İfuqao. Yerin sakinləri
Çoxdandır başqa ölkədə, planetin, bəlkə də ən texnoloji və müasir şəhərində ‒ Dubay əmirliyində yaşayıram. Ancaq ruhum, varlığımın mənası – mənim ifuqao xalqımın tarixi ilə, onun ənənələri və taleyi ilə qırılmaz tellərlə bir-birinə hörülüb. Mən nəsil köklərimin heyrətamiz maqnetizmini hiss edirəm, o, mənə həyatın hər bir günündən hər bir anından güc və ilham almağa kömək edir. Bunu mənə əcdadlarım öyrədib...
Filippin dilindən “qəhvəyi insanların şəkilləri” kimi tərcümə olunan Imahe Ng Kayumanggi adlı silsilə fotoşəkillər, Luzon adasının şimalındakı Filippin Kordilyerlərində çəkilib. Bu, mənim əcdadlarımın – İfuqao qəbiləsinin portret kolleksiyasıdır.
Dənizlər və okeanlar arasında itib-batmış, yeddi min adadan ibarət olan Filippin dövləti öz sirli, sehrli gözəlliyi və füsunkar təbiəti ilə səyahətçiləri cəlb edir. Burada təbiətin ritminə, qanun və qaydalarına uyğunlaşaraq, onunla ahəngdar yaşamağa alışıblar. Yəqin, buna görədir ki, Luzon adasının iki min ildən çox yaşı olan məşhur Banaue terraslı düyü tarlaları, YUNESKO tərəfindən, qeyri-adi gözəlliyə malik canlı mədəni landşaft olaraq Ümumdünya miraslar siyahısına salınıb.
İfuqao – adanın yerli xalqının adıdır, onların əsas məşğuliyyəti isə terraslı əkinçilikdir. "İfuqao" etnonimi I-pugaw sözündəndir və mənası "Yer sakinləri" deməkdir.
Bədən tatuajı burada ağrılı bir inisiasiya ayininin nişanəsi, cəsurluq şəhadəti, status nümayişi, dini və hətta siyasi mənsubiyyət işarəsi kimi qəbul olunur. Qəbilə başçılarına meymun kəlləsi, qabanın qılınc dişi, kərgədan-quşun dimdiyi və lələkləri ilə bəzədilmiş əldəqayırma baş örtüyü verilir.
Ənənəvi ifuqao geyiminə qabaqdan sallanan, amma yanları çılpaq qoyan omba sarğısı daxildir. Qəbilə qadınları ətək geyinirlər, bu ətəklərin naxışlarında qırmızı zolaqlar, həmçinin təbiət mövzusunda həndəsi bəzək-tikmələr üstünlük təşkil edir. Əl ilə toxunan parçanı, əsasən qırmızı, yaxud göyü və yeri simvolizə edən indiqo ilə boyayırlar, sarı rəng isə dağları təsvir edir.
Bunlar, təsərrüfatın müasirləşməsi və torpaqlarının mənimsənilməsi səbəbindən bir mədəniyyət kimi itmək üzrə olan ifuqao qəbiləsinin mədəniyyətini təşkil edən əsaslardan bir neçəsidir. Bu foto layihəsini 2014-cü ildə düşünmüşdüm, ümid edirdim ki, bu dağ qəbiləsinə diqqət yönəldə biləcəyəm, çünki buna son dərəcə ehtiyacları var. Hələ də ümid edirəm ki, bu fotoşəkillər həm filippinli dostlarımın həyatında, həm də bütövlükdə dünya ictimaiyyətinin həyatında silinməz iz buraxacaq və əcdadlarımın itməkdə olan mədəniyyətinin – mənim ifuqao mədəniyyətimin – gözəlliyini qorumağın nə qədər vacib olduğunu anlamağa kömək edəcək.

Я давно живу в другой стране, в эмирате Дубай, возможно, в самом технологичном и современном городе планеты. Но моя душа, моя сущность неразрывно переплетена с историей моего народа ‒ ифугао, с его традициями и судьбой. Я чувствую этот потрясающий магнетизм корней моего рода, он помогает мне черпать силы и вдохновение в каждом дне, в каждом миге жизни. Этому научили меня мои предки...
Серия фотографий под названием ImaheNgKayumanggi, в переводе с филиппинского ‒ «снимки коричневых людей», была сделана в филиппинских кордильерах, на севере острова Лусон. Это коллекция портретов племени Ифугао, моих предков.
Филиппины, затерянное среди морей и океанов государство на семи тысячах островов, манит путешественников своей таинственной, магической красотой и девственно прекрасной природой. Здесь привыкли жить в гармонии с природой, стараясь подстраиваться под ее ритм, законы и порядки. Наверное, поэтому знаменитые террасные рисовые поля Банауэ острова Лусон, которым более двух тысячелетий, занесены ЮНЕСКО в список Всемирного наследия как живой культурный ландшафт необыкновенной красоты.
Ифугао ‒ так зовется коренной народ острова, а их основным занятием является террасное земледелие. Этноним «ифугао»происходит от слова I-pugaw, что значит «обитатели Земли». Татуировка на теле здесь рассматривается как знак болезненного обряда инициации, свидетельство храбрости, демонстрация статуса, религиозной и даже политической принадлежности. Вождям племени жалуют головной убор ручной работы, украшенный обезьяньим черепом, кабаньими клыками, клювом и перьями птицы-носорога.
Традиционная одежда ифугао включает набедренную повязку, свисающую спереди, но при этом бока остаются нагими. Женщины племени носят юбки, в орнаменте которых преобладают красные полосы, а такжегеометрическая вышивка на темы природы. Сотканное вручную полотно окрашивают главным образом в красный или индиго, что символизирует небо и землю, а желтый цвет изображает горы.
Таковы некоторые основы культуры ифугао, племени, которое стоит на грани культурного исчезновения по причине модернизации хозяйства и освоения их земель. Я задумал этот фотопроект в 2014 году, надеясь привлечь к этому горному племени столь необходимое ему внимание. Я все еще надеюсь, что эти фотографии оставят неизгладимый след и в жизни моих филиппинских друзей, и в жизни мировой общественности в целом, помогут понять, насколько это важно ‒ сохранить красоту исчезающей культуры моих предков.