Şəhərin mərkəzində əsl şirin şəhər salındı, burada zəncəfil xəmirindən və qlazurdan hazırlanmış Bakının və ətraf ərazinin bütün memari abidələrini görmək olar. Ədviyyat ətri isə məst edir! Getmək istəyənlərə bir sirr verək: Nargis nəşriyyat evi bu geniş miqyaslı şirniyyat şəhərini hər il, lakin müxtəlif yerlərdə inşa etməyi planlaşdırır. Bir də, bütün dünya muzeylərinin sərgilərindən fərqli olaraq, bizdə pulsuz olacaq.
Harada: Port Baku Mall, 1-ci mərtəbə
Nə zaman: 13 dekabra dək, 10:00 – 22:00
"Soyuq əllər, isti ürək" Yeni il xeyriyyə yarmarkası öz işini davam etdirir.
Harada: Fəvvarələr Meydanı
Nə zaman: hər gün, 10:00 – 21:00
Kinoteatrda "Old Vik" teatrının rəhbəri Metyu Uorçasın baş rolda istedadlı Endru Skottun yer aldığı "Əsl komediya" filminə baxırıq. Bu tamaşa bütün il boyu Londonda anşlaqla keçib, təcrübəli London publikasına isə etibar etmək olar.
Nə zaman: 7 dekabr, 10:00
Gənc ana Sura Nadirova limfoma xərçəngi ilə mübarizə apararaq Türkiyədə müalicə alırdı. Müalicə o qədər bahalı idi ki, ailəsi yardım üçün rok musiqiçi, bəstəkar və xeyriyyəçi olan Halük Leventin fonduna müraciət edir. Halük Levent nəinki yardım etməyə cavab verdi, həm də sıx konsert cədvəlinə baxmayaraq Bakıda xeyriyyə konsertinin təşkil olunması arzusunda olduğunu bildirdi. Konsert Nargis Fondunun dəstəyi ilə bu şənbə günü keçiriləcək və toplanan bütün vəsait həmyerlimizin müalicəsinə xərclənəcək.
Nə zaman: 7 dekabr, 19:00
"Klassik musiqinin inciləri" layihəsi çərçivəsində "Yeddi notun ekologiyası" adlı maraqlı konsert proqramında çoxsaylı mükafatların laureatı, beynəlxalq kataloqun rəyinə görə dünyanın 17 eksklüziv pianoçusundan biri, Barselona Musiqi Akademiyasının professoru Senya Son çıxış edəcək.
Xalça Muzeyi Uşaq şöbəsi 10 illiyini qeyd edir və hər yaşda uşaqları “Xalça diyarına səyahət” adlı əyləncəli uşaq festivalına dəvət edir. Proqrama 6-16 yaş arası uşaqlar üçün master-klasslar, viktorinalar, kvestlər, face-art, Elçin Əliyev və İrina Eldarovanın yeni uşaq kitablarının təqdimatı, xeyriyyə yarmarkası və başqa tədbirlər daxildir.
Nə zaman: 7 dekabr, 10:30 – 17:00
8 dekabr, 11:00 – 18:00
Leonardo da Vinçinin vəfatından 500 il keçir və tarixdə ilk dəfə onun bütün əsərlərini HD formatında görmək mümkün olacaq. "Leonardo: The Works" filmi ABŞ-dan Rusiyaya qədər dünyanın altı ölkəsində çəkilib. Premyera bu il keçirilib.
Nə zaman: 8 dekabr, 13:00
İranlı rejissor Abbas Kiarostaminin "Külək bizi aparacaq" filmini Azərbaycan dilində altyazılarla izləyirik. Giriş sərbəstdir.
Harada: Caspian Plaza III, 3-cü mərtəbə
Nə zaman: 8 dekabr, 19:30 – 21:30
Bu həftə sonu Azərbaycan rəqs və çirlidinq kuboku keçiriləcək. Yarışlar dörd yaş qrupunda keçirilir. Ən gənc iştirakçılar dörd yaşlı qrupdur.

В центре города раскинулся настоящий пряничный городок, в котором можно найти все достопримечательности Баку и окрестностей из имбирного теста с сахарной глазурью. А как он пахнет пряностями! Для тех, кто еще только собирается пойти, рассказываем по секрету: издательский дом Nargis планирует разворачивать широкомасштабное пряничное строительство каждый год, но в разных местах. И да, в отличие от всех музейных выставок мира, эту можно посетить совершенно бесплатно.
Где: Port Baku Mall, первый этаж
Когда: до 13 января, 10:00 – 22:00
Продолжает свою работу новогодняя благотворительная ярмарка «Холодные руки, горячее сердце».
Где: площадь Фонтанов
Когда: ежедневно, 10:00 – 21:00
Смотрим в кино «Настоящую комедию» от руководителя театра «Олд Вик» Мэтью Уорчаса с талантливым Эндрю Скоттом в главной роли. Этот спектакль срывал аншлаги на протяжении всего года в Лондоне, а искушенной лондонской публике можно доверять.
Когда: 7 декабря, 10:00
Молодая мама Сура Надирова проходила лечение в Турции, борясь с раком лимфомы. Лечение было таким дорогостоящим, что ее семья обратилась за помощью в Фонд Халюка Левента, рок-музыканта, композитора и филантропа. Халюк Левент не только откликнулся на призыв о помощи, но и нашел место в своем плотном гастрольном графике для благотворительного концерта в Баку. Концерт пройдет при поддержке Фонда Nargis и iTicket в эту субботу, а все средства будут направлены на лечение нашей соотечественницы.
Когда: 7 декабря, 19:00
В рамках проекта «Жемчужины классической музыки» с концертной программой под интригующим названием «Экология семи нот» выступит лауреат многочисленных премий, один из 17-ти эксклюзивных пианистов мира, по версии международного каталога, профессор Барселонской музыкальной академии Сеня Сон.
Музей ковра отмечает 10-летие своего Детского отделения и приглашает детей всех возрастов на веселый фестиваль «Путешествие в мир ковра». В программу вошли мастер-классы для детей от 6 до 16 лет, кукольные спектакли и сказки для самых маленьких, викторины, квесты, фейс-арт, презентация новых детских книг Эльчина Алиева и Ирины Эльдаровой, благотворительная ярмарка и многое другое.
Когда: 7 декабря, 10:30 – 17:00
8 декабря, 11:00 – 18:00
Прошло 500 лет со дня смерти Леонардо да Винчи – и впервые в истории все его картины можно будет увидеть в кино в HD-разрешении.  Новый документальный фильм «Леонардо. Вся история» снимался в шести странах мира, от США до России, премьера состоялась в этом году.
Когда: 8 декабря, 13:00
Смотрим фильм иранского кинорежиссера Аббаса Киаростами «Нас унесет ветер» на азербайджанском языке с субтитрами. Вход свободный.
Где: Caspian Plaza III, третий этаж
Когда: 8 декабря, 19:30 – 21:30
В эти выходные проходит Кубок Азербайджана по танцам и чирлидингу. Соревнования проходят в четырех возрастных группах, самым юным участникам – четыре года.