Qadın həyat yoldaşına uzun zamandır xəyanət edir və nəhayət onu tərk etməyə qərar verir. Xəyanət etdiyini öyrənsə də, əri ona qalmağı üçün yalvarır, lakin qadın soyuqqanlıcasına evi tərk edir və qarşıdakı otelə yerləşir... LXXII Beynəlxalq Kann film festivalında nümayiş olunmuş, rejissor Kristof Onorenin «212-ci otaq» (ingilis dilindən tərcümədə «Sehrli bir gecədə») filmi belə başlayır. Baş qəhrəmanı Kyara Mastroyanni ifa edir. İfa etdiyi rola görə o, «Xüsusi baxış» kateqoriyasında ən yaxşı aktrisa titulunu qazanıb. Söhbət Kyara Mastroyannidən açılanda jurnalistlər ilk növbədə onun məşhur valideynlərini xatırlayırlar. Axı Kyara əfsanəvi, dünyaca məşhur aktyorların qızıdır: anası – Fransanın simvolu Katrin Denevdan qamətli bədən quruluşunu, düzgün burnunu və heyranedici təbəssümünü alıb, atası – italyan kino ulduzu Marçello Mastroyannidən şıltaq qonur gözlərini alıb. Amma məşhur valideynlərindən fərqli olaraq Kyara gördüyü işləri kultlaşdırmır və ətrafında qalmaqal yaratmır, hərçənd asan keçməyən uşaqlığını həvəslə xatırlayır… O, Parisdə, anasına yaxın yaşayır və Katrin kimi tək başına iki uşaq böyüdür. Onun filmoqrafiyasında yetərincə fransız-italyan filmləri yer alır, amma qazandığı mükafat sayı çox azdır. 1994-cü ildə «Sezar» mükafatı və yarım əsrdən sonra, bu il Kann festivalının «Palma budağı» mükafatı ilə təltif edilib. Yəqin ki, onun kinokaryerası inkişaf etməyə başlayıb!
Siz Kristof Onorenin ssenarisi üzrə dörd filmdə çəkilmisiniz – «Sevgi haqqında bütün mahnılar» filmindən tutmuş «Sevənlər» filminə qədər. Amma indi o, etiraf edib ki, bu rolu xüsusi olaraq sizin üçün yazıb…
Mənim üçün də bunu eşitmək qəribədir və mən təsəvvür etməzdim ki, Kristof məni belə bir ampluada görür! Kinoda həyat yoldaşlarını aldadan və onlara xəyanət edən kişiləri göstərməyi sevirlər. Bu dəfə Kristof özünü kişi kimi aparan qadın obrazı yaratdı… Mənim canlandırdığım Mariya eqoist, özünü sevən oğlana bənzəyir. O, evlidir, amma yoldaşı ilə artıq çoxdandır ki, «dost» münasibəti içindədir. O, hüquq dərsi verir və hər ay əylənmək üçün özünə bir-iki tələbə seçir. Mariyanın xarakterində həmişə kişilərə tənə vurduğumuz – həyat yoldaşına xəyanət edən xüsusiyyətlər əks olunub – razılaşın ki, təbiətdə monoqamiyanın mövcud olmadığından, demək olar ki, əminik!
Bu rolda Sizin üçün ən çətin nə idi?
Çılpaq səhnələr. Artıq ilk səhnədə Mariya gənc məşuqlarından birini zəhlə tökən rəfiqəsindən qurtarmağa çalışır. Mən kamera qarşısına inamla və eleqant şəkildə, lakin çılpaq çıxmalı idim və çox utanırdım. Təbiətcə çox utancağam, amma burada peşəkar aktrisa olduğumu xatırlamalı oldum. Çəkiliş müddətində obraza girmək üçün durmadan özümə təkrarlayırdım: «sən fahişəsən». Bunun sayəsində Mariyanın bütün məşuqlarının bir otaqda toplandığı və onların qarşısına çılpaq şəkildə çıxmalı olduğu ən son səhnəyə qədər dözə bildim. Bu ən çətin səhnələrdən biri idi!.. Və yenə də, məndən təbii oyun tələb olunurdu, mən isə ağırlıq və qorxu hissi keçirirdim. Eyni zamanda yenilik və ekzotika hiss edirdim. Mən heç vaxt rola girməkdən, qəribə, yöndəmsiz, gülməli, zəif görünməkdən qorxmamışam… İfa etdiyim rol məni nə qədər özümdən alırsa, o qədər yaxşıdır. Və Kristof həmişə bunu ən yaxşı şəkildə həll etməyi bacarır.
Qəhrəmanınız hesab edir ki, evliliyi qorumaq üçün məşuq olmalıdır. Bəs Siz necə düşünürsünüz?
Bu cəfəngiyyatdır! Mariya dürüst biri deyil və özünə dəhşətli dərəcədə heyrandır. O, özünü güclü, sərbəst, azad qadın hesab edir, zövq və seks yaşamağı sevən biridir. Həyat yoldaşı ona istədiyini verə bilmir, buna görə də, Mariya tələblərini ən yaxşı şəkildə qane edən öz reallığını yaradır. O, hərəkətlərində pis bir şey olmadığına özünü inandırır, ona görə də, yoldaşının reaksiyası onu təəccübləndirir və onu sakitləşdirməyə çalışır: «Məni düz başa düş! Bunu şəxsi məsələ olaraq görmə!» Dünyada onun kimi qadınların – həqiqəti dəyişdirilmiş şəkildə qəbul edən, öz həyatlarını yaşamaq istəyən, ətrafdakıların düşüncəsi və hisslərini vecinə almayan insanların sayı çoxdur. Mariya sadəcə ətrafındakıları deyil, özünü də aldadır. Problem ondadır ki, o, dürüst olmaq istəmir, ona belə yaşamaq daha asandır.
Sizin həyat yoldaşınızı keçmiş əriniz Benjamin Bioley ifa edir. Bu işinizi çətinləşdirmədi ki?
Yox, əlbətdə. Biz onunla hələ də yaxın dostuq. Bizim birlikdə bir çox layihələrimiz var, eyni zamanda qastrola çıxdığımız musiqili layihələrimiz də var. Düzdür, filmdə o, öz antipodunu oynayır, buna görə də, bu rol üçün çox şey öyrənməli olmuşdu. Məsələn, paltaryuyan maşınını yandırıb söndürməyi öyrəndi – mənim üçün bu məzəli oyun kim idi!
Elə görünür ki, əlli-altmış il bundan əvvəl fransız filmlərini zəbt edən, Alen Delon və Jan-Pol Belmandonun da eyni ustalıqla ifa etdiyi maço kişi obrazı keçmişdə qalıb. Əvəzinə yumşaq, özlərinə güvənməyən inteligentlər gəlib…
Əlli-altmış il bundan əvvəl mən dünyaya gəlməmişdim. Amma düşünmürəm ki, kişiləri «maço» və «zəif» növlərə bölmək olar. Hər şey daha da mürəkkəbdir. İnsanlar çox sayda damğalarla yaşayır və rahatlıqla bu damğaları başqalarının üstünə atırlar: «bax, bu kişi kimidir», «əsl xanım belə etməməlidir» ya da «bu olduqca fransızcadır»... Əslində gözü açıq yaşamaq lazımdır, o zaman suallarımızın cavablarını tapa bilərik.
Özünüzü başqa peşədə düşünə bilirsinizmi?
Hər uşaq kimi mən də, uşaqlıqda yanğınsöndürən olmağı arzulayırdım. Mənim normal həyat və peşə üçün doğulmadığımı dərk etmək üçün çox vaxt lazım oldu... hərçənd «normal peşə» anlayışı ümumiyyətlə varmı? Seçdiyim yoldan şübhə etdiyim anlar olub. Xüsusilə uzun müddət işsiz qaldığımda. Xoşbəxtlikdən Kristof Onore kimi rejissorlar var: o, həmişə şübhə etdiyim anlarda mənə zəng edir. O zaman öz ideyaları ilə məni başdan çıxarır, həyata qaytarır və özü də bilmədən bu peşəni niyə seçdim sualına cavab verir.
Kinoda ilk rolunuzu xatırlayırsınız?
Çox gözəl xatırlayıram. Altı yaşım vardı, anam Klod Leluşun filmində çəkilirdi, mən isə sıx-sıx onu ziyarət edirdim. O zaman anamın nə işlə məşğul olduğunu tam anlamırdım. Bir dəfə çəkilişdə çox darıxırdım və komandadan kimsə «gəlin, onu bir şeylə məşğul edək, filmdə kiçik bir rol verək» dedi. Bunu gözəl şlyapa formasında, ortasında al qırmızı straz daşı parlayan saç sancağı olan bir qadın dedi. O, gülümsədi və söz verdi ki: «Filmdə oynasan bu sancağı sənə hədiyyə edəcəm». Sancaq çox gözəl idi və onu əldə etməyi çox istəyirdim. Amma ilk aktyorluq təcrübəm məni məyus etmişdi. Mənə Vudi Allenin «Seks haqqında bilmək istəyirsiniz, amma soruşmağa qorxursunuz» filmində spermatozoid rolunu ifa etdiyi zaman geyindiyi qəribə kostyuma bənzər kostyum geyindirmişdilər. Bu məni uzun müddət filmdə oynamaq və ümumiyyətlə kamera qarşısında poza vermək həvəsimi öldürmüşdü.
Bəs kino karyerası haqqında nə vaxt arzulamağa başladınız?
Bu atamla bağlı bir hadisə sayəsində baş verdi. Deyim ki, atamı çox nadir hallarda görürdüm. Adətən məni onun yanına tətildə göndərirdilər, amma biz heç yerə getmirdik, çünki onun heç vaxt tətili olmurdu. İşləmədiyi zaman özünü bitmiş və çarəsiz hiss edirdi, yeni layihə zamanı isə tamamilə işə qərq olurdu. Yəqin ki, həyatının qaranlıq tərəflərini bu cür qapatmaq istəyirdi... Birlikdə tətil keçirmək yerinə atam mənə ona çəkilişlərdə müşayiət etməyə izn verirdi. Bir dəfə Federiko Fellininin «Qadınlar şəhərində» filmində çəkilirdi. Səkkiz yaşında idim və mən inanılmaz dekorasiyalar və effektiv kostyumlardan o qədər təsirlənmişdim ki, kino adlanan bu füsunkar dünyaya daxil olmaq istədim! Düzdür, ilk başlarda aktrisa deyil, nəsə başqa bir şey, məsələn işıqçı və ya rejissor assistenti olmaq istəyirdim…
Valideynlərinizin populyar olmağı Sizin həyatınıza necə təsir edib?
Yeniyetmə yaşlarında onu dərk etmirdim. Uşaqların xarici aqressiv təsirdən qorunduğu Montessori məktəbində oxuyurdum. Anamın bir moda jurnalında Miss Piggi ilə poz verdiyini gördüyümdə ilk dəfə onun məşhur olduğunu hiss etdim. Anamın Miss Piggi ilə tanış olduğu düşüncəsi mənə inanılmaz fərəh hissi vermişdi – o zaman ilk dəfə onun əhəmiyyətini anlamışdım! Ən çətin dövr mənim üçün orta məktəbdə oxuduğum illər idi. Yeniyetmə idim və sinif yoldaşlarım valideynlərimin şəxsi həyatları haqqında məndən daha çox şey bilirdilər. İndi isə düşünürəm: nə yaxşı ki, valideynlərim aktyor olub! Daha pis ola bilərdi, məsələn siyasətçi ola bilərdilər…
Bu düzdürmü, ananız sizin aktrisa olmağınızı istəmirdi, atanız isə əksinə, sizin seçiminizi dəstəkləyirdi?
Hər bir ana kimi, o mənim üçün narahat olurdu. Çünki onun aktrisalıq yolu çox unikal olub və o, dərk edirdi ki, hər kəsin bəxti onun kimi gətirməyə bilər – o, həmişə məşhur rejissorların filmlərində oynayıb və daima işi olub. Ona elə gəlirdi ki, mən bu sənəti nağıl kimi görürəm. Atam isə hər uğuruma sevinirdi. Axı atam mənim tərbiyəm ilə məşğul olmayıb və ya uzun müddət mənimlə birlikdə yaşamayıb – bütün bu çətin problemlər anamın çiyinlərinə düşüb. Anam universitetə getməyimi və «ciddi» peşə seçməyimi istəyirdi, buna görə də, mən Sorbonna universitetinə daxil oldum və «KİV və kommunikasiya» kimi lazımsız bir ixtisas oxudum, lakin oradan qaçdım. Məktəbdə bir dostum vardı, o, çox erkən yaşlarda filmlərə çəkilməyə başlamışdı və həmişə belə məşhur aktyorların qızı olaraq başqa bir peşəyə - məsələn italyan dili müəllimi olmaq istəyimə təəccüblənirdi. O, bunu heç cürə anlaya bilmirdi: «Filmə çəkilmək mümkündürsə, niyə italyan dili müəllimi olasan». Mən isə inadla bildirirdim ki, italyan dilini bilirəm, buna görə də çox oxumağa gərək qalmayacaq». Tərslikdən bizi italyan klassik ədəbiyyatı oxumağa məcbur etməyə başladılar – bu məni o qədər çaşdırdı ki, bəzən elə gəlirdi ki, öz ana dilimi bilmirəm. Dostum isə inad etməyə davam edirdi: «Əvvəlcə aktrisalığı sına, alınmasa oxumağa hələ vaxtın var». Məhz o, məni inandırdı ki, əgər arzularından imtina etsən, həyat çox darıxdırıcı olar, bu isə depressiyaya çevrilə bilər.
Sizi gerçək ananız Katrin Denevın qızı rolunda görmək mümkündürmü? Onunla həyatda və iş şəraitində ünsiyyətiniz necədir?
İşdə yaxınlığımızı nümayiş etdirməməyə çalışırıq. Orada biz sadəcə aktrisayıq, iş şəraitinə qohumluq əlaqələrimiz heç cürə təsir etmir. Amma həyatda isə olduqca yaxınıq. Birlikdə şam yeməyi yeyirik, filmləri müzakirə edirik… Məni hələ də, əbədi «övlad» obrazım – Katrin Denevin və Marçello Mastroyanninin qızı olmaq utandırır. Etiraf edim ki, bu obrazdan bezmişəm! Nəhayətində mənim 47 yaşım var və mən özüm artıq iki uşaq anasıyam! Arzum odur ki, nə vaxtsa anamın anası rolunu oynayım, məsələn elmi fantastika filmində!
Uşaqlarınıza nə arzu edərdiniz?
Ən banal şeyi – xoşbəxtlik! İstədikləri işlə məşğul olsunlar. Qızım ixtisas seçimində hələ qərar verməyib, oğlum isə ailə ənənəsini davam etdirmək və rejissor olmaq istəyir. Zənnimcə bu pis fikir deyil. Bəlkə məni də öz filmlərinə dəvət edər?..

The wife cheats on her husband for a long time and finally decides to leave him. After learning about the adultery, her husband begs her to stay, but the woman cold-bloodedly leaves the house and moves to the hotel across the street... This is the beginning of the movie "Room 212" (in English translation "On a Magical Night") by French director Christophe Honoré, which was displayed on 72nd Cannes International Film Festival. The main character was played by Chiara Mastroianni. For her work she received the title of the best actress (in the category "Uncertain regard"). When it comes to Chiara Mastroianni, journalists primarily remember her eminent parents. After all, Chiara is a daughter of the legendary actors and world celebrities: from her mother – Catherine Deneuve, a symbol of France – she inherited a shapely figure, a neat nose and a charming smile and from father – Italian movie star Marcello Mastroianni – she inherited her wicked brown eyes. But, unlike the famous parents, Chiara does not worship her work and does not create the hype around herself, although she willingly recalls her troubled childhood... She lives in Paris, close to her mother, and just like Catherine once did, raises two children by herself. Her filmography has quite a lot of Franco-Italian films, however there are not are not so many awards. In 1994, she was favored to win "César," and only this year, a quarter of a century later, she was awarded with "The Palme d'Or" of the Cannes Festival. Looks like her film career is starting to gain momentum!
You were shot in four films by Christophe Honoré based on his scripts – from "Love Songs" to "Beloved." But now he admitted that he wrote this role especially for you...
And it is very strange for me to hear, I could not even expect that Christophe sees me in such a role! In movies they like to show men lying and cheating on their wives. But this time Christophe created a woman who behaves like a man. My Maria really looks like a self-centered, narcissistic guy. She's married, but her relationships with her husband have a purely friendly nature. She teaches law at the university and every month she picks one or two students to have fun. Maria's character reflects all the labels that we usually hang on men who cheat on their wives, – you will agree with me that we are almost sure that monogamy does not exist in nature!
Which part of this role was the hardest for you?
Nude scenes. Already in the first scene Maria tries to save one of her young lovers from a too obsessive girlfriend. I had to show up in front of the camera with confidence and elegance, but topless, and I was just burning from shame. I'm a shy person by nature, but I had to remember that I was a professional actress. During the filming, I was repeating to myself in order to get into character: "Whore, whore"... So I was able to hold on till the final scene, the same one when all Maria's ex-lovers gather in one room and she needs to show up in front of them naked. It was one of the hardest scenes!.. And again I needed to show a casual acting, but I felt gravity, fear. And at the same time I felt novelty, exotic. I've never been afraid to push myself for a role, to seem weird, clumsy, funny, weak... The further the role takes me away from me, the better. And Christophe is always the best at solving this task.
Maria believes that in order to save the marriage, you need to have an affair. And what is your opinion on that?
It's nonsense! Maria is not too honest and overly blinded by herself. She thinks of herself as a strong, emancipated, free woman who loves pleasure, and sex is one of them. Husband can't give her what she wants, so Maria creates her own reality that best meets her needs. She convinces herself that there is nothing wrong with her actions, so her spouse's reaction surprises her, she tries to comfort him: "Don't get me wrong! It's not about you!" There are quite a lot people like her in our world – people with distorted perception of reality who want to live their lives without caring about the opinion and feelings of others. Maria fools not only the others, but herself too. The problem is, she doesn't want to be honest, it’s easier for her to live like that.
Your ex-husband Benjamin Biolay plays the role of your husband. Did it complicate the working process?
Of course not, we are still good friends. We have many projects, including musical ones, which we tour together with. Actually, in the movie he plays his own antipode, so for this role he had to learn a lot. For example, he learned to open and unload a washing machine – for me it was some kind of a funny trick!
It seems that the image of a macho man who captured French cinema 50-60 years ago and which was so masterfully embodied by Alain Delon and Jean-Paul Belmondo, goes back in time. Now they are replaced with soft, not so confident intellectuals...
Fifty or sixty years ago I was not born yet. But I don't think that men should be divided strictly into two types: "macho" and "losers." It's much more complicated. People live with a bunch of labels and they habitually hang them on people: "Oh, it's very masculine", “a girl should not behave like that" or "it's very French..." Actually, we need to live with eyes wide open, then we can find more answers to our questions.
Can you imagine yourself in another profession?
Like any child, I dreamed of becoming a firefighter. It took a very long time to realize that I was not made for normal life and work... although is there such a thing as "normal work"? I can't say I have no doubt about the chosen path. Especially when you have to stay without work for a while. Fortunately, there are directors like Christophe Honoré: he always calls me at moments, when I have doubts. And then he seduces me with his ideas, brings me back to life and, without knowing it himself, gives me the answer to the question why exactly I chose this profession.
Do you remember your first role in the cinema?
I remember it perfectly. I was six years old, my mother was starring in the film of Claude Lelouch, and I visited her regularly on shootings. I didn't understand then what exactly my mother was doing. At some point I got so bored that someone from the film crew offered: "Keep her busy with something, give her a small role". A lady with a beautiful hat shaped hair clip with a bright red stone in the middle said that. She smiled and promised: "If you play in the film – I will give it to you." The clip was very beautiful, and I really wanted to have it. But the first acting experience disappointed me. I was dressed in some strange suit, like the one Woody Allen wore as a sperm in the film "Everything You Always Wanted to Know About Sex, but Were Afraid to Ask". It took away my desire to act and even pose in front of the camera for a long time.
So when did you start dreaming about movie career?
This happened thanks to one case involving my father. I must say, I was rarely seeing my dad. I was usually sent to him on holidays, but we never went anywhere as he had never been on vacation. When he wasn't working, he felt lost and helpless, and with each new project he threw himself into his work. That's probably how he tried to conceal the dark parts of his life... Instead of shared holidays, my father allowed me to accompany him on the filming. I was eight years old, and I was so struck by the amazing decorations and gorgeous suits that I wanted to join this mysterious, extraordinary world called cinema! However, at first I wanted to become not an actress, but someone else – let's say, a light man or assistant to the director...
How did your parents' popularity affect your life?
I didn't notice it at young age. I went to Montessori School, where children are protected from the aggressive influence from the outside. The first time I felt my mother was famous is when I saw her on a cover fashion magazine posing with Miss Piggy. The thought of my mother being familiar with Miss Piggy herself made me terribly excited – then for the first time I felt her significance! The hardest test was for me was the high school. I was a teenager, and it seemed like my class mates knew about my parents' private lives more than I did. But now I think: how great it is that my parents were actors! After all, it could be worse if they were, for example, politicians...
Is it true that your mother did not want you to become an actress, and your father, on the contrary, encouraged your choice?
Like any mother, she was worried about me. After all, her acting path was unique, and she clearly realized that not everyone can be as lucky as she was – to act at famous directors and have a regular job. She felt like I was seeing this job in pink light. Well, and my father was happy with every success I had. After all, he did not have to raise me or live with me for a long time – all these heavy duties fell on the shoulders of my mother. She wanted me to go to university and master some "serious" profession, so I got into the Sorbonne, started studying some nonsense called "Media and Communication", but quickly ran away from there. At school I had a friend, he started shooting quite early and always wondered why the daughter of movie stars, plus so famous, dreams of something else – for example, to become an Italian teacher? He could not get it: "Why become an Italian teacher if you can shoot in movies?" I was stubborn: "I already know Italian, which means I won't have to study too much." But then, as luck would have it, we were have to read Italian classical literature – it confused me so much that sometimes it seemed like I did not speak my own language. And my friend kept on insisting: "Try acting first, in case it doesn't work out, you will still have time to study." It was him who convinced me that if you give up your desires, life can become too boring and boredom can grow into depression.
You can be seen on screen as your real mother's daughter, Catherine Deneuve? What are the features of your communication with her in life and in the work environment?
At work we try not to advertise our closeness. We are just actresses there, our relationship does not affect the working atmosphere. Well, in life, of course, we're pretty close. We can have dinner together, discuss movies... I am still embarrassed by my eternal "daughter" image – the daughter of Catherine Deneuve and Marcello Mastroianni. To be honest, I'm sick of being a daughter! After all, I'm 47 already, and I've been a mother of two kids for a long time! I dream of the moment when I will be able to play the role of the mother of my mother, let's say, in some science fiction!
What do you wish for your children?
The most usual –happiness! Let them do what they want, the most important – by their own will. My daughter has not decided yet on the choice of profession, and my son wants to support the family tradition and become a director. That's not bad, I think. Maybe he'll invite me to his movies, too?..