KODALY SPİCY JAZZ BAKIDA
23 oktyabrda Macarıstan Xalq Respublikası Müstəqillik Gününü qeyd edir və Kodaly Spicy Jazz qrupu milli bayramında pozitiv əhval-ruhiyyələrini və gözəl musiqilərini - caz tərtibatında qədim Macarıstan mahnılarını Bakılı dinləyiciləri ilə paylaşdılar. Qrup məşhur bəstəkar, müəllim, musiqi nəzəriyyəçisi Zoltan Kodaly'nin adını daşıyır.
Kodaly kiçik yaşlardan asanlıqla və sərbəstcəsinə böyük musiqi dünyasına gətirib çıxaran məşhur musiqi tədris metodikasını hazırlayıb. Və Macarıstanın mədəni irsinin bütöv bir təbəqəsini əbədiləşdirərək çox sayda xalq mahnılarını notalara həkk edib. Konsert ərəfəsində musiqiçilərlə xalq musiqisinə, caza və macarıstan ruhuna olan maraqları haqqında söhbət etdik.
img_1898_
Bakıya xoş gəlmisiniz! Şəhərimizi bəyəndiniz?
Mark: Biz şəhərə sadəcə terasdan baxa bilmişik, amma onun gözəlliyi artıq buradan belə görünür.  Ümid edirik ki, onun haqqında daha çox şey öyrənəcəyik.
Sizin qrupunuz Zoltan Kodaly'ın adını daşıyır. Bu sizin üçün nə ifadə edir?
Daniel: Kodaly – bizim musiqimizin əsas hissəsidir. Biz onun Macarıstan ərazisində topladığı kompozisiyaları caz formasına salmışıq. Axı o, sadəcə bəstəkar deyildi, həm də qədim Macarıstan mahnılarının məşhur kolleksiyaçısı idi. Elə bu toplanmış mahnıları da biz caz formatına salırıq.
img_1855
Siz Kodaly'ın irsi ilə yoxsa aranjımanı ilə məşğul olursunuz?
Zoltan: bəstəkar Kodaly'ın irsi tamam başqa repertuardır və onun əsərlərini yenidən tərtib etmək bu qədər asan olmazdı. Həm də müəllif hüquqları məsələsi var. Biz sadəcə xalq mahnılarını istifadə etmişik. Biz onun folklor toplusu ilə işləyirik və buna görə də onun adını daşıyırıq.
Qrupunuz necə yaranıb. Neçə vaxtdır fəaliyyət göstərir?
Giorgi: 2016-cı ildən bəri. Biz müxtəlif qruplarda çıxış edirdik və 3-4 il bundan əvvəl düşündük ki, niyə də birgə layihə etməyək. Bu qərardan bir qədər əvvəl Kodaly'ın ölümündən 50 il, doğum günündən isə 120 il ötürdü. Bu da bizdə təəsürat yaratdı. Biz caz musiqiçiləriyik, gənc nəsilik və bu dahi musiqiçinin xatirəsinə bir şey etmək, bir daha onun əhəmiyyətini və öz potensialımızı göstərmək istədik. Layihə, demək olar ki, baş tutdu. İki ay bundan əvvəl biz ilk albomumuzu buraxdıq və dünyanı həm cazla, həm də Kodaly'la tanış etməyə davam edirik.
img_1869
Mark: Buna qədər Budapeştin küçələrini gəzən kiçik maşın - Jazzmobil var idi. Bu bizim ilk birgə layihəmiz idi. Bizim ideya ruhlandırıcımız Daniel bizi elə orada bir araya gətirdi.
Repertuarınız haqqında bəhs edin.
Mark: Biz konsertin harada və hansı formatda keçirildiyindən asılı olaraq yeni albomumuzdakı kompozisiyaları ifa edirik, bu 10-12 mahnıdır. Biz həmişə publikaya uyğun musiqi təqdim etməyə çalışırıq. Çox proqressiv musiqi var, birdə smooth jazz tərzinə yaxın kompozisiyalar var. Biz daima nəsə əlavə edirik, dəyişirik, çünki əlini nəbzdə tutmaq və hər gün öz üzərində işləmək çox vacibdir.
img_1867
Bəs repertuarın hansı hissəsini Bakıya gətirmisiniz?
Daniel: Bakı dinləyiciləri üçün az söz, amma çox musiqi hazırlamışıq. Bütün repertuarımızı gətirmişik, çünki əvvəlcədən bilirdik ki, burada musiqiyə çox dəyər verilir.
img_1866
Zoltan Kodaly həm də xüsusi tədris proqramını yaratmaqla tanınır. Siz bu proqram vasitəsilə öyrənmisiniz?
Mark: Həqiqətən, Kodaly bir pedaqoq kimi də çox şey edib və onun tədris sistemi Macarıstanda çox yayğındır. Biz hamımız 4 ilə yaxın ən erkən yaşlarda bu pedaqoji forma ilə tanış olmuşuq. Kodaly üçün uşaqların musiqini sevmələri çox vacib idi, istənilən tədris bu metoddan başlayırdı. Və biz də belə başlamışdıq. Macarıstanda bir çox uşaqlar üçün həyat musiqi ilə başlayır.
Kodaly'la eyni dövrün adamı olan Bela Bartok deyirdi ki, Zoltan Kodaly'ın musiqisi macar ruhunu ortaya qoyur. Bu ruh nədir?
Zoltan: Kodaly və Bartoku müqayisə etmək ümumiyyətlə çox maraqlıdır, bu barədə saatlarla danışa bilərəm. Mənə görə Kodaly'ın məhz xor mahnıları macarıstan ruhunu çox yaxşı ortaya çıxarır. Bartok - modern adamıdır, o qaydalarla yazırdı, ustalığın ən yüksək səviyyəsində əsər yaradan kimyaçı kimi işləyirdi. Kodaly isə uydurulmuş əsərlər yazmırdı, onun musiqisi kədərlənməyə və ya sevinməyə məcbur edərək insanın daxilindən keçir. Bela Bartok musiqinin tarixi üçün çox vacib şəxsiyyətdir, onsuz bugünkü caz bu cür ola bilməzdi, amma bu moderndir. Kodaly isə - dinamikadır. Bir tərəfdən musiqi bəzən səni düşündürməlidir, deməli, ciddi musiqi - Bartokdur. Digər tərəfdən isə musiqi sənə pozitiv yükləməlidir - və əlbəttə ki, bu Kodaly'dır.
img_1864
Təşəkkür edirik! Bizim musiqimizdə belə bir əhəmiyyətli ad var ki, bizim üçün cazı onsuz təsəvvür etmək mümkün deyil - bu Vaqif Mustafazadədir...
Mark: Əzizə Mustafazadə onun qızıdır?
Bəli, dinləmisiniz?
Mark: Bəli, bu, bir növ çox güclü daxili partlayışdır! O, piano arxasında oturarkən elə hiss yaranırdı ki, sanki onun ayaqları Azərbaycan torpağına kök salır və oradan bütün bu duyğuları və səsləri dartıb çıxarır.

The Hungarian Republic celebrates its Independence Day on the 23rd of October and Kodaly Spicy Jazz shared its positive mood and its amazing music, jazz arrangements of old Hungarian songs with Baku listeners at their national holiday. The Jazz band is named after Zoltan Kodaly, a well-known composer, teacher and musical theorist.
Kodaly developed a popular technique of music teaching, which from childhood in easy and spontaneous way paves the path to the great world of music. And arranged plenty of national songs on musical staff, while immortalizing a layer of Hungarian cultural heritage. Prior to the concert we spoke with musicians about interest to folk music, jazz and Hungarian spirit.
Welcome to Baku! What do you think of our city?
Mark: We had just time for terrace view, however, even from here one may descry the beauty of the city. We look forward to learning more about it.
Your group is named after Zoltan Kodaly, what does it mean for you?
Daniel: Kodaly is the main part of our music. We embodied those compositions, collected by him at the territory of Hungary, into the jazz form. Indeed, he isn’t only a composer, he is a well-known collector of old Hungarian songs. We also transform them into jazz format.
Do you work with heritage of Kodaly or are you engaged in arrangements?
Zoltan: Kodaly-composer’s heritage is absolutely individual repertoire and to process his works wouldn’t be easy. Besides, there is a question of copyright. We used only national songs. We work with his collection of folklore and thus we are named after him.
Tell us, how the band was created. How long has it been existing?
Gyorgy: It has been established since 2016. We participated in different groups and about three-four years ago we thought it would be good to create any joint project. Shortly before that Kodaly’s double anniversary, 50 years of his death and 120th anniversary of his birth, was celebrated, and it impressed us. We are jazz musicians, young generation, and we wished to do something in honour of such great musician, once more to underline his importance and to reveal our potential. The project was basically successful. Two months ago we produced out our first album and we continue acquainting the international public both with jazz and with Kodaly.
Mark: Previously there was so-called Jazzmobil, small car which drove on Budapest streets. It was our first joint project, Dani is our ideological inspirer, he gathered all of us there.
Tell us about your repertoire.
Mark: We perform the compositions from the new album, these are 10-12 songs, depending on point where and in what format the concert is presented. We always try presenting our own music in way appropriate for public. There is very progressive music and there are compositions which are close to smooth jazz. We constantly add something, we change, because it is very important to keep our eyes on the ball and to work hard every day.
And what piece of repertoire did you bring to Baku?
Daniel: We have prepared less words and more music for the Baku public. We wish demonstrating our full repertoire, because we knew in advance, that music is much appreciated here.
Zoltan Kodaly is also known for that he established a special training program. Did you train under this program?
Mark: Indeed, Kodaly did much, as a teacher too, and his music training system in Hungary is very popular. All of us met this pedagogical form at four years. It was very important for Kodaly, that children would be fond of music. That was the beginning of our training. For many Hungarian children the life is disclosed via music.
Bela Bartok, Kodaly’s contemporary, had said, that Zoltan Kodaly’s music expressed the Hungarian spirit. What kind of spirit is that?
Zoltan: In general it is very interesting to compare Kodaly with Bartok, I could speak by hours about that. For me namely, Kodaly’s choral songs open the Hungarian spirit very well. Bartok is person of a modern style, he wrote according to rules, worked as a chemist creating work on the highest level of mastership. However, Kodaly did not write contrived works, his music, as if, passes through a human, forcing to disclose and to enjoy. Bela Bartok is very important for music history, without him the jazz would not be like it is now, however this is modern style. And Kodaly is such level of dynamics. On the one hand, music sometimes should make thinking, as for serious music, then this is Bartok. And on the other hand, music should be charged with positive energy - and this, of course, is represented by Kodaly.
Thanks! There is such important name in our music too, it is impossible for us to think about jazz without Vagif Mustafazade...
Mark: Is Aziza Mustafazade his daughter?
Yes, did you listen to them?
Mark: Yes, it is some internal explosion and it is very strong! When he was at the piano, it looked like his feet grew into the Azerbaijan soil and from there he pulled all these emotions and sounds by means of roots.