Deyirlər ki, karyerada və məhəbbətdə uğur bizim özümüzdən asılıdır – bizim cəlb etmək və inandırmaq, insanlara təsir göstərmək və onlara rəhbərlik etmək qabiliyyətimizdən. Müasirlərinin sözlərinə əsasən, Fərman Salmanov əcdadlarından ona miras qalan xarizmatik şəxsiyyətə xas olan bütün bu xüsusiyyətlərə malik idi. Şişirtməyə yol verməyərək demək olar ki, bu insanın qeyri-adi cazibəsi yalnız onun həyatındakı qəribə hadisələrin cərəyan etməsinə deyil, bütün dünyanın taleyinə təsir edib. Azərbaycanın əyalət şəhərciyi – Şamxordan olan sadə oğlan, dağ mühəndisi-geoloq təhsili alaraq, taleyin şıltaqlığı nəticəsində xəyal etdiyi və babasından eşitdiyi Sibirə yollandı və bütün proqnozların əksinə, orada sensasiya kəşf etdi – zəngin neft və qaz yataqları aşkarladı.
Nəslin tarixçəsi
Azərbaycanın mübarək torpağı əsrlər boyu şairləri, tədqiqatçı-alimləri, tətbiqi sənət ustaları ilə məşhur olub... Elə gətirib ki, məhz Azərbaycanda ilk neft fontanı vurub, bu isə, düşünsək, nəinki bu region, bütün bəşəriyyətin inkişafına yeni istiqamət müəyyən edib. Mürtəza Muxtarovun zamanından azərbaycanlılar sadəcə “qara qızıl”ın hasilatında və emalında iştirak etməyiblər, həm də dünya sənayesi üçün vacib olan bu işdə qiymətli kəşflər edir, çox sayda təkmilləşmə və yeniliklər tətbiq edirdilər. Onların sırasında haqlı olaraq dünya tarixinin ən məhsuldar geoloqu adını daşıyan, Rusiyanın hazırda tanınmış ən nəhəng neft və qaz yataqlarının kəşfində və işlənməsində iştirak etmiş həmyerlimiz Fərman Salmanov laqyiqli yer tutur.
Salmanovlar nəslinin tarixçəsi kifayət qədər əlamətdardır. Salmanın atası Qurban Salmanov əslən Azərbaycanın Morul kəndindən idi. Ailədə 4 uşaq var idi: oğlanlar – Fərman, Mais, İlqar və qız – Amurə. Azərbaycan qızına belə qeyri-adi adın verilməsinə səbəbkar babasının qardaşı Süleyman Salmanov idi: onun həyatı sərgüzəşt romanının süjeti ola bilərdi. Gənc yaşlarında Süleyman, dini ənənələri pozaraq, onun yoxsul ailəsinə məxsus mal-qaranın bir hissəsini yerli məscidə verməkdən imtina etmişdi, hələ bu azmış kimi, itləri mollanın üzərinə qısqırtmışdı! İtaətsizlik üsyankarın 1888-ci ildə Sibirə sürgününə səbəb oldu. Orada o, rus-yapon müharibəsində iştirak edib, bir neçə döyüş mükafatlarına layiq görülüb və həsrətində olduğu müddətindən tez azad olmağa nail olur. Evə o, həyat yoldaşı, İslamı qəbul edən və Olqa adını Firuzəyə dəyişən sibir qızı ilə qayıtdı. Əzəmətli Rusiya çöllərinin obrazları Süleymanın qəlbinin dərinliklərinə yol tapmışdı: o, tez-tez şimal sərgüzəştləri haqqında nəvələrinə söz açardı, hətta nəvəsinə böyük Sibir çayının şərəfinə Amurə adını vermək istədi. Nəfəsini qısaraq, balaca Fərman babasının qəribə sərt vilayət haqqında çox maraqlı söhbətlərini dinləyərdi...
“Babam Sibir haqqında, oranın gözəl təbiəti və qüvvətli insanları haqqında çox danışardı. Mən dinləyirdim və təəccüblənirdim: doğrudanmı, insan piyada çay boyu gəzə bilər? Babam gülümsəyərək “gəzə bilər” deyirdi, axı qışda orada çox soyuqdur və bütün çaylar qalın buz örtüyünə bürünür. Bu, mənim Sibirlə ilk, qiyabi tanışlığım idi.”
Geoloji kəşfiyyat əfsanəsi
Uzun illər sonra Amurə qardaşı İlqar kimi linqvist olacaq. Ortancıl qardaş Mais artistliyi seçəcək – gözəl səsi ona opera ifaçılığında böyük uğur qazandıracaq. Fərman isə sovet geoloji kəşfiyyatının əfsanəsinə çevriləcək. Hələ uşaq ikən o, dağları dolaşaraq nadir, gözəl daşları toplamağı sevərdi. Amma o çətin illərdə Salmanovlar sülaləsinin işləri çox pis gedirdi. 1937-ci ildə atalarının həbsindən sonra hələ yeniyetmə olan böyük qardaş yetim qalan ailənin başçısı vəzifəsini üzərinə götürmək məcburiyyətində qalmışdı... Qədim insanlar düz deyiblər: uğur cəsurlara hamilik edir! 1946-cı ildə o, gənc Salmanı qanadının altına çəkdi. Hadisə isə belə olmuşdu. SSRİ-nin cənub və qərb rayonlarının neft sənayesi naziri, əslən Bakının Sabunçu rayonundan olan əfsanəvi Nikolay Baybakov Azərbaycanın rayonlarını gəzirdi və Şamxora, yerli məktəbə də baş çəkmişdi. Səkkizinci sinifdə oxuyan Fərmana Şamxor sakinlərinin məktəbə gedən yola asfalt çəkilməsi, kəndin isə elektriklə təmin edilməsi barədə xahişini çatdırmaq tapşırılmışdı. O, rus dilində azacıq da olsa danışmağı bacaranlardan biri idi: yaxınlıqda yerləşən alman düşərgəsindən olan uşaqlarla sıx ünsiyyət bəhrəsini vermişdi. Zirək gənci Nikolay Konstantinoviç bəyəndi – ola bilsin ki, o, irigözlü oğlanla mənəvi yaxınlıq duymuşdu. Görüşün sonunda Baybakov onu çağırdı və kim olmaq istədiyini soruşdu. Fərman tərəddüd etməyərək “neftçi” söylədi. Nikolay Konstantinoviç onun seçimini bəyəndi və dedi: “Neft – ölkəmizin gələcəyidir”. Uzun illər sonra, artıq təcrübəli mütəxəssis olaraq, Fərman Salmanov belə yazırdı: “Bu görüş taleyüklü idi. İnstitutu bitirdikdən sonra məni işləmək üçün Bakıya göndərəndə, Baybakova məktub ünvanlayaraq, Sibirə köçürülməyimi xahiş etdim. Nəticədə məni Moskvaya çağırdılar, oradan isə Kuzbasa göndərdilər, hətta bilet üçün pul da ödədilər”.
Bu qələbədir!
Amma hələlik heç bir şey Şamxordan olan gəncə belə parlaq gələcək vəd etmirdi. 1947-ci ildə Fərman Salmanov Şirvan geoloji ekspedisiyasının kollektoru kimi işə başlayır. 1954-cü ildə onun arzusu həyata keçdi: o, Azərbaycan Sənaye institutunu bitirdi və dağ mühəndis-geoloqu ixtisasına yiyələndi. Təcrübə zamanı o, nəhayət ki, Sibirdə oldu – bu, onun uşaqlıq arzusu idi. Tümendə o, ilk dayaq quyularını görür, böyük uğurla çıxış etdiyi konfransda iştirak edir. Fərmanın diplom işi əla – Sibirdə, faydalı qazıntılar dəfinəsində topladığı materiallar əsasında yazılmışdı. Müdafiədən sonra onun elmi rəhbəri belə məsləhət verdi: - Sibirə get. Sənin işin əsasında böyük kəşflər imkanı haqqında danışmaq olar.
O zaman Fərman yardım üçün Baybakova müraciət etdi... Həmin vaxt Qərbi Sibirin gələcəyi haqqında fikirlər bölünmüşdü. Əksər alimlər Sibir diyarının perspektivlərinə dair bədbin idilər. Hökümət də onların tərəfində idi: Neft sənayesi nazirliyində də keçilməz bataqlıq və tayqa diyarında neft hasilatının məqsədəuyğunluğuna şübhə ilə yanaşırdılar. Lakin Fərman Salmanov hesab edirdi ki, böyük kömür ehtiyatlarına malik və artıq o zaman yaşadığı və çalışdığı Kuzbasda zəngin neft yataqları ola bilməz. Əyilməz Salmanov xasiyyəti özünü biruzə verdi. Dilə tutmalara və hədələrə baxmayaraq, o, riskə getdi: 1957-ci ilin avqustunda özbaşına 7 bərə icarəyə götürərək, Kuzbas partiyasının bütün əmlakını onlara yüklədi və Surquta üz tutdu. O, tam əmin idi, intuisiyası və hesablamalarına inanırdı, lakin hələ bilmirdi ki, məhz orada onun taleyi həll olunacaq və o, əbədi şöhrət qazanacaq...
Böyük qalmaqal yarandı. Cəsarətli gənc geoloqu hətta məhkəməyə vermək istədilər. Lakin nüfuzlu insanlar, gənc alimi yaxşı tanıyan və ona inanan sibirlilər zamanında müdafiəyə qalxdılar və yüksək Moskva rəhbərliyi bir qədər gözləməyə razılıq verdi. Köhnə tarixlə Salmanovun partiyasının yeni yerə köçürülməsi barədə əmr hazırlanmışdı. Partiya üzvləri həyat yoldaşları və uşaqlarla birlikdə şəhər vağzalında məskunlaşmaq məcburiyyətində qaldılar. Hər şey sanki bir tükdən asılı idi: uğursuzluq ən xoşagəlməz nəticələrə gətirib çıxara bilərdi...
Əlamətdar fakt: 1961-ci il martın 21-də, Novruz bayramı günü, Meqion kəndi yaxınlığındakı ilk quyudan neft fontan vurdu. Bu, qələbə idi! Bütün bədxahlarına “məğrur” Fərman Salmanov eyni, kifayət qədər qıcıqlandırıcı məzmunlu məktublar göndərdi: “Hörmətli yoldaş.., Meqiondakı 1 nömrəli quyudan 2180 metr dərinlikdən neft fontan vurdu. Aydındır? Hörmətlə, Fərman Salmanov”.
Strateji fond
O zamandan Rusiyada hasil edilən neftin 70 faizi, qazın isə 90 faizi Sibirin payına düşür! Bu vacib təbii qazıntılar ehtiyatı Rusiyanın onilliklər ərzində enerji təminatının strateji fondudur. Bu sərvətin kəşfində həmyerlimizin rolu sadəcə misilsizdir. Fərman Salmanovun nailiyyətlərinin yalnız sadalanması bir neçə abzas tələb edir. Parlaq, hərtərəfli şəxsiyyət, o yalnız alim, geoloq deyil, həm də gözəl ailə başçısı idi. Salmanovun həyat yoldaşı Tamara Vasilyevna həmişə deyirdi ki, onunla birgə özünü əsl azərbaycanlı qadın kimi hiss edirdi... Onların övladları: oğulları İlya – Rusiyanın əməkdar həkimidir, aktiv ictimai fəaliyyətlə məşğul olur, qızları Tatyana – Tomsk şəhərinin rayon məhkəməsinin hakimi – Salmanov sülaləsinin layiqli davamçılarıdır. Valideynləri ilə birlikdə Sankt-Peterburqda yaşayan nəticəsi ilk inşasını əfsanəvi ulu babası Fərmana həsr edib. Nəslin ağsaqqalı, ailənin fəxrinə həssas yanaşma bu ailənin xüsusiyyətidir. Görkəmli geoloq və alimin xidmətləri Rusiya Federasiyasında layiqincə qiymətləndirilib: 2013-cü il avqustun 29-da Tümendə Zaur Rzayevin müəllifi olduğu Fərman Salmanovun bürünc heykəlinin açılışı olub. Və bu, Rusiya və Azərbaycan torpaqlarında onun xatirəsini əbədiləşdirən çoxsaylı nişanələrdən yalnız biridir. Fərman Salmanov çoxsaylı sənədli və bədii filmlərin qəhrəmanı olub, 2019-cu il mayın 31-də isə RF Prezidentinin fərmanı ilə Fərman Salmanovun adı rəsmi olaraq Surqut hava limanına verilib. Fərman Salmanov tarixi vətənində də unudulmayıb – 2006-cı il sentyabrın 26-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev iqamətgahında onu böyük səmimiyyətlə qəbul etmişdi. Ahıl alim duyğulanaraq qeyd etmişdi ki, müstəqil Azərbaycanın hərtərəfli inkişafını böyük qürur hissi ilə izləyir.
Görkəmli alim və geoloq Fərman Qurban oğlu 2007-ci il martın 31-də dünyasını dəyişdi. Xalqın yaddaşında o, yerin təkindən azad etdiyi alovu insanlara bəxş edən və ulduzlara yol göstərən Prometey kimi qalacaq.

Говорят, что удача, успех в карьере и любви зависят от нас самих ‒ от нашей способности привлекать и убеждать, влиять на людей и руководить ими. Фарман Салманов, по словам его современников, обладал всем этим набором качеств харизматичной личности, унаследованным от предков. Необычайный магнетизм этого человека повлиял не только на ход удивительных событий в его жизни, но и, без преувеличения, ‒ на судьбу всего мира. Простой парнишка из провинциального азербайджанского городка Шамхора, выучившись на горного инженера-геолога, волею судеб оказался в Сибири, о которой грезил и знал со слов деда, и вопреки всем прогнозам сделал там сенсационное открытие ‒ обнаружил богатые залежи нефти и газа.
История рода
Благословенная земля Азербайджана испокон веков славилась поэтами, учеными-исследователями, народными умельцами... Так случилось, что именно Азербайджан стал местом, где впервые забил фонтан нефти, что, если подумать, придало новый вектор развития не только этому региону, но и всему человечеству. Со времен Муртузы Мухтарова азербайджанцы не просто участвовали в добыче и переработке «черного золота», но и делали ценные открытия, вводили много технических усовершенствований и новшеств в этом важном для всего промышленного мира деле. Среди них достойное место занимает наш земляк Фарман Салманов, имеющий заслуженный титул самого результативного геолога в мировой истории, участвовавший в открытии и разработке ныне известных гигантских месторождений нефти и газа в России.
История рода Салмановых довольно примечательна. Отец Фармана, Гурбан Салманов был уроженцем азербайджанского села Морул. В семье было четверо детей: мальчики Фарман, Маис, Ильгар и девочка Амура. Азербайджанская девушка получила столь необычное имя благодаря своему двоюродному дедушке Сулейману Салманову, чья жизнь могла бы служить сюжетом приключенческого романа. В юности Сулейман отказался отдать местной мечети часть скота, принадлежавшего его бедной семье, нарушив тем самым религиозный обычай, мало того, еще и натравил на моллу собак! Непослушание стало причиной высылки бунтаря в 1888 году в Сибирь. Там он участвовал в русско-японской войне, был представлен к нескольким боевым наградам и получил долгожданное досрочное освобождение. Домой он вернулся с женой, сибирской девушкой по имени Ольга, принявшей ислам и сменившей имя на Фируза. Образы величественных русских просторов запали глубоко в душу Сулеймана: он часто рассказывал о своей северной одиссее внукам, даже внучку пожелал назвать Амурой ‒ в честь великой сибирской реки. Затаив дыхание, маленький Фарман слушал захватывающие рассказы дедушки об удивительном суровом крае...
«Дед много рассказывал о Сибири, о том, какая там красивая природа и какой крепкий народ. Я слушал и удивлялся: неужели человек и в самом деле может пешком ходить по реке? Может, улыбался дед, ведь зимой там очень холодно и все реки покрываются толстым льдом. Это было мое первое, заочное знакомство с Сибирью».
Легенда георазведки
Через много лет Амура станет лингвистом, как и ее брат Ильгар. Средний брат Маис выберет артистическую стезю ‒ прекрасный голос принесет ему большие успехи в оперном пении. Фарман же станет легендой советской геологической разведки. С самого детства он любил бродить по горам и собирать редкие, красивые камни. Но в те лихие годы дела рода Салмановых шли совсем плохо. После ареста отца в 1937 году роль главы осиротевшего семейства был вынужден взять на себя старший сын, еще подросток... Все же верно подметили древние: удача покровительствует смелым! В 1946 году она взяла под крыло юного Салмана. А дело было так. Министр нефтяной промышленности южных и западных районов СССР, легендарный Николай Байбаков, уроженец Сабунчинского района Баку, объезжал районы Азербайджана и посетил Шамхор, в частности, побывал в местной школе. Восьмикласснику Фарману было поручено передать просьбу жителей Шамхора: асфальтировать дорогу, ведущую к школе, и электрифицировать деревню. Он был одним из немногих хоть чуточку говоривших по-русски: сказалось тесное общение с детьми из расположенной неподалеку немецкой колонии. Шустрый юнец понравился Николаю Константиновичу – он, видимо, разглядел в большеглазом мальчике родственную душу. В конце встречи Байбаков подозвал его и спросил, кем тот хочет стать. «Нефтяником», ‒ без колебаний ответил Фарман. Николай Константинович похвалил его выбор, сказав: «Нефть –будущее нашей страны». Много лет спустя, уже маститым специалистом, Фарман Салманов написал:
«Эта встреча была судьбоносной. Когда после института меня отправили работать в Баку, я написал письмо Байбакову с просьбой о переводе в Сибирь. В результате меня вызвали в Москву, а оттуда направили в Кузбасс и даже деньги на билет выдали».
Это победа!
Но пока ничего не предвещало юноше из Шамхора такой блестящей будущности. В 1947 году Салман Фарманов начинает работать коллектором Ширванской геологической экспедиции. В 1954 году сбылась его мечта: он окончил Азербайджанский индустриальный институт и получил специальность горного инженера-геолога. Во время практики ему наконец довелось побывать в Сибири, что было его мечтой с детских лет. В Тюмени он увидел первые опорные скважины, участвовал в конференциях, где выступал с большим успехом. Дипломная работа Фармана была написана блестяще ‒ по материалам, собранным в Сибири, кладезе полезных ископаемых. После защиты его научный руководитель посоветовал:
– Езжай в Сибирь. Судя по твоей работе, можно говорить о возможности больших открытий.
Тогда Фарман и обратился за помощью к Байбакову... К тому времени мнения о будущем Западной Сибири разделились. Многие ученые были настроены скептически по поводу перспектив сибирского края. На стороне скептиков было и правительство: в министерстве нефтяной промышленности тоже сомневались в целесообразности разработки нефти в краю непроходимых болот и тайги. Но Фарман Салманов считал, что как раз в Кузбассе, где имелись большие залежи угля и где он к тому времени жил и работал, большой нефти быть не могло. Непокорный салмановский нрав дал о себе знать. Несмотря на уговоры и угрозы, он пошел ва-банк: в августе 1957 года самовольно арендовал семь барж, погрузил на них все имущество кузбасской партии и взял курс на Сургут. В полной уверенности, твердо полагаясь на интуицию и собственные расчеты, но еще не зная, что именно там будет решаться его судьба и он обретет немеркнущую славу...
Вспыхнул грандиозный скандал. Дошло до попыток засудить дерзкого молодого геолога. Но вовремя вступились влиятельные люди, сибиряки, хорошо знавшие молодого ученого и поверившие ему, ‒ и высокое московское начальство согласилось повременить. Задним числом был оформлен приказ о переброске партии Салманова на новое место. Партии пришлось вместе с женами и детьми ютиться на городском вокзале. Все висело буквально на волоске: неудача могла повлечь самые нежелательные последствия...
Знаменательный факт: 21 марта 1961 года, в день празднования Новруза, дала фонтан нефти первая скважина у села Мегион. Это была победа! Всем своим злопыхателям «дерзкий» Фарман Салманов разослал письма одного и того же, весьма задиристого содержания:
«Уважаемый товарищ..., в Мегионе на скважине №1 с глубины 2180 метров получен фонтан нефти. Ясно? С уважением, Фарман Салманов».
Стратегический фонд
С тех пор доля сибирской нефти составляет около 70% общего объема добываемой в России, а газа – 90%! Эти запасы важнейших природных ископаемых – стратегический фонд энергоснабжения России на многие десятилетия. И роль нашего земляка в открытии этих сокровищ просто неоценима. Одно перечисление заслуг Фармана Салманова может занять несколько абзацев. Яркая, разносторонняя личность, он был не только ученым, геологом, но и прекрасным семьянином. Супруга Салманова, Тамара Васильевна, всегда говорила, что с ним чувствовала себя настоящей азербайджанской женщиной... Их дети: сын Илья ‒ заслуженный врач России, активно занимающийся общественной деятельностью, и дочь
Татьяна ‒ судья районного суда города Томска – достойные продолжатели фамилии Салмановых. Правнучка, проживающая с родителями в Санкт-Петербурге, свое первое сочинение посвятила легендарному прадедушке Фарману. Трепетное отношение к аксакалу рода, гордости семейства – особенность этой семьи. Заслуги выдающегося геолога и ученого по достоинству оценены в Российской Федерации: 29 августа 2013 года в Тюмени был открыт бронзовый памятник Фарману Салманову работы Заура Рзаева. И это лишь один из множества знаков на русской и азербайджанской земле, увековечивших его память. Фарман Салманов стал героем многочисленных документальных и художественных произведений, а 31 мая 2019 года указом Президента РФ имя Фармана Салманова было официально присвоено аэропорту Сургута. Не забыт Фарман Салманов и на своей исторической родине – 26 сентября 2006 года президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев тепло принял его в своей резиденции. Старый ученый растроганно заметил, что испытывает чувство большой гордости, наблюдая за всесторонним развитием независимого Азербайджана.
Сердце выдающегося ученого и геолога Фармана Гурбан оглу Салманова перестало биться 31 марта 2007 года. В памяти народной он останется Прометеем, подарившим людям огонь, высвободив его из недр земных, и указавшим путь к звездам.