YUNESKO-nun Dünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası çərçivəsində "Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində" adlı sərgi təşkil olunub. Luvr Muzeyinin daimi ekspozisiyasında sərgilənən üç nadir eksponat ilk dəfə olaraq Bakıda nümayiş etdirilib - bu "Çelebi", "Xanlıq" və "Əjdəhalı" Qarabağ və Şirvan xalçalarıdır.
Nə zaman: 30 sentyabra qədər
Bakıda ilk dəfə Respublika Sənətkarlıq Festivalı keçiriləcək. Festivalda Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində yüzlərlə sənətkar qırxdan çox tematik pavilyonda öz işlərini təqdim edəcək. Burada həm "xalçaçılıq kəndi, həm "dulusçuluq sənəti məhəlləsi", həm də "misgərlik qəsəbəsi" yer alır... Bundan əlavə, hər kəs master-klasslarda iştirak edə bilər və bütün sənətlərə yiyələnə bilər.
Harada: Opera və Balet Teatrı ilə Gənc Tamaşaçılar Teatrı arasındakı meydanda
Nə zaman: 7 iyula qədər, 09:00-21:00
Bazar günü kinoya getmək üçün əla fürsətdir! Məsələn, Fil Qrabskinin London Milli Qalereyasında keçirilmiş "Leonardo da Vinçi: Milan sarayının rəssamı" sərgisi əsasında çəkdiyi filmə. Bu sərginin hazırlanmasına 15 ildən çox vaxt sərf olunmuşdu!
Nə zaman: 7 İyul, 13:00
Fuad Axundov növbəti dəfə İçərişəhərə ekskursiya təşkil edir. Proqrama Köhnə şəhər və ətraf gəzintilər, həmçinin Qız qalası və Hacınski mülkünün sirləri, eləcə də, məşhur "Brilyant əl" və "Amfibiya insan" filmlərinin çəkilişləri barədə rus dilində maraqlı söhbətlər daxildir.
Harada: Qoşa qala qapısı (İçərişəhər)
Nə zaman: 6 iyul, 18:00
Bazar günü səhər ikiqat Avropa çempionu, əməkdar idman ustası, qara kəmər sahibi, taekvondo üzrə milli komandanın baş məşqçisi İlkin Şahbazov açıq havada pulsuz master-klass keçirəcək. Master-klassda beş yaşdan yuxarı olan uşaqlar iştirak edə bilər.

Within the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee the exhibition "Azerbaijan Heritage in Louvre Museum" was opened. For the first time in Baku have arrived three unique carpets from a regular collection of Louvre - Karabakh and Shirvan carpets "Chelebi", "Khanlig" and "Ajdakhali", which means draconian.
Venue: Carpet Museum
Time: till September 30
In Baku the first Republican crafts fair-festival opened, where a hundred of masters from different corners of Azerbaijan represent their works in more than forty thematic pavilions. There is both "carpet weaving village", and "pottery quarter", and "coppersmith town"... Moreover, anyone can have a master class and learn a certain craft.
Venue: the square between Opera and Ballet Theatre and Theatre of the Young Spectators
Time: till July 7, from 9:00 till 21:00
Sunday is an excellent occasion to go to the cinema! For example, to watch the movie by Phil Grabsky based on the exhibition "Leonardo da Vinci: Painter at the Court of Milan" which took place at National gallery of London. The preparation of this exhibition took more than 15 years!
Time: July 7, 13:00
Once again Fuad Akhundov leads an author's tour around Baku fortress. The program includes walks around the Old city and surroundings and also fascinating stories in Russian about the mysteries of the Maiden Tower and Gajiinski's house, or how the famous movies "The Diamond Arm" and "Amphibian Man" were shot.
Venue: Qosha Qala gates (Icheri Sheher)
Time: July 6, 18:00
On Sunday morning the two-time champion of Europe, Merited Master of Sports, the owner of a black belt, the head coach of national taekwondo team Ilkin Shahbazov will give a free master class in the open air. Children's allowance for participation is 5 years and older.