Maqohalmi – meqalitik tikililər dövründə qədim dolmen sərdabələrdə yaşayan və insanları uğursuzluqdan qoruyan nəhəng ana tanrıdır. Əfsanəyə görə Koreyanın cənubunda onun dörd, ya da iyirmi kilometr uzunluğunda ayaq izləri qalıb. Koreya-kanadalı rəssam Zadi Ça dünyanın yaradılış hekayəsinə nəhəng əcdadlar haqqında koreya mifləri prizmasından baxdı və bu hekayənin mərkəzində nəhəng ana tanrı Maqo yer aldı. Zadi Çanın "Maqohalmi övladı və yaradılış sədası" solo şousu – "Art Night" London Müasir İncəsənət Festivalının və Bekshilldə “De La Warr Pavilion”nun dəstəyi ilə təqdim edilən multimediya layihəsidir. Rəssam dəniz mühitini naməlum metafora kimi istifadə etməklə cəlbedici dünya yaradıb, atmosfer işıqlandırılması, hərtərəfli səs sistemi, iriölçülü video-proyeksiyalar, heykəllər, kostyumlar və maskalar isə əfsanələrə başdöndürücü qərq olma effekti yaradır.
Harada: YARAT Müasir İncəsənət Məkanı
Nə zaman: 12 İyul – 29 Sentyabr tarixləri arası, çərşənbə axşamı-bazar, 12:00 – 22:00
Taus Maxaçevanın Azərbaycan və sovet ittifaqı tarixlərinə əsaslanan multimedia instalyasiyalar sərgisini təqdim edir. Rəssam Berberovlar ailəsini və onların məşhur şirini, Sovet İttifaqında məşhur Azərbaycan sirk gimnastlarını, Özbək klounu Əkram Yusupovu və kəndirbaz Taşkenbayevlər ailəsini yad edib. Sərgi zirək və bəzən istehzalı sosial-siyasi metaforalarla zəngindir. Sirk arenasında, demək olar ki, tamaşaçı qarşısında insan və heyvanlardan “Babil qülləsi” ucalır. Diqqət mərkəzində – zolaqlı qübbənin altında azad həyat.
Nə zaman: 12 İyul – 29 Sentyabr tarixləri arası, çərşənbə günündən bazar gününə qədər, 12:00 – 22:00
Kosmosun cazibəsinə qapılanların Kosmos Yay Festivalı – yamyaşıl Şamaxı şəhərində gecələmək, Nəsrəddin Tusi adına məşhur rəsədxananın necə işlədiyini görmək və ulduzları iki metrlik linzadan nəhəng teleskopda izləmək fürsəti var.
Harada: Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası
Nə zaman: 13 iyul, 7:00
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycan rəsmi olaraq "Mafiya" İntellektual Oyun Federasiyasına daxil olub, yayın ortasında isə Bakıda ilk mafiya çempionatı keçiriləcək. Bu intellektual-detektiv oyuna şübhə ilə yanaşırsınızsa, o zaman bilin ki, bu oyunun köməyi ilə Çində qumar bağımlılığını müalicə edirlər, ABŞ-da "çətin" gəncləri tərbiyə edirlər, Yapon məktələrində gələcək məhkəmə münsiflərini yetişdirirlər... Mafiya 1880-ci ildən bəri ən tarixi və mədəni cəhətdən əhəmiyyətli oyunlardan biridir.
Nə zaman: 13, 14 iyul
İeronim Bosxun 600 illik yubileyi münasibəti ilə onun bədii irsinin əksər hissəsi Hollandiyanın cənubunda yerləşən doğma Hertogenbos şəhərinə qaytarılıb. Kuratorlar səkkiz il ərzində onun 20 rəsmindən 19 ədədini və 24 əsərindən 17 ədədini toplamağa nail ola biliblər. Sərgi əsl blokbaster oldu: rəssamın yubiley ilində Hertogenbos şəhərini 500,000-dən çox insan ziyarət edib. "İERONİM BOSXUN MÖCÜZƏLİ DÜNYASI" filmi Hertogenbosda və Prado muzeyində keçirilən sərgilərə bir növ son sözdür.
Nə zaman: 14 iyul, 13:00
Bu bazar günü üç tanınmış rəssamın – Aida Mahmudova, Fərid Rəsulov və Niyaz Nəcəfovun bədii sərgisi açılır.

Магохальми – фея-великанша, жившая в мегалитическом сооружении, среди древних культовых камней дольменов, и защищавшая людей от несчастий. Предание гласит, что где-то на юге Кореи сохранились следы ее ног длиной то ли в четыре, то ли в двадцать километров. Корейско-канадская художница Зади Ча взглянула на историю сотворения мира сквозь призму корейских мифов о великанах-праотцах, и гигантская бабушка Маго оказалась в центре этой истории. Сольное шоу Зади Ча «Дитя Магохальми. Отзвуки творения» – это мультимедийный проект, представляемый при поддержке лондонского фестиваля современного искусства Art Night и павильона Де-ла-Варр в Бексхилле. Художница создала захватывающий мир, в котором морская стихия выступает в качестве метафоры неизведанного, а атмосференое освещение, объемный звук, масштабные видеопроекции, скульптуры, костюмы и маски создают головокружительный эффект полного погружения.
Где: Пространство современного искусства YARAT
Когда: с 12 июля до 29 сентября, со вторника по воскресенье, 12:00 – 22:00
Таус Махачева представляет мультимедийную инсталляцию с отсылками к азербайджанской и советской истории. Художница вспомнила семью Берберовых и их знаменитого льва, известных в Советском Союзе азербайджанских цирковых гимнастов, узбекского клоуна Акрама Юсупова и семью канатоходцев Ташкенбаевых. Представление полно остроумных и порой ироничных социально-политических метафор. Буквально на глазах у зрителя на цирковой арене выстраивается вавилонская башня из людей и животных. В центре внимания – свободная жизнь под полосатым куполом.
Для тех, кого манит космос, Летний космический фестиваль – это прекрасная возможность съездить с ночевкой в зеленую Шемаху, увидеть своими глазами, как работает знаменитая обсерватория имени Насреддина Туси, и понаблюдать за далекими звездами в гигантский телескоп с двухметровой линзой.
Где: Шемахинская астрофизическая лаборатория
Когда: 13 июля, 7:00
В январе этого года Азербайджан официально вступил в Федерацию интеллектуальной игры «Мафия» (ФИИМ), а в середине лета в Баку проходит первый открытый чемпионат Азербайджана по спортивной мафии. Если вы скептически относитесь к этой интеллектуально-детективной игре, то знайте, что ею излечивают от игровой зависимости в Китае, перевоспитывают «трудных» подростков в США, готовят будущих присяжных в японских старших школах. Это одна из наиболее исторически и культурно существенных игр, появившихся с 1880 года.
Когда: 13, 14 июля
К 600-летию Иеронима Босха большая часть его художественного наследия вернулась в его родной город Хертогенбос на юге Нидерландов. За восемь лет кураторам удалось собрать 19 из 20 рисунков Босха и 17 из 24 его картин. Выставка стала настоящим блокбастером: в юбилейном году Хертогенбос посетило свыше 500 000 человек. Фильм «Удивительный мир Иеронима Босха» – своего рода послесловие к выставкам в Хертогенбосе и в мадридском музее Прадо.
Когда: 14 июля, 13:00
В это воскресенье открывается художественная выставка трех замечательных художников – Аиды Махмудовой, Фарида Расулова и Нияза Наджафова.