PRİORİTET– ENERJİ TƏHLÜKƏSİZLİYİ DİNAMİK ƏMƏKDAŞLIQ
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (State Oil Company of Azerbaijan Republic və ya SOCAR) üçün 2005-ci il çox əhəmiyyətli olub: şirkətə perspektivlərin cəsarətli, iddialı və olduqca maraqlı görmə imkanına əsaslanan yeni idarəetmə tərzi gəldi. Bu qeyri-adi görmə imkanı - özülünü hələ ötən yüzilliyin 90-cı illərində Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin qoyduğu uğurlu strategiyaya yeni bir təkan verdi. SOCAR-ın əsas fəaliyyəti neft və qazın hasilatı, emalı və nəqli, neft və emal olunmuş neft məhsullarının daxili və xarici bazarlarda satışı, habelə Azərbaycan sənayesinin və əhalisinin təbii qazla təchizatıdır. SOCAR-ın iştirakı ilə yaradılan birgə müəssisələr (Gürcüstan və Türkiyə daxil olmaqla), konsorsiumlar və əməliyyat şirkətləri müxtəlif sahələrdə sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirirlər. SOCAR-ın Gürcüstan, Türkiyə, Rumıniya, Avstriya, İsveçrə, Nigeriya, Sinqapur, Vyetnam və digər ölkələrdə nümayəndəlikləri fəaliyyət göstərir.
SOCAR Gürcüstandakı fəaliyyətinə "SOCAR Energy Georgia" müəssisəsini yaradaraq 2006-cı il 29 sentyabr tarixində başlamışdır.
Hazırda SOCAR-ın 55 min nəfər Azərbaycanda, 12 mindən artıq isə 15 ölkədə işçisi var.
screen_shot_2017-08-29_at_11.43.01_am
Beynəlxalq brend
SOCAR-ın inkişafı üçün olan perspektiv planları onun beynəlxalq (qlobal) bazara çıxışını və dünya miqyasını əhatə etməsini nəzərə tutur. Əvvəlki dövrdə şirkət bu istiqamətdə müəyyən nəticələrə nail ola bilib: Azərbaycan və Gürcüstanı birləşdirən Bakı-Supsa və Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərləri çəkilmiş və üçüncü boru kəmərinin istifadəyə buraxılması yönündə hazırlıqlar aparılmışdır. Ölkələrimiz arasında əsrlərdən bəri dostcasına qonşuluq, qardaşlıq əlaqələri SOCAR-ın Gürcüstan bazarı ilə yaxınlaşması üçün həlledici amil olmuşdur. Bu gün, demək olar ki, SOCAR-ın beynəlxalq brend kimi inkişafı tam olaraq Gürcüstanla başlayıb. Azərbaycan onun strateji tərəfdaşı olaraq, eyni zamanda Gürcüstanda yaşayan etnik Azərbaycanlılara yardım göstərməyə çalışdı. Bu ölkənin hakimiyyəti ilə birlikdə onların Gürcüstan cəmiyyətinə inteqrasiya etmələrinə kömək edirdi. Bu vəzifənin uğurla həll olunduğunu inamla bildirmək olar. Gürcüstanın enerji təhlükəsizliyinə gəldikdə isə, bu “SOCAR Energy Georgia”-nın fəaliyyəti sayəsində yüksək səviyyədə təmin olunub. Bu barədə ölkəmizin prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə bildirib, o cümlədən, bu yaxınlarda Gürcüstana rəsmi səfəri zamanı da qeyd edib.
screen_shot_2017-08-29_at_11.43.21_am
İlk YDM
İlk vaxtlarda Gürcüstana neft məhsullarının satışı üçün yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi lazım idi. Şirkətin ilk yanacaqdoldurma məntəqəsinin açıldığı Rustavi şəhəri Azərbaycan və Gürcüstanı birləşdirən yolda yerləşir. Bu da şirkətin gələcək layihələrinin həyata keçirilməsində əhəmiyyətli rol oynayır. SOCAR Georgia Petroleum ltd qrupunun İlk YDM-si 2008-ci ilin 25 aprel tarixində Rustavi şəhərində açılıb, bu gün isə SOCAR-ın qaz stansiyaları daxil olmaqla 120 məntəqəsindən ibarət şəbəkəsi Stepantsminda və Mestia kimi yüksək dağlıq kəndlərə çataraq bütün Gürcüstanı əhatə edir. Şirkət tərəfindən Tbilisi-Qori sürətli magistral yolunda müasir çoxfunksiyalı obyekt inşa edilib. Bununla yanaşı, "SOCAR Energy Georgia" Terjolada, yeni inşa olunmuş yolda eyni infrastrukturun qurulması üzrə tenderdə qalib gəlib. Bu da onun strategiyasının sadəcə bir hissəsidir.
SOCAR Georgia Petroleum
Bu şirkət öz strukturunu daim inkişaf etdirir və təkmilləşdirir. Bu gün burada 1400-dən çox işçi çalışır. Gürcüstanda yanacaqdoldurma məntəqələrinin şəbəkəsi 7 sıxılmış təbii qaz stansiyası və 21 birləşdirilmiş - mayeləşdirilmiş təbii qaz və benzin stansiyaları daxil olmaqla 89 stansiyadan ibarətdir. Gürcüstan ərazisində neftin saxlanılması üçün optimal yerlərə malik olan altı anbar yaradılmışdır. Kartların və kuponların rahat istifadəsini təmin etmək üçün SOCAR Georgia Petroleum Gürcüstanda eyni zamanda 20 servis mərkəzini idarə edir: bunlardan səkkizi Tbilisidə, qalanları isə Batumi, Poti, Gonio, Telavi, Marneuli, Zuqdidi, Özürgeti, Qori, Urbnisi, Rustavi, Xaşuri və Kutaisi regionlarında yerləşir. SOCAR Georgia Petroleum tərəfindən Urbnisidə (SOCAR-Goodwill) və Batumidə (SOCAR-McDonald's) inşa edilən çoxfunksiyalı komplekslər maraqlı dizayna görə çox sayda beynəlxalq mükafatlara layiq görülmüşdür. Hətta nüfuzlu "The Telegraph" jurnalı Batumidəki SOCAR-McDonald's binasını dünyada ən gözəl YDM onluğuna daxil edib.
screen_shot_2017-08-29_at_11.45.37_am
SOCAR Georgia Gas
SOCAR-ın "SOCAR Georgia Gas" qrupuna bağlı Gürcüstandakı "SOCAR Georgia Gas" MMC, SOCAR Georgia Gas Distribution QC və "SAKORGGAZI" QC saflaşdırma şirkətləridir. Qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri belədir: təbii qazın idxalı və satışı; əhalini təbii qazla təmin edilməsi; qaz paylama şəbəkələrinin tikintisi, reabilitasiyası və istismarı. SOCAR Georgia Gas qrupu - Gürcüstanda ən böyük işlə təmin edən müəssisələrindən biridir (2200 işçi).
SOCAR Energy Georgia komandası
Bu ilin ortalarında SOCAR "SOCAR Energy Georgia" müəssisəsinin nəzarət payını 51%-dən 67,34% artırmışdır. Müəssisənin səhmdarları - SOCAR, Intersun Holding FZCO və Heritage General Trading FZE. Hər hansı bir müəssisənin və ya təşkilatın uğurlu inkişafı hər zaman savadlı, peşəkar rəhbərliklə bağlıdır. "Komandanın müvəffəqiyyəti üçün elə bir mühit yaratmaq vacibdir ki, hər bir üzv öz qabiliyyətini göstərə bilsin" - "SOCAR Energy Georgia"-nın baş direktoru Mahir Məmmədov belə hesab edir. Bu konsepsiyadan nəticə çıxararaq, inamla demək olar ki, bu gün şirkətdə, "SOCAR Energy Georgia"-nın həyata keçirdiyi və keçirməyə davam etdiyi tarixi missiyasını, şirkətin məqsədlərini dəqiqliklə dərk edən, müstəqil, düşüncəli insanlar var. "Mən komandam ilə qürur duyuram! Ən əhəmiyyətlisi - o, daim inkişaf edir və təkmilləşir, - deyərək Mahir Məmmədov əlavə edir. – Belə işçilər olduqda, hər bir məsələni həll etmək mümkündür!”. Onun baş menecer kimi müvəffəqiyyətinin formulası haqqında suala Mahir Məmmədov belə cavab verdi: "Mənim müvəffəqiyyətimin formulası üç faktordan ibarətdir - müasirlik, sabit iş rejimində olmaq və insanlara qayğı göstərmək. İnsanları heç vaxt unutmaq olmaz".
Mahir Məmmədov Gürcüstandakı həyat haqqında
«Gürcüstanla əlaqəm hələ 1993-cü ildə başlayıb: mənim bioqrafiyamda Azərbaycanın neft məhsullarını Gürcüstana tədarük etdiyim bir dövr var idi. Hələ o zamanlardan bu ölkə ilə çox sıx əlaqələrim yarandı: mən işlə bağlı demək olar ki, hər ay ora gedirdim. Mən Gürcüstana məftun oldum, onu sevməyə indi də davam edirəm və burada keçirdiyim hər bir gündən böyük zövq alıram! Mənim üçün, Gürcüstanın mədəniyyəti çox orqanikdir, mən ona yaxşı bələdəm, onu anlayıram və hiss edirəm. Bəzi cəhətlərdə bir-birinə çox yaxın olan Gürcüstan və Azərbaycan mədəniyyətlərinin müxtəlifliyinə heyranam, baxmayaraq ki, başqa amillərdə çox əhəmiyyətli fərqləri qoruyub saxlayırlar. Mənim fikrimcə, məhz bu mədəni bənzərliklər və fərqlər Azərbaycan-Gürcüstan dostluğunu bu qədər xüsusi - nümunəvi və sarsılmaz edir. Bu da çox vacibdir: həm Azərbaycanda, həm də Gürcüstanda insanlar bu dostluğu dərk edir və qədrini bilirlər. Düşünürəm ki, bütün bunları mənimsəmişəm, buna görə də Gürcüstanda keçirdiyim hər günü bir qurtum oksigen kimi, bir mükafat kimi qəbul edirəm ...”.
screen_shot_2017-08-29_at_11.44.17_am
Layiqli qiymətləndirmə
Onillik müvəffəqiyyətli fəaliyyəti zamanı şirkət gürcü və beynəlxalq təşkilatlardan sertifikatlar və diplomlar ilə təltif olunub. Burada onlardan ən diqqətəlayiqlərini sadalayaq: – Neft Məhsulları İstehsalçıları Birliyindən, Gürcüstanın idxalatçı və İstehlakçılarından: "Neft sənayesində Gürcüstanın dövlət büdcəsində ən böyük vergi ödəyicisi", "Gürcüstanda ən böyük investor olan Neft şirkəti", “Ən qayğıkeş şirkət”, “Ən yaxşı infrastruktura malik yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi”, “Xeyriyyə şirkəti”;
– “Sənaye lideri” nominasiyasında National Business Awards; beynəlxalq miqyasda:
– ERA Century International Quality ERA, mart 2011-ci il;
– “Keyfiyyət və biznes prestij ” (Berlin, 18 aprel 2011-ci il);
– "FORNOVOGAS" İtalyan şirkətinin mükafatı “Ən yaxşı stansiyanın sahibi CNG 2014”;
– keyfiyyət sertifikatı ISO 9001: 2008 (May 2011-ci il.).
2016-cı ilin sonunda Georgian Times media-holdinqi, o cümlədən, bazar və ictimai fikirlərin araşdırmaları üzrə GORBI şirkəti Tbilisidə ilin nəticələrinə əsasən biznes-reytinqli mükafatların təqdim etmə mərasimini keçirdilər. SOCAR Georgia Petroleum "Gürcüstanın dövlət büdcəsinə ən yaxşı vergi ödəyicisi", "Ən yaxşı yanacaq doldurma məntəqəyə və ən yaxşı infrastruktura malik olan şirkət", "Ən böyük işəgötürən şirkət"   nominasiyalarında mükafatlara layiq görülüb; SOCAR Georgia Gaz qrupu "Ən yaxşı inkişaf strategiyası", "Ən yaxşı xidmət", "Ən yenilikçi şirkət" nominasiyalarında qalib olub, Qara dəniz sahilindəki SOCAR-a məxsus "Black Sea Terminal" Kulevi terminalı "İlin investoru" elan edilib. Səs çoxluğu ilə "SOCAR Georgia Petroleum" şirkəti bu müsabiqənin Grand Prisinə layiq görülüb.
screen_shot_2017-08-29_at_11.53.05_am
Əlavə edək ki, Batumidə (Acarıstan Muxtar Respublikası) və Qoridə (Şida Kartli bölgəsi) yerləşən yanacaqdoldurma məntəqələri Quartz internet nəşrinin versiyasına əsasən ən yaxşı YDM onluğuna daxil olublar.
Yaxın dövrün planları
Azərbaycan və Gürcüstan arasında neft və enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq uzunmüddətli perspektivdə nəzərdə tutulub. Şirkət artıq "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsinə yaxınlaşdı. "Şahdəniz-2" istismara verildikdən sonra SOCAR-ın 2-ci missiyası daha çoxyönlü, eyni zamanda daha məsuliyyətli olacaq. Hələlik isə şirkətin fəaliyyəti hələ də yanacaqdoldurma məntəqələrinin şəbəkəsinin bundan sonra da mühüm dərəcədə inkişafı və Gürcüstanın qazlaşdırılmasının başa çatması ilə bağlıdır. Xüsusilə, bu Qırmızı Körpüdən Sarpi sərhəddinə qədər olan hissəyə aid olacaq - SOCAR-ın layihələrində, bu yolun gücləndirilməsi və genişləndirilməsi nəzərdə tutulub. Paralel olaraq, həmişə olduğu kimi, şirkət maraqlı, sosial əhəmiyyətli layihələrdə və yeni faydalı təşəbbüslərdə fəal iştirak etməyə davam edəcək.

ПРИОРИТЕТ – ЭНЕРГЕТИЧЕСКАЯ БЕЗОПАСНОСТЬ и ДИНАМИЧНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
Для Государственной Нефтяной Компании Азербайджанской Республики (State Oil Company of Azerbaijan Republic, или SOCAR) 2005 год был очень важен: в компанию пришел новый стиль менеджмента, основанный на смелом, амбициозном и довольно интересном видении перспектив. Это неординарное видение дало новый импульс успешной стратегии, основы которой заложил еще в 90-х годах прошлого столетия общенациональный лидер Азербайджана Гейдар Алиев. Основная деятельность SOCAR охватывает добычу, переработку и транспортировку нефти и газа, реализацию нефти и продуктов ее переработки на внутреннем и международном рынках, а также обеспечение промышленности и населения Азербайджана природным газом. Совместные предприятия (в том числе в Грузии и в Турции), консорциумы и операционные компании, созданные при участии SOCAR, ведут предпринимательскую деятельность в различных областях. SOCAR имеет представительства в Грузии, Турции, Румынии, Австрии, Швейцарии, Нигерии, Сингапуре, Вьетнаме и других странах.
Свою деятельность в Грузии SOCAR начала 29 сентября 2006 года, создав дочернее предприятие SOCAR Energy Georgia.
Ныне в SOCAR работает более 55 тысяч человек в Азербайджане, плюс свыше 12 тысяч сотрудников в 15 странах.
screen_shot_2017-08-29_at_11.43.01_am
Международный бренд
Перспективные планы развития SOCAR предусматривали ее выход на международный (глобальный) рынок и обретение мирового масштаба. За предшествовавший период компания сумела добиться определенных результатов на этом направлении: были проложены связавшие Азербайджан и Грузию нефтепроводы Баку – Супса и Баку – Тбилиси – Джейхан и готовился запуск третьего трубопровода. Многовековые добрососедские, братские отношения между нашими странами стали решающим фактором сближения SOCAR с грузинским рынком. Сегодня можно сказать, что развитие SOCAR как международного бренда началось именно с Грузии. Азербайджан, став ее стратегическим партнером, в то же время стремился оказывать помощь проживающим в Грузии этническим азербайджанцам, совместно с властями этой страны способствовать их интеграции в грузинское общество. Можно уверенно заявить, что успешно решается и эта задача. Что до энергетической безопасности Грузии, то она благодаря деятельности SOCAR Energy Georgia обеспечена на высшем уровне, о чем не раз высказывался президент нашей страны Ильхам Алиев, в том числе в ходе своего недавнего официального визита в Грузию.
screen_shot_2017-08-29_at_11.43.21_am
Первая АЗС
На первых порах для реализации нефтепродуктов в Грузии нужна была сеть автозаправочных станций. Город Рустави, где была открыта первая автозаправочная станция компании, расположен на трассе, соединяющей Азербайджан и Грузию, что заметно способствовало осуществлению дальнейших проектов компании. Первая АЗС группы SOCAR Georgia Petroleum ltd. была открыта в Рустави 25 апреля 2008 года, а сегодня сеть из 120 станций SOCAR, включая газозаправочные, покрывает всю Грузию, достигая таких высокогорных селений, как Степанцминда и Местия. На скоростной магистрали Тбилиси-Гори компанией построен современный многофункциональный объект. К тому же SOCAR Energy Georgia выиграла тендер по устройству такой же инфраструктуры в Терджола, на новой строящейся дороге. И это лишь часть ее стратегии.
SOCAR Georgia Petroleum
Эта компания постоянно развивается и совершенствует свою структуру, сегодня в ней работает свыше 1400 сотрудников. Сеть автозаправок в Грузии состоит из 89 станций, включая семь станций сжатого природного газа и 21 комбинированную: сжиженный природный газ и бензин. На территории Грузии создано шесть складов для хранения нефти, имеющих оптимальную локацию. Чтобы обеспечить удобное обслуживание карт и купонов, SOCAR Georgia Petroleum также управляет двадцатью сервисными центрами в Грузии: восемь из них в Тбилиси, а остальные в регионах – Батуми, Поти, Гонио, Телави, Марнеули, Зугдиди, Озургети, Гори, Урбниси, Рустави, Хашури и Кутаиси. Сооруженные SOCAR Georgia Petroleum многофункциональные комплексы в Урбниси (SOCAR-Goodwill) и Батуми (SOCAR-McDonald's), получили множество международных наград за интересный дизайн. Авторитетный журнал The Telegraph даже включил батумское здание SOCAR-McDonald's в десятку самых красивых АЗС в мире.
screen_shot_2017-08-29_at_11.45.37_am
SOCAR Georgia Gas
Аффилированными компаниями SOCAR в Грузии в газовом секторе являются ООО SOCAR Georgia Gas, АО SOCAR Georgia Gas Distribution и АО .САКОРГГАЗИ., объединенные в группу SOCAR Georgia Gas. Основные направления ее деятельности таковы: поставка и распределение природного газа; обеспечение населения природным газом; строительство, реабилитация и эксплуатация газораспределительных сетей. Группа SOCAR Georgia Gas – один из крупнейших работодателей в Грузии (2200 сотрудников).
Команда SOCAR Energy Georgia
В середине этого года SOCAR увеличила контрольный пакет акций в SOCAR Energy Georgia с 51% до 67,34%. Акционеры предприятия – SOCAR, Intersun Holding FZCO и Heritage General Trading FZE. Успешное развитие любого предприятия или организации всегда связано с грамотным, профессиональным руководством. “Для успеха команды важно создать такую среду, которая каждому ее члену даст возможность реализовать свои способности”, – считает генеральный директор SOCAR Energy Georgia Махир Мамедов. Следуя этой концепции, можно уверенно сказать, что сегодня в компании работают независимые, мыслящие люди, четко осознающие цели компании, ту историческую миссию, которую выполняла и продолжает выполнять SOCAR Energy Georgia. “Я горжусь своей командой! Что самое важное – она все время развивается и улучшается, – добавляет Махир Мамедов. – Когда есть такие сотрудники, можно решить любую задачу!”. На вопрос о формуле его успеха как главного менеджера Махир Мамедов ответил так: “Моя формула успеха состоит из трех факторов – современность, нахождение в постоянном рабочем режиме и забота о людях. Людей никогда нельзя забывать”.
Махир Мамедов о жизни в Грузии
«Моя связь с Грузией началась еще в 1993 году: в моей биографии был период, когда я поставлял нефтепродукты Азербайджана в Грузии. Еще тогда у меня сложилась очень тесная связь с этой страной: я ездил туда по работе практически каждый месяц. Я полюбил Грузию, продолжаю любить ее сейчас и получаю огромное удовольствие от каждого дня, проведенного здесь! Для меня грузинская культура очень органична, я хорошо знаю, понимаю и чувствую ее. Восторгаюсь многообразием грузинской и азербайджанской культур, очень близких в некоторых аспектах, хотя в других они сохраняют значительные различия. По-моему, как раз эти культурные сходства и различия и делают азербайджано-грузинскую дружбу такой особенной – примерной и нерушимой. Что очень важно: и в Азербайджане, и в Грузии люди прекрасно все понимают и дорожат этой дружбой. Думаю, все это я органично вобрал в себя, поэтому каждый день, проведенный в Грузии, воспринимаю как глоток кислорода, как награду...”.
screen_shot_2017-08-29_at_11.44.17_am
Заслуженная оценка
За десятилетие успешной деятельности компания удостоилась сертификатов и дипломов ряда грузинских и международных учреждений. Назовем здесь наиболее заметные из них: – от .Союза производителей нефтепродуктов, импортеров и потребителей Грузии.: “Крупнейший налогоплательщик в государственный бюджет Грузии в нефтедобывающей промышленности”, “Нефтяная компания – крупнейший инвестор в Грузии”, “Самая заботливая компания”, “Сеть автозаправочных станций с лучшей инфраструктурой”, “Благотворительная компания”;
– National Business Awards в номинации. Лидер отрасли.; в международном масштабе:
– ERA Century International Quality ERA, март 2011 г.;
– “Качество и бизнес-престиж” (Берлин, 18 апреля 2011 г.);
– премия итальянской компании “FORNOVOGAS” “Владелец лучшей станции CNG 2014”;
– сертификат качества ISO 9001: 2008 (май 2011 г.).
В конце 2016 года медиа-холдинг Georgian Times и компания по изучению рынка и общественного мнения (GORBI) провели в Тбилиси церемонию вручения бизнес-рейтинговых наград по итогам года. SOCAR Georgia Petroleum удостоилась наград в номинациях "Лучший налогоплательщик в государственный бюджет Грузии", "Компания с лучшими станциями по заправке топлива и инфраструктурой", "Крупнейший работодатель"; группа SOCAR Georgia Gaz победила в номинациях "Лучшая стратегия развития", "Лучшая служба", "Самая инновативная компания", а принадлежащий SOCAR терминал Кулеви на побережье Черного моря – ООО Black Sea Terminal – был объявлен "Инвестором года". Большинством голосов компания SOCAR Georgia Petroleum получила Гран-При этого конкурса.
screen_shot_2017-08-29_at_11.53.05_am
Добавим, что автозаправочные станции в Батуми (Автономная Республика Аджария) и на автомагистрали близ Гори (регион Шида Картли) вошли в десятку лучших АСЗ мира по версии американского интернет-издания Quartz.
Ближайшие планы
Стратегическое партнерство Азербайджана и Грузии в сфере нефти и энергоносителей рассчитано на долгосрочную перспективу. Компания уже вплотную подошла ко второй фазе разработки месторождения Шах-дениз. После ввода в эксплуатацию. Шах-дениз-2. миссия SOCAR станет еще более многоплановой, но и более ответственной. А пока деятельность компании все еще в значительной мере связана с дальнейшим развитием сети автозаправочных станций и завершением газификации Грузии. В частности, это будет касаться магистрали на участке от Красного моста до приграничного Сарпи – в проектах SOCAR предусмотрено укрепление и расширение этой дороги. А параллельно, как всегда, компания продолжит активно участвовать в интересных, социально значимых проектах и новых полезных инициативах.