QƏLBLƏRİ QIRAN. NAOMİ UOTS
“Yəqin yoruldunuz? − Naomi Uotts körfəz mənzərəli tanınmayan Venesiya villasının terrasında ona təklif olunan kresloda əyləşərək mehribancasına maraqlanır. − Mən isə çox yorulmuşam" − o, etiraf edir. Bu sentyabr ayı idi, Lidoda beynəlxalq film festivalı başa çatırdı və aktrisa nəhayət söhbətimizə vaxt ayıra bilmişdi. O, çox yumşaq danışır, mehribancasına gülümsəyir, vaxtaşırı üzünə tökülən saçlarını düzəldir və uzun stəkandan mineral su yudumlayır. Çox sadə geyinib: uzun yubka və pastel tonlarında sərbəst bluz. Açıq olması təəccübləndirir − çox şəxsi suallardan belə çəkinmir, adətən başqalarına belə suallar verildikdə gözləri agentlərini axtarır, əsəbi olaraq saata baxırlar ya da söhbəti bitirmək üçün tələsik bir şey uydururlar. Naomi isə gözlərini qaçırmır və intonasiyasını dəyişmədən suallara cavab verir.
Bu yay harada istirahət etmisiniz?
Heç istirahət etməmişəm. Biz "Pinqvin Blum" filmini çəkirdik, odur ki, yayı yollarda keçirmişəm. Film başına bədbəxt hadisə gələn Sem adlı bir qadından bəhs edir. Qadın kiçik yaralı bir quş tapıb ona qulluq edəndən sonra qəhrəmanımın həyat, ölüm və əzabla əlaqəli fikirləri çox dəyişir. Odur ki, film kiçik bir quşun bütün ailəni necə xilas etdiyindən bəhs edir. Mən baş qəhrəmanı oynayıram, eyni zamanda prodüser kimi də çıxış edirəm − bir müddətdir ki, bu işlə məşğul olmağa başlamışam. Deyim ki, rol olduqca çətin idi: ağrıdan, depressiyadan əziyyət çəkən, hətta intihar etmək istəyən bir qadını oynamaq asan iş deyildi! Faciə baş verdiyi andan Sem özündən soruşmağa başlayır: “Mən bundan sonra necə yaşayım? Özümü yenidən necə yaradım?" Düşünürəm ki, zaman-zaman, heç bir səbəb olmadan hər kəs belə düşünməlidir. Ümid edirəm, bu hekayə insanların qəlbinə toxunacaq. Kiminsə həyatını yaxşı tərəfə dəyişməsinə kömək etsə, çox xoşbəxt olaram.
Sizin və oynadığınız qəhrəmanlar arasında oxşar cəhətlər varmı?
Qəhrəmanlarım heç mənə bənzəmirlər. Mən bilərək elə qəhrəmanlar seçirəm, buna görə də onları oynamaq daha maraqlı olur, çünki özümü yoxlayıram: nəyə qadirəm, belə vəziyyətdə nə edərdim, nə düşünərdim? Çəkiliş prosesində özümü daha yaxşı tanımağa başlayıram. Məsələn, "Real Rokki" filmində Linda rolunu oynayarkən onun kimi qadınlardan nə qədər fərqli olduğumu başa düşdüm. Həyatda onunla tanış olmaq qismət oldu.
Nə ilə fərqlənirsiniz?
Linda çox parlaq bir qadındır, içəri girəndə bütün diqqət ona yönəlir. O, enerjili, söhbətcil və özünə güvənən biridir, yüksək səslə danışır, çox zarafat edir və zarafatları, necə deyim... siyasi cəhətdən yanlışdır − insanların üzünə belə şeylər desəydim utancımdan ölərdim! Həm də Linda çox qısa, dar paltarlar geyinir, bundan əlavə özümü heyvan şəkli olan geyimdə təsəvvür edə bilmərəm − gördüyünüz kimi, biz onunla tam əks xarakterlərik! Ən maraqlısı odur ki, − Linda özü bunu mənə demişdi − otuz ildir evlidir və yoldaşı onu bir dəfə də olsun makiyajsız görməyib! Yəni o, hər səhər makiyaj sürmək üçün həyat yoldaşından əvvəl qalxır. Linda kimi bir qadın istənilən kişini fəth etməyə qadirdir! Mən bunu ancaq xəyal edə bilərəm.
O, bunu necə bacarır?
Düşünürəm ki, bu qadınlar bizdən fərqlənmir. Sadəcə, onlar həmişə lazımi yerdə və kişi onları dinləməyə hazır olduqda peyda olurlar.
Bəs özünüzü hansı qadın tipinə aid edirsiniz?
Tam zidd. Təbiətcə, mən ürkək, qorxaq biriyəm, düzdür bəzən cəsarətimi toplayıb qətiyyət göstərə bilərəm. Yəqin ki, kişilərin çox çətin gördükləri qadın tipinə aidəm. Amma mən özüm də insanlarda mürəkkəblik və çoxyönlülüyü sevirəm.
Rollar üçün tez-tez dieta saxlamalı, çoxlu məşq etməli olursunuz. Deyirlər ki, boksçunun həyat yoldaşını oynamaq üçün, hətta boksla da məşğul olmusuz?
Doğrudur. Bu idman növü haqqında filmə çəkiləcəyimi biləndə məşqçidən mənə bir neçə dərs verməyini xahiş etdim. Boks heç mənə görə deyil, amma bu, idman proqramlarını izləməkdən zövq almadığım mənasını daşımır. Böyük qardaşım boksu və digər idman növlərini çox sevir, mən isə kişilərin ehtirasla izləməklərini və idmançıların qalibiyyətə can atdıqlarını izləməyi sevirəm, − bu emosiyalar keçicidir! Digər tərəfdən kişilərin idmana qarşı dəlicəsinə fanatizmi mənə çatmır. Yəqin ki, mənim daha sakit məşğuliyyətlər xoşuma gəlir, məsələn yoqa, dartınma, Ceyn Fonda tərzində aerobika... Gəncliyimdə mən çox rəqs edirdim, indi isə gəzintilərə və sürətli yürüşə üstünlük verirəm.
Rola hazırlaşanda hansı çətin məşqlərdən keçməli oldunuz?
Ən çətin «Qaydasız döyüş» filminin hazırlıqları oldu – bu rol üçün məni MKİ-nin agentlərinin proqramı üzrə hazırlaşdırıblar. Sadəcə bir neçə gün sürdü, amma şərq döyüşləri məşqləri, qaçış, o cümlədən təqibçilərdən qaçmaqdan başqa yandırmaq, nəyisə partlatmaq və yüksəklikdən atlamaq məcburiyyətində qaldığımı heç vaxt unutmaram! Ən çətini isə qəfildən qaranlıqda üstümə hücum etmələri idi!
Bir çox aktrisaları yaşa dolduqca aktiv və seksual cazibədar qadınları oynamağın çətinliyi narahat edir. Bu barədə nə düşünürsünüz?
Bəli, mən bu stereotiplər barədə bilirəm və ümumi qaydalara qarşı dura biləcəyimə ümid edirəm. Ola bilər ki, mən gənc yaşlarındakı sadəlövh qız deyiləm, amma bu o demək deyil ki, mənim həyatımda seksual anlar artıq ola bilməz. Nə qədər ki, çox yaşayırıq, o qədər də dərin və mürəkkəb oluruq − məgər bu tamaşaçıları cəlb etməməlidir, məgər yaxşı filmlər qadının çoxyönlü olduğunu, xarakterinin mürəkkəbliyini göstərməməlidir? Həm də hər yaşın öz gözəlliyi var. İndi, məsələn, mənə zəngin cazibədar qadınları oynamaq daha asandır.
Oyunun bitdiyini və aktyorun özünü təbii aparmasını necə müəyyən etmək olar?
Əgər insanı tanımırsansa, bunu müəyyən etmək çətindir. Amma anam bunu çox gözəl bacarır. O, mənim çəkilişlərimə gələndə oyunumun zirvədə olduğunu və ya qeyri-təbii olduğumu dərhal müəyyən edir. Düzünü desəm, onu çəkiliş meydançasında görmək xoşuma gəlmir, amma bəzən onun gəlişi həqiqətən daha yaxşı oynamağıma kömək edir. Ən əsası o, məni əsəbləşməyə məcbur edir, bu isə o deməkdir ki, peşəm mənim üçün adiləşməyib: mən əvvəlki kimi işimə ciddi yanaşıram və məni hələ də başqasının fikri narahat edir.
Siz gözlənilmədən və olduqca gec şöhrət qazandınız. Siz ona hazır idiniz?
Məşhur olmağa hazırlaşmaq mümkün deyil, amma gec gəlməyi bir o qədər də yaxşıdır. Hərçənd, mən çox erkən yaşlarında şöhrət qazanan gənc nəsil aktrisalarından bəzilərini tanıyıram və onlar onun öhdəsindən çox gözəl gələ bilirlər. Populyarlığın ən böyük nöqsanı odur ki, hər kəs sənə möhtəşəm olduğunu və elədiyin hər şeyin gözəl olduğunu deyir. Bu aktyoru pozur: o reallıqdan uzaqlaşır, həqiqətləri görmür, yanlış qərarlar verir… Düşünürəm ki, əgər şöhrəti gənc yaşlarında qazansaydım, yəqin ki, çox səhvlər edərdim.
Məsələn, nə?
Məsələn, axmaq filmlərdə səfeh qızları oynayardım və həyatla əlaqəni kəsərdim.
Bunun yerinə isə siz Devid Linçin filmlərində oynadınız…
Bəxtim gətirib ki, Devid Linç qarşıma çıxıb və məhz məni seçib - bu bütün mənim həyatımı dəyişdi. O, mənim nəsihətçim və dostum oldu. Onun filmləri o qədər möhtəşəmdir ki, hələ də müzakirə mövzusudur. Yeri gəlmişkən, yaxın dost olduğumuzda mən ona bir sual verdim: "Niyə məhz məni seçdin?". O, cavab verdi ki: "Çünki sən ilk dəfə gözlərimə baxanda anladım ki, bu real bir insanın baxışıdır".
Uşaqlarınızın atası Liev Şrayberlə çəkiliş zamanı tanış olmusunuz?
Xeyr, baxmayaraq ki, biz bir neçə filmdə birlikdə oynamışıq. İlk görüşümüz çəkilişdə olmayıb. Düşünürəm ki, bizi yaxınlaşdıran bir-birimizə oxşar olmağımız idi − hər ikimiz öz peşələrini sevən aktyorlarıq. Ayrıldıqdan sonra oğullarımızın xatirinə bir-birimizə hörmət və sevgini qoruyub saxlaya bildik. Qəribədir, amma həmişə oğullarım olacağını bilirdim. Uşaqlarımızın hər iki valideyni aktyordur, amma onları yatırtmaq üçün ikimizdən biri mütləq evdə olurdu. Əlbəttə ki, işləyən valideynlərin uşaqlarına daha az vaxtları olur. Ancaq nə qədər məşğul olsam da, uşaqlarımla keyfiyyətli vaxt keçirməyə çalışıram. Bu o deməkdir ki, mən onların yanında olduğum zaman oturub jurnalları vərəqləmirəm, onlarla birlikdə oynayıram. Bilirsiniz, bir çox işləyən analar uşaqları ilə çox vaxt keçirməmələri üçün özlərini günahkar hiss edirlər. Bu baxımdan aktyor peşəsi o qədər də pis deyil − heç olmasa onu ana rolu ilə birləşdirmək olar. Keçən il bir neçə layihədə rol aldım, o müddətdə iki həftədən az səyahət etmişəm. Ancaq demək olar ki, altı ayı  film çəkmədən keçirdim və ailəmə kifayət qədər vaxt ayıra bildim. Amma rəfiqəm ofisdə 12 saat vaxt keçirir və qızını gündə cəmi iki saat görür.
Böyüdüyünüz ailəniz, valideynləriniz haqqında danışın bir az.
Ailəm çox böyük deyildi: anam, böyük qardaşım və mən. Atam mən uşaq ikən vəfat edib. Buna görə də, kişinin, ailə başçısının necə olmağı barəsində heç bir fikrim yox idi... Valideynlərimin bir yerdə yaşadığı dövrü çox dumanlı xatırlayıram. Bilirəm ki, onlar tanış olanda anam model, atam isə Pink Floyd qrupunda səs rejissoru işləyirdi. Valideynlərimin köhnə fotolarına baxanda, onların başlarında kol kimi bitən saçlarını, bədənləri isə güc-bəla ilə örtülmüş geyimlərini gördükdə xatırlayıram ki, mən balaca qızcığaz üçün onlar ofisdə işləyən və bahalı kostyumlar geyinən valideynlərdən min dəfə əla ana-ata idi. Biz çox dolğun, macəra dolu həyat yaşamışıq, tez-tez köçürdük. Haradasa on məktəb dəyişməli olmuşam və hər dəfə yeni kollektivə düşəndə yenidən uyğunlaşmalı olurdum. Öz-özümə sual verirdim: “Bu qrupun üzvü olmaq üçün nə edim? Məni qəbul etmələri üçün nə edim?”... Düşünürəm ki, aktrisa olmağım buna görə uzun zaman aldı. Axı kastinqlərdə həmişə uyğunlaşmağa, başqası olmağa çalışmışam, amma ilk növbədə özümə sual verməli idim: "Sən kimsən və kim olmaq istəyirsən?" Anam özünü insanlarla əhatə etməyi sevirdi və ailəmizdə həmişə tam matriarxat hökm sürürdü. Yalnız anam deyil, qardaşımla məni böyüdən nənəm, onun da anası çox güclü qadınlar idi. Güclü insanların ortaq bir cəhəti var: həqiqəti söyləməkdən çəkinmirlər. Uşaqlıqdan bəri saxta münasibətləri, yalanı qəbul etmirəm. Uşaqlarına yalan danışan valideynlərə nifrət edirəm: "Hər şeyin öhdəsində əla gəlirsən! Sən hər şeyi çox gözəl bacarırsan!". Bu cür həvəsləndirməni başa düşmürəm. Düşünürəm ki, uşaqları tərifləmək lazımdır, ancaq buna layiq olduqları zaman.
Rəfiqələriniz çoxdur?
Olduqca çox rəfiqəm var və belə alındı ki, onların çoxu məşhurlaşdı − məsələn, Nikol Kidman. Mənə elə gəlir ki, elə bir dövr başlayıb ki, qadınlar yalnız şəxsi səviyyədə dost deyil, eyni zamanda işdə bir-birlərini güclü dəstəkləyirlər. Şadam ki, bir-birimizə kömək etməyə başlamışıq və bu gün bizə qulaq asırlar.
Siz britaniya vətəndaşısınız, ancaq film debütünüz Avstraliyada oldu...
Mənim babam Uelsdən idi, nənəm isə avstraliyalı. Babam sağ ikən, ailəmiz Böyük Britaniyada yaşayırdı, orada gözəl bir malikanəmiz var idi. O vəfat etdikdən sonra Avstraliyaya köçdük. Hələ də bu iki bölgə arasında ruhən bağlılığımı hiss edirəm.
Son olaraq məsləhət verin: bir qadın gəncliyini və gözəlliyini necə qoruya bilər?
Anam həmişə deyirdi: "Böyüməyə başlayanda az yatacaqsan." Budur, müəyyən bir yaşa çatmışam, amma hələ də yatmağı sevirəm və gündə səkkiz-doqquz saat yata bilməsəm özümü çox pis hiss edirəm. Buna görə orijinal bir şey məsləhət verə bilməyəcəm... Ancaq bu sualı Devid Linçə versəniz, o yəqin ki, deyəcək: daha çox meditasiya etmək lazımdır.

"You must be tired? – Naomi Watts is sympathetically interested, sitting in her chair in the offered terrace unnamed Venetian villa overlooking the bay. “Yeah, I am tired,” she admits. It was in September when an international film festival was ending at Lido and the actress was finally able to make time for our conversation. She speaks softly, smiles affectionately, periodically correcting a naughty curl and sipping mineral water from a tall glass. She is dressed simply: a long skirt and a blouse in pastel colours, a free cut. She surprised us by her openness – she is not even embarrassed by very personal questions, from which others sometimes start to run their eyes in search of their agent, they nervously cast a glance at their watches or invent something hastily in order to quickly end the conversation. Without looking away or changing intonation, she answers our questions.
Where did you go on holiday this summer?
Didn’t rest at all, we shoot the movie “Penguin Bloom”, so I spent my summer travelling. The film is about a woman named Sam, who experienced a serious accident. But after she finds a tiny wounded bird and nurses her, my heroine’s views on life, death and suffering change enormously. All in all, it is a film about a bird that saves an entire family. I play the main character, and also act as a producer – for some time now I began to do this. I must say, the role was rather difficult: playing a woman who suffers from pain, depression and even wants to commit a suicide – so the task was not easy! When the trouble hits, Sam starts to question her life: “How am I supposed to live? How to re-create myself?” I think it would not hurt anyone to think about this from time to time, even without any special reason. I hope that this story will touch people's hearts. And I would be very happy if this story helped to change somebody’s life in a better direction.
Are there any similarities between you and your heroines?
My characters are completely unlike me. I specifically choose such heroines, so it’s more interesting for me to play – I’m kind of checking: what am I capable of, what would I do in a similar situation, would I do the same? In the process of filming, I begin to get to know myself better. For example, playing Linda in the movie Real Rocky, I realized how different I am from women like her. I managed to get to know her in life.
Why do you think you are so different?
Linda is a very bright woman, when she comes in all attention is focused on her. She is energetic, talkative and confident, speaks loudly, jokes a lot, and her jokes, how to say... politically incorrect – I would die with shame, saying such things to people in the face! In addition, Linda wears too short, tight-fitting dresses, in addition, I can’t imagine animal-printed clothes – as you can see, we are the exact opposite! The most curious thing, Linda told me herself, is that she has been married for thirty years and her chosen one has never seen her without makeup! That is, she every morning manages to get up before her spouse to put herself in order. A woman like Linda can conquer any man! I can only dream about it.
How can she achieve it?
I think these women are no different from us. It’s just that they always appear in the right place and at the very time when the man is ready to listen to them.
What type of women do you consider yourself to be?
To the opposite. By nature, I’m timid, fearful, though sometimes I can take courage and show determination. Apparently, I belong to the type of women whom men find too complex. But I myself like people in complexity and diversity.
For roles, you often have to go on a diet, exercise a lot. They say in order to play the wife of a boxer, you even went in for boxing. Is it right?
Yes, I did. Having learned that I have to act in films about this sport, I asked the coach to teach me some lessons. Boxing is completely not for me, but this does not mean that I do not enjoy watching sports. Boxing is completely not for me, but this does not mean that I do not enjoy watching sports. My elder brother loves boxing and other sports, but I like watching that passion, from which men suffer and athletes aspire to victory! On the other hand, I do not fully understand the men with their crazy fanaticism regarding sports. Perhaps this is because I like more relaxed activities – for example, yoga, stretching exercises, aerobics in the spirit of Jane Fonda... In my youth I danced a lot, and now I prefer walking and jogging.
What were the most difficult trainings you had to go through while preparing for the role?
The most difficult thing was to prepare for the “Games without rules for this role I was trained in the program for CIA agents. Only a few days, but I will never forget how I had to set fire, blow up something and jump from above, besides the lessons of oriental wrestling, running, including from pursuers! And the worst thing was the training, when I was suddenly attacked in the dark.
Many actresses are concerned that with age it becomes more difficult for them to play active and sexually attractive women. What do you think about this?
Yes, I know about these stereotypes and really hope that I can resist the general rules. I may not be that naive girl as I was at an early age, but this does not mean that there can no longer be sexual moments in my life. The longer we live, the deeper and more complex we become – shouldn't this attract the audience, shouldn't good films show the versatility of a woman, the complexity of her character? In addition, each age has its own advantages. Now, for example, it is much easier for me to play attractive rich.
How to determine when the game ends and the actor begins to behave naturally?
It is difficult if you do not know the person. But my mother does it very well. When she comes to my shooting, she instantly determines whether my game is up to par or I look unnatural. To be honest, I'm not always happy to see her on the set, but sometimes her arrival really helps to achieve a better game. The main thing is that it makes me nervous, which means that my profession has not turned into a routine for me: I still take her seriously, and I still care about the opinions of others.
Glory came to you unexpectedly and quite late. Were you ready for her?
It’s impossible to prepare for popularity, but it seems to me that the later it arrives, the better. Although I know several actresses of the young generation, to whom fame came as a teenager, and they cope with it perfectly. The biggest drawback of popularity is that everyone tells you that you are beautiful and do everything wonderful. This spoils the actor: he begins to lose touch with reality, ceases to see the truth, makes wrong decisions... I think, had fame come to me too soon, I would have done a lot of stupid things.
Like what?
Well, for example, I would start playing stupid girls in stupid films and would also lose touch with life.
Instead, you started acting with David Lynch...
I was very lucky that I met David Lynch on my way and that he chose me, it changed my whole life. He became my mentor and friend. His films are so magnificent that they still serve as a topic of discussion. By the way, when we became close friends, I asked him a question: “Why did you choose me?” He replied: "Because when you first looked into my eyes, I realized that this was the look of a real person."
Did you meet father of your children Liev Schreiber on the set?
No, although we starred in several films together. Our first meeting was not on the set. I think that we were brought together by the fact that we were very similar – both actors who adore their profession. After parting, we managed to maintain respect and love for each other - for the sake of our sons. Strange, but I always knew that I would have sons. Our children have both parents actors, but always one of us is at home to put them to bed. Of course, working parents have less time for children. However, the busier I am, the more quality time I try to spend with my children. This means that when I am with them, I do not sit and leaf through magazines while they play, but play with them. You know, many working mothers live with guilt for not spending much time with their children. In this regard, the acting profession is not so bad – at least, you can combine it with the role of the mother. Last year, I starred in several projects, for which I was on the road for no more than two weeks. But for six months spent almost without shooting, and I had enough family time. But my girlfriend spends 12 hours in the office and sees her daughter only two hours a day.
Tell us about the family in which you grew up, about your parents.
We did not have a very large family: mother, older brother and myself. My father died when I was a child. Therefore, I had no idea what a man should be like, the head of the family... I remember very vaguely the period when parents lived together.I know that when they met, my mother was a model, and my father worked as a sound engineer for Pink Floyd. Looking at photographs of my parents of that time, where both have lush hair on their heads and their bodies are barely covered with clothes, I recall that for me as a baby, they were the coolest in the world, cooler than those who went to the office and wore expensive suits. We lived a very eventful, full of adventure, constantly moving. I had to change about ten schools, and every time I came to a new team, I had to adapt again. I kept asking myself: «How do I become a member of this group? What can I do to make them accept me?”... I think that's why it took me so long to become an actress. After all, at the auditions I always tried to make friends, to be like someone else, but first of all I had to ask myself: “Who are you and who do you want to be?” My mother loved to surround herself with people, and in our family there was always complete matriarchy. Not only my mother, but also my grandmother, me and my brother were raised by my grandmother who was a strong woman. Strong people have one thing in common: they are not afraid to tell the truth. Since childhood, I do not perceive false relationships, deception. I hate parents constantly lying to children: “You are doing so well! You do everything just wonderful!” I do not understand this attitude. I believe that children should be praised, but only when they deserve it.
Do you have a lot of friends?
Quite a lot, and it so happened that many of them became popular – for example, Nicole Kidman. It seems to me that the era has come when women are not only friends on a personal level, but also especially strongly support each other in work. I am glad that we are starting to help each other and that today our voices are being listened to.
You are a British citizen, but your film debut took place in Australia...
My grandfather was from Wales, my grandmother was an Australian. While grandfather was alive, the family lived in the UK, where we had a beautiful mansion. When he was gone, they moved to Australia. I still feel a spiritual connection with these two regions.
Finally, please tell us: how can a woman maintain youth and beauty?
My mother always said: "If you start growing up, you will sleep less." And so I reached a certain age, but still love to sleep and feel just awful if I can’t sleep eight to nine hours a day. So I don’t advise anything particularly original to you... But if you ask this question to David Lynch, he will surely say that you need to meditate more.