Bakıda "Amerika Film Festivalı” başlayıb. Beş gün ərzində, təkcə Amerikada deyil, həm də bütün dünyada ictimaiyyət tərəfindən sevilən filmləri görmək mümkün olacaq.
3 May: Peter Farrellinin "Yaşıl Kitab" bioqrafik dramasının dünya premyerası 2018-ci ilin sentyabr ayında Toronto şəhərində keçirildi. Film çıxan andan etibarən tamaşaçı rəğbəti və aralarında "Oskar" və "Qızıl Qlobus" da olan çoxsaylı mükafatlar qazanıb! Bu duyğu dolu hekayə caz pianoçu Don Şirlinin səyahəti və onun sürücüsü Toni Vallelonqa haqqındadır.
4 May: Şənbə günü "Sevgi ilə Saymon" adlı amerikan komediya dramına baxırıq!
5 May: Bredli Kuperin rejissorluq debütü "Ulduz doğuldu" filmi kino sevərlər arasında duyğu coşğusuna səbəb oldu. Və budur – filmi artıq Bakıda seyr etmək olar!
May ayının ilk həftəsində Latviya rəssamı xanım İveta Vesenanenın “Müasir İncəsənət Dadı. Kəhrəba iplərinin Vibrasiyaları” mövzusunda mühazirəni dinləyirik. Giriş pulsuzdur!
Harada: XX-XXI əsr Azərbaycan rəngkarlıq muzeyi
Nə zaman: 3 may, 19:00
Bu şənbə Koreyanın Azərbaycandakı səfirliyi və HANSAMO Koreya sevərlər təşkilatı K-Pop festivalını təşkil edir. Rəngli şou, musiqi və rəqs dolu bir gecə, amma ən əsası – qalib Changwon K-POP World festivalında iştirak etmək üçün “Səhər təravəti ölkəsinə” yollanacaq! Giriş pulsuzdur.
Harada: The Concert Hall of Opera Studio to Baku Music Academy
Nə zaman: 4 may, 14:00
Ölkəmizin tarixini və koloritini sevənlər üçün Azərbaycan Xalça Muzeyi bu şənbə günü “Tərəkəmə həyat tərzi” adlı maraqlı mühazirə təşkil edəcək. Mühazirəni tərəkəmələrin həyat tərzi, onların yaşayış evləri, qışlaq və yaylaq məskənləri, "alaçıq" və "qazma" evləri (həmin evlərin aksesuarları arxeoloji və etnoqrafik mənbələr əsasında təqdim oluncaq) haqqında məlumat verən tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli aparacaq. Diqqətli dinləyiciləri isə hədiyyələr gözləyir! Giriş pulsuzdur.
Harada: Azərbaycan Xalça Muzeyi
Bazar axşamı Gatsby Orchestra musiqi şousunu izləmək mümkün olacaq. Moskvanın kover qrupu pərəstişkarları üçün tamamilə fərqli musiqi janrlarını ifa edəcəklər: electro swing, caz, postmodern! Çılğın şənlik, coşqulu swing ritmləri, inanılmaz rəqslər və bir çox başqa əyləncələr – əhvalı qaldırmaq üçün ehtiyacınız olan hər bir şey var!
Nə zaman: 5 may, 20:00
Bu bazar günümüzü mübahisəsiz və mütləq "idman edərək" keçirirk! Əsl marafon qaçışı fürsətini bir daha necə əldə edə bilərik ki?
Harada: Dövlət Bayrağı Meydanı
Nə zaman: 5 may, 08:30
Klod Mone, Van Qoq, Pissaro, Bonnar, Sarcent və Matiss – bu fırça ustaları əsərləri üçün bağlarda gözəl obyektləri görərək onlardan ilham alıblar. Əsrlər ötdükcə Klivlend İncəsənət Muzeyi və Londondakı Kral Akademiyası məşhur bağçıların əsərləri ilə geniş tematik sərgi təşkil etməyə qərar veriblər.

В Баку стартовал «Фестиваль американского кино». В течение этих пяти дней можно будет увидеть фильмы, которые полюбились публике не только на американском континенте, но и во всём мире.
3 мая: Мировая премьера биографической драмы Питера Фаррелли «Зелёная книга» состоялась в сентябре 2018 года в Торонто. Фильм тут же завоевал зрительскую симпатию и многочисленные награды, среди которых – «Оскар» и «Золотой глобус»! Это трогательная история о путешествии джазового пианиста Дона Ширли и его водителя Тони Валлелонги.
4 мая: В субботу смотрим американскую комедийную драму «С любовью, Саймон»!
5 мая: Режиссёрский дебют Бредли Купера «Звезда родилась» вызвал у ценителей кино бурю эмоций.  И вот – встречайте фильм в Баку!
В первые выходные мая слушаем лекцию «Вкус современного искусства. Вибрации янтарных нитей» латвийской художницы Иветы Веценане. Вход свободный!
Где: Музей Живописи Азербайджана XX-XXI веков
Когда: 3 мая, 19:00
В эту субботу Корейское посольство в Азербайджане и Азербайджанская Ассоциация любителей Кореи HANSAMO организуют фестиваль K-Pop. Красочное шоу, музыка и танцы, но самое главное – победитель отправится в Страну утренней свежести, чтобы принять участие в фестивале Changwon K-POP World! Вход бесплатный.
Где: The Concert Hall of Opera Studio to Baku Music Academy
Когда: 4 мая, 14:00
Для любителей истории и колорита нашей страны Азербайджанский музей ковров в эту субботу организует увлекательную лекцию «Кочевой образ жизни». Проведёт её доктор исторических наук Фариз Халили, который поведает своим слушателям о жизни кочевников, об их среде обитания, о зимних и летних пастбищах, о жилищах «алачыг» и «газма» (при этом все детали жилищ будут представлены на основе археологических и этнографических источников). А внимательные слушатели, которые примут активное участие, уйдут с подарками! Вход свободный.
В воскресный вечер можно посетить музыкальное шоу Gatsby Orchestra. Московская кавер-группа сыграет для любителей абсолютно разных музыкальных жанров: электросвинга, джаза, постмодерна! Искромётное веселье, зажигательные ритмы свинга, потрясающие танцы и многое другое – всё то, что нужно для отличнейшего настроения!
Где: Opera Studiyası
Когда: 5 мая, 20:00
Совершенно точно и бесспорно делаем это воскресенье «спортивным»! Когда же ещё у нас появится возможность пробежать настоящий марафон?
Где: Площадь государственного флага
Когда: 5 мая, 08:30
Клод Моне, Ван Гог, Писсарро, Боннар, Сарджент и Матисс – эти мастера кисти черпали вдохновение в садах, видя в них прекрасные объекты для своих работ. И спустя века  Кливлендский музей искусства и Королевская академия в Лондоне решили организовать обширную тематическую выставку с работами известнейших садоводов.