O, 90-cı illərdən bəri Principe Maurice kimi tanınır, Venesiya Karnavalı mərasiminin rəsmi ustası, eksklüziv gecələrin təşkilatçısı, İtaliya gecə həyatının əsas fiqurudur. Mauricio Agostinin yaradıcılıq həyatı barokko tərzində teatral tamaşalar hazırladığı Cocoricò diskotekası ilə başladı və Milanda Plastique klubunda davam etdi. Bu klubu Andy Warhol dünyanın ən yaxşı klublarından biri hesab edirdi. O, Kraliça Elizabetin 90 illik yubileyinə dəvət edilən yeganə İtalyan aristokratıdır. Onun hamımız kimi yüz min üzü var. Və o özünü ifadə etmək üçün bir vasitə tapmağa illərini sərf edib. Böyük transformator, Principe Maurice asanlıqla maskaları dəyişir - Kazanovadan tutmuş Karfagen çariçası Didonaya qədər və hər bir obraz valehedici xırdalıqlara qədər düşünülüb.
img_8422_
Gəlin, əvvəldən başlayaq: hələ kiçik yaşlarınızda necə anladınız ki, böyüdükdə çoxüzlü və müxtəlif fəaliyyətli bir insan ola bilərsiniz?
Açığı desəm, heç bilmirdim. Sadəcə uşaqlıqdan bunu yaradırdım - gündən-günə, addım-addım. Mən çox gözəl təhsil almışam, yaxşı mühitim var idi. Erkən yaşda əkiz qardaşımı itirmişdim və bu böyük boşluğu doldurmaq üçün bir zərurət hiss edirdim. Ailəm məni sənətə, xüsusən də, musiqiyə yönləndirdi; tarixin və gözəlliyin nəfəs aldığı yerlərdə böyümüşəm, mənim hər şeyi bilmək istəyimsə işi tamamlayırdı. Bacarıqlarımı inkişaf etdirə bilən hər bir şeyi böyük həvəslə öyrənirdim və ailəm məni hər şeydə dəstəkləyirdi. Nəticədə, buyurun, qarşınızdayam, heç kəsə bənzəməyən, yeganə, özünəməxsus. İstedadımın hər tərəfini göstərmək istəyirəm, onlar isə brilyant kənarları kimi çoxdur... Mən işıldamağı çox sevirəm, amma qaranlığı da sevirəm. Mən özümü çoxüzlü simamla sərbəst ifadə edirəm, və bu -Principe Maurice'dir.
Baritondan falsetto a-la Farinelli unikal səs diapazonuna, ağıla, Venesiya dekadansının bütün gözəlliyini qiymətləndirmə və anlamaq bacarığına, aristokrat əsalətinə layiq təhsilə malik olan Mauricio Agostinin fərdiliyini ifadə etmək üçün naməlum yollar axtarırdı. Musiqi yalnız hisslərdən birinə müraciət edir və o bunu bədən plastikası ilə tamamladı. Daniel Ezralow'un rəhbərliyi altında o daxili azadlığı axtarırdı, onun hərəkətləri sərbəstləşdi və bədəni danışmağa başladı. Əfsanəvi Lindsey Kemp (bu ilin avqust ayının 25-də vəfat edib) ona pantomima kimi qədim sənətin avanqardla bir-birinə dolaşdığı texnikanı öyrədib. David Parsonsdan şən performans manerasını, Klaus Nomidən vizual şok zövqünü, ən yaxşı stilistlərin bacarıqlarını mənimsəyib...
Uğurunun sirrini o, məhz bu fundamental yanaşmada və gözəl müəllimlərində görür.
20 ildən artıqdır ki, siz San-Marko meydanında Kazanovanı oynayırsınız, onun haqqında bir neçə səhnə tamaşasının müəllifisiniz. Onu bizim üçün təsvir edə bilərsinizmi? Ona münasibətiniz necədir?
Cakomo Kazanova öz zəmanəsinin – XVIII əsrin görkəmli şahidi və əsas qəhrəmanı idi.
Əlbəttə ki, o, avantürist və əxlaqsız idi, amma ilk öncə Kazanova filosof, tanınmış yazıçı, gözəl skripkaçı,  kabbala və riyaziyyatçı idi,    bütün bunlardan sonra hissiyatlı zövq kultivasiyası ən ehtiraslı missiyasına çevrilmişdi. Onun eleqant fransız dilində yazılmış xatirələri (Histoire de ma Vie) mən, balaca oğlan üçün bir etiraf idi, şüuraltı beynimə hələ də hiss etdiyim «möhtəşəm dekadans» duyğusunu yetirmişdi. Hal-hazırda mən Kazanovanın həyatı üzrə tanınmış beynəlxalq ekspertəm.
Principe Maurice eynilə Kazanova kimi özü də avtobioqrafiyasını başlaya bilərdi: «Hisslər zövqünün kultlaşması mənim üçün  həyatım boyu ən əsas  məşğuliyyət idi». Deyirlər ki, Kazanova mənim kimi alçaq boylu və yaraşıqlı idi, tünd alovlu gözləri vardı və qadınların qəlblərini öz inanılmaz diqqəti ilə fəth edirdi. O, «filosof kimi yaşayırdı», lakin bununla yanaşı addım başı aşiq olurdu, peşəsini əlcək kimi dəyişirdi... Elmdə heç bir ixtira etməmişdi, amma onun o dövrdə vizioner sayılan yeganə elmi-fantastik romanı «İkosameron» olmadan Jül Vern çətin ki, Yer Kürəsinin mərkəzinə səyahət haqqında yazardı. Şöhrət onunla axmaq zarafat etdi: Kazanovanı  oynayan Marçello Mastroyani onun İtaliyanın pizza və spagetti kimi simvoluna çevrildiyindən şikayət edirdi. Amma Principe Maurice'nin ağıllı, diqqətli baxışı bu fərqli obrazda belə həyəcanlandırıcı və möhtəşəm bir şey tapa bilir.
img_8541_
Kazanova özünü azad insan adlandırırdı və hər şeydən üstün doğruluğa dəyər verirdi, bu isə əsl rəssamın keyfiyyətidir. On il bundan əvvəl Daniel Ezralow «Niyə?» (Why?) baletini səhnələşdirərək, yazmışdı: müstəsna biri olmaq üçün edə biləcəyiniz tək şey – özünüz kimi qalmaqdır. Bu daxili azadlıq nədən başlayır? Öz «mən»inizi necə tapırsız?
Əgər insan idrakının açılması üçün mədəniyyətin əhəmiyyətini anlayırsa, o zaman hər şey əyani nümunədən və biliyin verdiyi müdafiədən başlayır.   Özünə inam, özünə hörmət və özünü qəbul etmək də başqalarının  mühakiməsindən fundamental azadlıq hissi verir.
Daniel Ezralow mənim müəllimlərimdən biri idi, bu istedada malik idi və bunu mənə ötürməyi bacarmışdı. Və nəhayət, intensiv həyat təcrübəsi bizə daha çox şey öyrədir, nəinki hər hansı bir disiplin.
«Gecə teatral şousu» barədə danışın. Nə haqqındadır?
Bu mənim orijinal bədii əsərimdir. Mən bunu canlı emosiyaların bütün sehrini diskoteka kimi məkanlara ötürmək üçün uydurmuşam. Ənənəvi ifaçılıq sənəti müasir texnologiyaların ahəngində gənclərə dahi gözəlliyə, La Grande Bellezza'ya toxunma imkanı verir. Mən bütün Avropanın ən məşhur klublarında çıxış edirəm, həm dünyaşöhrətli DJ və prodüserlərlə, həm də gənc istedadlarla əməkdaşlıq edirəm. Və bununla da çox fəxr edirəm.
Principe Maurice sadəcə oxuyub DJ-lik etmir, o gənc istedadları axtarır və dəstəkləyir. Onun Emotional DJ Seti bütün Avropada səslənir. O, Grace Jones'in konsertlərini müşayiət edir, Parisdə, Londonda, Venada, Afinada Agent Provocateur qrupunun burlesk şoularını təşkil edir. Onun məqsədi – duyğularının deyil, super ulduzların arxasınca qaçan diskoteka publikasını oyatmaqdır.  Məhz müxtəlif sənət növlərinin sintezi Cocoricò və Plastique'ni bütün dünyada məşhur etdi. Axı «gecə həyatındakı» azadlıqla heç kimi təəccübləndirməq olmur – inqilabi yanaşma, eksklüziv format olmalıdır! Və bu işdə Principe Maurice'nin tayı bərabəri yoxdur.
img_8516_
Bir dəfə demişdiniz ki, emosiyalar bu «gecə həyatında» uğurlu olmur və ona inqilab lazımdır, super ulduzlar yox. Doğrudanmı, insanlara emosional intellekt çatmır? Və siz bunu dəyişməyə çalışırsınız?
Super ulduzların sistemi marketinqlə korlanıb, kumirlərin çoxu real istedad deyil, sadəcə «məhsuldurlar». Lazım olan şey ehtirasın, peşəkarlığın yenidən qiymətləndirilməsi və rəssamla  auditoriyanın arasındakı qarşılıqlı anlayışdır.  İnternetin və sosial şəbəkələrin virtual dünyası insanlarda gerçəkliyi və spontanlığı yox edir. Mən isə öz işimlə gerçək ünsiyyət qurmaq - bir-birinin üzünə baxmaq, bir-birinə toxunmaq, bir-biri ilə söhbət etmək, hətta bir-birini hiss etmək istəyini ötürmək istəyirəm! Mən insanları Kazanova kimi yenidən özünə, başqalarına və ətrafınızdakı gözəl dünyaya qarşı sevgiyə aparan hisslərdən zövq almağı öyrətmək çox istərdim.
Ətrafınızda həmişə çox insanın olmasına necə baxırsınız? Nəyə üstünlük verirsiniz: sevgini verməyə yoxsa almağa?
Ətrafımda çox insanın olması xoşuma gəlir, amma bu insanlar mənimlə fəlsəfəmi paylaşmalıdır, ağıllı, düşüncəlu olmalıdır, bədii və mənəvi yüksəlişə can atmalıdır. Mən sosial statusa və estetik qaydalara iddia etmirəm. Əgər hissiyat və təbii zərafət varsa hətta mədəni səviyyə belə o qədər də vacib deyil. Sevgiyə gəldikdə, həm vermək, həm də almaq xoşuma gəlir. Sevgi – fasiləsiz harmonik mübadilədir... ən azından idealda. Sədaqət, hörmət və qarşılıqlı anlayış çox vacibdir. Əlbəttə ki, tamah və əlbir olmaq həmişə cəlb edir...
Zəhmət olmasa cümləni bitirin: «Mən burada ona görəyəm ki...»
Mən burada öyrənmək, zövq almaq və paylaşmaq üçünəm.
img_8705_
Hazırda, XXI əsrdə, Lindsay Kemp və ya David Bowie kimi özünəməxsus şəxsiyyətlər qalıbmı? Başqa kimin adını çəkə bilərsiniz?
Dünyada heyran olduğum insanlar çoxdur. Xüsusi heyranlığı Grace Jones'ə hiss edirəm, o mənim üçün əsl muzadır.
Principe Maurice öz kommunikativ düşüncələrini şüurlu şəkildə reallaşdırır. Onun işlərinin incəliklərini 2016-cı ildə Daniel Sartori Principe Maurice # Tribute filmində çox gözəl vurğulayıb: sanki video  siqnal itdiyində ani pauza verilib – və tamaşaçı fikrini səs qəbulunda cəmləşdirir. Bu sənədli film Principe Maurice'nin üslubunu mükəmməl şəkildə çatdırır.
Hazırda nəyin üzərində işləyirsiniz?
Bir çox layihələrim var, amma əsas məqam akademiyamı daha da inkişaf etdirmək, işimi davam etdirmək üçün yeni istedadlar hazırlamaq.
img_8651_
Bakıda keçirilən Formula-1 günlərində siz "Senso: Venesiya arzusu" şousunu təqdim etmişdiniz. Madam ki hisslərdən bəhs edirik: şəhərimizdən aldığınız ilk təəssüratlar necə idi?
Füsunkar yerdir! Azərbaycan mədəniyyətinin təbiiliyinin gücünü və cazibəsini hiss etdim. Mən, həqiqətən, bu gözəl ölkə və insanları haqqında daha çox bilmək istəyirəm.
Zaman maşını tapsaydınız hara gedərdiniz?
Sevdiyim tarixi epoxadan zövq almaq üçün XVIII əsrdə olan Venesiyaya gedərdim və Kazanovanın macəralarında onun yol yoldaşı olardım.
img_8450_
MÜSAHİBƏ: SONA NƏSİBOVA FOTO: PƏRVİZ QASIMZADƏ
GEYİM: Atelier Pietro Longhi
PARFÜM: The Merchant of Venice
Nargis Magazine jurnalının redaksiya heyəti foto-sessiyanın keçirilməsində yardımına görə Claustraphobia Baku'ya təşəkkür edir.

С 90-х годов он известен как Принц Морис (Principe Maurice), официальный мастер церемонии Венецианского карнавала, устроитель эксклюзивных вечеринок, ключевая фигура в ночной жизни Италии. Творческий путь Маурицио Агости начался с дискoтеки Cocoricò, где он создавал театрализованное представление в стиле барокко, и продолжался в миланском клубе Plastique , который Энди Уорхол считал одним из лучших в мире. Он единственный из всей итальянской аристократии был приглашен на 90-летний юбилей королевы Елизаветы. У него сто тысяч лиц, как и у всех нас. И он потратил годы на то, чтобы обрести инструментарий для самовыражения. Великий трансформатор, Принц Морис легко меняет маски – от Казановы до карфагенской царицы Дидоны, и каждый его образ продуман до восхитительных мелочей.
Давайте начнем с начала: будучи мальчиком, как Вы узнали, что можете стать взрослым человеком со множеством лиц и такой разнообразной деятельностью?
А я, по правде говоря, и не знал. Я просто с самого детства создавал это – день за днем, шаг за шагом. Я получил прекрасное образование, у меня было хорошее окружение. Еще в раннем возрасте я потерял брата-близнеца и ощущал необходимость как-то заполнить эту огромную пустоту. Родители приобщили меня к искусству, в частности к музыке; я рос в местах, где все дышало историей и красотой, а моя любознательность завершала дело. Я со страстью изучал все, что могло развить мои способности, и меня во всем поддерживала моя семья. В результате вот я перед вами, непохожий ни на кого, единственный в своем роде. Мне хочется показать все грани моего таланта, а их у меня много, как у бриллианта... Мне нравится сиять, но и темноту я тоже люблю. Я свободно выражаю себя посредством своего многоликого образа, и это – Принц Морис.
Имея уникальный диапазон голоса – от баритона до фальцета а-ля Фаринелли, острый ум, способный уловить и оценить всю красоту венецианского декаданса, и образование, достойное его аристократического происхождения, Маурицио Агости искал непроторенных путей, стремясь выразить свою индивидуальность. Музыка обращается лишь к одному из чувств – и он дополнил ее пластикой тела. Под руководством Даниэля Эзралоу он искал внутреннюю свободу, его движения раскрепостились и тело обрело язык. Легендарный Линдси Кемп (ушедший из жизни 25 августа этого года) обучил его технике пантомимы, в которой это античное искусство схлестнулось с авангардом. У Дэвида Парсонса он взял игривую манеру вести перформанс, у Клауса Номи – вкус к визуальному шоку, перенял навыки лучших стилистов...
Именно в фундаментальном подходе и замечательных учителях он видит секреты своего успеха.
Более двадцати лет Вы играете Казанову на площади Сан-Марко, Вы автор нескольких сценических представлений о нем. Не могли бы Вы представить его нам? Как Вы к нему относитесь?
Джакомо Казанова был выдающимся свидетелем и главным героем своего времени – XVIII века.
Безусловно, он был авантюристом и распутником, но прежде всего Казанова был философом, признанным писателем, прекрасным скрипачом, каббалистом и математиком, и лишь потом культивация чувственных удовольствий стала его самой страстной миссией. Его яркие воспоминания (Histoire de ma Vie), написанные на элегантном французском языке, для меня, мальчика, стали откровением, впустили в мое сознание чувство «восхитительного декаданса», которое меня сопровождает до сих пор. В настоящее время я международно признанный эксперт по жизни Казановы.
Принц Морис мог бы и сам начать автобиографию так же, как Казанова: «Культивирование удовольствия чувств было для меня основным занятием на всю жизнь». Говорят, что Казанова был так же невысок и изящен, с горящими темными глазами – и покорял женские сердца своим безраздельным вниманием. Он «жил как философ», но при этом влюблялся на каждом шагу, менял профессии как перчатки... Не сделал больших открытий в науке, но без его единственного научно-фантастического романа «Икосамерон» – визионерского на ту пору – Жюль Верн едва ли написал бы о путешествии к центру Земли. Слава сыграла с ним дурную шутку: Марчелло Мастроянни, сыгравший Казанову, досадовал, что тот стал таким же символом Италии, как пицца и спагетти. Но умный, внимательный взгляд Принца Мориса находит и в этом расхожем образе нечто волнующее и прекрасное.
Казанова называл себя свободным человеком и превыше всего ценил правдивость, а это качество истинного художника. Десять лет назад Даниэль Эзралоу, поставив свой балет «Почему?» (Why?), написал: все, что нужно сделать, чтобы стать исключительным, – это оставаться самим собой. С чего же начинается эта внутренняя свобода? Как Вы приходите к своему «я»?
Все начинается с наглядного примера и той защиты, которую дает знание, если человек понимает важность культуры для раскрытия своего разума. Уверенность в себе, самоуважение и принятие себя тоже дают фундаментальное чувство свободы от чужих суждений.
Даниэль Эзралоу, один из моих учителей, обладал этим даром и сумел передать его мне. И наконец, интенсивное проживание каждого жизненного опыта учит намного большему, чем любая дисциплина.
Расскажите о Вашем «Ночном театральном шоу». О чем оно?
Это мое оригинальное художественное произведение. Я придумал его, чтобы принести всю магию живых эмоций в нетривиальные места – такие, как дискотеки. Традиционное исполнительское искусство в сочетании с современными технологиями позволяет молодежи прикоснуться к La Grande Bellezza, великой красоте. Я выступаю в самых известных клубах по всей Европе, сотрудничаю как со всемирно известными диджеями и продюсерами, так и с молодыми талантами. И очень горжусь этим.
Принц Морис не только поет и диджеит, он ищет и поддерживает новые таланты. Его Emotional DJ Set звучит по всей Европе. Он сопровождает концерты Грейс Джонс, устраивает бурлескные шоу Agent Provocateur в Париже, Лондоне, Вене, Афинах. Его цель – разбудить дискотечную публику, которая гоняется за суперзвездами, а не за ощущениями. Именно синтез различных видов искусства сделал Cocoricò и Plastique известными во всем мире. Ведь свободой в «мире ночи» уже никого не удивишь – нужен революционный подход, эксклюзивный формат! И в этом Принцу Морису нет равных.
Однажды Вы сказали, что эмоции не имеют успеха в этом «мире ночи» и ему необходимы революции, а не суперзвезды. Неужели людям не хватает эмоционального интеллекта? И Вы как-то пытаетесь это изменить?
Система суперзвезд испорчена маркетингом, большинство кумиров – это всего лишь «продукты», а не реальные таланты. Что нужно, так это переоценка страсти, профессионализма и взаимодействия между художником и аудиторией. Виртуальный мир Интернета и социальных сетей отнимает у людей подлинность и спонтанность. А я своей работой хочу передать желание общаться по-настоящему – смотреть друг на друга, прикасаться друг к другу, разговаривать друг с другом, даже осязать друг друга! Я бы очень хотел, как Казанова, заново научить людей удовольствию чувств, что ведут к любви к себе, другим и прекрасному миру вокруг нас.
Как Вы относитесь к тому, что вокруг Вас всегда так много людей? Что Вы предпочитаете: отдавать любовь или получать ее?
Мне нравится, когда вокруг меня много людей, но они должны разделять мою философию, быть умными, сообразительными и стремиться к художественному и духовному росту. Я не оспариваю социальный статус или эстетические каноны. Даже культурный уровень не так важен, если есть чувственность и естественная грация. Что же касается любви, то мне нравится как отдавать, так и получать. Любовь – это непрерывный гармоничный обмен... по крайней мере в идеале. Верность, уважение и взаимное внимание очень важны. Естественно, обольщение и соучастие всегда интригуют...
Закончите, пожалуйста, фразу: «Я здесь для того, чтобы...»
Я здесь, чтобы учиться, наслаждаться и делиться.
Остались ли сейчас, в XXI веке, такие самобытные личности, как Линдси Кемп или Дэвид Боуи? Можете ли Вы назвать кого-нибудь еще?
На свете много людей, которыми я восхищаюсь. Особое восхищение у меня вызывает Грейс Джонс, она для меня настоящая муза.
Принц Морис сознательно реализует свои коммуникативные намерения. Филигранность его работы хорошо проиллюстрировал в 2016 году Даниэль Сартори в фильме Principe Maurice # Tribute: мгновенная пауза, будто пропал видеосигнал, – и зритель сосредотачивается на слуховом восприятии. Эта документальная лента как нельзя лучше передает стиль Принца Мориса.
Над чем Вы работаете сейчас?
У меня много проектов, но главное – это дальнейшее развитие моей Академии, подготовка новых талантов, чтобы они затем продолжили мое дело.
В дни Формулы-1 в Баку Вы представили шоу «Senso: Венецианская мечта». Раз мы говорим о чувствах: каковы были Ваши первые впечатления от нашего города?
Волшебное место! Я почувствовал силу стихий и очарование азербайджанской культуры. Мне очень хочется узнать побольше об этой прекрасной земле и людях.
Если бы Вы нашли машину времени, куда бы Вы отправились?
Я бы вернулся в Венецию XVIII века, чтобы насладиться любимой исторической эпохой и, возможно, стать компаньоном Казановы в его невероятных приключениях.