Noyabrın 6-da rəssam Çingiz Fərzəliyevin yaradıcılığının 50 illiyinə həsr olunmuş fərdi sərgisi açıldı. Sərgidə rəsm əsərləri ilə yanaşı, incəsənət kitabları, o cümlədən ötən əsrin 45 azərbaycanlı rəssamı haqqında "Sərvət" seriyası da yer aldı. Sərginin bağlanış tarixi hələ məlum deyil, bu təməl toplunu ən azı bu ay ərzində görmək mümkün olacaq.
Harada: Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi
Nə zaman: Bazar ertəsi istisna olmaqla bütün günlər, 10:00 – 18:00
Üçüncü Macar film həftəsi çərçivəsində ingilis altyazıları ilə macar dilində filmləri pulsuz seyr edə bilərsiniz. Cümə günü "Avrora Borealis: şimal şəfəqi" (2017) draması, şənbə günü – "Freyd Soyğunçuluğu" tammetrajlı cizgi filmi (2018) və "Həftə sonu" (2015) trillerini, bazar günü isə "Ümid edirəm ki, növbəti dəfə öləcəksən" (2018) və "Pis şeirlər" (2018) yayımlanacaq.
Nə zaman: 8 noyabr, 19:00
9 və 10 noyabr, 16:00 və 18:00
Bu ayın sonunda açılacaq olan Beynəlxalq tanqo festivalının iştirakçıları şəhərin mərkəzində çılğın milonqa ilə bakılıları sevindirəcəklər. Arzu edən hər bir kəs peşəkar tangeroslara qatıla bilər!
Harada: İçərişəhər metro stansiyası
Nə zaman: 8 noyabr, 16:30 – 18:00
Azərbaycan Xalça Muzeyi bizi xoş təəssüratla təəccübləndirməyə davam edir. Bu, ölkənin ilk inklüziv muzeyidir, burada əlil arabaları ilə və əlil arabalarında hərəkət etmək mümkündür. Bəzi eksponatlar isə xüsusilə taktil təmas edilməsi üçün nümayiş olunur və bu həm balaca uşaqları, həm də məhdud imkanlı insanları sevindirəcək. Bu cümə günü burada "Sərhədsiz muzey" tədbiri keçiriləcək və muzeyin ikinci mərtəbəsi açılacaq. Bulvarda gəzmək üçün əla səbəbdir!
Nə zaman: 8 noyabr, 18:00
"Bir eksponatın tarixi" layihəsi çərçivəsində professor Gülzadə Abdulova Xalça muzeyinin ən nadir eksponatlarından biri – "Quşburun" çarığı haqqında danışacaq. Mühazirə Azərbaycan dilində olacaq. Giriş sərbəstdir.
Nə zaman: 9 noyabr, 14:00
Zalım şahzadənin məhəbbəti və Böyük Çin Səddinə layiq miqyaslar – Franko Dzefirellinin ən məşhur opera tamaşalarından biri yenidən kino ekranlarında. Karlo Qossinin draması əsasında Cakomo Puçininin musiqisinə yazılımış Turandot hekayəsi bütün dünya səhnələrinə nümayiş olunur. Tamaşanın amerikan versiyasını italyan dilində rus altyazıları ilə seyr edə bilərik. Xronometraj – 189 dəqiqə.
Nə zaman: 9 noyabr, 10:00
Göyçayda hər il keçirilən Nar festivalı çərçivəsində nar mövzusunda bədii əsərlər və şeirlər müsabiqəsi, folklor-rəqs ansamblının çıxışları, pul mükafatları ilə əyləncəli müsabiqələr və digər maraqlı tədbirlər keçiriləcəkdir.
Harada: Göyçay rayonu
Nə zaman: 9-10 noyabr
"Xəyallar qiymətsizdir" – belə bir şüar altında xeyriyyə sərgisi keçiriləcək. Burada Ümid yeri uşaq evində yaşayan 6-8 yaş arası uşaqlar iştirak edəcəklər. Uşaqlar "İnkişaf saatı" proqramı çərçivəsində rəsm çəkməyi öyrəniblər və indi onlar öz xəyallarını çəkirlər. Biz isə onların rəsmlərini satın ala bilərik, baxmayaraq ki, qiymət göstərilmir, çünki heç bir yetkin insan bir uşağın xəyalını qiymətləndirə bilməz. Sərgidə toplanan bütün vəsait bu xəyalları reallaşdırmaq üçün istifadə ediləcəkdir.
Harada: Park Bulvar, 2-ci mərtəbə
Nə zaman: 10 noyabr, 10:00 – 18:00
Bazar günü Pol Qoqenin həyatı və yaradıcılığı ilə əlaqədar bu il buraxılan yeni sənədli film nümayiş olunacaq. Rəssamın nəslindən olan nümayəndələr, sənətşünaslar və mütəxəssislər onun haqqında danışacaqlar. London Milli Qalereyasında keçirilən "Qoqenin portretləri" sərgisinin kuratorları isə eksklüziv ekskursiya təşkil edəcəklər və Qoqenin yenilikçi rəsmlərini iri planda nümayiş etdirəcəklər.

Шестого ноября открылась сольная выставка художника Чингиза Фарзалиева, приуроченная к 50-летию его творчества. В экспозицию помимо картин вошли также книги об искусстве, в том числе серия Sərvət о 45 азербайджанских художниках прошлого столетия. Дата закрытия выставки пока не известна, увидеть это фундаментальное собрание можно будет как минимум в течение ближайшего месяца.
Где: Национальный музей искусств Азербайджана
Когда: все дни, кроме понедельника, 10:00 – 18:00
В рамках третьей Недели венгерского кино можно бесплатно увидеть фильмы на венгерском языке с английскими субтитрами. В пятницу покажут драму «Аврора Бореалис: Северное сияние» (2017), в субботу – полнометражный анимационный фильм «Ограбление по Фрейду» (2018) и триллер «Уикенд» (2015), а в воскресенье – «Надеюсь, ты умрешь в следующий раз» (2018) и «Плохие стихи» (2018).
Когда: 8 ноября, 19:00
9 и 10 ноября, 16:00 и 18:00
Участники грядущего Международного фестиваля танго, который откроется в конце этого месяца, порадуют бакинцев зажигательной милонгой в самом сердце города. Присоединиться к профессиональным тангерос могут все желающие!
Где: станция метро Ичеришехер
Когда: 8 ноября, 16:30 – 18:00
Азербайджанский музей ковра продолжает нас приятно удивлять. Это первый инклюзивный музей в стране, в нем можно передвигаться с колясками и на колясках, а некоторые экспонаты специально выставлены для тактильного контакта, который порадует и маленьких детей, и людей с ограниченными возможностями здоровья. В эту пятницу состоится мероприятие «Музей без границ», и у Музея ковра откроется второй этаж. Отличный повод выбраться на бульвар!
Когда: 8 ноября, 18:00
В рамках проекта «История одного экспоната» профессор Гюльзада Абдулова расскажет об одном из редчайших экспонатов Музея ковра – чарыков под названием «Гушбурун». Лекция пройдет на азербайджанском языке, а вход бесплатный.
Когда: 9 ноября, 14:00
Любовь жестокой принцессы и масштабы, достойные Великой Китайской стены, – одна из самых известных оперных постановок Франко Дзефирелли снова на киноэкране. История о Турандот, созданная Карло Гоцци в драматургии и Джакомо Пуччини в музыке, ставится на всех мировых сценах. Мы увидим ее американскую версию на итальянском языке с русскими субтитрами. Хронометраж – 189 минут.
Когда: 9 ноября, 10:00
Конкурс художественных работ и стихотворений на тему граната, выступления фольклорно-танцевального ансамбля, развлекательные конкурсы с денежными призами и другие занимательные мероприятия пройдут в Гёйчае в рамках ежегодного Праздника граната.
Где: Гёйчайский район
Когда: 9-10 ноября
«Мечты бесценны» – под таким лозунгом пройдет благотворительная выставка. В ней примут участие дети от 6 до 8 лет, проживающие в детском приюте Ümid yeri. Они в рамках программы «Время развития» обучались рисовать красками – и теперь нарисуют свои мечты. А мы можем приобрести их картины, хотя цена указана не будет – никто из взрослых не возьмется оценивать мечту ребенка. Все собранные на выставке средства пойдут на реализацию этих мечтаний.
Где: Park Bulvar, второй этаж
Когда: 10 ноября, 10:00 – 18:00
В воскресенье покажут новый, выпущенный в этом году документальный фильм о жизни и творчестве Поля Гогена. Говорить о нем будут потомки художника, искусствоведы и специалисты. А кураторы выставки «Портреты Гогена» в Национальной галерее Лондона проведут эксклюзивную экскурсию и покажут новаторские полотна Гогена крупным планом.