Noyabrın 6-da rəssam Çingiz Fərzəliyevin yaradıcılığının 50 illiyinə həsr olunmuş fərdi sərgisi açıldı. Sərgidə rəsm əsərləri ilə yanaşı, incəsənət kitabları, o cümlədən ötən əsrin 45 azərbaycanlı rəssamı haqqında "Sərvət" seriyası da yer aldı. Sərginin bağlanış tarixi hələ məlum deyil, bu təməl toplunu ən azı bu ay ərzində görmək mümkün olacaq.
Harada: Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi
Nə zaman: Bazar ertəsi istisna olmaqla bütün günlər, 10:00 – 18:00
Üçüncü Macar film həftəsi çərçivəsində ingilis altyazıları ilə macar dilində filmləri pulsuz seyr edə bilərsiniz. Cümə günü "Avrora Borealis: şimal şəfəqi" (2017) draması, şənbə günü – "Freyd Soyğunçuluğu" tammetrajlı cizgi filmi (2018) və "Həftə sonu" (2015) trillerini, bazar günü isə "Ümid edirəm ki, növbəti dəfə öləcəksən" (2018) və "Pis şeirlər" (2018) yayımlanacaq.
Nə zaman: 8 noyabr, 19:00
9 və 10 noyabr, 16:00 və 18:00
Bu ayın sonunda açılacaq olan Beynəlxalq tanqo festivalının iştirakçıları şəhərin mərkəzində çılğın milonqa ilə bakılıları sevindirəcəklər. Arzu edən hər bir kəs peşəkar tangeroslara qatıla bilər!
Harada: İçərişəhər metro stansiyası
Nə zaman: 8 noyabr, 16:30 – 18:00
Azərbaycan Xalça Muzeyi bizi xoş təəssüratla təəccübləndirməyə davam edir. Bu, ölkənin ilk inklüziv muzeyidir, burada əlil arabaları ilə və əlil arabalarında hərəkət etmək mümkündür. Bəzi eksponatlar isə xüsusilə taktil təmas edilməsi üçün nümayiş olunur və bu həm balaca uşaqları, həm də məhdud imkanlı insanları sevindirəcək. Bu cümə günü burada "Sərhədsiz muzey" tədbiri keçiriləcək və muzeyin ikinci mərtəbəsi açılacaq. Bulvarda gəzmək üçün əla səbəbdir!
Nə zaman: 8 noyabr, 18:00
"Bir eksponatın tarixi" layihəsi çərçivəsində professor Gülzadə Abdulova Xalça muzeyinin ən nadir eksponatlarından biri – "Quşburun" çarığı haqqında danışacaq. Mühazirə Azərbaycan dilində olacaq. Giriş sərbəstdir.
Nə zaman: 9 noyabr, 14:00
Zalım şahzadənin məhəbbəti və Böyük Çin Səddinə layiq miqyaslar – Franko Dzefirellinin ən məşhur opera tamaşalarından biri yenidən kino ekranlarında. Karlo Qossinin draması əsasında Cakomo Puçininin musiqisinə yazılımış Turandot hekayəsi bütün dünya səhnələrinə nümayiş olunur. Tamaşanın amerikan versiyasını italyan dilində rus altyazıları ilə seyr edə bilərik. Xronometraj – 189 dəqiqə.
Nə zaman: 9 noyabr, 10:00
Göyçayda hər il keçirilən Nar festivalı çərçivəsində nar mövzusunda bədii əsərlər və şeirlər müsabiqəsi, folklor-rəqs ansamblının çıxışları, pul mükafatları ilə əyləncəli müsabiqələr və digər maraqlı tədbirlər keçiriləcəkdir.
Harada: Göyçay rayonu
Nə zaman: 9-10 noyabr
"Xəyallar qiymətsizdir" – belə bir şüar altında xeyriyyə sərgisi keçiriləcək. Burada Ümid yeri uşaq evində yaşayan 6-8 yaş arası uşaqlar iştirak edəcəklər. Uşaqlar "İnkişaf saatı" proqramı çərçivəsində rəsm çəkməyi öyrəniblər və indi onlar öz xəyallarını çəkirlər. Biz isə onların rəsmlərini satın ala bilərik, baxmayaraq ki, qiymət göstərilmir, çünki heç bir yetkin insan bir uşağın xəyalını qiymətləndirə bilməz. Sərgidə toplanan bütün vəsait bu xəyalları reallaşdırmaq üçün istifadə ediləcəkdir.
Harada: Park Bulvar, 2-ci mərtəbə
Nə zaman: 10 noyabr, 10:00 – 18:00
Bazar günü Pol Qoqenin həyatı və yaradıcılığı ilə əlaqədar bu il buraxılan yeni sənədli film nümayiş olunacaq. Rəssamın nəslindən olan nümayəndələr, sənətşünaslar və mütəxəssislər onun haqqında danışacaqlar. London Milli Qalereyasında keçirilən "Qoqenin portretləri" sərgisinin kuratorları isə eksklüziv ekskursiya təşkil edəcəklər və Qoqenin yenilikçi rəsmlərini iri planda nümayiş etdirəcəklər.

On November 6 was opened the solo exhibition of artist Chingiz Farzaliyev, dedicated to the 50th anniversary of his artistic career. Besides paintings the exposition also included books about art, among which is Sərvət series about 45 Azerbaijani artists of the last century. The closing date of the exhibition is still unknown, it will be possible to see this fundamental collection at least within the next month.
Venue: Azerbaijan National Museum of Art
Time: daily, except Monday, 10am - 6pm
As part of the third Hungarian Film Week, you can watch films in Hungarian with English subtitles for free. On Friday the drama "Aurora Borealis – Northern Light" (2017), Saturday – the feature-length animated film "Ruben Brandt, Collector" (2018) and the thriller "Weekend" (2015), and on Sunday – "I Hope You'll Die Next Time" (2018) and "Bad Poems" (2018) will be screened.
Time: November 8, 19:00
November 9 and 10, 16:00 and 18:00
Participants of the upcoming International Tango Festival, which will open at the end of this month, will please the Baku citizens with hot milonga dance in the very heart of the city. Everyone can join professional tangueros!
Venue: Icherisheher metro station
Time: November 8, 16:30 - 18:00
The Azerbaijan Carpet Museum continues to impress us. It is the first inclusive museum in the country, where you can move with wheelchairs and on wheelchairs, and some pieces are specially exhibited for tactile contact, which will please both little children and people with disabilities. This Friday there will take place the event "Museum without borders", and the second floor of the Carpet museum will be opened. This is a great opportunity to get out on the boulevard!
Time: November 8, 18:00
Within the project "Story of one exhibit," Professor Gulzada Abdulova will talk about one of the rarest exhibits of the Carpet Museum – charyks called "Quşburun". The lecture will take place in Azerbaijani, and the entrance is free.
Time: November 9, 14:00
The love of the cruel princess and the scale worthy of the Great Wall of China is one of Franco Zeffirelli's most famous opera productions again on the big screen. The story of Turandot, created by Carlo Gozzi in drama and Giacomo Puccini in music, is set at all the scenes of the world. We will see its American version in Italian with Russian subtitles. Timing – 189 minutes.
Time: November 9, 10:00
The competition of art works and poems on the topic of pomegranate, performances of folklore-dance ensemble, entertaining competitions with monetary prizes and other interesting events will be held in Goychay within the annual Pomegranate Holiday.
Venue: Goychay district
Time: November 9-10
"Dreams are priceless" - this is the motto of this charity exhibition. Children from 6 to 8 years from the children's shelter Ümid yeri will participate in this event. They learned to draw with paints as part of the "Development Time" program – and they will now paint their dreams. And we can purchase their paintings, although the price will not be specified – none of the adults will assess the dream of a child. All the funds raised at the exhibition will be used to make these dreams come true.
Venue: Park Bulvar, second floor
Time: November 10, 10:00 - 18:00
On Sunday, a new documentary released this year about the life and work of Paul Gauguin will be shown. The descendants of the artist, art historians and specialists will talk about him. And the curators of the exhibition "Gauguin Portraits" at the National Gallery of London will conduct an exclusive tour and show innovative paintings by Gauguin in a close-up.