KODALY SPİCY JAZZ BAKIDA
23 oktyabrda Macarıstan Xalq Respublikası Müstəqillik Gününü qeyd edir və Kodaly Spicy Jazz qrupu milli bayramında pozitiv əhval-ruhiyyələrini və gözəl musiqilərini - caz tərtibatında qədim Macarıstan mahnılarını Bakılı dinləyiciləri ilə paylaşdılar. Qrup məşhur bəstəkar, müəllim, musiqi nəzəriyyəçisi Zoltan Kodaly'nin adını daşıyır.
Kodaly kiçik yaşlardan asanlıqla və sərbəstcəsinə böyük musiqi dünyasına gətirib çıxaran məşhur musiqi tədris metodikasını hazırlayıb. Və Macarıstanın mədəni irsinin bütöv bir təbəqəsini əbədiləşdirərək çox sayda xalq mahnılarını notalara həkk edib. Konsert ərəfəsində musiqiçilərlə xalq musiqisinə, caza və macarıstan ruhuna olan maraqları haqqında söhbət etdik.
img_1898_
Bakıya xoş gəlmisiniz! Şəhərimizi bəyəndiniz?
Mark: Biz şəhərə sadəcə terasdan baxa bilmişik, amma onun gözəlliyi artıq buradan belə görünür.  Ümid edirik ki, onun haqqında daha çox şey öyrənəcəyik.
Sizin qrupunuz Zoltan Kodaly'ın adını daşıyır. Bu sizin üçün nə ifadə edir?
Daniel: Kodaly – bizim musiqimizin əsas hissəsidir. Biz onun Macarıstan ərazisində topladığı kompozisiyaları caz formasına salmışıq. Axı o, sadəcə bəstəkar deyildi, həm də qədim Macarıstan mahnılarının məşhur kolleksiyaçısı idi. Elə bu toplanmış mahnıları da biz caz formatına salırıq.
img_1855
Siz Kodaly'ın irsi ilə yoxsa aranjımanı ilə məşğul olursunuz?
Zoltan: bəstəkar Kodaly'ın irsi tamam başqa repertuardır və onun əsərlərini yenidən tərtib etmək bu qədər asan olmazdı. Həm də müəllif hüquqları məsələsi var. Biz sadəcə xalq mahnılarını istifadə etmişik. Biz onun folklor toplusu ilə işləyirik və buna görə də onun adını daşıyırıq.
Qrupunuz necə yaranıb. Neçə vaxtdır fəaliyyət göstərir?
Giorgi: 2016-cı ildən bəri. Biz müxtəlif qruplarda çıxış edirdik və 3-4 il bundan əvvəl düşündük ki, niyə də birgə layihə etməyək. Bu qərardan bir qədər əvvəl Kodaly'ın ölümündən 50 il, doğum günündən isə 120 il ötürdü. Bu da bizdə təəsürat yaratdı. Biz caz musiqiçiləriyik, gənc nəsilik və bu dahi musiqiçinin xatirəsinə bir şey etmək, bir daha onun əhəmiyyətini və öz potensialımızı göstərmək istədik. Layihə, demək olar ki, baş tutdu. İki ay bundan əvvəl biz ilk albomumuzu buraxdıq və dünyanı həm cazla, həm də Kodaly'la tanış etməyə davam edirik.
img_1869
Mark: Buna qədər Budapeştin küçələrini gəzən kiçik maşın - Jazzmobil var idi. Bu bizim ilk birgə layihəmiz idi. Bizim ideya ruhlandırıcımız Daniel bizi elə orada bir araya gətirdi.
Repertuarınız haqqında bəhs edin.
Mark: Biz konsertin harada və hansı formatda keçirildiyindən asılı olaraq yeni albomumuzdakı kompozisiyaları ifa edirik, bu 10-12 mahnıdır. Biz həmişə publikaya uyğun musiqi təqdim etməyə çalışırıq. Çox proqressiv musiqi var, birdə smooth jazz tərzinə yaxın kompozisiyalar var. Biz daima nəsə əlavə edirik, dəyişirik, çünki əlini nəbzdə tutmaq və hər gün öz üzərində işləmək çox vacibdir.
img_1867
Bəs repertuarın hansı hissəsini Bakıya gətirmisiniz?
Daniel: Bakı dinləyiciləri üçün az söz, amma çox musiqi hazırlamışıq. Bütün repertuarımızı gətirmişik, çünki əvvəlcədən bilirdik ki, burada musiqiyə çox dəyər verilir.
img_1866
Zoltan Kodaly həm də xüsusi tədris proqramını yaratmaqla tanınır. Siz bu proqram vasitəsilə öyrənmisiniz?
Mark: Həqiqətən, Kodaly bir pedaqoq kimi də çox şey edib və onun tədris sistemi Macarıstanda çox yayğındır. Biz hamımız 4 ilə yaxın ən erkən yaşlarda bu pedaqoji forma ilə tanış olmuşuq. Kodaly üçün uşaqların musiqini sevmələri çox vacib idi, istənilən tədris bu metoddan başlayırdı. Və biz də belə başlamışdıq. Macarıstanda bir çox uşaqlar üçün həyat musiqi ilə başlayır.
Kodaly'la eyni dövrün adamı olan Bela Bartok deyirdi ki, Zoltan Kodaly'ın musiqisi macar ruhunu ortaya qoyur. Bu ruh nədir?
Zoltan: Kodaly və Bartoku müqayisə etmək ümumiyyətlə çox maraqlıdır, bu barədə saatlarla danışa bilərəm. Mənə görə Kodaly'ın məhz xor mahnıları macarıstan ruhunu çox yaxşı ortaya çıxarır. Bartok - modern adamıdır, o qaydalarla yazırdı, ustalığın ən yüksək səviyyəsində əsər yaradan kimyaçı kimi işləyirdi. Kodaly isə uydurulmuş əsərlər yazmırdı, onun musiqisi kədərlənməyə və ya sevinməyə məcbur edərək insanın daxilindən keçir. Bela Bartok musiqinin tarixi üçün çox vacib şəxsiyyətdir, onsuz bugünkü caz bu cür ola bilməzdi, amma bu moderndir. Kodaly isə - dinamikadır. Bir tərəfdən musiqi bəzən səni düşündürməlidir, deməli, ciddi musiqi - Bartokdur. Digər tərəfdən isə musiqi sənə pozitiv yükləməlidir - və əlbəttə ki, bu Kodaly'dır.
img_1864
Təşəkkür edirik! Bizim musiqimizdə belə bir əhəmiyyətli ad var ki, bizim üçün cazı onsuz təsəvvür etmək mümkün deyil - bu Vaqif Mustafazadədir...
Mark: Əzizə Mustafazadə onun qızıdır?
Bəli, dinləmisiniz?
Mark: Bəli, bu, bir növ çox güclü daxili partlayışdır! O, piano arxasında oturarkən elə hiss yaranırdı ki, sanki onun ayaqları Azərbaycan torpağına kök salır və oradan bütün bu duyğuları və səsləri dartıb çıxarır.

KODALY SPİCY JAZZ В БАКУ
23 октября Венгерская республика празднует День независимости, и в свой национальный праздник джазовая группа Kodaly Spicy Jazz поделилась с бакинскими слушателями позитивным настроением и отличной музыкой – джазовыми аранжировками старых венгерских песен. Группа носит имя Золтана Кодая – знаменитого композитора, педагога, музыкального теоретика.
Кодай разработал популярную методику преподавания музыки, которая с самых малых лет легко и непринужденно ведет в большой мир музыки. И переложил множество народных песен на нотный стан, увековечив целый пласт культурного наследия Венгрии. Накануне концерта мы говорили с музыкантами об интересе к народной музыке, джазе и венгерской душе.
img_1898_
Добро пожаловать в Баку! Как вам город?
Марк: Мы пока успели оглядеть его только с террасы, но даже отсюда видно, какой это красивый город. Надеемся побольше узнать о нем.
Ваша группа носит имя Золтана Кодая, что это значит для вас?
Даниэль: Кодай – это основная часть нашей музыки. Мы облекли в джазовую форму те композиции, которые он собирал на территории Венгрии. Он ведь не только композитор, но и знаменитый собиратель старых венгерских песен. Их мы и трансформируем в джазовый формат.
img_1855
Вы работаете с наследием Кодая или занимаетесь аранжировками?
Золтан: Наследие Кодая-композитора – это совершенно отдельный репертуар, и переработать его произведения было бы непросто. К тому же встает вопрос авторских прав. Мы использовали только народные песни. Мы работаем с его собранием фольклора и поэтому носим его имя.
Расскажите, как создавалась группа. Сколько она уже существует?
Гиорджи: С 2016 года. Мы участвовали в разных группах, и года три-четыре назад подумали, что хорошо бы сделать какой-то совместный проект. Незадолго до того отмечалась двойная годовщина Кодая – 50-летие его смерти и 120-летие рождения, и это произвело на нас впечатление. Мы джазовые музыканты, молодое поколение, и мы хотели сделать что-то в честь такого великого музыканта, еще раз подчеркнуть его значимость и раскрыть свой потенциал. Проект в принципе состоялся. Два месяца назад мы выпустили наш первый альбом и продолжаем знакомить мировую публику и с джазом, и с Кодаем.
img_1869
Марк: До того был так называемый Jazzmobil, небольшая машина, которая ездила по улицам Будапешта. Это был наш первый совместный проект, Дани – наш идейный вдохновитель – всех нас там и собрал.
Расскажите о своем репертуаре.
Марк: Мы исполняем композиции из своего нового альбома, это 10-12 песен, в зависимости от формата концерта. Мы всегда стараемся подать свою музыку так, чтобы она соответствовала публике. Есть очень прогрессивная музыка – и есть композиции, которые близки к smooth jazz. Мы постоянно что-то добавляем, изменяем, потому что очень важно держать руку на пульсе и каждый день работать над собой.
img_1867
А какую часть репертуара вы привезли в Баку?
Даниэль: Для бакинской публики мы подготовили меньше слов и больше музыки. Хотим показать наш полный репертуар, потому что мы заранее знали, что здесь очень ценят музыку.
img_1866
Золтан Кодай известен еще и тем, что создал особую программу обучения. Вы обучались по этой программе?
Марк: Действительно, Кодай и как педагог много сделал, его система обучения музыке в Венгрии очень распространена. Мы все около четырех лет, в самом юном возрасте встретились с этой педагогической формой. Для Кодая было очень важно, чтобы дети полюбили музыку, с этого начиналось любое обучение. И мы так начинали. Для многих детей в Венгрии жизнь раскрывается через музыку.
Бела Барток, современник Кодая, говорил, что музыка Золтана Кодая раскрывает венгерскую душу. Какая она, эта душа?
Золтан: Сравнивать Кодая и Бартока – вообще очень интересно, я мог бы часами говорить об этом. Для меня именно хоровые песни Кодая очень хорошо раскрывают венгерскую душу. Барток – человек модерна, он писал по правилам, работал как химик, на самом высоком уровне мастерства. А Кодай не писал надуманных произведений, его музыка как бы проходит сквозь человека, заставляя раскрыться и радоваться. Бела Барток очень важен для истории музыки, без него джаз не был бы таким, как сейчас, но это модерн. А Кодай – это такая динамика. С одной стороны, музыка иногда должна заставлять задуматься, и серьезная музыка – это Барток. А с другой, музыка должна заряжать позитивом – и это, конечно, Кодай.
img_1864
Спасибо! В нашей музыке тоже есть такое важное имя, без которого нельзя представить джаз, – это Вагиф Мустафазаде...
Марк: Азиза Мустафазаде – его дочь?
Да, вы слушали?
Марк: Да, это какой-то внутренний взрыв, очень сильно! Когда он был за пианино, такое ощущение, что его ноги врастали в азербайджанскую землю и он оттуда, как корнями, тянул все эти эмоции и звуки.