Elçin Əfəndiyev. Bu adı kim tanımır? Azərbaycanın həqiqi mənada xalq yazıçısının hekayələrini, povestlərini, romanlarını oxumayan birini tapmaq, yəqin ki, mümkün deyil: «Baladadaşın ilk məhəbbəti», «Stalinin ölümü», «Bir görüşün tarixçəsi», «Mahmud və Məryəm», «Ölüm hökmü» və sair. Onun əsərləri əsasında çəkilmiş hər bir filmə tamaşaçılar həmişə böyük maraq göstərib – «Mən hələ qayıdacağam», «Bağ mövsümü», «Gümüşü furqon» və digərləri. Təkrarolunmaz tərz, həyatın fəlsəfi anlayışı, istedad – hər bir əsərin əsas komponentləridir.
Yazıçı "Mahmud və Məryəm" romanının ekranlaşdırılmasını kitabı yazdıqdan 30 il sonra qərara aldı. Bu və bir çox şey barədə Elçin kiçik qızı Aysu ilə söhbətində bildirdi.
"Mahmud və Məryəm" romanının ideyası necə yarandı?
70-ci illərin sonlarında – 80-ci illərin əvvəllərində, sən hələ dünyaya gəlməmişdən əvvəl (gülür), mənim azərbaycan dastanı əsasında bir roman yazmaq fikrim yarandı. Çox düşüncələrdən sonra qeydlər aparıldı, obrazlar, qəhrəmanların xarakterləri yarandı, konfliktlər aydınlaşdı, lakin... Adətən, mən çox tez yazıram, amma bu dəfə mən roman üzərində işləməyə heç cürə başlaya bilmirdim. Hər şey mənə mane olurdu: telefon zəngləri, avtomobil səsləri, böyük şəhərin təlaşı. Bütün bunlar şüuraltı düşüncələrimi ifadə etməyə imkan vermirdi... 1982-ci il idi, Yazıçılar İttifaqında katib vəzifəsində çalışdığım dövr. Məzuniyyətə çıxmaq qərarına gəldim, sənin böyük bacıların və ananla birlikdə İsmayıllı rayonunun Talistan kəndinə getdik. Bir neçə il bundan əvvəl, 70-ci illərin ortalarında mən bu kənddən keçmişdim və onu həmişəlik yaddaşıma həkk etmişdim. Bir ay boyunca traktorçu Əlləzinin evində yaşadım. Yeri gəlmişkən, onunla sonradan dost olduq. Beləliklə, orada bəlkə də heç bir yazıçının olmadığı bir kabinetim vardı: həyətdə bir alma ağacı ucalırdı və onun yuxarısı böyük çətiri xatırladırdı. Bu ağacın altında, əldəqayırma stulda, əldəqayırma masa arxasında mən "Mahmud və Məryəm" romanını yazmağa başladım. Təbiətin gözəlliyi, təmiz hava, səssizlik, əlvan çiçəklərin, otların, ağacların ətri – bütün bunlar o qədər işləməyə həvəsləndirdi ki, iki il ərzində Bakıda yaza bilmədiyim romanı 18 gündə bitirdim.
Romanı ekranlaşdırmaq kimin fikri idi? Nəyə görə bu uzun illərdən sonra baş verdi?
Romanı ekranlaşdırmaqla bağlı bir çoxları mənə müraciət edirdi. Kitab dəfələrlə Moskvada rus dilində, İstanbulda və Ankarada – türk dilində, Berlində - alman dilində, eləcə də dünyanın bir çox şəhərlərində dərc olunub. Ancaq romanın motivləri əsasında "Mahmud və Məryəm" filmini çəkmək təklifi gəldiyində, mən razılaşmırdım.
Səbəb nə idi?
Çünki bu romanı ekranda təsəvvür edə bilmirdim. Mənə elə gəlirdi ki, bu yazdığımdan tamamilə fərqli bir şey olacaq. Ancaq bir neçə il bundan əvvəl 24Kare Film şirkəti bu romanın filmini çəkmək təklifi ilə mənə müraciət etdi. Şirkətin rəhbəri Sevda Kayqısız, çox hörmət etdiyim tanınmış aktrisa və rejissor, yeri gəlmişkən, bu filmdə Qəmərbanu rolunu çox gözəl ifa edən Məlahət Abbasova filmin çox maraqlı ola biləcəyinə məni inandırdı. Bunun ilk Türk-Azərbaycan filmi olacağı da yəqin ki, mənim qərarıma təsir etdi. Bir sözlə, razılıq verdim. Bu film ilk birgə əməkdaşlıq istehsalıdır. Mən həmçinin filmin bədii rəhbəri idim.
Filmdə türk və azərbaycan aktyorları iştirak edib. Aktyorların seçimi ilə kim məşğul olurdu?
Bu proseslə rejissor və prodüser məşğul idi, amma hər şey mənimlə razılaşdırılırdı, nümunələr, fotosessiyalar və s. mənə göstərilirdi. Son söz yəqin ki, mənə aid idi.
Çəkiliş prosesində iştirak edirdin?
Təəssüf ki, məhz çəkilişlərdə iştirak edə bilmədim. Vaxtım yox idi, amma baş verənlərdən həmişə xəbərdar idim. Filmin çəkilişləri Azərbaycan və Türkiyənin bir çox regionlarında keçirdi. Ancaq filmin fraqmentlərini izlədikdən sonra sakitləşdim, hər şeyin yaxşı olacağına ümidim yarandı.
Romanın mahiyyətini filmdə əks etdirmək nə qədər alındı?
Ədəbi əsər ekranlaşdırıldığı zaman əlbəttə ki, itkisiz ötüşmək olmur. Əsər yazıçı tərəfindən yaradılır, bu, onun körpəsidir. Film isə kollektiv yaradıcılıqdır. Film üzərində həm rejissor, həm operator, həm rəssamlar, həm bəstəkar, həm aktyorlar çalışır. Hansısa ədəbi əsər əsasında yaranan film – artıq fərqli, müstəqil, orijinal mənbədən uzaqdır. Buna görə də bir filmi romanla müqayisə etməyə dəyməz.
Filmin yaradıcıları romanın əsas fikirlərini həyata keçirməyi bacardılarmı?
Mənim fikrimcə, bu yaxşı filmdir. Təkrar edirəm, bu Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşlığı nəticəsində Türk və Azərbaycan kinematoqrafçılarının ilk birgə yaradıcılıq işidir. Bu, gələcək işlərimiz, daha sonra ortaq filmlərimiz üçün çox yaxşı bir başlanğıcdır.
Rejissor çox dəyişiklik edib?
Çox dəyişiklik olunmayıb. Lakin romanda ekranda görmək istədiyim epizodlar var, amma onlar, təəsüf ki, çəkilməyib. Vaxt çərçivəsinə uyğunlaşmaq çətindir: film bir saat yarım davam edir. İndi serial üzərində işləyirik, çünki əlimizdə çəkilmiş çox material var.
Və sonuncu sual. Həyatda sənə verilmiş ən yaxşı məsləhət?
Bu sənin məsləhətindir: bu film haqqında məndən müsahibə almaq. Tövsiyən üçün sənə təşəkkür edirəm, mənim isə, əlbəttə, sənin xahişinə yox deməyə cəsarətim çatmazdı (gülür).

Эльчин Эфендиев. Кому не знакомо это имя! Вряд ли можно найти человека, не читавшего рассказов, повестей, романов воистину народного писателя Азербайджана: «Первая любовь Балададеша», «Смерть Сталина», «История одной встречи», «Махмуд и Мариам», «Смертный приговор» и многие другие. Огромный интерес и признание зрителей сопутствуют каждому фильму, снятому по его произведениям, – «Я еще вернусь», «Дачный сезон», «Серебристый фургон» и другие. Неповторимый стиль, философское осмысление жизни, талант – главные составляющие любого его произведения.
Решение об экранизации романа «Махмуд и Мариам» писатель принял лишь 30 лет спустя после написания книги. Об этом и о многом другом Эльчин рассказал в беседе со своей младшей дочерью Айсу.
Расскажи, как у тебя родилась идея романа «Махмуд и Мариам»?
В конце 70-х – начале 80-х годов, когда тебя еще на свете не было (смеется), у меня возникла идея написать роман по мотивам азербайджанского дастана. После долгих раздумий появились заметки, вырисовались образы, характеры героев, конфликты, но... Обычно я пишу очень быстро, а на сей раз никак не мог приступить к работе над романом. Мне мешало все: телефонные звонки, шум машин, суета большого города. Это не давало возможности выразить то, что было у меня в подсознании... Это был 1982 год, когда я работал секретарем в Союзе писателей. Я решил взять отпуск, и вместе с твоими старшими сестрами и мамой поехать в село Талыстан в Исмаиллах. За несколько лет до этого, в середине 70-х годов, я проезжал через это село и навсегда запомнил его. Целый месяц я жилл в доме тракториста Аллези, с которым мы, кстати, стали друзьями. Там у меня был такой кабинет, которого не было, наверное, ни у одного писателя: во дворе росла яблоня, и крона ее напоминала большой зонт. Под этим деревом, на самодельном стуле, за самодельным столом я начал писать «Махмуд и Мариам». Красота природы, чистый воздух, тишина, ароматы душистых цветов, травы, деревьев – все это настолько располагало к работе, что я в своем «кабинете» за 18 дней закончил то, что в течение двух лет не мог написать в Баку.
Чьей идеей была экранизация романа? Почему это произошло через столько лет?
Очень многие обращались ко мне по поводу экранизации этого романа. Он неоднократно издавался в Москве на русском языке, в Стамбуле и Анкаре – на турецком, в Берлине – на немецком, а также во многих других городах мира. Но когда ко мне приходили с предложением снять фильм по мотивам «Махмуд и Мариам», я не соглашался.
В чем была причина?
Потому что я не мог представить себе этот роман на экране. Мне казалось, что это будет совершенно не то, о чем я писал. Но несколько лет назад компания 24Kare Film обратилась ко мне с предложением снять фильм. Руководитель этой компании Севда Кайгысыз, очень уважаемая мной известная актриса, и режиссер Малахат Аббасова, которая, кстати, прекрасно исполнила роль Гамарбану в фильме, убедили меня в том, что может очень интересно получиться. То, что это будет первый совместный турецко-азербайджанский фильм, видимо, тоже повлияло на мое решение. Одним словом, я дал согласие. Это первый фильм совместного производства. Я являюсь также его художественным руководителем.
В фильме снимаются турецкие и азербайджанские актеры. Кто занимался подбором актеров?
Этим процессом занимались режиссер и продюсер, но все согласовывали со мной, показывали пробы, фотосессии и т.д. Последнее слово, наверное, было все же за мной.
Ты принимал участие в процессе съемок фильма?
К сожалению, именно на съемках я не смог присутствовать. У меня не было времени, но я всегда был в курсе, что и как делается. Съемки фильма проходили во многих регионах Азербайджана и Турции. Но только после просмотра фрагментов картины мне стало спокойней на душе, появилась надежда, что получится.
Насколько удалось передать суть романа в фильме?
Когда экранизируется литературное произведение, конечно, без потерь невозможно. Оно создается писателем, это его детище. А кинофильм – это коллективное творчество. Тут и режиссер, и оператор, и художники, и композиторы, и актеры. Фильм, созданный по какому-либо литературному произведению – это уже нечто иное, самостоятельное, часто далекое от первоисточника. Поэтому даже не стоит сравнивать кинофильм с романом.
Удалось ли создателям фильма воплотить в нем основные идеи романа?
На мой взгляд, это хороший фильм. Это первая, повторяю, совместная творческая работа турецких и азербайджансских кинематографистов, первая картина, где сотрудничали Министерство культуры и туризма Азербайджана и Министерство культуры и туризма Турции. Это очень хорошее начало для далаьнейшей работы, для наших дальнейших совместных фильмов.
Много ли изменений внес режиссер?
Как раз-таки особых изменений нет. Но в романе есть эпизоды, которые я хотел бы увидеть на экране, но их, увы, нет. Трудно уместиться во временные рамки: фильм идет полтора часа. Сейчас идет работа над сериалом, потому что очень много отснятого материала.
И последний вопрос. Лучший совет, который был дан тебе в жизни?
Это твой совет: сделать интервью со мной по поводу этого фильма. Спасибо, что ты посоветовала, а я, конечно, не посмел (смеется) отказать в твоей просьбе.