Bakıda möhtəşəm MAP Beynəlxalq Teatr Festivalı başladı. Cümə günü “AXE” Mühəndis Teatrının quruluşunda “Pux və prax” və “Priyut komedianta” Teatrının quruluşunda “Podolskdan olan adam”, şənbə günü “Kukolnıy dom” Teatrının quruluşunda "Zoluşka", həmin axşam da Yeni Riqa Teatrının quruluşunda “Sonya” tamaşalarını seyr edə bilərik. Bazar günü “Kukolnıy dom” Teatrı “Yatmış gözəl” tamaşasını, axşam saatlarında isə Akademik Malıy Dram Teatrı – Avropa Teatrı A.P.Çexovun ən məşhur əsərinin əsasında səhnələşdirilmiş, Lev Dodinin quruluşunda “Vanya dayı” tamaşasını təqdim edəcəklər. Festivalın afişasını izləyin!
Harada: YARAT Mərkəzi, ÜNS Yaradıcılıq Səhnəsi, Kukla Teatrı, Akademik Musiqili Teatr, Rus Dram Teatrı
Nə zaman: 11 oktyabr, 16:00 və 20:00
12 oktyabr, 12:00 və 20:00
13 oktyabr, 12:00 və 20:00
Çərşənbə günü ikinci Azərbaycan xalq mahnıları festivalına start verildi. Radionun Qızıl Fondunun klassiklərini xatırlamağın və ölkənin bütün bölgələrində nəsildən-nəslə ötürülən nadir əsərləri eşitməyin tam zamanıdır.
Harada: Muğam Beynəlxalq Mərkəzi
Nə zaman: 12 oktyabra qədər
Azərbaycanda Rusiya mədəniyyət günlərini Nadejda Nadejdina adına "Berezka" xoreoqrafiya ansamblının konserti olmadan təsəvvür etmək çətin olardı. Bədii rəhbər – Mira Koltsova, baş dirijor – Leonid Smirnovdur.
Nə zaman: 11 oktyabr, 19:00
Yazıçı və teatr tənqidçisi, professor Tomas İrmer müasir Alman draması kontekstində naməlum indiki zaman mövzusunda mühazirə ilə çıxış edəcək. Mühazirə ingilis dilində, Azərbaycan dilinə sinxron tərcümə ilə keçiriləcək, müasir dramaturgiya anlayışında isə professor 2010-cu ildən sonra yaranan əsərləri nəzərdə tutur.
Harada: YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzi
Nə zaman: 12 oktyabr, 17:00
TED-in məşhur konfransları – cəmiyyətlər, təşkilatlar, fərdi sahibkarlar, elm adamları, ictimai xadimlərin TEDx formatında təcrübələrini bölüşməsi üçün bir fürsətdir. TedxBHOS konfransında həmvətənlərimiz “Praqmatizm” mövzusunda əsas fikirləri 18 dəqiqəlik çıxışda bölüşəcəklər.
Harada: Bakı Ali Neft Məktəbi, Konqres zalı
Nə zaman: 12 oktyabr, 11:00
"Qızıl Maska" Mükafatı laureatı, kukla teatrının aktrisası Elina Ageeva marionet idarəetmə üzrə master-klass verəcək.
Harada: Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı
Nə zaman: 12 və 13 oktyabr, 14:00
Pol Morokkonun rəhbərliyi ilə OLE! kollektivi arzu edən hər kəsi qorxulara qalib gəlməyi və tənqidlərə tab gətirməyi öyrədəcək, həmçinin şou üçün zəruri olan – flamenkodan rumbaya, gitaradan Perunun milli musiqi aləti kaxona və klounadadan ssenarinin yazılışına qədər əsas bacarıqları mənimsəməyə kömək edəcək.

Открылся грандиозный Бакинский театральный фестиваль MAP. В пятницу смотрим «Пух и прах» в постановке Инженерного театра «АХЕ» и «Человек из Подольска» театра «Приют комедианта», в субботний полдень театр «Кукольный дом» показывает «Золушка», а тем же вечером актеры Нового рижского театра играют спектакль «Соня». В воскресенье театр «Кукольный дом» представит постановку «Спящая красавица», а позже вечером Академический малый драматический театр – театр Европы представит чеховскую классику «Дядя Ваня» в постановке Льва Додина. Следите за афишей фестиваля!
Где: Центр YARAT, Творческая сцена ÜNS, Кукольный театр, Академический музыкальный театр, Русский драматический театр
Когда: 11 октября, 16:00 и 20:00
12 октября, 12:00 и 20:00
13 октября. 12:00 и 20:00
В среду стартовал второй Фестиваль азербайджанских народных песен. Самое время вспомнить классику Золотого фонда радио и услышать редкие композиции, которые передаются из поколения в поколение в регионах страны.
Когда: до 12 октября
Дни культуры Российской Федерации в Азербайджанской Республике трудно было бы представить без концерта хореографического ансамбля «Березка» имени Надежды Надеждиной. Художественный руководитель – Мира Кольцова, главный дирижер – Леонид Смирнов.
Когда: 11 октября, 19:00
О неизвестном настоящем в контексте современной немецкой драмы рассуждает профессор Томас Ирмер, писатель и театральный критик. Лекция пройдет на английском языке с синхронным переводом на азербайджанский, а под современной драматургией профессор понимает произведения, созданные с 2010 года.
Где: Центр современного искусства YARAT
Когда: 12 октября, 17:00
Знаменитые конференции TED – это возможность сообществам, организациям, индивидуальным предпринимателям, ученым, общественным деятелям делиться опытом в формате TEDx. На конференции TEDxBHOS наши соотечественники поделятся своими ключевыми идеями на тему «Прагматизм» в формате 18-минутного выступления.
Где: Бакинская высшая школа нефти, Конгресс-холл
Когда: 12 октября, 11:00
Лауреат премии «Золотая маска», актриса кукольного театра Элина Агеева даст мастер-класс по управлению марионетками.
Где: Азербайджанский государственный кукольный театр
Когда: 12 и 13 октября, 14:00
Коллектив OLE! во главе с Полем Морокко научит всех желающих преодолевать страх и выдерживать критику, а также поможет освоить базовые навыки, необходимые для шоу, – от фламенко до румбы, от гитары до перуанского кахона и от клоунады до создания сценария.