13 exhibition by Nargis
“Nargis” Nəşriyyat evi Türkiyədəki Azərbaycanlı İş Adamları Birliyi ilə birgə təşkilatçılığı ilə mədəniyyətin mərkəzi İstanbulda Əsma Sultan Sarayında “Nargis” jurnalının ilk sayından bəri çəkilən ən yaxşı arxiv fotoları və videolarının nümayiş olunduğu böyük bir sərgi keçirildi.
"Nargis" jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudovanın təşkil etdiyi sərgidə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət rəsmiləri, Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları, iş adamları, mədəniyyət, sənət dünyasından və ictimaiyyətin bir çox tanınmış siması iştirak etdi. Sərgidə iştirak edənlər arasında İlkem Öztürk, Nesligül Aksoy, Begüm Gazioğlu Ballı – Ömer Ballı, Arzu Kunt, Çağla Baykam Bezci – Efe Bezci, Zeynep Germen, Demet Erciyes, Güniz İyianlar, Osman Lakay var idi.
Dekabrın 13-də ildönümü qeyd ediləcək “Nargis” jurnalının 6 illik fəaliyyəti ərzində çox sayda təkrarolunmaz foto və video çəkilib. Dünyanın aparıcı və məşhur fotoqraflarının iştirak etdiyi bu çəkişlərdə beynəlxalq səviyyədə tanınan məşhur və uğurlu incəsənət sənətçilər və dizaynerlərdən modellərə qədər ən məşhur və aparıcı insanlar “Nargis” jurnalı üçün çəkiliblər.
İstanbulda ilk dəfə bu cür böyük sərginin keçirilməsindən çox məmnun olduğunu bildirən "Nargis" jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudova dedi: “6 il boyunca dünyaya, Dior Moda evi ilə əməkdaşlıq edən tanınmış fotoqraf Gerard Uferas (Fransa), İngiltərə Foto jurnalının keçirdiyi beynəlxalq  fotoqrafiya yarışmasının laureatı Daniel Kastro (Siciliya), Merve Hasman (Türkiyə), Muhsin Akgün (Türkiyə), Sitarə İbrahimova (Azərbaycan), Orxan Aslanov (Azərbaycan), Pərviz Qasımzadə (Azərbaycan), Maya Bağırova (Azərbaycan), Sergey Xrustalyov (Rusiya), Frederik Aranda (İngiltərə), Alixan (Rusiya), Albert Plexov (Rusiya), Seymur Seyidbəyli (Azərbaycan), Florian Saez (Fransa) kimi uğurlu fotoqrafların obyektivindən baxdıq. Mond Kim (Cənubi Koreya), Əşrəf Amiri (İngiltərə), Şira Barzilai (İsrail), Qledis Perint Palmer (ABŞ), Mariam Kutidze (İtaliya) və digər illüstratorlar illüstrasiyaları ilə “Nargis” oxucularına ilham verdi”.
“Nargis” jurnalının arxiv fotolarının olduğu və 5 bölmədən – “Qapaq”, “Persona”, “Bir incəsənət olaraq moda”, “Moda”, “Reportaj”, “Özəl layihə” və xüsusi bölmə olan “Video” bölmələrindən ibarət sərgi fotosevərlərin ixtiyarına verildi. Hər bölmədə zəngin arxivlərin arasında xüsusilə seçilən 13 fotoqrafın olduğu bu sərgidə qonaqlar “Nargis” jurnalı üçün xüsusi olaraq hazırlanan sənət əsərləri ilə də tanış olmaq imkanı əldə etdilər.

Издательский дом Nargis совместно с Ассоциацией азербайджанских предпринимателей в Турции (TAİB) организовал большую выставку, которая охватила лучшие архивные фото- и видеоматериалы, созданные за шесть лет существования журнала Nargis. Выставка проходила в культурном центре Стамбула, в особняке Эсмы Султан.
На выставке, прошедшей под руководством главного редактора журнала Nargis Ульвии Махмудовой, присутствовали государственные деятели Азербайджана и Турции, а также многие известные представители бизнеса, культуры, искусства и общественности. Среди лиц, принявших участие в выставке, были Илькем Озтюрк, Неслигюль Аксой, Бегюм Газиоглу Баллы-Омер Баллы, Арзу Кунт, Чагла Байкам Безджи-Эфе Безджи, Зейнеп Гермен, Демет Эрджиес, Гюниз Ийианлар, Осман Лакай.
За шестилетнюю издательскую деятельность журнала Nargis было отснято множество уникальных фотографий и видеороликов. На съемках работали всемирно известные фотографы, а в объективе оказывались самые выдающиеся личности – от талантливых художников и дизайнеров до моделей.
Главный редактор журнала Nargis Ульвия Махмудова выразила радость от организации первой такой масштабной выставки в Стамбуле: «На протяжении шести лет мы смотрели на мир через объективы титанов своего дела. Среди них – знаменитый фотограф Дома моды Dior Жерар Юфера (Франция), победитель международного фотоконкурса, организованного английским журналом, Даниэль Кастро (Сицилия), Мерве Хасман (Турция), Мухсин Акгюн (Турция), Ситара Ибрагимова (Азербайджан), Орхан Асланов (Азербайджан), Пярвиз Гасымзаде (Азербайджан), Майя Багирова (Азербайджан), Сергей Хрусталев (Россия), Фредерик Аранда (Англия), Алихан (Россия), Альберт Плехов (Россия), Сеймур Сеидбейли (Азербайджан), Флориан Саез (Франция). Монд Ким (Южная Корея), Ашраф Амири (Англия), Шира Барзилай (Израиль), Глэдис Перинт Палмер (США), Мариам Кутидзе (Италия) и остальные иллюстраторы вдохновили читателей журнала своими работами».
Выставка включала шесть разделов – «Обложка», «Персона», «Мода как искусство», «Мода», «Репортаж», «Специальный проект», а также раздел «Видео». В экспозицию вошли архивные фотографии журнала Nargis, по 13 фотографий, тщательно выбранных из большого архива. Гости выставки получили возможность совершить путешествие в произведения искусства, созданные специально для журнала Nargis.