"Çiten" Teatrının rejissoru, rejissorluq nəzəriyyəsi haqqında "Yalnız maraqlı olmaq kifayət edirmi?" kitabının müəllifi Motoi Miura Yaponiyanın teatr ənənələri haqqında danışacaq və Çexovun, Şekspirin və Brextin tamaşa quruluşları təcrübəsindən bəhs edəcək.
Harada: “XX-XXI əsr Azərbaycan rəngkarlığı” muzeyi, 2-ci mərtəbə
Nə zaman: 9 noyabr, saat 11:00 – 13:00
6 yaşdan 12 yaşına qədər olan uşaqlara kuklanı idarə etmək üzrə dərslər maraqlı olacaq. Dərslər "Sahibsiz it" kukla teatrının aktyorları tərəfindən aparılacaq.
Nə zaman: 9 noyabr, saat 14:30 – 16:00
"Merlin" kukla teatrının quruluşunda "Heç kimin torpağı" adlı qaranlıq bir hekayəni ailəvi şəkildə izləyirik.
Harada: Kukla Teatrı
Nə zaman: 9 noyabr, saat 12:00
Lənkəranda, cənub bölgəsini məşhurlaşdıran "Çay, çəltik, sitrus festivalı" start verəcək. Yerli şirniyyatlarla ətirli çayları içməyin, "Haşimi", "Sadri", "Apollo", "Kampo" kimi müxtəlif çeşidli düyülərdən hazırlanan ən azı 50 növ plovun dadına baxmağın əsl vaxtıdır... Plovun ləzzətini isti kabab və ya məşhur Lənkəran ləvəngisi ilə tamamlayın. Bölgənin ən istedadlı aşpazları, fermerləri, sənətkarları festivalın rəngarəng və canlı keçməsi üçün güclərini birləşdirdilər.
Harada: Lənkəran şəhəri
Nə zaman: 10 noyabr
İranın "Amata Theatre Group" teatrının "Ağa Məhəmməd xan" eksperimental tamaşasını seyr edirik. Rejissor Navid Memar Robert Wilsonun əsərlərindən və zen-buddizmdən ilhamlanıb.
Harada: YARAT
Nə zaman: 10 noyabr, saat 15:00
Mariinski teatrı Bakıya Haydnın musiqisinə yazılmış "Kimsəsiz ada" operasını gətirib. Dirijor Cavad Tağızadə Mariinski Teatrının idarə pultunun başında dayanaraq Niyazidən sonra ilk Azərbaycanlı quruluşçu-dirijor oldu.
Nə zaman: 10 noyabr, saat 20:00
Argentinada "Böyük Astor" kimi tanınan, tanqo nuevo musiqi tərzinin banisi, XX əsr bəstəkarı Astor Piazzollanın "Sevgi Tanqosu" baletinin premyerasını seyr edirik.
Nə zaman: 10 noyabr, saat 19:00
Rusiyanın ən güclü xoreoqrafiya teatrlarından biri olan "Moskva Baleti" F. Dostoyevskinin romanı əsasında rəngarəng "Kafe İdiot" tamaşasını nümayiş etdirir.
Nə zaman: 10 noyabr, saat 17:00
"Planetin ən dəhşətli gülməli insanı", britaniyalı kloun Chris Lynam klounada sənəti üzrə ustad dərsləri keçirəcək.
Nə zaman: 10 noyabr, saat 11:00 – 16:00
"Merlin" Kukla Teatrının aktyorları Dimitris Stamu və Demi Papada uşaqlarla işləmək təcrübəsinə malikdirlər. Balaca tamaşaçılarına işıq və kölgə ilə nağıl yaratmağı göstərəcəklər. İştirak şərtləri: 6+
Harada: YARAT, 2-ci mərtəbə
Nə zaman: 11 noyabr, saat 12:00 – 15:00
İlk Azərbaycan milli operası olan Üzeyir Hacıbəyovun “Leyli və Məcnun” operasından həzz alırıq.
Nə zaman: 11 noyabr, saat 19:00
Salvador Dalinin "Tristan" baleti üçün çəkdiyi pərdədən ilhamlanan məşhur Daniele Finzi Pascanın “La Verità” şousu - artıq bu bazar sizi gözləyir! Qaçırmayın.
Harada: Bakı Konqres mərkəzi
Nə zaman: 11 noyabr, saat 14:00 / 20:00
“Qoqol mərkəzi” Kiril Serebrennikovun quruluşunda “Rusiyada kim yaxşı yaşayır” adlı yeni tamaşanı təqdim edəcək.

Режиссер театра «Читен», автор книги по теории режиссуры «Достаточно ли быть просто интересным?» Мотои Миура расскажет о театральных традициях Японии и поделится своим опытом постановок Чехова, Шекспира и Брехта.
Где: Музей живописи Азербайджана XX-XXI веков, 2-й этаж
Когда: 9 ноября, 11:00 – 13:00
Детям от 6 до 12 лет будет интересен урок управления куклами, который проведут актеры кукольного театра «Бродячая собачка».
Когда: 9 ноября, 14:30 – 16:00
Смотрим всей семьей темную историю под названием «Ничья земля» в постановке кукольного театра «Мэрлин».
Где: Кукольный театр
Когда: 9 ноября, 12:00
В Ленкорани стартует "Фестиваль чая, риса и цитрусов», которыми славится южный регион. Самое время выпить ароматного чая с местными сладостями, попробовать хотя бы некоторые из 50 видов плова из разнообразных сортов риса, таких как «Хашими», «Садри», «Аполло», «Кампо»... Попробуйте горячий кябаб или знаменитое ленкоранское лявянги. Самые талантливые повара, фермеры, умельцы региона объединили усилия, чтобы фестиваль прошел наиболее ярко и сочно.
Где: г. Ленкорань
Когда: 10 ноября
Смотрим экспериментальную постановку «Ага Мохаммед хан» иранского театра Amata Theatre Group. Режиссер – Навид Мемар – вдохновлялся работами Роберта Уилсона и дзен-буддизмом.
Где: YARAT
Когда: 10 ноября, 15:00
Мариинский театр привез в Баку оперу «Необитаемый остров» на музыку Гайдна. Дирижер – Джавад Таги-заде, первый, после Ниязи, азербайджанский дирижер-постановщик, ставший за пультом Мариинского театра.
Когда: 10 ноября, 20:00
Смотрим премьеру балета «Танго любви» композитора XX века Астора Пьяццоллы, известного на своей родине в Аргентине как «Великий Астор», родоначальник музыкального стиля tango nuevo.
content_2017040112395110612
Когда: 10 ноября, 19:00
Один из самых сильных хореографических театров России «Балет Москва» показывает красочный спектакль «Кафе Идиот» по мотивам романа Ф.М.Достоевского.
Где: ТЮЗ
Когда: 10 ноября, 17:00
«Наиболее опасно смешной человек на планете», британский клоун Крис Линам проведет мастер-класс по искусству клоунады.
Когда: 10 ноября, 11:00 – 16:00
Димитрис Стаму и Деми Папада из кукольного театра «Мэрлин» имеют большой опыт работы с детьми. Своим маленьким зрителям они покажут, как с помощью света и тени создавать сказку. Условие участия: 6+
Где: YARAT, 2-й этаж
Когда: 11 ноября, 12:00 – 15:00
Наслаждаемся оперой «Лейли и Меджнун» Узеира Гаджибекова – первой национальной азербайджанской оперой.
Когда: 11 ноября, 19:00
Навеянное занавесом, который Сальвадор Дали разрисовал для балета «Тристан», шоу “La Verità” знаменитого Даниэле Финци Паска – уже в это воскресенье! Не пропустите.