O, UŞAQ YAŞLARINDAN MODA SAHƏSİNDƏ ÇALIŞMAQ ARZUSUNDA OLUB. EVLƏRİNİN YAXINLIĞINDAKI QƏZET KÖŞKÜNDƏN ƏLDƏ ETDİYİ “VOGUE” JURNALININ YEGANƏ NÜSXƏSİ ONUN UŞAQ ƏLLƏRİNDƏ RƏQƏMSAL DÖVRDƏN ƏVVƏL ƏSL XƏZİNƏ, BÜTÖV BİR DÜNYA İDİ. İNDİ İSƏ YAŞI ARTIQ 50-Nİ ÖTÜB, AMMA KEÇMİŞLƏ GƏLƏCƏK ARASINDA TARAZLIĞI BACARIQLA SAXLAYAN BU YARAŞIQLI BRETONLU RUHƏN GƏNCDİR. BERTRAN GİYON – “SCHIIAPARELLI” BRENDİNİN TARİXİNDƏ YENİ FƏSLİN MÜƏLLİFİ.
“Schiaparelli”yə necə gəldiniz?
Mən öz yerimdə xoşbəxt idim və başqa yer axtarmırdım, amma deməliyəm ki, bu yeni moda Evindən nəzərlərimi çəkmirdim. Oradan daxil olan zəng əsl sürpriz oldu, mən onu heç gözləmirdim, amma bu təklifdən qürurlandım və təsirləndim. Fikirləşdim ki, mənim üçün elə andır ki, onu əldən vermək olmaz.
Siz bir dəfə demişdiniz ki, 2015-ci ilin aprel ayında Elza Skiaparellinin Evinə qoşulmazdan öncə onun haqqında bir o qədər də çox məlumata malik deyildiniz. Ötən 3 il ərzində Sizin düşüncəniz çoxmu dəyişib?
Bəli, Skiaparelli haqqında məlumatlarım çox az idi, mən bunu etiraf edirdim. Axı mən təsəvvürümə də gətirə bilməzdim ki, burada çalışacam!
Xatırladığım qədər 6-cı kolleksiyanı təqdim etsək də, zaman çox sürətlə ötüb keçdi. Çox şey dəyişib: mən artıq özüm üçün bu Evi kəşf etmirəm, artıq özümü burada evdəki kimi hiss edirəm. Elza Skiaparellinin irsinə hörmətlə yanaşıram və özümlə dürüst olmağa çalışıram. İlk növbədə bu layihə mənim barəmdə deyil, Skiaparelli haqqındadır.
Hər mövsüm kolleksiyalarımın qadınlar tərəfindən yaxşı qarşılanması ilə xüsusi qürur duyuram. Hiss edirəm ki, hazırda “Schiaparelli”yə yanaşmam bura gəldiyimdəkindən bir qədər fərqlənir.
Mən axıcı, yüngül, amma eyni zamanda gərgin və getdikcə daha çox meydan oxuyan reallığa daha çox vaxt ayırmaq üçün keçmişin arxivindən uzaq dururam. İlk mövsümlər məqsədimin nədən ibarət olduğu o qədər də aydın deyildi; indi isə özümə qarşı daha tələbkaram.
Elza Skiaparelli məndə özümü ifadə etmək azadlığına, ruh azadlığına iştaha yaradıb... O, həqiqi mənada azad idi. Bu, onun həyatını necə idarə etməsindən sezilir. O, hər şeyi özü edirdi, ona heç kim yardım etmirdi. Azadlıq onun incəsənətinə və ona məxsus “feşn”ə hopub. O, özünü məhdudlaşdırmadan, istədikləri insanlarla çalışırdı. Bu, onun üçün əsl iş idi: o, qadınları geyindirmək istəyirdi və maskarad kostyumları deyil, paltar yaradırdı. Bu, rəssamlarla kollaborasiya nəticəsində meydana gələn orijinal modellərə də aiddir. Yeri gəlmişkən, 11 il çalışdığım Kristian Lakrua haqqında da eyni sözləri söyləyə bilərəm: o da kutyur kolleksiyalarının yaradılmasında tam sərbəstdir. Bunu hər dizayner haqqında söyləmək olmaz!
Deyəsən, madam Skiaparelli üçün heç bir qadağa yox idi. Bəs Sizin haqqınızda nə demək olar?
Tənqid atəşinə tutulmaq riski olmadan, polemika törətmədən bəzi problemlərə toxunmağın mümkünsüzlüyünü nəzərə almaq lazım gəlir. Onlara toxunmamaq daha təhlükəsiz və məntiqlidir.
Elza Skiaparelliyə gəldikdə isə... Düşünürəm ki, onun üçün də qadağalar mövcud idi. O, “grande bourgeoise” idi. Onun əşyalar haqqında dəqiq təsəvvürü var idi, prinsipləri var idi. Aldığı təhsil, ailəsi və böyüdüyü mühafizəkar sosial mühit – bütün bunlar öz təsirini göstərmişdi. Məsələn, mən əminəm ki, o, qızı və nəvələrinə qarşı çox tələbkar olub. Haradasa, 50-ci illərdən başlayaraq bu sezilir. Ola bilsin ki, onun ailəsinə nə isə demək və etmək qadağan idi. Eyni zamanda, o, ruhən azad, müstəqil, azadfikirli olan – iki dünya müharibələri arasında həyatını tam dolğun yaşayan bir qadın idi.
Elza Skiaparelli ilə şəxsən söhbət edə bilsəydiniz, ondan nə soruşardınız?
Söyləmək çətindir... Ofisimdə onun çox sayda portretləri var. Bəzən üzərimdə onun nəzərlərini hiss edəndə qeyri-ixtiyari düşünürəm: o, bügünkü dünya və bu dünyada qadın xisləti haqqında nə fikirləşərdi? Ola bilsin ki, mənim etdiklərimi bəyənməzdi: axı biz fərqli nəsillərə mənsubuq. O, qadın idi, mən – kişi. O, müstəqil, qorxmaz şəxsiyyət idi, bu həmən dövrün qadınları üçün tipikdir, mən isə başqa zəmanədənəm.
“Schiaparelli”nin tarixi çətin dövrdə başlayıb. Madam isə deyirdi ki, “çətin zamanlarda moda həmişə qeyzə gəlir”. İndi Siz “Schiaparelli”ni yenidən ixtira edirsiniz, amma artıq başqa kontekstdə. Ümumiyyətlə, bu necə mümkündür?
Bizim etdiklərimiz geriyə baxmaq deyil, “Schiaparelli” ruhunu maksimal dəqiqliklə müasir dünyanın dilinə çevirməkdir. Düzünü deyim ki, mən “yenidən ixtira” ideyasını o qədər də sevmirəm: bu sözlər kifayət qədər köhnəlib. “Mən “Schiaparelli”ni ixtira etmirəm” söyləmək çox iddialı olardı. Mən, Evin atmosfer və ruhunu qoruyaraq, lakin onu günümüzə uyğunlaşdıraraq “Schiaparelli” adını daşıyan kolleksiyalar vasitəsi ilə yeni həyat bəxş etməyə çalışıram. İlahiləşdirilmiş Evə, moda aləmindən kənarda olan nadir şəxslərə bəlli olan onun heyranedici irsi və tarixinə hörmətlə müasirlik arasında tarazlığı tapmaq.
Sürrealizmsiz “Schiaparelli” nədir?
Bu, dayanıqlı assosiasiyadır, hərçənd əslində Elza Skiaparelli sürrealizmə işarə kimi dəyərləndirilə biləcək cəmi bir-neçə əşya yaratmışdı. Bəli, onun Dali və digərləri ilə kollaborasiyaları möhtəşəm idi, amma yenə də bu çox sadələşdirilmiş tərifdir. Sanki insanlara onun etdiklərini təsvir etmək üçün epitetlər yetmir, nəticədə isə onlar hər şeyi sürrealizm kimi yozurlar, hətta o olmadığı yerdə! Hərçənd bu ilin kolleksiyası heç də sürrealizmdən ilhamlanmamışdı, amma bir çox jurnalistlər məhz belə yazdılar. Bu, məzəli haldır. Sürrealizm tapmaq istəyi varsa, onu daha çox bizim Evin oxlanmış ürək və ya qəsr kimi kodları ilə oyunumuzda tapmaq olar. Amma bu, kolleksiyanın cüzi hissəsidir. Mən “Schiaparelli”ni əhatə edən stereotipləri kənara çəkməyə ümid edirəm. Bu əfsanəvi ada dinamika, yeni baxışlar əlavə etmək istəyirəm.
Təqribən 100 il əvvəl başlanılanı davam etdirmək necə hissdir?
Əslində, bu haqda, demək olar ki, düşünmürsən, əks halda belə təzyiq sadəcə dözülməz olardı.
Ola bilsin ki, “Schiaparelli”yə gələndə mən məhz bunu sona qədər dərk etmirdim. Amma bu bir meydan oxumadır!
Razısınız ki, hər yeni şey yaxşı unudulan köhnədir?
Hər zamanın öz qavraması var. Məsələn, indi 90-cı və 2000-ci illər trenddədir, amma onlara surətini çıxarmaq üçün deyil, yenidən işləmək üçün qayıdırlar. Əvvəlki tək “yenidən kəşf” etməli olacağımız çox sayda detallar var. İncəsənətdə də belədir: o, heç zaman təkrarlanmır. Çoxdan üz-üzə gəlmədiyimiz isə - prinsipial yeni düşüncə doğuran nəhəng mədəni tərəqqidir.
Sonuncu belə tərəqqi, mənə elə gəlir ki, 60-cı illərdə olub.
2015-ci ildə Siz “Schiaparelli”yə gəldiniz, elə həmin ildə də Li Edelkort “Anti-fashion” manifestini dərc etdi. O iddia edirdi ki, moda artıq əvvəlkinin parodiyasına çevrilib, XX əsrə geri boylanmağı isə feşn-sənayenin yerində addımlamağının səbəblərindən biri kimi qiymətləndirib. Onunla razılaşmağa dəyər?
Li Edelkorta böyük hörmətim var, amma “feşn”dən daim şikayətlənmək və ona hücumlar etməyin müdrik addım olduğunu düşünmürəm: bu sənaye bütün planetdə çox sayda insanı işlə təmin edir. Bəli, bu sərt sistemdir, amma burada da özünü ifadə etməyin üsulunu və öz yolunu tapmaq mümkündür! Temp intensivdir, bu, elədir. Çoxları şou və moda həftələrinin həddindən artıq çox olduğunu deyir... Amma heç kim bundan daha yaxşısını təklif etməyib, hətta sosial media əsrində belə! Bir də ki, yeni kolleksiyanın təqdimatı üçün şoudan daha yaxşısı yoxdur. Bu xüsusi bir məqamdır: paltarlar, modellər, onların saç düzümü və makiyajı, musiqi – hər şey qonaqların gözü qarşısında vahid bir mənzərədə toplanır... Bu, sadəcə geyim nümayişindən daha artıqdır! Əlbəttə ki, bütün şoular eyni dərəcədə yaxşı deyillər. Amma yeni brendlərin, yeni dizaynerlərin əmələ gəlməsi üçün onlar zəruridirlər. Çünki mətbuat da, ardından müştərilər də onları tanımalıdırlar.
Parçalar haqqında danışardınız. Sizin üstünlük verdikləriniz və tədarükçülər hansılardır.
Yüngül parçaları xoşlayıram, məsələn, ipək şifon kimi. Qalınları da, məsələn, yun. Bu il bizim bütün parçalar və materiallarımız eksklüzivdir. Misilsiz nou-hau və istedadlara malik ustalarla çalışmağı çox sevirəm. Bir də mən nadir sənətkar bacarıqlarını və ənənələrini – “Lesage” ustalarından daha az tanınanlara, amma qeyri-adi əşyalar yaradanlara qədər - əbədiləşdirmə imkanına malik olmağımızı bəyənirəm. Biz birlikdə tək-tək yarada bilməyəcəyimizi yaradırıq. Əslində, “haute couture” sənətkarlıqla və fərqli bacarıqların qarışması ilə bağlıdır. Bu mövsümün kolleksiyasının yaradılmasında istifadə edilən valehedici texnikalardan biri – “Swarovski” muncuqlarının hörülməsi ilə neylon iplikdən trikotajın toxunmasıdır. Biz hər sırıq arası muncuqla neylon donu toxuyan toxucu qadın tapdıq – gözəl naxış alındı. O, bu mövsümdə bizə ilham verən mənbə kimi xidmət göstərmiş İngiltərənin Yelizaveta dövrünü xatırladır. Tək bu kokteyl donunda toxuma texnikası, rəngarəng Swarovski kristalları, atelyenin işi və bizim kutyur kolleksiyasına nəzərlərimiz bir arada toplanıb.
Kutyur ümumiyyətlə kollaborasiyalar üzərində qurulur. Hər kəs öz istedadını, nəzərini, perspektivini və hisslərini əlavə edir, nəticədə isə nə isə yeni, bir insanın edə biləcəyindən daha gözəl bir şey alınır.
Bütün bu mövsüm, emal edilməmiş materiallardan və hətta ərzaq dükanından əldə edilmiş plastik paketlərdən (biz onları zolaqlara doğradıq və rafiya və lələklərlə hörərək, qiymətli kutyur keypi yaratdıq) istifadə daxil olmaqla, eksperimental xarakter daşıyırdı. Adi qeyri-adi oldu və bu Skiaparelli üslubundadır.
Moda kifayət qədər dəyişkəndir. Deyəsən onunla ayaqlaşmaq asan məsələ deyil...
Bu mənada kutyur başqa cür çalışır. Bu haradasa milli sərvətdir. Burada aparıcı aspekt həmin qeyri-adi nou-haudur. Həm də brenddən kənarda da işçi yerləri yaradan real biznesdir. Bu, fransız lüksunun sadələşdirilmiş obrazından daha yüksəkdir: kutyur real olaraq ictimaiyyətə və iqtisadiyyata təsir göstərir. Bu həm aktualdır, həm də vacibdir, indi isə heç vaxt olmadığı qədər. Çünki kutyur olmadığı təqdirdə yox ola biləcək sənətləri mühafizə etməyə yardım edir. Bütün bu naxış tikən, lələklər və ya at tükü ilə işləyən, böyük ustalıq və ixtiraçılıqla əl ilə kroşe toxuyan gözəl insanlar sadəcə olmazdılar. Kutyurun gözəlliyi budur!
“Haute couture” ona görə daha aktualdır ki, onda hər əşya prototip, özünəməxsus ideyalar laboratoriyası kimidir. “Haute couture” əsl unikal nümunələrin yaradılması azadlığını nəzərdə tutur. Bu, ümumiyyətlə insan mədəniyyətinə xasdır: kutyuru Afrikada da, Cənubi Amerikada da tapmaq mümkündür... Siz uzaq və ya təcrid olunmuş tayfaların fotolarında heyranedici geyimlər - lələklərdə bəzədilən baş örtükləri, naxışlı paltarlar və s. görürsünüzsə, bunların arxasında dayanan iş “haute couture”un digər növüdür.
Biz anlamalıyıq ki, Yer kürəsinin bir çox guşələrində olduğu kimi, bir gün bunlar yox ola bilər: indi hara gedirsən get, insanlar eyni libasdadırlar... “Haute couture” – daimilik aktıdır.
Madam öyrədirdi ki, heç vaxt donu bədən formasına görə tənzimləmək lazım deyil, əksinə, bədən üzərində işləmək lazımdır ki, dona uyğunlaşsın. Onunla razısınız?
Məncə o tam əksini edirdi.
Aydındır ki, don bədən formasına uyğun olmalıdır, texniki cəhətdən başqa variant yoxdur. Arxivə nəzər saldıqda, biçim və oturuşun nə dərəcədə mürəkkəb olduğunu gördükdə, onların arxasında parçanın maneken və ya model üzərində necə davranmasına dair bütöv bir tədqiqatın dayandığını anlayırsan. Bəzi tikişlər, bəzi detallar onun donu məhz bədən formasına uyğun oturtduğunu nümayiş etdirərək sırf müəyyən yerdə yerləşirlər. Özü də sketçlər yox idi, onlar daha sonra, biçimin ardınca peyda olurdular. Ola bilsin ki, o, bu ifadəsi ilə demək istəyirdi ki, don şəxsə uyğun olmalıdır, qadının f ə r d i l i y i n i vurğulamalıdır, onu gözəl görünməyə və özünü belə hiss etməyə məcbur etməlidir.

ОН С ДЕТСТВА МЕЧТАЛ РАБОТАТЬ В ФЭШН-ИНДУСТРИИ. ЕДИНСТВЕННЫЙ ЭКЗЕМПЛЯР VOGUE ИЗ ГАЗЕТНОГО КИОСКА, ЧТО РЯДОМ С ДОМОМ, В ДОЦИФРОВУЮ ЭПОХУ БЫЛ В ЕГО ДЕТСКИХ РУКАХ НАСТОЯЩИМ СОКРОВИЩЕМ, ОТКРЫТИЕМ ЦЕЛОГО МИРА. И ВОТ ЕМУ СЛЕГКА ЗА 50 – НО ДУШОЙ ОН МОЛОД, ЭТОТ ОБАЯТЕЛЬНЫЙ БРЕТОНЕЦ, ВИРТУОЗНО БАЛАНСИРУЮЩИЙ МЕЖДУ ПРОШЛЫМ И БУДУЩИМ. БЕРТРАН ГИЙОН – АВТОР НОВОЙ ГЛАВЫ В ИСТОРИИ БРЕНДА SCHIAPARELLI.
Как Вы оказались в Schiaparelli?
Я был счастлив на своем месте и не искал другого, но, должен сказать, не спускал глаз с этого нового Дома. Звонок оттуда стал настоящим сюрпризом – я совсем его не ожидал, но был горд и тронут. И подумал, что для меня настал момент, который нельзя упустить!
Вы как-то говорили, что не так уж много знали об Эльзе Скиапарелли до того, как присоединились к ее Дому в апреле 2015-го. Сильно ли изменилось Ваше видение за прошедшие три года?
Да, мои знания о Скиапарелли были скудны, я это признавал. Но ведь я и представить не мог, что буду здесь работать!
Хотя мы только что представили шестую на моей памяти коллекцию, время пролетело очень быстро. Многое изменилось: я больше не открываю для себя этот Дом – сейчас я чувствую себя здесь как дома. С уважением отношусь к наследию Эльзы Скиапарелли и стараюсь быть честным перед самим собой. В первую очередь этот проект – о Schiaparelli, а не обо мне.
Особенно горжусь тем, что мои коллекции – сезон за сезоном – встречают хороший отклик у женщин. Я чувствую, что мой подход к Schiaparelli сейчас немного отличается от того, с каким я пришел.
Я дистанцируюсь от архивного прошлого, чтобы уделять больше внимания реальности – текучей, легкой, но в то же время напряженной и бросающей все больше вызовов. Первые сезоны было еще не очень понятно, в чем состоит задача; сейчас я все больше и больше требую от самого себя.
Эльза Скиапарелли определенно привила мне аппетит к свободе – свободе выражения, свободе духа... Она была по-настоящему независима. Это чувствуется в том, как она распоряжалась своей жизнью. Она все делала сама, ей никто не помогал. Ее искусство и ее фэшн пропитаны свободой. Она работала с теми, с кем хотела работать, не ограничивая себя. Для нее это была настоящая работа: она хотела одевать женщин – и создавала не маскарадные костюмы, а одежду. Это относится и к тем оригинальным моделям, что появлялись в результате коллаборации с художниками. Кстати, то же самое могу сказать о Кристиане Лакруа, с которым я работал 11 лет: он тоже совершенно свободен в создании своих кутюрных коллекций. Не про каждого дизайнера можно такое сказать!
Похоже, для мадам Скиапарелли не существовало никаких табу. А что можно сказать о Вас?
Приходится учитывать, что некоторые проблемы нельзя затрагивать без риска попасть под шквал критики, спровоцировать полемику. Безопаснее и разумнее их не касаться.
Что до Эльзы Скиапарелли... Думаю, и для нее существовали запреты. Она была grande bourgeoise. У нее были четкие представления о вещах, были принципы. Образование, которое она получила, семья и та консервативная социальная среда, в которой она росла, – все это оставило свой отпечаток. Я уверен, например, что она была строга со своей дочерью и внучками. Где-то начиная с 50-х это чувствуется. Возможно, чего-то в ее семье нельзя было говорить и делать. И в то же время она была свободна духом, независима, эмансипированна – женщина, проживающая свою жизнь во всей полноте, в промежутке между двумя мировыми войнами.
Если бы Вы могли поговорить с Эльзой Скиапарелли лично, о чем бы Вы ее спросили?
Сложно сказать... У меня в офисе много ее портретов. Иногда, ловя на себе ее взгляд, я невольно задумываюсь: что она подумала бы о сегодняшнем мире и о женском начале в нем? Возможно, ей бы не понравилось то, что я делаю, – мы ведь принадлежим к разным поколениям. Она была женщиной, я нет. Она была независимой, смелой натурой, что типично для женщин того периода, а я из другого времени.
История Schiaparelli началась в трудное время. А, как говорила Мадам, «в трудные времена мода всегда неистовствует». Сейчас Вы изобретаете Schiaparelli заново, но уже в другом контексте. Как это вообще возможно?
То, что мы делаем, – не оглядывание назад, а попытка максимально точно перевести дух Schiaparelli на язык современного мира. Честно говоря, я не особо люблю идею «изобретения заново»: эти слова слишком затерты. Я не изобретаю Schiaparelli, сказать так было бы слишком претенциозно. Что я пытаюсь делать – это вдохнуть новую жизнь посредством коллекций, носящих имя Schiaparelli, сохранив атмосферу и дух Дома, но адаптировав его к нашим дням. Найти баланс между уважением к иконическому Дому, с его потрясающим наследием и историей – всем тем, что мало кому известно за пределами модного мира, – и современностью.
Что такое Schiaparelli без сюрреализма?
Это устойчивая ассоциация, хотя на самом деле Эльза Скиапарелли создала всего несколько вещей, которые можно расценивать как кивок в сторону сюрреализма. Да, ее коллаборации с Дали и прочими были великолепны – и все же это слишком упрощенное определение. Как будто людям не хватает эпитетов для описания того, что она делала, – вот они и сводят все к «сюрреалистичности» даже там, где ее нет! Хотя коллекция этого сезона вовсе не была навеяна сюрреализмом, многие журналисты написали именно так. Это даже забавно. Если уж хочется найти сюрреализм – он скорее в том, как мы играем с такими кодами Дома, как пронзенное сердце или замóк. Но это всего лишь малая часть коллекции. Я надеюсь отодвинуть в сторону стереотипы, окружающие Schiaparelli. Хочу привнести динамики, нового взгляда на это легендарное имя.
Каково это – продолжать то, что было начато почти сто лет назад?
В сущности, об этом почти не думаешь, иначе такое давление было бы просто невыносимо.
Возможно, как раз это я не осознавал до конца, когда шел в Schiaparelli. Но это вызов!
Вы согласны, что все новое – это хорошо забытое старое?
У каждого времени свое восприятие. Например, сейчас в тренде 90-е и нулевые – но к ним возвращаются, чтобы переработать, а не скопировать. И по-прежнему есть множество деталей, которые нам еще предстоит «открыть заново». То же самое в искусстве: оно никогда не повторяется. С чем мы давно не сталкивались – так это с мощным культурным сдвигом, порождающим принципиально новое мышление.
Последний такой сдвиг был, кажется, в 60-х.
В 2015-м Вы пришли в Schiaparelli – и в том же году Ли Эделькорт опубликовала свой манифест «Anti-fashion», где утверждала, что мода стала пародией на то, чем была раньше, а оглядывание на XX век назвала одной из причин того, что фэшн-индустрия стоит на месте. Стоит ли с ней соглашаться?
Я очень уважаю Ли Эделькорт, но не думаю, что это мудро – постоянно жаловаться или нападать на фэшн: это индустрия, обеспечивающая работой многих людей по всей планете. Да, это жесткая система, но и в ней всегда можно найти способ выразить себя и найти собственный путь! Темпы интенсивные, это правда. Многие говорят, что стало слишком много шоу, слишком много недель моды... Но ведь никто не предложил чего-то лучшего, даже в век социальных медиа! В конце концов, для презентации новой коллекции нет ничего лучше, чем шоу. Этот особенный момент, когда одежда, модели, их прически и макияж, музыка – все складывается в единую картинку на глазах у гостей... Это больше, чем просто показ одежды! Конечно, не все шоу одинаково хороши. Но они нужны, чтобы появлялись новые бренды, новые дизайнеры. И чтобы пресса, а затем и клиентура, о них узнавали.
Расскажите о текстиле – о Ваших предпочтениях и поставщиках.
Люблю легкие ткани, вроде шелкового шифона. Но и плотные тоже, например, шерстяные. В этом сезоне все наши ткани и материалы эксклюзивны. Обожаю работать с ремесленниками, имеющими невероятные ноу-хау и таланты. А еще мне нравится, что мы можем увековечить уникальные ремесленные навыки и традиции – от мастеров Lesage до менее известных, но создающих необыкновенные вещи. Мы создаем вместе то, чего не сумели бы поодиночке. На самом деле haute couture связана с ремесленничеством и смешением разных умений. Одна из изумительнейших техник, использованных для создания коллекции этого сезона, – это вязание трикотажа из нейлоновой пряжи со вплетением бусин Swarovski. Мы нашли ткачиху, связавшую нейлоновое платье с бусиной на каждом стежке – получился замечательный тартан. Он отсылает к елизаветинской эпохе Англии, послужившей нам одним из источников вдохновения в этом сезоне. В одном этом коктейльном платье совместились ткацкая техника, разноцветные кристаллы Swarovski, работа ателье и наш взгляд на то, какой должна быть кутюрная коллекция.
Кутюр вообще строится на коллаборациях. Каждый привносит свой талант, глаз, перспективу и чувство, а в итоге рождается нечто новое, гораздо более прекрасное, чем если бы все делал один человек.
Весь этот сезон был экспериментальный, включая использование необработанных материалов и даже пластиковых кульков, как из продуктовой лавки: мы нарезали их на полоски и сплели с рафией и перьями, создав драгоценный кутюрный кейп. Обычное стало необычным, и это очень «по-скиапареллиевски».
Мода чересчур изменчива. Похоже, идти с ней в ногу – задачка не из простых...
В этом смысле кутюр работает иначе. Это своего рода национальное достояние. Ключевой аспект здесь – то самое уникальное ноу-хау. А еще это реальный бизнес, создающий рабочие места и за пределами бренда. Это выше упрощенного образа французского люкса: кутюр реально влияет на общество и экономику. Это и актуально, и важно – сейчас как никогда, потому что помогает сохранить многие ремесла, которые могли бы исчезнуть, если бы не кутюр. Все эти замечательные люди, создающие вышивки, работающие с перьями или конским волосом, вручную вяжущие кроше с таким высоким мастерством и изобретательностью, – их бы просто не было, вот в чем красота кутюр!
Haute couture тем актуальнее, что в ней каждая вещь – как прототип, своеобразная лаборатория идей. Haute couture подразумевает свободу создания по-настоящему уникальных образцов. Это присуще человеческой культуре вообще: кутюр можно найти и в Африке, и в Южной Америке... Когда вы видите потрясающие наряды на фотографиях отдаленных или изолированных племен, работа, стоящая за украшенными перьями головными уборами, расшитыми одеждами и т.д., – это другая форма haute couture.
Мы должны понимать, что все это может однажды исчезнуть, как уже произошло во многих уголках Земли: сейчас, куда ни отправься, люди носят одно и то же... Haute couture – это акт постоянства.
Мадам учила никогда не подгонять платье по фигуре, а работать над телом, чтобы оно вписывалось в платье. Вы с ней согласны?
По-моему, поступала она как раз наоборот.
Очевидно, что платье должно подходить к фигуре, технически другого варианта и нет. Когда просматриваешь архивы и видишь, насколько сложны были крой и посадка, понимаешь, что за ними стояло целое исследование поведения ткани на манекене или модели. Некоторые швы, некоторые детали располагаются в строго определенных местах, демонстрируя, что она как раз сажала платья по фигуре. Причем скетчей не было – они появлялись уже задним числом, после выкройки. Возможно, этой фразой она хотела сказать, что платье должно подходить к личности, должно подчеркивать и н д и в и д у а л ь н о с т ь женщины, заставлять ее выглядеть и чувствовать себя прекрасной.