MAP beynəlxalq teatr festivalı sona çatır. Cümə günü Rus Dram Teatrında “Sardegna” İtalyan teatrının aktyorlarının ifasında "Maqbet" tamaşası nümayiş olunacaq. Şənbə günü Atelye Teatrının quruluşunda "MoskvaBoys" tamaşası nümayiş olunacaq, bazar günü isə “Puppet Cinema” İsrail kukla teatrının quruluşunda "Torpağın duzu" kukla tamaşasını və həmin axşam isə – Macarıstanın “Recirquel” teatrı tərəfindən canlandırılmış akrobatik tryuklarla dolu, valehedici "Paris gecələri" şousunu qaçırmayaq.
Nə zaman: 20 oktyabra qədər
"Danışır Bakı: 1900-1940-cı illər" adlı sərgi açılıb. Ekspozisiyaya XX əsrin əvvəllərindən II Dünya müharibəsinə qədər yaradılan Azərbaycan rəngkarlıq və qrafikasının bənzərsiz əsərləri daxil edilmişdir. Sərgidə həmçinin ötən əsrin ədəbiyyat nümunələri və sənədlərini də görmək olar.
Harada: XX-XXI əsrlər Azərbaycan rəngkarlığı Muzeyi
Nə zaman: 16 oktyabr - 10 aprel
Cümə günü İçərişəhərdə açıq hava altında Bakı Caz Festivalına start veriləcək. Həftə sonları hər axşam jam sessionlardan zövq almaq, gündüzləri isə müxtəlif ölkələrin caz musiqiçilərini dinləmək və caz haqqında filmləri seyr etmək mümkün olacaq.
Harada: Rotunda Jazz Club, Landmark.
Nə zaman: 18 oktyabr
Bu həftə sonu ikinci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçiriləcək. Həm böyük, həm də uşaqlardan ibarət münsiflər heyəti seçim edəcək. Müsabiqədə 32 ölkədən qısametrajlı animasiya filmləri iştirak edir.
Harada: Azərbaycan Kinematoqrafçılar Birliyi
Nə zaman: 18-20 oktyabr, 10:00 – 22:00
Kəskin, ölümcül, incə naxışlı, qiymətli bir hədiyyə və isti qafqaz rəqsinin atributu olan Azərbaycan xəncəri Səbuhi Əhmədovun mühazirəsinin əsas qəhrəmanı olacaq. Giriş sərbəstdir, mühazirə Azərbaycan dilində keçiriləcək.
Nə zaman: 19 oktyabr, 14:00
Moskva Müasir İncəsənət Teatrı Ruslan Bankovskinin quruluşunda hər kəsin sevdiyi "Anna Karenina" tamaşasını yenidən şəhərin sakinləri və qonaqlarına nümayiş etdirmək üçün Bakı şəhərini öz qastrol qrafikinə daxil edib.
Nə zaman: 20 oktyabr, 20:00 – 22:00
YARAT təhsil layihəsi çərçivəsində psixologiya elmləri doktoru, lisenziyalı klinik psixoloqu, qeyri-kommersiya təşkilatı “Şüurlu özünəmərhəmət mərkəzi”nin qurucusu Stiven Hikman stres və narahatlıqları azaltmağı, sağlam vərdişlərə yiyələnməyi və çətin anlarda özünü qorumağı öyrədəcək. Mühazirəyə giriş pulsuzdur!

M.A.P. International Theatre Festival is coming to an end. On Friday, the Russian Drama Theatre shows "Macbeth" performed by actors of the Italian theatre Sardegna. On Saturday the Atelier Theatre will show the performance "MoscowBoys", and on Sunday we will try not to miss the play by the Israeli Puppet Cinema theater "Salt of the Earth" and later in the evening – rich in acrobatic tricks, fascinating show "Paris de Nuit" from Hungarian Recirquel.
Time: until October 20
The exhibition "Baku Speaking: 1900-1940" has opened. The exhibition includes unique works of Azerbaijani painting and graphics created from the beginning of the 20th century till the World War II. At the exhibition you can also see the samples of literature and documents of the last century.
Venue: The 20th-21st Century Azerbaijani Painting Museum
Time: October 16 - April 10
On Friday, the Baku Jazz Festival opens with an outdoor concert in Old City. Every night throughout the weekend you will be able to enjoy jam sessions, and during the day listen to performances of jazz musicians from different countries and watch films about jazz.
Venue: Rotunda Jazz Club, Landmark
Time: from October 18
This weekend takes place the second International Animation Festival ANIMAFILM. There will be both an adult international and children's jury. Short animated films from 32 countries will participate.
Venue: Azerbaijan Cinematographers Union
Time: October 18-20, 10:00 – 22:00
Sharp, deadly, delicately encrusted, serving as a precious gift and attribute of hot Caucasus dance, Azerbaijani dagger will become the main hero of the lecture by Sabuhi Akhmedov. The entrance is free, the lecture will be led in Azerbaijani.
Time: October 19, 14:00
Moscow Art Theatre included Baku in its tour schedule so that residents and guests of the city could watch the beloved by all play "Anna Karenina" by Ruslan Bankovsky again.
Venue: Opera Studio
Time: On October 20, 20:00 – 22:00
Within the educational project from YARAT PhD in psychology, licensed clinical psychologist, founder of the non-profit "Center for Mindful Self-Compassion" Steve Hickman will teach how to reduce the level of stress and anxiety, acquire healthy habits and self-support in difficult minutes. An introductory lecture visit is free!