Fidan Novruzovanın dəbli yolu
Xarici Moda Həftələrindən birində məni həmyerlimiz, gənc dizayner Fidan Novruzova ilə tanış etdilər. O, bu yaxınlarda Central Saint Martin’s universitetini Fashion Design with Marketing ixtisası üzrə bitirib. Amma Fidanın buraxılış işinin beynəlxalq medianın diqqətini çəkməsi və fakültənin L’oréal Professionnel Young Talent Award mükafatına layiq görülən istedadlı məzunlarının 150 işi arasında üçüncü yeri tutması məni daha çox maraqlandırdı və sevindirdi. Azərbaycan tematikası ilə bağlı "Vətən" kolleksiyası Tatler, WWD və Dazed kimi aparıcı moda nəşrləri tərəfindən xüsusi qeyd edildi.
Fidanla onun kolleksiyası, təhsili və gələcək planları barədə söhbət etdik.
Niyə moda dizaynı?
17 yaşım olanda moda ilə məşğul olmaq istədiyimə qərara verdim, amma hansı istiqamətə yönlənəcəyimə əmin deyildim: staylinq, dizayn və marketinq arasında seçim edirdim. Nəticədə hər bir ixtisas üzrə qısa bir kurs keçməyə qərar verdim və ən çətin mənə dizayn gəldi (o dövrdə bildiklərimi nəzərə alaraq), amma buna baxmayaraq ən maraqlı və ruhuma yaxın olan istiqamət də bu idi.
Tədris prosesindən bir qədər danış, hansı çətinliklərlə qarşılaşırdın?
Central Saint Martin’s universitetinə daxil olmaq çox çətindir. Hər il moda şöbəsinə 3500-dən çox insan müraciət edir, amma fakültədə cəmi 150 yer var, buna görə də bura qəbul olmaq asan deyildi. Yəqin ki, ən çətin şey birinci və ikinci kurslarda aylıq layihələr üçün ilham, yeni ideya və konsepsiyalar tapmaq idi. Bir çox tələbə kimi, özümü başqaları ilə tez-tez müqayisə edirdim, amma zaman keçdikcə bunun nə qədər səmərəsiz olduğunu və hər birimizin işinin çox fərdi olduğunu başa düşdüm. Yalnız öz yaradıcılıq prosesimizə diqqət yetirməliydik.
Kolleksiyanın əsas mövzusu və ilham mənbələri nələrdir?
Əsas mövzu, Dağlıq Qarabağda, Laçında doğulub böyüyən, lakin müharibə səbəbindən doğma yurdlarından qovulmuş ailəmin və qohumlarımın hekayələri idi. Sonralar onlar sovetin daha böyük şəhərlərinə köçdülər. Bu hekayənin vizual təfsiri – Qafqaz əyalət həyatının elementlərindən böyük sovet şəhərinin praqmatizminə olan keçididir. Həmçinin məni sovet kinematoqrafiyası, xüsusən, Eldar Ryazanovun "İşdə məhəbbət macərası" filmi ilhamlandırıb.
Sənin kolleksiyan kurs yoldaşlarının buraxılış işlərindən nə ilə fərqlənir?
Düşünürəm ki, fakültəmizin özəlliyi odur ki, oxşar estetikaya sahib iki nəfər tapmaq çətindir. Hər kolleksiya digərlərindən çox fərqlidir, çünki bizə yalnız geyimləri deyil, ətrafındakı bütün dünyanı yaratmağı öyrədirlər. Muzanın kim olduğunu, müştərinin kim olduğunu başa düşməlisən.
Kənardan baxış: kolleksiyanı avropa münsifləri üçün və modanın müasir tentensiyalarına uyğunlaşdıraraq Azərbaycan mədəniyyətinin motivlərini qoruyub saxlamaq çətin idi?
Bəlkə də, Kişinyov şəhərində böyüməyim artıq məni kənarda qoyurdu: yaxın qohumlarım üçün çox adi görünən bir çox detalı mən qeyri-adi görürdüm. Estetikada əsas məqam keçmişlə indiki zamanın birləşməsi idi. Məsələn, bir obrazda bir-birinə qarmaqla birləşmiş, orqanik şüşədən romb şəkilli bir naxış istifadə edilmişdir. Bu qədim metod nənələrimin və ulu nənələrimin məişətinə və Qafqazdakı kənd həyatına istinaddır. Orqanik şüşə isə müasir materialdır. Olduqca futuristik görüntüsü var və çox vaxt müasir meqapolislərin eksteryerində istifadə olunur.
Final obrazda mən ənənəvi qafqaz çobanının çiyinliyini və düymələrində nar, Qız qalası, Qobustan rəsmləri, tar və s. milli elementlər təsvir olunmuş klassik trençi birləşdirdim. Düşünürəm ki, münsiflər heyəti xarici mədəniyyətin orijinallığını və işə belə ətraflı yanaşmamı həqiqətən yüksək qiymətləndirdilər.
Xalça şəklində lukbukun qeyri-adi ideyası. İdeya və onun həyata keçirilmə prosesi barədə məlumat verərdin, zəhmət olmazsa.
Tapşırıqlardan biri – kolleksiyamı promoşn-layihə şəklində təqdim etmək idi, bu, bir lukbuk, video çəkiliş, instalyasiya və ya sərgi ola bilərdi. Mən lukbuk şəklində təqdim etməyə, amma qeyri-standart yanaşmağa qərar verdim. Xalçalar mədəniyyətimizin əsas tərkib hissəsi olduğundan, kolleksiyamın lukbukunu xalça instalyasiyası şəklində təqdim etməyi düşündüm. Floare Carpets ilə birlikdə buraxılış işimi əks etdirən altı xalça yaratdıq. Hər həftə buraxılış kolleksiyasına yeni hissələrin əlavə olunduğunu nəzərə alsaq, bu asan deyildi, amma nəticədən məmnunam.
Gələcək planlarını bizimlə paylaş.
Gələcəkdə, bəlkə də, öz markamı yarada bilərəm, amma indi Parisə köçməyi və növbəti 5-6 il ərzində Paris moda evlərindən birində işləməyi, təcrübə qazanmağı planlaşdırıram.

На одной из заграничных Недель моды меня представили нашей соотечественнице, начинающему дизайнеру Фидан Новрузовой. Она совсем недавно окончила университет Central Saint Martins по специальности Fashion Design with Marketing, но намного больше меня заинтересовал и порадовал тот факт, что выпускная работа Фидан привлекла внимание международных СМИ и заняла третье место среди 150 работ талантливых выпускников факультета, удостоившись L’oréal Professionnel Young Talent Award. Коллекцию Vətən, связанную с азербайджанской тематикой, отметили такие ведущие модные издания, как Tatler, WWD и Dazed.
Мы поговорили с Фидан о ее коллекции, учебе и планах на будущее.
Почему именно дизайн одежды?
В 17 лет я решила, что хочу заниматься модой, но не была уверена, в каком направлении мне пойти: выбирала между стайлингом, дизайном и маркетингом. В итоге решила сначала пройти небольшой курс по каждой из специальностей, и дизайн показался мне самым сложным (с учетом моих навыков на то время), но тем не менее самым интересным и близким по духу направлением.
Расскажи немного о процессе обучения, с какими сложностями ты сталкивалась на своем пути?
В Central Saint Martins сложно попасть, каждый год на факультет моды подают более 3500 человек, а мест на факультете всего около 150, так что само поступление было не из легких. Труднее всего, наверное, было находить вдохновение, новые идеи и концепции для ежемесячных проектов на первом и втором курсах. Как и многие студенты, я очень часто сравнивала себя в другими, но со временем поняла, насколько это не продуктивно и что работа каждого из нас очень индивидуальна. Надо концентрироваться лишь на своем творческом процессе.
Основная тема коллекции и источники вдохновения?
Основной темой послужили истории моей семьи и родственников, которые родились и выросли в Лачине, Нагорном Карабахе, но вследствие войны были отлучены от родной земли. В дальнейшем они переехали в более крупные советские города. Моя визуальная интерпретация этой истории – переход от элементов кавказского провинциального обихода к прагматизму большого советского города. Также вдохновением послужил советский кинематограф, в частности фильм Эльдара Рязанова «Служебный роман».
Что отличает твою коллекцию от выпускных работ твоих сокурсников?
Я думаю, что особенность нашего факультета заключается в том, что сложно найти двух людей с похожей эстетикой. Каждая коллекция сильно отличается от другой, так как нас учат создавать не только одежду, но и целый мир вокруг нее. Нужно понять, кто твоя муза, кто твой клиент.
Взгляд извне: насколько сложно было поддерживать мотивы азербайджанской культуры в коллекции, адаптируя их для европейского жюри и под современные тенденции в моде?
Возможно, то, что я выросла в Кишиневе, уже делает меня своего рода аутсайдером: я находила необычными многие детали, которые моим близким родственникам казались вполне обыденными. Ключевым моментом в эстетике стало совмещение прошлого и настоящего. К примеру, в одном образе был использован узор в виде ромбиков из органического стекла, связанных между собой крючком. Этот старинный метод – отсылка к быту моих бабушек и прабабушек и к деревенской жизни на Кавказе. Оргстекло же, в свою очередь, современный материал. Оно выглядит довольно футуристично и часто встречается в экстерьерах современных мегаполисов.
В финальном образе я совместила традиционную кавказскую пастушью накидку и классический тренч, на пуговицах изображены такие национальные элементы, как гранат, Девичья башня, рисунки из Гобустана, тар и пр. Мне кажется, жюри действительно оценило аутентичность иностранной культуры и такой детальный подход к работе.
Необычная идея лукбука в виде ковров. Расскажи о задумке и процессе ее реализации.
Одно из заданий было – презентовать свою коллекцию в виде промоушн-проекта, это мог быть лукбук, видеосъемка, инсталляция или, скажем, выставка. Я решила поработать с лукбуком, но подойти к нему нестандартно. Поскольку ковры – основная составляющая нашей культуры, я задумала представить лукбук коллекции в виде ковровых инсталляций. Совместно с Floare Carpets мы создали шесть ковров, иллюстрирующих мою выпускную коллекцию. Это было непросто, учитывая, что в выпускную коллекцию каждую неделю добавлялись новые детали, но я довольна результатом.
Поделись своими планами на будущее.
В будущем, возможно, создам свой бренд, а пока я планирую переехать в Париж и ближайшие пять-шесть лет работать в одном из парижских домов моды, набираться опыта.