KİŞİ VƏ QADIN: YARIM ƏSR SONRA
O, Jak Deminin filmində Lolanı – pozğun aristokrat qadını oynayıb, lakin tamaşaçılar onu daha çox Klod Leluşun "Kişi və Qadın" filmindəki Anna Qotye obrazı ilə xatırlayırlar. Və budur, indi fransız kinosunun ikonu Anuk Eme 87 yaşında 2019-cu ildə çəkilmiş "Həyatın ən yaxşı illəri" filmi ilə ekranlara qayıdır. Klod Leluş bu filmdə "Kişi və Qadın"ın qəhrəmanları ilə 53 il sonra nə baş verdiyini göstərir.
Anna Qotye sizi nə ilə cəlb etdi ki, siz bu obraza qayıtmağa qərar verdiniz?
"Kişi və Qadın" filmi Kann Film Festivalında Qızıl Palma Budağı mükafatı ilə təltif olunduqdan sonra bu filmin 53 il ötdükdən sonra çəkilişlərinə davam etmək, bəlkə də, həyatımdakı ən böyük macəra oldu. Hələ də nə olduğunu anlamadım, amma şübhəsiz ki, bu gözəl bir şey idi. Hərçənd həyatımda bir çox sərgüzəştlər, gözəl görüşlər, xarizmatik kişilər olub... Klod mənə yeni filmində çəkilməyi təklif etdikdə, mən ondan heç nə soruşmadım, sadəcə "Hə!" cavabını verdim. Mənim üçün o bir ailədir, onun üçün ən kiçik rollara çəkilməyə belə hazıram. Bundan başqa, mən Anna Qotye obrazına aşiq idim və əgər qəhrəmanını sevirsənsə, o zaman onun başına nə gəldiyini bilmək istəyirsən... 1966-cı ildə keçirilən premyeramızı, ardından da çoxsaylı mükafatlandırma mərasimlərini hələ də xatırlayıram. "Qızıl Qlobus", "Oskar" – bunlar füsunkar, unudulmaz anlar idi... Yadımdadır, filmimiz "Oskar" mükafatında qalib elan olunanda salonu alqışlar bürümüşdü. Klodun üzündə böyük sevinc hissi gördüm... Çox təsirləndirici bir səhnə idi – gənc oğlan, utanaraq gurultulu kütlənin qarşısında dayanmışdı. Mənə elə gəlir ki, bu cür gurultunu bir tək Spilberqin "Yadplanetli" fiminin mükafatlandırılmasında görmüşdüm! Ancaq çəkilişləri xatırlayanda, istər-istəməz taleyin absurdluğuna gülmək istəyirəm. Klod bu kiçik filmə öz pulunu yatırdı və əgər aqibəti uğursuz olsaydı, bu sahəni tərk edib başqa peşə axtaracağına and içmişdi. Buna görə də o, bu film üzərində elə çalışırdı ki, sanki sonuncu filmidir. Hər şeyi sonuncu dəfə etdiyində əlindən gələni əsirgəmirsən – axı itirəcəyin başqa bir şey yoxdur! Ssenarini özü yazdı, filminin rejissoru, prodüseri, operatoru və montajçısı da özü oldu. Jan-Lui o zamanlar artıq məşhur bir aktyor idi, xüsusilə Roje Vadim ilə işlədikdən sonra. Məni Federiko Fellininin filmlərindən tanıyırdılar, amma hər gün çəkilişlərə gəldiyimdə makiyajımı özüm etməliydim. Bütün heyət üçün təkcə bir stilistimiz var idi, o nəinki hamı üçün kostyum seçirdi, həm də aktyorların saç düzümünü edirdi.
"Kişi və Qadın" filmində qadını görmək üçün kişinin qatarın arxasınca qaçdığı səhnə məni həmişə heyran edib. Həmişə belə bir kişi ilə qarşılaşmaq istəyirdim. Dünyada belə biriləri varmı?
"Kişi və Qadın" filminin süjeti Klodun ağlına bir dəfə səhər tezdən Normandiyada, Dovil çimərliyində iti olan bir qadınla rastlaşdığında gəlib. Onun obrazı uzun müddət Klodun ağlından çıxmayıb. O, tez-tələsik Parisə qayıdır ki, öz təəssüratlarını kağıza köçürsün. Klod həmişə real həyatdan ilham alaraq ssenarilər yazırdı. Və qadınla görüşmək üçün həyatını riskə atan adam, Klodun özü idi. Amma həmin qadın mən və ya Normandiyadakı naməlum xanım deyildi, tamamilə başqa bir qadın idi. Bunu dəqiq bilirəm, baxmayaraq ki, Klod şəxsi hekayələrini bölüşməyi xoşlamırdı.
Necə düşünürsünüz, belə sevgi necə yaranır?
Belə sevgi üçün cəsarət lazımdır. Anna üç söz yazaraq Jan-Luiyə teleqram göndərir: "Mən səni sevirəm". O dövrdə belə bir addım sonradan özü-özlüyündə onların həyatını dəyişən cəsarət aktı idi. Ən çətini bu addımı atmaq idi, amma bu addım atılıbsa, həyat dərhal mənalı olmağa başlayır. Ancaq cəsarətlə yanaşı insanlar həm də emosional ziyalılığa sahib olmalıdırlar. İz qoyan görüşlər yalnız stereotiplərdən kənarda yaşayan və həssaslığı inkişaf olunmuş insanlarla baş verə bilər. Klodun əsl kişi hisslərini utanmadan göstərməsi çox xoşuma gəldi. Teleqramı aldıqdan sonra Jan-Lui maşınla yol gedir və sevgilisi ilə çox açıq xəyali bir dialoq aparır. Kişilər nadir hallarda bu cür düşüncələrini ucadan səsləndirirlər, buna görə, bunu bizə göstərdiyinə görə Kloda təşəkkür edirəm. Kino qeyri-adi bacarığa malikdir: filmlərə baxdıqda, digər insanların xatirələrini mənimsəyirik, elə bilirik ki, gördüklərimiz bizim başımıza gəlib. Anna və Jan-Luinin sevgisi həqiqətən sevginin nə olduğunu başa düşən və yoluna çıxan hər bir şeyi yaşamağa hazır olan hər kəsin sevgisinə çevrildi.
Anna və Jan-Luinin yenidən görüşmə səhnəsi çox təsirləndiricidir. Çəkiliş tərəfdaşınızı illər sonra gördükdə nələr hiss etdiniz?
Filmlərə çəkiləndə mən heç vaxt heç nəyi təhlil etmirəm – yalnız o anı gerçək həyat kimi yaşayıram. Biz Jan-Lui ilə o ana qərq olduq və hadisələrin öz-özünə baş verməsinə izn verdik. Bu sehrli bir şey idi... Əvvəlki Jan-Lui qeyri-adi bir personaj idi: istedadlı, poetik, çılğın, yaraşıqlı və olduqca həssas. Mənim həmişə belə kişilər xoşuma gəlib. Biz reallıqda heç vaxt yaxın olmamışıq, amma Jan-Lui həmişə mənim həyatımda vacib yer tutub. Düşünürəm ki, o da mənim üçün eyni şeyi hiss edib və "Kişi və Qadın" filmi bizi əbədi olaraq bir-birimizə bağlayıb. Yeni filmdə o mənə deyir: "Biz təxminən eyni yaşdayıq, amma nədənsə mənə elə gəlir ki, siz məndən iyirmi yaş kiçiksiniz", mən isə cavab verirəm: "İnsanlarda bu təsiredici təravət və sadəlövhlük xoşuma gəlir, xüsusən də, orta yaşlarda olduqda". Bu görüş bir dublda çəkildi. Hələ gənc olanlar üçün həyat haqqında danışmaq çətindir. Ancaq kifayət qədər yaşamısınızsa, o zaman həyatla bağlı söhbətlər öz-özünə yaranır. Yeni filmdə Jan-Lui yaddaşını itirir, bütün görüşlərindən sadəcə birini – bir vaxtlar sevdiyi qadınla olan görüşünü xatırlayır. Klod bu hadisəni kimdənsə eşitmişdi: insanlar yaddaşını itirəndə, xüsusən yaşlı vaxtda, xatirələr həyatın ən vacib tərəfi sayıldığında. Onun bir qadın dostu var idi. O artıq həyatda deyil, ancaq ölümündən əvvəl oxşar hadisə onun başına gəlmişdi...
İndiki film "Həyatın ən yaxşı illəri" adlanır. Bəs sizin üçün həyatınızın hansı dönəmi ən yaxşı vaxt sayılır?
Bu gün, indi! Mənim həmişə bəxtim çox gətirib və həyat hələ də məni sevindirməyə davam edir. Bir düşünün, 87 yaşında Kann Film Festivalına, filmimin premyerasına gəlmişəm! Xoşbəxt və minnətdar olmaqdan başqa bir şey qalmır. Əlbəttə, mənim həyatımda da hər kəsdə olduğu kimi başqa vacib xoşbəxt anlar vardı... Bu film 1966-cı ildə baş verən və iz buraxan hekayəni davam etdirir. Söhbət bəzən baş verən və ömürlük xatirələrdə qalan görüşlərdən gedir. Klod yeni filmi çox tez, cəmi 13 günə çəkdi. Ssenari, həmişəki kimi qısa idi, rejissor əsas ideyanı aktyorlara çatdırmağı və bizə improvizasiya etmək imkanı yaratmağı üstün tutdu. Əlli il əvvəl olduğu kimi, biz heç bir məşq etmədik: görüşdük və dərhal çəkilişlər başladı. Yeri gəlmişkən, ilk səhnədə bizim uşaqlarımız görüşür – Anna və Jan-Luinin övladları, ilk filmdə tamaşaçı onları çox kiçik görmüşdü.
Həqiqətən, partnyorunuzdan iyirmi yaş daha gənc görünürsünüz. Gəncliyinizin sirri nədir?
Makiyaj və yaxşı bir operator. Məncə, ekrandakı bütün gözəl aktrisaların sirri budur. Və ya bəlkə göydə kimsə məni sevir və qoruyur. Mən heç vaxt iddialı və ya şöhrətpərəst olmamışam, karyera qurmağa çalışmamışam, daha çox özümə ideya, hadisələrin gedişatı ilə maraqlanmağa imkan vermişəm. Əvvəllər kino film-ulduzları ətraflarında çoxlu sirlərlə dolu mistik bir şey kimi görünürdülər. Bu gün artıq ulduzlar yoxdur – hamısını texnologiyalar yox etdi. Özümü heç vaxt ulduz kimi deyil, bəxti gətirən və həyatını istədiyi kimi yaşayan bir qadın kimi hiss etmişəm. İstədiyini etmək isə – əsl lüksdur! Həmişə filmləri özüm seçməyə çalışmışam. Bu gün belə 53 il sonra əvvəlki roluna qayıtmaq nəsib olan yeganə aktrisayam. Bütün ömrüm boyu gördüyüm işlərdən yalnız zövq almışam.
Bu gün peşman olduğunuz bir şey varmı?
İştirak etdiyim filmlərin sayına, işlədiyim insanlara baxanda peşman olacağım bir şey yoxdur... Bəlkə də həmişə düzgün seçim etməmişəm. Məsələn, Robert Altmanın "Yüksək moda" filmində çəkilmək istəmirdim, sadəcə o vaxtı mənə pul lazım idi. Bax buna görə peşmanam... "Hə" deməli olduğum başqa layihələr də var idi, amma demədim. Məsələn, "Tomas Kraunun fırıldağı" filmində çəkilməkdən imtina etdim və mənim rolumu Fey Danauey ifa etdi, amma bu rol sırf mənim üçün yazılmışdı. Lakin o zamanlar mənə bir çox rollar təklif olunurdu, çox tələbat var idi mənə. Prodüserlər məni bu filmdə oynamağa dilə tutmaq üçün bir neçə dəfə Parisə gəldilər. Baş qəhrəmanı isə aktyor Stiv MakKuin canlandırdı – o da ikinci seçim idi, prodüserlər bu rola Şon Konnerini düşünürdülər. Yeri gəlmişkən, o da sonradan imtina etdiyi üçün çox peşman olduğunu etiraf etmişdi.
Siz filmlərə olduqca tez çəkilməyə başlamısınız, ancaq sizin haqqınızda iyirmi ildən sonra danışılmağa başladı...
Düzdür, əsl uğuru 1950-ci illərin sonlarında, "Montparnas aşiqləri" filmindən sonra qazandım. Jerar Filip bu filmdə rəssam Modilyanini, mən isə onun gənc sevgilisini oynamışdım. Elə o zaman Federiko Fellini məni gördü və "Şirin həyat" və "Səkkiz yarım" filmlərinə çəkdi. "Şirin həyat" filmi işıq üzü görəndə avtomobillərdə hələ də "quyruq üzgəcləri" var idi, toppuş qadınlara üstünlük verirdilər, kişilər də bu barədə açıq şəkildə heyranlıqlarını ifadə edirdilər. Bu gün həm hisslər, həm də formalar yumşaq desək incə olub... Fellini dahi bir rejissor idi, müəllif filmləri çəkirdi və olduqca böyük vəsaitlər xərcləyirdi, o dövrdə belə vəsaitlərə blokbasterlər çəkilirdi. Öz dünyasını, ən çılğın və tutqulu ideyalarla dolu mikrokosmosu yaratmaq üçün buna ehtiyacı var idi. İtaliyada ona sitayiş edirdilər, buna görə də onun çılğınlıqlarına anlayışla yanaşırdılar. Nəhayətində o, İtaliya kinosuna şöhrət qazandırıb!
14 yaşında ilk rolunuzu oynamısınız. Necə oldu ki, çəkiliş meydançasına gəldiniz?
Bu, 1946-cı ildə və olduqca adi şəkildə baş verdi. Parisin səkkizinci dairəsində yerləşən Kolizey küçəsi ilə gedirdim, bir kişi mənə yaxınlaşdı və filmdə oynamağa dəvət etdi. Sonradan bildim ki, bu kişinin adı Anri Kalef imiş. Çəkildiyim "Dənizdəki evlər" filminin rejissoru idi, həmin filmdə Anuk adında rolu ifa etmişdim. O zamanlar filmlərdə oynamaq planım yox idi, həmişə rəqqasə olmaq istəyirdim. Həmin vaxtı anam yanımda idi və biz kinoteatra rejissor Billi Uaylderin, baş rolda Fred MakMürer və Barbara Stenvikin oynadığı "İkiqat sığorta" filmini izləməyə gedirdik. Yadımdadır, anam dedi ki, rəqqasə üçün səhnə təcrübəsi də vacibdir. Beləliklə, filmdə debüt çıxışım oldu. Təkrar edirəm, həmişə yaxşı insanlarla bəxtim gətirib. Təsəvvür edin: gənc, heç kimin tanımadığı qızcığaz – və dərhal məşhur rejissorun filmində çəkilir. Tamamilə şans! Yeri gəlmişkən, Eme soyadıma görə Marsel Karnenin "Çiçəklənən yaşda" filminin ssenarisini yazan, ancaq təəssüf ki, tamamlanmayan Jak Preverə borcluyam. Əvvəlcə ilk filmdən sonra hamı məni sadəcə Anuk çağırırdı. Lakin Prever dedi: "Sən həmişə Anuk kimi qala bilməzsən. Təsəvvür et ki, qırx yaşın var, səni hələ də Anuk çağırırlar! Sənə ikinci ad lazımdır". Qırx yaşında olacağım fikri o dövrdə mənim üçün tamamilə abstrakt idi, bundan başqa, o filmdə aktrisa Arletti oynayırdı, onun qırx yaşı var idi və buna baxmayaraq hamı onu adı ilə çağırırdı. Ancaq onunla mübahisə etmədim, ümumiyyətlə, rejissorlarla nadir hallarda mübahisə edirdim. Ətrafımdakı bütün böyüklər məni mehribancasına aimée çağırmağa başladı - beləliklə, mən Nikol Dreyfusdan Anuk Emeyə çevrildim.
Gözəl addır, ancaq bu adda intim notların olması sizi narahat etmirdi?
Heç vaxt. Həmişə sevilmək, bəyənilmək və diqqət mərkəzində olmaq mənim xoşuma gəlib. Və məni bu cür cəlbetmək asan idi...

She acted as Jacques Demy’s Lola, as Federico Fellini’s corrupted aristocrat, but the audience most remembered her as Anna Gauthier from Claude Lelouch's movie  “A Man and A Woman”. And now Anouk Aimee – icon of French cinema  at the age of 87, she returns to the screen with the film “Best years of life” in 2019, in which the same Claude Lelouch showed what happened to the heroes of “A Man and A Woman” 53 years later.
Why is Anna Gauthier so attractive that you decided to return to her image?
After the film “A Man and A Woman” received the Golden Palm at the Cannes Film Festival, filming its continuation 53 years later was perhaps the biggest adventure in my life. I still did not understand what happened to me, but it was undoubtedly something beautiful. Although there were quite a lot of adventures, beautiful meetings, charismatic men in my life… When Claude invited me to star in his new film, I did not ask about anything, but simply said: “Yes!”. For me he is a family, for his sake I am ready even for the most insignificant roles. In addition, I was in love with Anna Gauthier, and if you love your heroes, you always want to know what happened to them later ... I still remember our 1966 premiere, followed by numerous award ceremonies. “Golden Globe”, “Oscar” – these were magical, unforgettable moments... I remember when our film was declared the winner at the Oscars, the audience exploded with applause. And I saw Claude's happy face... Such a touching picture – a young guy, smiling embarrassedly, is standing in front of a roaring crowd. It seems to me that I never heard such a roar again, except at the awarding ceremony of the Spielberg “Alien”! But when I remember the shooting itself, I involuntarily want to laugh at the absurdity of fate. Claude invested his own money in this little film and swore that if he failed, he would leave the movie and look for another profession. Therefore, he worked on his picture, as if for the last time. And when you do something for the last time, you give your best – there is nothing more to lose! He himself wrote the script, became the director, producer, cameraman and editor of his picture. Jean-Louis was already a well-known actor, especially after working with Roger Vadim. I was known from the films of Federico Fellini, but every day when I came for shootings, I had to do my own makeup. We had one stylist for the whole crew, who not only picked up costumes for everyone, but also straightened actors’ hair.
In "A Man and A Woman" I am always struck by the scene where he rushes racing with the train to see her. I always wanted to meet such a man. Do they exist in the world?
The plot of “A Man and A Woman” came to Claude after one day in the early morning in Normandy, on Deauville Beach, when he met a woman with a dog. Her image did not go out of his head for a long time, and he hastened to Paris to put his impressions on paper. Claude always wrote scripts, drawing inspiration from real life. And the man who risked his life to meet a woman was Claude himself. Only that woman was not me or that stranger from Normandy, but a completely different woman. I know this for sure, although Claude did not like to share his personal stories.
How do you think such love arises?
Such love requires courage. Anna sent a telegram to Jean-Louis with three words: “I love you”. In those days, this step was itself an act of courage, which later turns their lives on. The most difficult thing is to take this step, but if it is done, life instantly begins to make sense. However, besides courage, people still have to possess emotional intelligence. Meetings that leave a mark can only happen to those who live outside of stereotypes and who have developed sensitivity. I liked how Claude shamelessly exposed his feelings of a true man. After receiving a telegram, when Jean-Louis was driving, he leads a very frank imaginary dialogue with his lover. Men rarely share such thoughts aloud, so I thank Claude for showing them to us. The movie has an extraordinary ability: when we watch films, other people's memories become our own, it begins to seem to us that what we saw happened to us. The love of Anna and Jean-Louis has become the property of everyone who understands what love really means, and is ready to survive all that goes with it.
The scene of the reunion of Anna and Jean-Louis in the new film is very touching. What have you experienced so many years later after seeing your filming partner?
When I act in films, I never analyze anything - I just live in the present moment, live it like a real life. Jean-Louis and I plunged together at that moment and allowed events to occur spontaneously. There was something magical about it... The former Jean-Louis was an extraordinary character: talented, full of poetry, crazy, beautiful and hypersensitive. I always liked this kind of men. We were never too close in reality, but Jean-Louis has always been an important part of my life. I think he experienced the same thing for me, and "A Man and A Woman" bound us forever. In the new film, he tells me: “We are about the same age, but for some reason it seems to me that you are twenty years younger than me,” and I reply, “I like this touching freshness and naivety in people, especially when they are already young. This meeting was shot in one take. It is difficult to talk about life for those who are still young. But if you live enough, then conversations about life arise by themselves. In the new film, Jean-Louis loses his memory, from all his meetings he remembers the only one – with the woman he once loved. Claude was familiar with this case: when people lose their memory, especially at an age when memories are considered the most important side of life. He had a woman, a friend. She is no longer alive, but something similar happened to her before her death...
The current picture is called "The Best Years of Life." And what time would you call the best in your life?
Today now! I was always very lucky, and life still continues to please me. Just think, at age 87 I arrived at the Cannes Film Festival, at the premiere of my film! I have no choice but to feel happy and grateful. Of course, in my life there were other important happy moments, like everyone else... This film continues the story that happened in 1966 and left its mark. It is about meetings that sometimes happen and remain in the heart for life. Claude shot a new picture very quickly, it took him only 13 days. The script was, as usual, short, the director preferred to explain the main idea to the actors and simply provide us with the opportunity to improvise. Like fifty years ago, we had no rehearsals: we met and filming began immediately. By the way, in the first scene there are our children – the children of Anna and Jean-Louis, the same ones who in the first film, the viewer has seen very little ones.
You really look twenty years younger than your movie partner. What is the secret of your youth?
Makeup and a good operator. I think this is the secret of all the pretty actresses on the screen. Or maybe someone up there loves and protects me. I was never either ambitious or conceited, I did not try to build a career, I rather allowed myself to get carried away with the idea, the course of events. Previously, cinema seemed to be something mystical, with numerous secrets around movie stars. Today there are no more stars – all have supplanted technology. Although I never felt like a star, I was rather just a woman who was lucky and who lives her life the way she likes. And it’s real luxury to do what you like! I always tried to choose films myself. Even today it turned out that I was the only actress who was destined to return to her previous role 53 years later. All my life I just enjoyed what I was doing.
Is there something you regret today?
If you look at the number of films in which I participated, at the people with whom I worked, I have nothing to regret... Perhaps I did not always make the right choice. For example, I didn’t want to star in Robert Altman’s film “High Fashion”, it was just that money was needed. That's what I'm sorry about... There were other projects where I had to say yes, but I didn’t. For example, I refused to star in the film "Thomas Crown Scam", and Faye Dunaway played my role, and this role was written specifically for me. But then I was offered many roles, I was like hot cakes. The producers came to Paris several times in order to persuade me to play in this FILM. And the main character in it was played by Steve McQueen – and he was also the second choice, the producers predicted Sean Connery for this role. Incidentally, he later also admitted that he was very sorry for his refusal.
You started filming quite early, but they started talking about you only twenty years later...
True, real success came to me in the late 1950s, after the painting "Lovers from Montparnasse." Gerard Philip played the artist Modigliani in it, and I – his young lover. Then Federico Fellini noticed me and took me into his films “Dolce Vita” and “Eight and a Half”. When the “Dolce Vita” was released, the cars still had “tail fins”, and women appreciated the their curves, and men, by the way, noisily and openly expressed their enthusiasm about this. Today, both feelings and forms have become, to put it mildly, slender... Fellini was a great director, he created author films and spent on them such huge funds for which blockbusters were shot at that time. This was necessary for him to create his own special world, a microcosm full of the craziest and most exciting ideas. In Italy he was idolized, therefore his quirks were treated with understanding. In the end, he glorified Italian cinema!
At age 14, you played your first role. How did you end up on the set?
This happened in 1946, and is quite prosaic. I walked along Coliseum street in the eighth arrondissement of Paris when a man approached me and invited me to act in films. Later, I found out that the man’s name is Henri Calef, he was the director of “House on the Sea”, in which my heroine was called Anouk. Then I had no plans to act in films, I always wanted to be a dancer. My mother was with me then, we were going to the cinema, to Billy Wilder’s “Double Insurance” film with Fred McMurray and Barbara Stanwick. I remember my mother said that stage experience is also important for the dancer. So I made my film debut. I repeat, I have always been very lucky to have good people. Just imagine: a young, unknown girl – and immediately gets to the popular director. Pure luck! By the way, I owe my last name to Aimee to Jacques Prevert, who wrote the script for the film by Marcel Carne “At the height of years”, which, unfortunately, was not finished. At first, after the first film, everyone called me just Anuk. But Prevert said: “You cannot always be called Anouk. Imagine you are forty and you are still Anuk! You need a middle name. ” The idea that I would ever be forty was at that time completely abstract for me, in addition, the actress Arletti, who was forty years old, played in that film, and yet everyone called her by name. However, I did not argue, I rarely argued with directors. All the adults around me called affectionately aimée – so I turned from Nicole Dreyfus to Anouk Aime.
A beautiful name, but didn’t it bother you that it sounded intimate?
Never. I always liked when people loved me, when people liked me and was in the spotlight. And it was always so easy to seduce me...