Bu il "Caspian Ecology" ekoloji sərgisi onuncu ildönümünü qeyd edir – və bu münasibətlə Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində çərşənbə günündən etibarən Aytən Abdullaeva və Nəzrin Musayeva kimi rəssamlarının işlərini, eləcə də “Təmiz şəhər” ASC-nin “Tullantıdan sənətə” kolleksiyasından olan əsərləri görə bilərsiniz. Tələbələr tələbə vəsiqəsini təqdim edərək sərgidə iştirak edə bilərlər. Valideynlər isə uşaqlarını xüsusi təchiz olunmuş zonada Bağçam uşaq bağçasının müəllimlərinin nəzarəti altında buraxa bilərlər. Sərginin rəsmi saytında qeydiyyatdan keçmək olar.
Harada: Bakı Ekspo Mərkəzi
Nə zaman: 15 noyabr, 16:30 qədər
Cümə günü yaxşı əhval-ruhiyyə üçün Maksim Qalkinin yaradıcılıq gecəsinə gedirik. Artist Bakıda iki saatlıq stand up şou ilə çıxış edəcək.
Nə zaman: 15 noyabr, 20:00
Tətbiqi sənət ustaları ilə tanış olmaq, orijinal əl işləri əldə etmək, xeyriyyə tədbirinə qoşulmaq, uşaqlarla birlikdə dulusçuluq üzrə master-klasslarda iştirak etmək, bijuteriya toxumağı və su üzərində ebru rəsmi çəkməyi öyrənmək bu şənbə keçirilən 33-cü əl sənətləri festivalında mümkün olacaq.
Nə zaman: 16 noyabr, 11:00 – 20:00
Kinoteatrlarda Böyük Britaniya Kral Milli Teatrının keçmiş bədii rəhbəri, Lourens Oliviye vəToni mükafatının laureatı britaniyalı teatr və kino rejissor Nikolas Haytnerin quruluşunda Şekspirin "Yay gecəsində yuxu" pyesinə əsasən yeni london teatrının ultramüasir maşineriyası nümayiş olunacaq
Harada: Park Cinema Flame Tower
Nə zaman: 16 noyabr, 10:00
Rusiya Dövlət Akademik Malıy Dram Teatrı qastrollarla Bakıda çıxış edəcək. Şənbə və bazar günləri Qoqolun "Evlilik" pyesi əsasında Yuri Solominin yeni tamaşasını nümayiş etdirəcəklər.
Nə zaman: 16 və 17 noyabr, 19:00
Şənbə günü Azərbaycanın xalq artisti Şövkət Ələkbərovanın xatirə gecəsi keçiriləcək – onun repertuarından ən məşhur mahnıları Azərbaycan sənətçiləri ifa edəcək.
Nə zaman: 16 noyabr, 19:00
#АртЛекторийВкино Venesiyanın sonuncu böyük heykəltəraşı haqqında "Kanova" adlı yarım saatlıq italyan sənədli filmini Bakıda nümayiş etdirəcək
Nə zaman: 17 noyabr, 13:00
İçərişəhərdə "Fuad və Köhnə şəhərin tarixi" adlı silsilə tədbirlər keçiriləcək. Bu şənbə günü Fuad Axundovun "Köhnə Bakı memarlığında sevgi motivləri" adlı mühazirəsini dinləyirik.
Harada: Şirvanşahlar Sarayı
Nə zaman: 16 noyabr, 15:00
Bu həftə sonu Baku Fashion Expo layihəsinin ikinci mövsümü instalyasiyalar, ustad dərsləri, Azərbaycan dizaynerlərinin moda nümayişi, Pənah Mehdinin foto sərgisi və dizayn şourumu ilə keçəcək. Bundan başqa hər gün moda haqqında filmləri pulsuz olaraq seyr etmək olar: cümə günü - Kim Besincer, Culia Roberts, Marçello Mastroyanni və Sofi Lorenin iştirakı ilə "Yüksək moda" komediyası; şənbə günü – Vogue US redaksiyasının mətbəxi haqqında "Sentyabr sayı"; bazar günü isə – baş rolda Odri Tatunun iştirakı ilə "Koko Şanel" filmləri nümayiş olunacaq.
Harada: Baku Business Center
Nə zaman: 15, 16 və 17 noyabr, 20:00
Həftə boyu Polşa Film Festivalında filmləri pulsuz izlədik. Hələ üç gün daha var: cümə günü "Yuliuş" romantik komediyası, şənbə günü – "İt pişik kimi", bazar günü isə "Soyuq müharibə" filmləri nümayiş olunacaq. Hər üç film 2018-ci ildə buraxılıb. Giriş sərbəstdir.

В этом году экологическая выставка Caspian Ecology празднует свой десятилетний юбилей – и по такому случаю в фойе бакинского Экспо-центра начиная со среды можно увидеть работы таких художников, как Айтян Абдуллаева и Назрин Мусаева, а также произведения из коллекции «Из отходов в искусство» ОАО Təmiz şəhər. Студенты могут посетить выставку, предъявив студенческий билет. А родители смогут оставить своих малышей под присмотром воспитателей из детского сада Bağçam в специально оборудованной детской зоне. Регистрация – на официальном вебсайте выставки.
Где: Экспо-центр
Когда: до 16:30 15 ноября
Пятничным вечером идем на творческий вечер Максима Галкина за хорошим настроением. Артист привез в Баку двухчасовое stand up шоу.
Когда: 15 ноября, 20:00
Познакомиться с бакинскими мастерами прикладного искусства, приобрести оригинальную поделку ручной работы, присоединиться к благотворительной акции, вместе с детьми пройти мастер-класс по гончарному делу, научиться плести бижутерию и рисовать красками эбру на воде можно на 33-м фестивале рукоделия в эту субботу.
Когда: 16 ноября, 11:00 – 20:00
В кино покажут ультрасовременную машинерию нового лондонского театра в новой постановке британского театрального и кинорежиссера Николаса Хайтнера – бывшего художественного руководителя Королевского национального театра Великобритании, лауреата премий Лоуренса Оливье и Тони – по пьесе Уильяма Шекспира «Сон в летнюю ночь».
Где: Park Cinema Flame Tower
Когда: 16 ноября, 10:00
В Баку с гастролями приехал Государственный академический малый театр России. В субботу и воскресенье покажут новую постановку Юрия Соломина по пьесе Гоголя «Женитьба».
Когда: 16 и 17 ноября, 19:00
В субботу пройдет вечер памяти народной артистки Азербайджана Шовкет Алекперовой – прозвучат самые известные песни из ее репертуара в исполнении азербайджанских артистов.
Когда: 16 ноября, 19:00
#АртЛекторийВкино привез в Баку полуторачасовой итальянский документальный фильм о последнем великом скульпторе Венеции – «Канова».
Когда: 17 ноября, 13:00
В Ичеришехер пройдет цикл мероприятий «Фуад и истории Старого города». В эту субботу слушаем лекцию Фуада Ахундова «Любовные мотивы в архитектуре старого Баку».
Где: Дворец Ширваншахов
Когда: 16 ноября, 15:00
В эти выходные проходит второй сезон проекта Baku Fashion Expo с инсталляциями, мастер-классами, модными показами азербайджанских дизайнеров, выставкой фотографий Панаха Мехти и дизайнерским шоурумом. Более того, каждый день можно бесплатно смотреть фильмы о моде: в пятницу – комедию «Высокая мода» с Ким Бейсингер, Джулией Робертс, Марчелло Мастроянни и Софи Лорен; в субботу – «Сентябрьский выпуск» о внутренней кухне редакции Vogue US; а в воскресенье – «Коко до Шанель» с Одри Тоту в главной роли.
Где: Baku Business Center
Когда: 15, 16 и 17 ноября, 20:00
На протяжении всей недели мы бесплатно смотрели фильмы на Фестивале польского кино. Осталось еще три дня: в пятницу покажут романтическую комедию «Юлиуш», в субботу – «Как кошка с собакой», а в воскресенье – «Холодная война». Все три кинофильма вышли в 2018 году. Вход свободный.