YUNESKO-nun Dünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası çərçivəsində "Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində" adlı sərgi təşkil olunub. Luvr Muzeyinin daimi ekspozisiyasında sərgilənən üç nadir eksponat ilk dəfə olaraq Bakıda nümayiş etdirilib - bu "Çelebi", "Xanlıq" və "Əjdəhalı" Qarabağ və Şirvan xalçalarıdır.
Nə zaman: 30 sentyabra qədər
Bakıda ilk dəfə Respublika Sənətkarlıq Festivalı keçiriləcək. Festivalda Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində yüzlərlə sənətkar qırxdan çox tematik pavilyonda öz işlərini təqdim edəcək. Burada həm "xalçaçılıq kəndi, həm "dulusçuluq sənəti məhəlləsi", həm də "misgərlik qəsəbəsi" yer alır... Bundan əlavə, hər kəs master-klasslarda iştirak edə bilər və bütün sənətlərə yiyələnə bilər.
Harada: Opera və Balet Teatrı ilə Gənc Tamaşaçılar Teatrı arasındakı meydanda
Nə zaman: 7 iyula qədər, 09:00-21:00
Bazar günü kinoya getmək üçün əla fürsətdir! Məsələn, Fil Qrabskinin London Milli Qalereyasında keçirilmiş "Leonardo da Vinçi: Milan sarayının rəssamı" sərgisi əsasında çəkdiyi filmə. Bu sərginin hazırlanmasına 15 ildən çox vaxt sərf olunmuşdu!
Nə zaman: 7 İyul, 13:00
Fuad Axundov növbəti dəfə İçərişəhərə ekskursiya təşkil edir. Proqrama Köhnə şəhər və ətraf gəzintilər, həmçinin Qız qalası və Hacınski mülkünün sirləri, eləcə də, məşhur "Brilyant əl" və "Amfibiya insan" filmlərinin çəkilişləri barədə rus dilində maraqlı söhbətlər daxildir.
Harada: Qoşa qala qapısı (İçərişəhər)
Nə zaman: 6 iyul, 18:00
Bazar günü səhər ikiqat Avropa çempionu, əməkdar idman ustası, qara kəmər sahibi, taekvondo üzrə milli komandanın baş məşqçisi İlkin Şahbazov açıq havada pulsuz master-klass keçirəcək. Master-klassda beş yaşdan yuxarı olan uşaqlar iştirak edə bilər.

В рамках 43-й сессии Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО открылась выставка «Культурное наследие Азербайджана в Лувре». Впервые в Баку прибыли три уникальных ковра из постоянной коллекции Лувра – это карабахские и ширванские ковры «Челеби», «Ханлыг» и «Аждахалы», то есть драконовый.
Когда: до 30 сентября
В Баку открылся первый Республиканский фестиваль-ярмарка ремесел, где сотня мастеров из разных уголков Азербайджана представляет свои работы в более чем сорока тематических павильонах. Здесь есть и «деревня ковроткачества», и «квартал гончарного дела», и «поселок медников»... Более того, все желающие могут пройти мастер-класс и приобщиться к тому или иному ремеслу.
Где: площадь между Театром оперы и балета и ТЮЗ
Когда: до 7 июля, с 9:00 до 21:00
Воскресенье – отличный повод сходить в кино! Например, на фильм Фила Грабски, созданный на основе выставки «Леонардо да Винчи: художник миланского двора», которая прошла в Национальной галерее Лондона. На подготовку этой выставки ушло более 15 лет!
Когда: 7 июля, 13:00
Фуад Ахундов в очередной раз проводит авторскую экскурсию по Бакинской крепости. В программу входят пешие прогулки по Старому городу и окрестностям, а также увлекательные рассказы на русском языке о тайнах Девичьей башни и дома Гаджинского, или о том, как снимались знаменитые «Бриллиантовая рука» и «Человек-амфибия».
Где: Гоша гала гапысы (Ичеришехер)
Когда: 6 июля, 18:00
Воскресным утром двухкратный чемпион Европы, заслуженный мастер спорта, обладатель черного пояса, главный тренер сборной команды по тхэквондо Илькин Шахбазов даст бесплатный мастер-класс на свежем воздухе. К участию допускаются дети старше пяти лет.