“1440 dəqiqə” rubrikası – qəhrəmanımızın həyatından bir günü təsvir etməkdir. Bu rubrikada onun zaman ölçümündə yaşadığı dünyasına qərq olmağa, gündəlik həyatının ritmini hiss etməyə çalışacayıq. Beynəlxalq qrossmeyster Teymur Rəcəbovun vəziyyətində alışdığımız zaman çərçivəsi ilkin şahmat xaosundan geri qalır. Zamansız geri sayım nöqtəsindən başlayaraq min ildən çox yaşı olan oyun qaydalarına tabe olan monoxrom şahmat səltənətinə düşdük...
Səhər. Debüt. Oyunun ilkin mərhələsi.
Bir vaxtlar dahi Fişer şahmatın ilham tələb edən yaradıcı fəaliyyət olduğunu demişdi. O, bəzən günlərlə məşq edirdi, bəzən isə həftələrlə şahmata toxunmurdu. Mənim də dəqiq bir qrafikim yoxdur – səhərə qədər oturub sonra isə məşqə davam edə bilərəm.
Köhnə hind müdafiəsi.
Qarşıda ciddi yarışma olduğu zaman ‒ istər konkret bir rəqibə və ya turnirə hazırlıq olsun ‒ hər şey planlaşdırılmalıdır. Vəziyyəti öncədən düşünməli və təhlil etməliyəm. Bu gün şahmatı fiziki məşqlərsiz təsəvvür etmək çətindir, çünki fiziki dözümlülük, böyük psixo-emosional yükə tab gətirməyə və yeddi saata qədər davam edə biləcək oyun zamanı konsentrasiyanı qorumağa kömək edir.
Günorta. Demarkasiya xətti ‒ dördüncü və beşinci üfüqi xətlər arasında şərti olaraq çəkilmiş, şahmat taxtasını iki bərabər hissəyə bölən bir xəttdir.
Yaradıcı prosesin vakuumunda olduqda məşqlər bir növ beyin fırtınasını təcəssüm edir: rəqibi, debüt yerişi, strategiyanı və s. araşdırmaq lazımdır. Yalnız mühitdən tamamilə ayrıldıqda şahmatda yeni bir dəb gətirəcək ideyalar yaranır, yeni variantlar əlavə etmək mümkün olur... Bütün bunlar sinir sistemini çox həyəcanlandırır. İlhamlandırır. Ancaq uzun müddət ideyaların fontan vurduğu vəziyyətdə qalmaq mümkün deyil. Müəyyən zamanda yorğunluq hissi başlayır və adətən bu idmana getməli olduğum vaxta təsadüf edir.
Vəzir qambiti – mərkəzə irəliləmək üçün planlı mübarizədir, üstəlik yarımaçıq və ya açıq debütlərdən fərqli olaraq şahmat taxtasındakı hadisələr o qədər də güclü inkişaf etmir.
Şahmatdan kənar vaxtımın necə keçdiyinə nəzarət etmirəm. Bir az tənbəllik, dostlarla görüş, həyat yoldaşımla sərgilərdə gəzinti... Əgər gün 24 saatdan çox olsaydı, o saatları da bağda və ya başqa yerlərdə ailəmlə birlikdə keçirərdim. Əslində mən çox xoşbəxt bir insanam – bütün vaxtımı yaxın insanlarla keçirmək istərdim, çünki özümü onların əhatəsində o qədər yaxşı hiss edirəm ki, heç yana getmək və ya qeyri-adi bir şey etmək istəmirəm. Həm də o qədər səyahət etmişəm ki, yəqin ki, yalnız Aya uçmaq qalıb…
Gündüz. Mittelşpil. Oyunun ortası.
Oyuna qərq olanda zehni və emosional olaraq mühitdən o qədər uzaqlaşıram ki, suallara və zənglərə reaksiya vermirəm. Yəqin ki, yaxınlarım üçün bu asan deyil. Ancaq düşünürəm ki, bu hiss öz peşəsi ilə ciddi məşğul olanların çoxuna tanışdır. Zaman daralır və ildırım sürəti ilə uçur…
Dolama gediş – ümumi gərginliyin, qeyri-müəyyənliyin qorunub saxlanıldığı və tərəflərin niyyətlərini sona qədər bilmədikləri mövqe xarakterli manevrlərdir.
Əlbəttə ki, erkən yaşdan bu rejimdə işləmək çox böyük gərginlikdir. Ancaq eyni zamanda bu, şahmat labirintindən yeganə çıxış yolunu tapdığın zaman yaranan inanılmaz məmnuniyyət hissidir. Oyun və məşq prosesi, şahmat kompozisiyasının quruluşu, şahmat etüdlərinin həlli – şahmat oyununun ən gözəl hissəsidir, bundan həzz alırsan. Gərginliklər əsasən psixo-emosional olur. Yüksək səviyyədə konsentrasiyanı qorumaq asan olmur, lakin vəziyyətin bu gərginliyinin zirvəsində ən yaxşı yeni ideyalar, həll yolları, partiyalar ortaya çıxır.
Ancaq mübarizənin başqa bir tərəfi də var – məğlubiyyət. Hələ gəncsən, böyüməmisən və məğlubiyyətlə təkbətək qalırsan – bu çox qorxunc hissdir. Qələbə qazandıqda səni insanlar, təbriklər, şöhrət əhatə edir. Məğlubiyyət zamanı isə ürək ağrısı ilə tək qalırsan. Bununla bağlı belə bir məşhur ifadə var: “Zəfərin min atası var, məğlubiyyət isə həmişə yetimdir”.
Siciliya müdafiəsi.
Çox şey yaşadıqdan sonra məndə məğlubiyyətə qarşı immunitet yaranıb. Bunun həyatın sonu olmadığı və qarşıda hələ milyonlarla fərqli şansın olacağı anlayışına əsaslanıram. Əlbəttə ki, bu qədər səy göstərirsən, durmadan çalışırsan, var gücünü ortaya qoyursan və birdən ümidlərin puç olur! – bunun öhdəsindən gəlmək çox çətindir. Hətta ən əfsanəvi ustalar belə bundan sığortalanmayıblar. Ancaq bu emosional uğursuzluğun öhdəsindən gələrək, düşüşdən sonra ayağa qalxaraq sən bərkiyirsən və emosional olaraq möhkəm olursan.
Axşam. Endşpil. Oyunun sonu.
Ən uzun partiyam altı saat davam edib. Amma şahmat karyeramdakı ən uzun emosional mübarizə – bütün dünya azarkeşləri üçün məşhur partiya, 15 yaşında ikən Kasparovla oynadığım oyun olub. Kasparovun uduzduğu mövqedə vaxt gedirdi – bir dəqiqə, otuz saniyə – bəlkə də, həyat ölçümlərində bu əhəmiyyətsiz vaxtdır, amma elə hiss edirdim ki, bu vaxt heç bitməyəcək! Ancaq yenə də bitdi!
Şah – şahın düşmən fiqurlarının və piyadaların hücumuna məruz qaldığı pozisiya.
Mən Kasparov dünya çempionu olduqdan sonra dünyaya gələn və onu məğlub edən yeganə insanam. O, ağ fiqurlarla yeddi ildən çox idi ki, uduzmurdu, görüşümüz ərəfəsində ardıcıl 10 turnir qazanmışdı. Heç kim bu turnirin on birinci olacağına şübhə etmirdi. Dünya mətbuatı mənim qələbəmlə bərq vururdu, Kasparovun Linaresdə keçirilən turnirdə on beş yaşlı oğlana necə məğlub olduğu barədə müxtəlif karikaturalar çəkilirdi.
Mat – şahmatda şahın müdafiəsi və çıxış yolunun olmadığı vəziyyətdir
Şahmat tarixində on beşə yaxın insan klassik xətdə tanınan dünya çempionu vardır. Və mənim üçün on beş yaşında ikən guya bu oyunu "icad edənlərdən" birini məğlub etmək təsvirolunmaz hiss idi. Oyun başa çatdıqda, anam atamdan nə baş verdiyini soruşur. Atam cavab verir: “Tima qalib gəldi.” O, inana bilmirdi: “Qazandı! Kasparova qalib gəldi?!”. Bir neçə gün hamımız şok içində idik…
Gecə. Dominasiya – əsas xanaları və bütövlükdə şahmat taxtasını tam nəzarət altında saxlayaraq üstünlük təşkil edən vəziyyətdir.
Uşaqlıqdan bəri rəğbət bəslədiyim sevimli ədəbi personajlar – Şerlok Xolms və Qraf Monte Kristodur. İf qalasının məhbusunun düşmənlərindən qisas alması həmişə xoşuma gəlirdi. Mən özüm də intriqa yaradan və quyu qazan insanları unutmuram. Ancaq qisas almaq istəmirəm!

The heading “1440 minutes” is one day in the life of our hero. An attempt to plunge into his world, to feel the rhythm of his everyday life, immersed in its dimension and sense of time. In the case of Teymour Rajabov, the international grandmaster, the usual time frames recede before the primary chess chaos. Starting from a timeless starting point, we find ourselves in a monochrome chess kingdom, in which everything is subject to the rules of the game, dating back more than a thousand years...
Morning. Debut. The initial stage of the game.
At one time, the great Fisher spoke about chess as a creative activity requiring inspiration. He practiced for days on end, sometimes he didn’t touch chess for weeks. And I don’t have a clear schedule – I can stay up until the morning and then continue training.
Old Indian Defense.
When a serious competition is ahead, everything should be planned – whether it is preparation for a specific opponent or tournament. We have to make a guess and analyze the situation. Today, chess without physical training is difficult to imagine, since it is physical endurance that helps withstand tremendous psycho-emotional stress and maintain concentration during the game, which can last up to seven hours.
Noon. A demarcation line is a line conditionally drawn between the fourth and fifth horizontals and dividing a chessboard into two equal halves.
When you are in the vacuum of the creative process, training is a kind of brainstorming: studying an opponent, opening moves, strategy, etc. And only in a state of complete detachment do ideas arise that can give rise to a new fashion in chess, generate new variations... This all very excites the nervous system. This inspires. But for a long time to be in this state of gushing with ideas is impossible. At some point, fatigue comes, and usually it coincides with the time when I have to go for sports.
The queen's gambit is a systematic struggle for the center, and, unlike half-open or open debuts, events on the board do not develop so forcefully.
I don’t follow my time outside chess. A bit of idleness, meeting friends, visiting exhibitions with my wife. If there were more than 24 hours in a day, then I would have spent them in the family circle somewhere in the country. In fact, I’m a happy person – I would like to spend all my time with loved ones with whom I feel so good that I don’t want to fly away somewhere or do something incredible. In addition, I traveled so much that I probably only had to fly to the moon…
Day. Middlegame. The middle of the game.
Plunging deep into the game, you are so mentally and emotionally disconnected that you do not respond to questions or calls. Perhaps this is not easy for loved ones. But, I think, this condition is familiar to many who are seriously engaged in their profession. Time is compressed and flies at lightning speed…
Tacking – positional maneuvers during which general tension, uncertainty are maintained, and the parties do not reveal their intentions to the end.
Of course, working in this mode and from an early age is a lot of stress. But at the same time it is an incredible satisfaction that comes when there is only one way out of the maze of chess. The very process of playing and training, constructing a chess composition, and solving chess etudes is the most beautiful part of a chess game from which you get satisfaction. The loads are mostly psycho-emotional. Maintaining a high level of concentration can be difficult, but it is at the peak of this intensity that the best is born – new ideas, solutions, parties.
But there is another side to the struggle – defeat. When you are still young, you haven’t grown up and are left with a one-on-one defeat – this is the worst thing. In victory you are surrounded by people, congratulations, laurels. And in defeat, you are alone with your heartache. There is such a well-known expression on this score: “Victory has a thousand fathers, and defeat is always an orphan.”
Sicilian Defense
After I had to go through a lot, I developed immunity to defeat. The understanding came that this is not the end of life, and there are still a million different chances ahead. Of course, when it is taking so much effort, work endlessly when everything is at stake, and suddenly collapse of your hopes!.. This is very difficult to handle.
Evening. Endgame. End of the game.
My longest party lasted six hours. But the longest emotional duel in my chess career was a meeting with Kasparov at the age of 15, a well-known game for all world fans. There was a moment when Kasparov had a lost position, and he passed the time – minute, thirty seconds – time is insignificant in life standards, but I had a feeling that it would never end! But it still ended!
Check is a position in which the king is attacked by an enemy piece or pawn.
I am the only person born after Kasparov became the world champion, and who beat him. He did not lose white for more than seven years, by the time of our meeting he had won 10 tournaments in a row. No one doubted that this tournament would be the eleventh in a row. The world press was full of messages about my victory, various cartoons appeared as Kasparov lost to a fifteen-year-old boy at the tournament in Linares.
Mate is a situation where the king is under the check and there is no way to avoid this check.
In the history of chess, about fifteen people have become recognized world champions in the classical line. And for me, at the age of fifteen, the feeling that I beat one of those who, as it were, “invented” this game was indescribable. When the game ended, mom asked dad how it all ended. Dad replied: “Tim won.” She could not believe: “Won! Kasparov’s ?!” We all went in shock for a couple of days...
Night. Domination is an overwhelming advantage, which manifests itself in complete control over key fields and the space of the chessboard as a whole.
Favorite literary characters whom I sympathize with since childhood are Sherlock Holmes and Earl of Monte Cristo. The way The Prisoner of Château d'If avenged his enemies, I always liked. I have a very good memory for people who intrigue and weave intrigues. But I do not want to take revenge!