Qəbələdə XI Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalı başladı, proqram olduqca genişdir – simfonikdən pop musiqisinə, gənc yerli ifaçılardan tutmuş dünyaca məşhur əcnəbilərə qədər.
Harada: Qəbələ
Nə zaman: 31 iyul – 5 avqust
Cümə günü Seymur Əliyev, Səlim Rzayev və Rauf Sultanov YARAT Freestyle layihəsi çərçivəsində ən yaxşı caz kompozisiyaları ilə çıxış edəcəklər. Konsert Əşrəf Muradın “Sevgi və Etiraz” adlı retrospektiv sərgisi ilə müşayiət olunacaq. Giriş pulsuzdur.
Harada: XX-XXI əsrlər Azərbaycan rəngkarlığı Muzeyi, Bayıl
Nə zaman: 2 avqust, 19:30
Şənbə axşamı dəniz sahilində Aygün Kazımovanın solo konsertində canlı musiqi sədaları altında əylənirik.
Harada: Mambo Beach Club
Nə zaman: 3 avqust, 20:00
Ən isti nahar saatlarını Fil Qrabskinin "Vermeer və Musiqi" film sərgisini seyr edərkən keçiririk. Diqqət mərkəzində "Virginal qarşısında duran qadın" və "Virginal arxasında oturan qadın" tabloları, daha doğrusu Qızıl Əsrdə hollandiya rəngkarlığında çox vaxt canlı modelin zərafətini vurğulamaq üçün təsvir olunan virginal musiqi alətinin özü var.
Nə zaman: 4 avqust, 13:00
Bazar günü ölkəmizdə ilk dəfə keçiriləcək məktəblilər arasında nüfuzlu müsabiqə – 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası başlayır. Artıq 88 ölkə və bölgələr iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçib.

В Габале стартовал XI Габалинский международный музыкальный фестиваль, программа широкая – от симфонической до поп-музыки, от молодых местных исполнителей до всемирно известных зарубежных.
Где: Габала
Когда:  31 июля – 5 августа
В пятницу вечером Сеймур Алиев, Селим Рзаев и Рауф Султанов выступят с лучшими джазовыми композициями в рамках проекта YARAT Freestyle. Концерт будет сопровождаться ретроспективной выставкой Ашрафа Мурада «Любовь и протест». Вход свободный.
Где: Музей Живописи Азербайджана ХХ-ХХI веков, Баилово
Когда: 2 августа, 19:30
Субботним вечером отрываемся под живую музыку на сольном концерте Айгюн Кязымовой у моря.
Где: Mambo Beach Club
Когда: 3 августа, 20:00
Пережидаем самые жаркие обеденные часы за просмотром фильма-выставки Фила Грабски «Вермеер и музыка». В центре внимания – два жанровых полотна «Дама, стоящая у вирджиналя» и «Дама, сидящая за вирджиналем», а точнее, сам вирджинал и другие музыкальные инструменты, которые в Золотой век голландской живописи так часто изображались для намека на утонченность натурщиков.
Когда: 4 августа, 13:00
В воскресенье стартует 31-я Международная олимпиада по информатике – престижное соревнование среди школьников, которое впервые пройдет в нашей стране. Для участие уже зарегистрировались 88 стран и регионов.