10-20 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində 3-cü M.A.P. (Musiqi, Art, Performans) Beynəlxalq Teatr Festivalı keçiriləcək. Şəhərin əsas teatr səhnələrində yaxın və uzaq xarici ölkələrin ən yaxşı teatrlarının tamaşaları nümayiş olunacaq. Festival proqramına müxtəlif janrlarda və müxtəlif teatr məktəblərindən 16 tamaşa daxil edilmişdir. Burada dram, müasir rəqslər, fiziki teatr və kukla tamaşalarından tutmuş klounada və sirk elementlərinə malik musiqili tamaşalar görmək mümkün olacaq...
Bu il festivalda Yevgeni Vaxtanqov adına Teatr (Rusiya), “AXE” Teatrı (Rusiya), "Priyut komedianta" Teatrı (Rusiya), "Kukolnıy dom" Teatrı (Rusiya), Yeni Riqa Teatrı (Latviya), Avropa Teatrı (Rusiya), Devid Espinozanın Kukla Teatrı (İspaniya), "OLE!" kollektivi (İspaniya-Böyük Britaniya), "WHS" Teatrı (Finlandiya), dünyaca məşhur "Kibbutz" rəqs kollektivi (İsrail), "Sardegna" Teatrı (İtaliya), "Atelye" Teatrı (Rusiya), "Puppet Cinema" kollektivi (İsrail) və “Recircuel” şirkəti (Macarıstan) iştirak edəcək.
Festival rəsmi olaraq Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki Cəlil Məmmədquluzadənin eyniadlı pyesi əsasında rejissor Kamran Şahmərdanın "Dəli yığıncağı" tamaşası ilə açılacaq, lakin festivalın ilk qaranquşları hələ sentyabrın əvvəlindən qanad açıblar və Bakı tamaşaçılarına əfsanəvi Yevgeni Vaxtanqov adına Teatrının üç tamaşasını izləmək imkanı yaradıblar: Dövlət Akademik Musiqili Teatrında Rimas Tuminasın səhnələşdirdiyi "Yevgeni Onegin", Rus Dram Teatrında isə "Medeya" (baş rolda Yuliya Rutberq) və aktrisa Sara Bernarın xatirələri haqqında olan "Lanqustun harayı" tamaşası göstəriləcək.
Festivalda həmçinin məşhur Lev Dodinin quruluşunda, füsunkar Kseniya Rappoportun Yelena Andreyevna rolunu ifa etdiyi "Vanya dayı" tamaşası; Sankt-Peterburqun "Priyut komedianta" Teatrının "Podolskdan olan adam" komediyası və məşhur latviyalı rejissor Alvis Hermanisin səhnələşdirdiyi yazıçı Tatyana Tolstoyanın "Sonya" pyesi də yer alır.
M.A.P. Festivalı ötən mövsümlərdə olduğu kimi gənc aktyorlar, rejissorlar, ssenaristlər və teatr tamaşalarının sirlərinə bələd olan hər bir kəsə təcrübələrini bölüşmək, ən vacib suallara cavab almaq və peşə əlaqələrinin coğrafiyasını genişləndirmək üçün fürsət yaradacaq. Oktyabr proqramı festival qonaqlarının mühazirələri və ustad dərsləri ilə dolu olacaq. Heç bir şeyi əldən verməmək üçün yalnız M.A.P. saytına abunə olmaq qalır.
M.A.P. Festivalının açılışı festivalın keçirildiyi üç il ərzində göstərilmiş bütün tamaşaların afişalarının sərgisi ilə müşayiət olunacaq.

С 10 по 20 октября 2019 в Баку будет проходить третиий Меджународный театральный фестиваль M.A.P., который расшифровывается как «Музыка, арт, перформанс». На ведущих театральных сценах столицы развернутся постановки лучших театров ближнего и дальнего зарубежья – в программу фестиваля вошли 16 представлений в разных жанрах и от разных театральных школ. Будут и драма, и современный танец, и кукольный театр, и клоунада, и музыкальный перформанс с элементами цирка...
Среди участников – театр Вахтангова (Россия), авангардный театр AKHE (Россия), театр «Приют комедианта» (Россия), «Кукольный дом» (Россия), Новый рижский театр (Латвия), петербургский «Театр Европы» (Россия), Кукольный театр Дэвида Эспинозы (Испания), театр OLE! (Испания – Великобритания), театр WHS (Финляндия), всемирно известная «Компания современного танца Kibbutz» (Израиль), театр «Ателье» (Россия), кукольный кинотеатр (Израиль), Recircuel (Венгрия) и другие.
Фестиваль откроется постановкой Кямрана Шахмардарна «Сборище сумасшедших» по одноименной пьесе классика азербайджанской литературы Джалила Мамедгулузаде, но первые фестивальные «ласточки» прилетели с первым же днем сентября – театр Вахтангова играет в Баку сразу три спектакля: «Евгения Онегина» в постановке Римаса Туминаса в Государственном академическом музыкальном театре, а также «Медею» с Юлией Рутберг и «Крик лангусты» о воспоминаниях актрисы Сары Бернар в Театре русской драмы.
Будут и «Дядя Вани» великого Льва Додина с Ксенией Раппопорт в роли Елены Андреевны; и комедия абсурда «Человек из Подольска» петербургского «Приюта комедианта»; и «Соня» Татьяны Толстой в постановке известного латвийского театрального режиссера Алвиса Херманиса.
Как и в прошлые сезоны, M.A.P. даст возможность актерам, режиссерам, сценаристам и всем, кто причастен к таинствам театрального действа, обменяться сокровенным опытом, получить ответы на самые важные вопросы и расширить географию своих профессиональных связей. Октябрьская программа будет насыщена лекциями и мастер-классами от гостей фестиваля. Остается только подписаться на сайт M.A.P., чтобы ничего не пропустить.
Открытие фестиваля M.A.P. будет сопровождаться выставкой постеров всех спектаклей, которые были отыграны за три года существования проекта.