Elçin Əfəndiyev. Bu adı kim tanımır? Azərbaycanın həqiqi mənada xalq yazıçısının hekayələrini, povestlərini, romanlarını oxumayan birini tapmaq, yəqin ki, mümkün deyil: «Baladadaşın ilk məhəbbəti», «Stalinin ölümü», «Bir görüşün tarixçəsi», «Mahmud və Məryəm», «Ölüm hökmü» və sair. Onun əsərləri əsasında çəkilmiş hər bir filmə tamaşaçılar həmişə böyük maraq göstərib – «Mən hələ qayıdacağam», «Bağ mövsümü», «Gümüşü furqon» və digərləri. Təkrarolunmaz tərz, həyatın fəlsəfi anlayışı, istedad – hər bir əsərin əsas komponentləridir.
Yazıçı "Mahmud və Məryəm" romanının ekranlaşdırılmasını kitabı yazdıqdan 30 il sonra qərara aldı. Bu və bir çox şey barədə Elçin kiçik qızı Aysu ilə söhbətində bildirdi.
"Mahmud və Məryəm" romanının ideyası necə yarandı?
70-ci illərin sonlarında – 80-ci illərin əvvəllərində, sən hələ dünyaya gəlməmişdən əvvəl (gülür), mənim azərbaycan dastanı əsasında bir roman yazmaq fikrim yarandı. Çox düşüncələrdən sonra qeydlər aparıldı, obrazlar, qəhrəmanların xarakterləri yarandı, konfliktlər aydınlaşdı, lakin... Adətən, mən çox tez yazıram, amma bu dəfə mən roman üzərində işləməyə heç cürə başlaya bilmirdim. Hər şey mənə mane olurdu: telefon zəngləri, avtomobil səsləri, böyük şəhərin təlaşı. Bütün bunlar şüuraltı düşüncələrimi ifadə etməyə imkan vermirdi... 1982-ci il idi, Yazıçılar İttifaqında katib vəzifəsində çalışdığım dövr. Məzuniyyətə çıxmaq qərarına gəldim, sənin böyük bacıların və ananla birlikdə İsmayıllı rayonunun Talistan kəndinə getdik. Bir neçə il bundan əvvəl, 70-ci illərin ortalarında mən bu kənddən keçmişdim və onu həmişəlik yaddaşıma həkk etmişdim. Bir ay boyunca traktorçu Əlləzinin evində yaşadım. Yeri gəlmişkən, onunla sonradan dost olduq. Beləliklə, orada bəlkə də heç bir yazıçının olmadığı bir kabinetim vardı: həyətdə bir alma ağacı ucalırdı və onun yuxarısı böyük çətiri xatırladırdı. Bu ağacın altında, əldəqayırma stulda, əldəqayırma masa arxasında mən "Mahmud və Məryəm" romanını yazmağa başladım. Təbiətin gözəlliyi, təmiz hava, səssizlik, əlvan çiçəklərin, otların, ağacların ətri – bütün bunlar o qədər işləməyə həvəsləndirdi ki, iki il ərzində Bakıda yaza bilmədiyim romanı 18 gündə bitirdim.
Romanı ekranlaşdırmaq kimin fikri idi? Nəyə görə bu uzun illərdən sonra baş verdi?
Romanı ekranlaşdırmaqla bağlı bir çoxları mənə müraciət edirdi. Kitab dəfələrlə Moskvada rus dilində, İstanbulda və Ankarada – türk dilində, Berlində - alman dilində, eləcə də dünyanın bir çox şəhərlərində dərc olunub. Ancaq romanın motivləri əsasında "Mahmud və Məryəm" filmini çəkmək təklifi gəldiyində, mən razılaşmırdım.
Səbəb nə idi?
Çünki bu romanı ekranda təsəvvür edə bilmirdim. Mənə elə gəlirdi ki, bu yazdığımdan tamamilə fərqli bir şey olacaq. Ancaq bir neçə il bundan əvvəl 24Kare Film şirkəti bu romanın filmini çəkmək təklifi ilə mənə müraciət etdi. Şirkətin rəhbəri Sevda Kayqısız, çox hörmət etdiyim tanınmış aktrisa və rejissor, yeri gəlmişkən, bu filmdə Qəmərbanu rolunu çox gözəl ifa edən Məlahət Abbasova filmin çox maraqlı ola biləcəyinə məni inandırdı. Bunun ilk Türk-Azərbaycan filmi olacağı da yəqin ki, mənim qərarıma təsir etdi. Bir sözlə, razılıq verdim. Bu film ilk birgə əməkdaşlıq istehsalıdır. Mən həmçinin filmin bədii rəhbəri idim.
Filmdə türk və azərbaycan aktyorları iştirak edib. Aktyorların seçimi ilə kim məşğul olurdu?
Bu proseslə rejissor və prodüser məşğul idi, amma hər şey mənimlə razılaşdırılırdı, nümunələr, fotosessiyalar və s. mənə göstərilirdi. Son söz yəqin ki, mənə aid idi.
Çəkiliş prosesində iştirak edirdin?
Təəssüf ki, məhz çəkilişlərdə iştirak edə bilmədim. Vaxtım yox idi, amma baş verənlərdən həmişə xəbərdar idim. Filmin çəkilişləri Azərbaycan və Türkiyənin bir çox regionlarında keçirdi. Ancaq filmin fraqmentlərini izlədikdən sonra sakitləşdim, hər şeyin yaxşı olacağına ümidim yarandı.
Romanın mahiyyətini filmdə əks etdirmək nə qədər alındı?
Ədəbi əsər ekranlaşdırıldığı zaman əlbəttə ki, itkisiz ötüşmək olmur. Əsər yazıçı tərəfindən yaradılır, bu, onun körpəsidir. Film isə kollektiv yaradıcılıqdır. Film üzərində həm rejissor, həm operator, həm rəssamlar, həm bəstəkar, həm aktyorlar çalışır. Hansısa ədəbi əsər əsasında yaranan film – artıq fərqli, müstəqil, orijinal mənbədən uzaqdır. Buna görə də bir filmi romanla müqayisə etməyə dəyməz.
Filmin yaradıcıları romanın əsas fikirlərini həyata keçirməyi bacardılarmı?
Mənim fikrimcə, bu yaxşı filmdir. Təkrar edirəm, bu Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşlığı nəticəsində Türk və Azərbaycan kinematoqrafçılarının ilk birgə yaradıcılıq işidir. Bu, gələcək işlərimiz, daha sonra ortaq filmlərimiz üçün çox yaxşı bir başlanğıcdır.
Rejissor çox dəyişiklik edib?
Çox dəyişiklik olunmayıb. Lakin romanda ekranda görmək istədiyim epizodlar var, amma onlar, təəsüf ki, çəkilməyib. Vaxt çərçivəsinə uyğunlaşmaq çətindir: film bir saat yarım davam edir. İndi serial üzərində işləyirik, çünki əlimizdə çəkilmiş çox material var.
Və sonuncu sual. Həyatda sənə verilmiş ən yaxşı məsləhət?
Bu sənin məsləhətindir: bu film haqqında məndən müsahibə almaq. Tövsiyən üçün sənə təşəkkür edirəm, mənim isə, əlbəttə, sənin xahişinə yox deməyə cəsarətim çatmazdı (gülür).

Elchin Afandiyev. Who did not hear this name! It is unlikely to find a person who haven't read the stories, novels by the truly national writer of Azerbaijan: "The First Love of Baladadash", "The Death of Stalin", "Story of one meeting", "Mahmud and Mariam", "Death sentence" and many others. The huge interest and recognition of the audience accompany each film shot based on his works, – "I will come back", "Summer season", "The silver van" and others. Unique style, philosophical understanding of life, talent are the main components of any of his works.
The writer made the decision on the film adaptation of the novel "Mahmud and Mariam" only 30 years after writing the book. Elchin spoke about that and many other topics in a conversation with his youngest daughter Aysu.
Tell us, how the idea of the novel "Mahmud and Mariam" was born?
In late 70s – the beginning of 80s when you weren't even born (laughs), I had an idea to write a novel based on the Azerbaijani Dastan. After long reflections notes, images, characters of heroes, the conflicts were coming up, but... I usually write very quickly, but this time I could not get to work on the novel in any way. I was disturbed by everything: phone calls, car noises, vanity of the big city. It did not give me a chance to express what I had in my subconscious... It was 1982 when I worked as a secretary in the Writers' Union. I decided to take a vacation, and go to theTalistan village in Ismailli together with your elder sisters and mother. Couple years earlier, in the mid-seventies, I was passing by this village and remembered it forever. For the whole month I lived in the house of tractor driver Allezi with whom, by the way, we later became friends. I had such an office there, which, probably, no other writer ever had: the apple-tree grew in the yard, and the canopy reminded a big umbrella. Under this tree, on a self-made chair, at a self-made table I began to write "Mahmud and Mariam". Beauty of the nature, fresh air, silence, scents of fragrant flowers, herbs, trees – all this disposed to work so good that in my "office" in 18 days I finished the work, which I couldn't write in two years in Baku.
Whose idea was the screen adaptation of the novel? Why it happened so many years after?
Many people addressed me concerning the screen adaptation of this novel. It was repeatedly published in Moscow in Russian, in Istanbul and Ankara – in Turkish, in Berlin – in German and also in many other cities of the world. But when people came to me came with the offer to shoot the film based on "Mahmud and Mariam", I did not agree.
What was the reason?
Because I could not imagine this novel on big screen. It seemed to me that it will completely be different from what I wrote about. But a few years ago 24Kare Film company made a proposal to shoot the film. The head of this company, famous actress Sevda Kaygisiz, who I respect very much and the director Malakhat Abbasova who, by the way, perfectly played a role of Gamarbanu in the movie convinced me that the film can turn out very interesting. The fact that this will be the first collaborative Turkish-Azerbaijani movie, probably, also helped me to decide. In a word, I gave my consent. It is the first film of coproduction. And I am also the artistic director.
Turkish and Azerbaijani actors play in this movie. Who was the casting manager?
The director and the producer were engaged in this process, but everything was coordinated with me, I watched auditions, photoshoots, etc. Nevertheless, I had the last word.
Did you participate shooting process?
Unfortunately, I could not come to shooting. I had no time, but I was always aware of everything. Shooting took place in many regions of Azerbaijan and Turkey. But only after watching fragments of the film I felt assured, there was a hope that this will work out.
To what extent it was possible to reflect the novel's main point in the movie?
When the novel-based work is put on screen, it's impossible to make it without loss. It is created by the writer, this is his brainchild. And the movie is a collective art. Here are director, operator, artists, composers and actors involved.The movie created based on any literary work is already something else, independent, often far from the root source. Therefore you should not even compare the movie to the novel.
Did the filmmakers manage to transform the main ideas of the novel?
In my opinion, it is the good movie. It is the first, I repeat, joint creative work of the Turkish and Azerbaijani filmmakers, the first film where the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan and the Ministry of Culture and Tourism of Turkey cooperated. This is a very good start for future work, for our further joint movies.
Were there a lot of changes made by the director?
Exactly, there are no special changes. But there are some episodes in the novel which I would like to see on the screen, but, alas, they were not represented. It is difficult to fit in time frames: the movie lasts an hour and a half. Now we work one the series because there is a lot of finished shooting material.
And the last question. The best advice which was given to you in life?
This is your advice: to have an interview with me about this movie. Thank you for this advice, and to me that I, of course, did not dare (laughs) to refuse your request.