAM, INSANE PRINCE AND POET'S OTHER IMAGES, AS IF IN WHIRLING VORTEX, WHEREAS HE IS DESCENDED WITH SADNESS, RAPT IN DEEP CONTEMPLATION ON TRAGIC COLLISIONS OF HIS LIFE AND HIS MOTHERLAND'S FORTUNES...
AS THE YEARS WENT BY, THIS MONUMENT'S AUTHOR GALLANTLY KISSED MY HAND AFTER OUR CONVERSATION. AFTER REACHING AGE OF 90 AND EXPERIENCING HAPPINESS AND LOSSES, HE WENT BEFORE ME IN COMMON, SMILING AND LITTLE BIT CONFUSED STATE, DUE TO EXCESSIVE ATTENTION TO HIS PERSONALITY. IT WAS AMAZING TO SEE, HOW A FAMOUS SCULPTOR, SPREADING HIS IMPRESSIVE WORKS ALL OVER BAKU (OTHER PLACES JUST AS WELL), BRUSHED AWAY INVOLUNTARY TEAR AND… TIRELESSLY SNICKERED AT HIMSELF. HOW SUCH DIFFERENT EMOTIONS ARE COMBINED IN A PERSON, DEVOTING HIMSELF TO SERVICE OF COLD AND STIFF SHAPE?
THUS, OMAR ELDAROV IS BEFORE YOU, HE IS AN ARTIST, GENTRIFYING BAKU IMAGE ALL HIS LIFE, TENDING TO PRESERVE ITS RICH HISTORY. FOLLOWING ADVICE OF GREAT PERSONS TO REDACT EVERYTHING EXTRA, I WILL REDACT MY AUTHORIAL "I" WITH AIM TO LEAVE A READER TETE-A-TETE WITH HERO OF INTERVIEW AND HIS EMOTIONS.
IT IS IRRETRIEVABLE
Time was like that… it was different. While I was riding on a wagon roof, other guys were sitting in trenches. However, I would willingly return to the past, directly to my first class... Such a long, intensive road opened before me, there were many new persons, much laughter... As it is I was a naughty child. Though I was the shortest boy in the class, nevertheless I adored picking up a fight to the tallest pupil, as a rule, such guys are slowcoaches to some extent. And once he nearly killed me. I made fun of him, derided of him, but he hushed up and then seized, as far as I understood, an inkpot and aimed it at me! I could hardly bend down. The inkpot was smashed. I didn't look at his side anymore.
IT IS PASSIONATE
I wasn't engrossed in thoughts about my opponents. Namely, innovation attracted me, to be more exact, set me to creativity. You can't take clay home and it was impossible to find common plasticine in shops... And all of a sudden a boy is given the very same clay and he is told: "Kiddie, model an apple in clay!" And if he is even praised after that, he will additionally shape even a pigeon for you... However, the main thing is he is inspired in the process itself. Thus, my first teacher, who gave me clay for the first time, supported my creative ambitions, though prior to that point I dealt only with drawing.
IT IS MAXIMAL
Children still lack «professional modesty». If a child is engaged in sports activities, he is sure, that he will be the world champion by all means. I also referred myself to that category of children, who holds on to a belief. I dreamt of Saint-Petersburg, described it in pictures and on the base of my father's stories I created my own image ...
It is a beautiful city and buildings with columns are everywhere...To be honest, much was rehabilitated at that time. And nevertheless, I still rekindled dreams of Petersburg!
IT IS IMPROBABLE
Excluding a few monuments, colonnades weren't in Baku in those days at all. As a child, I was told: "You are still small (I am not grown even now, a symbolical age was considered) and after you grow up, you will go for a walk in the streets, squares of your city and will feast your eyes on your works. I could not even imagine that! Presently, I don't have such perception, everything cooled down quite quickly, immediately, after the first monument. Hence, my attitude to my works is rather quiet, as a spectator and as an inhabitant of a city. Another thing is, each time while walking past, I think: now I would do it in a different way! I noticed that I didn't take into account something, I overlooked somewhere and simply, I didn't like it anymore. Ideas are professional and they disappoint me.
IT IS USELESS
It is useless to conduct any negotiations with the Education Ministry. Specific of creative higher schools is not taken into consideration, though according to structure and regulations we are radically different! Lecture halls are in all universities: students sit with notebooks and pens in their hands, write down lectures. However, we have studios everywhere, where special material, several teachers at machine and students sitting at easels, are required. There are too many texts in curriculums: change, propose and create! Along with empty talks, there are approximate tables, we accept them into consideration for a reference point and nothing more. And these reference points are only for those, who take first faltering steps in the art.
IT IS INDIFFERENT
What artist would spend all six years of study within the four walls? What artist is he, what landscape painter is he? An ideal option for an artist is to spend halftime indoors and half-time in nature. Sattar Bahlulzade drew nothing within four walls, he created only under the open sky. How to act in such a case? Nobody wants to accept the challenge and everything is at the stop.
IT IS ENDLESS
Monumental work embodies several ideas at once: political, patriotic and even religious. And there is an infinite number of constituent parts of the monument's meaning and purpose: it should be beautiful, should educate, should promote nobility to people and should reflect universal human values...
Didactic value is very high, after all, the statue belongs to all, not only to citizens but to its visitors just as well.
IT IS INADMISSIBLE
Long work with clay takes precedence to work with stone – by creating an initial image, I strive to present necessary traits, reflecting its manner to move, to speak, as these moments are well snatched ... A stone is predominantly a technique. Imagine yourself a mass of rock, where you wish to put a nose point. This point is calculated in correlation with another point strictly academically, and as an artist, I know, that warm color will look maximally advantageous, if cold is in adjacency. The academician cannot improvise on a stone, according to point-by-point everything is exact here, one shouldn't admit a mistake in any way!
IT IS TRANSIENT
Like in any other work, there are a lot of favorite moments. The process is both subconscious and conscious.
Certainly, as tests, so skills are important, however, sub-consciousness frequently acts on a scene. It is so pleasant if something worked for a person in the back of his mind! However, at times this pleasure lasts short while: you come to a studio in the morning and realize that you have exaggerated in your head, that «the job» is not just so ideal. Everything is complex... At times it is more complex in thoughts, rather than in reality.
IT IS RADICAL
A sculpture is a scanty thing. Two hands, two feet, and a head. The avant-gardist can place his head in a pocket declaring: «I see it in such a way, there is a profound meaning here!» From an academic viewpoint, it is difficult to invent something new, these are very hard searches, but I attempt at inventing incessantly. Initial ideas change endlessly and cardinally. It is true, there are such characters, where the invention isn't required at all, due to such strong value of its energetic, dynamics, and plastics.
IN A REVOLUTIONARY WAY
To destroy! To destroy! The entire world was poised in a revolutionary way at the beginning of the XXth century. Lifetime they strived for it: change of labor forms, payment and system and the ideology «to take away from owners and to deliver to workers»... Why all countries with appeared working class, turned out to be revolutionarily spirited?
That time everything was hot... As soon, as Huseyn Javid's remains were brought from Siberia, I began communicating with his daughter and studying materials. The fact of his being a writer already meant at that time, that he was involved into political circling course, though he was out of politics and whole Huseyn Javid's creativity witnessed about that. But political apathy was equaled with enemy ideology. I am sure, that whole Society of writers of that time approved his arrest... My Huseyn Javid is not on an ordinary pedestal, whirlwind from well-known characters and events encircles him. The non-common plot of his life forced me into creating such composition.
IT IS NOT COUNTED
During my life path, I was asked numerous times... I don't recall "inconvenient" ones, though I recall those, which caused difficulty to answer unambiguously.
IT ISN'T EXCUSABLE
Everything, such as creativity, power, and fate, is mixed!
Thus, Samir Kachayev just finished his first stage of the study, undertook a master's degree and suddenly he was mobilized into the army. The inexcusable mistake of military administration: he wasn't supposed to be sent to a trouble spot, as he wasn't careering military man! The term was quite short, he didn't even get a chance to obtain initial skills of military man. Perhaps, he ought to lie down, hide, however, like Bolkonsky, he stood and stared at a bomb... I don't mean, instead of him they had to send another person into the line of fire. However, another person could be more skilled, trained... Was it a destiny? Yes. Was it a mistake of authorities? Yes.
IT IS PROVINCIAL
No offense is meant, but we have such quality - provinciality. To some extent, it covers literally everything. We are very diligent and terribly obedient. After coming to agreement on something at some levels, we will not only obligatorily fulfill, but even over-fulfill, probably, this is intrinsic to our character. When they started erecting five-storey apartment blocks "Khrushchyovka", quite different construction regulations were presented and afterward, they were changed several times i.e. downwards, thus, we over-fulfilled that too!
IT IS IMMORAL
The most immoral people are real estate developers. I don't mean architects or builders, I mean customers. They are interested in nothing, but in extracting profit. If a monument hinders them, then they will remove a monument itself without hesitation. For example, I found a monument to Azim Azimzade on a garbage dump. The whole composition was there, however, when we suddenly realized, it was late. Who removed? That was a real estate developer. And it was replaced with a Chinese fountain, numbering thousand all over the city. This monument was raised according to Heydar Aliyev's initiative, he commissioned to Hajibala Abutalybov, who just assumed a position at that time. When the monument was ready, the president came to its opening, thanked and said: "It is a good monument"... I can't protect all monuments, which have already become a part of the city's history. Not asking anything, not inquiring anything, simply turned around and have thrown it out...
IT IS INEVITABLE
Baku is like a woman, it is always beautiful in its own way. Where is green Baku with flat roofs? There were times, you climbed to the roof, stood up there and got admired! Nowadays you won't see anything. Baku image continues changing. Certainly, it is pity, however it is inevitable and there is no escaping it. There are a lot of good changes: a picturesque bay, which is amphitheatric around the mountain... However, if you are going to restructure a city, then it is necessary to consider everything! We have special bodies which are to accomplish these activities nevertheless, they are constantly under pressure both self-interest and the official one. Therefore, they admit their mistakes...
IT IS MISTAKEN
In many places, for example, in the Old city buildings are located like during former single storey residence period. Pavement does not even make a meter in some streets. Though cars can pass each other, if one car is parked, then another car won't be able passing. As for higher storey buildings, they stand just face to face – one window faces to other window and a yard is narrow, where will you park the car? Let us presume, you don't drive a car, nevertheless, it is impossible even to get off a taxi, a car from the rear will immediately start honking the horn. It is uncomfortable, it is ugly and it is unhealthy for the nerves! And the number of such mistakes is thousands.
IT IS PLAYFUL
I am not offended, that my name remains «behind the curtain». I didn't even indicate my name on a bronze monument to Natavan, though it should be indicated. Frequently it is buried in oblivion. However, sometimes, if there is some reason, I make my presence felt. One day I entered a shop, young women were inside, it went without saying, they pretty hot and tempting... I asked their age. Supposedly, they were born in 1975. And I immediately told them, the same year such monument was raised... They are taken aback: how it could happen?! And this is pleasant to me!
Omar Eldarov is National Artist of Azerbaijan, Sculptor of monuments, Honored Art Worker, Academician, Chevalier of «Heydar Aliyev» Order, Rector of Azerbaijan State Academy of Arts.
Several creativity dates:
1955 – Gravestone of Uzeyir Hajibayov
1960 – Monument to Natavan
1963 – Monument to Fizuli
1965 – Sattar Bahlulzade's portrait (the first version) and
The Composition «Oilmen of the sea»
1968 - Sattar Bahlulzade's portrait (the second version)
1973 – Monument to Hasan bay Zardabi
1978 – Monument to Sadriddin Ayni in Dushanbe
1980 - Monument to Ibn Sina in Dushanbe
1984 – Niyazi's portrait and the gravestone of Vagif Mustafazade
1987 - Monument to Heydar Aliyev in Nakhichevan, monument to Muslim Magomayev, monuments to Mahatma Gandhi and to Rabindranath Tagore