“1440 dəqiqə” rubrikası – qəhrəmanımızın həyatından bir günü təsvir etməkdir. Bu rubrikada onun zaman ölçümündə yaşadığı dünyasına qərq olmağa, gündəlik həyatının ritmini hiss etməyə çalışacayıq. Beynəlxalq qrossmeyster Teymur Rəcəbovun vəziyyətində alışdığımız zaman çərçivəsi ilkin şahmat xaosundan geri qalır. Zamansız geri sayım nöqtəsindən başlayaraq min ildən çox yaşı olan oyun qaydalarına tabe olan monoxrom şahmat səltənətinə düşdük...
Səhər. Debüt. Oyunun ilkin mərhələsi.
Bir vaxtlar dahi Fişer şahmatın ilham tələb edən yaradıcı fəaliyyət olduğunu demişdi. O, bəzən günlərlə məşq edirdi, bəzən isə həftələrlə şahmata toxunmurdu. Mənim də dəqiq bir qrafikim yoxdur – səhərə qədər oturub sonra isə məşqə davam edə bilərəm.
Köhnə hind müdafiəsi.
Qarşıda ciddi yarışma olduğu zaman ‒ istər konkret bir rəqibə və ya turnirə hazırlıq olsun ‒ hər şey planlaşdırılmalıdır. Vəziyyəti öncədən düşünməli və təhlil etməliyəm. Bu gün şahmatı fiziki məşqlərsiz təsəvvür etmək çətindir, çünki fiziki dözümlülük, böyük psixo-emosional yükə tab gətirməyə və yeddi saata qədər davam edə biləcək oyun zamanı konsentrasiyanı qorumağa kömək edir.
Günorta. Demarkasiya xətti ‒ dördüncü və beşinci üfüqi xətlər arasında şərti olaraq çəkilmiş, şahmat taxtasını iki bərabər hissəyə bölən bir xəttdir.
Yaradıcı prosesin vakuumunda olduqda məşqlər bir növ beyin fırtınasını təcəssüm edir: rəqibi, debüt yerişi, strategiyanı və s. araşdırmaq lazımdır. Yalnız mühitdən tamamilə ayrıldıqda şahmatda yeni bir dəb gətirəcək ideyalar yaranır, yeni variantlar əlavə etmək mümkün olur... Bütün bunlar sinir sistemini çox həyəcanlandırır. İlhamlandırır. Ancaq uzun müddət ideyaların fontan vurduğu vəziyyətdə qalmaq mümkün deyil. Müəyyən zamanda yorğunluq hissi başlayır və adətən bu idmana getməli olduğum vaxta təsadüf edir.
Vəzir qambiti – mərkəzə irəliləmək üçün planlı mübarizədir, üstəlik yarımaçıq və ya açıq debütlərdən fərqli olaraq şahmat taxtasındakı hadisələr o qədər də güclü inkişaf etmir.
Şahmatdan kənar vaxtımın necə keçdiyinə nəzarət etmirəm. Bir az tənbəllik, dostlarla görüş, həyat yoldaşımla sərgilərdə gəzinti... Əgər gün 24 saatdan çox olsaydı, o saatları da bağda və ya başqa yerlərdə ailəmlə birlikdə keçirərdim. Əslində mən çox xoşbəxt bir insanam – bütün vaxtımı yaxın insanlarla keçirmək istərdim, çünki özümü onların əhatəsində o qədər yaxşı hiss edirəm ki, heç yana getmək və ya qeyri-adi bir şey etmək istəmirəm. Həm də o qədər səyahət etmişəm ki, yəqin ki, yalnız Aya uçmaq qalıb…
Gündüz. Mittelşpil. Oyunun ortası.
Oyuna qərq olanda zehni və emosional olaraq mühitdən o qədər uzaqlaşıram ki, suallara və zənglərə reaksiya vermirəm. Yəqin ki, yaxınlarım üçün bu asan deyil. Ancaq düşünürəm ki, bu hiss öz peşəsi ilə ciddi məşğul olanların çoxuna tanışdır. Zaman daralır və ildırım sürəti ilə uçur…
Dolama gediş – ümumi gərginliyin, qeyri-müəyyənliyin qorunub saxlanıldığı və tərəflərin niyyətlərini sona qədər bilmədikləri mövqe xarakterli manevrlərdir.
Əlbəttə ki, erkən yaşdan bu rejimdə işləmək çox böyük gərginlikdir. Ancaq eyni zamanda bu, şahmat labirintindən yeganə çıxış yolunu tapdığın zaman yaranan inanılmaz məmnuniyyət hissidir. Oyun və məşq prosesi, şahmat kompozisiyasının quruluşu, şahmat etüdlərinin həlli – şahmat oyununun ən gözəl hissəsidir, bundan həzz alırsan. Gərginliklər əsasən psixo-emosional olur. Yüksək səviyyədə konsentrasiyanı qorumaq asan olmur, lakin vəziyyətin bu gərginliyinin zirvəsində ən yaxşı yeni ideyalar, həll yolları, partiyalar ortaya çıxır.
Ancaq mübarizənin başqa bir tərəfi də var – məğlubiyyət. Hələ gəncsən, böyüməmisən və məğlubiyyətlə təkbətək qalırsan – bu çox qorxunc hissdir. Qələbə qazandıqda səni insanlar, təbriklər, şöhrət əhatə edir. Məğlubiyyət zamanı isə ürək ağrısı ilə tək qalırsan. Bununla bağlı belə bir məşhur ifadə var: “Zəfərin min atası var, məğlubiyyət isə həmişə yetimdir”.
Siciliya müdafiəsi.
Çox şey yaşadıqdan sonra məndə məğlubiyyətə qarşı immunitet yaranıb. Bunun həyatın sonu olmadığı və qarşıda hələ milyonlarla fərqli şansın olacağı anlayışına əsaslanıram. Əlbəttə ki, bu qədər səy göstərirsən, durmadan çalışırsan, var gücünü ortaya qoyursan və birdən ümidlərin puç olur! – bunun öhdəsindən gəlmək çox çətindir. Hətta ən əfsanəvi ustalar belə bundan sığortalanmayıblar. Ancaq bu emosional uğursuzluğun öhdəsindən gələrək, düşüşdən sonra ayağa qalxaraq sən bərkiyirsən və emosional olaraq möhkəm olursan.
Axşam. Endşpil. Oyunun sonu.
Ən uzun partiyam altı saat davam edib. Amma şahmat karyeramdakı ən uzun emosional mübarizə – bütün dünya azarkeşləri üçün məşhur partiya, 15 yaşında ikən Kasparovla oynadığım oyun olub. Kasparovun uduzduğu mövqedə vaxt gedirdi – bir dəqiqə, otuz saniyə – bəlkə də, həyat ölçümlərində bu əhəmiyyətsiz vaxtdır, amma elə hiss edirdim ki, bu vaxt heç bitməyəcək! Ancaq yenə də bitdi!
Şah – şahın düşmən fiqurlarının və piyadaların hücumuna məruz qaldığı pozisiya.
Mən Kasparov dünya çempionu olduqdan sonra dünyaya gələn və onu məğlub edən yeganə insanam. O, ağ fiqurlarla yeddi ildən çox idi ki, uduzmurdu, görüşümüz ərəfəsində ardıcıl 10 turnir qazanmışdı. Heç kim bu turnirin on birinci olacağına şübhə etmirdi. Dünya mətbuatı mənim qələbəmlə bərq vururdu, Kasparovun Linaresdə keçirilən turnirdə on beş yaşlı oğlana necə məğlub olduğu barədə müxtəlif karikaturalar çəkilirdi.
Mat – şahmatda şahın müdafiəsi və çıxış yolunun olmadığı vəziyyətdir
Şahmat tarixində on beşə yaxın insan klassik xətdə tanınan dünya çempionu vardır. Və mənim üçün on beş yaşında ikən guya bu oyunu "icad edənlərdən" birini məğlub etmək təsvirolunmaz hiss idi. Oyun başa çatdıqda, anam atamdan nə baş verdiyini soruşur. Atam cavab verir: “Tima qalib gəldi.” O, inana bilmirdi: “Qazandı! Kasparova qalib gəldi?!”. Bir neçə gün hamımız şok içində idik…
Gecə. Dominasiya – əsas xanaları və bütövlükdə şahmat taxtasını tam nəzarət altında saxlayaraq üstünlük təşkil edən vəziyyətdir.
Uşaqlıqdan bəri rəğbət bəslədiyim sevimli ədəbi personajlar – Şerlok Xolms və Qraf Monte Kristodur. İf qalasının məhbusunun düşmənlərindən qisas alması həmişə xoşuma gəlirdi. Mən özüm də intriqa yaradan və quyu qazan insanları unutmuram. Ancaq qisas almaq istəmirəm!

Рубрика «1440 минут» ‒ один день из жизни нашего героя. Попытка окунуться в его мир, почувствовать ритм его будней, погрузившись в его измерение и ощущение времени. В случае с Теймуром Раджабовым, международным гроссмейстером, привычные нам временные рамки отступают перед первичным шахматным хаосом. Начав с вневременной точки отсчета, мы окажемся в монохромном шахматном царстве, в котором все подчинено правилам игры, насчитывающей более тысячи лет...
Утро. Дебют. Начальный этап игры.
В свое время великий Фишер высказался о шахматах, как о творческом занятии, требующем вдохновения. Он то упражнялся днями напролет, то бывало неделями не притрагивался к шахматам. И у меня нет четкого графика ‒ могу засидеться до утра и потом продолжить тренировки.
Староиндийская защита.
Когда впереди серьезное соревновани, все должно быть запланировано ‒ будь то подготовка к конкретному сопернику или турниру. Приходится загадывать наперед и анализировать ситуацию. Сегодня шахматы без физических тренировок трудно себе представить, поскольку именно физическая выносливость помогает выдерживать колоссальные психоэмоциональные нагрузки и сохранять концентрацию во время игры, которая может длиться до семи часов.
Полдень. Демаркационная линия ‒ линия, условно проведённая между четвёртой и пятой горизонталями и разделяющая шахматную доску на две равные половины.
Когда ты в вакууме творческого процесса, тренировка представляет собой некий мозговой штурм: изучение соперника, дебютные ходы, стратегия и т.д. И только в состоянии полного отрешения возникают идеи, способные порождать новую моду в шахматах, генерировать новые вариации… Это все очень будоражит нервную систему. Вдохновляет. Но долго находиться в таком состоянии фонтанирования идеями невозможно. В определенный момент приходит усталость, и обычно это совпадает со временем, когда я должен пойти на спорт.
Ферзевый гамбит ‒ планомерная борьба за центр, причем в отличии от полуоткрытых или открытых дебютов, события на доске развиваются не столь форсированно.
Я не слежу как проходит мое время вне шахмат. Немного безделья, встречи с друзьями, походы с супругой на выставки. Если бы в сутках было более, чем 24 часа, то и их я бы потратил в кругу семьи где-нибудь на даче. На самом деле, я счастливый человек ‒ все свое время мне хотелось бы проводить с близкими людьми, с которыми мне настолько хорошо, что не хочется куда-то улетать или делать что-то невероятное. К тому же я так много путешествовал, что наверное, осталось только слетать на Луну…
День. Миттельшпиль. Середина игры.
Погружаясь глубоко в игру, умственно и эмоционально настолько отключаешься, что не реагируешь на вопросы или звонки. Наверное, для близких это нелегко. Но, думаю, это состояние знакомо многим, кто серьезно занимается своей профессией. Время сжимается и летит молниеносно…
Лавирование ‒ маневры позиционного характера, в ходе которых поддерживается общее напряжение, неопределённость, и стороны не обнаруживают до конца своих намерений.
Конечно, работа в таком режиме и с раннего возраста ‒ большое напряжение. Но в то же время это и невероятное удовлетворение, которое приходит, когда находишь один единственный выход их шахматного лабиринта. Сам процесс игры и тренировок, построений шахматной композиции, решения шахматных этюдов ̶ это красивейшая часть шахматной игры, от которой получаешь удовльствие. Нагрузки по большей части являются психо-эмоциональными. Поддерживать высокий уровень концентрации бывает непросто, но именно на пике такого накала рождается все самое лучшее ‒ новые идеи, решения, партии.
Но есть и другая сторона борьбы - поражения. Когда ты еще юн, не окреп и остаешься с проигрышем один на один ‒ это самое страшное. В победе ты окружен людьми, поздравлениями, лаврами. А в поражении ты один на один со своей душевной болью. Есть такое известноек выражение на этот счет: «У победы тысяча отцов, а поражение ‒ всегда сирота».
Сицилианская защита.
После того, как пришлось многое пережить, у меня выработался иммунитет к поражениям. Пришло понимание, что это не конец жизни, и впереди еще миллион разных шансов. Конечно, когда предпринимаешь столько усилий, бесконечно работаешь, когда все поставлено на карту, и вдруг ‒ крах твоих надежд! ‒ с этим очень сложно справиться. Даже самые легендарные мастера не были застрахованы от этого. Но, преодолев этот эмоциональный провал, встав на ноги после падения, ты закаляешься и становишься эмоционально устойчивее.
Вечер. Эндшпиль. Конец игры.
Моя самая длинная по времени партия продолжалась 6 часов. Но самым длительным эмоционально поединком в моей шахматной карьере была встреча с Каспаровым в мои 15 лет ‒ известная партия для всех мировых болельщиков. Был момент, когда у Каспарова была проигранная позиция, и у него шло время ‒ минута, тридцать секунд ‒ время ничтожное в жизненных мерках, но у меня было ощущение что оно никогда не закончится! Но оно все-таки закончилось!
Шах ‒ позиция, в которой король атакован вражеской фигурой или пешкой.
Я единственный человек, рожденный после того, как Каспаров стал чемпионом мира, и который обыграл его. Он не проигрывал белыми более семи лет, к моменту нашей встречи он выиграл 10 турниров подряд. Никто и не сомневался, что этот турнир будет одиннадцатым по счету. Мировая пресса пестрила сообщениями о моей победе, появлялись разные карикатуры, как Каспаров проигрывает пятнадцатилетнему мальчику на турнире в Линаресе.
Мат ‒ в шахматах ситуация, когда король находится под шахом и нет возможности этого шаха избежать.
За всю историю шахмат человек пятнадцать стали общепризнанными чемпионами мира по классической линии. И для меня в мои пятнадцать лет ощущение того, что я обыграл одного из тех, кто как бы «придумал» эту игру было неописуемым. Когда закончилась игра, мама спросила у папы чем все завершилось. Папа ответил: «Тима выиграл». Она не могла поверить: «Выиграл?! У Каспарова?!» Мы все ходили в шоке пару дней…
Ночь. Доминация — подавляющее преимущество, которое проявляет себя в полном контроле над ключевыми полями и пространством шахматной доски в целом.
Любимые литературные персонажи, которым симпатизирую с детства ‒ это Шерлок Холмс и граф Монте-Кристо. То, как узник замка Иф мстил своим врагам, мне всегда нравилось. У меня самого хорошая память на людей, которые интригуют и плетут козни. Но мстить мне не хочется!