Bakıda Portuqaliyalı rəssam Vasko Araujonun "Sevgi və Ölüm" adlı fərdi sərgisi keçirilir. Sərginin əsas hissəsi rəssamın Azərbaycan və Almaniya mütəxəssisləri ilə müsahibəsindən ibarətdir. Söhbət əsasında "Tristan və İzolda" və "Leyli və Məcnun" operalarının süjetlərini müqayisə edərək sevgi, ehtiras, iki sevgilinin imkansız xoşbəxtliyi kimi mövzular ortaya çıxır. Dərin lirika, gözəl musiqi, çirkin gecə mənzərələri, qədim qəbiristanlıqlar, tərk edilmiş qalalar və bakirə meşələr vasitəsilə bu söhbətlər ölümün əbədi məhəbbətin yeganə qurtuluşu olub-olmadığını düşünməyə təşviq edir. Sərgiyə giriş pulsuzdur.
Nə zaman: çərşənbə – bazar, saat 13:00-dan 19:00-dək
Stravinskinin "Simurq quşu" baletindən və Skryabinin "Prometey. Od poeması" musiqi poemasından gözəl süitalar cümə günü konsert proqramında səslənəcək. Solist qismində Azərbaycan xalq artisti, bəstəkar və pedaqoq Yeganə Axundova çıxış edəcək. Orkestrın dirijoru əvəzolunmaz Fuad İbrahimovdur.
Nə zaman: 29 mart, 19:00
Harada: M. Maqomaev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyası
Ehtiraslı rəqslər, XX əsrin Argentinalı musiqiçi və bəstəkarı Astor Pyatssolanın musiqisi ilə müşayiət olunan kəskin süjet duyğularımızı alışdıracaq!
Nə zaman: 27 mart, 19:00 – 21 mart, 20:00
Bu şənbə Azərbaycan xalq yazıçısı, publisist, ictimai xadim və ssenarist Çingiz Abdullayev ilə görüş keçiriləcək. O, qonaqlara öz həyatı, yaradıcılığı, ictimai fəaliyyətindən bəhs edəcək, eləcə də yaradıcılığının pərəstişkarları ilə həmsöhbət olacaq, suallara cavab verəcək.
Nə zaman: 30 mart, 19:00
Harada: Bakı Musiqi Akademiyasının Opera Studiyası
Dünya musiqi sənətinin şedevri – Cüzeppe Verdinin "Aida" operası qəlblərimizi fəth etməyə davam edir.
Bu bazar film seyr edərək qarşımızda yenidən xoş vaxt keçirməkdən savayı, heyvanlara kömək etmək imkanımız yaranacaq. Əldə edilən gəlir sahibsiz, xəstə və yaralı heyvanlar üçün xərclənəcək.
Nə zaman: 30 mart, 15:30
Bu həftə böyük ekranda "Mane: Kətana həkk olunmuş həyat" adlı film-sərgisi nümayiş olunacaq. Film Londonda Kral akademiyasının təşkil etdiyi ekspozisiyaya həsr olunub. Tamaşaçılar dünyanın bütün guşələrindən toplanan impressionizmin ən parlaq nümayəndələrindən biri Eduard Manenin fırçasına məxsus rəsm əsərlərini görə biləcəklər.

В Баку действует персональная выставка португальского художника Васко Араужо «Любовь и смерть». Основная часть выставки заключается в интервью художника со специалистами из Азербайджана и Германии. В беседе, сравнивая сюжеты двух опер – «Тристан и Изольда» и «Лейли и Меджнун», они раскрывают такие темы, как любовь, страсть, невозможность счастья двух влюбленных. Посредством глубокой лирики, пронзительной музыки, зловещих ночных пейзажей, старинных кладбищ, заброшенных замков и девственных лесов эти беседы побуждают зрителя размышлять о том, является ли смерть единственным спасением для вечной любви. Вход на выставку свободный.
Когда: среда – воскресенье, с 13:00 до 19:00
Где: Капельхаус
Прекрасные сюиты из балета «Жар-птица» Стравинского и музыкальной поэмы «Прометей. Поэма огня» Скрябина прозвучат в рамках пятничной концертной программы. В качестве солиста выступит народная артистка Азербайджана, композитор и педагог Егяна Ахундова. Дирижировать оркестром будет несравненный Фуад Ибрагимов.
Когда: 29 марта, 19:00
Где: Азербайджанская государственная академическая филармония им. М. Магомаева
Страстные танцы, острый сюжет в сопровождении музыки аргентинского музыканта и композитора XX столетия Астора Пьяццоллы разожгут наши эмоции!
Когда: 27 марта, 19:00 – 21 марта, 20:00
В эту субботу состоится встреча с народным писателем Азербайджана, публицистом, общественным деятелем и сценаристом Чингизом Абдуллаевым. Он поведает гостям о своей жизни, творчестве, общественной деятельности, а также поучаствует в беседе с поклонниками своего творчества и ответит на вопросы.
Когда: 30 марта, 19:00
Где: Концертный зал оперной студии в бакинской музыкальной академии
Шедевр мирового музыкального искусства – опера Джузеппе Верди «Аида» продолжает покорять наши сердца.
Перед нами снова открывается возможность не только приятно провести время за просмотром фильма в эти выходные, но и помочь животным. Все вырученные деньги пойдут на лечение бездомных, больных и раненых животных.
Когда: 30 марта, 15:30
На этой неделе на большом экране покажут фильм-выставку «Мане: Жизнь на холсте». Фильм посвящён экспозиции, организованной Королевской академии художеств в Лондоне. Зрители увидят картины, принадлежащие кисти одного из самых ярких представителей импрессионизма Эдуарда Мане, которые были собраны со всех уголков мира.
Когда: 31 марта, 12:00
Отличная новость! В это воскресенье на сцену возвращается пронзительная история любви – «Али и Нино».