Mateonun çətin taleyi və onun həyat dilemması kəskin süjetli "Matteo" kolumbiya filminin əsası olmuşdur. Bakıda bu filmi cümə günü seyr etmək olar.
Harada: Nizami Cinema Center
Nə zaman: 10 may, 18:30
Bir xalça özündə bir çox mühüm tarixi bilgiləri saxlaya bilər, həmçinin bir çox maraqlı ənənələr barədə də məlumat verə bilər. Azərbaycan Xalça Muzeyi sənətsevərləri muzeyin kolleksiyasında saxlanılan "Bağ" divar xalçasının tarixi ilə tanış olmağa dəvət edir. Bütün sirlərin üstünü isə açmağa Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının “Bədii toxuculuq və xalça sənəti” kafedrasının professoru Tamilla Məmmədova kömək edəcək. Giriş pulsuzdur.
Harada: Azərbaycan Xalça Muzeyi
Nə zaman: 11 may, saat 14.00
Xalq yazıçısı Elçinin pyesi əsasında "Şeytanın oyunları" adlı tamaşanı izləməyə hələ də vaxtınız var. Absurd teatrı Azərbaycan üçün olduqca yeni istiqamət olsa da, bu eksperiment, axtarış və fəlsəfi düşüncələrlə dolu olan tamaşa sizi darıxmağa qoymacaq. Rejissor Kamran Şahmərdan.
Nə zaman: 12 may, 19:00
Pyerluici Kanovinin kolleksiyasındakı orta əsrlər işgəncə alətlərindən ibarət qeyri-adi sərgi davam edir. Bütün bu işgəncə inventarı Avropada kafirlərə və cadugərlərə qarşı keçirilən məhkəmə prosesləri zamanı istifadə edilmişdir.
Harada: "İçərişəhər" Muzey Mərkəzinin Şirvanşahlar sarayı
Nə zaman: Avqustun sonuna qədər, saat 10:00-dan 18:00-a qədər
"Rembrandt" film sərgisi – dahi hollandiyalının əsərlərinin misilsiz toplusudur. Tamaşaçılar London Milli Qalereyası və Amsterdam Dövlət Muzeyi tərəfindən birgə təşkil edilən geniş miqyaslı sərginin yaradılması prosesini müşahidə edəcəklər, korifey rəssamın həyat hekayəsinə qərq olacaqlar, onun şah əsərlərinin sirlərini öyrənəcəklər.

Непростая судьба Маттео и его жизненная дилемма послужили основой для острого сюжета колумбийского фильма «Маттео». В Баку его можно будет посмотреть только в эту пятницу.
Где: Nizami Cinema Center
Когда: 10 мая, 18:30
Один ковёр может хранить в себе много важных исторических сведений, а также может рассказать нам о многих интересных традициях. Азербайджанский музей ковров приглашает любителей искусства совершить путешествие в историю гобелена Bağ, хранящегося в коллекции музея. А раскрыть все тайны поможет профессор кафедры Художественного ткачества и ковроделия Азербайджанской государственной академии художеств Тамилла Мамедова. Вход бесплатный.
Когда: 11 мая, 14:00
Продолжается необычная выставка средневековых орудий пыток из коллекции Пьерлуиджи Канови. Весь этот пыточный инвентарь использовался во время судебных процессов против еретиков и ведьм в Европе.
Где: Дворец Ширваншахов Музейного центра «Ичеришехер»
Когда: до конца августа, с 10:00 до 18:00
Можно успеть увидеть спектакль «Игры дьявола», поставленный по пьесе народного писателя Эльчина. Хотя театр абсурда – довольно новое явление для Азербайджана, этот спектакль, в котором много экспериментов, поисков, философских размышлений, не заставит вас скучать. Режиссёр – Кямран Шахмардан.
Когда: 12 мая, 19:00
Фильм-выставка «Рембрандт» – это беспрецедентное собрание работ великого голландца. Зрители смогут понаблюдать за процессом создания масштабной выставки, которую совместно организовали Лондонская национальная галерея и Амстердамский государственный музей, погрузиться в историю жизни корифея живописи, узнать тайну его шедевров.