Nənəm mənim balerina olmaq istəyimi eşidən kimi mənə puant hədiyyə etdiyində altı yaşım var idi. Peterburqa gəldikdə məhz bura can atmağım təəccüblü deyil. Və budur, mən artıq liftdəyəm, "doğma atanın" – buradakı tələbələr rektoru belə çağırır - master-klassına qalxıram. Dəhlizdə onun zəhmli səsi eşidilir, köməkçisi qorxa-qorxa pıçıldayır: "Başlayır..." Əslində isə çoxdan başlamışdı! Düz 280 il bundan əvvəl, imperatriça Anna İsannovnanın fərmanı ilə Qış sarayının xüsusi təchiz olunmuş otaqlarında "İmperator zati-alilərinin rəqs məktəbi" işə başladı. Bir əsr ötdükdən sonra bu məktəb artıq Sankt-Peterburq İmperator Teatr Məktəbi kimi fəaliyyət göstərərək Peterburqun ən qısa Memar Rossi küçəsində yerləşən №2 binasında məskunlaşdı, hazırda isə Aqrippina Vaqanova adına Rus Balet Akademiyası adlanır. Bu, dünyanın ən qədim təhsil müəssisələrindən biridir.
Dəhlizdən sinfə giririk. Nümunəvi nizam-intizam, təmizlik, ehtiramlı sükut bizi barmaq ucunda gəzməyə məcbur edirdi. Ötən illərin rəqs əfsanələrinin baxışları portretlərdən bizi davamçılarına – canlı əfsanə Nikolay Tsiskaridzeyə tərəf müşaiət edirdi.
"Bayram-insan", "tamaşa-insan" – 2013-cü ildə Moskvalı birinin "Vaqanovkanın" rektoru olaraq təyin olunmasını inamsızlıqla və qəzəblə qarşılayan Peterburqlular bu gün onu belə çağırır. Bu illər ərzində Nikolay sübut etdi ki, dahi artist yüksək vəzifəli şəxslərə milli qurur kimi təqdim olunan təhsil müəssisəsinin dahi administratoru ola bilər.
Master-klass beş saat davam etdi, onunla bərabər vaxtı keçmiş plyonkalı kamera ilə çəkilişimiz də... Qapağı ilişir, qorxu ilə təxmin edirəm: birdən heç nə çəkilməz?.. Bu işdə şagirdlərlə eyniyəm: onlar da akademiyanın divarları arxasında onları nə gözlədiyini bilmirlər. Heç bir zəmanət yoxdur, yalnız iş dəzgahı arxasında gündəlik əmək, Ranevskayanın dediyi kimi "çiçəklər içində katorqa"...

Мне было шесть лет, когда бабушка, прослышав о моей мечте стать балериной, подарила мне пуанты. Неудивительно, что, попав в Петербург, я поспешила именно сюда. И вот я уже в лифте, поднимаюсь на мастер-класс «отца родного» – так за глаза зовут своего ректора здешние студенты. В коридоре уже слышен его грозный голос, ассистентка боязливо шепчет: «Начинается...».
А началось-то давно! Ровно 280 лет назад, когда по указу императрицы Анны Иоанновны в специально оборудованных комнатах Зимнего дворца начала работать «Танцо́вальная Ея Императорского Величества школа». Век спустя она, уже будучи Санкт-Петербургским Императорским театральным училищем, обосновалась здесь – в здании №2 по улице Зодчего Росси, самой короткой улице Петербурга, и ныне величается Академией русского балета имени Агриппины Вагановой. Это одно из старейших учебных заведений такого рода в мире.
Следуем по коридорам в класс. Образцовый порядок, чистота, благоговейная тишина заставляют ступать чуть ли не на цыпочках. Легенды танца давно минувших лет провожают нас взглядами с портретов к своему преемнику – живой легенде Николаю Цискаридзе. «Человек-праздник», «человек-спектакль» – так о нем сегодня отзываются коллеги-петербуржцы, в 2013 году с недоверием и возмущением встретившие весть о назначении москвича ректором «Вагановки». За эти годы Николай доказал, что гениальный артист может быть и гениальным администратором учебного заведения, которое сегодня демонстрируют высокопоставленным приезжим как национальную гордость.
Пять часов длился мастер-класс, а с ним и моя съемка на старую камеру с просроченной пленкой... Заедает затвор, я с ужасом гадаю: а вдруг ничего не проявится?.. И в этом я наравне со студентами: они тоже не знают, что ждет их за стенами академии. Никаких гарантий, только каждодневный труд у станка, «каторга в цветах», по словам Раневской...