AZIZA: ŞƏHRİZAD PİANO ARXASINDA
O, 90-cı illərin ortalarında dünya səhnəsinə çıxdı və dərhal "Caz şahzadəsi" adını qazandı. 1995-ci ildə bir neçə aparıcı musiqiçi "Dance Of Fire" adlı studiya albomunun səsyazması üçün Əzizəyə qoşuldu və heç biri buna heyifsilənmədi: iki milyonluq tirajlı disk bütün dünyaya yayıldı. Gənc cazistin topladığı heyətin qarşısında ehtiramla həyəcanlanan bir çox məşhur musiqiçilər onun əminliyinə və gücünə qibtə edirdilər. Sanballı caz musiqiçiləri: gitaraçı Ela Di Meola, basist Stanli Klark, Weather Report qrupunun keçmiş barabançısı Omar Hakim və saksafonçu Bill Evans onlara muğamın cazibəsini göstərən yeni istedada hər kəsin önündə heyranlıqlarını ifadə edirlər.
xxx009_copy
Səhnədə çıxış etmək üçün bu qədər enerjini haradan alırsınız? Konsertdən sonra özünüzü necə hiss edirsiniz?
Düzünü deyim, səhnəyə çıxan kimi yorğunluğu unuduram. Addımımı atan kimi içimdə bir motor işə salınır, qeyri-real daxili güc gəlir və mən özümü xoşbəxtliyin zirvəsində hiss edirəm…
Sizə görə sevgi anlayışı nə ifadə edir?
Sevgi - yaxınınıza mümkün gədər xoş hisslər yaşatmaq istəyidir - bu ana, ata, həyat yoldaşı, övlad ola bilər... İnsanı xoşbəxt etmək üçün təsirləndirici, dərin bir arzudur - yəqin ki, sevgi ifadəsi elə budur.
dsc02620_copy
Bu hiss yaradıcılıqla bağlıdır?
Əlbəttə. Sənətdə, həyatdakı kimi ümumiyyətlə  sevgi hissi olmadan yetərli, xoşbəxt və uğurlu olmaq mümkün deyil. Sevgi yaradıcılıq prosessinin qanadıdır.
Sizin üçün xeyirxahlıq nə deməkdir?
Bu elə Allahdır. Xeyirxahlıq elə O özüdür. O - kainatın, böyük və sonsuz sevginin təcəssümüdür, deməli xeyirxahlığın da. Bütün insanlar yaratmaq, xeyirxahlıq və sevgi üçün Allah tərəfindən yaradılıb. Bütün bu hisslər əzəldən Uca Yaradan tərəfindən insana verilib. Təəssüf ki, bu qızıl keyfiyyətlər insanlarda o qədər dərinlikdə gizlənib ki, onlar bədbəxt, tənha və çox vaxt qəddar olurlar.
Siz əfsanəvi bir insanın qızısınız, ancaq şəxsən məni sevindirən hal odur ki, Sizdən söz düşəndə "Vaqif Mustafazadənin qızı" yox, "Əzizə Mustafazadə" deyirlər.
Bunun üçün təşəkkür edirəm. Çünki Vaqif Mustafazadənin sadəcə qızı olmaq çox məsuliyyətlidir.
53_copy
Atanız öldükdə 15 yaşındaydınız. Onu necə xatırlayırsınız?
Günəş kimi, xeyirxah və bəzən çox sadəlövh, təəssüf ki, bəziləri bundan istifadə edirdi. Dürüstlük yəqin ki, onu fərqləndirən xüsusiyyət idi. Mən tez-tez onu royal arxasında təsəvvür edirəm! Ancaq təəssüf ki, baş verən verdi... Çox vaxt mənə deyirlər: "Atanız yerini sizə verib". Cavab verirəm ki, mümkün olsaydı, mən özüm yerimi ona verərdim, amma atam "Taledən qaçmaq olmaz" pyesini əbəs yerə yazmamışdı…
Vaqif Mustafazadənin adı dünya caz ensiklopediyasına daxil olub. Amma sağlığında vətənində ona yetərincə dəyər vermədikləri heç kimə sirr deyil. …
Faina Ranevskayanın dediyi kimi: «Yaradıcılığa, şəxsiyyətə dəyər vermələri üçün mütləq ölmək lazımdır». Amma hələ 1978-ci ildə atam Monakoda caz festivalında SSSR-nin caz sənətini təqdim etdiyində və 1-ci yeri tutduğunda – məşhur qara dərili trubaçı Dizzi Qillespi demişdi ki: «Vaqifin musiqisi  başqa planetdəndir! Bu gələcəyin musiqisidir!».
Bu gün zalda az sayda azərbaycanlı gördüm, halbuki afişalarda, reklamlarda «Azərbaycanlı caz divası Bakıda» qeyd olunmuşdu. Siz də vaxtilə Azərbaycanı sizə dəyər vermədikləri üçün tərk etmişdiniz?
Yox, bunun üçün deyil, mənim öz səbəblərim vardı. Birincisi bu taledir, ikincisi isə mən heç vaxt vətənimlə əlaqəni kəsməmişəm. Bilirsiniz, əgər mən Azərbaycanda qalsaydım musiqi müəllimi olacaqdım, arada çıxış edərdim, bəs sonra? Və hər şey bir ölkə çərçivəsində qalacaqdı. Mən özümdə potensialı hiss etdim və tale mənə həyatımı tamamilə dəyişməyə imkan yaratdı. Həm də muğamı, Azərbaycan mədəniyyətini təbliğ etmək üçün tez-tez səhnəyə çıxmaq, ölkələri gəzmək, konsertlər vermək lazım idi. Razılaşın ki, o vaxtlar bunu Avropadan etmək daha asan idi.
aziza_mustafa-zadeh_in_turkey_bw_copy
İndi nəyin üzərində işləyirsiniz? Albom hazırlayırsınız, yeni əsərlər yazırsınız?
İlk növbədə öz üzərimdə işləyirəm. Yeni əsərlər çoxdur, amma hələ ki onları publikaya təqdim etməyə tələsmirəm, mən ümumiyyətlə heç bir şeydə tələsməyi sevmirəm. Mən hələ Bülbül adına məktəbdə müəllimin «Sən royalda hələ çox məşq etməlisən» sözlərinə «Mən ancaq istədiyim vaxt çalacam» deyə cavab verirdim. Yəqin ki, bu uşaqlıqdan, atamdan, hansısa mənada azadlıq, improvizasiya simvolu olan cazdan gələn bir şeydir.
Siz haradasa 25 ildir ki, Almaniyada yaşayırsınız. Ailənizlə - ananızla, bacınızla əlaqə saxlayırsınız?
Anamla əlaqəm var, o tez-tez yanıma gəlir, məni çox dəstəkləyir, yardım edir. Bacım ilə isə təəssüf ki, heç bir əlaqəm yoxdur, onun haqqında hətta internetdə belə hər hansısa bir məlumat tapa bilmirəm. Sadəcə onun yaxşı olduğunu, hər kəsin sağ-salamat olduğunu bilmək istərdim.
Əzizənin ən böyük arzusu?
O qədər arzum var ki... Biri çox qeyri-realdır. Bir gün səhər oyanıb və atamın canlı olaraq otağa girdiyini görmək istərdim… Mən onun hər zaman yanımda olduğunu, hər bir situasiyada, xüsusilə çətin anlarımda yardım etdiyini hiss edirəm, bilirəm… Atam mənə həmişə Caziza deyərdi – bu ad mənim üçün müqəddəs ad oldu, albomlarımdan birinə bu adı vermişdim.
dsc02612_copy
Əgər musiqiniz hansısa rənglə müqayisə edilsə, sizcə, bu hansı rəng olardı?
Göy qurşağı rəngində…və hər bir rəngin çoxlu çalarları olardı… Amma məlum olduğu kimi, bütün rənglər bəyazdan yaranır. Bəyaz – nur rəngidir…
Siz, öz musiqi mədəniyyətləri olan məşhur qərb musiqiçiləri ilə çalışırsınız. Necə olur ki, bəzən onlar muğamı bizdən daha yaxşı ifa edirlər?
Bu musiqiyə olan sevgidən irəli gəlir və musiqiçinin səviyyəsindən asılıdır. Əsl peşəkar musiqiçilər musiqi ilə yaşayır, nəfəs alırlar, onlar sadəcə onu hiss edirlər. Mövzunu hiss etmədən əsl musiqiçi onu ifa etməyəcək. Necə ki, ilham almadan və duyğusuz ifa etmədiyi kimi. Yəqin ki, bu əsas şərtdir. Bu ana qədər etdiyimiz hər bir şey ürəkdən gəlirdi, böyük sevgi ilə ifa olunub, buna görə də, yəqin ki, hər şey yüksək səviyyədə alınıb.
Hobbi üçün vaxt tapa bilirsiniz?
Təsəvvür edin ki, hə. Bu sevdiyim və bütün qəlbimi qoyduğum yaradıcılıqdır! Asudə vaxtımda mən rəsm çəkirəm. Bu əsərlər mənim caz ifam kimi avanqard, müxtəlif tərzlərin sintezidir.
vagif__aziza_at_home76_copy
Bakıya nə vaxt gəlməyi düşünürsünüz?
İlk fürsətdə. Yeri gəlmişkən mən ora tez-tez gəlirəm, sadəcə biz bunu reklamsız və tanıtımsız edirik. Vətəni sakitcə də sevmək mümkündür…
Oxucularımıza,  sizin yaradıcılığınızın pərəstişkarlarına nə arzu edərdiniz…
Əsl sevgi həmişə qarşılıqlıdır. Mən tamaşaçılarımı sevirəm: onlar qədər mənim yaradıcılığıma ilham verən heçnə yoxdur, onlar mənə enerji verir və ümid edirəm ki, bu qarşılıqlıdır. Əgər mənim musiqim sizə sevinc və xoşbəxtlik bəxş edirsə - bu məhz mənim əldə etmək istədiyim bir şeydir. Arzu isə… həyatda neqativ axtarmayın, sadəcə yaşayın, günəşin, ayın, ən əsası isə sakit səmanın varlığından zövq alın. Mən tez-tez evdəkilərə də deyirəm ki, səhər yaxşı əhval-ruhiyyədə oyanmaq artıq üstünlükdür. Tez-tez quşların nəğməsini dinləməyi unutmayın. Bunun üçün, inanın ki, yaşamağa dəyər!

Азиза: Шахерезада у рояля
Она ворвалась на мировую сцену в середине 90-х и сразу завоевала звание «принцесса джаза». В 1995 году несколько ведущих музыкантов присоединились к Азизе для записи студийного альбома Dance Of Fire, и никто не пожалел об этом: диск разлетелся по миру двухмиллионным тиражом. Ее уверенности и напору позавидовали многие известные музыканты, испытывающие благоговейный трепет перед составом, на который замахнулась юная джазистка. Тяжеловесы джаза: гитарист Эла Ди Меолы, басист Стенли Кларка, бывший барабанщик Weather Report Омар Хаким и саксофонист Билл Эванс прилюдно выразили восхищение новым дарованием, открывшим для них прелесть мугама.
xxx009_copy
Откуда черпаете столько энергии для выступления на сцене? Как себя ощущаете после концерта?
Скажу честно, я забываю об усталости, выходя на сцену. Стоит только ступить на нее, как внутри словно заводится мотор, происходит нереальный прилив душевных сил, и я ощущаю себя на вершине счастья…
Что, по-Вашему, означает такое понятие, как любовь?
Любовь – это когда тебе хочется доставить как можно больше приятного ближнему, будь то мать, отец, супруг (или супруга), ребенок… Жгучее, глубоко засевшее в тебе желание сделать человека счастливым – наверное, это и есть проявление любви.
dsc02620_copy
Это чувство связано с творчеством?
Однозначно. В творчестве, как и в жизни вообще, невозможно стать самодостаточным, счастливым и удачливым без ощущения любви. Любовь – это крылья творческого процесса.
Что для Вас добро?
Это сам Аллах, Он и есть добро. Он – олицетворение вселенской, большой и безграничной любви, а значит, добра. Все люди созданы Аллахом для созидания, добра и любви, в человеке все это заложено Всевышним изначально. Но, к сожалению, эти золотые качества часто бывают настолько глубоко спрятаны в людях, что они становятся несчастными, одинокими, а нередко и жестокими.
Вы дочь легендарного человека, но лично меня радует, что когда речь идет о Вас, не говорят «дочь Вагифа Мустафа-заде», а говорят «Азиза Мустафа-заде».
Ну, спасибо за это. Потому что быть только дочерью Вагифа Мустафа-заде – очень ответственно.
53_copy
Вам было 15 лет, когда умер Ваш отец. Каким Вы его запомнили?
Солнечным, добрейшим человеком, в чем-то очень наивным, чем, к сожалению, некоторые пользовались. Честность, наверное, была его отличительной чертой. Я часто представляю, как бы он творил за роялем! Но, к сожалению, произошло то, что произошло... Много раз мне говорили: «Ваш отец уступил место Вам». Отвечаю, что я бы сама хотела уступить ему место, если бы это было возможно, но недаром отец написал пьесу «От судьбы не уйдешь»…
Имя Вагифа Мустафа-заде вошло во Всемирную энциклопедию джаза. Но ни для кого не секрет, что на родине его не ценили при жизни…
Как сказала Фаина Раневская: «Чтобы оценили творчество, личность, надо обязательно умереть». Но еще когда в далеком 1978 году мой отец представлял джазовое искусство СССР на Фестивале джаза в Монако и занял там I место, – еще тогда знаменитый темнокожий трубач Диззи Гиллеспи сказал: «Музыка Вагифа – с другой планеты! Это музыка будущего!».
Сегодня в зале я встретил мало азербайджанцев, хотя в афишах, рекламах везде было указано: «В Баку приезжает азербайджанская джазовая дива». Вы тоже покинули Азербайджан, потому что Вас в свое время здесь не оценили?
Да нет, не из-за этого, у меня были свои причины. Во-первых, это судьба, а во-вторых, я никогда не прерывала связи со своей родиной, с Азербайджаном. Вы знаете, если бы я осталась в Азербайджане, ну, преподавала бы музыку, иногда выступала, и что? И все осталось бы в рамках одной страны. Я чувствовала в себе потенциал, и судьба предоставила мне возможность развернуться в полной мере. И потом, чтобы пропагандировать мугам, культуру Азербайджана, надо было часто выступать, разъезжать по странам, давать концерты. Из Европы, согласитесь, в то время это было делать легче.
aziza_mustafa-zadeh_in_turkey_bw_copy
Над чем Вы сейчас работаете? Готовите альбом, пишете новые произведения?
В первую очередь работаю над собой. Новых произведений много, но пока не тороплюсь выносить их на публику, я вообще не люблю торопиться ни по какому поводу. Еще в школе Бюль-Бюля на слова педагога «Тебе надо больше практиковаться на рояле» – я отвечала: «Я буду играть только тогда, когда захочу». Наверное, это идет из детства, от отца, от джаза, который в каком-то смысле тоже символ свободы, импровизации…
Вы почти 25 лет живете в Германии. Поддерживаете связь с семьей – мамой, сестрой?
С мамой мы держим связь, она часто прилетает, очень меня поддерживает, помогает. А вот с сестрой, к сожалению, у меня нет никакой связи, я  не могу найти хоть какую-нибудь информацию о ней, даже в Интернете. Я просто хотела бы знать, что у нее все нормально, что все живы-здоровы…
Самая большая мечта Азизы?
У меня их так много… Одна просто нереальная. Я хотела бы проснуться однажды утром и увидеть, как в комнату входит папа, живой… Я чувствую, знаю, что он всегда рядом, помогает мне в разных ситуациях, особенно когда бывает особенно тяжело… Мой отец называл меня Джазизой – это имя оказалось для меня пророческим, этим именем я назвала один из своих альбомов.
dsc02612_copy
Если ассоциировать Вашу музыку с цветом, на Ваш взгляд, какого она цвета?
Цвета радуги… и каждый цвет имеет еще множество оттенков… Но, как известно, все цвета исходят из белого. Белый – это цвет озарения…
Вы работаете со знаменитыми западными музыкантами, у которых своя культура музыки. Как получается, что иногда наш мугам они исполняют лучше нас?
Это идет через любовь к музыке и зависит от уровня музыканта. Настоящие профессиональные музыканты живут, дышат музыкой, они ее просто хорошо чувствуют. Не прочувствовав тему, истинный музыкант не станет ее исполнять. Как не станет играть без вдохновения и эмоций. Это, пожалуй, самое главное условие. Все, что мы делали до этого момента, шло от души, от самого сердца, исполнялось с огромным вдохновением и любовью, поэтому, наверное, все получалось на высочайшем уровне.
У Вас есть время на хобби?
Представьте себе, да. И это тоже творчество, которое я люблю и вкладываю в него свою душу! На досуге я пишу картины. Эти холсты такие же авангардные, синтезированные из разных стилей, как и мое джазовое пение.
vagif__aziza_at_home76_copy
Когда собираетесь появиться в Баку?
При первой же возможности. Кстати, я часто там бываю, просто мы это делаем без рекламы и промоушена. Любить родину можно и тихо…
Хотелось бы услышать Ваши пожелания нашим читателям, поклонникам Вашего творчества…
Настоящая любовь всегда взаимна. Я люблю своих зрителей: кто, как не они, дают вдохновение для моего творчества, они питают меня энергетически, и надеюсь, что это взаимно. Если моя музыка наполняет вас радостью и счастьем – это именно то, чего я добиваюсь. А пожелания… Не ищите в жизни негатив, просто живите, наслаждайтесь тем, что есть: солнце, луна… а главное – мирное небо. Я часто говорю домашним, что это уже большая привилегия – проснуться утром в нормальном настроении и состоянии. Не забывайте чаще слушать пение птиц. Ради этого, поверьте, стоит жить!