AZIZA: ŞƏHRİZAD PİANO ARXASINDA
O, 90-cı illərin ortalarında dünya səhnəsinə çıxdı və dərhal "Caz şahzadəsi" adını qazandı. 1995-ci ildə bir neçə aparıcı musiqiçi "Dance Of Fire" adlı studiya albomunun səsyazması üçün Əzizəyə qoşuldu və heç biri buna heyifsilənmədi: iki milyonluq tirajlı disk bütün dünyaya yayıldı. Gənc cazistin topladığı heyətin qarşısında ehtiramla həyəcanlanan bir çox məşhur musiqiçilər onun əminliyinə və gücünə qibtə edirdilər. Sanballı caz musiqiçiləri: gitaraçı Ela Di Meola, basist Stanli Klark, Weather Report qrupunun keçmiş barabançısı Omar Hakim və saksafonçu Bill Evans onlara muğamın cazibəsini göstərən yeni istedada hər kəsin önündə heyranlıqlarını ifadə edirlər.
xxx009_copy
Səhnədə çıxış etmək üçün bu qədər enerjini haradan alırsınız? Konsertdən sonra özünüzü necə hiss edirsiniz?
Düzünü deyim, səhnəyə çıxan kimi yorğunluğu unuduram. Addımımı atan kimi içimdə bir motor işə salınır, qeyri-real daxili güc gəlir və mən özümü xoşbəxtliyin zirvəsində hiss edirəm…
Sizə görə sevgi anlayışı nə ifadə edir?
Sevgi - yaxınınıza mümkün gədər xoş hisslər yaşatmaq istəyidir - bu ana, ata, həyat yoldaşı, övlad ola bilər... İnsanı xoşbəxt etmək üçün təsirləndirici, dərin bir arzudur - yəqin ki, sevgi ifadəsi elə budur.
dsc02620_copy
Bu hiss yaradıcılıqla bağlıdır?
Əlbəttə. Sənətdə, həyatdakı kimi ümumiyyətlə  sevgi hissi olmadan yetərli, xoşbəxt və uğurlu olmaq mümkün deyil. Sevgi yaradıcılıq prosessinin qanadıdır.
Sizin üçün xeyirxahlıq nə deməkdir?
Bu elə Allahdır. Xeyirxahlıq elə O özüdür. O - kainatın, böyük və sonsuz sevginin təcəssümüdür, deməli xeyirxahlığın da. Bütün insanlar yaratmaq, xeyirxahlıq və sevgi üçün Allah tərəfindən yaradılıb. Bütün bu hisslər əzəldən Uca Yaradan tərəfindən insana verilib. Təəssüf ki, bu qızıl keyfiyyətlər insanlarda o qədər dərinlikdə gizlənib ki, onlar bədbəxt, tənha və çox vaxt qəddar olurlar.
Siz əfsanəvi bir insanın qızısınız, ancaq şəxsən məni sevindirən hal odur ki, Sizdən söz düşəndə "Vaqif Mustafazadənin qızı" yox, "Əzizə Mustafazadə" deyirlər.
Bunun üçün təşəkkür edirəm. Çünki Vaqif Mustafazadənin sadəcə qızı olmaq çox məsuliyyətlidir.
53_copy
Atanız öldükdə 15 yaşındaydınız. Onu necə xatırlayırsınız?
Günəş kimi, xeyirxah və bəzən çox sadəlövh, təəssüf ki, bəziləri bundan istifadə edirdi. Dürüstlük yəqin ki, onu fərqləndirən xüsusiyyət idi. Mən tez-tez onu royal arxasında təsəvvür edirəm! Ancaq təəssüf ki, baş verən verdi... Çox vaxt mənə deyirlər: "Atanız yerini sizə verib". Cavab verirəm ki, mümkün olsaydı, mən özüm yerimi ona verərdim, amma atam "Taledən qaçmaq olmaz" pyesini əbəs yerə yazmamışdı…
Vaqif Mustafazadənin adı dünya caz ensiklopediyasına daxil olub. Amma sağlığında vətənində ona yetərincə dəyər vermədikləri heç kimə sirr deyil. …
Faina Ranevskayanın dediyi kimi: «Yaradıcılığa, şəxsiyyətə dəyər vermələri üçün mütləq ölmək lazımdır». Amma hələ 1978-ci ildə atam Monakoda caz festivalında SSSR-nin caz sənətini təqdim etdiyində və 1-ci yeri tutduğunda – məşhur qara dərili trubaçı Dizzi Qillespi demişdi ki: «Vaqifin musiqisi  başqa planetdəndir! Bu gələcəyin musiqisidir!».
Bu gün zalda az sayda azərbaycanlı gördüm, halbuki afişalarda, reklamlarda «Azərbaycanlı caz divası Bakıda» qeyd olunmuşdu. Siz də vaxtilə Azərbaycanı sizə dəyər vermədikləri üçün tərk etmişdiniz?
Yox, bunun üçün deyil, mənim öz səbəblərim vardı. Birincisi bu taledir, ikincisi isə mən heç vaxt vətənimlə əlaqəni kəsməmişəm. Bilirsiniz, əgər mən Azərbaycanda qalsaydım musiqi müəllimi olacaqdım, arada çıxış edərdim, bəs sonra? Və hər şey bir ölkə çərçivəsində qalacaqdı. Mən özümdə potensialı hiss etdim və tale mənə həyatımı tamamilə dəyişməyə imkan yaratdı. Həm də muğamı, Azərbaycan mədəniyyətini təbliğ etmək üçün tez-tez səhnəyə çıxmaq, ölkələri gəzmək, konsertlər vermək lazım idi. Razılaşın ki, o vaxtlar bunu Avropadan etmək daha asan idi.
aziza_mustafa-zadeh_in_turkey_bw_copy
İndi nəyin üzərində işləyirsiniz? Albom hazırlayırsınız, yeni əsərlər yazırsınız?
İlk növbədə öz üzərimdə işləyirəm. Yeni əsərlər çoxdur, amma hələ ki onları publikaya təqdim etməyə tələsmirəm, mən ümumiyyətlə heç bir şeydə tələsməyi sevmirəm. Mən hələ Bülbül adına məktəbdə müəllimin «Sən royalda hələ çox məşq etməlisən» sözlərinə «Mən ancaq istədiyim vaxt çalacam» deyə cavab verirdim. Yəqin ki, bu uşaqlıqdan, atamdan, hansısa mənada azadlıq, improvizasiya simvolu olan cazdan gələn bir şeydir.
Siz haradasa 25 ildir ki, Almaniyada yaşayırsınız. Ailənizlə - ananızla, bacınızla əlaqə saxlayırsınız?
Anamla əlaqəm var, o tez-tez yanıma gəlir, məni çox dəstəkləyir, yardım edir. Bacım ilə isə təəssüf ki, heç bir əlaqəm yoxdur, onun haqqında hətta internetdə belə hər hansısa bir məlumat tapa bilmirəm. Sadəcə onun yaxşı olduğunu, hər kəsin sağ-salamat olduğunu bilmək istərdim.
Əzizənin ən böyük arzusu?
O qədər arzum var ki... Biri çox qeyri-realdır. Bir gün səhər oyanıb və atamın canlı olaraq otağa girdiyini görmək istərdim… Mən onun hər zaman yanımda olduğunu, hər bir situasiyada, xüsusilə çətin anlarımda yardım etdiyini hiss edirəm, bilirəm… Atam mənə həmişə Caziza deyərdi – bu ad mənim üçün müqəddəs ad oldu, albomlarımdan birinə bu adı vermişdim.
dsc02612_copy
Əgər musiqiniz hansısa rənglə müqayisə edilsə, sizcə, bu hansı rəng olardı?
Göy qurşağı rəngində…və hər bir rəngin çoxlu çalarları olardı… Amma məlum olduğu kimi, bütün rənglər bəyazdan yaranır. Bəyaz – nur rəngidir…
Siz, öz musiqi mədəniyyətləri olan məşhur qərb musiqiçiləri ilə çalışırsınız. Necə olur ki, bəzən onlar muğamı bizdən daha yaxşı ifa edirlər?
Bu musiqiyə olan sevgidən irəli gəlir və musiqiçinin səviyyəsindən asılıdır. Əsl peşəkar musiqiçilər musiqi ilə yaşayır, nəfəs alırlar, onlar sadəcə onu hiss edirlər. Mövzunu hiss etmədən əsl musiqiçi onu ifa etməyəcək. Necə ki, ilham almadan və duyğusuz ifa etmədiyi kimi. Yəqin ki, bu əsas şərtdir. Bu ana qədər etdiyimiz hər bir şey ürəkdən gəlirdi, böyük sevgi ilə ifa olunub, buna görə də, yəqin ki, hər şey yüksək səviyyədə alınıb.
Hobbi üçün vaxt tapa bilirsiniz?
Təsəvvür edin ki, hə. Bu sevdiyim və bütün qəlbimi qoyduğum yaradıcılıqdır! Asudə vaxtımda mən rəsm çəkirəm. Bu əsərlər mənim caz ifam kimi avanqard, müxtəlif tərzlərin sintezidir.
vagif__aziza_at_home76_copy
Bakıya nə vaxt gəlməyi düşünürsünüz?
İlk fürsətdə. Yeri gəlmişkən mən ora tez-tez gəlirəm, sadəcə biz bunu reklamsız və tanıtımsız edirik. Vətəni sakitcə də sevmək mümkündür…
Oxucularımıza,  sizin yaradıcılığınızın pərəstişkarlarına nə arzu edərdiniz…
Əsl sevgi həmişə qarşılıqlıdır. Mən tamaşaçılarımı sevirəm: onlar qədər mənim yaradıcılığıma ilham verən heçnə yoxdur, onlar mənə enerji verir və ümid edirəm ki, bu qarşılıqlıdır. Əgər mənim musiqim sizə sevinc və xoşbəxtlik bəxş edirsə - bu məhz mənim əldə etmək istədiyim bir şeydir. Arzu isə… həyatda neqativ axtarmayın, sadəcə yaşayın, günəşin, ayın, ən əsası isə sakit səmanın varlığından zövq alın. Mən tez-tez evdəkilərə də deyirəm ki, səhər yaxşı əhval-ruhiyyədə oyanmaq artıq üstünlükdür. Tez-tez quşların nəğməsini dinləməyi unutmayın. Bunun üçün, inanın ki, yaşamağa dəyər!

AZIZA: Sсheherazade at the piano
She stormed the world stage in the mid-nineties and won the title "princess of jazz" right away. In 1995 several leading musicians joined Aziza for recording of a studio album “Dance of Fire”, and with no regrets: the CD was sold around the world with two-million copies. Many famous musicians envied her confidence and pressure, being in awe in front of composition, which the young jazz woman is messing with. Powerhouses of jazz: Al Di Meola's guitarist, Stanley Clark's bass player, the former drummer of Weather Report Omar Hakeem and the saxophonist Bill Evans openly expressed their admiration by the new talent, which discovered a charm of Mugham for them.
xxx009_copy
Where do you get so much energy to perform on stage? How do you feel after the concert?
To tell you honestly, I forget about fatigue, when going on stage. As soon as I get on it, feels like an engine starts in me, comes an inflow of emotional resilience, and I feel myself on top of the world…
What, in your opinion, is love?
Love is when you want to do as much as possible to make someone feel good, whether it is your mother, father, spouse or child… A very deep, burning desire to make a person happy is probably, an act of love.
dsc02620_copy
Is this feeling connected with art?
Definitely. In art, like in life in general, it is not possible to become self-sufficient, happy and successful without feeling love. Love is like the wings of the process of creativity.
What is kindness to you?
Allah himself is kindness. He is an embodiment of universal, great and boundless love, and therefore, kindness. All humans are created by Allah for creativity, kindness and love, initially all of this is planted in person by God. But, unfortunately, these golden qualities are often hidden in some people so deeply that they become unfortunate, lonely, and often cruel as well.
You are daughter of a legend, but I am personally pleased when people call you not “Vagif Mustafazadeh’s daughter”, but “Aziza Mustafazadeh”.
Well, thank you for that. Because being just daughter of Vagif Mustafazadeh is too much responsibility.
53_copy
You were only 15 when your father died. How did you remember him?
He was a sunny, kindest person, maybe little bit naive in some cases, which some people, unfortunately, took advantage of. Honesty, probably, was his distinctive quality. I often imagine how he would work at the piano! But, unfortunately, what happened did happen… I was told many times: “Your father gave his place to you”. I answer, that I would like to give my place to him, if I could, but my father wrote the play “Can't fight fate” not without reason…
The name of Vagif Mustafazadeh is included in the encyclopedia of jazz. But it’s not a secret that in his home country he was not valued in life…
As Faina Ranevkskaya once said: “You need to die, so you would be appreciated as an artist and personality”. But when in far 1978 my father presented the art of jazz of the USSR at a Jazz festival in Monaco and took the 1st place, – the famous trumpeter Dizzy Gillespie told back then: "Vagif's music is from another planet! It is the music of future!"
I met very few Azerbaijanis today at the venue, however, the billing said “Azerbaijani jazz diva comes to Baku”. Did you also leave Azerbaijan because of not being properly valued here?
No, it was not because of it, I had my own reasons. Firstly, this is fate, secondly, I never lost connection with my homeland, Azerbaijan. You know, if I have stayed in Azerbaijan, I would probably teach music, give concerts sometimes, and then what? And all this would stay within one country. I felt my potential, and destiny gave me the opportunity to fully spread out. And plus, in order to promote Mugham, culture of Azerbaijan I needed to perform frequently, tour around different countries, give concerts. You may agree, that it was easier to do from Europe then.
aziza_mustafa-zadeh_in_turkey_bw_copy
What are you working on now? Do you prepare a new album, write new compositions?
First of all I work on myself. I have a lot of new pieces, but I don’t rush with taking them out in public, I actually don’t love to hurry for any case at all. To the words of teacher in Bulbul musical school "You should practice more on piano" – I answered: "I will play only when I want". Probably, it goes from the childhood, from my father, from jazz, which in a way is also a symbol of freedom, improvisation…
You live in Germany for almost 25 years. Do you stay in touch with your family – mother, sister?
I am always in touch with my mother, she often comes over, supports me and helps a lot. And with sister, I don’t have any contact, unfortunately. I cannot find any piece of information about her, even on the Internet. I just want to know that she is all right, everyone’s safe and sound…
Aziza’s biggest dream is?
There are so many of them… One is simply unreal. I just want to wake up one morning and see my father coming in, alive… I feel and I know that he is always around, helping me in different situations, especially when it’s really hard… My father used to call me Jazziza – this name became prophetic to me, I titled one of my albums with this name.
dsc02612_copy
If you could associate your music with a color, what do you think would it be?
Colors of rainbow… And each one has multiple shades… But, how we know all colors come from white. White is a color of enlightenment…
You work with famous western musicians who have their own musical culture. How come that sometimes they perform mugham better than us?
It comes through love to music and depends on the musician's level. The real professional musicians live, breathe with music, they just feel it very well. The true musician will not perform it without having experienced its subject. As well as he would not play without inspiration and emotions. This is, perhaps, the most important condition. Everything that we did up to this point, came with all the heart, was performed with huge inspiration and love, therefore, probably, everything turned out at the highest level.
Do you have time for hobby?
Hard to imagine, but I do. And it is art as well, which I love and I put all my heart and soul into it! At my leisure I paint pictures. These canvases are avant-garde, synthesized from different styles as well as my jazz singing.
vagif__aziza_at_home76_copy
When are you going to come to Baku?
With the first opportunity. By the way, I come there often, just we do it without advertising and promotion. One can love the homeland quietly…
We would like to hear your wishes to our readers and fans of your art…
The true love is always mutual. I love my audience: who, if not them, give inspiration for my art? They nourish me with energy, and I hope that it is mutual. If my music fills you with joy and happiness – it is exactly what I’m trying to obtain. And wishes… Do not look for a negativity in life, just live, enjoy what you have: the sun, the moon… and, above all – a peaceful sky. I often say that it is already a big privilege – to wake up in the morning in normal mood and a state. Do not forget to listen to birds singing. Believe me, this is worth living!