Uşaqlıqda Andersenin məşhur Su pərisi nağılını oxumaqdan hansımız yorulurduq ki? Mifik varlıq, yarıbalıq-yarıadam, dənizçiləri yoldan çıxaran – dünya xalqlarından bir çoxunun folklorunda onlar haqqında əfsanələr var. Əfsanələrin birinə görə, undinanın gözəlliyinə yalnız ayıdöşəyi çiçəyini tapıb dərmiş adam ehtiyat etmədən tamaşa edə bilər. Amma model, aktrisa və təcrübəli sualtı üzgüçü Hanna Freyzerin su pərisinə çevrildiyi vaxtdan sonra, bu nağıl personajına heyran qalmaq imkanı hamıda yaranıb…
Su pərisi olmaq arzunuzun başlanğıcı haradan gəlir?
Uşaqlığımdan. Mən su pərilərinin, demək olar, dəlisi idim. Üç yaşımdan rəsm çəkməyə başlamışam və çəkdiyim adamların hamısında su pərisi quyruğu olurdu. Bir də gildən onların fiqurlarını düzəldirdim. Mənim, içərisində çox gözəl su pəriləri təsvir olunan bir neçə gözəl qədim kitablarım var idi. Mən onların yapışdırılan şəkillərini yığırdım, kitabxanada onlar haqqında hər hansı məlumat tapmağa çalışırdım ki, başa düşüm görən, su pərisi olmaq necə mümkündür.
Mən, sadəcə olaraq, undinaların dünyasında yaşamaq istəyirdim. Doqquz yaşım olanda su pərisi ilə insan arasındakı sevgidən danışan “Şappıltı” filmi mənə çox güclü təsir eləmişdi. Baş qəhrəmanın adı da elə mənimki kimi Hanna idi. Üstəlik, o, vegeterian idi, mən də ömrümdə hələ heç vaxt ət yeməmişəm. Bu filmin sayəsində mən nə ilə məşğul olmaq istədiyimi başa düşdüm. Məni bütün işlərimdə dəstəkləyən anam isə, ilk su pərisi quyruğumu düzəltməkdə mənə kömək etdi.
Öz ilk quyruğunuzu nədən düzəltdiz?
Narıncı plastik süfrədən. Quyruq su damcılarından parıldayan kimi görünsün deyə, mən onun bütün səthi boyu xırda-xırda qızılı balıq pulları tikdim.
Amma quyruğun «işləyən» olduğuna anamla mən əmin deyildik. Onu sınaqdan çıxarmaq üçün mən, quyruğun ucunu təsvir edən asılqanlarla dartılıb sıxılmış tutacaqda bir-birinə kip sıxılmış ayaqlarımla hovuzda oldum.  Az qalmışdı batım...
Bəs, bu necə Sizin peşənizə çevrildi?
Əvvəl mən qrafik dizayn məktəbində dizaynla məşğul idim, uşaq kitabçaları, yapışdırılan şəkillər və s.-lər yaradırdım. Həm də, fotoqrafiya, modelləşdirmə ilə maraqlanırdım. Hansısa bir anda isə, bunların hamısı birlikdə su pərisinə olan marağımda cəmləndilər. Başa düşdüm ki, necə mən su pərisi ola bilərəm, əsl su pərisi quyruğunun modelini və özünü necə yaratmaq, su altında hansı pozalarla necə fotoşəkillər çəkdirmək olar.
Sualtı çəkilişlərdə iştirak etmək çətindir?
Çətindir. Mənim motorlu böyük plastik üzgəci olan çox ağır hidrokostyumum var.
Onun layihəsini özünüz vermisiz?
Hə, bütün quyruqlarımı mən özüm yaradıram. Yəqin ki, dünyada heç kim quyruq hazırlayıb, onu balıq pulları ilə işləməyə bu qədər çox vaxt sərf eləmir. Hər bir pulcuq öz-özlüyündə gözəldir. Onu bəzəyən zaman, mənə bir neçə qadın kömək edib. Amma çox hissəsini mən özüm eləmişəm. Hal-hazırda mənim yeddi işlək quyruğum var. Onlardan ikisi daha çox cah-cəlallıdır. Daha dördü də hazırlanma mərhələsindədir. Quyruqlar çoxaldığı üçün də, mən su pərilərinin idarə olunması üzrə şirkət yaratmışam.
Bu nə şirkətdir belə?
İş ondadır ki, məndən tez-tez soruşurdular: «Sualtı fotosessiyalara cəlb etmək üçün başqa qızlar da varmı?» Ona görə də mən öz bacarıqlarımı başqa ifaçılara da öyrətməyə başladım. Öz təşkilatımı genişləndirmək üçün mən qızlar dəvət edib onlara su altında quyruqla üzmək öyrədirəm. Biznesimi tamamilə özüm idərə edirəm, həmçinin öz videolarımın montajı və redaktəsi ilə məşğul oluram.
Siz bütün dünya üzrə çəkilişlər edirsiz?
Mən planetin ən gözəl yerlərində oluram. Onların içində ən çox sevdiyim yerlər – Taiti, Fici və Maldiv adalarıdır. Fevralda Havay adalarında fövqəladə fotoqraf Şon Haynrixslə birgə çəkilişim var idi. Düşünürəm, o, dünyanın ən inanılmaz sualtı fotoqrafıdır! Təkcə kamera ilə işləmək ustalığına görə yox, həm də ona görə ki, o, okeanın xassəsini bilir və hiss edir. Mən Şonu “okeanla pıçıldaşan” adlandırıram, çünki o, heyvanların davranışını səhvsiz təyin edir, onların hansı tərəfə hərəkət edəcəklərini hiss edir. Hərdən olur ki, biz uzun-uzadı kadr almağa çalışırıq və o, “Dayan bircə bu kadrı da çəkim” - deyəndə, mən dəqiq bilirəm ki, artıq kifayətdir.
Biz ətraf mühitə eyni cür həssas yanaşırıq. Havay adalarında biz birlikdə «Manta. Sonuncu rəqs» (manta, yaxud dəniz iblisi ̶  ən iri skat, ̶  red.) videofilmini yaratmışıq ki, bu gözəl heyvanların tükənib itməsinə diqqət cəlb edək. Gecəyarı okeanın dibiylə üzürdük, mən isə əlli funtluq yüklə dibə doğru dartılırdım.
Qorxulu idi?
Bir az. Dalğa geri dartır, sanki ayaqlarım ətrafına böyük dəniz ilanı sarılıb, heç nə görünmür, çünki qoruyucu eynək yoxdur, dəhşətli dərəcədə soyuqdur, ətrafda isə hansısa iri-iri balıqlar fırlanır. O qədər də xoş deyildi...
Qorxmursuz ki, okeanda nə isə qorxulu bir məxluqa rast gələrsiz?
Meksikada mən on dörd nəhəng ağ akula ilə üzmüşəm. Bundan ötrü mən dünyanın bu başından xüsusi olaraq oraya uçmuşam. Amma onları görənə qədər, sonacan əmin deyildim ki, suya girəcəm. O vaxta qədər mən artıq bir neçə il su pərisi olmuşdum, amma heç vaxt akulaları görməmişdim və artıq qabaqcadan onlardan qorxurdum. Amma sonra qərara aldım ki, gərək öz qorxumla üz-üzə qarşılaşım. Böyük ağ akulaların nəsli kəsilmək üzrədir, bununla belə, son 500 ildə cəmi 67 adam onların qurbanı olub. İnsanlar isə, hələ təkcə ötən ildə yüz mindən çox ağ akulanı məhv edib. Odur ki, panetin ən qorxulu yırtıcısı akulalar yox, insandır. Okeanın ekosferasında ağ akulalar vacib yer tutmaqdadır, ona görə də istərdim ki, onlara hörmətlə yanaşılsın.
Bəs çəkilişlər qaydasında keçdi?
Bir məqam oldu ki, akulalar mənim ətrafımda üzürdülər (onların hərəkət sxemi belədir), və onlardan biri getdikcə mənə yaxınlaşmaqda idi. Mən isə yarıçılpaq, özü də balıq geyimindəyəm – akula üçün sadəcə yağlı tikəyəm! Onda uşaqlar qayıqdan dedilər ki, mən gərək kimin burada ağa olduğunu ona göstərim. Əvvəl karıxdım, sonra isə düz akulanın üstünə üzdüm və… səsim gəldikcə ona bağırdım. O, döndü və üzüb getdi. Akulalar çox ehtiyatlı və ağıllıdırlar, yalnız bunun sayəsində onlar planetdə milyon illər boyu sağ qala biliblər.
Siz bir də kit akulalarla üzmüsüz…
Bu da ekoloji layihə idi. Biz Filippində və Norveçdə olmuşuq, uzun illər idi ki, oralarda kit akulaları öldürür və çoxalmalarını məhv edirdilər. Yalnız bir kənddə insanlar kit akulaları qırmaq əvəzinə, onlarla ekoturizm təşkil etmişdilər. Turizmin bu növü çox yayılıb, ona görə də kit akulaların artması orada müdafiə altında idi. Bizim komanda oraya yollandı ki, bu təşəbbüsü işıqlandırsın. Biz dünyada ilk dəfə kit akulaların su altında fotosessiyasını təşkil etdik və dünya mətbuatında balığın bu növünə, onların qırılmasını dayandırmaq məqsədilə, böyük maraq oyatdıq.
Daha hansılarla üzmüsüz?
Qozbel balinalarla. Bunlar planetin ən iri heyvanlarından biridir, amma tamamilə ziyansız, çox gözəl və qəribə varlıqlardır.
Günəş şüaları sancılmış okeanın ucsuz-bucaqsız maviliyinin içərisi ilə baxanda, yuxarı qalxan balina əvvəl balaca görünür, amma tədricən böyüməyə başlayır, böyüyür, böyüyür və böyüyür... Onun 15 metrə yaxın uzunluğu var idi! Mənim aşağımdan yuxarı üzməyə başlayanda, mən qorxdum ki, həyatımı onun ağzında və ya quyruğunun zərbəsi altında itirə bilərəm: onunla müqayisədə mən sanki qarışqayam. Amma balinalar çox ağıllıdırlar. Onlar üzüb yaxınlaşırlar ki, sizi yoxlasınlar, gözlərinizə baxırlar və sizin hansı ölçüdə olduğunuzu, özlərinin nə qədər nəhəng olduqlarını və sizə hara qədər yaxınlaşa biləcəklərini dəqiq dərk edərək hərəkət edirlər. Onlar çox nəhəngdirlər, amma tamamilə şüurlu varlıqlardır.
Bir məqam oldu, qarşımda bala və anası üzürdülər. Balinanın balası mənə yaxınlaşdı, üzgəclərini tərpətdi və düz gözlərimin içinə baxdı. Sonra isə onlar bir-biriləri üçün oxumağa başladılar. Səs də elə idi ki, sanki nəhəng akustik konsert kolonkalarının qarşısında dayanmısan. Onlar oxuyurdular, mən isə bunun mərkəzində idim. Sudan çıxandan sonra isə məni sadəcə ağlamaq tutdu. Bu necəsə bir sehr idi.
Amma mən, həm də, balinaları necə məhv etdiklərinin şahidi olmuşam…
Bunu kim edir?
Əsasən yaponlar. Onların böyük balina ovçuluğu var, indiyə qədər də aydın deyil ki, onları hansı məqsədlə öldürürlər. Bu, çox dolaşıq vəziyyətdir.
Siz “Mağara” filminin çəkilişlərində iştirak etmisiz?
Bəli. Bu, mən qozbel balinalarla tanış olduqdan sonra baş verib. Mənim dostlarım olan – rəssamlar, musiqiçilər və aktyorlarla birgə, mən, yapon balina ovçularının şəhəri Taydzidəki mağaraya getmişdim. Biz buxtada sörferlər kimi üzürdük, həmin vaxt yerli balıqçılar delfinləri öldürürdülər. Buxtanın bütün suyu qanlı idi. Bu, tükürpədən mənzərə idi.
Ən sarsıdıcı olan isə o idi ki, heyvanlar üzərək yaxınlaşıb bizə baxırdılar, sanki bizdən kömək diləyirdilər. Sonra balıqçılardan biri yanımıza gəldi, üstümüzə bağırdı və yoğun taxta ilə məni vurdu. O, bizi öldürməklə hədələdi.
Biz bacardığımız qədər buxtada qalıb bütün bunları çəkdik. O vaxt biz, Okeanların müdafiəsi cəmiyyəti (OPS) ilə əməkdaşlıq edirdik. Düzdür, heç kəsi bu heyvanları öldürməkdən saxlaya bilmədik, amma özümüzün film-məktubunu bütün dünyaya yolladıq. «Mağara» “Ən yaxşı sənədli film” nominasiyasında «Oskara»a təqdim olundu və 2010-cu ilin mükafatını qazandı. Bu, çox insanın diqqətini cəlb elədi, indi onlar da Taydziyə gedirlər ki, kömək eləsinlər. Az vaxtdan sonra yaponlar delfinləri dövlət qida proqramından sildilər, onların ətini bu şəhərin supermarketlərindən götürdülər. Qısası, hansısa dəyişikliklərə nail olduq, hərçənd bu valehedici heyvanların qətlləri davam etməkdədir.
Sizin məqsədiniz – bütün bunlara son qoymaqdır?
Tamamilə doğrudur. Sanıram, belə inanılmaz və çox ağıllı heyvanların məhv edilməsinə lüzum yoxdur. Balina və delfinlərin insanlara etdikləri köməkdən danışan yüz minlərlə sənədləşdirilmiş hekayət və hadisələr mövcuddur. Məsələn, delfin mənim keçmiş ərimi akulalardan müdafiə etmişdi. Delfinlər dəfələrlə suda batanları sahilə çıxarmaqla onları xilas ediblər. Bu, çox ağıllı və həssas məxluqlardır, onlar bizimlə qarşılıqlı münasibətdə olmaq istəyirlər, biz onlarla birgə harmoniyada yaşaya bilərik. Mən hamını bu haqda düşünməyə səsləyirəm.
Siz su altında su pərisi kimi nə qədər qala bilərsiz?
İki dəqiqəyə yaxın. Mən siqaret çəkmirəm, kiçik yaşlarımdan yoqa ilə məşğulam və mənim nəfəsi saxlamaq məşğələlərindən xoşum gəlir.
Bəs daha nə ilə məşğul olursuz?
Yoqa və əzələləri açmaqdan əlavə mən həmişə rəqs edirəm. Rəqs enerjini və həssaslığı üzə çıxarır, həmçinin onurğanı möhkəmlədir və ona elastiklik verir. Axı əsl su pərisi kimi hərəkət etmək üçün, bütün onurğa ilə burulmaq lazım gəlir. Göbək rəqsi dərsləri bədənin müxtəlif hissələrini boşaltmağa kömək edir ki, elə bu da su pərisinin üzməsi üçün vacibdir. Amma hamısından vacib meditasiya və yoqa vasitəsilə nəfəs saxlamaq məşqləridir.
Bəs pəhriziniz necədir? Siz nə ət yemirsiz, nə də balıq?
Elədir, mən çox sağlam vegetarian pəhrizində tərbiyə olunmuşam. Mənim bir yaşım olarkən anam vegetarian oldu. O, yoqa və meditasiya müəllimi idi. Bütün bunlar öz arzumu həyata keçirməkdə mənə çox kömək etdi.
Deməli, Sizin ananız həmişə sizi dəstəkləyir.
Sözsüz. Hələ atam da. İkisi də çox maraqlı adamlardır, hərçənd artıq çoxdan ayrılıblar. Atam Endi Freyzer Britaniyanın «Free» qrupu tərkibində 1970-ci illərin məşhur rok ulduzu idi. Düşünürəm ki, atamın yazdığı «All right now» mahnısı, bütün dövrlərin yüz ən möhtəşəm mahnılar siyahısına daxildir. Valideynlərim – mənim çox kreativ, dəstək olan və qeyri-adi ailəmdir.
Siz həmçinin musiqili video da çəkirsiz?
Bəli, mənim çoxlu musiqi kliplərim, sənədli və qısametrajlı filmlərim var. Musiqi və rəqs – mənim daha başqa həvəsimdir. Mən özümü sualtı rəqqasə adlandırıram, quyruğumla ya quyruqsuz – fərqi yoxdur. Okeanda olmaq mənə tam azadlıq və mükəmməliyə toxunmaq hissi verir.
Biz Sizi Azərbaycana dəvət edəndə, ölkəmiz haqqında heç nə bilmirdiz. Buraya gəlməyə Sizi nə sövq etdi?
Yeni təəssüratlara və yerlərə xüsusi marağım var. Heç vaxt tərəddüd etmirəm! Biz gecəyarı gəlib çıxdıq, səhər saat 5-də oyandıq və İçərişəhərə yollandıq. O çox gözəl və nağılvaridir, qədimlə yeninin birləşməsi – sadəcə fantastikdir. Bakı – gördüyüm bütün ən gözəl və ən maraqlı şəhərlərdən biridir. Heyf ki, vaxtım çox az oldu.
Bəs çəkilişlər necə keçdi?
Mənim xüsusilə xoşuma gələn komanda ilə iş, detallara diqqət və hər kəsin nə isə unikal və orijinal bir şey eləmək istəyi oldu. Burada, Yer üzünün başqa tərəfində, mən özümü ailəmdəki kimi hiss elədim.
İnsanlara nə demək istərdiz?
Demək istərdim ki, biz bu planetdə, burada yaşayan bütün canlı məxluqlarla birgə harmoniyada yaşaya bilərik. Bugün çox insanda okeana maraq oyanıb, bütün dünya üzrə minlərlə entuziast özünə quyruqlar alır və hazırlayır ki, onunla çıxış etsin, videokliplər çəksin. İki il bundan qabaq su pəriləri haqqında dünyada ilk konvensiya qəbul olunub. “Alatoranlıq” silsilə romanların müəllifi Stefani Mayer isə, undinalar haqqında kitab yazır.
Okean – planetin həyat gücünün mənbəyidir. Əgər biz onu məhv etməsək, Yer planetində həyatı o saxlayacaq. Bu ideya insanları planetin qan damarları ilə birləşdirməyə kömək edəcək. Təbiətlə dostluq etmək, onu sevmək lazımdır, ona qarşı mübarizə aparmaq isə təkcə mənasız deyil, həm də, özünü məhv etmək deməkdir.

Кто из нас в детстве не зачитывался знаменитой сказкой Андерсена о Русалочке? Мифическое существо, полурыба-получеловек, обольстительница мореплавателей – предания о них бытуют в фольклоре многих народов мира. По одной из легенд, без опаски любоваться красотой ундины можно лишь тому, кто достанет цветок папоротника. Но с тех пор, как Ханна Фрейзер, модель, актриса и опытная подводная пловчиха, перевоплотилась в русалку, возможность восхищаться этим сказочным персонажем появилась у всех…
Откуда берутся истоки Вашей мечты стать русалкой?
Из детства. Я была буквально одержима русалками. В три года начала рисовать, и у всех нарисованных мною людей были русалочьи хвосты. А еще лепила их глиняные фигурки. У меня было несколько красивых старинных книг с иллюстрациями прекрасных водяных дев. Я собирала наклейки с ними, пыталась найти в библиотеке какие-нибудь сведения о них, чтобы понять, как можно стать русалкой.
Мне просто хотелось жить в мире ундин. В девять лет на меня произвел сильное впечатление фильм «Всплеск» о любви русалки и человека. Главную героиню звали, как и меня, Ханна. К тому же она была вегетарианкой, я тоже никогда в жизни не ела мяса. Благодаря этому фильму я поняла, чем хочу заниматься. А мама, которая всегда поддерживала меня во всех начинаниях, помогла мне смастерить мой первый русалочий хвост.
Из чего Вы сделали свой первый хвост?
Из оранжевой пластиковой скатерти. А чтобы хвост выглядел блестящим от капелек воды, я по всей его поверхности нашила мелкие золотые чешуйки.
Но мы с мамой не были уверены в том, что сделали «действующий» хвост. И чтобы его испробовать, я оказалась в бассейне с плотно прижатыми друг к другу ногами в держателе с обтянутыми вешалками на конце, изображающими кончик хвоста. Чуть не утонула...
А как это стало Вашей профессией?
Сначала я занималась дизайном в школе графического дизайна, создавала детские книги, наклейки и т.п. А еще интересовалась фотографией, моделированием. И в какой-то момент это все сошлось воедино в увлечении русалками. Я поняла, как можно стать русалкой, как смоделировать и создать настоящий русалочий хвост, как фотографировать и позировать под водой.
Трудно участвовать в подводных съемках?
Трудно. У меня очень тяжелый гидрокостюм с большим пластиковым моторным плавником.
Вы сами спроектировали его?
Да, я создаю все хвосты сама. Наверное, никто в мире не тратит столько времени на изготовление хвостов и отделку их чешуей. Каждая чешуйка красива сама по себе. В отделке мне помогали несколько женщин. Но большую часть я сделала сама. Сейчас у меня есть семь действующих хвостов. Два из них – наиболее роскошные. В процессе изготовления находятся еще четыре. И поскольку хвостов стало много, я создала компанию по управлению русалками.
Что это за компания?
Дело в том, что у меня часто спрашивали: «А есть еще девушки, которых можно привлечь к подводным фотосессиям?» Поэтому я и начала обучать своим навыкам других исполнителей. Для расширения своей организации я приглашаю девушек и обучаю их плаванию под водой с хвостами. Весь свой бизнес я веду сама, а также занимаюсь монтажом и редакцией своих видео.
Вы снимаете по всему миру?
Я бываю в прекраснейших местах планеты. А самые любимые из них это – Таити, Фиджи и Мальдивы. В феврале у меня была съемка на Гавайях с изумительным фотографом Шоном Хайнрихсом. Думаю, он самый невероятный подводный фотограф в мире! И не только из-за мастерства работы с камерой, но и из-за того, что он знает и чувствует стихию океана. Я называю Шона «океанским шептуном», потому что он безошибочно определяет поведение животных, чувствует, в какую сторону они будут двигаться. Бывает, мы долго пытаемся получить кадр, и когда он говорит: «Вот еще только один этот снимок», – я знаю наверняка, что уже довольно.
Мы разделяем трепетное отношение к окружающей среде. На Гавайях мы вместе создали видеофильм «Манта. Последний танец» (манта, или морской дьявол – самый крупный скат, – ред.), чтобы привлечь внимание к исчезновению этих прекрасных животных. В полночь мы плыли у дна океана, а я была притянута ко дну пятидесятифунтовым грузом.
Было страшно?
Немного. Волна тянет назад, будто вокруг моих ног обвилась большая морская змея, ничего не видно, потому что нет защитных очков, жутко холодно, а вокруг крутятся какие-то огромные рыбины. Было не очень приятно...
Вы не боитесь наткнуться в океане на кого-нибудь страшного?
В Мексике я плавала с четырнадцатью огромными белыми акулами. Ради этого я специально прилетела из другой части света. Но до последнего момента не была уверена, войду ли в воду, пока не увидела их. К тому времени я уже была русалкой несколько лет, но никогда не видела акул и уже заранее их боялась. Но потом решила, что должна встретить свой страх лицом к лицу. Большие белые акулы близки к вымиранию, причем за последние 500 лет лишь 67 человек стали их жертвами. А люди уничтожили свыше ста тысяч белых акул только в прошлом году. Так что не акулы, а человек – самый страшный хищник планеты. Белые акулы занимают важное место в экосфере океана, поэтому мне хотелось бы, чтобы к ним относились с уважением.
И съемки прошли гладко?
Был момент, когда акулы плавали вокруг меня (у них такая схема движения), и одна из них стала подплывать все ближе. А я полуобнажена и в рыбьем костюме – просто лакомый кусочек для акулы! И тогда ребята из лодки сказали, что мне нужно показать ей, кто здесь хозяин. Сначала я растерялась, а потом поплыла прямо на акулу и… закричала во весь голос. Она повернулась и уплыла. Акулы очень осторожны и умны, только благодаря этому они сумели выжить на планете в течение миллионов лет.
Вы также плавали и с китовыми акулами…
Это тоже был экологический проект. Мы побывали на Филиппинах и в Норвегии, где в течение ряда лет убивали китовых акул, уничтожая их популяцию. И только в одной деревне люди организовали экотуризм с китовыми акулами, вместо того, чтобы убивать их. Этот вид туризма стал очень популярным, поэтому вся популяция китовых акул там оказалась под защитой. Наша команда отправилась туда, чтобы осветить эту инициативу. Мы организовали первую в мире фотосессию китовых акул под водой и вызвали большой интерес мировой печати к этому виду рыб в целях остановить их истребление.
А с кем еще Вы плавали?
С горбатыми китами. Это одни из самых крупных животных на планете, но абсолютно безвредные, прекрасные и удивительные существа.
Когда смотришь сквозь бескрайнюю голубизну океана, пронизанную солнечными лучами, и видишь кита, поднимающегося вверх, то сначала он кажется маленьким, но постепенно становится все больше, больше, больше и больше... Он был в длину около 15 метров! И когда стал всплывать вверх из-под меня, я испугалась, что могу закончить жизнь в его пасти или под ударом хвоста: я в сравнении с ним словно муравей. Но киты очень умные. Они приплывают, чтобы проведать вас, смотрят вам в глаза и двигаются с точным осознанием того, какого вы размера, насколько они сами велики и как близко они могут подплыть к вам. Они гигантские, но вполне сознательные существа.
Как-то передо мной всплыли детеныш с матерью. Китенок приблизился ко мне, пошевелил плавником и посмотрел прямо в глаза. А потом они начали петь друг другу. И звук был таким, будто стоишь перед огромными акустическими концертными колонками. Они пели, а я находилась прямо посреди этого. И когда выбралась из воды, просто расплакалась. Это было какое-то волшебство.
Но я также была свидетелем того, как уничтожали китов…
Кто же это делает?
В основном японцы. У них большой китовый промысел, и до сих пор неясно, с какой целью они их убивают. Это очень непростая ситуация.
Вы участвовали в съемках фильма «Пещера»?
Да. Это произошло после того, как я познакомилась с горбатыми китами. Вместе с моими друзьями – художниками, музыкантами и актерами – я отправилась в пещеру в Тайдзи, городе японских китобоев. Мы плавали в бухте как серферы, в то время как местные рыбаки убивали дельфинов. И вся вода в бухте стала кровавой. Это было душераздирающее зрелище.
А самое потрясающее то, что животные подплывали и смотрели на нас, словно взывая о помощи. Затем один из рыбаков приблизился к нам, заорал и ударил меня толстой палкой. Он пригрозил убить нас.
Мы оставались в бухте, сколько могли, и снимали все это. Тогда мы сотрудничали с Сообществом охраны океанов (OPS). И хотя не смогли никого удержать от убийства этих животных, но отправили наш фильм-послание всему миру. «Пещера» была выдвинута на «Оскар» в номинации «Лучший документальный фильм» и получила премию 2010 года. Это привлекло внимание многих людей, которые теперь тоже едут в Тайдзи, чтобы помочь. Вскоре японцы удалили дельфинов из государственной пищевой программы, убрали их мясо из супермаркетов в этом городе. В общем, каких-то перемен мы добились, хотя убийства этих восхитительных животных продолжаются.
Ваша цель – остановить все это?
Совершенно верно. Мне кажется, нет необходимости в уничтожении таких невероятных и очень умных животных. Есть сотни тысяч задокументированных рассказов и случаев, когда киты и дельфины помогали людям. Например, дельфин защитил от акул моего бывшего мужа. И много раз дельфины спасали утопающих, вытаскивая их на берег. Это очень умные и чувствительные существа, которые хотят взаимодействовать с нами, с которыми мы можем сосуществовать в гармонии. Я призываю всех подумать об этом.
Как русалка, сколько Вы можете пробыть под водой?
Около двух минут. Я не курю, занимаюсь йогой с малых лет, и мне нравятся упражнения с задержкой дыхания.
А чем еще Вы занимаетесь?
Помимо йоги и растяжки я все время танцую. Танец дает выход энергии и чувственности, а также укрепляет позвоночник и придает ему гибкость. Ведь чтобы двигаться как настоящая русалка, нужно извиваться всем позвоночником. Уроки танца живота помогают расслабить различные части тела, что тоже необходимо для плавания русалки. Но важнее всего медитация и отработка задержки дыхания с помощью йоги.
А что насчет Вашей диеты? Вы не едите ни мяса, ни рыбы?
Да, я воспитана на очень здоровой вегетарианской диете. Моя мать стала вегетарианкой, когда мне исполнился год. Она была учителем йоги и медитации. Все это очень помогло мне воплотить в жизнь свою мечту.
Значит, Ваша мама всегда поддерживает вас.
Безусловно. И отец тоже. Они оба очень интересные люди, хотя давно уже разошлись. Мой отец Энди Фрейзер был известной рок-звездой 1970-х в составе британской группы «Free». Я думаю, что песня «All right now», которую написал мой отец, входит в сотню великих песен всех времен. Родители – моя очень креативная, поддерживающая и необычная семья.
Вы снимаете также музыкальное видео?
Да, у меня есть много музыкальных видеоклипов, документальных и короткометражных фильмов. Музыка и танец – еще одна моя страсть. Я называю себя подводной танцовщицей, невзирая на то, есть у меня хвост или нет. Пребывание в океане дает мне чувство абсолютной свободы и прикосновения к совершенству.
Когда мы пригласили Вас в Азербайджан, Вы ничего не знали о нашей стране. Что же побудило Вас сюда приехать?
Моя страсть к новым впечатлениям и местам. И никаких колебаний! Мы прибыли в полночь, проснулись в 5 часов утра и отправились в Старый город. Он прекрасный и сказочный, сочетание старого и нового – это просто фантастично. Баку – один из самых красивых и интересных городов из всех, что я видела. Жаль, что времени было очень мало.
А как прошли съемки?
Мне особенно понравилась работа с командой, внимание к деталям и желание каждого сделать нечто уникальное и оригинальное. Здесь, на другой стороне Земли, я почувствовала себя как в своей семье.
А что бы Вы хотели сказать людям?
Что на этой планете мы можем сосуществовать в гармонии со всеми обитающими здесь живыми существами. Сегодня во многих людях пробудилась страсть к океану, тысячи энтузиастов по всему миру покупают и изготавливают хвосты, выступая в них, снимая видеоклипы. Два года тому назад была принята первая в мире конвенция о русалках. А Стефани Майер, автор серии романов «Сумерки», пишет об ундинах книгу.
Океан является источником жизненной силы планеты. И если мы не будем его уничтожать, это поддержит жизнь на Земле. Эта идея поможет воссоединить людей с кровеносными сосудами планеты. С природой надо дружить, ее надо любить, а вот бороться с ней не только бессмысленно, но и самоубийственно.