Zeynəb Cahan: Mədəni irs
Əziz oxucumu baş çəkməyə haralara dəvət etməmişəm ki - muzeyə, festivala, hətta bəzən kinoya. Bu həftə iş daha mürəkkəb və maraqlıdır, mən beynəlxalq arenada mədəni irs haqqında danışacağam, həm də bir deyil!
Mədəni irs haqqında nə bilirik? Bu ulu nənə və ulu babalarımızın toxunduğu maddi və mənəvi mədəniyyətin bir hissəsidir. Bu zamana qədər bizə ötürülən ən ciddi olanlar bizim uşaqlarımıza ötürüləcək. Şəhərlərin mədəni irsinin mövzusu bütün dünyada araşdırılır. Onun daha effektiv edilməsi və tanınması üçün 1993-cü ildə UNESCO tərəfindən xüsusi Ümumdünya Şəhərlər İrsi Təşkilatı yaradılmışdır (Organization of World Heritage Cities, daha sonra OWHC). "Ümumdünya" sözü əbəs yerə istifadə olunmur, çünki mədəni irs yalnız şəhər və ya ölkə miqyasında əhəmiyyət daşımır, həm də bütün insanlığın xəzinəsi hesab olunur. Bu gün bu təşkilat beş qitədən 310 şəhəri birləşdirir. Bu rəqəmi təsəvvür edin - 310! 310 şəhər və iki dəfə çox abidələr, məbədlər və planetimizin özündə "daşıdığı" insanlığın yaratdıqları! Onları qorumaq və saxlamaq asan deyil, buna görə də OWHC irsi "bienniale" toplayır. İldə iki dəfə Konqress keçirilir. Burada dünyanın bütün məsul şəxsləri (adətən şəhərlərin icra başçıları və ya icra nümayəndələri) problemləri və Ümumdünya İrsinin mühafizəsi, konservasiyası və idarə edilməsi ilə bağlı həll yollarını müzakirə edir.
z
Yavaş-yavaş, amma doğru addımlarla ən maraqlısına yaxınlaşırıq. Axı oxucu İçərişəhərin "Qız qalası" abidəsi və "Şirvanşahlar sarayı" kompleksinin 2000-ci ildən bəri UNESCO-nun Ümumdünya İrsi Siyahısına daxil olduğunu bilir, düzdürmü? Bizim qala unikal bir tarixi kompleksdir. Dünyada maddi mirası ilə əlaqəli olan çox sayda insan bizim orada və onunla necə yaşadığımızla maraqlanır. 14-cü Konqressin mövzusu "Yerli icmaların mədəni irsə cəlb olunması" oldu. Bakı və İçərişəhər "İçərişəhər" Tarixi-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin müdiri tərəfindən "qalanın bələdiyyəsi" kimi təqdim olundu. Həmçinin Konqresə əlavə olaraq OWHC zamanla ayaqlaşmaq üçün bu il ilk dəfə Gənc Mütəxəssislər Forumunu (Young Professionals Forum) təşkil etdi. Gyeongju'ya, yeri gəlmişkən Cənubi Koreyanın cənub-şərqində yerləşən gözəl şəhərə bu şəkildə gedib çıxdım. Burada hər iki tikilidən biri və ya milli parkı (imperatorların məqbərələri ilə birlikdə) UNESCO-nun Dünya İrsinə məxsusdur.
screen_shot_2017-11-10_at_14.09.06
222
Belə bir təşəbbüs OWHC-in əsas məqsədlərindən biridir - Dünya İrsinin qorunması və idarə olunması ilə bağlı əməkdaşlıq, informasiya və təcrübə mübadiləsini təşviq etmək, həmçinin üzv olan şəhərlər arasında həmrəylik hissini inkişaf etdirməkdir. Hər iki ildən bir Konqress iştirakçıları səsvermə yolu ilə müəyyən edilən növbəti şəhərlər "İrsinə" səyahət edirlər, tanış olurlar və onun haqqında daha çox şey öyrənirlər, bu elmi və emosional yükü gələcək nəslə ötürürlər. Budur, mən də həmkarlarımı "İçərişəhər" və onun inciləri ilə daha yaxından tanış etməyə çalışdım və sizə şəkillərdə Gyeongjudan "suvenir", həm də dünyanın bütün guşələrindən topladığım müxtəlif dillərdə, amma eyni məna daşıyan çoxlu salamlar gətirmişəm.

Зейнаб Джахан: Культурное наследие
Куда я только не приглашала заглянуть своего дорогого читателя – и в музей, и на фестиваль, и даже в кино зазываю иногда. На этой неделе случай сложнее и интереснее, буду рассказывать о культурном наследии на международной арене!
Что мы знаем о культурном наследии? Что это часть материальной и духовной культуры, созданная, сотканная нашими прапрабабушками и прапрадедушками. Предмет культурного наследия городов изучается по всему миру и для того, чтобы сделать его более эффективным и узнаваемым, UNESCO в 1993 году создало специальную Организацию городов Всемирного наследия (Organization of World Heritage Cities, далее OWHC). Слово «всемирный» используется неспроста, так как культурное наследие имеет важность не только в масштабе города или страны, но и является сокровищем всего человечества. Сегодня эта организация объединяет 310 городов со всех пяти континентов. Представьте себе эту цифру – 310! 310 городов и вдвое больше памятников, храмов и других творений человечества! Хранить и беречь их не так уж и просто, поэтому OWHC организует «биеннале» по наследию. Раз в два года проходит конгресс, где все ответственные по миру (как правило, мэры городов или представители мэрии) обсуждают проблемы и решения, связанные с защитой, консервацией и управлением всемирным наследием.
z
Медленно, но верно подходим к самому интересному. Читатель ведь знает, что Ичеришехер вместе с памятником «Девичья Башня» и комплексом «Дворец Ширваншахов» включены в список Всемирного наследия UNESCO с 2000-го года. Наша крепость является уникальнейшим историческим комплексом, который интересует огромное количество людей в мире. Темой XIV Конгресса стало «Привлечение местных сообществ к культурному наследию», Баку и Ичеришехер был представлен «крепостной мэрией», начальником Управления историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер». Также в дополнение к Конгрессу OWHC в этом году впервые организовал Форум молодых специалистов (Young Professionals Forum). Вот как я оказалась в Кёнджу, кстати говоря, красивом городе на юго-востоке Южной Кореи, где каждое второе сооружение или национальный парк (с гробницами императоров) относятся ко Всемирному наследию UNESCO.
screen_shot_2017-11-10_at_14.09.06
222
Такая инициатива является отображением одной из главных целей OWHC – поощрять сотрудничество и обмен информацией и опытом по вопросам сохранения всемирного наследия, а также развивать чувство солидарности между городами-членами. Каждые два года участники конгресса путешествуют в очередной город «Наследия» (что определяется посредством голосования), знакомятся, узнают много нового и передают этот научный и эмоциональный багаж следующему поколению. Вот и я постаралась познакомить своих коллег поближе с «Ичеришехер» и его жемчужинами и привезла вам из Кёнджу «сувенир» в фотографиях и много приветов на разных языках, собранных со всех уголков мира.