Cümə günü rəssam Vüqar Əlinin “Rənglərin ritmi” adlı fərdi sərgisinin təntənəli açılışı olacaq. Ekspozisiyada yer almış əsərlərin əksəriyyəti son iki ildə çəkilmişdir və caz musiqisinə həsr olunub.
Nə zaman: 4 - 9 oktyabr
Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə "Bir eksponatın tarixi" layihəsi çərçivəsində yaratdığı "Nəsimi" xalçasının hekayəsini danışacaqdır. Mühazirə Azərbaycan dilində keçiriləcək. Giriş sərbəstdir.
Nə zaman: 5 oktyabr, 14:00
Yapon mədəniyyətini və döyüş sənətlərini sevənlər bu şənbə günü ilk Budo festivalında bir araya gələcəklər. Festival çərçivəsində Yaponiya döyüş sənətinin altı növü – aikido, karate, kendo, cüdo, ciu-citsu və sumo təqdim olunacaq, digər ölkələrin usta idmançıları çıxış edəcəklər, yaponiya mətbəxinə isə hətta ayrıca bir stend həsr ediləcək.
Harada: Əl oyunları sarayı
Nə zaman: 5 oktyabr, 11:00
Ənənəvi Handicraft Bazaar yarmarkasını qaçırmayın. Yarmarkada satışdan əlavə çoxlu yemək, gənc rəssamların işləri, canlı musiqi, ustad dərsləri də olacaq. 5 oktyabr müəllimlər günü lotereyada iştirak edən ilk beş müəllim təşkilatçılar tərəfindən hədiyyə alacaq. 6 oktyabrda isə yarmarkaya Garage sale qatılacaq.
Nə zaman: 5 və 6 oktyabr, 11:00 – 20:00
DokuBaku Sənədli Film Festivalı davam edir. Cümə və şənbə günləri şəhərin müxtəlif yerlərində, kinoteatrlarda və mədəniyyət mərkəzlərində Valter Ruttmannın "Berlin. Böyük şəhərin simfoniyası", Kristian Frayanın və Maksim Arbugaevin "Genesis 2.0" filmlərini və digər filmləri seyr edə bilərsiniz. Kino nümayişlərin tam proqramı festivalın rəsmi saytında mövcuddur.
Nə zaman: 5 və 6 oktyabr
Bazar günü anime, manqa, kibersport və müasir Yaponiya mədəniyyətinin pərəstişkarları AzeCON yeddinci kosplay-festivalında iştirak edəcəklər. Proqrama karaoke, kospleyerlər üçün fotosessiya, tematik müsabiqələr və sair tədbirlər daxildir. Khal Droqo, Möcüzə-qadın, Coker və və digər iştirakçılar rəsmi açılışdan bir saat yarım əvvəl saat 10:00-da toplaşırlar.
Harada: Bakı İdman Sarayı
Nə zaman: 6 oktyabr, 11:30
YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzinin genişmiqyaslı təhsil layihəsi çərçivəsində 25 illik təcrübəyə sahib məsləhətçi və təlimçi Mixael Fuks insan potensialının inkişafı haqqında danışacaq və komanda işini təkmilləşdirmək üçün öz metodlarını paylaşacaq.
Harada: YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzi
Nə zaman: giriş mühazirəsi – 5 oktyabr, 12:00
Təlim – 6 və 7 oktyabr, 10:30
Çərşənbə günü 10-cu Avropa Filmləri Festivalı başladı. Bütün film nümayişlərinə giriş pulsuzdur, ancaq kassadan bilet almağı unutmayın.
Harada: Bakı kinoteatrları
Nə zaman: 16 oktyabra qədər
Paytaxtda ənənəvi bal yarmarkası davam edir. Yarmarkada təqdim edilən qızılı rəngdə və yabanı bal Azərbaycanın bölgələrində təcrübəli arıçılar tərəfindən toplanıb.
Harada: Tofiq Bəhramov adına Stadion
Nə zaman: 18 oktyabra qədər
4 oktyabr – Ümumdünya heyvanlar günüdür. Bütün ay ərzində ölkənin ən böyük sənət muzeyi 3-15 yaşadək uşaqları əyləndirəcək. Proqrama kölgə teatrı, face-art, kvestlər, muzeylə tanışlıq və s. daxildir.
Nə zaman: 30 oktyabra qədər, 11:00
II Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində Türkiyənin tanınmış rəssamı Əhməd Günəştəkinin “Yaddaşın əlifbası” adlı fərdi sərgisi açılıb. Ekspozisiyada rəssamın hürufiliyə həsr olunmuş instalyasiyaları və qədim Göbəkli Təpə məbəd kompleksində aşkar edilmiş arxeoloji tapıntıların təsiri altında yaratdığı məşhur “Ölümsüzlük otağı” da sərgilənən işlər arasında yer alır.
Nə zaman: 31 mart 2020 tarixinə qədər
“Musiqi alətləri: birlik və müxtəliflik” unikal sərgisi davam edir. Burada müxtəlif ölkələrdən təxminən iki yüz musiqi alətini, həmçinin məşhur ifaçıların arxiv səs yazılarını görmək və dinləmək imkanı var.
Fərhad Xəlilovun “Yenidən Bakıda” adlı böyük sərgisini qaçırmayın. Bu rəssamın Bakıda təşkil etdiyi ikinci fərdi sərgisidir, birincisi on il bundan əvvəl olub.

В пятницу вечером состоится торжественное открытие персональной выставки «Ритмы цвета» художника Вугара Али. Большинство картин в экспозиции написаны в последние два года и посвящены джазу.
Когда: 4 – 9 октября
Народный художник Эльдар Микаилзаде расскажет историю созданного им ковра «Насими» в рамках проекта «История одного экспоната». Лекция пройдет на азербайджанском языке, вход свободный.
Когда: 5 октября, 14:00
Ценители японской культуры и боевых искусств встретятся в эту субботу на первом Фестивале будо. Будут представлены шесть направлений боевых искусств – айкидо, карате, кендо, дзюдо, джиу-джитсу и сумо, выступят мастера из разных стран, а японской кухне даже будет посвящен отдельный стенд.
Где: Дворец ручных игр
Когда: 5 октября, 11:00
Не пропустите традиционную ярмарку Handicraft Bazaar. Помимо распродажи будет много еды, работ молодых художников, живой музыки, мастер-классов. Пятого октября, в день учителей, первые пять учителей, участвующих в лотерее, получат подарок от организаторов. А шестого к ярмарке присоединится осенняя Garage sale.
Когда: 5 и 6 октября, 11:00 – 20:00
Продолжается фестиваль документального кино DokuBaku. В пятницу и субботу на разных площадках города, в кинотеатрах и культурных центрах, можно будет увидеть такие фильмы, как «Берлин. Симфония большого города» Вальтера Руттманна, «Генезис 2.0» Кристиана Фрая и Максима Арбугаева и многие другие. Полная программа кинопоказов доступна на официальном вебсайте фестиваля.
Когда: 5 и 6 октября
В воскресенье любители аниме, манги, киберспорта и современной культуры Японии примут участие в седьмом косплей-фестивале AzeCON. В программу вошли караоке, фотосессия для косплееров, тематические конкурсы и многое другое. Кхалы Дрого, Чудо-женщины, Джокеры и другие участники собираются в 10:00, за полтора часа до официального открытия.
Где: Бакинский дворец спорта
Когда: 6 октября, 11:30
В рамках масштабного образовательного проекта YARAT консультант и коуч с 25-летним стажем Михаэль Фукс расскажет о развитии человеческого потенциала и поделится авторской методикой повышения эффективности командной работы.
Где: Центр современного искусства YARAT
Когда: вводная лекция – 5 октября, 12:00
Тренинг – 6 и 7 октября, 10:30
В среду открылся юбилейный десятый Европейский кинофестиваль. Вход на все кинопоказы бесплатный, но не забудьте взять билет в кассе кинотеатра.
Где: кинотеатры Баку
Когда: до 16 октября
Продолжается традиционная ярмарка золотистого домашнего и дикого меда, собранного опытными пчеловодами в регионах Азербайджана.
Где: Стадион имени Тофига Бахрамова
Когда: до 18 октября
4 октября – Всемирный день животных. Самый большой художественный музей страны в течение целого месяца будет развлекать детей от трех и до 15 лет. В программу входят театр теней, фейс-арт, квесты, знакомство с музеем и многое другое.
Когда: до 30 октября, 11:00
В рамках «Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими» открылась выставка турецкого художника Ахмета Гюнештекина «Азбука памяти», в которую вошли инсталляция, посвященная хуруфизму, и знаменитая «Комната бессмертия», созданная под впечатлением от археологических находок в древнем храмовом комплексе Гёбекли-Тепе.
Когда: до 31 марта 2020 года
Продолжается уникальная выставка «Музыкальные инструменты: единство и разнообразие», где можно увидеть и услышать почти две сотни музыкальных инструментов разных стран, а также архивные записи известных исполнителей.
Не пропустите масштабную выставку Фархада Халилова «Снова в Баку». Это вторая сольная экспозиция художника в Баку, первая была ровно десять лет назад.