Maqohalmi – meqalitik tikililər dövründə qədim dolmen sərdabələrdə yaşayan və insanları uğursuzluqdan qoruyan nəhəng ana tanrıdır. Əfsanəyə görə Koreyanın cənubunda onun dörd, ya da iyirmi kilometr uzunluğunda ayaq izləri qalıb. Koreya-kanadalı rəssam Zadi Ça dünyanın yaradılış hekayəsinə nəhəng əcdadlar haqqında koreya mifləri prizmasından baxdı və bu hekayənin mərkəzində nəhəng ana tanrı Maqo yer aldı. Zadi Çanın "Maqohalmi övladı və yaradılış sədası" solo şousu – "Art Night" London Müasir İncəsənət Festivalının və Bekshilldə “De La Warr Pavilion”nun dəstəyi ilə təqdim edilən multimediya layihəsidir. Rəssam dəniz mühitini naməlum metafora kimi istifadə etməklə cəlbedici dünya yaradıb, atmosfer işıqlandırılması, hərtərəfli səs sistemi, iriölçülü video-proyeksiyalar, heykəllər, kostyumlar və maskalar isə əfsanələrə başdöndürücü qərq olma effekti yaradır.
Harada: YARAT Müasir İncəsənət Məkanı
Nə zaman: 12 İyul – 29 Sentyabr tarixləri arası, çərşənbə axşamı-bazar, 12:00 – 22:00
Taus Maxaçevanın Azərbaycan və sovet ittifaqı tarixlərinə əsaslanan multimedia instalyasiyalar sərgisini təqdim edir. Rəssam Berberovlar ailəsini və onların məşhur şirini, Sovet İttifaqında məşhur Azərbaycan sirk gimnastlarını, Özbək klounu Əkram Yusupovu və kəndirbaz Taşkenbayevlər ailəsini yad edib. Sərgi zirək və bəzən istehzalı sosial-siyasi metaforalarla zəngindir. Sirk arenasında, demək olar ki, tamaşaçı qarşısında insan və heyvanlardan “Babil qülləsi” ucalır. Diqqət mərkəzində – zolaqlı qübbənin altında azad həyat.
Nə zaman: 12 İyul – 29 Sentyabr tarixləri arası, çərşənbə günündən bazar gününə qədər, 12:00 – 22:00
Kosmosun cazibəsinə qapılanların Kosmos Yay Festivalı – yamyaşıl Şamaxı şəhərində gecələmək, Nəsrəddin Tusi adına məşhur rəsədxananın necə işlədiyini görmək və ulduzları iki metrlik linzadan nəhəng teleskopda izləmək fürsəti var.
Harada: Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası
Nə zaman: 13 iyul, 7:00
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycan rəsmi olaraq "Mafiya" İntellektual Oyun Federasiyasına daxil olub, yayın ortasında isə Bakıda ilk mafiya çempionatı keçiriləcək. Bu intellektual-detektiv oyuna şübhə ilə yanaşırsınızsa, o zaman bilin ki, bu oyunun köməyi ilə Çində qumar bağımlılığını müalicə edirlər, ABŞ-da "çətin" gəncləri tərbiyə edirlər, Yapon məktələrində gələcək məhkəmə münsiflərini yetişdirirlər... Mafiya 1880-ci ildən bəri ən tarixi və mədəni cəhətdən əhəmiyyətli oyunlardan biridir.
Nə zaman: 13, 14 iyul
İeronim Bosxun 600 illik yubileyi münasibəti ilə onun bədii irsinin əksər hissəsi Hollandiyanın cənubunda yerləşən doğma Hertogenbos şəhərinə qaytarılıb. Kuratorlar səkkiz il ərzində onun 20 rəsmindən 19 ədədini və 24 əsərindən 17 ədədini toplamağa nail ola biliblər. Sərgi əsl blokbaster oldu: rəssamın yubiley ilində Hertogenbos şəhərini 500,000-dən çox insan ziyarət edib. "İERONİM BOSXUN MÖCÜZƏLİ DÜNYASI" filmi Hertogenbosda və Prado muzeyində keçirilən sərgilərə bir növ son sözdür.
Nə zaman: 14 iyul, 13:00
Bu bazar günü üç tanınmış rəssamın – Aida Mahmudova, Fərid Rəsulov və Niyaz Nəcəfovun bədii sərgisi açılır.

Magohalmi is a giant fairy goddess, living in a megalithic construction, among ancient religious rocks dolmens and protecting people from misfortune. Legend has it that the traces of her whether four, or twenty kilometers long feet still remained somewhere in the south of Korea. The Korean-Canadian artist Zadie Xa presents an origin story of the creation of the universe inspired by Korean myths about giant ancestors, centered on the giant goddess Grandmother Mago. Solo show of Zadie Xa “Child of Magohalmi and the Echos of Creation” is a multimedia project, presented with support of Art Night modern art festival in London and De La Warr Pavilion in Bexhill. The artist created an exciting world using marine ecologies as metaphors for exploring the unknown and the atmospheric lighting, surround-sound, large-scale video projections, sculptures, costumes and masks create dizzying effect of full immersion.
Venue: YARAT Contemporary Art Centre
Time: from 12 June till 29 September, from Tuesday till Sunday, 12:00 – 22:00
Taus Makhacheva presents a multimedia installation with references to Azerbaijan and Soviet history. The artist remembered the Berberovs family and their famous lion, popular in Soviet Union Azerbaijani circus gymnasts, the Uzbek clown Akram Yusupov and rope-walkers family the Tashkenbayevs. The show is full of witty and sometimes ironic socio-political metaphors. Literally in front of the viewers' eyes grows the Babel tower from people and animals on the circus arena. The freedom life under the stripped dome is in the spotlight.
Time: from 12 June to 29 September, from Tuesday to Sunday, 12:00 – 22:00
For space lovers Summer Cosmic Festival is a great opportunity to spend a night in leafy Shamakhi, see with own eyes how the famous Nasreddin Tusi observatory works and watch the stars through the gigantic telescope with two-meter lens.
Venue: Shamakhi Astrophysical Observatory
Time: 13 June, 7:00
In January of this year Azerbaijan officially entered the Federation of an Intellectual Game "Mafia" (FIGM), and in the middle of the summer in Baku takes place the first open championship of Azerbaijan on sports mafia. If you feel skeptical about this intellectual and detective game, then you need to know that it is used to cure gambling problem in China, fix "difficult" teenagers in the USA, and train future jurors in Japanese high schools. It is one of most historically and culturally significant games which appeared since 1880.
Time: 13, 14 June
To Hieronymus Bosch's 600 anniversary the most part of his art heritage returned to his hometown Hertogenbosch in the south of Netherlands. In eight years curators managed to collect 19 of 20 drawings of Bosch and 17 of 24 of his paintings. The exhibition became a true blockbuster: in anniversary year Hertogenbosch was visited by over 500,000 people. The movie "The Amazing World of Jerome Bosch" is some kind of afterword to exhibitions in Hertogenbosch and Madrid Museo Nacional del Prado.
Time: July 14, 13:00
An exhibition of three great artists which are Aida Makhmudova, Farid Rasulov and Niyaz Nadjafov, is opening this Sunday.