Onun adı ərəbcədən "parlayan" olaraq tərcümə olunur, keçmiş müəllimi Rem Koolhaas isə onu "öz orbitindəki planet" adlandırıb. Müasir arxitekturanın parlayan ulduzu Zaha Hadid özünün, bütün qitələrdə tanınmış adi formaları inkar edən və məkan çərçivələrini genişləndirən memarlıq dilini yaradıb. Onun layihələri başqa dünyaların əsəri kimi görünür - düz bucaqlardan və ümumi qəbul edilmiş standartlardan imtina binanın xüsusi geometriyasını yaradır. İnsanın həmişə itaət etmək və özünə tabe etmək istədiyi nizamlı xaosun və elastik materiyanın məkanı.
Elə bil ki, bu yaxınlarda Mərkəzin təməlinin qoyulması mərasimində iştirak etmisiniz, bu gün isə o tam fəaliyyət göstərir. Layihənin son görünüşü haqqında təəssüratınız nədir??
Biz həmişə müəyyən gözləntilərlə doluyuq, amma təəssüf ki, onlar həmişə özlərini doğrultmurlar. Amma bu vəziyyətdə nəticə mənə görə çox gözəldir. Layihənin dizaynını nəzərdə tuturam. Bu binanın tikintisi misilsiz eksperiment oldu və kompleksin mürəkkəbliyinə baxmayaraq fantastik gözəl alındı.
Bu mürəkkəb layihənin ideyası necə yarandı?
20 il əvvəl biz spesifik miqyasda binanın tikintisi üçün bir yol tapmağı düşündük. O vaxt bizi topoqrafiya və landşaft məsələləri, geoloji proseslər maraqlandırırdı. Buna görə də Mərkəzin layihəsi bu sahələrdə 20 illik təcrübə və tədqiqatların nəticəsidir. Və əlbəttə ki, elastik memarlıq yaratmaq üçün hesablama texnologiyaları istifadə olunub. Bu fikir, şəhərin adi xarici görünüşü fonunda bu binanı rəvan monolit quruluşu ilə fərqləndirməkdən ibarət idi. İdeya əvvəlkindən irəli gələn üç proqramı nəzərdə tuturdu. Məsələn, kompleks mədəniyyət mərkəzi, muzey və kitabxana kimi istifadə edilə bilər. Üç ayrı quruluş bloku dağlıq birləşməyə bənzəyir və ilkin vəzifəsinə uyğun gəlir - kəskin künclərsiz ötüşmək. Bu da nəticədə obyektin vizual axışında özünü biruzə verdi. Suda aysberqin özülü kimidir, amma aysberqin kənarları kəskin olur. Biz isə xətlərin mütləq rəvanlığına nail olmaq, kəsikləri davamlı məkanla əvəzləmək istəyirdik.
Sizin yaratdığınız Mərkəzdə beynəlxalq konfranslar keçirilir, bəzilərində Siz də iştirak etmisiniz. Burada gördüklərinizdən təəssüratlarınız necədir?
Bütün bunlar çox maraqlıdır. Bir neçə il sonra bura qayıtdığımda şəhərin görünüşünün necə də dəyişilməsinə heyrətlənmişdim, şəhər daha çox urbanizm ruhlu olmuşdu.
Layihəniz mövcud müasir binalardan nə ilə fərqlənir?
Biz heç bir şəkildə blokların nəzərdə tutulmadığı məqsədləri təqib etmişik. Bloklar yaşayış binası üçündür. Bizim tikili isə «antiblok memarlığı»nı təmsil edir. Beləliklə, bina qonşu binalarla müqayisədə daha çox kulturoloji xarakter daşıyır.
Hesablama texnologiyalarının layihənin icrasında hansı rolu olub?
Layihənin ideyası kompüter proqramlarının istifadəsi fikrindən daha əvvəl yaranıb. Bu inşada istifadə olunan rəqəmsal hesablama olduqca maraqlı idi, çünki onlarsız siluetin rəvan keçidinə nail ola bilməzdik. Onların sayəsində bitişik yeri olmadan bütün konstruksiya yaranıb, həmçinin ona uyğun materiallarla, onların istehsalı və hazırlanması təmin olunub. Hesab edirəm ki, kompüterdə yerinə yetirilən hesablama binanın yüksək dəqiqliklə xarici konturunu yaratmağa imkan verdi. Bu cür qurğunu əvvəl də inşa etmək olardı, amma bu qədər dəqiqliklə və bir-birinə uyğunluqla deyil. O vaxt sadəcə bu mümkün deyildi.
Layihənizin hansısa bir xüsusi mesajı varmı?
Şəxsən mən inanıram ki, istənilən layihənin və memarlığın mesajı vacibdir. Fikrimcə məkan inşa edərkən qazandığımız təcrübə çox gözəldir. Və əgər rəsm - sadəcə görüntüdürsə, bina inşası real təcrübədir. Bu layihə gələcək eksperimentlər üçün çox vacib idi…
Tarixi binaların saxlanılmasına münasibətiniz?
Hesab edirəm ki, həqiqətən dəyər daşıyan və yaxşı vəziyyətdə olan binaların saxlanılması vacibdir. Lakin paralel olaraq yeni bir şey də yaratmaq vacibdir, çünki yeni binalar indiki nəsli və mövcud anı təmsil edir.
Hər şey dəyişir, eyni zamanda memarlıq da. Sizcə 25 ildən sonra o necə olacaq?
Demək çətindir. Məsələn, 30 il əvvəl insanlar bu cür radikal dəyişiklikləri nəzərə almamışdılar. 1960-cı illərdə ənənəvi binalardan modernə keçid etmək çox həyəcanverici idi. Keçmişdə bütün ideyalar əl çatan deyildi və mən memar işləməyə başlayanda mənə elə gəlirdi ki, bir çox modernist ideyalar ümumiyyətlə reallaşmayıb. Amma memari modernizmin inkişafı dayanmırdı. Və tədqiqatların davam etməsindən asılı olaraq bizi bu gün narahat edən bəzi problemlərin gələcəkdə həll olunacağını və təkmilləşdirilməsini aşkar etdik.
İraqda hansı layihəni həyata keçirirsiniz?
Biz Bağdadda Mərkəzi Bankın inşası ilə məşğuluq. Yəqin ki, başqa layihələri də həyata keçirəcəyik. Böyük əzəmətli tikili olması vacib deyil. Bu gələcək üçün şəhərin salınması ilə bağlı layihələr də ola bilər...
Bakının memarlığını necədir?
Çox xoşuma gəlir. Xüsusilə binaların işıqlandırılması heyran etdi – buna tez-tez rast gəlmək olmur. Və bu işıqlandırma sayəsində binalar tam fərqli görünür. Bakıda memarlığın müxtəlif dövrləri çox gözəl ahəng təşkil edir: sovetdən öncə və sovet dövrü, sovet konstruktivizmi. Mən konstruktivizmə xüsusi maraq göstərirəm, bu mənə çox yaxındır. Və qərb ideyalarının şərq ənənələri ilə birləşməsi məni cəlb edir.

Ее имя с арабского переводится как «сияющая», а бывший учитель Рем Колхас назвал ее «планетой на своей орбите». Сияющая звезда современной архитектуры Заха Хадид создала собственный, узнаваемый на всех континентах, архитектурный язык, отрицающий привычные формы и расширяющий рамки пространства. Ее проекты кажутся творениями иных миров – отказ от прямых углов и общепринятых стандартов создает особую геометрию здания. Пространство упорядоченного хаоса и пластичной материи, которую человек всегда желал укротить и подчинить себе.
Кажется, что еще совсем недавно Вы присутствовали на церемонии закладки фундамента Центра, а уже сегодня он полностью функционирует. Какое у Вас впечатление от окончательного вида Вашего проекта?
Мы всегда полны определенных ожиданий, но они, увы, не всегда бывают оправданными. Хотя в данном случае результат мне кажется потрясающим. Я имею в виду дизайн проекта. Строительство этого здания стало беспримерным экспериментом, и, несмотря на всю сложность комплекса, он получился фантастическим.
А как возникла идея этого сложного проекта?
Лет 20 назад мы задались вопросом, как найти способ построения зданий специфического масштаба. В то время нас занимали вопросы топографии и ландшафта, геологические процессы. Поэтому проект Центра стал итогом двадцатилетних экспериментов и исследований в этих областях. И, конечно же, для создания пластичной архитектуры были привлечены вычислительные технологии. Замысел состоял в том, чтобы на фоне привычного экстерьера города выделить это здание плавной монолитностью его строения. Идея подразумевала три программы, каждая из которых вытекала из предыдущей. Скажем, комплекс мог использоваться как культурный центр, музей и библиотека. Три отдельных блока строения походят на горную цепь и соответствуют первоначальной задаче – обойтись без острых углов. Что в конечном счете проявилось в визуальной текучести объекта. Это как основание айсберга в воде, но и у айсберга бывают острые края. Мы же хотели добиться абсолютной плавности линий, заменить обрывки непрерывным пространством.
В созданном Вами Центре проводятся международные конференции, в некоторых из них Вы принимали участие. Каковы Ваши впечатления от увиденного здесь?
Все это очень интересно. Вернувшись сюда спустя несколько лет, я была поражена тем, как сильно изменился облик города, который стал более урбанистическим по духу. Это связано с тем, что за последние пять лет проделана большая работа, многое спроектировано и построено.
Чем Ваш проект отличается от существующих современных строений?
Мы преследовали цели, которые совершенно не предусматривали наличия блоков. Блоки нужны жилому помещению. Наше же строение представляет собой «антиблочную архитектуру». Так что оно носит более культурологический характер, в противоположность соседствующим зданиям.
Какую роль в исполнении проекта сыграли вычислительные технологии?
Замысел проекта возник до того, как стало возможно использование компьютерных программ. Цифровые расчеты, примененные к этой постройке, были весьма интересны, потому что без них мы вряд ли смогли бы добиться такого уровня плавности силуэта. Благодаря им была создана цельная конструкция без швов, а также обеспечены соответствующие ей материалы, их производство и изготовление. Я считаю, что расчеты, выполненные на компьютере, позволили создать внешний контур здания с высокой степенью точности. Сооружение подобного типа можно было построить и раньше, но не с такой точностью и согласованностью. Тогда это было просто невозможно.
Содержит ли Ваш проект некое особое послание?
Лично я верю, что посыл от любого проекта и архитектуры очень важен. По-моему, это замечательно, когда мы получаем опыт, застраивая пространство. И если рисунок – всего лишь изображение, то постройка здания – это реальный опыт. Этот проект был очень важен для последующих экспериментов...
Ваше отношение к сохранению исторических зданий?
Я считаю, что очень важно сохранить те из них, которые представляют собой действительную ценность и находятся в хорошем состоянии. Однако параллельно важно творить и нечто новое, поскольку оно символизирует нынешнее поколение и текущий момент.
Все меняется, в том числе и архитектура. Какой, по-Вашему, она станет через 25 лет?
Трудно сказать. К примеру, 30 лет назад люди не предвидели таких радикальных перемен. Переход от традиционных зданий к модерну в 1960-е годы был очень волнующим. Не все идеи были достижимы в прошлом, и когда я только начала работать архитектором, мне казалось, что многие модернистсские проекты нереализуемы в принципе. Но развитие архитектурного модернизма не останавливалось. И по мере продолжения исследований мы обнаружили, что некоторые из проблем, которые занимают нас сейчас, будут усовершенствованы и разработы в будущем.
Какие проекты Вы реализуете в Ираке?
Мы заняты там сооружением здания Центрального банка в Багдаде. Возможно, будем осуществлять и другие проекты. Это не обязательно какие-то грандиозные сооружения. Могут быть и простые идеи о том, как восстановить город для будущего...
Как Вы воспринимаете архитектуру Баку?
Мне она очень нравится. Особенно впечатлила подсветка зданий – такое не часто встретишь. И благодаря этому свету они смотрятся совсем иначе. В Баку очень хорошо сочетаются различные периоды архитектуры: досоветский и постсоветский, советский конструктивизм. Я питаю особый интерес к конструктивизму, мне это очень близко. И мне импонирует сочетание западных идей с восточными традициями.