Onun adı ərəbcədən "parlayan" olaraq tərcümə olunur, keçmiş müəllimi Rem Koolhaas isə onu "öz orbitindəki planet" adlandırıb. Müasir arxitekturanın parlayan ulduzu Zaha Hadid özünün, bütün qitələrdə tanınmış adi formaları inkar edən və məkan çərçivələrini genişləndirən memarlıq dilini yaradıb. Onun layihələri başqa dünyaların əsəri kimi görünür - düz bucaqlardan və ümumi qəbul edilmiş standartlardan imtina binanın xüsusi geometriyasını yaradır. İnsanın həmişə itaət etmək və özünə tabe etmək istədiyi nizamlı xaosun və elastik materiyanın məkanı.
Elə bil ki, bu yaxınlarda Mərkəzin təməlinin qoyulması mərasimində iştirak etmisiniz, bu gün isə o tam fəaliyyət göstərir. Layihənin son görünüşü haqqında təəssüratınız nədir??
Biz həmişə müəyyən gözləntilərlə doluyuq, amma təəssüf ki, onlar həmişə özlərini doğrultmurlar. Amma bu vəziyyətdə nəticə mənə görə çox gözəldir. Layihənin dizaynını nəzərdə tuturam. Bu binanın tikintisi misilsiz eksperiment oldu və kompleksin mürəkkəbliyinə baxmayaraq fantastik gözəl alındı.
Bu mürəkkəb layihənin ideyası necə yarandı?
20 il əvvəl biz spesifik miqyasda binanın tikintisi üçün bir yol tapmağı düşündük. O vaxt bizi topoqrafiya və landşaft məsələləri, geoloji proseslər maraqlandırırdı. Buna görə də Mərkəzin layihəsi bu sahələrdə 20 illik təcrübə və tədqiqatların nəticəsidir. Və əlbəttə ki, elastik memarlıq yaratmaq üçün hesablama texnologiyaları istifadə olunub. Bu fikir, şəhərin adi xarici görünüşü fonunda bu binanı rəvan monolit quruluşu ilə fərqləndirməkdən ibarət idi. İdeya əvvəlkindən irəli gələn üç proqramı nəzərdə tuturdu. Məsələn, kompleks mədəniyyət mərkəzi, muzey və kitabxana kimi istifadə edilə bilər. Üç ayrı quruluş bloku dağlıq birləşməyə bənzəyir və ilkin vəzifəsinə uyğun gəlir - kəskin künclərsiz ötüşmək. Bu da nəticədə obyektin vizual axışında özünü biruzə verdi. Suda aysberqin özülü kimidir, amma aysberqin kənarları kəskin olur. Biz isə xətlərin mütləq rəvanlığına nail olmaq, kəsikləri davamlı məkanla əvəzləmək istəyirdik.
Sizin yaratdığınız Mərkəzdə beynəlxalq konfranslar keçirilir, bəzilərində Siz də iştirak etmisiniz. Burada gördüklərinizdən təəssüratlarınız necədir?
Bütün bunlar çox maraqlıdır. Bir neçə il sonra bura qayıtdığımda şəhərin görünüşünün necə də dəyişilməsinə heyrətlənmişdim, şəhər daha çox urbanizm ruhlu olmuşdu.
Layihəniz mövcud müasir binalardan nə ilə fərqlənir?
Biz heç bir şəkildə blokların nəzərdə tutulmadığı məqsədləri təqib etmişik. Bloklar yaşayış binası üçündür. Bizim tikili isə «antiblok memarlığı»nı təmsil edir. Beləliklə, bina qonşu binalarla müqayisədə daha çox kulturoloji xarakter daşıyır.
Hesablama texnologiyalarının layihənin icrasında hansı rolu olub?
Layihənin ideyası kompüter proqramlarının istifadəsi fikrindən daha əvvəl yaranıb. Bu inşada istifadə olunan rəqəmsal hesablama olduqca maraqlı idi, çünki onlarsız siluetin rəvan keçidinə nail ola bilməzdik. Onların sayəsində bitişik yeri olmadan bütün konstruksiya yaranıb, həmçinin ona uyğun materiallarla, onların istehsalı və hazırlanması təmin olunub. Hesab edirəm ki, kompüterdə yerinə yetirilən hesablama binanın yüksək dəqiqliklə xarici konturunu yaratmağa imkan verdi. Bu cür qurğunu əvvəl də inşa etmək olardı, amma bu qədər dəqiqliklə və bir-birinə uyğunluqla deyil. O vaxt sadəcə bu mümkün deyildi.
Layihənizin hansısa bir xüsusi mesajı varmı?
Şəxsən mən inanıram ki, istənilən layihənin və memarlığın mesajı vacibdir. Fikrimcə məkan inşa edərkən qazandığımız təcrübə çox gözəldir. Və əgər rəsm - sadəcə görüntüdürsə, bina inşası real təcrübədir. Bu layihə gələcək eksperimentlər üçün çox vacib idi…
Tarixi binaların saxlanılmasına münasibətiniz?
Hesab edirəm ki, həqiqətən dəyər daşıyan və yaxşı vəziyyətdə olan binaların saxlanılması vacibdir. Lakin paralel olaraq yeni bir şey də yaratmaq vacibdir, çünki yeni binalar indiki nəsli və mövcud anı təmsil edir.
Hər şey dəyişir, eyni zamanda memarlıq da. Sizcə 25 ildən sonra o necə olacaq?
Demək çətindir. Məsələn, 30 il əvvəl insanlar bu cür radikal dəyişiklikləri nəzərə almamışdılar. 1960-cı illərdə ənənəvi binalardan modernə keçid etmək çox həyəcanverici idi. Keçmişdə bütün ideyalar əl çatan deyildi və mən memar işləməyə başlayanda mənə elə gəlirdi ki, bir çox modernist ideyalar ümumiyyətlə reallaşmayıb. Amma memari modernizmin inkişafı dayanmırdı. Və tədqiqatların davam etməsindən asılı olaraq bizi bu gün narahat edən bəzi problemlərin gələcəkdə həll olunacağını və təkmilləşdirilməsini aşkar etdik.
İraqda hansı layihəni həyata keçirirsiniz?
Biz Bağdadda Mərkəzi Bankın inşası ilə məşğuluq. Yəqin ki, başqa layihələri də həyata keçirəcəyik. Böyük əzəmətli tikili olması vacib deyil. Bu gələcək üçün şəhərin salınması ilə bağlı layihələr də ola bilər...
Bakının memarlığını necədir?
Çox xoşuma gəlir. Xüsusilə binaların işıqlandırılması heyran etdi – buna tez-tez rast gəlmək olmur. Və bu işıqlandırma sayəsində binalar tam fərqli görünür. Bakıda memarlığın müxtəlif dövrləri çox gözəl ahəng təşkil edir: sovetdən öncə və sovet dövrü, sovet konstruktivizmi. Mən konstruktivizmə xüsusi maraq göstərirəm, bu mənə çox yaxındır. Və qərb ideyalarının şərq ənənələri ilə birləşməsi məni cəlb edir.

From Arabic her name translates as “the shining one”, her former teacher Rem Koolhaas named her “a planet in its own orbit”. The shining star of modern architecture Zaha Hadid has created her own recognizable on all continents architectural language, which denies usual shapes and expands framework of space. Her projects look like creations from another dimensions - the refusal of the right angles and common standards creates a unique geometry of building. A space of streamlined chaos and plastic matter, which was always desired to be tamed and subordinated by human.
It seems like just recently you took part at the Center’s Foundation Stone Laying ceremony, and today it is fully functioning. What is your impression from the final view of your project?
We are always full of certain expectations, but, alas, they are not always justified. However, in this case I find the result amazing. I am talking about the design of project. Construction of this building became an unprecedented experiment, and despite the complexity of the center, it turned out fantastic.
How was the idea of this difficult project born?
About 20 years ago we asked ourselves: how to find a way of constructing buildings of specific scale. At that time we were occupied by questions of topography and landscape and also geological processes. Therefore, the Center’s project became a result of twenty-year old experiments and researches in these areas. And, of course, computing technologies were involved in order to create this plastic architecture. The plan was to highlight this building against the habitual exterior of the city by using smooth solidity of its structure. The idea contained three programs, where each would derive from previous one. Let’s say, this complex could be used as a cultural center, museum and library. Three separate blocks of a structure resemble a mountain chain and correspond to the initial task – to manage without acute angles. Eventually, this was reflected in the visual fluidity of the object. It reminds of a ground of an iceberg in water, but iceberg has sharp edges too. What we wanted to do is to achieve absolute smoothness of lines, to replace scraps with continuous space.
At the Center created by you are held international conferences, in some of which you personally took part. What are your impressions based on what you saw here?
All of this is very interesting. After coming back here couple years later I was struck by how much has the city’s appearance changed and became more urbanistic spiritually. It is connected with the fact that for the last five years a great job has been done here, a lot was designed and built.
How is your project different from existing modern buildings?
We pursued the goals, which absolutely did not include the availability of blocks. Blocks are necessary for living accommodation. Our construction represents an "anti-block architecture". So it has more culturally sensitive approach, contrary to the adjoining buildings.
Which was the role of computing technologies in project’s realization?
The idea of this project came out before using computer programs became possible. The digital calculations applied to this construction were quite interesting, because without them we could hardly achieve such level of smoothness of a silhouette. Thanks to them, the integral seamless design was created and the corresponding materials, their production and manufacture were also provided. I believe that the calculations executed on the computer allowed to create an external contour of the building with a high level of precision. The construction of this kind could have been constructed earlier, but not with such accuracy and coherence. It just was not possible at that time.
Does your project contain a special message?
I personally believe that the message coming from any project and architecture is very important. In my opinion, it is remarkable that we gain an experience, while building up space. And if the drawing is only an image, then construction of the building is a real experience. This project was very important for further experiments...
What are your thoughts regarding preservation of historical buildings?
I think that it is very important to preserve the buildings which are truly valuable and in good condition. But at the same time it is necessary to create something new, because it symbolizes modern generation and current moment.
Everything is changing, including architecture. What, in your opinion, it will be like in 25 years?
It is hard to say. For example, years ago people did not foresee such radical changes. Transition from traditional buildings to modern ones in 1960-s was very exciting. Not all ideas were achievable in the past and when I only have begun to work as an architect, I thought that many modernist projects were unrealizable in principle. But the development of architectural modernism did not stop. And while proceeding our researches we have found out that some of the problems worrying us now will be improved and developed in the future.
Which projects do you implement in Iraq?
We are occupied there with constructing of the building of Central Bank in Baghdad. Probably, we will realize other projects as well. It doesn’t have to be grand constructions. It might also be simple ideas how to restore the city for future…
How do you find the architecture of Baku?
I like it very much. Especially I was impressed by the illumination of buildings – this is not very usual to see. And because of that light they look completely different. Baku combines very well different periods of architecture: pre and post-soviet, soviet constructivism. I have a particular interest to constructivism, it is very close to me. And the combination of western ideas with eastern traditions appeals to me.