Bu il "Caspian Ecology" ekoloji sərgisi onuncu ildönümünü qeyd edir – və bu münasibətlə Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində çərşənbə günündən etibarən Aytən Abdullaeva və Nəzrin Musayeva kimi rəssamlarının işlərini, eləcə də “Təmiz şəhər” ASC-nin “Tullantıdan sənətə” kolleksiyasından olan əsərləri görə bilərsiniz. Tələbələr tələbə vəsiqəsini təqdim edərək sərgidə iştirak edə bilərlər. Valideynlər isə uşaqlarını xüsusi təchiz olunmuş zonada Bağçam uşaq bağçasının müəllimlərinin nəzarəti altında buraxa bilərlər. Sərginin rəsmi saytında qeydiyyatdan keçmək olar.
Harada: Bakı Ekspo Mərkəzi
Nə zaman: 15 noyabr, 16:30 qədər
Cümə günü yaxşı əhval-ruhiyyə üçün Maksim Qalkinin yaradıcılıq gecəsinə gedirik. Artist Bakıda iki saatlıq stand up şou ilə çıxış edəcək.
Nə zaman: 15 noyabr, 20:00
Tətbiqi sənət ustaları ilə tanış olmaq, orijinal əl işləri əldə etmək, xeyriyyə tədbirinə qoşulmaq, uşaqlarla birlikdə dulusçuluq üzrə master-klasslarda iştirak etmək, bijuteriya toxumağı və su üzərində ebru rəsmi çəkməyi öyrənmək bu şənbə keçirilən 33-cü əl sənətləri festivalında mümkün olacaq.
Nə zaman: 16 noyabr, 11:00 – 20:00
Kinoteatrlarda Böyük Britaniya Kral Milli Teatrının keçmiş bədii rəhbəri, Lourens Oliviye vəToni mükafatının laureatı britaniyalı teatr və kino rejissor Nikolas Haytnerin quruluşunda Şekspirin "Yay gecəsində yuxu" pyesinə əsasən yeni london teatrının ultramüasir maşineriyası nümayiş olunacaq
Harada: Park Cinema Flame Tower
Nə zaman: 16 noyabr, 10:00
Rusiya Dövlət Akademik Malıy Dram Teatrı qastrollarla Bakıda çıxış edəcək. Şənbə və bazar günləri Qoqolun "Evlilik" pyesi əsasında Yuri Solominin yeni tamaşasını nümayiş etdirəcəklər.
Nə zaman: 16 və 17 noyabr, 19:00
Şənbə günü Azərbaycanın xalq artisti Şövkət Ələkbərovanın xatirə gecəsi keçiriləcək – onun repertuarından ən məşhur mahnıları Azərbaycan sənətçiləri ifa edəcək.
Nə zaman: 16 noyabr, 19:00
#АртЛекторийВкино Venesiyanın sonuncu böyük heykəltəraşı haqqında "Kanova" adlı yarım saatlıq italyan sənədli filmini Bakıda nümayiş etdirəcək
Nə zaman: 17 noyabr, 13:00
İçərişəhərdə "Fuad və Köhnə şəhərin tarixi" adlı silsilə tədbirlər keçiriləcək. Bu şənbə günü Fuad Axundovun "Köhnə Bakı memarlığında sevgi motivləri" adlı mühazirəsini dinləyirik.
Harada: Şirvanşahlar Sarayı
Nə zaman: 16 noyabr, 15:00
Bu həftə sonu Baku Fashion Expo layihəsinin ikinci mövsümü instalyasiyalar, ustad dərsləri, Azərbaycan dizaynerlərinin moda nümayişi, Pənah Mehdinin foto sərgisi və dizayn şourumu ilə keçəcək. Bundan başqa hər gün moda haqqında filmləri pulsuz olaraq seyr etmək olar: cümə günü - Kim Besincer, Culia Roberts, Marçello Mastroyanni və Sofi Lorenin iştirakı ilə "Yüksək moda" komediyası; şənbə günü – Vogue US redaksiyasının mətbəxi haqqında "Sentyabr sayı"; bazar günü isə – baş rolda Odri Tatunun iştirakı ilə "Koko Şanel" filmləri nümayiş olunacaq.
Harada: Baku Business Center
Nə zaman: 15, 16 və 17 noyabr, 20:00
Həftə boyu Polşa Film Festivalında filmləri pulsuz izlədik. Hələ üç gün daha var: cümə günü "Yuliuş" romantik komediyası, şənbə günü – "İt pişik kimi", bazar günü isə "Soyuq müharibə" filmləri nümayiş olunacaq. Hər üç film 2018-ci ildə buraxılıb. Giriş sərbəstdir.

This year the ecological exhibition Caspian Ecology celebrates its ten-year anniversary – and on this occasion since Wednesday in the foyer of the Baku Expo center it is possible to see works of such artists as Aytan Abdullayeva and Nazrin Musayeva and also works from the "From Waste to Art" collection by JSC Təmiz şəhər. Students can visit the exhibition by showing a student ID. And the parents will be able to leave their children under the supervision of teachers from Bağçam kindergarten in a specially equipped children's zone. Registration is on the official website of the exhibition.
Venue: Baku Expo Center
Time: November 15, until 16:30
Friday night we head to Maxim Galkin's creative evening for a good mood. The artist brought a two-hour stand up show to Baku.
Time: November 15, 20:00
Getting acquainted with Baku masters of applied art, purchasing original handmade works, joining the charity action, passing a master class in pottery together with children, learning to weave accessories and painting Ebru art on water will be possible at the 33rd Festival of Handicrafts this Saturday.
Time: November 16, 11:00 - 20:00
The big screens will show the ultra-modern machinery of the new London theatre in a fresh production by British theatre and film director Nicholas Hytner - former artistic director of the Royal National Theatre of Great Britain, winner of the Laurence Olivier and Tony Awards - on William Shakespeare's play "A Midsummer Night's Dream"
Venue: Park Cinema Flame Tower
Time: November 16, 10:00
The Small State Academic theater of Russia came to Baku within its tours. On Saturday and Sunday they will show a new production of Yuri Solomin on Gogol's play "Marriage".
Time: November 16 and 17, 19:00
On Saturday will take place a memorial for the People's Artist of Azerbaijan Shovkat Alakbarova – the most famous songs from her repertoire will be performed by Azerbaijani artists.
Time: November 16, 19:00
#АртЛекторийВкино brought to Baku a half-hour Italian documentary about the last great sculptor of Venice – "Canova".
Time: November 17, 13:00
Icherisheher will host a cycle of events "Fuad and stories of the Old City". This Saturday we listen to Fuad Akhundov's lecture "Love Motives in the Architecture of Old Baku".
Venue: Palace of the Shirvanshahs
Time: November 16, 15:00
This weekend takes place the second season of the Baku Fashion Expo project with installations, master classes, fashion shows by Azerbaijani designers, a photo exhibition by Panah Mehti and designer showroom. Moreover, you can watch fashion films for free every day: on Friday there is a comedy "Ready to Wear" with Kim Basinger, Julia Roberts, Marcello Mastroianni and Sophia Lauren; On Saturday "The September Issue" about the inner kitchen of the Vogue US editorial office; And on Sunday "Coco before Chanel" starring with Audrey Tautou .
Venue: Baku Business Center
Time: 15, 16 and 17 November, 20:00
Throughout the week we watched films for free at the Polish Film Festival. Three more days remain: on Friday the romantic comedy "Julius", on Saturday – "A cat with a dog" and on Sunday – "Cold War". All three films were released in 2018. The entrance is free.