Fidan Novruzovanın dəbli yolu
Xarici Moda Həftələrindən birində məni həmyerlimiz, gənc dizayner Fidan Novruzova ilə tanış etdilər. O, bu yaxınlarda Central Saint Martin’s universitetini Fashion Design with Marketing ixtisası üzrə bitirib. Amma Fidanın buraxılış işinin beynəlxalq medianın diqqətini çəkməsi və fakültənin L’oréal Professionnel Young Talent Award mükafatına layiq görülən istedadlı məzunlarının 150 işi arasında üçüncü yeri tutması məni daha çox maraqlandırdı və sevindirdi. Azərbaycan tematikası ilə bağlı "Vətən" kolleksiyası Tatler, WWD və Dazed kimi aparıcı moda nəşrləri tərəfindən xüsusi qeyd edildi.
Fidanla onun kolleksiyası, təhsili və gələcək planları barədə söhbət etdik.
Niyə moda dizaynı?
17 yaşım olanda moda ilə məşğul olmaq istədiyimə qərara verdim, amma hansı istiqamətə yönlənəcəyimə əmin deyildim: staylinq, dizayn və marketinq arasında seçim edirdim. Nəticədə hər bir ixtisas üzrə qısa bir kurs keçməyə qərar verdim və ən çətin mənə dizayn gəldi (o dövrdə bildiklərimi nəzərə alaraq), amma buna baxmayaraq ən maraqlı və ruhuma yaxın olan istiqamət də bu idi.
Tədris prosesindən bir qədər danış, hansı çətinliklərlə qarşılaşırdın?
Central Saint Martin’s universitetinə daxil olmaq çox çətindir. Hər il moda şöbəsinə 3500-dən çox insan müraciət edir, amma fakültədə cəmi 150 yer var, buna görə də bura qəbul olmaq asan deyildi. Yəqin ki, ən çətin şey birinci və ikinci kurslarda aylıq layihələr üçün ilham, yeni ideya və konsepsiyalar tapmaq idi. Bir çox tələbə kimi, özümü başqaları ilə tez-tez müqayisə edirdim, amma zaman keçdikcə bunun nə qədər səmərəsiz olduğunu və hər birimizin işinin çox fərdi olduğunu başa düşdüm. Yalnız öz yaradıcılıq prosesimizə diqqət yetirməliydik.
Kolleksiyanın əsas mövzusu və ilham mənbələri nələrdir?
Əsas mövzu, Dağlıq Qarabağda, Laçında doğulub böyüyən, lakin müharibə səbəbindən doğma yurdlarından qovulmuş ailəmin və qohumlarımın hekayələri idi. Sonralar onlar sovetin daha böyük şəhərlərinə köçdülər. Bu hekayənin vizual təfsiri – Qafqaz əyalət həyatının elementlərindən böyük sovet şəhərinin praqmatizminə olan keçididir. Həmçinin məni sovet kinematoqrafiyası, xüsusən, Eldar Ryazanovun "İşdə məhəbbət macərası" filmi ilhamlandırıb.
Sənin kolleksiyan kurs yoldaşlarının buraxılış işlərindən nə ilə fərqlənir?
Düşünürəm ki, fakültəmizin özəlliyi odur ki, oxşar estetikaya sahib iki nəfər tapmaq çətindir. Hər kolleksiya digərlərindən çox fərqlidir, çünki bizə yalnız geyimləri deyil, ətrafındakı bütün dünyanı yaratmağı öyrədirlər. Muzanın kim olduğunu, müştərinin kim olduğunu başa düşməlisən.
Kənardan baxış: kolleksiyanı avropa münsifləri üçün və modanın müasir tentensiyalarına uyğunlaşdıraraq Azərbaycan mədəniyyətinin motivlərini qoruyub saxlamaq çətin idi?
Bəlkə də, Kişinyov şəhərində böyüməyim artıq məni kənarda qoyurdu: yaxın qohumlarım üçün çox adi görünən bir çox detalı mən qeyri-adi görürdüm. Estetikada əsas məqam keçmişlə indiki zamanın birləşməsi idi. Məsələn, bir obrazda bir-birinə qarmaqla birləşmiş, orqanik şüşədən romb şəkilli bir naxış istifadə edilmişdir. Bu qədim metod nənələrimin və ulu nənələrimin məişətinə və Qafqazdakı kənd həyatına istinaddır. Orqanik şüşə isə müasir materialdır. Olduqca futuristik görüntüsü var və çox vaxt müasir meqapolislərin eksteryerində istifadə olunur.
Final obrazda mən ənənəvi qafqaz çobanının çiyinliyini və düymələrində nar, Qız qalası, Qobustan rəsmləri, tar və s. milli elementlər təsvir olunmuş klassik trençi birləşdirdim. Düşünürəm ki, münsiflər heyəti xarici mədəniyyətin orijinallığını və işə belə ətraflı yanaşmamı həqiqətən yüksək qiymətləndirdilər.
Xalça şəklində lukbukun qeyri-adi ideyası. İdeya və onun həyata keçirilmə prosesi barədə məlumat verərdin, zəhmət olmazsa.
Tapşırıqlardan biri – kolleksiyamı promoşn-layihə şəklində təqdim etmək idi, bu, bir lukbuk, video çəkiliş, instalyasiya və ya sərgi ola bilərdi. Mən lukbuk şəklində təqdim etməyə, amma qeyri-standart yanaşmağa qərar verdim. Xalçalar mədəniyyətimizin əsas tərkib hissəsi olduğundan, kolleksiyamın lukbukunu xalça instalyasiyası şəklində təqdim etməyi düşündüm. Floare Carpets ilə birlikdə buraxılış işimi əks etdirən altı xalça yaratdıq. Hər həftə buraxılış kolleksiyasına yeni hissələrin əlavə olunduğunu nəzərə alsaq, bu asan deyildi, amma nəticədən məmnunam.
Gələcək planlarını bizimlə paylaş.
Gələcəkdə, bəlkə də, öz markamı yarada bilərəm, amma indi Parisə köçməyi və növbəti 5-6 il ərzində Paris moda evlərindən birində işləməyi, təcrübə qazanmağı planlaşdırıram.

At one of the Fashion Weeks abroad I was presented to our compatriot, novice designer Fidan Novruzova. She just recently graduated from Central Saint Martins University with a degree in Fashion Design with Marketing, but I was much more interested and pleased by the fact that Fidan's graduation work attracted international media attention and ranked third among 150 works by talented faculty graduates, winning the L'oréal Professionnel Young Talent Award. The Vətən collection connected with the Azerbaijan themes was noted by such leading fashion editions as Tatler, WWD and Dazed.
We talked to Fidan about her collection, her studies and plans for the future.
Why did you choose fashion design?
When I was 17, I decided to do fashion, but I wasn't sure which direction to choose: I was between styling, design and marketing. Eventually, I decided to take a short course in each of the disciplines first, and the design seemed the most difficult direction to me (taking into account my skills at the time), but nevertheless the most interesting and close spiritually.
Tell us a little about the learning process, what difficulties have you faced in your way?
It's hard to get into Central Saint Martins, each year over 3,500 people submit to fashion faculty, while there are only about 150 places, so the admission itself was not easiest one. The hardest part was probably about finding inspiration, new ideas and concepts for monthly projects during first and second years. Like many students, I very often compared myself with others, but over time I realized how unproductive it was and that the work of each of us is very individual. It is necessary to concentrate only on the creative process.
What are the collection's main theme and sources of inspiration?
As the main theme served the stories of my family and relatives who were born and raised in Lachin, Nagorno-Karabakh, but were excommunicated from their native land because of the war. They later moved to larger Soviet cities. My visual interpretation of this story is the transition from elements of the Caucasus provincial order to pragmatism of the big Soviet city. Also I found inspiration in the Soviet cinema, in particular in the film by Eldar Ryazanov "Office Romance".
What distinguishes your collection from the graduate works of your fellow students?
I think the feature of our faculty is that it's difficult to find two people with a similar aesthetics. Each collection is very different from the other, as we are taught to create not only clothes, but also a whole world around it. It's important to understand who your muse is, who your client is.
Look from the outside: how hard was it to maintain the motives of Azerbaijani culture in the collection, adapting them for the European jury and modern fashion trends?
Perhaps the fact that I grew up in Chisinau already makes me kind of an outsider: I found unusual many details that seemed quite common to my close relatives. The key point in aesthetics was the combination of the past and the present. For example, one image used a pattern of organic glass diamonds linked together by a hook. This ancient method is a reference to the household of my grandparents and great-grandparents and to country life in the Caucasus. The plexiglass is, in turn, a modern material. It looks rather futuristic and is often used in the exterior of modern megacities.
In the final look I combined the traditional Caucasus shepherd's cape and classic trench coat, buttons contain such national elements as pomegranate, Maiden Tower, drawings from Qobustan, tar, etc. I think the jury really appreciated the authenticity of foreign culture and such a detailed approach to work.
The idea of a lookbook in the form of carpets is pretty unusual. Tell us about the idea and its making process.
One of the tasks was to present the collection in the form of a promotion project – this could be a lookbook, video shooting, installation or, let's say, an exhibition. I decided to go with the lookbook, but with a non-standard approach. Since carpets are the basic component of our culture, I planned to present the luxury collection in the form of carpet installations. Together with Floare Carpets we created six carpets illustrating my graduation collection. It wasn't easy given that new details were added to the graduation collection each week, but I'm happy with the result.
Please share with us your plans for the future.
In the future, I'll probably create my brand, and meanwhile I plan to move to Paris and for the next 5-6 years work in one of the Paris fashion houses, to gain experience.