Cümə günü rəssam Vüqar Əlinin “Rənglərin ritmi” adlı fərdi sərgisinin təntənəli açılışı olacaq. Ekspozisiyada yer almış əsərlərin əksəriyyəti son iki ildə çəkilmişdir və caz musiqisinə həsr olunub.
Nə zaman: 4 - 9 oktyabr
Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə "Bir eksponatın tarixi" layihəsi çərçivəsində yaratdığı "Nəsimi" xalçasının hekayəsini danışacaqdır. Mühazirə Azərbaycan dilində keçiriləcək. Giriş sərbəstdir.
Nə zaman: 5 oktyabr, 14:00
Yapon mədəniyyətini və döyüş sənətlərini sevənlər bu şənbə günü ilk Budo festivalında bir araya gələcəklər. Festival çərçivəsində Yaponiya döyüş sənətinin altı növü – aikido, karate, kendo, cüdo, ciu-citsu və sumo təqdim olunacaq, digər ölkələrin usta idmançıları çıxış edəcəklər, yaponiya mətbəxinə isə hətta ayrıca bir stend həsr ediləcək.
Harada: Əl oyunları sarayı
Nə zaman: 5 oktyabr, 11:00
Ənənəvi Handicraft Bazaar yarmarkasını qaçırmayın. Yarmarkada satışdan əlavə çoxlu yemək, gənc rəssamların işləri, canlı musiqi, ustad dərsləri də olacaq. 5 oktyabr müəllimlər günü lotereyada iştirak edən ilk beş müəllim təşkilatçılar tərəfindən hədiyyə alacaq. 6 oktyabrda isə yarmarkaya Garage sale qatılacaq.
Nə zaman: 5 və 6 oktyabr, 11:00 – 20:00
DokuBaku Sənədli Film Festivalı davam edir. Cümə və şənbə günləri şəhərin müxtəlif yerlərində, kinoteatrlarda və mədəniyyət mərkəzlərində Valter Ruttmannın "Berlin. Böyük şəhərin simfoniyası", Kristian Frayanın və Maksim Arbugaevin "Genesis 2.0" filmlərini və digər filmləri seyr edə bilərsiniz. Kino nümayişlərin tam proqramı festivalın rəsmi saytında mövcuddur.
Nə zaman: 5 və 6 oktyabr
Bazar günü anime, manqa, kibersport və müasir Yaponiya mədəniyyətinin pərəstişkarları AzeCON yeddinci kosplay-festivalında iştirak edəcəklər. Proqrama karaoke, kospleyerlər üçün fotosessiya, tematik müsabiqələr və sair tədbirlər daxildir. Khal Droqo, Möcüzə-qadın, Coker və və digər iştirakçılar rəsmi açılışdan bir saat yarım əvvəl saat 10:00-da toplaşırlar.
Harada: Bakı İdman Sarayı
Nə zaman: 6 oktyabr, 11:30
YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzinin genişmiqyaslı təhsil layihəsi çərçivəsində 25 illik təcrübəyə sahib məsləhətçi və təlimçi Mixael Fuks insan potensialının inkişafı haqqında danışacaq və komanda işini təkmilləşdirmək üçün öz metodlarını paylaşacaq.
Harada: YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzi
Nə zaman: giriş mühazirəsi – 5 oktyabr, 12:00
Təlim – 6 və 7 oktyabr, 10:30
Çərşənbə günü 10-cu Avropa Filmləri Festivalı başladı. Bütün film nümayişlərinə giriş pulsuzdur, ancaq kassadan bilet almağı unutmayın.
Harada: Bakı kinoteatrları
Nə zaman: 16 oktyabra qədər
Paytaxtda ənənəvi bal yarmarkası davam edir. Yarmarkada təqdim edilən qızılı rəngdə və yabanı bal Azərbaycanın bölgələrində təcrübəli arıçılar tərəfindən toplanıb.
Harada: Tofiq Bəhramov adına Stadion
Nə zaman: 18 oktyabra qədər
4 oktyabr – Ümumdünya heyvanlar günüdür. Bütün ay ərzində ölkənin ən böyük sənət muzeyi 3-15 yaşadək uşaqları əyləndirəcək. Proqrama kölgə teatrı, face-art, kvestlər, muzeylə tanışlıq və s. daxildir.
Nə zaman: 30 oktyabra qədər, 11:00
II Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində Türkiyənin tanınmış rəssamı Əhməd Günəştəkinin “Yaddaşın əlifbası” adlı fərdi sərgisi açılıb. Ekspozisiyada rəssamın hürufiliyə həsr olunmuş instalyasiyaları və qədim Göbəkli Təpə məbəd kompleksində aşkar edilmiş arxeoloji tapıntıların təsiri altında yaratdığı məşhur “Ölümsüzlük otağı” da sərgilənən işlər arasında yer alır.
Nə zaman: 31 mart 2020 tarixinə qədər
“Musiqi alətləri: birlik və müxtəliflik” unikal sərgisi davam edir. Burada müxtəlif ölkələrdən təxminən iki yüz musiqi alətini, həmçinin məşhur ifaçıların arxiv səs yazılarını görmək və dinləmək imkanı var.
Fərhad Xəlilovun “Yenidən Bakıda” adlı böyük sərgisini qaçırmayın. Bu rəssamın Bakıda təşkil etdiyi ikinci fərdi sərgisidir, birincisi on il bundan əvvəl olub.

On Friday evening will take place a grand opening of the personal exhibition of Vugar Ali “Rhythms of Colors". Most of the paintings in the exhibition have been created in the last two years and are dedicated to jazz.
Venue: Museum Center
Time: October 4 - 9
People's artist Eldar Mikailzade will tell the story of the "Nasimi" carpet created by him within the project "History of one exhibit". The lecture will take place in Azerbaijani language, the entrance is free.
Time: October 5, 14:00
Connoisseurs of Japanese culture and martial arts will meet this Saturday at the first Budo Festival. Six directions of martial arts – aikido, karate, kendo, judo, jujitsu and sumo will be presented, masters from different countries will perform, and a particular booth will be dedicated to Japanese cuisine.
Venue: Baku Sports Palace
Time: October 5, 11:00
Don't miss the traditional Handicraft Bazaar fair. Besides the sale there will be a lot of food, works of young artists, live music, and master classes. On October 5, on teachers day, the first five teachers participating in the lottery will receive a gift from the organizers. And on October 6th a Garage sale will add up to the fair.
Time: October 5 and 6, 11:00 – 20:00
DokuBaku International Documentary Film Festival goes on. This Friday and Saturday on different platforms of the city, at movie theaters and the cultural centers it will be possible to watch such movies as "Berlin: Symphony of a Metropolis" by Walter Ruttmann, "Genesis 2.0" by Christian Frei and Maxim Arbugaev and many others. The full film screening program is available on the official website of the festival.
Time: October 5 and 6
This Sunday fans of anime, manga, E-sport and modern culture of Japan will take part in the seventh AzeCON cosplay festival. The program includes karaoke, photoshoot for cosplayers, thematic competitions and much more. Khal Drogos, Wonder Women, Jokers and other participants gather at 10am, an hour and a half before the official opening.
Time: October 6, 11:30
Within the large educational project of YARAT a consultant and coach with 25 years of experience Michael Fuchs will talk about the development of human potential and share the authorial methodology of increasing the efficiency of team work.
Time: introductory lecture – October 5, 12:00
Training – October 6 and 7, 10:30
On Wednesday, the 10th European Film Festival opened. Entrance to all the screenings is free, but don't forget to take your ticket at the cinema box office.
Venue: Baku cinemas
Time: until October 16
Continues the traditional fair of golden homemade and wild honey collected by experienced beekeepers in the regions of Azerbaijan.
Venue: Tofig Bahramov Republican Stadium
Time: until October 18
October 4th is the World Animal Day. The country's biggest art museum will entertain children from 3 to 15 for an entire month. The program includes shadow theatre, face art, quests, introduction with the museum and much more.
Venue: National Art Museum of Azerbaijan
Time: until October 30, 11:00
Within the "Nasimi Festival of Poetry, Art and Spirituality" the exhibition of Turkish artist Ahmet Guneshtekin "Momentum of Memory" was opened, which included an installation dedicated to Hurufism and the famous "Room of Immortality" created under the impression of archaeological finds in the ancient temple complex Göbekli-Tepe.
Time: until March 31, 2020
The unique exhibition "Musical Instruments: Unity and Diversity" continues, where you can watch and hear almost two hundred musical instruments from different countries, as well as archival recordings of famous performers.
Do not miss out Farhad Khalilov's extensive exhibition "Back in Baku." It is the second solo exhibition of the artist in Baku, and the first one was exactly ten years ago.