"Muğam axşamları" layihəsi çərçivəsində məşhur "Şur" muğamını dinləyirik.
Bu şənbə günü dünyanın ən böyük rəqs şoularından birini – Spirit of the Dance-ni canlı görə bilərsiniz. Bu İrlandiya rəqs şousu 20-dən çox ölkədə kassa rekordlarını qırıb və istənilən rəqs nümayişlərindən çox mükafat qazanıb. Rəqqasələrin qüsursuz dəqiq, sürətli və sinxron hərəkətləri hətta ən kəskin perfeksionistləri belə təəccübləndirəcək.
Nə zaman: 26 oktyabr, 19:00 – 22:00
Uşaqlar və böyüklər üçün populyar elmi tədbirlər keçirən "Ağıllı Moskva" layihəsi Bakı tamaşaçıları üçün "Mendeleyev Cədvəli" elmi proqramını hazırlayıb. Bu proqramı M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin gənc alimləri və populizatorları tərtib ediblər. İki həftə boyunca yeddi yaşdan 14 yaşa qədər olan uşaqlar laboratoriyalarda kimyəvi təcrübələr keçəcəklər, müxtəlif elementlərin kimyəvi xüsusiyyətləri ilə tanış olacaqlar, heyrətamiz əraf mühiti öyrənəcəklər. Premyera bu bazar günü keçiriləcək! Həmin vaxt isə valideynləri məşhur kimyaçı-alimlər, böyük kimya kəşfləri və ən hiyləgər miflər haqqında maraqlı mühazirə-viktorina gözləyir.
Harada: XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi
Nə zaman: 26 oktyabr, 10:00 – 18:00
Gərəkli kəndinə ekskursiya, bağda gəzinti və konsert proqramı ilə şirin xurma mövsümünü qeyd etməyin vaxtıdır. Bazar günü Balakəndə III Xurma festivalı keçiriləcəkdir.
Harada: Balakən, Heydər Əliyev adına park
Nə zaman: 26 oktyabr, 9:00 – 20:00
Kids Festival uşaqları və onların valideynlərini maarifləndirici ustad dərsləri, geyim və oyuncaqlar, hər yaşda körpələr üçün müxtəlif məhsullar və uşaq inkişaf mərkəzlərindən cəlbedici təklifləri ilə sevindirəcək.
Nə zaman: 26 və 27 oktyabr, 10:00 – 19:00
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında “Coğrafi imla 2019" keçiriləcək. Coğrafi imla iki hissədən ibarət olacaq – dünya coğrafiyasında ümumi biliklərə dair 10 əsas sual və məntiq üzrə 30 xüsusi sual. İştirak etmək üçün [email protected] elektron poçtuna yazın və məktubun mövzu hissəsində "İmla" qeyd edin. Tədbir Xocəsən qəsəbəsində yerləşən universitetin filialının kampusunda keçiriləcək. Tədbirə universitetin xidməti avtobusunda getmək mümkündür. İştirak pulsuzdur!
Harada: Elmlər Akademiyası Parkı
Nə zaman: 10:30
Bakı Caz Festivalı davam edir. Bu il festivalı Euronews xüsusi çəkiliş qrupu müşahidə edir, həftə sonlarını Bakıda keçirənlərin isə Azərbaycan və Avropa caz qruplarının canlı ifalarını dinləmək, tematik filmi seyr edib müzakirə etmək və ənənəvi jam-session axşamlarından zövq almaq şansı olacaq.

В рамках проекта «Вечера мугама» слушаем знаменитый мугам «Шур».
В эту субботу можно увидеть вживую одно из крупнейших танцевальных шоу в мире – Spirit of the Dance. Это шоу ирландского танца побило рекорды кассовых сборов более чем в 20 странах мира и завоевало больше наград, чем любая другая танцевальная постановка. Безукоризненно точные, быстрые и синхронные движения танцоров удивят даже самых въедливых перфекционистов.
Когда: 26 октября, 19:00 – 22:00
Проект «Умная Москва», который проводит научно-популярные мероприятия для детей и взрослых, подготовил для бакинской публики научную программу «Таблица Менделеева». Ее составили молодые ученые и популяризаторы науки из МГУ имени М.В.Ломоносова. В течение двух недель любознательные дети от 7 до 14 лет будут проводить химические опыты в лабораториях, знакомиться с химическими свойствами различных элементов, изучать удивительный окружающий мир, и премьера состоится уже в это воскресенье! Родителей в это время ждет увлекательная лекция-викторина об известных ученых-химиках, великих химических открытиях и самых коварных мифах.
Когда: 26 октября, 10:00 – 18:00
Самое время отпраздновать сезон сладкой хурмы – с экскурсией в деревню Герекли, прогулками по саду и концертом. В воскресенье пройдет третий Международный фестиваль хурмы.
Где: Балакен, парк имени Гейдара Алиева
Когда: 26 октября, 9:00 – 20:00
Kids Festival порадует детей и их родителей познавательными мастер-классами, одеждой и игрушками, различными товарами для малышей любых возрастов и заманчивыми предложениями от центров детского развития.
Когда: 26 и 27 октября, 10:00 – 19:00
В Филиале МГУ имени М.В.Ломоносова пройдет Географический диктант-2019. Он будет состоять из двух частей – 10 базовых вопросов на общие познания в мировой географии и 30 специальных вопросов на логику. Чтобы принять участие, нужно написать на info@msu.az и указать в теме письма «Диктант». Мероприятие будет проходить в кампусе университета в поселке Ходжасан, а попасть на него можно будет на служебном автобусе университета. Участие бесплатное!
Где: парк Академии наук
Когда: 27 октября, 10:30
Продолжается Бакинский джазовый фестиваль. В этом году его обозревает специальная съемочная группа Euronews, а тем, кто проводит выходные в Баку, посчастливится вживую услышать выступления азербайджанских и европейских джазовых групп, посмотреть и обсудить тематический фильм и насладиться традиционными вечерними джем-сессиями.