Nargis jurnalının ən yaxşı foto və videoları dekabrın 13-də Bakıda təqdim edildi
Nargis Nəşriyyat evi fəaliyyət göstərdiyi yeddi il ərzində ən yaxşı arxiv və Nargis jurnalı üçün eksklüziv olaraq çəkilmiş fotolardan ibarət “On üç” adlı genişmiqyaslı sərgi təşkil etdi. Ekspozisiya yalnız bir gün, dekabrın 13-də nümayiş olundu.
Bəzi inanclara görə 13 rəqəminin nəhs sayılmasına baxmayaraq Nargis üçün bu uğurlu rəqəmdir. Yeddi il ərzində nəşrimiz dəb və mədəniyyət dünyasına bələdçilik edib, bu illər ərzində çox sayda studiya və reportaj üslubunda unikal çəkilişlər həyata keçirib. Çəkilişlər üzərində dünya şöhrətli fotoqraflar çalışıb, kadrda isə Azərbaycanın birinci xanımından tutmuş tanınmış rəssamlara və dünya miqyaslı modellərə qədər ən məşhur şəxsiyyətlər yer alıb. Bu fotoların bəziləri layiqli olaraq dövrümüzün simvolu hesab edilə bilər.
Yeddi il ərzində dünyaya Gladis Perint Palmer, Nicat Burçiyev, Sitarə İbrahimbəyli, Orxan Aslanov, Pərviz Qasımzadə, Maksim Qaqarin, Frederik Aranda, Boqdan Boqdanov, Cengiz Dikbaş, Randall Sul kimi məşhur fotoqrafların və rəssamların gözü ilə baxdıq. Həmin fotoqrafların xüsusi olaraq Nargis jurnalı üçün yaratdıqları işləri ilk dəfə bu ilin aprel ayında İstanbulun mədəniyyət mərkəzi olan qədim Esma Sultan Sarayının pavilyonunda sərgiləndi. İstanbul sərgisinin uğurunu təkrar etmək arzusu ilə Nargis Nəşriyyat evi «On üç» ekspozisiyasını Bakıdakı baş ofisində təşkil etdi. Sərgiyə çox sayda foto və illüstrasiya arxivindən diqqətlə seçilmiş 44 əsər, həmçinin Nargis nəşriyyat evinin sponsorluq və xeyriyyə layihələrini əks etdirən videolar daxildir.
Tədbir baş sponsor Hayat Palace yaşayış kompleksinin, eləcə də Lumеgrand Interiors və Mehin Events-in dəstəyi ilə keçirildi. Qonaqlar arasında xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri, incəsənət və mədəniyyət xadimləri, Nargis-in tərəfdaşları və dostları yer almışdı. DJ və skripka gecəni müşayiət etmişdi, sonda isə Nargis jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudova bayram tortunu təntənəli şəkildə kəsdi.

Лучшие фотографии и видео журнала Nargis были представлены 13 декабря в Баку
Издательский дом Nargis организовал масштабную выставку “On üç” («Тринадцать»), где были собраны лучшие архивные фотографии, созданные эксклюзивно для журнала Nargis за семь лет его существования. Экспозиция была доступна только один день, 13 декабря.
Вопреки суевериям, тринадцать для Nargis – счастливое число, ведь 13 декабря журнал Nargis празднует свой день рождения. На протяжении семи лет издание служило проводником в мир моды и культуры, и за эти годы было отснято немало уникальных кадров – как постановочных, так и репортажных. Над съемками работали фотографы с мировыми именами, а в кадре оказывались самые известные личности от первой леди Азербайджана до именитых художников и моделей мирового масштаба. Некоторые из этих снимков сейчас могут по праву считаться символами нашей эпохи.
Семь лет мы смотрели на мир глазами таких фотографов и художников, как Глэдис Пэринт Палмер, Ниджат Бурчиев, Ситара Ибрагимбейли, Орхан Асланов, Пярвиз Гасымзаде, Максим Гагарин, Фредерик Аранда, Богдан Богданов, Ченгиз Дикбаш, Рандалл Славин и другие. Работы, созданные ими для журнала Nargis, уже выставлялись в апреле этого года в павильоне старинного дворца принцессы Эсмы-султан в культурном центре Стамбула. Желая повторить успех первой выставки, Издательский дом Nargis открыл экспозицию «On üç» в своем главном офисе в Баку. В нее вошли 44 работы, скрупулезно выбранных из большого архива фотографий и иллюстраций, а также видео, отражающее оригинальные спонсорские и благотворительные проекты Nargis.
Мероприятие состоялось при поддержке генерального спонсора Hayat Palace, а также Lumеgrand Interiors и Mehin Events. Среди гостей были представители посольств зарубежных стран в Азербайджане, деятели искусства и культуры, партнеры и друзья Nargis. Вечер проходил в сопровождении диджея и скрипки, а в завершение главный редактор журнала Nargis Ульвия Махмудова торжественно разрезала праздничный торт.