MAP beynəlxalq teatr festivalı sona çatır. Cümə günü Rus Dram Teatrında “Sardegna” İtalyan teatrının aktyorlarının ifasında "Maqbet" tamaşası nümayiş olunacaq. Şənbə günü Atelye Teatrının quruluşunda "MoskvaBoys" tamaşası nümayiş olunacaq, bazar günü isə “Puppet Cinema” İsrail kukla teatrının quruluşunda "Torpağın duzu" kukla tamaşasını və həmin axşam isə – Macarıstanın “Recirquel” teatrı tərəfindən canlandırılmış akrobatik tryuklarla dolu, valehedici "Paris gecələri" şousunu qaçırmayaq.
Nə zaman: 20 oktyabra qədər
"Danışır Bakı: 1900-1940-cı illər" adlı sərgi açılıb. Ekspozisiyaya XX əsrin əvvəllərindən II Dünya müharibəsinə qədər yaradılan Azərbaycan rəngkarlıq və qrafikasının bənzərsiz əsərləri daxil edilmişdir. Sərgidə həmçinin ötən əsrin ədəbiyyat nümunələri və sənədlərini də görmək olar.
Harada: XX-XXI əsrlər Azərbaycan rəngkarlığı Muzeyi
Nə zaman: 16 oktyabr - 10 aprel
Cümə günü İçərişəhərdə açıq hava altında Bakı Caz Festivalına start veriləcək. Həftə sonları hər axşam jam sessionlardan zövq almaq, gündüzləri isə müxtəlif ölkələrin caz musiqiçilərini dinləmək və caz haqqında filmləri seyr etmək mümkün olacaq.
Harada: Rotunda Jazz Club, Landmark.
Nə zaman: 18 oktyabr
Bu həftə sonu ikinci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçiriləcək. Həm böyük, həm də uşaqlardan ibarət münsiflər heyəti seçim edəcək. Müsabiqədə 32 ölkədən qısametrajlı animasiya filmləri iştirak edir.
Harada: Azərbaycan Kinematoqrafçılar Birliyi
Nə zaman: 18-20 oktyabr, 10:00 – 22:00
Kəskin, ölümcül, incə naxışlı, qiymətli bir hədiyyə və isti qafqaz rəqsinin atributu olan Azərbaycan xəncəri Səbuhi Əhmədovun mühazirəsinin əsas qəhrəmanı olacaq. Giriş sərbəstdir, mühazirə Azərbaycan dilində keçiriləcək.
Nə zaman: 19 oktyabr, 14:00
Moskva Müasir İncəsənət Teatrı Ruslan Bankovskinin quruluşunda hər kəsin sevdiyi "Anna Karenina" tamaşasını yenidən şəhərin sakinləri və qonaqlarına nümayiş etdirmək üçün Bakı şəhərini öz qastrol qrafikinə daxil edib.
Nə zaman: 20 oktyabr, 20:00 – 22:00
YARAT təhsil layihəsi çərçivəsində psixologiya elmləri doktoru, lisenziyalı klinik psixoloqu, qeyri-kommersiya təşkilatı “Şüurlu özünəmərhəmət mərkəzi”nin qurucusu Stiven Hikman stres və narahatlıqları azaltmağı, sağlam vərdişlərə yiyələnməyi və çətin anlarda özünü qorumağı öyrədəcək. Mühazirəyə giriş pulsuzdur!

Международный театральный фестиваль MAP подходит к концу. В пятницу в Русском драматическом театре показывают «Макбет» в исполнении актеров итальянского театра Sardegna. В субботу театр «Ателье» покажет спектакль «MoscowBoys», а в воскресенье постараемся не пропустить постановку израильского кукольного театра Puppet Cinema «Соль земли» и позже вечером – насыщенное акробатическими трюками, завораживающее шоу «Ночной Париж» от венгерского Recirquel.
Когда: до 20 октября
Открылась выставка «Говорит Баку: 1900-1940-е годы». В экспозицию вошли уникальные произведения азербайджанской живописи и графики, созданные с начала XX века до II мировой войны. На выставке также можно ознакомиться с образцами литературы и документами прошлого столетия.
Где: Музей азербайджанской живописи XX-XXI веков
Когда: 16 октября – 10 апреля
В пятницу концертом на открытом воздухе в Ичеришехер открывается Бакинский джазовый фестиваль. Каждый вечер на протяжении всех выходных можно будет наслаждаться джем-сессиями, а днем слушать выступления джазовых музыкантов из разных стран и смотреть фильмы о джазе.
Где: Rotunda Jazz Club, Landmark,
Когда: с 18 октября
В эти выходные проходит второй Международный фестиваль анимации ANIMAFILM. Будет как взрослое международное, так и детское жюри. Участвуют короткометражные анимационные фильмы из 32 стран.
Где: Союз азербайджанских кинематографистов
Когда: 18-20 октября, 10:00 – 22:00
Острый, смертельно опасный, тонко инкрустированный, служащий драгоценным подарком и атрибутом горячего кавказского танца, азербайджанский кинжал станет главным героем лекции Сабухи Ахмедова. Вход свободный, лекция пройдет на азербайджанском языке.
Когда: 19 октября, 14:00
Московский современный художественный театр включил Баку в свое гастрольное расписание, чтобы жители и гости города смогли снова увидеть любимую всеми постановку «Анна Каренина» Руслана Банковского.
Где: Оперная студия
Когда: 20 октября, 20:00 – 22:00
В рамках образовательного проекта YARAT доктор психологических наук, лицензированный клинический психолог, основатель некоммерческого «Центра осознанного самосострадания» Стивен Хикман научит всех желающих снижать уровень своего стресса и тревоги,приобретать здоровые привычки и поддерживать себя в трудные минуты. Вводную лекцию можно послушать бесплатно!