25 yanvar tarixində Çin bürcündə ilk il – Metal siçan ili başlayır. Bu münasibətlə Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi uşaqlar və böyüklər üçün bir sıra inanılmaz ustad dərsləri təşkil edir. Proqrama çay mərasimi sənətinin əsaslarının öyrənilməsi, xəttatlıq dərsləri, tzançji – kağız kəsmə sənəti, makrame texnikasından istifadə edərək bilərzik toxumaq üzrə seminarlar, ənənəvi xəmir texnikasından istifadə edərək uşaqlarla gil pandaların düzəldilməsi, Çin fənərlərinin hazırlaması, Pekin Operası maskalarının bəzədilməsi daxildir.
Nə zaman: 10 yanvar – kağız kəsimi, rəsm, 14:00 – 16:00
11 yanvar – kağız kəsimi, xəttatlıq, 14:00 – 16:00
12 yanvar – makrame, xəttatlıq, 14:00 – 16:00
Bulvarda keçirilən bayram yarmarkası başa çatmaq üzrədir. Rəngarəng face-art, ləziz isti qutab, musiqi və Yeni il fotoları ilə uşaqları sevindirməyə tələsin.
Harada: Bakı Dənizkənarı Parkı
Nə zaman: yanvarın 15-dək
7 yaşdan 14 yaşadək uşaqlara qeyri-adi hədiyyələr və kəskin süjetli kvest oyunları ilə dolu "Elmi Yeni İl" tədbirinə getmək çox maraqlı olacaq. Proqramın aparıcıları M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin tələbələri və məzunlarıdır.
Harada: “XXI Əsr” Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi
Nə zaman: 11 və 12 yanvar, 10:00 – 18:00
Bazar günü balaca bakılıları “Yeni il sehri” adlı xüsusi proqram gözləyir. Tədbirə "Şelkunçik" kölgə teatrının tamaşası, face-art, kvestlər və yeni il kompozisiyalarının hazırlanması üzrə ustad dərsləri daxildir.
Harada: Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi
Nə zaman: 12 yanvar, 10:00 – 15:00
Kennet Branın quruluşunda rus dili altyazısı ilə ingilis dilində Şekspirin "Qış nağılı" əsərinin rəqəmsal versiyası London səhnəsindən birbaşa Bakıya gələcək. Tamaşa Cudi Dençdən Branın özünə qədər mükəmməl ulduz heyəti ilə valeh edir. Kinoteatr ekranlarına çıxan kimi tamaşa populyarlıqda "Aclıq oyunlar"ın ikinci hissəsini keçdi, bu isə teatrda nadir hallarda baş verir.

25 января наступает год Металлической крысы – первый год китайского зодиака, по такому поводу посольство Китайской Народной Республики в Азербайджане и Азербайджанский национальный музей ковра организуют серию невероятных мастер-классов для детей и взрослых. В программе – обучение основам искусства чайной церемонии, уроки каллиграфии, цзяньчжи – китайского искусства вырезания из бумаги, мастер-класс по плетению браслетов в технике китайского макраме, лепка пластилиновых панд с детьми по традиционной китайской технике работы с тестом, изготовление китайских фонариков, роспись масок Пекинской оперы.
Когда: 10 января – резьба по бумаге, рисование, 14:00 – 16:00
11 января – резьба по бумаге, каллиграфия, 14:00 – 16:00
12 января – макраме, каллиграфия, 14:00 – 16:00
Подходит к концу праздничная ярмарка на бульваре. Успейте порадовать детей красочным фейс-артом, горячими кутабами, музыкой и новогодними фотографиями.
Где: Бакинский приморский бульвар
Когда: до 15 января
Детям от 7 до 14 лет будет интересно попасть на «Научный Новый год» с небанальными подарками и остросюжетным квестом. Ведущие программы – студенты и выпускники МГУ имени М.В.Ломоносова.
Где: Центр Международного образования и инноваций «XXI Əsr»
Когда: 11 и 12 января, 10:00 – 18:00
В воскресенье маленьких бакинцев ждет специальная программа «Новогоднее волшебство», в которую входят постановка театра теней «Щелкунчик», фейс-арт, квесты и мастер-классы по созданию новогодних композиций.
Где: Национальный музей искусств Азербайджана
Когда: 12 января, 10:00 – 15:00
Прямиком с лондонских подмостков в Баку приедет цифровая версия шекспировской «Зимней сказки» в постановке Кеннета Браны на английском языке с русскими субтитрами. Спектакль поражает своим звездным составом – от Джуди Денч до самого Браны. Едва выйдя в прокат, он обогнал по популярности вторую часть «Голодных игр», а такое нечасто случается в театре.